Stavanger a okolí za 4 dny
Beauty of Norway
Cestopis z roku 2023 napsala Šárka Skrbková
Že do Norska musíte jet minimálně na měsíc, aby to stálo za to? Nebo na 2 týdny? My vyrazili na 4 dny.Taky vídáte ty krásné fotky z Norska, fjordy, treky, výhledy a chcete to vidět? Pár lidí z mého okolí už tam bylo a ostatní nemají čas nebo peníze, tak jsem dala inzerát na cestovatelskou seznamku, ozvalo se mi několik lidí a se 3 jsme se domluvili. Musím říct, že to byli úžasní lidé, skvěle jsme si rozuměli a moc jsme se nasmáli. Jsem moc ráda, že jsem jela zrovna s nima. Ještě jednou díky – Tondo, Marku a Marťo.
Co Vidět:
Stavanger – 130 tis obyvatel, 4. největší město v Norsku, krásné dřevěné baráky
Sverdi Fjell – sousoší ze 3 desetimetrových bronzových mečů. Jedná o symbol sjednocení Norska
Domkirken – nejstarší norská katedrála. Bohužel v současné době se opravovala
Norské ropné muzeum – moderní budova, nenavštívili jsme
Valbert Tower – věž postavena 1853, nejvyšším bodem ve městě, vstupné 50 NOK. Celkem malý výhled do okolí
Lysefjord – 42 km, možnost plavba lodí, Marťa a Marek využili, 712 NOK
Troll je nadpřirozená bytost mající základ v severské mytologii a skandinávské lidové slovesnosti.
Co ochutnat:
Rybí polévka a sobí guláš – bohužel jsme nezkusili
Může si koupit i salám z velryby, soba, losa
Testovali jsme neznáme věci – ale ovocné pití chutnalo jak přeslazená žvýkačka, kaktusové bonbony byly hnusné a ani několik dalších novinek nám nechutnalo
23/9 – odlet 12:55 KRAKOV – přílet Stavanger 15:15
Já vyrážím už o den dříve noční vlakem do Krakova, kde mám několik hodin ve městě a projdu si centrum, trhy a ty hlavní památky a hurá na letiště. Ostatní jednou přímo z Moravy na letiště autem.
Letiště Stavanger se nachází pouhých 8 km od centra města, do centra vás nejrychleji doveze autobus společnosti Flybussen. Autobusy jezdí každých 15–30 minut, cesta do centra zabere asi 20 minut. Jednosměrná jízdenka stojí 200 NOK / 420 Kč. Cestu tam jsme jeli busem, cestou zpět na letiště jsme si vzali taxíka, vzhledem k tomu že jsme byli 4 dost jsme ušetřili. Taxi nás stál 511 NOK dohromady, autobus by byl za 800 NOK.
Hned po ubytování se jdeme projít do města, projdeme si krásné uličky s kavárnami, přístav, kouzelnou uličku s bílými baráčky na druhé straně přístavu. Je celkem větší zima, než jsme čekali, teploměr ukazuje 13 stupňů. Cestou domů se zastavíme v krámu a nakoupíme si na snídani. Městečko je kouzelné, jeho útulnosti přidávají klikaté uličky a dřevěné baráčky vás úplně pohltí. V centru na každém rohu najdete malou kavárnu nebo stylový krámek.
24/9 KJERAG
Cesta zabere 6 hodin. Tvrdí průvodci. Jinde bylo uvedeno 2,5 půl hodiny jedna cesta. My to dali za necelé dvě hodiny, ale kmitali jsme. Výchozí bod je stejný jako pro túru na Kjeragbolten - Øygardstøl. My jedeme přímo ze Stavangeru autobusem za 790 NOK (tedy 1600 Kč), autobus odjíždí ráno v 7:45, cesta zabere zhruba 2 a půl hodiny, ale užijete si i tu cestu, jsou to krásné výhledy na fjordy, kopce, ovce, malebné dřevěné baráčky, vodopády. Autobus zpět do Stavengeru jede v 16:25, neopozděte se, nečeká. Jízdenky lze koupit online.
Hned na parkovišti nám doporučují koupit si rukavice, za 10 EUR si koupím velké černé (jediné co mají) a nelituji. Cesta je dobře značená, a kde je to strmé, jsou použity řetězy, které zebou do rukou. Jdeme celkem v tempu, nechceme, aby nám autobus poté ujel. Zbytečně. Trasa fakt není náročná a ani netrvá tak dlouho, jak všude psali. Párkrát sestoupáme dolů a zase nahoru, konec je skoro po hřebenu s krásnými výhledy do okolí. Na místě jsme za hodinu a 58 minut.
Přírodní úkaz zvaný Kjeragbolten (v překladu klín Kjeragu). Nachází se na severní straně výstupu a jedná se o velký balvan zaklíněný mezi 2 skalní stěny ve výšce téměř 1.000 m n. m. Můžete na něj vylézt. Pro turisty se jedná o jedno z nejatraktivnějších míst k focení, nejvíce známá fotografie z Norska. Ale pozor, cesta na kámen není snadná a musíme udělat dlouhý krok nebo poskočit, což vzhledem k tomu, že máte pod sebou kilometrovou propast vám nervy trochu podrásá. Dle goooglu tam ještě nikdo nezemřel, i když se mi tomu skoro nechce věřit. Několik úmrtí tam prý je při basejumperu. Každopádně překonám strach, vylezu tam, Tonda mi udělá pár fotek a dle dohody mě pak má ještě vyfotit na mobil, ale to už se mi trochu začínají klepat kolena, a tak se radši stahuji. Podruhé už na kámen nejdu, nebudu pokoušet štěstí. Koukáme po okolí a fotím výhledy. Sakra, už bych se konečně měla naučit tu zrcadlovku pořádně nastavovat. Mimochodem dole protéká 25. nejvyšší vodopád na světě – Kjeragfossen. A potkáváme skupinu asi 9 padesátiletých Čechů, kteří sem dojeli dodávkou a cestují po Norsku a spí ve stanech. Celkem veselá partička.
Pokocháme se výhledy a pomalu se vydáme cestou zpět. I když jdeme pomaleji, zpáteční cesta nám nakonec zabere hodinu a půl, a tak zbylý čas strávíme v restauraci na parkovišti, kde si dáme teplý čaj, losový burger a muffin. A já kupuji pohledy. Poprchávat naštěstí začne až když jsme v restauraci. Cestou zpět mi to několikrát uklouzlo, děkuji za ty řetězy, jít to za deště bych rozhodně nechtěla.
25/9 – Preikestolen
Druhý den si půjčujeme auto, abychom toho stihli více. Půjčovné na 24 hodin je 1758 NOK. Půjčovnu Herz máme kousek od baráku, jen odevzdám občanku a řidičák, zaplatím půjčovné plus kauci jako blokaci a můžeme vyrazit. Bohužel jsme si nepřidali řidiče, takže kdyby byla nehoda, byl by problém a je to na mě. Nakonec se v řízení střídají kluci a bez problémů. Jen auto je „chytřejší“ než my, a tak začne pískat kdykoliv překročíme povolenou rychlost nebo jízdní pruh.
Jako první razíme k vodopádu Manafossen, který je 9. nejvyšší v zemi a padá z výšky 92 metrů. Dojedeme tam zhruba za hodinu a půl, zaplatíme parkovné a vydáme se k vodopádu, část se jde do kopce, kde je to příliš prudké, jsou použity řetězy. Vzhledem k tomu, že večer opravdu lilo jak z konve (chudáci chlapi z Čech ve stanu), je vodopád krásně mohutný. Domluvíme se, že se projdeme ještě k chatě, cesta je rozmáčená a občas jsou i potoky vody. Marek nemá nepromokavé boty, a tak je po chvíli durch. Já si u posledního potůčku boty zouvám a přejdu ho bosky s botam v ruce. Voda je trochu ledová, ale dá se to. Je to super místo, klid, hory, vodopády, ovce a krásné zázemí v podobě dřevěné chaloupky. Cestou zpět potkáme školní výpravu, která tam asi míří.
A už razíme za hlavní atrakcí dnešního dne - Preikestolen (v překladu kazatelna) je obrovský kvádrovitý skalní blok vysunutý ze svislé skalní stěny a tyčící se 604 metrů nad modrou hladinou Lysefjordu neboli Pulpit Rock. Čas výstupu na vrchol se pohybuje okolo 2–2,5 hodiny. Trasa není náročná, pouze s několika strmějšími stoupáními.
Pokud chcete navštívit Preikestolen, musíte se dostat z východní části Stavangeru trajektem do městečka Tau. Trajekty odjíždí minimálně jednou za hodinu a lístek, který si můžete koupit přímo na palubě, vás bude stát 46 NOK. Cesta trajektem trvá asi 40 minut. Většina příjezdů trajektů navazuje na autobusové spojení přímo z přístavu v Tau, odkud odjíždí vícero autobusů do Preikestolen Camping. Využít můžete například služby Tide Reise – jednosměrná asi 30minutová cesta vás vyjde na 125 NOK a autobusy odjíždí minimálně desetkrát denně.
Vzhledem k tomu, že máme auto, toto řešit nemusíme, ale trajektem nakonec pojedeme. Ale i to je zážitek. A já viděla tuleně! Už zase – na Zélandu, na Islandu a teď i v Norsku.
Cesta nahoru opravdu není náročná a vzhledem k tomu, že jsme vyrazili pozdě a že některé předpovědi trochu straší deštěm, máme kazatelnou skoro celou pro sebe. Teda, na místní poměry je tam fakt malinko lidí. A to se jen tak nepodaří. Užijeme si výhledy, uděláme několik fotek, obdivujeme ty blázny, co si sednou až na kraj a pak se pomalou chůzí vydáme zpět k našemu autu. Cestou ještě koupíme nějaké suvenýry na památku. Parkovné stálo 250 NOK, tedy přes 500 Kč. Cestou nahoru jsme potkali partu Čechů se včerejška a na skále potkáváme další skupinku Čechů, Norsko je pro Čechy opravdu atraktivní.
26/9 – suvenýry a let domů - 15:50 odlet - přílet 18:05 Krakov
Ráno vracíme auto (mohli jsme ho vrátit už večer), sbalíme si věci z ubytování a tento den jsme využili k courání po městě a nákupu suvenýrů, zajdeme si na oběd. Všichni chtějí (až na mě) rybí speciality, najdou si krásnou restauraci v centru s dobrým hodnocením. Už při vstupu je jasné, že tam nepatříme, máme outdoorové oblečení a tašky se suvenýry, vevnitř sedí lidé v obleku. Přesto se usadíme. I když je to rybí restaurace, doufala jsem v jedny těstoviny nebo salát bez ryby. Bohužel. Tak se smiřuji s čokoládovým dortem v přepočtu za 600 Kč, nakonec si ale ani ostatní nevyberou a tak se potupně a vysmátí zvedneme a jdeme jinam. Většina restaurací bohužel otvírá až kolem 3. Nakonec objevíme jednu vietnamskou restauraci s knedlíčky na druhém konci města. Po obědě se jdeme ještě projít po okolí, a nakonec taxíkem razíme na letiště. Letiště má oddělené prostory pro domácí a mezinárodní lety. Poprvé jsme chtěli využít tax back, ale bohužel nám špatně bylo vysvětleno, kam se vhazuje účtenka a už se tam nedostaneme. Tak třeba příště. Věděli jste, že některé krámy vám dají účtenku a pokud ji vhodíte na letišti do boxu se všemi údaji, může se vám vrátit DPH? Já to zatím nikde neuplatňovala, většinou je to až od určité částky. Po příletu zbytek osazenstva jede autem do Olomouce a Ostravy, mě čeká Flixbus s jedním přestupem a v Liberci jsem v 5 ráno. Zase si budu říkat že ty návraty a nevyspání jsou náročné, ale trochu se bojím, že příště mi to zase nedá. Už jsme se domlouvali, že v podobné sestavě klidně ještě dáme Bergen, Lofoty nebo Tromso, a klidně i v zimě.
Norsko má podobné ceny jako u nás, jen vzhledem ke kurzu počítejte, že to vlastně bude 2x dražší. Ale rozhodně ty peníze za to stojí.
Náklady:
1 NOK = 2,11 Kč
700 Kč letenka (pro mě 2 tis cesta do Polska a zpět)
Ubytování – Zvolili jsme apartmán v centru města, vyšlo to 2500 osoba 3 noci.
Pronájem auta – půjčovna Hertz v centru, 1758 NOK, případně si lze půjčit auto již na letišti, tam byly ceny o něco levnější.
Jídlo – většinou jsme nakupovali v krámu a jedli na ubytku či cestě, poslední den jsme si zašli na oběd
Suvenýry - já kupovala i nějaké dárky, tak jsme se trochu rozšoupla - jinak klasicky magnetky, pohledy, sošky, doporučujeme ponožky
790 Nok výlet na Kjerang - autobus
200 NOK cesta z letiště
Hromadné náklady: děleno 4 - parkovné 300 NOK, 511 Taxi, Trajekt 145 NOK, benzín 181 NOK
Jestli tě cestopisy baví a rád čteš knížky o cestování, napsala jsme Cestopis o 2 měsíčním putování Jižní Amerikou:
https://pointa.cz/project/99d977...42ac150005
Jak se ti cestopis líbil?
Šárka Skrbková procestovala 68 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidala před 7 lety a napsala pro tebe 30 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil
Úspěšná půjčka do 24 hodin Dobrý den všem, chci tuto nebankovní půjčku doporučit každému, kdo potřebuje ke své půjčce zajištěnou společnost, aby kontaktoval tuto společnost, jejich úvěrové podmínky jsou velmi přijatelné, dostal jsem půjčku 500 000 Kč schválenou za méně než několik hodin, také požádali o půjčku, nabídka stále probíhá, kontaktujte je na e-mailu: szkanderam840@gmail.com