3. Severní Makedonie
  4. Za poznáním Balkánu: Severní Makedonie

Za poznáním Balkánu: Severní Makedonie

Už odmalička jsem miloval cestopisy a těšil se až jednou konečně taky někam vyrazím. S batohem, sám, bez cestovky. To se mi v 18 letech konečně splnilo v Severní Makedonii a Kosovu.
Cestopis z výpravy „Za poznáním Balkánu“ z roku 2019 napsal Čeněk Šmerek

Zážitky pro tebe sepsal Čeněk Šmerek

20. 05. 2019, poslední aktualizace 2019-05-20T21:25:04+02:00

Čeněk Šmerek žije v České republice a procestoval 24 zemí světa, nejvíce Evropu. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 5 cestopisů . Má své stránky http://www.cenovycesty.cz/.

Avatar uživatele adostrian
adostrian

Dobrá práce! V Makedonii jsem byl v roce 2015, cestovali jsme busem, ale z městečka Prilep do Bitoly jsme to chtěli zkusit vlakem. Pobavilo mě, že se za tu dobu vůbec nic nezměnilo. Na nádraží v Prilepu nám odpoledne řekli, že vlak večer nepojede. Moc se nám to nezdálo, tak jsme přišli v danou dobu na nádraží - ha, vlak přece jen jede. Kup si lístek ve vlaku. Tak OK. A pak jsme průvodčímu vysvětlovali, proč nemáme lístek.. Jiné místo, jiný čas, ale stejná země - koukám, že to tam asi patří k místní kultuře :-)

• (upraveno 2019-05-21T13:36:02+02:00)

Fakt dost dobrý, takhle bych chtěl cestovat (a psát o tom), když mi bylo 18. 😊

Jen si dovolím opravit popisek jedné fotky - není to rodný dům Matky Terezy, ale "Memorial House". Z rodného domu "zbyly" jen obrysy na ulici 300 metrů od něj. https://goo.gl/maps/sGAzybmnSxwgHBBU8

Jinak na MHD jsou dobré mobilní aplikace jako EasyWay, WikiRoutes (v té je i Skopje), Moovit nebo lokální aplikace, jako je v případě Skopje JSP - ON THE GO https://play.google.com/store/ap...in.jsp_otg (BTW už jsem se tu mockrát ptal, jestli admini plánují přidat buď průvodce mobilními aplikacemi pro cestování nebo aspoň oddělení k jednotlivým destinacím a aplikace pro jednotlivé aerolinky a letiště, ale nikdy jsem nedostal odpověď. Myslím, že by to bylo užitečné, ale jestli se pletu, tak mě opravte. 😊)

Čeněk Šmerek

Díky moc. :-) Ty aplikace se budou určitě hodit do budoucna. Já používal balkanviator.com, ale to se dá využít pouze na příměstskou dopravu. A přiznám se že to s rodným domem Matky Terezy mi nějak uniklo, díky za doplnění. :-)

Opravdu dobrý cestopis. Ten pravopis je v pohodě až na 2 věci - shoda přísudku s podmětem a občas chybějící čárky v souvětí (to se stává téměř každému).

Divím se, proč tě taxikář nedovezl až k domu. To by měl být hlavní důvod pro použití taxi, klidně ať zavolá ze svého mobilu, zvlášť když to tak předražil. Já taxíky využívám na cestách jen vyjímečně, ale zrovna v zemích, kde jsou smečky volně žijících psů, bych v noci po mé zkušenosti z Lehu v Ladakhu raději taxi zaplatil (nebo to chce mít v ruce aspoň velký kámen, který jsem si naštěstí cestou na autobusák před 5 h. ráno včas vzal).

Čeněk Šmerek

Díky moc. :-) S pravopisem mám trochu problémy, budu na tom muset zapracovat. Díky za rady. :-) Ona to byla spíš moje vina. On mě odvezl kam jsem mu řekl, ale bohužel jsem špatně pochopil adresu. Ve skutečnosti žil Slavko asi až o 100 metrů dál, než jsem si myslel a zvonky se jmény tam bohužel příliš nevedou. :-D

Avatar uživatele cestik
cestik

Výborný cestopis, ale chtěl jsi i postřehy, tak tedy zapracuj ještě na pravopisu a bude to perfektní-:)

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Jj, přesně tak. Na 18 let hodně dobrý a rozhodně lepší než některé jiné ... Jen tak dál!

Avatar uživatele Karel
Karel

To je nějaký posun v čase? Celkem mi na fotkách připomínáš mladší kopii Tonica ze zdejšího fora, i to nadšení pro Balkán by tomu odpovídalo :D

Cestopis pěkný, popis fotek mám taky rád.

Jarda
  • (upraveno 2019-05-21T01:23:18+02:00)

Jedním slovem - Wow.

Více slovy - na to že si jel sám a v 18 letech, tak velká paráda. Co na 18 let, hodně lidí by se bálo tuhle cestu dát i ve 30 letech a v partě lidí. Takže máš můj respekt. K cestopisu - klidně piš víc podrobněji. Já mám nejradši podrobné cestopisy a sám je tak i píšu. Možná to někoho odradí od čtení, ale snažím se samotnou cestu a i logistiku popsat co nejpodrobněji, abych třeba pomohl lidem, kteří se budou chtít na dané místo někdy podívat. Ale to je samozřejmě jen můj názor. Pořád je tenhle cestopis 100x podrobnější, než některé "cestopisy" nebo spíš fotogalerie, co se tu objevují, takže za mě super. Moc se mi líbí, že popisuješ fotky, alespoň člověk ví, na co kouká. A dále je parádní, že píšeš i něco navíc o daném státu nebo místě a ne jenom, co si sám viděl, zažil a navštívil. Člověk si hned trochu rozšíří obzory. Každopádně pokračuj v cestování, v psaní o něm a už se moc těším na druhý díl o Kosovu.

Čeněk Šmerek

Díky moc. :-) Pokusím se být do budoucna v těchhle věcech o něco podrobnější, trochu jsem se bál aby to někdo četl. Ale myslím že to asi nebude na škodu. :) Díky za radu.

Další cestopisy, které napsal Čeněk Šmerek

Naskrz Pyrenejským poloostrovem.
Čeněk Šmerek 2021-01-31T11:28:44+01:00 30 komentářů
Evropa 2019

Poslední díl o mé čtyřtýdenní cestě Evropou, která začala v Amsterdamu a pokračovala přes Francii a všechny další státy, které byli po cestě, až na Mys sv. Vincenta v Portugalsku.. Tento článek je třetí a tedy také poslední o mé čtyřtýdenní cestě Evropou, která začala v Amsterdamu a pokračovala přes Francii a všechny další státy, které byli po cestě, až na Mys sv. Vincenta v…

O francouzském fotbale, krásách i rychlovlacích.
Čeněk Šmerek 2021-01-28T12:11:16+01:00 2 komentáře
Francie 2019

Druhý díl o mé čtyřtýdenní cestě po Evropě v létě 2019 v době předcovidové. :) . Tenhle článek je druhý díl o mé čtyřtýdenní cestě po Evropě v létě 2019, pokud jsi teda nečetl první díl, doporučuji si zprvu přečíst první díl o zemích Beneluxu, který tady na cestujlevne.com vyšel…

Jak jsem vyjel poznávat Evropu: Benelux
Čeněk Šmerek 2019-10-06T18:40:39+02:00 6 komentářů
Evropa 2019

Jak jsem prožil svou čtyřtýdenní cestu po Evropě, od Amsterdamu až po mys sv. Vincenta v Portugalsku.. Tenhle cestopis najdeš i na mém blogu: https://www.cenovycesty.cz/jak-j...u-benelux/ . Budu rád, když se na něho podíváš. :) Když jsem zhruba před rokem poprvé četl o projektu #DiscoverEU, tak mě…

Za poznáním Balkánu: Kosovo
Čeněk Šmerek 2019-05-27T20:23:29+02:00 5 komentářů
Kosovská republika 2019

Nejmladší země Evropy s pohnutou historií, která má ale překvapivě dost co nabídnout. Pravoslavné chrámy, mešity i nádhernou přírodu.. Kosovo mě fascinovalo už hodně let a tak není zas tak překvapivé, že jsem na svůj první pořádný trip v životě vyrazil právě sem. Pokud vás zajímá celý můj týdenní pobyt na Balkáně, tak doporučuji si…