3. Portugalsko
  4. PORTUGALSKO podruhé za KAČKU

PORTUGALSKO podruhé za KAČKU

Temperamentní metropole, neskutečný Atlantik, majáky, výtahy, legendární tramvaje, sangrie a ginja. Taky dušičkový lockdown a pozvánka na víno na české velvyslanectví. To je repete Lisabonu za Kačku.
Cestopis z roku 2020 napsala CESTUJI za KAČKU

Zážitky pro tebe sepsala CESTUJI za KAČKU

11. 11. 2020, poslední aktualizace 2021-02-06T10:28:23+01:00

CESTUJI za KAČKU a procestovala 37 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 62 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Šárka Skrbková

tak jsem objevila knížku :D tak jsem si ji koupila, tak jen doufám, že je fakt od tebe :D :D ale v nejhorším jsem podpořila jiného cestovatele :-p

CESTUJI za KAČKU

Šárko, pokud na titulce sedí unavená ušmudlaná černovláska v klobouku, které grafik odmítl udělat drobný kosmetický zásah (čti liposukci tuků na ruce a na břiše :D ), vedle sebe má černý vak Vans (doufám, že tomu zlodějíčkovi na Mallorce slouží stejně jako moje puntíkové šaty a červená rtěna :) ), jmenuje se ZA KAČKU a autor je Kateřina Ostrá, pak jsi mě opravdu podpořila a já ti za to z celého srdce děkuji!

Šárka Skrbková

haha, no tak to je určitě ona :D a zatím mě baví :) a inspiruje .. respektive .. Island mám na seznamu a kapitolu jsem úplně zhltnula ... je fajn vidět, že takový blázen nejsem sama a že kdo chce, hledá způsoby a ne výmluvy :D každopádně velká inspirace, díky :D

• (upraveno 2021-02-15T11:35:51+01:00)

Tak to jsem ze srdce ráda! Island je boží a já na něj vzpomínám jen v tom nejlepším světle.

...a to tam byla v podstatě pořád tma :D

Ne, určitě je nás víc - bláznů, co nehledají výmluvy, ale způsoby! Zažila jsem jich loni na svých cestách hned 17!

Ještě jednou moc děkuji za úžasnou zpětnou vazbu na tu knížku, fakt mi to udělalo radost.

• (upraveno 2020-11-19T12:59:28+01:00)

Katko díky moc! Nejen za další skvělý cestopis z řady, které skutečně pouhým Copy-Paste může sloužit jako dokonalý itinerář pro člověka, který je na daném místě poprvé (osobně vyzkoušeno v Neapoli a na Capri) a „účastníkům zájezdu“ připomene ty suprovní zážitky onoho, trošku (nebo „trošku“?) zvláštního lockodownového dušičkového víkendu v Lisabonu.

Díky tobě jsme tuto cestu podnikli. Nebýt tebe, zůstal by termín našeho výletu na tento týden…a jak by to s tím výletem dopadlo, když je vše zbarvené do ruda, je více než jasné…neuskutečnil by se.

Takže jsme opravdu rádi, za tu zprávu, co mi přistála v telefonu „Nechcete letět to Portugalsko dřív?“, Když přišla, zamyslel jsem se. A když vzápětí přišla další zpráva „Letím i sama“, kterou ty jsi myslela jako že se nemusíme vázat, ale nám okamžitě vytanula na mysl Mallorca a ty sama na konzulátu a naši bezmoc ti na dálku pomoci. (sranda, jak se ta vize vyplnila, jen to nebyl konzulát, ale velvyslanectví a za podstatně příjemnějších okolností ). Neváhal jsem už ani chvilku a přesunul lety…

A jen díky tomu, že jsme byli domluveni s tebou, jsem už nemohl couvnout a vzhledem k valícím se lockdownů v Rakousku a Portugalsku cestu odpískat. Jak obrovská by to byla chyba, jsem se přesvědčil sám. Naštěstí. Protože jinak bych bil, při popisu pohody v Portugalsku, hlavou o stůl.

A já osobně, ještě k těm bodům na co si vždycky vzpomenu, přidávám osobní bod č.6.

Tento trip budu na vždy spojovat s překonáním, nebo aspoň začátku překonávání, mé velké fobie a to strachu z výšek. Tak blízko na kraji útesu, jako na Cabo da Roca, jsem opravdu ještě, za svých padesát let, nikdy nestál. Ukazuje se, že opravdu nejtěžší je ten první krok. Ať se jedná o cestu k hraně, nebo třeba koupi letenky… Jen mít tu správnou motivaci…a tu jsem, na Cabo da Roca měl :-).

Takže už se taky těším na další společné cesty, protože to Porto, co nám tentokrát uniklo, prostě dát musíme, s kým jiným taky koštovat portská vína, že? A třeba i na ten Karibik dojde. Ale je jedno, kam to bude, podstatné je, s kým, tedy tebou. A jak jsme ti s Andrej (několikrát)řekli, s tebou kamkoli.

CESTUJI za KAČKU

Martine, moc děkuji za krásnou zpětnou vazbu nejen na cestopis, ale hlavne na společnou cestu jako takovou. Nejen, že jsme si opět potvrdili, jak si na cestách sedíme, ale také jsme sobě i okolí ukázali, že mantinely pro cestování jsou i nyní, v covidové apokalypse, především v našich hlavách, ne ve skutečnosti. A že je potřeba nerezignovat, nesklopit hlavu a nestrčit tvář do roušky při čekání na konec s tím,že bude líp. Ono nebude a čím dříve se naučíme s "Covidem" žít (tedy i cestovat), tím lépe pro náš další, maximálně kvalitní život. My jsme si to ŽITÍ nejen skvěle užili, ale hlavně posunuli mantinely komfortních zón tak, že nám ani dušičkový lockdown a restrikce v Rakousku nezkazily jedinou minutu výletu.

No a na náš společný delší trip už se těším teď 🍸✈😊

Martin Vícha

¨"No a na náš společný delší trip už se těším teď 🍸✈😊 " No tak to jsme dva...vlastně tři :-)

Pecka. Skvělý cestopis jako vždy :-)

Až nebude virus a až bude víc času a až.... :-D tak to objedem přesně takhle :-)

Moc prosííím ještě o info k těm salonkům, jak funguje vstup grátis? Myslel jsem, že na vstup zdarma je potřeba zlatá karta, navíc že kontrolují čí ta karta je - může jenom majitel... Jak můžete pobrat "na sebe" 3 lidi?

Děkujííí :-)

Avatar uživatele AlejandraS
AlejandraS

Jo, to mě taky zaujalo. A pak to pexeso samozřejmě

Pokud máte kreditku Mastercard, tak máte vstup zdarma. Akorát mám od Raiffeisenbank a ti už to mají za poplatek, sice nižší než plný vstup, ale už to není zadara. Teď už to nebude mít zadara ani spořka, taky zpoplatňují.

A jak psala Kačka, bez Martini by nebyl odlet :)

Jen dodám, že to platí pro obyč, které mají označení WORLD. Třeba gold nebo premium zákazníci bank, kteří mají WORLD ELITE, tam se to myslím nemění a mají stále vstup zdarma. Ale premium nejsem, tak mě to nezajímá :)))

CESTUJI za KAČKU

Franto, sama nejsem žádný guru, co se kreditek týká, takže nemůže radit, jen říct, co mám já. Takže já mám kartuy dvě - jak zmiňuje Milan, obě od České Spořitelny. Jedná je kreditní mastercard, druhá je k prem. účtu Erste Premier - debetní karta WORLD ELITE.

Vždyv salonku na recepci šupnu obě a nechám to na nich. Projdem tři. Naposledy mi nic nestrhli.

CESTUJI za KAČKU

Alejanda...to pexeso mě taky zprvu dost zarazilo, ale nakonec to byla sranda 😉

CESTUJI za KAČKU

Milane - přesně jak píšeš - BEZ Martini/Prosecca by nebyl odlet "jaksepatří! 🔝😁 Už teď se těším na nedělní salonek...🙏

Asi to blbě sleduju, v neděli kam ? :)

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

No mě by zajímalo, na co se v tom salonku v neděli těšíš? V Praze jsou salonky zavřené do 20.12. zatím a ve Vídni je zakázaná konzumace čehokoliv vevnitř do 30.11., pokud mám aktuální informace.

CESTUJI za KAČKU

Máš pravdu, už jsem si to taky vygooglila 😱😱😁

...ale tak vždycky je na co se těšit 😉

Moc děkuji za odpovědi, pomohly :-) Pak jsem strávil večer gůůglením a už je mi to asi jasné. Pokud by ještě někomu nebylo, tak poměrně jasně je to popsáno tu https://cdn0.erstegroup.com/cont...alonky.pdf na poslední straně. Majitel prémiové karty ERSTE má vstup v Praze / Vídni / Bratislavě vždy zdarma. K tomu má každý rok 6 "loungekey" vstupů. Tedy když jde do salonky majitel karty s dalšíma dvěma lidma, "spotřebuje" si na to dva ze šesti ročních vstupů. Když už mu roční LoungeKey vstupy dojdou, tak se za ty hosty platí půlka normálních cen (strhne mu to ERSTE z karty).

Když jde majitel karty do jiného salonky (mimo Vídeň, Bratislavu, Prahu), strhávají se (ročně přidělené) LoungeKey vstupy i jemu.

ČSOB Premium to má popsané úplně stejně, akorát má LoungeKey vstupy ročně jen 4 ks.

Tipnul bych si, že když tam příjde člověk, který má dvě prémiové karty na své jmeno a má s sebou jednoho hosta, tak se spíš použije vstup zdarma pro majitele + jeden LoungeKey vstup pro hosta (myslím že nejde použít "druhá karta majitele" pro jiného člověka - hosta). Ale to už je možná na uvážení recepční salonku (?).

Ještě jsem našel info, že Erste začíná dost řešit lidi, co se snaží jenom nějak přeposílat peníze sem-tam a simulovat vysoké příjmy. Ukončuje jim prý smlouvy. Navíc v podmínkách viz https://www.csas.cz/static_inter...ier_cj.pdf na třeti straně je dodatek, že "d 25. 1. 2021 do měsíčního příjmu zahrnujeme mzdu / plat či příjem ze samostatné výdělečné činnosti a nebosvobodných povolání."

Třeba se teď někdo snáze zorientuje :-)

Já si tedy zkusím nějakým způsobem sehnat Erste Premier. Když to neklapne, zkusím to ČSOB Premium (které se mi jeví jako snáze dosažitelné, ale méně výhodné).

Naproti Sparu se taky dobře sedí a popíjí...

Mirjur: ty jsi Bůh! 🔝😁

Díky za cennou radu!🙏

Spořka pro WORLD karty nebude už mít od 15.12. ve Vídni vstup zdarma, ale za poplatek.

Je to někde popsaný, ty jejich nové podmínky od 15.12.? Mění se jenom ta Vídeň? Předpokládám, že vstup ve Vídni skrze LoungeKey nadále zůstane..?

Martin Vícha

Ještě poznámka - u CSOB Premium píšou (zde https://www.csobpremium.cz/porta...pdf?200925 ) jasně, že "V rámci vstupu do salonků nelze kombinovat zdarma vstup na kartu MC World Elite a zároveň vstupy v rámci Lounge key." Tedy chápu to tak, že když klient ČSOB Premium jde s jedním hostem ve Vídni do salonku, uzobne mu to dva LoungeKey vstupy, u Erste jenom jeden."

Tak to by mě taky zajímalo, nebo jestli to naúčtuje těch 23eur

Mıchal

Teda pane Karfík... Ještě mi tu stále leží nepřečtená Mallorka a Tenerife. A s tím Tenerifem nevím, nevím. Letenku zkusím odložit o x měsíců, jinak nejspíš ruším. Současné podmínky mě nelákají. Už vím, že jsem měl na začátku října žhavit Wizz linku a jednat o posunu odletu právě na něj. Šance shodná jako, že mi ho posunou o půl roku.

CESTUJI za KAČKU

Sychravý podzim a dlouhá zima...máš času dost! 😁

Mě současné podmínky nepřijdou ideální, ale I přes to - nehodlám rezignovat! V neděli chci na sobě plavky a žabky, před sebou tyrkysovou vodní hladinu a nad hlavou sluníčko. A minimálně 20 ve stínu!!!

Krakonoš

Kačko, hezký, super. Cestovat s tebou musí být radost.

Hlásím se na další zájezd, i kdyby to mělo být třeba tento víkend!:-)

Krkonoše zavřu a jedu!

Skvěle píšeš, jsi jednička!

CESTUJI za KAČKU

No hurá! Už jsem myslela, že tě nadúroda hřibů a bedel natolik zmohla, že jsi "dolétal!! Jsem ráda, že jsi opět ZDE.

Krkonoše nezavírej a vem si jen pár dní propustku! Sojka, Kuba a Hanči to pár dní zastanou! Něco vymyslíme! 😁

A děkuji za pochvalu i milá slova!

Teda Kačko, už jsem si skoro nalhal že to bez cestování ještě chvíli vydržím a pak si přečtu tohle... 😀😀 To se nedá, asi jdu koupit letenku kamkoliv.

🔝🔝😁💛

Děkuji, skvělá zpětná vazba!!

Avatar uživatele dolphi
dolphi

Prijemny cestopis , z ktereho jsem si vykopiroval tuhle vetu"Kdo chce opravdu letět, neváhá ani vteřinu. Kdo letět nechce, přemýšlí. Měl naprostou pravdu!" .. Urcite to nebude letos posledni cesta a za me jsem rad, ze nejsem v tom cestovani sam za poloblazna. Mivej se.

CESTUJI za KAČKU

Dolphi - skvěle napsáno! I já do této komunity chodím a přispívám hlavně proto, že si zde nepřijdu jak na jiné planetě, ale jako někde, kde jsme všichni na jedné lodi a v těle nám všem koluje krev snížená s leteckým benzínem.... Čekám zde INSPIRACI a to teď,v době Covidu ještě víc potřebnou. No mám ale pocit, že to světlo na konci tunelu zmizelo z dohledu hodně lidem a že je to zde najednou horší,jak ten svět normální. Předsudky,soudy, kritika, řešení roušek a pandemie místo míst, kam se ještě letět dá....

Jinak ta věta je legendární a od té doby, co ji Jox použil poprvé, řekla jsem ji snad 100x. Jsem ráda, že i na tebe zapůsobila stejně silně, jako tehdy na mě..

Děkuji za opravdu milý komentář. Poslední nebyla, v neděli startuji..😊 I ty se měj a cestování zdar a sílu! ✈💛

taclik.j
  • (upraveno 2020-11-12T11:53:47+01:00)

Katko krása, v tom blázinci kdo umí tak umí.

Moc děkuji!!🙏😊

Je to pořád stejný opilecký román jako vždy. A podle té poslední fotky je vidět, že se zábava slušné rozjela.😂

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Je fér ukázat, o co vlastně ve skutečnosti jde. ;-)

CESTUJI za KAČKU

Padrino, přesně tak! Tahle próza je nesmrtelná, a to díky vám všem, co ji zhltnete pokaždé do posledního písmenka (v případě Ahmada do posledního obrázku pexesa). Vážím si vaší zpětné vazby, jste moji nejvěrnější čtenáři! No a za to díky 🙏💛

JM

Další cestopisy, které napsal CESTUJI za KAČKU

EGYPT za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-09-19T19:03:36+02:00 15 komentářů
Egypt 2021

Nemusí to být jen exotika, adrenalin a stále víc neobvyklá destinace pro super otřelé cestovatele. Někdy je i fajn hodit se do pohody u vody a zajet si třeba na "českej Mácháč". A klidně s cestovkou!✌. Brána Afriky a země s tajuplnou historií, datující se k samém počátku lidské civilizace. Vyprahlá pustina s nekonečně rozpálenou Saharou, písečnými dunami, ale také neuvěřitelně životaplnou půdou v…

LIPARSKÉ OSTROVY za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-07-28T15:11:44+02:00 95 komentářů
Itálie 2021

Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí a neškodné erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehl. Šest Liparských ostrovů ze sedmi a kousek Sicílie za jeden tyden: dechberoucí erupce legendární sopky Stromboli, historické centrum Lipari, úžasnej kráter a termální prameny Vulcana, odlehlé Filicudi…

SICÍLIE podruhé za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-07-17T18:51:01+02:00 26 komentářů
Itálie 2021

Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka.... Největší ostrov Středomoří, ostrov proslulý působením mafie, ostrov kontrastů - od italské vesnice přes nádech orientu, arabský svět,.. až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka…

KARLOVY VARY za KAČKU
CESTUJI za KAČKU 2021-07-07T23:58:18+02:00 4 komentáře
Česká republika 2021

Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec ... Karlovy Vary - to jsou vřídla, kolonády, termální prameny a vůbec nejslavnější české lázně. Taky lázeňské oplatky, becherovka nebo matonka. Jsou to ale i nádherné vyhlídky, rozhledny, lesy a vůbec -…