Cestopis

Nakonec přeci jenom Thajsko

Avatar uživatele Ivuša
Cestopis z roku 2018 napsala Ivuša

Když jsme loni s přítelem řešili, kam pojedeme na dovolenou, pořád jsem se snažila podstrčit mu Egypt a jeho krásy. Přítel, ale do Egypta, na rozdíl ode mě netouží jet, jelikož ví, že já bych chtěla vidět všechny ty památky, které mě od malička fascinují.

Jelikož se mě snažil z mého plánu Egypt nějak odradit, prohodil větu... a co třeba Thajsko? A už to jelo. Vyhledávání letenek, pobytu, přibližná kalkulace. Nakonec jsem našla letenky s ukrajinskými aerolinkami, které jsme tam prostě nemohli nechat. :) Nejsme nároční a nikdy jsme nebyli takhle "daleko", věděli jsme že za nějakých 17 tisíc pro oba tam i zpět, to nebude zrovna cestování luxusem, ale nakonec jsme byli velice příjemně překvapeni. Navíc 12ti hodinový stopover v Kyjeve byl vynikající plus pro poznání nového města. Odlétali jsme z Krakowa.

Kyjev jsme opravdu proletěli letem světem, ale hlavní památky jsme viděli. Shodli jsme se ovšem na tom, že na větší výlet bychom do Kyjeva nejspíš nejeli (pokud nepočítám mezizastávku na další cestě do Černobylu). Projížďku kyjevským metrem doporučujeme, některé stanice jsou nádherné a cesta je neskutečně levná.

 

Replika zlaté brány
Náměstí Nezávislosti - Majdan
Chrám svatého Ondřeje
Park
Matka Vlast

Z Kyjeva do Bangkoku jsme letěli nočním letem. Odbavení, i celý let byl naprosto bez problémů. Večeře byla výborná a letušky byly ochotné, nebyl problém s jakýmkoliv pitím během celého nočního letu. Ráno se rozdala snídaně, která byla sendvič opět s kávou a nealkem. Všechno bylo v pořádku, nakonec bychom letěli klidně znovu s UIA.

Bangkok pro nás byl opravdu "jiný svět". Na letišti jsme se převlékli, vyměnili peníze a hup na linku Sky train z letiště až do Phaya Thai (tady by se češi mohli učit), tady nás políbilo šílené teplo. K hotelu jsme to měli asi 4 km, ale šli jsme pěšky a užívali si všechno co jsme viděli. Jelikož pondělky jsou v Thajsku vyhlášeny za "čisté", tedy bez stánků (uklízí po víkendu), byli jsme na první večeři v restauraci, kde nám moc chutnalo... a to byl teprve začátek kulinářské nirvány v Thajsku. Hlavně se nebojte jíst v každém stánku, který vidíte, ochutnávejte všechno co chcete, je to podle mě povinnost! Ovšem vodu jsme kupovali pouze balenou i na čištění zubů a nepotkaly nás žádné střevní problémy.

I když nás odrazovali někteří lidé od Khao San Road, tak jsme moc rádi, že jsme se tam vydali. Ochutnali jsme další skvělá jídla, ale hlavně ta atmosféra, tam to žije. Dali jsme si nezapomenutelnou masáž nohou, která je opravdu skvělá.

Další den jsme se vydali do Královského paláce, kde jsem sice věděla, že musíme být zahalení, ale v té radosti a vyjukanosti ze všeho, jsem na to samozřejmě zapomněla. Proto nás hned u vstupu poslali koupit si oblečení a mohli jsme jít obdivovat krásy.

Z královského paláce jsme pokračovali k Wat Pho, obrovskému ležícímu budhovi. Tam jsme ochutnali první ovoce, stala se z toho láska k dračímu ovoci, neskutečně nám chutnalo. Nakonec jsme jeli loďkou přes řeku k Wat Arun. Cesta stála myslím 4 BTH. Težko jsme ji hledali, prochází se zastřešeným "trhem". Tady jsme si koupili další dobrotu a to šťávu z granátového jablka. Bomba!

Králosvký palác

Další den v Bangkoku jsme se chystali zpět na letiště kde jsme cestovali směr Chiang Mai, letenka nás vyšla asi na 250 Kč na osobu. Cestou k letišti jsme navštívili Golden Mountain - Zlatou horu, která je naprosto magická. Hlavně prvních několik schodů, které jsou oázou klidu.

 

Golden mountain

Do Chiang Mai jsme dorazili ve večerních hodinách, s dalšími čechy, které jsme potkali na letišti jsme si chytli červeny pick–up, který jezdí po všech částech města a za 20 BTH nás zavezl až k hotelu, který chvíli nemohl najít, ale nakonec našel. S ubytováním v Thana hotelu jsme byli moc spokojení, pokoj byl čistý, snídaně vydatná a výborná.

Další den jsme měli naplánovaný výlet za slony a v ranních hodinách nás vyzvedli před hotelem a jelo se. V této rezervaci se na slonech nejezdí, jen se s nimi stráví půl dne, krmíte je, drbete je a koupete se s nimi. Krásný zážitek a výborné jídlo, které bylo součástí výletu.

 

BMP Elephant Care Project Chiang Mai

Po příjezdu jsme se honem sprchli a jeli jsme ještě do ZOO na pandy a další zvířata, která máte doslova na dosah, žádné klece, lvy byly za nízkým sklem. Pokračovali jsme na Doi Suthep, opět červeným pick-upem, který na nás na Doi Suthep počkal více než hodinu a odvezl nás zpět do města. Z hory je nádherný výhled na celé město.

 

Další den jsme proletěli několik chrámů ve starém městě a spěchali jsme na autobus, který nás vezl do Chiang Rai. Jeli jsme Greenbus VIP, který stál asi 250 Kč na osobu, kupovala jsem dopředu už v čechách, celkem prča s překladačem na rozsypanou rýži. Ale všechno klaplo.

 

Chaing Rai je nádherná, měli jsme ubytování na 3 dny pro dvě osoby i se snídaní za 800 Kč. Ubytko bylo Tourist Inn, mají vlastní pekárnu, obyčejné pokojíky, ale pro baťůžkáře s cílem "jen" přespat ideální a určitě bychom se sem vrátili. Udělali jsme si výlet do džugnle, k Blue Temple - nádherný modrý chrám. Dále White Temple - bílý, trošku morbidní chrám, který je ale opravdu překrásný a za návštěvu určitě stojí i zlaté záchody hned vedle :). Nejvíc nás, ale uchvátil bílý obrovský budha, to byla nádhera. V jeho blízkosti je ještě další bílý chrám a čínská pagoda, vše se jmenuje Wat Huay Pla Kang. Nechal jsme se odvézt taxíkem, ale udělali jsme chybu, že na nás taxík nečekal. Nemohli jsme sehnat odvoz zpět do města.

Džungle byla náročná, ale krásná, procházeli jsme bambusovými lesy, plantáži na čaj u čínské vesničky, až do vesnice průvodce, kde jsme si hezky popovídali a uvařil nám vynikající jídlo. Dále jsme pokračovali delší trasou přes kaučukové plantáže až k plantáži s ananasy. Nakonec jsme se vykoupali v horkých pramenech a fičeli jsme zpět. Stálo to za to.

V Chiang Rai jsme 2x využili možnost vyprat si, nakonec nám paní vzala 2 kg prádla, které vyprala, usušila a poskládané jsme si ho vyzvedávali asi za hodinku a platili jsme 200 BTH. 

Hrající hodiny
Modrý chrám

Další den jsme odlétali z Chiang Rai na Phuket (letenka cca 1000 Kč/os.), odpočinout si k moři, ale byli jsme obrovsky zklamaní. Sever je úžasný, lidé jsou přátelští, rozdali by se, aby pomohli. Jasně i tady musíte smlouvat, ale je to prostě jiné. Phuket pro nás byl vyloženě pračka na peníze turistů. Hned po příjezdu jsme si koupili cestu k hotelu minibusem, který nás nemile překvapil, a zavezl nás nejprve do cestovní agentury, kde nám cpali kdejaké výlety lodí, agresivní paní nakonec usoudila, že si opravdu nic nekoupíme a chceme jen odpočívat, tak nás odvezli dále na hotel,  ale pro slabší nátury, asi dost špatný zážitek. I tady jsme si ale našli stánky "místních", kde jsme se levně najedli cca 50 BTH za porci, koupili si dračí ovoce (celé tuším 60 BTH) a vychutnávali si moře. Restauracím, kde vás doslova tahají za ruce dovnitř jsme se snažili vyhýbat. Radši jsme navštívili 7/11 což je obchod, který je pro turisty jak stvořený, koupíte tady cokoliv za pár peněz, kosmetika v  malém balení pro turisty nebo jídlo, které Vám ohřejí.  A je snad na každém kroku všude v Thajsku.

 

Do Bangkoku jsme se vraceli dva dny před odletem zpět do Kyjeva a dále Krakowa. Navštívili jsme ještě China Town, tedy čínskou čtvrť a cpali se vším, co jsme ještě neochutnali. Jen k tomu durianu jsme se nějak nemohli donutit. :)

 

Brána do čínské čtvrti
Malé křupané lívanečky se sladkým krémem a mrkví
Kokosový puding - senzace
durian

A kdo došel až sem, dostává nobelovu cenu za trpělivost :)

Thajsko je nádherné, věřím, že každý si najde to své...my se určitě ještě někdy vrátíme, uchvátilo nás úplně vše - jídlo, atmosféra, kultura, celé Thajsko. Ale jak už jsem zmínila, nejvíce sever, Chiang Rai a Chiang Mai, pro nás ty města mají své kouzlo. Myslím, že z celých 17 dní na cestách jsme si užili naplno každičký jeden den.

Tak šťastnou cestu všem... já si myslela, že tohle nikdy nezvládneme, ale dali jsme to! Tak se hlavně nebojte :)

Avatar uživatele Ivuša

Zážitky pro tebe sepsala Ivuša

09. 07. 2019, poslední aktualizace 2019-07-09T13:32:48+02:00

Ivuša a procestovala 8 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsala pro tebe 1 cestopis .

3 komentáře

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Godfred

Tak když se chce člověk večer trochu pobavit a přes den si užít moře, tak je Phuket celkem dobrá volba. Rozhodně lepší než Pattaya. Cestopis je prima, sam jsem tuhle cestu absolvoval 11/2018

Odpovědět
před 1 dny
lma

Phuket ?? Horší destinace v Thajsku určitě neexistuje! Možná stačilo přečíst recenze ..

před 5 dny
Avatar uživatele Ivuša
Ivuša

Od znamych jsem slysela i pozitivni reakce. :) Kazdy sveho stesti strujce, jak se rika... ale dik za "podporu" ;)

Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

🙏 Praktické
Čtení na 34 minut
NEW YORK CITY: Místo jako žádné jiné na světě, s vlastními pravidly i životem
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:57+02:00 3 komentáře
Spojené státy americké 2019

New York je v první řadě unikátní tím, že se toho o něm dá říct leccos. Jedni ho milují, druzi nenávidí. Proč tomu tak je?

🙏 Praktické
Čtení na 12 minut
MAROKO: Země bohatá, a přesto chudá. Lidé milí, a přesto zákeřní
Avatar uživatele Jaroslav Thraumb
Jaroslav Thraumb 2019-07-15T14:32:33+02:00 2 komentáře
Maroko 2019

Hned pod turisticky velmi oblíbeným Španělskem se „skrývá“ země, která byla ještě relativně nedávno turisty nepolíbená. Jaké je Maroko?

❤️ Oblíbené
Čtení na 6 minut
Užhorod 2019
Sabina H 2019-07-14T23:05:05+02:00 0 komentářů
Ukrajina 2019

Město blízké a zároveň vzdálené

Čtení na 5 minut
Lednový Londýn
Klára 2019-07-14T14:35:11+02:00 0 komentářů
Spojené Království 2019

Výlet do Londýna na tři dny, který Vám nemusí udělat díru do kapsy...

Další cestopisy