3. Severní Makedonie
  4. Za poznáním Balkánu: Severní Makedonie

Za poznáním Balkánu: Severní Makedonie

Už odmalička jsem miloval cestopisy a těšil se až jednou konečně taky někam vyrazím. S batohem, sám, bez cestovky. To se mi v 18 letech konečně splnilo v Severní Makedonii a Kosovu.
Cestopis z výpravy „Za poznáním Balkánu“ z roku 2019 napsal Čeněk Šmerek

Zážitky pro tebe sepsal Čeněk Šmerek

20. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-20T21:25:04+02:00

Čeněk Šmerek žije v České republice a procestoval 17 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 1 rok, napsal pro tebe 3 cestopisy . Má své stránky http://www.cenovycesty.cz/.

Avatar uživatele adostrian
adostrian

Dobrá práce! V Makedonii jsem byl v roce 2015, cestovali jsme busem, ale z městečka Prilep do Bitoly jsme to chtěli zkusit vlakem. Pobavilo mě, že se za tu dobu vůbec nic nezměnilo. Na nádraží v Prilepu nám odpoledne řekli, že vlak večer nepojede. Moc se nám to nezdálo, tak jsme přišli v danou dobu na nádraží - ha, vlak přece jen jede. Kup si lístek ve vlaku. Tak OK. A pak jsme průvodčímu vysvětlovali, proč nemáme lístek.. Jiné místo, jiný čas, ale stejná země - koukám, že to tam asi patří k místní kultuře :-)

• (upraveno 2019-05-21T13:36:02+02:00)

Fakt dost dobrý, takhle bych chtěl cestovat (a psát o tom), když mi bylo 18. 😊

Jen si dovolím opravit popisek jedné fotky - není to rodný dům Matky Terezy, ale "Memorial House". Z rodného domu "zbyly" jen obrysy na ulici 300 metrů od něj. https://goo.gl/maps/sGAzybmnSxwgHBBU8

Jinak na MHD jsou dobré mobilní aplikace jako EasyWay, WikiRoutes (v té je i Skopje), Moovit nebo lokální aplikace, jako je v případě Skopje JSP - ON THE GO https://play.google.com/store/ap...in.jsp_otg (BTW už jsem se tu mockrát ptal, jestli admini plánují přidat buď průvodce mobilními aplikacemi pro cestování nebo aspoň oddělení k jednotlivým destinacím a aplikace pro jednotlivé aerolinky a letiště, ale nikdy jsem nedostal odpověď. Myslím, že by to bylo užitečné, ale jestli se pletu, tak mě opravte. 😊)

Čeněk Šmerek

Díky moc. :-) Ty aplikace se budou určitě hodit do budoucna. Já používal balkanviator.com, ale to se dá využít pouze na příměstskou dopravu. A přiznám se že to s rodným domem Matky Terezy mi nějak uniklo, díky za doplnění. :-)

Opravdu dobrý cestopis. Ten pravopis je v pohodě až na 2 věci - shoda přísudku s podmětem a občas chybějící čárky v souvětí (to se stává téměř každému).

Divím se, proč tě taxikář nedovezl až k domu. To by měl být hlavní důvod pro použití taxi, klidně ať zavolá ze svého mobilu, zvlášť když to tak předražil. Já taxíky využívám na cestách jen vyjímečně, ale zrovna v zemích, kde jsou smečky volně žijících psů, bych v noci po mé zkušenosti z Lehu v Ladakhu raději taxi zaplatil (nebo to chce mít v ruce aspoň velký kámen, který jsem si naštěstí cestou na autobusák před 5 h. ráno včas vzal).

Čeněk Šmerek

Díky moc. :-) S pravopisem mám trochu problémy, budu na tom muset zapracovat. Díky za rady. :-) Ona to byla spíš moje vina. On mě odvezl kam jsem mu řekl, ale bohužel jsem špatně pochopil adresu. Ve skutečnosti žil Slavko asi až o 100 metrů dál, než jsem si myslel a zvonky se jmény tam bohužel příliš nevedou. :-D

Avatar uživatele cestik
cestik

Výborný cestopis, ale chtěl jsi i postřehy, tak tedy zapracuj ještě na pravopisu a bude to perfektní-:)

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Jj, přesně tak. Na 18 let hodně dobrý a rozhodně lepší než některé jiné ... Jen tak dál!

Avatar uživatele Karel
Karel

To je nějaký posun v čase? Celkem mi na fotkách připomínáš mladší kopii Tonica ze zdejšího fora, i to nadšení pro Balkán by tomu odpovídalo :D

Cestopis pěkný, popis fotek mám taky rád.

Jarda
  • (upraveno 2019-05-21T01:23:18+02:00)

Jedním slovem - Wow.

Více slovy - na to že si jel sám a v 18 letech, tak velká paráda. Co na 18 let, hodně lidí by se bálo tuhle cestu dát i ve 30 letech a v partě lidí. Takže máš můj respekt. K cestopisu - klidně piš víc podrobněji. Já mám nejradši podrobné cestopisy a sám je tak i píšu. Možná to někoho odradí od čtení, ale snažím se samotnou cestu a i logistiku popsat co nejpodrobněji, abych třeba pomohl lidem, kteří se budou chtít na dané místo někdy podívat. Ale to je samozřejmě jen můj názor. Pořád je tenhle cestopis 100x podrobnější, než některé "cestopisy" nebo spíš fotogalerie, co se tu objevují, takže za mě super. Moc se mi líbí, že popisuješ fotky, alespoň člověk ví, na co kouká. A dále je parádní, že píšeš i něco navíc o daném státu nebo místě a ne jenom, co si sám viděl, zažil a navštívil. Člověk si hned trochu rozšíří obzory. Každopádně pokračuj v cestování, v psaní o něm a už se moc těším na druhý díl o Kosovu.

Čeněk Šmerek

Díky moc. :-) Pokusím se být do budoucna v těchhle věcech o něco podrobnější, trochu jsem se bál aby to někdo četl. Ale myslím že to asi nebude na škodu. :) Díky za radu.

VINAŘSTVÍ za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-08-10T22:52:45+02:00 58 komentářů
Česká republika 2020

Zaječí, Vinařství U Kapličky. Letitá tradice. Rozhodně ne ZA KAČKU, navíc reklamace pobytu... Ale ve výsledku? Rozhodně né zklamání. Svět se změnil, nic není jisté.. Jedno ale ano - za rok zase 🍸💛. TERMÍN:7. - 9.8.2020PROČ ZAJEČÍ?Protože je to tradice už několik let. Možná šest, možná ještě víc. Jezdím sem každý rok v srpnu se svou kamarádkou Jolanou. Ani letos to tedy nemohlo být jinak. Když…

Leto pri slovenskom mori
tonic 2020-08-06T12:13:55+02:00 2 komentáře
Slovensko 2020

Letná dovolenka premiérovo pri slovenskom mori - týždeň na Zemplínskej šírave a v širokom okolí + 1500 kilometrov po celom Slovensku.. Príchod najmenšieho člena rodiny a globálnej pandémie prevrátil náš cestovateľský život naruby. Dovolenku na Slovensku za “plnohodnotnú” nepovažuje mnoho ľudí a patril som medzi nich aj ja. No toto…

Západ USA 09/2019
Barbora 2020-08-06T11:17:31+02:00 4 komentáře
Spojené státy americké 2019

Prakické rady na roadtrip po západě USA od San Franciska přes Yosemite NP, Las Vegas, Death Valley, Joshua Tree NP až k pobřeží LA a Santa Barbary za 20 dní. Ahoj, vše začalo v březnu pípnutím "nevyžádaného e-mailu" od Cestujlevne.com s nabídkou letenek za výhodnou cenu. Tímto děkuji lidem, co za portálem stojí :) Do Ameriky jsme se chtěli původně podívat…

BARI a APULIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-08-05T10:22:22+02:00 43 komentářů
Itálie 2020

První italský region,kde se začal vyrábět olivový olej! Taky 200 typů těstovin! Kraj pohádkových kulatých domečků trulli,písečných pláží, přístavů, kostelů,katedrál a vína za 1,5 euro! Prostě APULIE ♥. TERMÍN:29.7 - 3.8.2020PROČ‌ ‌BARI?‌ ‌Letos jsem se rozhodla, že se v tom cestování trochu posunu. Tím posunem měla být poprvé v životě cesta, kterou zrealizuji naprosto sama. Bez svých kamarádek,…