Skrblík v Londýně (2 z 3)

O TOM, JAK SE POHYBOVAT PO LONDÝNĚ. Pro méně protřelé cestovatele :)
Cestopis z výpravy „Londýn 2019“ z roku 2019 napsala Lidka R

Transfery a doprava

Krásné 3 květnové všední dny (pondělí-středa) před námi! Ideál pro turistu, který se chce vyhnout velkým davům. Letí nám to v pondělí 6:30 z Prahy, kolem 8:30 (7:30 místního času) budeme v Londýně na Stanstedu. Pro transfer do města jsme zvolily Stansted Express - vlak - https://www.stanstedexpress.com/, sice je to dražší, ale pohodlnější a hlavně spolehlivější co se zpoždění týká (autobusy můžou uvíznout v zácpě a to by při návratu bylo fakt naprd). Plus si koupíte zpáteční jízdenku a můžete jet kterýmkoliv spojem (interval 15min), vyberete první den použití a pak vám to platí 30 dní - neřešíte, kdy se vracíte, pokud to stihnete do měsíce. Vyšlo nás to na £24 na osobu. Další alternativou (levnější, dá se sehnat o dost levněji) jsou 2 autobusové společnosti -https://www.airportbusexpress.co.uk/, https://book.nationalexpress.com/, každá má své pro a proti (rezervace místa, využití konkrétního spoje,...) ale to už je popsáno jinde: https://www.cestujlevne.com/leti...-stansted; tak do toho nebudu zabíhat.

stanice metra
doubledecker!!!
stanice metra - vestibul
ukázka odjezdových tabulí (máme hezčí :P)

Po městě jsme jezdily jednak na kolech, jednak MHD - hlavně metrem, občas autobusy, takže jsme si zařídily Oyster Card (taková jejich lítačka). Já mám ulitou z minulého výletu pravou Visitor Oyster Card (neomezená platnost), kamarádka si půjčila normální Oyster Card (nutno validovat každý rok) od jiné kamarádky. Budeme se pohybovat po zónách 1-2, a tak jsme si započítaly 3x daily-cap s jízdami ve špičce, který si nahrajeme na tu kartu a pak se to z ní podle jejich počítadel bude odečítat. Kdyby nám byl vyšel výlet do studíí WB, na zastávku Watford Junction by nám taky platila, nahrály bychom si tedy 3x daily cap plus £8.80 ve špiččce nebo £5.60 mimo špičku za 1 cestu vlakem.

Pro zjištění ceny jízdného a trasy doporučuju jejich stránky https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/, pokud chcete zjistit cenu konkrétní jízdy, případně, jestli je možné ji vykonat levněji, zkuste to tady: https://tfl.gov.uk/fares/find-fa...cmp=54720. A tohle je odkaz na pdf, kde je info o visitor oyster card: http://content.tfl.gov.uk/voc-english.pdf.

Nezapomeňte, že ve špičce je jízdné dražší!

přestupní stanice
Santander cycle
ukázka dopravní situace ve špičce (totální exodus, v tom na kole jet nechcete!)
alternativa: půjčení elektrokola

Půjčení kola v Londýně vyjde na £2 za 24h, pokud teda kolo vždy po 30 min vrátíte do dokovací stanice. Pokud si kolo necháte déle, za každou další půlhodinu dáte £2. Více tady: https://tfl.gov.uk/modes/cycling...tcmp=2315. Jediný problém nastal, když se rozbila dokovací stanice (nešlo vyzvednout kolo, naštěstí vrátit šlo), nebo když byla dokovací stanice prázdná, případně když člověk zjistil, že ta jejich aplikace je totálně naprd ;) Ve městě narazíte ještě na 2 další významnější společnosti, jedno jsou Lime-E - fotka (zářivě zelné) a pak ještě nějaké oranžové (neviděla jsem úplně zblízka). To jsou ale (tuším oboje, ty zelené určitě) elektrokola a platí se trochu víc - okolo £1 za hodinu, přesné podmínky nemám zjištěné a nepůjčují se přes dokovací stanice, ale zamykají se přes aplikaci (jsou tedy rozeseté většinou po jednom různě po městě, a tudíž nepraktické pro páry a skupiny).

Zážitky pro tebe sepsala Lidka R

31. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-06-04T10:40:58+02:00

Lidka R žije v České republice a procestovala 9 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 1 měsíc, napsala pro tebe 3 cestopisy .

Avatar uživatele andromeda
andromeda
  • Přidal se před měs
  • (upraveno 2019-06-03T13:54:56+02:00)

Já si také myslím, že je to praktické, já mám naopak praktické cestopisy mnohem radši než takové ty popisující, kde jsem nakupoval alkohol a dal si skvělou večeři a při západu slunce a k tomu nějaké foto upravené ve photoshopu. Ne každý se chystá na Bali a na Zanzibar.

Avatar uživatele Gigo15
Gigo15

Děkuji za tento step-by-step průvodce. Souhlasím s andromedou.

Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Daily cap se nijak nenahrava, je to automaticky.

Lidka R

em, ale peníze si tam nahrát musíš, ergo "nahrát daily cap" jsem použila jako zkrácení "nahrát peníze odpovídající daily capu, protože jsem si spočítala, že ho projedeme a nahrávat víc než daily cap nemá cenu, protože je to hraniční suma, kterou utratíte, pokud dodržíte podmínky (především zóny)". Já si myslím, že poměrně srozumitelný i ve zkrácené formě ;)

Ještě existuje varianta, že se po registraci projeté peníze rovnou strhávají z debetní/kreditní karty, ale u toho nemám zjištěné jak přesně to funguje.

Honza Čermák

Registrovat žádnou kartu nepotřebuješ, prostě namísto Oyster přikládáš svou platební kartu. Registrace ti jen zpřístupní náhled na historii jízd a možnost reklamaci cest.

rodik

To fakt nešlo dát do jednoho článku a musí to být roztáhnuté po 3 odstavcích do 5ti článků? Vždyť je to jen Londýn... Tam se jezdí zrovna jako Brna. :-)

Já myslím, že to nevadí :) máme tu snahu o praktického průvodce step by step pro začátečníky a tenhle díl se věnuje dopravě. Takže za mě jediné, přidat podkapitolku přímo do nadpisu, aby to bylo hned vidět.

Cílovka jsou začátečníci :) za mě dobrý.

Lidka R

rodik: Jednoduchý, když se ti to nelíbí, tak to nečti :D ne každej je hned dokonalej cestovatel a někdo může ocenit step-by-step návod i na "běžné" destinace.

Sofie 2019
Tomáš Cibulka 2019-06-17T20:00:01+02:00 0 komentářů
Bulharsko 2019

Hlavní město Bulharska a blízké okolí

Jižní Anglie - kouzelný venkov, jedinečná příroda a útesy okolo Bournemouthu
Avatar uživatele Áčko
Áčko 2019-06-16T21:25:17+02:00 4 komentáře
Spojené Království 2019

Jak lze využít relativně novou a levnou linku Ryanu z Prahy do jižní Anglie, která vychází krásně na prodloužený víkend? Pár praktických tipů na skvělý a nenáročný víkend v přírodě a na venkově.

Bělorusko - Minsk a okolí
Jarda 2019-06-16T18:08:01+02:00 5 komentářů
Bělorusko 2019

4 dny v poslední totalitě v Evropě.

Z Nové Anglie přes New York do Washingtonu
Avatar uživatele lemming46