Dobrý den, máte, prosím, někdo zkušenosti se zrušenými lety v souvislosti s koronavirem? Letecká společnost nám před dvěma dny zrušila let (přes Hong Kong) na Filipíny s tím, že dostaneme plnou refundaci. Měli jsme ale ještě rezervované bydlení přes booking (bez možnosti refundace) a vnitrostátní letenky s Air Asia. Majitelé ubytování stejně jako Booking odmítá jakoukoliv kompenzaci, odkazují mě na leteckou společnost. Ta říká, že mají zodpovědnost jen za svůj let. Z Air Asia se neozvali vůbec. Řešil jste někdo teď podobnou věc s lepším výsledkem?  .

Koronavirus - kompenzace za zrušené lety a navazující služby

Založil(a) ve fóru Letecké společnosti

TAP to je opravdu katastrofa něco z nich dostat!

V březnu zrušeno Faro-Lisabon-Praha - u nich jsem prachy ani nezkoušel a rovnou souhlasil z voucherm,ale nemůžu z nich vypáčit ani to ..

Už dvakrát jsem to urgoval přes ten jejich formulář a pokaždé přišla odpověď že se omlouvají za zpoždění a do týdne bude a od poslední "upomínky" tři týdny a pořád nic.

0 Citovat

Tak jsem zjistil, že lety VIE-LIS a zpět, 6.7. resp. 14.7. jsou zrušeny.

0 Citovat

Zdravím,


má někdo zkušenost s refundácí zrušeného letu kvůli korona pandemii pře mytrip.


V dubnu jsem měl letět s austrian (bookovano přes mytrip). Austrian mě odkazujou na mytrip, a mytrip pro změnu nekomunikuje...  Neví někdo jak na ně?


Za jakoukoli radu moc děkuju.


0 Citovat

https://www.cestujlevne.com/disk...vek-122134

0 Citovat

@tramin: to jsme asi měli sedět ve stejném letadle. My měli 14.7. LIS 14:30-VIE 18:50.

0 Citovat

Bingo!

0 Citovat

Tak jsem se dovolala na TAP Portugal,  voucher můžete žádat i když máte zrusenou pouze jednu cestu, do 30 dnů  by měl dorazit,  na otázku, že si většina stěžuje, že ani po 30 dnech nedorazil mi pracovník sdělil, že do 30.5.pracovalo pouze 10% pracovníků TAP, od 1.6.jedou naplno,  tudíž by voucher měl dorazit dřív. Na prebookovani máte také nárok,  ale pouze pokud by jste chtěli letět do 31.12.20, a dále jen pokud máte rezervaci přímo přes Tap. Pokud ne prebook.musite řešit s tím od koho jste kupovali. Sám pracovník TAP mi doporučil voucher, je to nejrychlejší varianta. Jinak refund ani náhodou,  žádat můžete nic nedostanete. Do Lisabonu se bude létat možná od 09/20.

0 Citovat

Ahoj, nemáte už někdo zkušenost s jednáním se Smrtwings? bohužel jsme udělali tu chybu, že jsme s nima měli letenky Praha-Faro a oni nám je dneska zrušili s odvoláním na nařízení vlády .. což je lež jak věž, ČR - Portugalsko má cesty mezi sebou možné podle toho vládního semaforu. Vouchery od nich nechceme, ale dostat z nich peníze zpátky bude asi boj, co? 

Přemýšleli jsme, že koupíme letenky Praha-Faro s Tapem (jedná se o září) ale jak to tady čtu .. :-)

Jinak my od TAPu dostali vouchery zpět během pár dní za zrušený květnový let Praha-Lisabon, všechno bez problémů, žádný velký emoce, ještě přihodili asi 20 % navíc.

0 Citovat

@Keellim @yogigirl: přístup TAP se řeší i ve vláknu https://www.cestujlevne.com/disk...vek-122285. Faul TAP ohledně voucheru je ten, že pokud se nevyužije během 24 měsíců, propadá bez náhrady.

0 Citovat

Přidám další zkušenost se Studentem. Po několika měsících konečně aerolinka vrátí peníze a SA vystaví dobropis, který dle jejich komunikace proplatí do 14 dnů. OK, s tím nemám problém. 

Nechal jsem jim 3 týdny a nic. Včera jsem jim psal jak to vypadá s proplacením. Dnes mi přišla odpověď. Tímto u mě klesli má stejnou úroveň jako mytrip, gotogate atd.


7bc5014e-c6fa-4c51-97c1-7979dcc1306e.jpeg

0 Citovat

Jsem na tom stejně, let zrušený před 2 měsíci, peníze aerolinka vrátila SA. Dobropis po urgencích vystaven za 5 týdnů, peníze slíbeny za 2 týdny po vystavení. Už jsou to 3 týdny a pořád nic. Tak hlavně že si nechávají 200 Kč poplatek z toho. Opravdu už nevidím rozdíl mezi SA a třeba Mytrip. Ukázalo se, že když dojde na lámání chleba, tak jsou všichni stejná svoloč. Bohužel pro Davida po téhle zkušenosti i když se prodej letenek vrátí do normálu, tak příjem webu z provize od SA stejně klesne, protože po tomhle spálení se už bude spousta lidí nakupovat přímo u aerolinky i za cenu o něco vyšší ceny. Do Kiwi se tady kope pravidelně, ale "oficiální" OTA tohoto webu se momentálně chová úplně stejně.

Proplacení toho dobropisu v případě, že bylo placeno kartou musí snad být automaticky, maximálně to někomu zabere tak 30 vteřin, aby to schválil. To, co ti poslali, jsou prostě jen kecy a vidím za tím záměr zadržovat peníze a ne to, že by nestíhali.

0 Citovat

Keellim napsal(a):

Tak jsem se dovolala na TAP Portugal,  voucher můžete žádat i když máte zrusenou pouze jednu cestu, do 30 dnů  by měl dorazit,  na otázku, že si většina stěžuje, že ani po 30 dnech nedorazil mi pracovník sdělil, že do 30.5.pracovalo pouze 10% pracovníků TAP, od 1.6.jedou naplno,  tudíž by voucher měl dorazit dřív. Na prebookovani máte také nárok,  ale pouze pokud by jste chtěli letět do 31.12.20, a dále jen pokud máte rezervaci přímo přes Tap. Pokud ne prebook.musite řešit s tím od koho jste kupovali. Sám pracovník TAP mi doporučil voucher, je to nejrychlejší varianta. Jinak refund ani náhodou,  žádat můžete nic nedostanete. Do Lisabonu se bude létat možná od 09/20.


Ahoj, od 09/20 mysleli z Prahy? Nevies ako je to s Viednou, budu odtial lietat v srpnu? Inak cakam na voucher od dubna, tak snad sa dockam.

0 Citovat

Přesně tak. Poplatek za vystavení nevrátí (OK, mají to v obch. podmínkách), ale v podmínkách mají i to, že do 21 dní od vystavení dobropisu částku proplatí.

Po tomhle si určitě přes ně něco koupím...

0 Citovat

Proč mít nevratný poplatek za vystavení letenky jen 200 Kč? Nebylo by ho lepší mít (cena letenky u dopravce - 1 Kč) a letenku prodávat za korunu? Nemuseli by pak vracet skoro nic a bylo by to stejně "legální".

0 Citovat

@matej15

Tak už si i s Janem Paděrou hledejte nějaký jiný web, kde budete podobné moudra psát. Když mu děláte takovou službu, aby se tu na to nevykašlal a nehodil tento web do toalety :-)

Nějak opravdu nerozumím tomu, že někdo nechápe, že je momentálně opravdu extrémní situace a že se prostě lhůty trošku natáhnou. Ona i ta aerolinka vrací peníze za normální situace prakticky okamžitě a ted jí to trvá často měsice. Ale to vám zřejmě nevadí. Tady jste asi rádi, že jste peníze vůbec dostali. Ale že se SA opozdí o 2-3 týdny to je pro vás katastrofa a nutnost srovnávat ji s pochybnou OTA.


Edit: I s Michalem



0 Citovat

Parkování u letiště ve Vídni Parktiger: rezervace zrušena / o refund požádáno 2.6., peníze na účtu 3.6.

Rezervace  Airbnb zrušena / o refund požádáno 2.6., peníze na účtu 3.6.

0 Citovat

@niemandos: Praktiky Studenta nebo např. Letušky se nebojím v současné době srovnávat s pochybnými OTA. Klesli na jejich úroveň a v lecčems je i překonali. Po zákazníkovi zcela bezvýhradně vyžadují dodržování jejich VOP, ale oni sami se jím řídí, jen jak se jim to hodí. Krom toho si ochotně naúčtuji různé celkem pochybné poplatky (další znak pochybné OTA).

Ono se jim to už v krátkodobém horizontu vrátí, až si u nich lidi přestanou kupovat letenky. Pro web jako je tento, je cennou zpětnou vazbou, jak se v této situaci chovají jednotliví zprostředkovatelé, a námětem ke zvážení, zda nepřehodnotit spolupráci se Studentem, zda nevybrat jiného zprostředkovatele s lepší reputací (nebo jiný zdroj příjmů).

Já bych jim třeba nezazlíval, že se opozdí s platbou o x dnů, kdyby peníze poslali hned, jak je pošle aerolinka nebo si aspoň za refund za zrušený let aerolinkou nechtěli naúčtovat poplatek (SA 200,-, letuška 735,-).

0 Citovat

a už ani info linka  Student agency na letenky dnes nefunguje

0 Citovat

@Michal

Já bych jim třeba nezazlíval, že se opozdí s platbou o x dnů, kdyby peníze poslali hned, jak je pošle aerolinka nebo si aspoň za refund za zrušený let aerolinkou nechtěli naúčtovat poplatek (SA 200,-, letuška 735,-).

[/citace]

Nejak ti nerozumím. Píšeš ,že bys jim nezazlival kdyby se opozdili s platbou, ale zároveň  pises, aby poslali peníze hned, jak je pošle aerolinka. To si nějak protiřečí??

Ano maji poplatky za refund. Maji je celou dobu a nikomu to dotedka nevadilo. 

Možná jsou teď podobné pritahy jako s pochybným OTA. Ale SA rozhodne nemá svůj business postaveny na dotovani letenek a následném odrbavano zákazníků. Takže mi nejak nesedí je srovnávat. 

Tak navrhni Davidovi nějakou slušnou  OTA, která pracuje nejlépe zadarmo, bez poplatku a v této krizi se chová skvěle. Klidne to napis i sem. Bude to pro všechny jistě prinosne.I pro mě.  Kritizovat a plivat na nekoho umí každý trouba.

0 Citovat

V podmínkách např. SA mají vrácení peněz do 21 dnů, podle EC 261/2004 by aerolinka měla letenky refundovat dokonce do 7 dnů. Čili do 21 dnů by se SA měli bohatě vejít. Doba je zlá a aerolinky neplatí a tahá se to i z nich několik měsíců. Za to OTA nemůže, ale už může za to, když dostane vratku od aerolinky a x týdnů ji zadržuje (viz matej15).

Vybírání poplatků za refundaci letu nebo za změnu v případě překopání itineráře aerolinkou je znakem pochybných OTA. Nejlépe aby sis přikoupil jejich servisní balíček za 20 dolarů, aby to bylo v ceně... Vybírání za vynucenou změnu / zrušení rozhodně není košér a otázka je, jak moc je legální. Např. velmi často kvůli tomu býval úspěšný chargeback i různé spotřebitelské spory často dopadají ve prospěch spotřebitele. Kromě toho s poplatkem za vystavení dobropisu / nevratným poplatkem za vystavení sis už ten refund předplatil a OTA nemusí ani čekat na aerolinku a prodlevu může pokrýt externími zdroji právě z toho poplatku.

Zatím jsem nečetl nic špatného (ani dobrého) v této situaci o Pelikánovi.

0 Citovat

jlomnicka napsal(a):


Ahoj, od 09/20 mysleli z Prahy? Nevies ako je to s Viednou, budu odtial lietat v srpnu? Inak cakam na voucher od dubna, tak snad sa dockam.


Měli by létat od srpna


https://www.flytap.com/en-cz/lat...1f-content

0 Citovat

niemandos +1

K tomu proplacení dobropisu. Oni si myslí, že jde o pár kliků na počítači, ale tak to určitě není. To, co píše divan, je něco jiného. Bez dobropisu, návrat stejné částky je rychlý. Na druhou stranu zájem na zadržení peněz v této situaci být může a i dříve běžně OTA využívaly svou lhůtu na maximum (třeba měsíc), i když měly peníze od aerolinky rychle. Já bych teda raději teď řešil, pokud bych byl v této situaci, vrácení peněz od SA než od mytrip a spol.

0 Citovat

niemandos napsal(a): Možná jsou teď podobné pritahy jako s pochybným OTA. Ale SA rozhodne nemá svůj business postaveny na dotovani letenek a následném odrbavano zákazníků. Takže mi nejak nesedí je srovnávat. 
A o to to je horší. Dokonce jsi ani nekoupil dotovanou letenku, ale přesto tě stejně odrbávají jako ta nejsprotší OTA stejnými poplatky a stejnou, ne-li vyšší ochotou :D

Libor_S: Kolik je to kliků myši záleží na IT dané společnosti. Pokud vezmu extrém, že to jede vše přes interfacy, tak klikne jen zákazník a vše ostatní už půjde samo. V reálu to bude složitější, ale má představivost končí u zalogování agenta do systému aerolinky a kliknutí na refund. Po pár týdnech přijde na bankovní účet platba se správným označením a jedním klikem se vrátí zákazníkovi na kartu. I kdyby to bylo hodně uživatelsky nepřívětivé, tak to agent vyplní v internet bankingu a během pěti minut pošle na účet.

0 Citovat

@Michal: Já se v tom tak nevyznám, ale i kdyby byl systém hodně sofistikovaný, nebude to jeden či dva kliky.

0 Citovat

@Libor_S: A co na tom chceš mít komplikovaného? Vezmeme garážovku. Zákazník vyplní objednávku a zaplatí. Mařka to nakliká u aerolinky. Aerolinka pošle změnu, Mařka přepošle. Zákazník odpoví, že ji neakceptuje a raději chce refund. Mařka u aerolinky klikne na refund. /několik dní až týdnů/ Mařka při kontrole účtu nachází vratku od aerolinky. Vypisuje dobropis a v internet bankingu vyplňuje novou domácí platbu.

Tohle sice není pár kliků, ale taky to není mnohahodinová agenda. I s nulovou úrovní automatizace to sebere jen pár (desítek) minut podle toho, jak bude Mařka šikovná.

Obzvlášť když jim je zákazník buřt a mají přístup, že aerolinka to pošle, až to pošle. Nijak neupomínají. Jen čekají.

0