Sao Tome & Principe, malý ostrovní stát

Pro začátek našeho tripu vybíráme ostrov Principe...

Cestopis z roku 2020 napsal Jack

Jak se ti cestopis líbil?

Zážitky pro tebe sepsal Jack
Cestopis byl naposledy aktualizován 2020-12-04T19:14:17+01:00

Jack procestoval 97 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 3 lety a napsal pro tebe 10 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

8 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Jana666
Jana666
před 3 měs

Dobrý den, chystáme se na ostrov Svatého Tomáše v dubnu, prosím jak je to s vízem. Ambasáda neodpovídá na e maily. Jedeme hlavně za potápěním, moc se těšíme. Děkuji za odpověď 😉

Jan Vidim
před 3 měs

Pokud se na takovou informaci musíte ptát zde, velmi bych zvážil jestli letět zrovna tam, je dobrý nápad. Je to díra světa.  Jinak: https://letmegooglethat.com/?q=v...AFv+ostrov  

Jakub Langer
před 3 měs

Stát São Tomé možná může působit jako zapadákov a díra Světa, zároveň je to však i střed Světa (Centro do Mundo),  a to na blízkém ostrůvku Rolas. Takové končiny si nechám líbit, v jednoduchosti je častokrát síla a genius loci.

Ohledně potápění nějaké možnosti na STP jsou (pár agentur o tom informuje na svých webech), ale bylo by dobrý zvolit i vhodné období. Na STP je jen málokdy více slunečno, což je potřebné pro lepší viditelnost pod vodou.

Kugita
před 3 měs

jestli chcete vědět nějaké další informace o Sao, tak bud u mne na webu ( https://liveandtravel.cz/?cat=78 )  nebo pak klidně mail (petr@petrhingar.com)

:)

Jakub Langer
před 3 měs

Opravdu krásné fotky!! Asi byly pořízeny jindy než v únoru, kdy bylo na STP během carnavalu také báječně, ale možná trochu méně slunečno.

I jsem se trochu začetl a snad bych poupravil nějaké informace. STP je do 15 dnů pobytu pro Čechy bezvízové. Samozřejmě, pokud jsi tam byl až 20 dní, tak se za překročení oněch 15 dní platí řekněme odletová taxa (nebo vízum) v hodnotě 20€. Snad bych ještě doplnil, že na STP lze doletět i s angolským TAAGem přes Luandu. Občas jsou ceny srovnatelné s portugalským TAPem, jež zase mívá mezipřistání ve ghanské Accře. Ubytování okolo 20-25€ za noc pro samostatného cestovatele myslím není zas tak moc drahé (třeba na obdobných ostrovech Seychely tak levný nocleh k nalezení není).

A byl bych i opatrný s tím označením São. Svatých je na Světě poněkud více, namátkou: São Jorge, São Vicente, São Paulo, São Luís do Maranhão, São Salvador da Bahia de todos os Santos, etc. 

Jakub Langer
před 2 lety

Je fajn, ze se tu po case objevil cestopis ze zapadlejsiho koutu Afriky.

Osobne mam na ostrov Sv. Tomase skvele vzpominky, ovsem Princuv ostrov je pro me zatim velkou neznamou. Uz drive jsem se dozvedel, ze je hure dostupny, a tim padem i dobrodruznejsi s mnohem mene dotcenou prirodou. Je pravda, ze byl puvodne tento ostrov nazvan Santo Antao, pozdeji Principe, no a jeho hlavni mestecko se jmenuje podobne dodnes – Santo Antonio. Co se tyce informace, ze na ostrovech puvodne nebyli zadni lide, tak minimalne na ostrovu Sv.Tomase bylo pred prichodem Portugalcu africke etnikum zvane Angolares. Mimo jine na Princove ostrove zije i sverazny Claudio Corallo, pestitel kakaa a kavy a vyrobce te nej mistni cokolady.

Tedy navstivit i Princuv ostrov je jiste snem mnohych, byt vysoke ceny ubytovani v luxusnich resortech hrave predci ty na ostrove Sv. Tomase. Ovsem tusim, ze na miste lze najit i jine (prijatelnejsi) moznosti ubytovani. Snad nekdy …

Jack
před 2 lety

Možný to samozřejmě je, my měli informaci od místního řidiče, že Portugalci byli první. Teda úplně přesný to info bylo, že na ostrovech byly sezónní příbytky rybářů z pevniny.

Kugita
před 3 měs

Ono to je s tím osídlením tak trochu jinak. Nicméně fakt je, že tam opravdu v době příchodu Portugalců bylo pusto prázdno.

Angolares, pocházející z dříve zotročených Angolanů, kteří ztroskotali na Svatém Tomáši kolem roku 1540. Žili odděleně v izolované jižní zóně ostrova Sao Tome.

Nicméně ad Portugalci. Ostrovy roku 1470 objevili portugalští mořeplavci a následně koncem  15. století vyslali Portugalci na ostrovy první osadníky.