Cestopis

Překvápko!!

Výlet do Krakova, dceřin splněný sen, zase letět letadlem.
Avatar uživatele Lucka
Cestopis z roku 2018 napsala Lucka

Adélce je 13 let a naposledy letěla letadlem, když ji byly 4 roky. Děláme ji každou chvilku nějaké překvapení s výlety, ale dlouho si přála zase letět letadlem. S přáteli jsme si naplánovali výlet do Krakova, oni vezmou neteř a my dceru. Pro cestu tam jsme zvolili vlak a autobus od společnosti Leo expres z Pardubic, 2 dospělý a dítě cca 870,-Kč nazpátek jsme koupili letenky od Ryanairu za 1000,-Kč pro všechny 3, přílet Praha, odkud nás doveze vlak společnosti Regio Jet zpět do Pardubic. Cenu si už nevybavím. Ubytování přes Booking v krásné židovské čtvrti na 3 noci pro 6 lidí za 4400,- Kč v Apartments Kazimierz Izaaka Cracow. Dopředu jsme si vymysleli program a nezbývalo, než se těšit na den D.

Ráno jako každé jiné, omýt, ustrojit, nasnídat popadnout tašku do školy a jedéém. Projeli jsme kolem  školy  bez zastavení, Aďa si mě dobírala, na co myslím, když zapomenu zastavit.  Řekla jsem ji, že musíme jet nejdřív k doktorovi do Pardubic, protože se ji podívá na vyrážku, která se  občas dělá.  Auto jsme zaparkovali u nákupního střediska blízko vlakového nádraží, to Adélku znejistělo, když jsme vyndali z auta kufry, vyvalila na nás oči a začala se šklebit. Za pár minut dorazili i naši přátelé s neteří, holky hned začali spekulovat, co se děje a my se vydali na vlak. Cesta byla super, v Bohumíně jsme přesedli na autobus, který tam čekal a hurá do Krakova. Holkám jsme jen řekli, že jedeme do Bohumína na výlet a že tam přespíme, když jsme přesedli na autobus, tak jen, že ještě kousek pojedeme. Kdyby Natálce nepípl mobil..VÍTEJTE V POLSKU, nic by netušily.

V Krakově se dá dobře všude dostat tramvají, nebo Ubrem, což jsme využívali, doporučuji aplikaci JAK DOJADE PL, ukáže Vám to nejbližší zastávku, číslo tramvaje, nejbližší čas odjezdu. Hlavní nádraží v centru je jak pro tramvaje, vlaky i autobusy, akorát bylo pro nás složitější odhadnout správný směr nástupu na tramvaj, tak jsme se trochu víc projeli, no. Když jsme se ubytovali, najedli a trochu odfrkli, vyrazili jsme zkoumat okolí.  Na slevovém portálu GROUPON.PL jsme si předem koupili večeři kousek od našeho ubytování, ochutnali jsme pak úžasnou místní zmrzlinu, kterou dělají ze smetany různého ovoce, sušenek a škrabou ji v takových ruličkách. Holky nadšené, my unavení.

Druhý den ráno , po snídani jsme holkám nakukali, že se pojedeme podívat do dolů a pak domů, no zase jsme kecali. Náš plán byl úžasný zábavní park ENERGYLANDIA  ve městě Zator. Lístky jsme si na autobus koupili na nádraží, čas odjezdu jsme měli přibližně zjištěný. Ještě že jsme autobus vyhlíželi s předstihem, jezdí tam totiž takový minibus, takže když se na vás nedostane místo, máte smůlu, čekáte hodinu na další, to samé zpět. V průběhu jízdy se občas někde objeví plakát na Energylandii, holky si ničeho nevšimly. Zastávka je kousek od parku. Začali jsme dělat strašně překvapený, holky kvičely a poskakovaly, když zahlédly ty horské dráhy v dáli, zklamané, že jdeme do nějakých dolů. Té radosti po nabrání směru do parku! Doma, když jdeme na pouť, máme pravidlo... vyber si 3-4 pořádné atrakce, víc ne, je to drahý. Tady zaplatíte cca 600,-Kč a můžete jít na co chcete, kolikrát chcete... To když holky zjistily, málem radostí omdlely. Byl to úžasně prožitý den, plný adrenalinu. Při zpáteční cestě na autobus čekalo asi 50 lidí, kapacita 22, vyplatilo se stát tam dříve. 

Na další den nás čekala prohlídka centra, hradu Wawel, krmení holubů na náměstí, stačí mít pár drobků a jste jimi obsypaní. Chvilku jsme lelkovali v parku, nebo obchodním centru a v podvečer si zabalili na cestu zpět. Vlaková zastávka letiště je přímo v budově letiště, v podzemí, což nám nahrávalo do karet. Nebylo těžké holkám namluvit, že zpět zase jedeme vlakem. Sice zaregistrovaly, že jsme na letišti, ale povedlo se nám je ještě udržet v nevědomí. V odletové hale jsme čekali na další"vlak", ty zavazadla nám kontrolují, protože se to někdy dělá, aby se nic nepašovalo, mlžili jsme. Zbývala chvilka před nástupem, Adélka s Natálkou měly nalepená čela na skle, sledovaly vzlety letadel a vzdychaly, jak by taky někdy chtěly letět. " Mami, stojíme asi ve špatné frontě, tam je cedulka pro odlétající letadla!" Už to nešlo déle tajit, halou se neslo Adélčino křičení, úsměv od ucha k uchu a po tváři se ji koulely slzy jako hrachy. 

Rok se s rokem téměř sešel, za nedlouho bude mít další překvapení, až vystoupí ve slunném Egyptě....

Avatar uživatele Lucka

Zážitky pro tebe sepsala Lucka

26. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-03-26T22:00:18+01:00

Lucka a procestovala 12 zemí světa, nejvíce Evropu a Afriku. Na Cestujlevne je už 30 dní, napsala pro tebe 1 cestopis .

13 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Luděk Švanda

Je to všechno pěkné, ale ty doly (Wieliczka) bych tam přece jen zařadil.

Odpovědět
před 10 dny

Mamablog. Podobné překvápko jsem dělal manželce ke 40 , protože nikdy neletěla. Děti měli 7 a 5 let a pochopili to už na letišti že se něco děje. Vidět výskat třináctiletou slečnu na letišti čekat na vlak ????

Možná sebrat mobil ať se dívá a vnímá svět kolem sebe , zvláště pokud by měla být zvyklá na překvapení i na procházce. A holuba taky n

Odpovědět
před 21 dny

hmm tak na to že pojede z letiště vlakem by mi neskočil ani můj 5-letý syn ..

Odpovědět
před 22 dny
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Ja uz jsem v takovem bodu, ze je pro me let jako cesta mhd 😀 nic extra, ale je radost cist takovyhle cestopis.

před 24 dny
Avatar uživatele J0x
J0x

Na jednu stranu ano, ale na druhou stranu by se člověk o dítě trochu bál, když se ve 13 nechá takhle utáhnout na vařené nudli. :-D

Přidat odpověď
před 23 dny
Avatar uživatele Lucka
Lucka

Moc všem děkuji, nejsem spisovatel, poprvé jsem něco veřejně napsala, jen jak se to prostě stalo. Kdyby letěly letadlem Hello Kitty, .... neletěli bychom :-D Rozebraly by ho! Adélce děláme takové menší šoky každou chvilku, dojímá mě, jak je pak rozhozená a šťastná, že třeba nejdeme kolem toho kina jen na procházku, ale jdeme na pohádku. Myslím, že děti by neměli spoustu věcí v dnešní době brát jako samozřejmost, ale jako nevšední zážitky. Nyní se připravujeme na dovolenou do Egypta All inclusive.... vše tajně... pokud nám to neprokoukne cestou na letiště, tak až tam ji řekneme.... jen "výlet"....nějaké obyč město v Evropě.... Pak napíši, jak to dopadlo :-) Mějte krásný den

před 24 dny
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Příště jenom prosím nekrmte holuby. Jsou to létající krysy, roznašeči nemocí a pohroma pro památky.

před 24 dny
Andrea_Pernik

suhlasim s Petrom ;) inak je to super a musi byt radost byt vasa dcera :)

před 24 dny
Marek

Snad každý město v Evropě je lepší než allin v Egyptě. 🤦🏼‍♂️🙄

Přidat odpověď
před 22 dny
Lukáš Horák

Moc hezký cestopis, kde radost dělají úplně obyčejné věci a všední zážitky...

Odpovědět
před 24 dny
Kačenka Konečníková

No a teď si představ, jak by Natálka s Adélkou teprve křičely, kdyby letěly letadlem Hello Kitty.

před 25 dny
Rudá Marta

Výskaly by blahem, kdyby letěly s novou japonskou A380 se želví livery.

Přidat odpověď
před 24 dny
Marek

Tak to je paráda. Když si to čtu, jsem úplně dojatý, jak jste to perfektně pripravili. Díky. M

Odpovědět
před 25 dny
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

 
 

Další cestopisy

Čtení na 5 minut
Čtení na 11 minut
Filipíny 2019
Orlovačka 2019-04-20T17:55:21+02:00 0 komentářů

Panglao, Camotes, Malapascua

❤️ Oblíbené
Čtení na 11 minut
Čtení na 7 minut
Taiwan očima backpackera
Tomáš Kleňha 2019-04-15T23:43:04+02:00 4 komentáře
Tchaj-wan 2017

aneb za měsíc okolo ostrova..

Další cestopisy