1. Cestopisy
  2. Evropa
  3. Ukrajina
  4. Zasněžené chrámy Kyjeva

Zasněžené chrámy Kyjeva

Ukrajina v lednu? A proč ne? S dcerkou jsme si udělali Tour de Kiev po úžasných chrámech Kyjeva.
Avatar uživatele
Cestopis z roku 2019 napsal Leoš Literák
Avatar uživatele

Zážitky pro tebe sepsal Leoš Literák

29. 01. 2019, poslední aktualizace 2019-01-30T09:42:25+01:00

Leoš Literák žije v České republice a procestoval 34 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 6 let, napsal pro tebe 9 cestopisů . Má své stránky https://www.literak.cz/kategorie/cestovani/.

Máš taky co říct? Napiš svůj cestopis na Cestujlevne.com

Krásné cestopisy bez znalosti
a nutnosti programování

Zaručená čtenost u cílové
skupiny z řad cestovatelů

Staneš se plnohodnotným
členem komunity

Poděl se o ně se svým prvním cestopisem ve světě cestovatelů na Cestujlevne.com.
Vytvoř si cestovatelský profil a staň se součástí komunity.

Vytvořit cestovatelský profil

25 komentářů

Komentuj, hodnoť nebo se na cokoliv zeptej.

Super výlet, za tu chvíli jste toho stihli hodně. Pokud budete příště zase cestovat s dcerou, tak určitě doporučuji akvapark s dinosaurama. Je obrovský, nádherný a u barů ve vodě míchají takové koktejly, že i vy si přijdete na své :-) Kdyžtak mrkněte sem: https://www.facebook.com/petra.h...203&type=3

Odpovědět
před 2 lety

Ahoj,ještě určitě stojí za návštěvu Kyjevsko- pečerska lávra, jsou tam nádherné chrámy a taky prohlídka podzemí s ostatky svatých. Hned vedle vojenské muzeum které je se vstupem

pod sochou Matky vlasti.

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Lávra je super, v podzemí může člověk pozorovat lidi, jak ocucávají okýnka před ostatky svatých, případně přímo rakvičky u těch, kteří neměli to štěstí být zabudováni do zdi. Taky je zábavné sledovat svíčky v jejich rukou (koupě u vchodu povinná) a čekat, kdy kdo komu podpálí vlasy nebo kabát. Jako atrakce dobrý. 😂

Vojenské muzeum je zajímavé a je 1/4h pěšky. Po cestě se dá zkouknout vojenská technika - vozidla i letadla, vstupné zvlášť.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele Veny22
Veny22

Do zimního Kyjeva se taky chystám, odlétáme 7. února. Ono zpáteční letenky za 550 Kč z Bratislavy, no neber to. :D . Byl jsem tam už v létě, takže se těším že teď to bude odlišné. Co se mi tehdy v létě velmi osvědčilo tak byl nákup ukrajinskjé sim karty. Asi za 100 Kč jsem dostal velkou porci dat. Takže se dají použít google mapy a odpadá složité hledání. Taky jsem dost často používal Uber, oproti taxi je to téměř zadarmo :D. A ještě jeden gastro tip. V Kyjevě se dá velmi dobře najíst v Puzata Hata. Je to takový typ jídelny po celém Kyjevě. Vaří tam typicky ukrajinské jídlo. Na tác si naberete co všechno chcete a u pokladny to potom zaplatíte. Předkrm, hlavní chod s přílohou a sladký dezert s nápojem mě stál asi 120 Kč, takže naprosto super cena. A k tomu je to všechno neskutečně dobrý.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Já od té doby, co jsme fest vymrzli v prosincovém Krakově, už upřednostňuji jen teplo. Takže zimní Kyjev je jistě fajn, za dobrou cenu, ale rozmrzat ve sprcháči 30 minut po předchozí večerní procházce venku, to není nic pro mě :D

před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák

Není špatné počasí. Je jen špatně oblečený turista ;-)

před 3 lety
Avatar uživatele Ondřej Zukal
Ondřej Zukal

Jako já v únorové Astaně :D

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Dovolím si opravit pár nepřesností. Poštova plošča není Ploštové, ale Poštovní náměstí. KievApartments budou asi Center Kiev Apartments? Sestup je Andrijivský a náměstí je Kontraktové.

Zlatá brána vypadá divně hlavně proto, že z té původní zbyl jen kousek, který obestavěli, hm... zajímavým způsobem. :) Zevnitř je určitě zajímavější než z venku je to vlastně takové malé muzeum s dobrou vyhlídkou. A jako brána i trochu vypadá, ovšem přesně z opačné strany. :D

Myslím, že najít metro Vokzalna není zase až takový problém., když člověk vyjde z nádraží hlavním vchodem a pořádně se rozhlédne. Vstup je vlevo od vchodu, jen kousek za Mekáčem, který je přes ulici. Perón s vlakem na letiště je přesně na opačné straně nádraží než hlavní vchod. Kdo ovšem vyjde zadním vchodem, bude odměněn nálezem profláklého řetězce Puzata Chata, příp. Menya Musashi.

Jinak trošku nechápu, proč autor nepoužívá nějaké rozumné offline mapy, třeba MAPS.ME nebo 2GIS (ten vyniká označením vchodů do budov).

Budu se těšit na letní pokračování a doufám, že popisy restaurací tentokrát autor šetřit nebude. :)

před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák

Dík, jdu opravit.

Vokzalna - bohužel jsem v hale neviděl žádnou směrovku a vydal se nejdříve vpravo.

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Velmi příjemné počtení z mého oblíbeného města, díky! S tím metrem souhlasím, orientace tam je často dost bídná, na nádraží především, taky jsem tam poprvé běhal jak na obrtlíku :D

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

Já si taky nepamatuju, jestli jsem vůbec viděl v hale nějaké užitečné směrovky, ale jednu mapu jsem si prohlédl předem a druhou nahrál do mobilu. :) Mimochodem některé věci se dají naopak najít až překvapivě snadno, např. Hostel Vokzal, ke kterému od nádraží vedou nápisy na chodníku (viděl jsem i u dalšího hostelu, ale oba dva by se spíš měly někde schovat a nedávat o sobě vědět. :-D ).

před 3 lety
Avatar uživatele J0x
J0x
  • Přidal se před 6 lety
  • Napsal 1116 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-01-29T21:47:53+01:00)

Ještě jsem narazil na 2 věci: hlavní nádraží není Centralnyj vokzal, ale pasažirskyj (systém pojmenovávání nádraží jsem nějak nepochopil; třeba hlavák v Oděse je Odesa Holovna, v Bělorusku taky mají podobné názvy - Minsk pasažirskyj vs Brest centralnyj). A ulice není Pozdvyženská, ale Vozdvyženská.

Mám dotaz, jak je to s cestou na Ukrajinu s dítětem bez druhého rodiče, jsou potřeba nějaké papíry? V létě potáhnu na Ukrajinu exšvagrovou s dcerou, tak bych rád předešel případným potížím...

před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák

Radši jsem nechal ženu podkšrábnout ručně psaný papírek, že souhlasí s cestou. Ale bylo to v pohodě, nikdo to neřešil. Ani v Izraeli.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Já jak to různě čtu po netu, minimálně do západních zemí si od ženy papír podepsat nechávám.

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Podškrábnout jak? Máš to v angličtíně a ověřený podpis, nebo jak. Už tady tato debata byla, ale ted mě to taky poprvé čeká, tak by mě to zajímalo. Poletím s malým na Kypr nebo Krétu bez manželky. Někde jsem už našel i nějaké formuláře, ale nevím, co je opravdu potřeba. Právě že třeba na poště to asi nepotvrdí, když je to v angličtině. A hlavně jak často to kontrolují.

Promin Leoši za ten of topic. Jinak pěkný cestopis a taky mám v plánu Kyjev navštívit, ale asi to spíš spojím s nějakým přestupem.

před 3 lety
Avatar uživatele
Leoš Literák

Rukou jsem to napsal na papírek v angličtině a žena to před odjezdem podepsala. Na úřední podpis nebyl čas.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Normál v češtině to udělám, krátké, stručné, matrika/pošta, hotovo.

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

No v češtině je to ale dobre tak pro odlet z ČR nebo Slovenska. Maličko pochybuju, ze by podobný dokument byl k něčemu při odletu z okolních státu kromě Slovenska.Coz je zrovna můj případ, protože většinou letam z VIE nebo BUD.

před 3 lety

Řešila jsem to loni pro známou, která strávila léto na Malorce a děti za ní na týden letěly s její kamarádkou, odlet z Vídně. Napsala mi před odletem plnou moc v češtině a tu jsme nechali u překladatele i s mezinárodní pečátkou přeložit, cena cca 350 kč. Ve Vídni ani v Palmě nechtěli nic vidět.

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Tak jestli to stálo 350 Kč, tak to je v pohodě. O této možnosti samozřejmě vím, ale myslel jsem si, že si účtují podstatně víc. Kdo má kulaté razítko tak většinou už při otevření dveří jeho kanceláře je to za 1 tis. :) Rád si vezmu kontakt, jestli ho máte :) Ještě by mě zajímalo, jestli je nutné uvést destinaci nebo stačí nějaká univerzální plná moc. Aby to člověk nemusel řešit každý půl roku. Tipoval bych spíš tu jednorázovou., ale kdo ví.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Na netu je dost vzorů, jednorázové i "trochu" delší. Vždy to je česky i anglicky, takže vypsat a dát tam teda ten štempl.

před 3 lety

KONTAKT: 604 837 091, za dva dny od odeslání emailu mi paní volala, že má hotovo. My jsme tam tedy uváděli i místo, kam děti letí

před 3 lety
Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Díky za kontakt. Myslel jsem spíš firmu,ale už jsem si to podle tel. našel. Dokonce v UH, což mám za rohem. To je výborné :)

@karel Vím že je na internetu dost vzorů. Ty jsem viděl. Slo mi spíš o ten steplm.

před 3 lety
Avatar uživatele Karel
Karel

Už mlčím, už mlčím :D

před 3 lety

Niemandos -) Jsme taky od Hrariště a paní spolehlivá, takže snad pomůže i Vám.

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
 
 

Další cestopisy, které napsal Leoš Literák

❤️ Oblíbené
Čtení na 20 minut
Business třídou za 5 vrcholy Hong Kongu
Avatar uživatele
Leoš Literák 2019-09-07T22:30:59+02:00 7 komentářů
Hong Kong 2019

Hong Kong má úchvatnou přírodu, spoustu ostrovů a hor, na kterých jsou parádní procházky. Nevěříte?. Poslední sobotu v dubnu čekám na letišti v Praze na největší letošní zážitek. Poletím business třídou do Hong Kongu. Itinerář mám nacpaný k prasknutí a jsem zvědav, jak jej budu stíhat. Jdeme na věc…

Čtení na 1 minutu
Půvab západní Anglie
Avatar uživatele
Leoš Literák 2019-03-10T11:50:08+01:00 2 komentáře
Spojené Království 2019

V Londýně už byl každý, ale anglický venkov lidem uniká. Snad vás pár fotek naláká ... Tohle není klasický cestopis, protože do Shrewsbury jezdím pracovně a na prohlídku města jsem měl jen jeden krátký večer. Ale užil jsem si jej naplno. Do Shrewsbury se nejlépe dostanete vlakem z…

❤️ Oblíbené
Čtení na 28 minut
Na Machu Picchu hezky po svých
Avatar uživatele
Leoš Literák 2018-12-31T22:52:00+01:00 0 komentářů
Peru 2016

Chcete vědět, jaké to je jít po slavné Inca trail na Machu Picchu a prát se s nadmořskou výškou 4200 metrů?. Blížil se Silvestr a a narazil jsem na levné letenky do Peruo d British Airways. Nízká cena ale byla zaplacena složitostí cesty – měl jsem odlétat z Amsterdamu do Londýna, pokračovat do Miami a…

Čtení na 5 minut
Adventní Brusel s dětmi
Avatar uživatele
Leoš Literák 2018-12-16T21:34:45+01:00 0 komentářů
Belgie 2018

Čokoláda, čůrající chlapeček a holčička, parádní kolotoč a muzeum s dinosaury. Pár intenzivních hodin v Bruselu s dvěma dětmi.. Spousta lidí považuje Brusel za nudné a nehezké město. Proto je ideální dobou na krátkou poznávačku advent, kdy je celé město krásně nazdobeno. Letenky jsou koupil s dlouhým předstihem u Ryanair na…

Další cestopisy