Víkend v mrazivě bílém Oslu

V první polovině ledna jsme se rozhodli vydat na krátký eurovíkend do zimní norské metropole Osla. Zde je, jak naše cesta probíhala.
Cestopis z roku 2019 napsal David Eiselt

Když se na konci listopadu během slevového „černého pátku“ objevují zvýhodněné letenky do Osla včetně možnosti skvělého ubytování v samotném centru (psal jsem zde https://www.cestujlevne.com/akcn...ack-friday), neodolám a kupuji krátký výlet do Norska během druhého lednového víkendu.

Odlet z Prahy je v pátek v 12:00 a zpět z Osla se odlétá již v neděli ráno v 9:30, což na relativně malé centrum města bude snad stačit. Bydlet budeme v samotném srdci města v hotelu Scandic Karl Johan.

Pátek – odlet do Norska a noční Oslo

Na letiště dorazíme krátce po desáté s úmyslem odbavit se klasicky postaru u přepážky. Norwegian je totiž tak trochu jiným low–costem a nenutí vás dělat check–in online. Bohužel fronta tu je asi tak na půl hodiny, proto nakonec beru do ruky telefon, udělám 3 kliky a palubní vstupenky jsou na světě.

Norsko je drahé. Nakoupíme proto nějaké sladké pečivo na odpolední svačinku a míříme do letištní kantýny na brzký oběd s výhledem na letištní plochu.

Času nakonec nebylo nazbyt a i proto už zanedlouho stojíme v nástupním mostu a pomalu se vsoukáváme do letadla Boeing 737–800 v barvách norských aerolinií Norwegian. Letadlo je naplněno asi ze tří čtvrtin a přesně ve dvanáct hodin jsme vytlačováni od stojánky.

Norwegian u pražské stojánky
Norwegian u pražské stojánky

Během letu můžete využívat bezplatný přístup k internetu. To je ale low–cost panečku... Rychlost připojení je kupodivu skvělá a naše železniční koridory mohou jen závidět.

Po dvou hodinkách už pozorujeme norské fjordy se zasněženým Oslem a pomalu klesáme na přistání na letišti Gardemoen.

Výhled na fjordy
před přistáním

Z letiště do centra jedeme vlakem. Chtě nechtě jsem na cestu připraven díky našemu průvodci letištěm a proto nekupuji jízdenku za 190 NOK u expresního vlaku Flytoget jedoucího do centra 22 minut, ale u regionálního vlaku norských drah NSB jedoucího 23 minut při ceně 101 NOK. Zvláštní cenová politika.

Flytoget je 2× dražší, ale jede o 1 minutu rychleji :)
Flytoget je 2× dražší, ale jede o 1 minutu rychleji :)

Jsme v Oslu. V trafice kupujeme ledový čaj za 36 korun, no to potěš koště. Z hlavního nádraží vylézáme východem k ulici Karl Johan a míříme k našemu hotelu. Cestou míjíme jednu z architektonických dominant města Katedrálu. Než dorazíme k hotelu, začíná se stmívat.

„Karl Johan byl původně francouzský ministr války a později se stal králem Norska a Švédska, kde panoval v letech 1818–1844.“

Hotel je příjemný, sice nikterak veliký či snad luxusní, ale vzhledem k ceně, poloze a snídani naprosto bezkonkurenční. Než se přihlásíme do hotelu, položíme věci k posteli a vyběhneme zpět ven, je už tma.

Mini pokojík ve Snadic Karl Johan
Mini pokojík ve Snadic Karl Johan

Vracíme se na ulici Karl Johan a podél parku pomalu kráčíme dále k Národnímu divadlu. Musíme dávat pozor, chodníky jsou buďto pokryté sněhem nebo ledem. Občas slyšíte takové to zaškrábání podrážky o led, když to zrovna někomu ujede. V duchu si říkám, že dřív či později někdo z nás skončí na zemi.

Míjíme kluziště. Brusle si tu můžete za 120 NOK půjčit. Nám však stačí led na chodníku.

Kluziště Spikersuppa
Kluziště Spikersuppa

Národní divadlo obcházíme a kolem univerzity jdeme po široké příjezdové cestě ke Královskému paláci. Ten střeží hradní stráž. Nehýbou se, snad jim tu v té zimě nezmrzli. Palác obcházíme kolem dokola a pomalu scházíme k moři do čtvrti Aker Brygge.

Národní divadlo
Vánočně laděná ulice Karl Johan
Královský palác v Oslu

Aker Brygge je čtvrť se spousty restauracemi a promenádou podél doků, kde především kotví lodě zajišťující dopravní obslužnost přilehlých ostrůvků.

Aker Brygge v ulici Holmens gate
socha koně
Most Stranden

Už přestáváme cítit nohy. Ne únavou, ale tou vlezlou zimou. Venku jsme sice jen hodinu a půl, ale díky panující tmě nám to přijde mnohem déle. Rozhodneme se proto naši dnešní večerní procházku ukončit a kolem Radnice a Parlamentu míříme zpět k hotelu.

Uvědomujeme si, že jsme dnes vlastně ještě nejedli. Svačinka z Prahy padla za vlast při cestě z letiště a blíží se čas večeře. Když tu a tam nakoukneme na jídelní menu v klasických restauracích, ceny nad 200 korun za hlavní chod nám nedovolují vejít dovnitř.

Nakonec nacházíme v blízkosti u hotelu podnik Pink Fish. Je to takový fast–food vařící fushion kuchyni, kde hlavní ingrediencí je losos. Burger s lososem, losos v chili omáčce s fazolemi, porce rýže, cola a horký čaj stojí 346 korun. Jo a zmínil jsem, že mluvím o norských korunách? Čili večeře za devět stovek na naše. Ale musím uznat, že chuťově mě jídlo velmi potěšilo.

Pink fish alá „lososové fushion“
Pink fish alá „lososové fushion“

Po zbytek večera zalézáme do kavárny na rohu ulice, kde si objednáme kávu za 43 a čaj za 32 korun a chvíli se věnujeme práci, než nás po 20 hodině vyhodí. Zbytek dne už dojíždíme na pokoji.

Sobota – centrum Osla a výlet ke skokanskému můstku

Budík zvoní krátce po osmé, ale při pohledu z okna při stále panující tmě to vzdáváme a z postele vylézáme až po deváté.

Nakonec se nám celý proces včetně bohaté snídaně, kterou hotely Scandic nabízejí vždy zdarma, protáhne až do pozdních dopoledních hodin a v plné polní stojíme před hotelem teprve kolem jedenácté hodiny. Trochu nám do noty hrál i fakt, že jsme prakticky polovinu města prochodili již včera večer a tak nebylo kam pospíchat.

Venku mrzne, což nám však nepřekáží v téměř totožné trajektorii. Od hotelu proto zamíříme znovu k budově Parlamentu a dále ulicí Karl Johan k bruslařskému oválu, když tu náhle má levá noha frčí doleva, prvá doprava, snažím se je zkorigovat, ale v tu ránu se už válím na zemi. Místní led je opravdu zákeřný a bez varování vás složí k zemi :) Místní se jen usmívají, já se směji na plná ústa. Bez škod na zdraví či majetku vstávám a pokračujeme podél zasněženého parčíku dále ke Královskému paláci.

Parlament
Směrem k paláci
Královský palác v Oslu

Aker Brygge vynecháváme, respektive jeho centrum a míjíme jen hranice čtvrti, kde se nachází Nobelovo centrum či muzeum míru. Za ním se finišuje nové Národní muzeum, které má být otevřeno v roce 2020.

Nobelovo muzeum míru
Nobelovo muzeum míru

Procházíme se podél doků po promenádě a obcházíme vyvýšeninu na které se nachází bývalá pevnost a věznice, kam samozřejmě také míříme. Ne si sednou do chládku, ale v mrazu si užít vyhlídky na Aker Brygge a doky. V dáli je dokonce vidět skokanský můstek Holmenkollen.

Romantika při poledním západu slunce
On
Ona
Kotvící loďky
Radnice a Oslo
Pohled směrem k fjordu

Naše další kroky logicky směřují k ikoně města, kterou není nic jiného než místní Opera. Její tvar připomíná plovoucí kru, což jen doplňuje zasněžená střecha, po níž můžete vylézt na samotný vršek a vychutnat si další z mnoha pohledů ledového Osla. U břehů Opery kotví plovoucí sauna, kterou si můžete pronajmout a plavit se – zajímavý projekt.

Plovoucí sauna
Opera zdálky
Opera zblízka
Opera v detailu
Opera zevnitř
Ten tomu tady šéfuje

Je asi půl druhé a i přes časový rest ze startu dne jsme stihli projít vše, co centrum Osla nabízí.

Zdráháme se co s načatým dnem. Brzy se bude stmívat, ale přeci jen je stále celý den před námi. Zamíříme proto okolo tygra do metra a kupujeme v automatu jízdenku za 32 korun. Čekáme na linku číslo 1, která nás dopraví do stanice Holmenkollen. Zde, jen kousíček za centrem města, se nachází uprostřed přírody legendární skokanský můstek a areál zimních sportů.

Tygr v Oslu

Společně s námi do metra neustále přisedají lidé oblečení do lyžařských, respektive běžkařských kombinéz a vyrážejí za norským národním sportem. Je to prima představa nasednou na Václavském náměstí s běžkami do metra a za 20 minut vyskočit uprostřed čarokrásné přírody.

Vystupujeme a šlapeme po zasněženém chodníku ke skokánku. Cestou míjíme věčný mírový oheň The Eternal Peace-Flame u místní restaurace Holmenkollen.

Věčný oheň míru
Nechceš běžku?

Jsme u můstku. Chvíli okukujeme a žasneme nad sklonem sjezdovky a tím, jak někdo může skočit a v pořádku ustát doskok. V televizi vše vypadá trochu jednodušeji. Kupujeme lístek za 140 korun do skokanského muzea jehož součástí je i vyhlídka na samotném vrcholu můstku. Výhled je naprosto famózní.

Prudká doskoková část můstku
Skokanský můstek Holmenkollen
Lyžařské olympijské kombinézy
Nordské fjordy
Oslo při západu slunce
Idylický pohled pro šotouše

Je okolo 16. hodiny a už se začíná stmívat a i přesto, že v porovnání s jinými výlety jsme z dnešního dne neviděli mnoho, tak díky celodenním mrazům jsme značně znaveni. Po návratu do Osla zamíříme do nejbližšího alespoň částečně lokálního fast foodu jménem MAX, který je původem ze Švédska. Mrkneme na noční operu a šup do tepla hotelového pokoje.

MAX burger
Noční Opera

Původně jsem měl v plánu strávit pár hodin prací jako včera v kavárně na rohu, ale dnes mě dokonce vyhazují už v 19 hodin. Uplatňuji alespoň vouchery na 100 korun za pití, které jsem dostal k pobytu na základě členství ve věrnostním klubu Scandic Friends a 2. úrovně. Stačilo se jen bezplatně registrovat skrze tento odkaz, kdy automaticky získáte druhou úroveň (https://www.scandichotels.se/erb...prenorerna).

Tím prakticky náš výlet do zimního Osla končí.

Neděle – odlétáme zpět do Prahy

Vstáváme v 6:30 a už v sedm usedáme k té výborné snídani v hotelové restauraci. Vychutnáváme si naposledy pravého norského lososa, kterým se během snídaní rozhodně nešetří, a krátce na to míříme po liduprázdné ulici Karl Johan na nádraží.

Snídaňový bufet
s porcí lososa

Skrze bezpečnostní kontrolu k odletové bráně a šup do letadla. Vyčkáváme ještě na postřik proti námraze a můžeme se skrze sněhobílá oblaka prodrápat za sluníčkem do výšky v deseti kilometrech nad zemí, kdy po hodince a půl letu můžeme znovu dosednou na přistávací dráhu pražského letiště.

Letadla Norwegian na odmrazování
Letadla Norwegian na odmrazování

Od návštěvy Osla jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Zasněženou metropoli, která nenadchne svou velikostí, ale naopak svou malebností a klidem, který tu všude panuje s přírodou na dosah dvaceti minut jízdy metrem. I přes ty krátké dny jsme za denního světla stihli víc, než jsme očekávali. A vzhledem k těm cenám, které tu panují, jsme byl osobně rád za pouhý den a půl pobytu.

Kompletní náklady vyšly na 5 405 Kč za osobu:

• Dvě kávy za 230 Kč
  • Dvě půllitrové lahve pití za 190 Kč
  • Zážitky pro tebe sepsal David Eiselt

22. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-03-17T11:21:29+01:00

David Eiselt žije v České republice a procestoval 46 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 7 let, napsal pro tebe 7 cestopisů a pomohl sepsat 16 průvodců . Má své stránky https://www.cestujlevne.com/.

Lukáš Horák

Super, přesně takové víkendy mám rád. Koukni na norský Skjelvet o zemětřesení v Norsku, hodně dobrá podívaná na to, jak se bortí Oslo https://www.csfd.cz/film/646738-...t/prehled/ (najdeš u mě :-))

Avatar uživatele Michal
    Michal

Dík za cestopis. Přesně nad podobným itinerářem uvažuji a vždycky, slovy vždycky mě odradí hrubá kalkulace nákladů a fakt, že v Oslu prakticky nic není 😂 Radši Bergen, ale ten mi už Norwegian z Prahy zrušili.

Další cestopisy, které napsal David Eiselt

Víkend v Kolíně nad Rýnem s výletem na Drachenfels
    David Eiselt 2019-05-22T12:08:00+02:00 2 komentáře
    Německo 2019

Inspirace pro krátkou cestu do Kolína nad Rýnem včetně okolních míst jako Drühl, Bonn či Dračí skála Drachenfels.

Po stopách prvního letu Českých aerolinií
    David Eiselt 2019-01-12T00:17:26+01:00 12 komentářů
    Slovensko 2019

České aerolinie 11.1.2019 ukončili provoz své historicky nejstarší linky mezi Prahou a Bratislavou. Vydal jsem se s ní rozloučit.

Nejlepší byznys třídou z Prahy do katarského Dauhá
    David Eiselt 2019-01-02T20:42:16+01:00 18 komentářů
    Katar 2018

Nahlédnutí do byznys kabiny Qatar Airways letounu Boeing 787–800 Dreamliner, která je hodnocena jako nejlepším prémiovým produktem na světě.

Nečekaná cesta kolem světa v byznys třídě za 18 dní
    David Eiselt 2018-10-23T11:08:25+02:00 14 komentářů
    Napříč světem 2018

Jak jsem omylem složil cestu kolem světa přes Dubaj, Bahrajn, zlatý indický trojúhelník, Bali, Kuala Lumpur, Tokio, Boston a Londýn.