Vánoční Madeira
17 tipů co vidět a zažít na Madeiře
Cestopis z roku 2023 napsal Honza Fotograf
TOP 17 věcí co vidět na Madeiře – Havaji Evropy
Madeira, ostrov věčného jara, je perla ukrytá uprostřed Atlantského oceánu. Její dramatická krajina, která se mění od strmých útesů a divokého pobřeží po bujné lesy a kvetoucí zahrady, láká každoročně tisíce návštěvníků. Tento portugalský ostrov je nejen rájem pro milovníky přírody, ale také místem, kde můžete ochutnat tradiční kuchyni, vydat se na procházky po starobylých levádách a zažít místní kulturu na vlastní kůži. V tomto cestopisu vás provedu nejkrásnějšími zákoutími Madeiry a podělím se o tipy, jak si tento magický ostrov užít během vánočních svátků.
Jak se dostat na Madeiru
Osobně jsem byl na Madeiře na vlastní pěst i s cestovní kanceláří, takže udělám malé srovnání:
Cestovní kanceláře nabízejí týdenní pobyty na Madeiře už od 15 000 Kč/os. V této ceně máte většinou přímý let z Prahy se zavazadlem a slušný hotel minimálně se snídaní včetně dopravy z letiště i na něj. Vzhledem k tomu, že jen přímý let se Smartwings z Prahy stojí často kolem 10 000 Kč, tak jsou ceny do 20 000 s veškerým servisem dobrá nabídka. Pokud tedy nechcete nic řešit, kupte zájezd od cestovky.
Aby se člověk pod tuto cenu dostal na vlastní pěst, budete muset mít štěstí na letenku pod 5 000 Kč, která bude ale často nepohodlná, s přestupem v Lisabonu nebo z letiště mimo ČR. Ubytování na Madeiře seženete ale i pod 1000 Kč na noc.
Jak cestovat po Madeiře
Nejpohodlnější způsob, jak cestovat po ostrově, je samozřejmě autem. To vás na Madeiře vyjde kolem 300–400 eur za 7 dní včetně plného pojištění bez spoluúčasti a depozitu. Síť silnic je na Madeiře velmi slušná, připravte se ale na adrenalin při rozjíždění do velmi prudkých kopců a jízdě po relativně úzkých silnicích během odpolední špičky. Odboček, zatáček a hlavně tunelů je na Madeiře požehnaně, takže váš navigátor musí být pořád ve střehu, abyste nepřejeli správnou odbočku.
Na ostrově funguje také síť čtyř autobusových linek, které obsluhují různé oblasti. Podle toho, kam se potřebujete dostat, můžete využít jednoho z dopravců: Rodeoste, Horários, EACL nebo SAM.
K dispozici je také BOLT nebo můžete využít organizovaných výletů.
Kdy se vypravit na Madeiru
Na Madeiru se můžete vydat téměř kdykoli během roku díky jejímu příjemnému subtropickému klimatu. Po celý rok tu zažijete teploty kolem 18–25 °C, a ne nadarmo se Madeiře přezdívá ostrov věčného jara. Na jihu ostrova panuje většinu roku slunečné počasí, ale v horách vás bez ohledu na měsíc mohou potrápit srážky, mlha i námraza. Každé roční období má však své výhody:
- Na jaře zažijete Madeiru nejvíce rozkvetlou a celý ostrov bude působit nejzelenějším dojmem.
- V létě bude počasí sice nejteplejší a vhodné ke koupání, díky suchu může být ale řada vodopádů bez vody a některé části ostrova mohou být vyprahlé a hnědé. Turistů na levádách je během léta opravdu hodně.
- Na podzim už turismus opadá a levády nejsou tak vytížené. Teploty jsou stále vhodné ke koupání, ale zažijete tu silnější větry. Poslední týden v srpnu a první týden v září se navíc koná každoročně festival vína ve Funchalu.
- V zimě je nejméně turistické období, vhodné především na turistiku a fotografování. Levády jsou téměř bez lidí, ale občas vás mohou potrápit deště v horách a severní pobřeží ostrova je kromě pár hodin po poledni ve stínu hor. Vodopády jsou v plné síle, ostrov je zelený a kvete už spousta květin. Zimní měsíce jsou navíc vhodné pro pozorování velryb a delfínů v oceánu.
Já jsem na Madeiře trávil vánoční svátky a mohu to jen doporučit. Na jihu se teploty vyhouply i přes 25 stupňů na slunci, a podle fotek si můžete udělat obrázek sami. Navíc vánoční výzdoba měst a oslavy Nového roku patří k těm nejhezčím na světě.
Kde se ubytovat na Madeiře
Z vlastní zkušenosti doporučuji hlavně kvůli nejlepšímu počasí jih ostrova. Ve Funchalu a okolních městech je největší pravděpodobnost slunečného počasí i v zimě, takže ve chvíli, kdy v horách mohou řádit deště, si můžete užívat procházky kolem jižního pobřeží. Osobně mám zkušenost s ubytováním ve čtvrti Lido, což je klidná čtvrť plná hotelů a apartmánů s nádhernou promenádou skrz zahrady a parky, která lemuje pobřeží. Dále jsem vyzkoušel velmi klidné městečko Santa Cruz, které je kousek od letiště. Obě místa mohu vřele doporučit.
Co vidět a navštívit na Madeiře o Vánocích?
Ponta de Sao Lourenco
Ponta de São Lourenço je úzký, dramatický poloostrov na východním cípu Madeiry. Tento přírodní park je ideální pro pěší turistiku a jednou z nejoblíbenějších tras je stezka Vereda da Ponta de São Lourenço, která nabízí dechberoucí panoramata strmých útesů, skalních formací a barevných kontrastů mezi červenou půdou a modrou hladinou moře. Rozhodně nesmíte vynechat ikonické vyhlídky Miradouro do Caniçal nebo Miradouro do Abismo, odkud budete mít celou oblast jako na dlani, a především při východu nebo západu slunce zažijete boží atmosféru. Na konci stezky vás čeká nádherný výhled na malý ostrůvek Ilhéu do Farol, kde se nachází maják. Celá trasa je cca 7 km dlouhá a zabere vám něco kolem 3 hodin času. Při vstupu byste na parkovišti měli zaplatit pomocí QR kódu symbolické vstupné (nikdo ho ale nekontroloval).
Při odjezdu z hlavního parkoviště budete míjet také výhled na malebné městečko s kostelíkem, které je ve skutečnosti luxusní resort.
Zahrada Jardim Monte Palace Madeira
Jardim Monte Palace je jednou z nejkrásnějších botanických zahrad na světě, nacházející se ve vesnici Monte nad hlavním městem Funchal. Tato okouzlující zahrada je součástí areálu bývalého luxusního paláce Monte Palace, který nyní slouží jako muzeum, a nabízí návštěvníkům kouzelné prostředí plné exotické flóry, uměleckých děl a fascinujících výhledů na Funchal a Atlantický oceán.
Zahrady můžete navštívit denně od 9:30 do 18:00 hodin za 15 eur. Výlet si můžete zpestřit také lanovkou, která vás až k zahradám vyveze za 12,60 eur (při rezervaci online). Můžete ale přijet i autem a zaparkovat zdarma hned vedle lanovky.
Kromě mnoha druhů rostlin z celého světa zde můžete obdivovat japonské zahrady, vodopády a krásná jezírka s koi kapry. Japonské zahrady mě tu nadchly ze všeho nejvíc a pro váš Instagram tu nafotíte nádherné fotky. Pokud se chcete vyhnout davům návštěvníků, doporučuji přijet hned na otevření a jít první do japonských zahrad úplně dole. Velmi zajímavou částí jsou také sochařské výstavy a sbírka keramických panelů, které vyprávějí příběhy z portugalské historie a kultury. Na klidnou prohlídku i s focením si vyčleňte 2–3 hodiny času. Více aktuálních informací najdete na oficiálním webu.
Západ slunce na Pico de Arieiro
Pico de Arieiro je třetí nejvyšší vrchol Madeiry a jedním z nejpopulárnějších míst pro pozorování západu slunce na ostrově. Nachází se ve výšce přibližně 1 818 metrů nad mořem a nabízí úchvatné panoramatické výhledy na okolní krajinu a hory, které často vykukují nad mraky. Západ slunce na Pico de Arieiro patří k nejhezčím zážitkům, čemuž odpovídá také množství návštěvníků, a díky možnosti dojet na vrchol autem i omezená kapacita parkování.
Kouzelnou scenérii osvícenou zapadajícím sluncem můžete pozorovat z teras místní observatoře, kde je i kavárna, nebo si můžete protáhnout nohy a dojít si na cca 1 km vzdálenou vyhlídku Miradouro Pedra Rija. V zimních měsících si na večer nezapomeňte teplejší oblečení, protože mohou na vrcholu teploty klesat i k nule. Pokud nebudete mít štěstí na počasí, rozhodně zkuste jiný den nebo východ slunce, kdy je také velká šance na mráčky v údolí.
Hike z Pico de Arieiro na Pico Ruivo PR1
Pokud by vám nestačil pouze západ slunce a máte dobrou fyzickou kondici, měli byste zkusit PR1 – nejslavnější a nejoblíbenější turistickou stezku na Madeiře. Spojuje dva nejvyšší vrcholy ostrova, Pico do Arieiro (1 818 m) a Pico Ruivo (1 862 m), a nabízí úchvatné výhledy, náročný terén a nezapomenutelný zážitek v srdci madeirských hor.
Na 7 km (jedním směrem) vás během 4–6 hodin čeká střední až náročná trasa, která zahrnuje strmé stoupání i klesání, úzké a exponované stezky, stovky kamenných schodů a spoustu nízkých a dlouhých tunelů. Ale nebojte, velká část exponovaných úseků je zajištěna zábradlím, a hlavní je dostatek vody a dobrá obuv.
Výhledy po celé délce stezky jsou dechberoucí, a doporučuji naplánovat trasu tak, abyste při cestě zažili východ nebo západ slunce; když budete mít štěstí, tak obojí. Pico Ruivo je nejvyšší bod stezky a odtud máte možnost se vrátit zpět stejnou cestou, nebo využít autobus nebo taxi.
Vzhledem k náročnosti trasy je důležité mít dobrou obuv, dostatek vody a oblečení vhodné pro horské podmínky (i v létě může být chladno). Počasí se může rychle změnit z jasného slunečného dne na mlhavé nebo deštivé, což činí cestu nebezpečnější. Trasa není vhodná pro lidi, kteří trpí panickým strachem z výšek. Celkově jde o náročnou, ale krásnou stezku, která vám umožní zažít to nejlepší, co Madeira nabízí v oblasti horských krajinných scenérií.
Levada do Caldeirão Verde PR9
Levada do Caldeirão Verde je jedna z nejkrásnějších a nejpopulárnějších turistických tras na Madeiře, která vás po úzkém zavlažovacím kanálu dovede skrze malebná údolí a tajemné lesy do hlubokého kaňonu, na jehož dno dopadá nádherný vodopád.
Trasa začíná u malebné farmy Queimadas, odkud se vydáváte na pohodovou pěší túru, která trvá přibližně 4–5 hodin (včetně návratu). Během chůze pralesem budete mít možnost obdivovat unikátní rostlinné i živočišné druhy, kouzelné výhledy, vodopády a čeká vás také několik tunelů, kde se vám bude hodit čelovka.
U farmy je placené parkoviště pro cirka 70 aut, které bývá kolem poledne už plné. V období Vánoc jsme na celé trase potkali asi 20 lidí.
Pokračování cestopisu a spoustu dalších fotek a tipů najdete na mém blogu: https://cestovanisfotografem.cz/...ji-evropy/
Jak se ti cestopis líbil?
Honza Fotograf procestoval 20 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 8 měsíci a napsal pro tebe 9 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil9 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Velmi krásné fotky i místní názvosloví.
Snad jen v jednom nadpise by mělo být také Pico Ruivo (Zrzavý vrchol).
Velmi krásné fotky i místní názvosloví.
Snad jen v jednom nadpise by mělo být také Pico Ruivo (Zrzavý vrchol).
Lákavý.
Těch tipů asi není zrovna 17, každopádně pokračování nenalezeno vzhledem k " Fatal error : Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted"
Lákavý.
Těch tipů asi není zrovna 17, každopádně pokračování nenalezeno vzhledem k " Fatal error : Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted"
upravoval jsi nějak ty fotky? Protože ty barvy, to je mazec...
Sony fakt fotí nejlíp...
upravoval jsi nějak ty fotky? Protože ty barvy, to je mazec...
Sony fakt fotí nejlíp...
Ano. Takhle to nevyfotí, však tak realita nevypadá. Fotky hezké, jen strašný přepal modré oblohy přes den.
Ano. Takhle to nevyfotí, však tak realita nevypadá. Fotky hezké, jen strašný přepal modré oblohy přes den.
Na všech fotkách je použitý polarizační filtr, vůbec ho nesundavám, a ten právě tu modrou oblohu ztmavuje a nasytí modrou barvu, stejně tak redukuje odlesky od vody a tím pádem je voda moře modřejší, protože je vidět pod vodu.
Na všech fotkách je použitý polarizační filtr, vůbec ho nesundavám, a ten právě tu modrou oblohu ztmavuje a nasytí modrou barvu, stejně tak redukuje odlesky od vody a tím pádem je voda moře modřejší, protože je vidět pod vodu.
A kromě polarizačního filtru žádná úprava? Saturace barev je docela velká.
A kromě polarizačního filtru žádná úprava? Saturace barev je docela velká.