Zasněžené chrámy Kyjeva

Ukrajina v lednu? A proč ne? S dcerkou jsme si udělali Tour de Kiev po úžasných chrámech Kyjeva.

Cestopis z roku 2019 napsal Leoš Literák

Jak se ti cestopis líbil?

Avatar uživatele
Zážitky pro tebe sepsal Leoš Literák
Cestopis byl naposledy aktualizován 2019-01-30T09:42:25+01:00

Leoš Literák procestoval 36 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 8 lety a napsal pro tebe 10 úžasných cestopisů.

Zobrazit profil

25 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Petra
před 4 lety

Super výlet, za tu chvíli jste toho stihli hodně. Pokud budete příště zase cestovat s dcerou, tak určitě doporučuji akvapark s dinosaurama. Je obrovský, nádherný a u barů ve vodě míchají takové koktejly, že i vy si přijdete na své :-) Kdyžtak mrkněte sem: https://www.facebook.com/petra.h...203&type=3

Avatar uživatele
Tom
před 5 lety

Ahoj,ještě určitě stojí za návštěvu Kyjevsko- pečerska lávra, jsou tam nádherné chrámy a taky prohlídka podzemí s ostatky svatých. Hned vedle vojenské muzeum které je se vstupem

pod sochou Matky vlasti.

Avatar uživatele J0x
J0x
před 5 lety

Lávra je super, v podzemí může člověk pozorovat lidi, jak ocucávají okýnka před ostatky svatých, případně přímo rakvičky u těch, kteří neměli to štěstí být zabudováni do zdi. Taky je zábavné sledovat svíčky v jejich rukou (koupě u vchodu povinná) a čekat, kdy kdo komu podpálí vlasy nebo kabát. Jako atrakce dobrý. 😂

Vojenské muzeum je zajímavé a je 1/4h pěšky. Po cestě se dá zkouknout vojenská technika - vozidla i letadla, vstupné zvlášť.

Avatar uživatele Veny22
Veny22
před 5 lety

Do zimního Kyjeva se taky chystám, odlétáme 7. února. Ono zpáteční letenky za 550 Kč z Bratislavy, no neber to. :D . Byl jsem tam už v létě, takže se těším že teď to bude odlišné. Co se mi tehdy v létě velmi osvědčilo tak byl nákup ukrajinskjé sim karty. Asi za 100 Kč jsem dostal velkou porci dat. Takže se dají použít google mapy a odpadá složité hledání. Taky jsem dost často používal Uber, oproti taxi je to téměř zadarmo :D. A ještě jeden gastro tip. V Kyjevě se dá velmi dobře najíst v Puzata Hata. Je to takový typ jídelny po celém Kyjevě. Vaří tam typicky ukrajinské jídlo. Na tác si naberete co všechno chcete a u pokladny to potom zaplatíte. Předkrm, hlavní chod s přílohou a sladký dezert s nápojem mě stál asi 120 Kč, takže naprosto super cena. A k tomu je to všechno neskutečně dobrý.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 5 lety

Já od té doby, co jsme fest vymrzli v prosincovém Krakově, už upřednostňuji jen teplo. Takže zimní Kyjev je jistě fajn, za dobrou cenu, ale rozmrzat ve sprcháči 30 minut po předchozí večerní procházce venku, to není nic pro mě :D

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 5 lety

Není špatné počasí. Je jen špatně oblečený turista ;-)

Avatar uživatele Ondřej Zukal
Ondřej Zukal
před 5 lety

Jako já v únorové Astaně :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 5 lety

Dovolím si opravit pár nepřesností. Poštova plošča není Ploštové, ale Poštovní náměstí. KievApartments budou asi Center Kiev Apartments? Sestup je Andrijivský a náměstí je Kontraktové.

Zlatá brána vypadá divně hlavně proto, že z té původní zbyl jen kousek, který obestavěli, hm... zajímavým způsobem. :) Zevnitř je určitě zajímavější než z venku je to vlastně takové malé muzeum s dobrou vyhlídkou. A jako brána i trochu vypadá, ovšem přesně z opačné strany. :D

Myslím, že najít metro Vokzalna není zase až takový problém., když člověk vyjde z nádraží hlavním vchodem a pořádně se rozhlédne. Vstup je vlevo od vchodu, jen kousek za Mekáčem, který je přes ulici. Perón s vlakem na letiště je přesně na opačné straně nádraží než hlavní vchod. Kdo ovšem vyjde zadním vchodem, bude odměněn nálezem profláklého řetězce Puzata Chata, příp. Menya Musashi.

Jinak trošku nechápu, proč autor nepoužívá nějaké rozumné offline mapy, třeba MAPS.ME nebo 2GIS (ten vyniká označením vchodů do budov).

Budu se těšit na letní pokračování a doufám, že popisy restaurací tentokrát autor šetřit nebude. :)

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 5 lety

Dík, jdu opravit.

Vokzalna - bohužel jsem v hale neviděl žádnou směrovku a vydal se nejdříve vpravo.

Kryštof Hájek
před 5 lety

Velmi příjemné počtení z mého oblíbeného města, díky! S tím metrem souhlasím, orientace tam je často dost bídná, na nádraží především, taky jsem tam poprvé běhal jak na obrtlíku :D

Avatar uživatele J0x
J0x
před 5 lety

Já si taky nepamatuju, jestli jsem vůbec viděl v hale nějaké užitečné směrovky, ale jednu mapu jsem si prohlédl předem a druhou nahrál do mobilu. :) Mimochodem některé věci se dají naopak najít až překvapivě snadno, např. Hostel Vokzal, ke kterému od nádraží vedou nápisy na chodníku (viděl jsem i u dalšího hostelu, ale oba dva by se spíš měly někde schovat a nedávat o sobě vědět. :-D ).

Avatar uživatele J0x
J0x
před 5 lety

Ještě jsem narazil na 2 věci: hlavní nádraží není Centralnyj vokzal, ale pasažirskyj (systém pojmenovávání nádraží jsem nějak nepochopil; třeba hlavák v Oděse je Odesa Holovna, v Bělorusku taky mají podobné názvy - Minsk pasažirskyj vs Brest centralnyj). A ulice není Pozdvyženská, ale Vozdvyženská.

Mám dotaz, jak je to s cestou na Ukrajinu s dítětem bez druhého rodiče, jsou potřeba nějaké papíry? V létě potáhnu na Ukrajinu exšvagrovou s dcerou, tak bych rád předešel případným potížím...

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 5 lety

Radši jsem nechal ženu podkšrábnout ručně psaný papírek, že souhlasí s cestou. Ale bylo to v pohodě, nikdo to neřešil. Ani v Izraeli.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 5 lety

Já jak to různě čtu po netu, minimálně do západních zemí si od ženy papír podepsat nechávám.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 5 lety

Podškrábnout jak? Máš to v angličtíně a ověřený podpis, nebo jak. Už tady tato debata byla, ale ted mě to taky poprvé čeká, tak by mě to zajímalo. Poletím s malým na Kypr nebo Krétu bez manželky. Někde jsem už našel i nějaké formuláře, ale nevím, co je opravdu potřeba. Právě že třeba na poště to asi nepotvrdí, když je to v angličtině. A hlavně jak často to kontrolují.

Promin Leoši za ten of topic. Jinak pěkný cestopis a taky mám v plánu Kyjev navštívit, ale asi to spíš spojím s nějakým přestupem.

Avatar uživatele
Leoš Literák
před 5 lety

Rukou jsem to napsal na papírek v angličtině a žena to před odjezdem podepsala. Na úřední podpis nebyl čas.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 5 lety

Normál v češtině to udělám, krátké, stručné, matrika/pošta, hotovo.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 5 lety

No v češtině je to ale dobre tak pro odlet z ČR nebo Slovenska. Maličko pochybuju, ze by podobný dokument byl k něčemu při odletu z okolních státu kromě Slovenska.Coz je zrovna můj případ, protože většinou letam z VIE nebo BUD.

Avatar uživatele
Markéta
před 5 lety

Řešila jsem to loni pro známou, která strávila léto na Malorce a děti za ní na týden letěly s její kamarádkou, odlet z Vídně. Napsala mi před odletem plnou moc v češtině a tu jsme nechali u překladatele i s mezinárodní pečátkou přeložit, cena cca 350 kč. Ve Vídni ani v Palmě nechtěli nic vidět.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 5 lety

Tak jestli to stálo 350 Kč, tak to je v pohodě. O této možnosti samozřejmě vím, ale myslel jsem si, že si účtují podstatně víc. Kdo má kulaté razítko tak většinou už při otevření dveří jeho kanceláře je to za 1 tis. :) Rád si vezmu kontakt, jestli ho máte :) Ještě by mě zajímalo, jestli je nutné uvést destinaci nebo stačí nějaká univerzální plná moc. Aby to člověk nemusel řešit každý půl roku. Tipoval bych spíš tu jednorázovou., ale kdo ví.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 5 lety

Na netu je dost vzorů, jednorázové i "trochu" delší. Vždy to je česky i anglicky, takže vypsat a dát tam teda ten štempl.

Avatar uživatele
Markéta
před 5 lety

KONTAKT: 604 837 091, za dva dny od odeslání emailu mi paní volala, že má hotovo. My jsme tam tedy uváděli i místo, kam děti letí

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1
před 5 lety

Díky za kontakt. Myslel jsem spíš firmu,ale už jsem si to podle tel. našel. Dokonce v UH, což mám za rohem. To je výborné :)

@karel Vím že je na internetu dost vzorů. Ty jsem viděl. Slo mi spíš o ten steplm.

Avatar uživatele Karel
Karel
před 5 lety

Už mlčím, už mlčím :D

Avatar uživatele
Markéta
před 5 lety

Niemandos -) Jsme taky od Hrariště a paní spolehlivá, takže snad pomůže i Vám.