3. Kosovská republika
  4. Nejošklivější hlavní město plné kontrastů. Priština se otevírá turismu

Nejošklivější hlavní město plné kontrastů. Priština se otevírá turismu

Kosovo – mladá zem s bohatou historií a množstvím kontrastů. Jaká je a stojí za zvážení návštěva této země, do které zatím jezdí českých turistů poskromnu?
Cestopis z výpravy „Drbna na cestách“ z roku 2019 napsal Michael Daněk

Priština je českým turistům dobře dostupná především díky přímému leteckému spojení z Vídně. Zpáteční letenka vyšla v prosinci na zhruba 3 tisíc korun, pokud jste flexibilní a na termínu vám nezáleží, můžete se dostat i na třetinu zmíněné částky.

Mezinárodní letiště se nachází zhruba dvacet kilometrů od hlavního města. Autobusové spojení mezi letištěm a Prištinou budete hledat marně. Do centra hlavního města se dostanete jedině s místními taxikáři nebo automobilem z půjčovny, kterých na letišti najdete nespočet.

Mezinárodní letiště v Prištině.
Mezinárodní letiště v Prištině.

Přesto, že Kosovo není členem Evropské unie, mezinárodní řidičský průkaz zde potřebovat nebudete. Tedy v případě, že nehodláte pokračovat do některé z okolních zemí, třeba do Severní Makedonie.

Samotná Priština se pyšní jedním nelichotivým primátem. The Boston Globe před deseti lety, tedy krátce po vyhlášení nezávislosti Kosova, vyhlásil Prištinu za nejošklivější hlavní město světa. Redaktoři The Boston Globe ovšem zároveň označil město za stejně zábavné místo, jako je ošklivé. S tím nelze jinak, než souhlasit.

Ve městě najdeme stopy po brutalistní architektuře z časů komunistické Jugoslávie, řadu připomínek občanské války a také muslimskou architekturu, jelikož v celém Kosovu dominuje islám. Historickou architekturu připomínající existenci Byzantské a Osmanské říše tak dnes doplňuje moderní výstavba nebo velké nákupní centrum na periferii města.

Z celkového počtu 426 kulturních památek na území Kosova se jich celkem 21 nachází v Prištině. Dochovány jsou například čtyři historické mešity, které byly vybudovány během doby turecké nadvlády, turecké lázně, veřejná fontána nebo dům Emina Gjiku, který slouží jako Etnografické muzeum.

Naopak příkladem brutalistní architektury je národní knihovna, která byla postavena v roce 1982. V současnosti shromažďuje skoro dva miliony dokumentů. Pozornost poutá především svým vzhledem.

Národní knihovna v Prištině.
Národní knihovna v Prištině.

V hlavním městě dnes najdete většinu obchodů, které působí také v tuzemsku. Kontrastem modernímu nákupnímu centru ALBI Shopping Mall, které je největším nákupákem v Kosovu, může být Bazaar v ulici Rruga Ilir Konusheci. Na těchto pouličních trzích seženete vše od replik značkového oblečení přes ovoce až po vybavení domácnosti.

V Prištině najdete také české velvyslanectví, na které se můžete obrátit s veškerými dotazy týkajícími se cesty. „Občané ČR se na velvyslanectví obracejí s obchodními dotazy, kterými jsou žádosti o pomoc při hledání obchodních partnerů na vývoz české produkce, turistickými dotazy, jako třeba jaký doklad si vzít na cestu do Kosova, dále s žádostmi o ověřování dokumentů a zřídka též s žádostmi o pomoc při ztrátě cestovních dokladů,“ shrnul Květoslav Sulek z Velvyslanectví ČR v Prištině.

Podobně jako nákupy, má dva diametrálně odlišné póly také stravování v Prištině. V zapadlé uličce čtvrti Tophane se nachází jedna z nejlépe hodnocených místních restaurací portálem Tripadvisor. Restaurace Liburnia nabízí středomořskou a albánskou kuchyni podávanou v prostředí kosovské taverny. Za menu pro dvě osoby se bez problému vejdete do 20 euro.

Oblíbené pokrmy v restauraci Liburnia.
Oblíbené pokrmy v restauraci Liburnia.

Několik luxusních restaurací v dvousettisícovém městě doplňují desítky, možná až stovky malých bister, které najdete na každém rohu nejen v Prištině, ale také v každém větším či menším kosovském městě. Pljeskavice, čufty, kebab nebo burgery. Za ochutnání stojí především první dvě jmenovaná jídla, která mimo centrum pořídíte doslova za hubičku.

Nevěříte? Za dvě porce pljeskavice s chlebem a ayranem (nápoj ze směsi jogurtu, vody, a někdy i soli) zaplatíte leckdy jen 3 eura. Ideálním zákuskem, který stojí za ochutnání je naopak flija. Tenhle tradiční albánský pokrm se skládá z několika plátů těsta podobných palačince, které jsou spojeny smetanou.

Pokud plánujte poznávací dovolenou do turisticky méně frekventovaných míst, Priština je jednou z možností. Celé Kosovo lze procestovat během několika málo dní především díky rozloze země, která odpovídá velikosti Středočeského kraje.

Bezpečnostní situace v Kosovu je dnes v zásadě stabilní. V posledních letech došlo jen k ojedinělým incidentům, a to zejména ve městě Mitrovica, kvůli desítky let vyhroceným vztahům mezi kosovskými Albánci a kosovskými Srby. V době klidu je pohyb po Mitrovici bezpečný, ovšem možnost vzniku nepokojů je nepředvídatelná. Právě do Mitrovice a nejen tam se podíváme v dalším díle.

Zážitky pro tebe sepsal Michael Daněk

02. 01. 2020, poslední aktualizace 2020-01-02T13:31:29+01:00

Michael Daněk žije v České republice a procestoval 15 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 1 měsíc, napsal pro tebe 4 cestopisy . Má své stránky http://drbna.cz.

Čeněk Šmerek

Lol, no tak to je vtipný, protože přesně 1.května jsem letěl z Kosova domů a autobusem jsem tenkrát jel jenom do nedaleké vesnice a od tam na letiště napůl pěšky a napůl stopem. A ono se tehdy asi úplně poprvé dalo jet pohodlně autobusem až k letišti. :) Díky, zajímavá informace. :)

Čeněk Šmerek

Respektive, to je informace z komentářů. Ale cestopis je pecka, díky. :) A pochopitelně se vůbec nedivím, že jste o té autobusové lince nevěděli, protože mě samotnýho to teď tedy dost šokovalo. :D

Avatar uživatele Reni85
Reni85
  • (upraveno 2020-01-06T23:10:42+01:00)

Prištinu a Kosovo som navštívila v roku 2015 v rámci roadtripu po Balkáne. Pekný hotel s výbornými raňajkami za suoer cenu, chutné jedlo v meste, mili a ochotní ľudia. Moja skúsenosť.

Áno, architektúra v meste je škaredá a celkovo, ak si odmyslím mesity, je to ako u nás pred 30timi rokmi. Ale aj toto bolo istym spôsobom zaujímavé.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Priština je na první pohled nic moc, ale Prizren zase na první pohled okouzlí, stejně jako výlety do přírody z Peje....

Zajímavý, to by mě fakt nenapadlo se na velvyslanectví informovat o dopravě z letiště. Spíš bych zkusil taky stránky přímo letiště nebo prakticky web cestujlevne.com 😉 .

Během čtení jsem docela dostal chuť na nějaké balkánské speciality 😁 a vzpomněl i na slavnou prištinskou sochu Billa Clintona, blízkou prosrbskou Gračanici a malebné historické město Prizren, o kterém se snad dozvíme již v příštím díle.

Michael Daněk

Na velvyslanectví jsem zjišťoval informaci, jak je to s mezinárodním řidičákem, protože jsem si bral auto v půjčovně. V ten moment jsem ještě neměl tucha, zda nám vybraná půjčovna přistaví auto na letišti nebo v centru. Proto jsme tak nějak došli k téhle otázce... :)

Jarda
  • (upraveno 2020-01-02T22:03:44+01:00)

Z Pristiny se nedá dostat busem do centra, říkáte? http://www.airportpristina.com/p...-transport

Michael Daněk

Diky za novou informaci. Tohle jsem v Prištině nepostrehl. Do urcite míry jsem spoléhal na informaci od velvyslanectví v Prištině.

“Vzhledem k tomu, že na něj nejezdí veřejná doprava, doporučuje se použít taxi a sjednat s taxikářem cenu předem (měla by se pohybovat okolo 25 Eur).”

Vojtěch Hájek

To je novinka. Loni to určitě nejezdilo :)

Lukáš J.

Předpokládám, že to loni jezdit muselo, když tam píšou, že je to novinka od května.

voughne

Potesujuca sprava ten letiskovy autobus ... taxi spiatocka za 30€ to cele zabijalo, ale takto uz Pristina dava zmysel. Letenky z Budapesti prakticky na cely rok za 20€ RT, Skopje s Tiranou (a tym padom aj more) co by kamenom dohodil ... a mna osobne Kosovo milo prekvapilo, tusim sa tam vratim uz len kvôli tym burgrom

NP KHAO SOK
Avatar uživatele Marcos San
Marcos San 2020-01-29T07:02:57+01:00 0 komentářů
Thajsko 2020

Pokud někdo zvažuje kam v Thajsku, jukněte na tohle video.. Národní park Khao Sok by prostě nikdo, kdo je v blízkosti neměl vynechat. Deštný prales, který je podle wikipedie dokonce starší a rozmanitější než samotná Amazonie. Hm, s tím bych opatrný, ale…

Vrásky z indické lásky - mise první
Dayin 2020-01-28T22:18:25+01:00 12 komentářů
Indie 2017

S Indií je to jako s análem. Buď to miluješ, nebo nenávidíš. A jak jsem to s Indií měl já? V první misi si to rozdávám s metropolí Dillí..  DillíCíl: Říct čauky mi absolutně neznámé civilizaci a pokusit se zorientovat v labyrintu sociálně - náboženských nonsensů a sensů. Trefit do guest housu a neposrat se hned z prvního street foodu.…

Jordánsko a Izrael v devíti dnech
Deny 2020-01-28T21:00:30+01:00 0 komentářů
Asie 2019

Autem z Ammánu do Jeruzaléma menší oklikou přes Petru a Rudé moře.. Termín 9.-17. 11. 2019 Jordánsko Den první - Ammán Je něco před šestou ráno. Rozespale zívám a mžourám z kuřácké zóny u pražského Terminálu 1 směrem k autobusové zastávce a čekám na tu naší partu.…

Kolumbie – konzervativní itinerář na 2 týdny aktivního cestování
miker90 2020-01-28T20:42:40+01:00 0 komentářů
Kolumbie 2020

Muuucho grande spectacular! Takhle bych asi popsal Kolumbii... . V Kolumbií jsem strávil příjemné tři měsíce života, podařilo se mi trochu cestovat a vidět jistý kus země. Byť Kolumbie je veliká a zažít vše za tak krátkou dobu snad ani nejde. Když jsem přemýšlel…