Průvodce letištěm

Letiště Londýn Stansted

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Londýn Stansted

Stansted je třetí největší londýnské letiště sloužící především nízkonákladovým společnostem a jako hlavní základna Ryanairu. Nachází se skoro přesně na půli cesty mezi Londýnem a Cambridge.

Letiště tvoří jediný terminál. Odlety i přílety jsou přitom na stejném patře (při vchodu zvenčí jsou odlety nalevo, přílety napravo). Po průchodu bezpečnostní kontrolou se ocitnete ve velké hale s obchody a restauracemi, kde musíte vyčkat, až se na odletové tabuli objeví číslo vašeho gatu. Děje se obvykle hodinu před odletem, někdy i méně. Ke vzdálenějším letadlům pak musíte dojet automatickým vláčkem, který je zdarma a jezdí každé 4 minuty.

Autobusové i vlakové stanice jsou v docházkové vzdálenosti do 3 minut od příletové i odletové části terminálu.

Letiště se od 11.6.2018 přes noc v čase 0:00 až 02:00 uzavírá, a to včetně veřejné části. Přenocování tak není možné, využijte některý z hotelů v okolí.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
1000 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
04:50 (-1 )
aktuální čas

Letenky

Z ČR a okolí se na Stansted létá přímo z Prahy, Brna, Ostravy, Pardubic, Bratislavy, Katovic, Krakova, Vratislavi, Norimberka, Lince a Budapešti a všechny lety jsou reprezentovány výhradně společností Ryanair. Z Prahy létá navíc ještě easyJet. Zpáteční letenky se běžně ze všech uvedených měst pohybují od 1.000 do 2.000 , často je však možné narazit na letenky i pod 1.000 Kč. Levnější jsou především termíny uprostřed týdne (úterý, středy a čtvrtky), častější akce pak můžete čekat v zimním období.

Doba letu z Prahy do Londýna činí asi 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Londýna, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Kvůli převažující nízkonákladové dopravě můžete na Stanstedu využít převážně negarantované přestupy.

Při přestupu musíte vždy projít pasovou kontrolou, opustit tranzitní prostor a přes odletovou halu a bezpečnostní se vrátit zpět do tranzitního prostoru ke gatům. Minimální doba čistého času, za kterou se dá projít po příletu od letadla k druhému letadlu na odletu, je zhruba 50 minut. Z toho důvodu si u negarantovaného přestupu "na vlastní pěst" nenechávejte méně než 3 hodiny

Doprava z/na letiště

Vzhledem ke vzdálenosti letiště od významných cílů je nutné počítat s větší časovou rezervou a z centrálního Londýna vyrazit minimálně 3,5 hodiny před odletem. V případě cesty autobusem nebude na škodu ani 4 hodinová rezerva.

Do Londýna

Nejrychlejší je vlak Stansted Express, který na stanici Liverpool Street dojede za 50 minut, nejlevnější lístky pořídíte online za 7 GBP s nákupem alespoň 4-5 měsíců dopředu. Koupě online v kratším předstihnu (dny až cca 2 měsíce) vyjde na 10 až 15 GBP. Jízdenka zakoupená až na nádraží stojí 19 GBPZpáteční lístky se prodávají se slevou 1 až 2 GBP.  Vlaky jezdí od 3:30 do 23:30 každých 15 až 30 minut a lístek se vztahuje na konkrétní den, nikoliv spoj.

Nejlevnější variantou cesty do Londýna jsou pak autobusy, jízdenky v předstihu se dají sehnat už od 2,99 GBP, autobusy jezdí běžně jednou za 15 až 20 minut po 24 hodin. Pozor si však musíte dát na jízdní dobu, do centra většinou pojedete déle než 2 hodiny.

Autobusové stanice najdete v přízemí před terminálem, od východu z letiště je vše přehledně značeno a ujdete maximálně 200 metrů.

Nejlevnější jízdenky za 2,99 GBP pořídíte obvykle při koupi alespoň měsíc dopředu, s blížícím se datem odjezdu cena stoupá až na 8 GBP. Jízdenky kupujte online přes web easybus.com, ze seznamu přitom vyberte variantu "London Stansted Airport (National Express)". Při výběru druhé možné varianty "London Stansted Airport (Airport Bus Express)" se dostanete vždy jen na cenu 8 GBP. 

Společnost easyBus je pouze prodejcem jízdenek, nebuďte tak překvapení, že pojedete autobusem jiné firmy (obvykle National Express).

Odkazy ke koupi jízdenek a jízdním řádům:

 • EasyBus (od 2,99 GBP)
 • Terravision  (8,90 GBP)
 • Autobusy zastavují vždy na více místech v Londýně, nejvíce centrální polohu má hlavní autobusové nádraží "London Victoria", "Liverpool Street" nebo "Baker Street". Mapu všech zastávek v Londýně, ze kterých se jezdí na letiště Stansted, najdete níže v mapě.

Jízdenky zakoupené online není nutné tisknout, stačí potvrzení v mobilu.

V případě všech dopravců lze jízdenky nakupovat výhodněji s předstihem online. Lístky se kupují na konkrétní čas, ale v případě zpoždění letadla zpravidla není problém nastoupit i na pozdější spoj, pokud jsou v něm volná místa. Pozor, jízdenku, ať koupenou na místě nebo vytištěnou, si ponechte po celou dobu trasy, kontrola může probíhat až při výstupu!

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Do Cambridge

Ze Stanstedu jezdí do Cambridge přímé vlaky společností Crosscountry zhruba každou hodinu a jízdenku pořídíte od 7,75 GBP.

Každé dvě hodiny se dá do tohoto univerzitního města dostat také autobusy National Expressu, a to od £ 8.

Vlak do Cambridge jede 35 minut, autobus cca 50.

Na letiště Luton, Heathrow a Gatwick

Přímý přesun ze Stanstedu na všechna tři letiště zajišťuje autobusový dopravce National Express.

 • na Heathrow cesta trvá 2 až 2,5 hodiny, zaplatíte za ní od 19 GBP do 28 GBP a intervaly jsou zhruba 40minutové,
 • na Luton jezdí autobusy cca jednou za 1–2 hodiny, jízda trvá 90 minut a stojí od 14 GBP.
 • na Gatwick pojedeme při ideálním provozu 3 hodiny, autobusy jezdí každé 2 hodiny a stojí 25 GBP, s přestupem od 11 GBP.

Levnější cesta vede přes centrum Londýna při využití easyBusu (od 2,99 liber) a metra (2,40 GBP mimo špičku, resp. 2,90 GBP ve špičce).

Na letiště City je nejrychlejší cesta autobusem do Stratfordu a následně lehkým metrem DLR přímo na City.

Do okolních měst a obcí

Přímo před terminálem zastavuje několik autobusových linek směřujících do blízkých měst a obcí. V průměru jezdí jednou za hodinu až dvě, jízdenky stojí obvykle okolo 8-10 GBP

Linky:

 • X30: Chelmsford, Southend, Letiště Southend, 24 hodin, každých 30 až 60 minut,
 • 42A: Takeley, Banrston, Broomfield, Chelmsford, Galleywood, 5:15–19:00, každých 60 minut,
 • 133: Braintree, Takeley; 6:00–0:15, každých 60 minut,
 • 308 a 309: Bishop's Stortford, Thorley: 3:00–0:00, každých 30 minut,
 • 508: Takeley, Bishop's Stortford, Harlow: 7:00–18:20, každých 30 minut,
 • 509: Parsonage, Bishop's Stortford, Harlow: 6:30–19:30, každých 30 až 40 minut,
 • 510: Bishop's Stortford, Harlow: 24 hodin, 30 až 60 minut.
 • Mapa lokálních autobusových linek

Do ostatních anglických měst

Z letiště Stansted jezdí frekventované přímé autobusové spoje i do dalších měst napříč Anglií. Nejčastější spojení vede například do Birminghamu, Norwich, Leicesteru, Northamptonu a mnoha dalších. Téměř všechny spoje zajišťuje společnost National Express, u které platí pravidlo "čím dřív koupím, tím levněji pojedu". Jízdenky nakupujte na webu nationalexpress.com.

Služby na letišti

Wi–fi je bezplatná na 4 hodiny po registraci. V terminálu je otevřeno několik obchodů po celou noc.

Úschovna zavazadel se nachází v příletové části terminálu, je otevřena nonstop a za 24 hodin úložného zaplatíte £ 3.

V příletové části najdete klasický obchod s potravinami Spar i Marks & Spencer.

Hotely u letiště

V případě brzkých ranních odletů se mnoha z vás bude hodit přespání v hotelu přímo u letiště. Musíte totiž počítat s tím, že doprava z centra Londýna zabere klidně 2 hodiny, což může mít brzy ráno značně limitující. Nově od roku 2018 navíc není možné přenocovat v letištní hale. 

Přímo u terminálu (do 5 minut pěšky) najdete jen dva drahé hotely: Hampton by Hilton a Radisson Blu s cenami kolem 3.500 Kč za noc ve dvoulůžkovém pokoji.

Levnější hotely v podobě Premier Inn a Holiday Inn Express se nacházejí asi 1,5 km od terminálu. Tady počítejte s částkami mezi 1.500 a 2.000 Kč za noc. Jedná se určitě o nejlepší poměr ceny, kvality a vzdálenosti k letišti. Pěšky se sem dostanete jen velmi obtížně, protože na silnici od terminálu chybí chodník. Využít však můžete kyvadlového autobusu, který zastavuje přímo před východem z terminálu (ne na autobusové stanici, odkud jezdí spoje do Londýna) a jezdí 24 hodin denně každou půlhodinu. Jízdenka stojí 3 GBP a lze platit pouze v hotovosti u řidiče.

Spoustu levnějších hotelů najdete ve vesničkách v okolí letiště, nicméně i tam si vždy připravte minimálně 1.200 až 1.500 Kč na noc. Jejich nevýhoda je přitom jasná: doprava k terminálu. Většina z nich nabízí vlastní hotelové transfery, částky se však pohybují od 10 až po 30 GBP, což se nevyplatí.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

151 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Ahoj, letíme 4.9.-8.9. 4 do Londýna se společností Ryanair z Prahy na letiště Stansted. Měly bychom být na letišti v Londýně v 7:35. Vyjde nás nejlevněji koupit si jízdenku přes easybus? A když si přes easybus objednáme jízdenky třeba na 9:55 hodin, ale letadlo bude mít zpoždění a přiletíme později, propadne nám to, nebo to platí jak ČR, že můžeme jet i dalším spojem? :)

před 28 dny
Kryštof Hájek

Ahoj, všechny odkazy máte výše, kde si můžete porovnat aktuální ceny jízdenek. Na vaše datum vyjde nejlevněji easybus. Pokud je letadlo zpožděné, vezmou vás i dalším autobusem, budou-li volná místa, což většinou jsou.

Přidat odpověď
před 28 dny

Využít však můžete kyvadlového autobusu zdarma, který zastavuje přímo před východem z terminálu (ne na autobusové stanici, odkud jezdí spoje do Londýna) a jezdí 24 hodin denně každou půlhodinu. Jízdenka stojí 3 GBP a lze platit pouze v hotovosti u řidiče.

Tak je tedy ten autobus kyvadlový zdarma či nikoliv?

před 3 měs
Kryštof Hájek

Uf :D Díky za upozornění, zdarma bohužel není.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahojte, chcem sa spytat skusenych cestovatelov, ktori maju prehlad v casoch cestovania, kolko podla vasich skusenosti trva cesta busom z letiska Stanstad na Waterloo v nedelu rano po 8.hod? Chcem totiz kupit aj listok na vlak z Waterloo do Dover, ale neviem, ktory cas mam vybrat. Dik.

před 3 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, oficiálně to jede hodinu 35 minut, v neděli ráno bych nečekal velké zpoždění, tak max 10-15 min.

před 3 měs

Ahoj Kryštof Hájek, dakujem :)

Přidat odpověď
před 3 měs

Dobrý den,

pokud po příletu budeme chtít autobusem National Express na Victoria Station, můžu v autobuse zaplatit Oyster card?

Děkuji

před 4 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, Oyster Card platí pouze na MHD v Londýně, jehož National Express není součástí (ostatně na letiště Stansted žádný druh londýnské MHD nezajíždí). Kupte si jízdenku ideálně online dopředu, bude levnější.

před 4 měs

Děkuji

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobry den, Stansted Express, akce 2FOR1. Lze tyto akce vyuzit i den predem nez chci atrakci navstivit? Tzn. book in advance - den predem pres jejich stranku staci? Dekuji Eliska

před 4 měs
opt

Úplně mi není jasné, na co se ptáte, tak to zkusím obecně shrnout.

Pro využití nabídky 2FOR1 je nutné

1) mít jízdenku na vlak, která obsahuje logo National Rail (jízdenku lze využít buď zpáteční, a to kdykoli mezi oběma cestami; nebo jednosměrnou, a to pouze v den její platnosti). To logo je velmi důležité, někdy se dají na Stansted Express koupit lístky, které jej nemají - pak na ně nabídka neplatí. Týká se to údajně zejména jízdenek koupených v letadle od palubního personálu.

2) mít voucher 2FOR1 - ten se dá stáhnout z webu https://www.daysoutguide.co.uk/. Pokud nemáte voucher z webu, můžete v některých železničních stanicích sehnat brožuru 2FOR1 (tuším, že jsem je viděl i na Stanstedu), ve které jsou obecné vouchery k vyplnění a odevzdání. Voucher ale mít musíte, protože jednotliví partneři akce potom vaše vstupné účtují National Rail, a to právě na základě voucherů - bez voucheru nic nevyúčtují a slevu vám nedají.

Nabídka se pak uplatňuje osobně u pokladny - ještě jsem neviděl, že by ji šlo uplatnit při objednání vstupu předem přes web. Např. na London Eye je v nabídce 2FOR1 i Fast Track, který to trochu vyrovnává...

Přidat odpověď
před 4 měs

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jaké jsou stránky vlaku stansted express? Stanstedexpress.com mi nefungují? Jsou změněné? Nebo neporadíte? Děkuji..

před 5 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Vzdyt tady ten odkaz funguje...

před 5 měs

Teď Vám funguje? Mně od včerejška ne, ani z telefonu ani z noťasu… píše mi to stránka nedostupná.. zkoušela jsem to asi 50x.. i tady přímo, z googlu, ze seznamu...proto se ptám, jestli je tedy problém někde u mě...

před 5 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

Urcite ano, mne jde vsude jak na mobilu, tak pc

před 5 měs

Tak moc děkuji za odpověď, tak mám nějaký problém já:)

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den,

Poprosila bych o pomoc

Jedeme 2dospělí a 3děti na jeden den do Londýna

Letiště Standstet

Chtěli bychom do centra na London Eye a pak na Harryho Pottera

Jak nejlépe cestovat, prosím

Děkuji

před 5 měs
Pavel Planespotter

Řeší se to tady pořád dokola. Zkusila jste si to zadat třeba do google ?

před 5 měs
Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Letiste Standstet? No radeji cestujte jen prstem po mape...

Přidat odpověď
před 5 měs

Dobrý den,

mám dotaz, letadlo by mělo přiletět v 7:35 ráno, myslíte si, že stihnu autobus v 8:30 do centra? Chci jet National expressem. A také se chci zeptat, jestli zastávku autobusu dobře najdu.

Děkuji moc za každou radu.

před 5 měs

Ano, určitě stihnete. Dokonce si myslím, z vlastní zkušenosti, že byste mohla stihnout i dřívější, jestli budete mít jen příruční zavazadlo. Není problém dostat se i do dřívějšího autobusu. Většinou jezdí jeden autobus za druhým. Stoupnete si do fronty k autobusu společnosti National Express - označené Vaší cílovou stanicí např. Victoria Bus Station, a koordinátorka Vás nechá nastoupit do nejbližšího spoje. Toto platí při cestě z letiště do města. Opačným směrem je více kontrolován čas odjezdu. Zastávku najdeme bez problémů, je před letištní budovou. Doba přesunu je tak do 5 minut.

Přidat odpověď
před 5 měs
Avatar uživatele Katerina_K
Katerina_K

Ahoj, má prosím někdo aktuální informace o dopravě ze Stanstedu do Londýna? Rozhoduji se mezi National Express a Stansted Express. Raději bych National Express. Pokud si na cestu z centra na letiště rezervuji 3 h, tak by to mělo stačit? Co se týče cesty z letiště do centra, chystám se plánovat zakoupit spoj za hodinu od plánovaného příletu, to by také mělo stačit, že. Letíme jen s příručním. Na stránkách National express píšou, že pokud má let zpoždění a nestihnete svůj spoj, musí se koupit lístek nový. Má někdo zkušenost? Děkuji za rady.

před 5 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Zkusil bych si přečíst toto vlákno a článek výše.

před 5 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, 3 hodiny by měly stačit, obvykle se jede 70 minut mimo špičku, odpoledne klidně 2x déle. Co se týká nestihnutí spoje, záleží asi na řidiči, mě se to stalo dvakrát a pokud bylo místo, nikdy nebyl problém jet dalším spojem.

před 5 měs
Avatar uživatele Katerina_K
Katerina_K

Děkuji :).

Přidat odpověď
před 5 měs

dobrý den, prosím poradí někdo? koupila sem lístek ze stanstedu na bus National Express pro 2 dosp. +3 děti +1 infant. zajíalo by mě jak je to s výhodou 2+1 . bude bráno jako že mám jednu jízdenku nebo je to na osobu? chápejte chtěla bych s dětmi na oko a tak jestli může teoreticky na lístek z busu jen jedna osoba a jedna bude mít zdarma nebo budu mít šanci získat víc lidí zdarma? a dále potřebuju sehnat oyster card nejlépe na letišti stansted ale nenašla sem že by tam byly k dispozici- našla sem že liverpool street ale my jedeme busem na stratford a musíme se nějak dostat na tu liverpool. takže koupit jízdenku do metra a tam to vyřídit a až poté pooužívat Oyster? děkuji

před 6 měs
Pavel Planespotter

Místo Oyster Vám stačí bezkontaktní platební karta, pokud nutně nechcete Oyster.

před 6 měs

Děkuji, ne nutně nepotřebuju. snad bude karta fungovat. zkusíme a kdyžtak koupíme lístek a vyřídíme kartu později.

Přidat odpověď
před 6 měs

Dobrý večer! Přečetla jsem si tu, že na letišti není tranzitní zóna. Je možné si zakoupit tzv. Fast Track, abych byla přednostně odbavena u security check? Např. v Bergamu tato možnost je (7,5E) a díky tomu jsem stihla přestup. Teď budu mít na přestup jen jednu hodinu, což při zavření gatu půl hodiny před odletem dává jen půl hodiny. Cestuji s příručním zavazadlem. A jak se na nás (členy EU) bude v dubnu nahlížet? Děkuji za odpověď.

před 6 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, fast track zakoupitlze, viz: www.stanstedairport.com/at-the-a...fasttrack/

Obávám se, že je stejně mnohem větší pravděpodobnost, že let nestihnete než že ho stihnete. Spíš bych řekl, že stihnutí letu bude velké štěstí.

Jak se bude na občany v EU nahlížet neví ani britská vláda. Nepředpokládám ale, že pro běžné turisty nastane nějaká výrazná změna.

před 6 měs

Děkuju za odpověď. Měla jsem opravdu velké štěstí, let jsem stihla. Dokonce jsme měli při příletu zpoždění asi půl hodinu, naštěstí měl odlet zpoždění ještě větší. Předem jsem si koupila Fast Track, takže jsem celý přestup (s během) stihla asi za 20 minut. Příště už bych ale takové nervy zažít nechtěla. Jen upozorňuji, že při pasové kontrole požadovali pas, který jsem naštěstí měla, občanský průkaz nestačí.

Přidat odpověď
před 4 měs

Ahojte...dá sa prosím kúpiť lístok z letiska Stansted na Stratford aj u šoféra v autobuse? Dakujem.

před 7 měs

Ano ale za plnou palbu. Kup drive a ucetris.

před 7 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak
 • Přidal se před rokem
 • Napsal 501 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-02-05T08:27:48+01:00)

Kup pres net

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobry den, mohu se zeptat? Z letiste Stansted chci jet s dcerou (13 let) do centra. Stansted express nabizi nam obema return listek za 36 a kdyz to zadam zvlast je dcera 12 a ja 18. Je tedy jasne, ze zvlast je to lepsi. Uplne to vsak nechapu. Proc spolecny listek neni vyhodnejsi ( zadala jsem tam nase udaje spravne). Je v tom nejaky figl nebo muzu s klidem koupit kazde z nas listek zvlast a levneji. Dekuji za odpoved. Hanka

před 7 měs

Aha. Ted jsem to zadala opet a ja vychazim 24. Dcera 12, takze je to stejne 36. Omlouvam se....vysvetleno :)

před 7 měs

Problém bych v tom neviděla. Mě vycházel vlak pro rodinu 2+2 na 89 l. na jeden den a to potřebuji dva dny. Nakombinovala jsem autobusy a místo 178 l, jsem zaplatila 18 a 28 liber. Sice bus trvá déle, ale máme čas a sakra se to vyplatí.

před 7 měs
Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

A co easybus?

Přidat odpověď
před 7 měs

Díky všem za skvělá doporučení a rady. Mám taky dotaz. Nemáte, prosím, někdo zkušenosti s údajnou slevou na vlak, nebo bus od letecké společnosti Ryanair? Letíme a nimi v březnu Pardubice - Londýn Stansted. Dnes budu objednávat 4x vlak zpáteční, tak by se sleva hodila. 😁 Děkuji za radu

Odpovědět
před 7 měs

Moc zdravím a prosím o radu, resp. potvrzení. Co se týká plateb MHD/bus, metro atd. /po Londýnu. Pochopila jsem správně, že není nutné si zařizovat žádnou speciální kartu, ale stačí pokud budeme mít celá rodina /2 dospělí a 2 děti /každý svou platební kartu a budeme jen "pipat" při vstupech a výstupech z MHD? I zde platí omezení 6,90 na den? Moc Vám všem děkuji za radu.

před 7 měs
Pavel Planespotter

Je to tak, ale už jsem taky zažil, že to kolegovi nešlo...byl nějaký problém v povolení transakce v bance....a jeli jsme taxikem :-(

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možné stihnout autobus z letiště Stansted ve 22:50. Když přiletíme ve 22:25. Vím , že od pasové kontroly je to 5 minut, ale než tím projdeme apod. Už je to chvíle, co jsem naposledy letěla, tak nemám přehled. Máme jen příručák.

A ještě jedna otázka jaká společnost je lepší National Express nebo Terravision?

Děkuji:)

Odpovědět
před 7 měs

Dobrý den, v sobotu poprvé letíme do Londýna na letiště Stansted. Chtěla jsem se zeptat jak dlouho trvá cca přesun na bus national Express a odkud bus jede najdu to jednoduše? Moc díky za odpověď😊

před 7 měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, stačí sledovat cedule "Bus station", pak už není problém najít tu svojí zastávku. Přesun od pasové kontroly k autobusu je otázkou 5 minut.

Přidat odpověď
před 7 měs

Ahoj, funguje i klasicka debetní karta nebo to musi byt kreditni karta? Co se tyce plateb metra aj?

Diky za odpoved.

před 7 měs
Kryštof Hájek

Fungují i běžné debetní karty.

Přidat odpověď
před 7 měs

Dobrý den , potřeboval by jsem nějaký tip či radu ohledně cestování po Londýně zóna 1 , budeme v Londýně od úterý do soboty a rád by jsem si pořídil nějakou kartičku na cestování (metro , bus, tramvaje ) vše jen do 1 zóny . Jsem z toho nějak zmatený a nevím co a jak vybrat . Děkuji za odpovědi.

před 9 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Bezkontaktní platební kartu.

před 9 měs

Má to nějaké výhody ? Myslel jsem něco jako je třeba v Říme Romapass , nebo v Barceloně Hola BCN - kde si koupíš kartu a neomezeně jezdíš jak se ti zlíbí.

před 9 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Má to výhodu tu, že nemusíš řešit žádný další karty a je tam denní limit, kterýho pokud dosáhneš, tak už dál daný den neplatíš a v zóně 1 je to snad jen 6,7 (nebo 7,6) GBP (podívej se na web tam si to najdeš přesně), takže je to extrémně výhodný.

před 9 měs

Jo to je stejné jako ta ústřicová karta - bud použiješ platební kartu nebo tu Oyster Card. Někde jsem četl že limit je v první zóně 6,4 Liber . Tak jestli to chápu dobře odečtou mi maximálně tuto částku a jezdit ji můžu čím chci v zóně jedna ?

před 9 měs
Kryštof Hájek

Ano, přesně tak to je.

před 9 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

Stejné to není, protože Oyster card si musíš vyřídit, u platební karty nic neřešíš. Jestli si to dobře pamatuju, tak je to tak, že ti strhávají za jednotlivé jízdy a pokud překročíš denní limit, tak ti to co je přes ten cap vrátí (myslím, že to dělají jednou týdně). Tak se podívej na web Transport for London a můžeš si tam všechno přečíst a nastudovat.

před 9 měs

No jenže ne všichni disponují svou vlastní kartou. A web samozřejmě prozkoumám. Proto jsem se ptal jaké nabízí toho město možnosti.

před 9 měs
Avatar uživatele fil33
fil33

Ta platební karta je opravdu fakt nejlepší, byl jsem teď v Londýně 6 dnů a všude to lze platit bezkontaktně kartou (bus, metro, overground atd). Dřív jsem si kupoval a dobíjel Oyster Card, ale dnes už to na tak krátký pobyt není potřeba.

před 9 měs
David Eiselt

Pozor na Visa od FIO – nefunguje :)

A taky si nejsem úplně jist, jestli tu mají podchycenou 5. a další platbu, protože u nás v ČR chce bezkontaktní platba po 5. pokusu automaticky PIN.

před 9 měs
Lukáš Krincvaj
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 14 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-11-14T16:45:22+01:00)

Ono každý touch není platba, jen identifikace v rámci systému, platba proběhne až na konci dne souhrnně.

před 9 měs
Avatar uživatele eremi
eremi

To si myslím, že není pravda, minimálně rezervace proběhne při každé jízdě, ale úplně jistý si nejsem.

před 9 měs

Dobrý den, děkuji za tuto diskusi. Mám pár dotazů a snad tady ještě nepadly:

1) pokud budu chtít platit dopravu za dva lidi (mě a dceru) - je potřeba, aby každý měl svou contactless kartu nebo můžu platit jednou kartou za dva? Technicky si to neumím představit, jak by se to odlišovalo, takže jednou kartou za dva to spíše nepůjde.

2)proto mám další otázku: lze platit za jednoho přímo kartou a za druhého např. přes Apple Pay - které ale bude spárované s toutéž kreditkou, jen to bude jakoby jiné zařízení?

3) v londýnské dopravě platí všichni stejně bez rozdílu věku nebo mají děti zvýhodněný tarif?

4) prošla jsem vaše články o letištích a pokud budu bydlet v blízkosti Victoria station, je bezkonkurenčně nejvýhodnější letět na gatwick,je to tak?

díky:)

před 9 měs
Martin Š

Ahoj,

1) Každý musí mít svou vlastní platební kartu, platit jednou kartou za dva nelze. Je dobré si zaregistrovat svoji kartu na stránkách jejich MHD kde se pak můžeš zpětně podívat kolik Ti bylo strženo

2) S Apple Play nemám zkušenost, ale jestli to je spárované s tou samou kartou tak si myslím, že to nepůjde.

3) Děti do 10 let včetně jezdí zdarma pokud jedou s dospělou platící osobou. Pokud jim je více jde zřídit zvýhodněná oyster card. Určitě budou mít podmínky na netu

4) Omezovat se při koupi letenky letištěm je nesmysl, třeba ze Stanstedu jsi v centru Londýna za hodinu.

Přidat odpověď
před 9 měs

Dobrý večer,

Potřebovala bych poradit, přiletíme na letište Stansted z ostravy v 19:10 hod., jakou nejlevnější, nejjednodušší a nejpříjemnější cestou se dostat zde: 405 Landmark Heights 172 Daubeney road London E5 0EN Stratford

A popř. za jak dlouho se z letiště dostaneme k autobusům ven (odbavení, atd.) Jizdenky budeme kupovat az na miste. Tj.,10.11

Děkuji mockrát.

před 10 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 577 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-11-06T17:42:43+01:00)

Google maps? Rome2Rio?Popřípadě dvacet dotazů na totéž níže, které byly položeny před vámi.

Přidat odpověď
před 10 měs
Načíst všechny komentáře
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 hod
Navrhni úpravu