2. Po Kazachstánu a Kyrgyzstánu

Po Kazachstánu a Kyrgyzstánu

Na krátkou návštěvu do střední Asie za přírodními krásami, památkou UNESCO a místní gastronomií.
Cestopis z roku 2019 napsal Daniel Valchovník

Kazachstán  🇰🇿

Po pohodlném letu s Turkish Airlines přistávám v Kazachstánu, deváté největší zemi světa. Almata, kam jsem přiletěl je největším městem střední Asie. Za minulého režimu bylo po Moskvě a Petrohradu, třetím největším v SSSR. Almaty přesto již není hlavním městem. Tím je dnešní Nur-Sultan, přejmenovaný v březnu tohoto roku na počest bývalého prezidenta a diktátora Nursultana Nazarbajeva z původního názvu Astana, předtím Celinograd. Město Almaty se dřív jmenovalo Alma-Ata a ještě předtím Věrnyj. Nursultan Nazarbajev zemi vládl dlouhých 28 let.

Pro rok 2022 se Almaty ucházelo dokonce o zimní olympijské hry. Těsně prohrálo s Pekingem. Během své poměrně krátké historie bylo dvakrát zpustošeno zemětřesením. Proto tady nejsou historické památky. Jedinou památkou, která zemětřesení o síle 7.7 stupně Richterovy škály přežila, je dřevěná pravoslavná katedrála z roku 1904. Hlavní dominantou města je to Kok Tobe, 1100 metrů vysoký kopec s vysílačem, zábavním parkem a skvělým výhledem na město, kam se dostávám z města lanovkou. Nahoře je pěkná místní restaurace Abay s nádhernými výhledy a skvělým kazašským jídlem. Za zpáteční cestu lanovkou platím 2000 Tenge, což je asi 120 Kč. 1 USD = 390 Tenge, listopad 2019.

Na jih od centra navštěvuji skokanské můstky, vedle nichž se tyčí asi třicetimetrový stožár s velkou kazašskou vlajkou. Přepravuji se hromadnou dopravou 150 Tenge asi 10 Kč (autobusy, trolejbusy) a z důvodu úspory času oficiálními a neoficiálními taxíky. Stojí od 1000 - 3000 Tenge, tj. od 60 Kč do 180 Kč po městě, mimo něj záleží na domluvě s řidičem. Stačí se postavit k silnici a mávnout, za chvíli je u vás taxi nebo ten, kdo si chce přivydělat. Litr benzínu vyjde na 8,50 Kč. V Almaty je jedna linka metra s devíti zastávkami postavená teprve před osmi lety. Jedna cesta stojí 80 Tenge asi 5 Kč. Málokdo z místních ho však využívá, údajně kvůli strachu ze zemětřesení. Ta jsou poměrně častá. Zajímavostí je, že stanice Abaj se s hloubkou 78 metrů řadí k nejhlubším stanicím metra na světě, takže návštěvu této stanice nemohu rozhodně vynechat. Nešlo mi  do metra koupit lístek, azbukou už nevládnu, tak jsem požádal dvě místní slečny o pomoc, ty lístek koupily a nad zaplacením jedna jen mávla rukou. V každé stanici metra je tříčlenná policejní hlídka. Před vstupem musíte projít detektorem kovu a dát batoh, kabelku, tašku apod. do rentgenu. Vzhledem k tomu, že cestujících není mnoho, nezpůsobují detektory žádné velké zdržení.  Je to takové “netradiční metro.” Intervaly jsou po 10 minutách a lidí v něm bylo skutečně málo. Jak jsem se několikrát přesvědčil, je dobré se dívat pod nohy, občas se stane, že každý schod má jinou výšku.

Povědomí o naši zemi u místních obyvatel, které jsem potkal bylo vysoké. Spousta z nich navštívila Prahu, Karlovy Lázně, Mariánské Lázně, dokonce Sokolov nebo Cheb. Takže jsme měli vždy společné téma.

V Kazachstánu se vaří především z jehněčího, skopového a hovězího masa. Především hovězí je špičkové, Národním jídlem je bešbarmak. Jde o vařené skopové, hovězí nebo dokonce koňské maso s nudlemi a zeleninou. Zvlášť se potom pije vývar.  Skutečně tady narážím na koňské steaky, klobásy nebo koňské sušené maso. K dispozici je jehněčí nebo skopový šašlik, který není místní specialitou, ale je oblíbený a většinou bývá nejlevnější položkou na jídelním lístku.

Pokud jde o nápoje, hodně se tu pije zelený a černý čaj. Ochutnávám bozo, nápoj ze zkvašeného prosa. V obchodech je k dostání je spousta druhů piv místní i zahraniční produkce. Vidím tady kromě Staropramenu a Kozla i „české pivo“ s českou etiketou, Žatecký gus. Vaří ho v Rusku a prezentují jako "české", kvalita bídná. S vínem je to horší. Zato výběr tvrdého je obrovský a na naše poměry levný. Z lokálních specialit je tu běžně v obchodech k dostání Kumys, zkvašené kobylí mléko. Bohatý je výběr mléčných výrobků z kravského a koňského mléka.

V Almaty jsem vyzkoušel typickou kazašskou restauraci, kde tří chodové menu vyšlo na 350 Kč. Což je na místní poměry hodně. Můžete si tady dát například koňský steak nebo dokonce celou jehněčí hlavu. Po cestě zpět na mě dýchne atmosféra mysteriózní halloweenské noci.

Almaty je jedním z mála velkoměst, které leží v těsné blízkosti velehor. Hned za hranicemi města jsou dvě vysokohorské lokality. Takže je důvod se do hor rozhodně vydat. Navštěvuji Ile-Alatau, údolí Malé Almatinky. Počasí je na konci října velmi příjemné, mám o 9 C více než v Praze. V horách 2800 m.n.m je 6 C, ve 3200 m.n.m. pak už mám jen 5 C, ale s modrou oblohu. Dělám si asi 20km túru, potkávám jen pár místních, žádného zahraničního turistu.

Celá oblast je součástí národního patku Ile-Alatau, pojmenovaného podle horského pásma, táhnoucího se přes 300 kilometrů podél kyrgyzsko-kazachstánské hranice. Jeho vrcholy v průměru dosahují nadmořských výšek mezi 4 až 4 500 tisíci metrů nad mořem, nejvyšší je pak Talgar. Hora leží v pohoří Ťan-šan a je s nadmořskou výškou 4979 metrů nejvyšší hora v Zailijském Alatau.

Vstupní bránou do údolí Malé Almatinky je kluziště Medeu ve výšce 1 691 metrů. Je to nejvýše položená rychlobruslařská dráha na světě s tribunami s kapacitou 8 500 diváků, která se pyšní mnoha světovými rekordy. Mimo jiné, zde zanechala svou stopu i naše rychlobruslařka Martina Sáblíková. K rychlobruslařské dráze se dostávám autobusem. Nad Kluzištěm se vypíná obří, asi 150 metrů vysoká hráz, k ní musím vyšlapat snad 1000 schodů. Neslouží k zadržování vody, ale byla postavena pro případy přívalových dešťů a sesuvů půdy, s hráze se naskýtají krásné výhledy na okolní krajinu. Dále se vydávám pěšky po silnici a zhruba po hodině stopuji minibus zaměstnanců horské restaurace. Jinak se sem lze dostat kabinovou lanovkou, která začíná několik set metrů pod kluzištěm. Přespávám ve výšce 2 800 m.n.m. v horském hotelu. Druhý den na zpáteční cestu volím lanovku, jedu v ní sám a 25 minutová jízda stojí pouhých 2000 Tenge což je asi 120 Kč. Navíc dostavám 5% slevu za platbu kreditní kartou:)! Tady svoji návštěvu zakončuji a následně se přesouvám pozemní cestou do sousedního Kyrgyzstánu.

Kyrgyzstán 🇰🇬

Cesta z Almaty na hranice trvala 2,5hodiny, maršutkou za  2 500 Tenge, tedy cca 150 Kč. Po překročení hranic mezi Kazachstánem a Kyrgyzstánem mě vítá kdysi bohatá středoasijské říše ležící na Hedvábné stezce a spojující západ s východem. Přechod hranic byl  nečekaně rychlí, jedno razítko na straně Kazachstánu 5 minutová fronta, 3 minuty pěšky na stranu Kyrgyzstánu, fronta žádná a druhé razítko. Pak jse si beru místní bus, který jede další hodinu přímo do hlavního města Biškeku za 50 Somu. 1 USD = 69 Som, lsitopad 2019. V Kyrgyzstánu se hlavní důraz klade na přírodní krásy, poznání života a tradic místních obyvatel. Zemi vládnou horské masívy a jedno z největších horských jezer světa Issyk-kul.

Možná právě proto samotné hlavní město Biškek nenadchne a nemá cenu se zde zdržovat. Je to klasická postsovětská, nepříliš vzhledná metropole, kde najdete vzorně udržované parky, monstrózní památníky, ale jinak v podstatě nic, co by stálo za řeč. Biškek leží v nadmořské výšce kolem 800 m. Kousek za parlamentem se nachází náměstí Ala too, které je na jedné straně zdobené květinovou výzdobou s bohužel nefunkčními vodotrysky. Na druhé straně se nachází budova národního historického muzea, socha Manase Velkodušného a stožár s vlajkou Kyrgyzstánu, u které stojí jako stráž dva vojáci ve skleněné budce a v ní mají klimatizaci.

O co méně je v hlavním městě k vidění o to více je na výběr z exotických jídel. Zkouším Šorpu mastnou polévka s kusem vařeného skopového masa s kostí a bramborou, je výborná. Na dalším rohu grilují na jehlách kousky skopového. Tradiční kyrgyzské jídlo bešparmak, jedná se o nudle s krájeným masem v bujónu. Podobné italským raviolám jsou k dostání Pelmeně nebo Manty, knedlíčky  plněné zelím, masem nebo zeleninou, chutnali výtečně. Ke všem jídlům se hodí nekvašený chleba lepjoška. Když jsem v Kyrgyzstánu, musím ochutnat kumys, zkvašené kobylí mléko. Od místních si dávám pouze hlt, jednou a dost. To samé dělám s koňským mlékem.  Jídlo zapíjím jako správný Kyrgyz zeleným nebo černým čajem, který se k jídlu většinou podává zdarma neomezeně. Nabízí se taky pivo, to ale místní moc nepijí půllitr (23 Kč), raději se složí na vodku, je levnější. Za výborné jídlo v dobré restauraci včetně neomezeného čaje platím kolem 200 Kč.  Na ulici se dá pořídit daleko levněji.

Benzín stojí 14 Kč/litr. Městská doprava 1,50 Kč. Zajímavostí je, že v autobuse nastupujete zadními dveřmi a řidiči se platí při výstupu, když odcházíte dveřmi předními. Taxi po městě seženete bez problému do 25 Kč na okraj města se svezete za 40 Kč. Slouží k tomu skvělá aplikace Yandex Taxi, která vám ukáže, kolik budete platit, poznávací značku auta, jak dlouho trasa bude trvat a za jak dlouho auto dorazí. Nečekal jsem nikdy déle než 2 minuty. Je podobná našemu Uberu nebo Boltu. Zvláštností je, že ačkoliv se jezdí vpravo, řidiči mají volant jak na levé tak pravé straně. Samozřejmě jsem si zakoupil místní data. 20 GB dat a neomezené volaní po Kyrgyzstánu na dobu jednoho měsíce vyšlo na 160 Somů, což je asi 50 Kč. Po několikáté se v zahraničí přesvědčuji, jak nás doma operátoři doslova okrádají.

Na tradiční historické památky je Kyrgyzstán poměrně chudý. Nejznámější památkou kam se vydávám i já, je věž Burana, která se nachází u města Tokmok, ležícího asi 80 kilometrů východně od Biškeku. Autobusem se sem bez problému dostanete za hodinu za 17 Kč. Jízdní řády neexistují, až je plno jede se. Zajímavostí na cestě je, že de facto projíždíme kazašským územím, ale žádný hraniční přechod tady není. Burana je zapsaná na světovém seznamu UNESCO. Vstupné 110 Somů, 37 Kč. Věž je torzem velkého minaretu z 10. až 11. století, který původně měřil 45 metrů a který obklopovalo zaniklé, karachánské město Balasagun. Jsou zde častá zemětřesení, takže z minaretu zbylo jen 24 metrů. Přesto jde o působivou rekonstruovanou památku. Hlavně mi přálo počasí, na listopad v krátkém tričku, úplná paráda. Okolí památky zdobí velmi zajímavé náhrobní kameny v podobě postav, zvané Bal-bal. Údajně zpodobňují buď zemřelé, nebo naopak jejich nepřátele, kteří jim podle pověsti musí po smrti za trest sloužit. Kolem mě se tyčí majestátní hory Tian Shan se sněhovými čepičkami. Kyrgyzstán je zajímavý také tím, že jím probíhala slavná Hedvábná stezka, starověká cesta, vedoucí z východní Asie až do Středomoří a jejíž celková délka činila 8000 kilometrů. Po dvou dnech se vracím zpět do hlavního města. Má cesta míří na letiště. Za taxi z centra, což je 27 km, platím 170 Kč. Letiště v Biškeku je poměrně malé, z venku spíš připomíná hlavní nádraží. Pokud nemáte zavazadlo k odbavení jako já, není problém dorazit hodinu před odletem. Na návštěvu obou zemí nebylo tolik času, jak bych si představoval. Pouhý týden, ale i tak lepší, než nic.

Zážitky pro tebe sepsal Daniel Valchovník

10. 11. 2019, poslední aktualizace 2019-11-26T23:14:11+01:00

Daniel Valchovník žije v České republice a procestoval 140 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 9 cestopisů . Má své stránky http://camarq.eu.

Pěkné a se spoustou zajímavých informací. Tu zmínku o zemětřesení ale musím opravit. S 9,5 stupni Richterovy škály by to bylo nejsilnější zaznamenané zemětřesení na světě, což samozřejmě zdaleka nebylo. Byla tam zemětřesení jen o síle kolem 8 stupňů:

👍 opraveno

Jajda

To jsme se tam minuly. Byli jsme v Almaty a v Bishkeku od 25.10. do 3.11.2019. Super byl Charyn Canyon v Kazachstánu a Ala Archa v Kyrgyzstánu. Bydleli jsme Almaty a v Bishkeku a každý den dělali výlety. Doporučuji si stáhnout aplikaci Yandex taxi, funguje v obou zemích a 1 km vychází cca na 6kč.

Daniel Valchovník

Super! Jinak o aplikaci Yandex taxi píši v článku.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Podle https://mapy.cz/zakladni?x=75.16...d=14846540

to vypadá, že dříve vedla hranice "logicky" středem řeky, zatímco silnice opravdu kousek Kazachstánem. Dnes je hranice srovnaná podél silnice, čili došlo nejspíš k nějaké úpravě hranic.

Mě by zajímalo, jak jsi jel z Biškeku nebo Tokmoku k Burana kazašským územím...

Kryštof Hájek

Teoreticky se opravdu projíždí, přesně tady: http://bit.ly/2CsnF5Q. De iure hranice vede po řece, ovšem de facto podél silnice, z kazažské strany je plot s ostnatým drátem, faktická hranice je tedy posunuta o nějakých 50 metrů do vnitrozemí Kazachstánu. Na té dálnici je i upozornění, že se vjíždí do tranzitní zóny, ale jinak opravdu nic víc.

Já jsem tam právě jel a všude byl plot, kde by neprolezla myš...

Daniel Valchovník

Z Ivanovky se dle navigace projíždělo krátce kazašským územím, tak jsem to viděl já v mapě a proto mě to i překvapilo. Do komentáře nemohu vložit print screen, ale Kryštof to vysvětlil.

Kryštof Hájek

No však plot tam je, na kazašské straně, ale reálně je už cca 50 metrů ve vnitrozemí a ta silnice asi na 250 metrech protíná kousek Kazachstánu, tedy de iure. De facto na to upozorňuje jen cedule o tranzitní zóně, a dle pohraničních patníků se může zdát, že ta dálnice vede přesně "po čáře", ale je to prostě celé šoupnuté dovnitř Kazachstánu. Já tamtudy jel cca před 2,5 lety.

Kryštofe, myslím, nebo jsem si téměř jistý, že jste ani jeden v Kyrgyzstánu přes území Kazachstánu nejeli, prostě jen mapové podklady asi nebyly up to date. Já jsem tam jezdil s maps.me a tam to bylo myslím si správně. Dokonce jsem tankoval v té benzínce Aziya. https://ibb.co/KV31JPS

Avatar uživatele lukas zmrzlik
lukas zmrzlik

Ahoj, jak je to s platbou kartou v ob zemi? je nutna hotovost?

Daniel Valchovník

Ve městech s platbou kartou není problém, mimo ně určitě doporučuji mít hotovost.

Další cestopisy, které napsal Daniel Valchovník

Na skok do Bahrajnu
Daniel Valchovník 2019-11-26T23:00:46+01:00 1 komentář
Bahrajn 2019

Království, exotika, poprvé a naposledy.

Dovolená v kurdské části Iráku
Daniel Valchovník 2019-09-24T09:21:57+02:00 8 komentářů
Irák 2019

Líbí se mi objevovat svět a poznávat nová místa. Navštěvuji 130 nezávislou zemi světa.

First Class s Qatar Airways A380
Daniel Valchovník 2019-09-08T15:08:02+02:00 10 komentářů
Katar

Tentokráte jsme se vydali na cestu s leteckou společnost Qatar Airways, která byla vyhodnocena jako nejlepší na světě.

Dovolená v africké Angole
Daniel Valchovník 2019-04-20T10:44:05+02:00 15 komentářů