Dobrý den, koupil jsem si letenky do Brazílie s přestupem v Portugalsku v únoru tohoto roku na 25 června 2021. Ihned po nákupu letenek Vláda vydala zákaz cestování do Brazílie platný do 11 dubna, následně do 30 května a nyní opět prodloužila do 30 června. Dopravce let nezruší a za změnu termínu chce 50% z ceny našich letenek. Pojištění storna se vstahuje pouze na nemoc, proto jej nemůžu uplatnit. Má někdo z vás podobný problém? Jak mohu předejít pokutě za cestu, nehledě na zákaz? Můžu vymáhat po státu kompenzaci za propadlé letenky?   Děkuji Michal  .

Cesta do Brazílie a zákaz Ministerstva zdravotnictví

Založil(a) ve fóru Cestujlevne.com

Tak kupovat letos v únoru letenky do Brazílie za 50 litrů to už je diagnóza sama o sobě ..

0 Citovat

Lma tak podle ceny to vypadá, že letí ve třech nebo čtyřech lidech. 

Spíše blbost byla to kupovat přes letušku. Pořád má v ruce rezervační kód a možná přímo pokud by potom změny dělal na webu tapu by ho to třeba mohlo vyjít levněji. Nevím, jake mají podminky, jestli by nešlo třeba doplatit něco málo za nějaký flexibilnější tarif. Snad v Praze měli nějakou pobočku, kam by šlo zavolat. Kdybych byl v jeho situaci, pokusil bych se to proletět, pokud by restrikce v cílové destinaci pro mě jako turistu byly přijatelné, pro jistotu očkovaný minimálně první dávkou.

 

0 Citovat

Ahoj, nevím kolik máte na dovolenou času, ale napadlo mě se z Brazílie nevracet rovnou do ČR, ale strávit 14 dní v přestupové destinaci - jestli máte i na zpátek Portugalsko, tak to je teď ve středním riziku. Ve formuláři se pak uvádějí jen destinace za posledních 14 dní - nechápu proč by tohle mělo někomu vadit, po 14 dnech už nebudete rizikový. Ale bohužel u nás logika moc nefunguje 😔 raději zavolat na konzulát a ověřit. Jinou možnost, než let nechat propadnout pak nevidím

0 Citovat

Tak když vezmu to, že porušuješ zákon o ochraně zdraví a je to za to pokuta až 3 miliony tak bych to přebookovala, a příště nekupovala přes letušku. Nemyslím si, že je dobrý nápad letět, už z toho důvodu, že Brazilie teď zpřísňuje opatření a hlavně oni mají také info, že tam nesmíme. Považovala bych to za velký risk i z jiné destinace. Skoro všechny destinace tam mají odlety jen ve vyjimečných případech ( rodina nebo úmrtí)....

0 Citovat

Vlastně Miso, pokud sem ještě přijdeš, po tom co jsi dostal "sprchu" od zdejších vseumelu, v podstatě tady ti neporadi nikdo, z té aktivní komunity, počítám tak 50 lidí, tam asi necestoval z Prahy nikdo, já měl jet v lednu, cestu mi zhatila letecka společnost, kdy místo 40 dnů v Brazílii mi to prodlužovali neustálým přesunováním letu na dřívější termín (AF), až se to vyšplhalo na více než 50 dnů a to už jsem si nemohl dovolit, tak jsem Ameriku změnil na Afriku tehdy. Místo praktických rad o cestování se tady aktivním cestovatelům nabízely exkurze na přeplněné jipky a ara. 

Zajímavé je, že podle tabulky vyockovanych vakcín celosvětově na tom Brazílie není tak špatně. 

0 Citovat

Markéta napsal(a):

Ahoj, nevím kolik máte na dovolenou času, ale napadlo mě se z Brazílie nevracet rovnou do ČR, ale strávit 14 dní v přestupové destinaci - jestli máte i na zpátek Portugalsko, tak to je teď ve středním riziku. Ve formuláři se pak uvádějí jen destinace za posledních 14 dní - nechápu proč by tohle mělo někomu vadit, po 14 dnech už nebudete rizikový. Ale bohužel u nás logika moc nefunguje 😔 raději zavolat na konzulát a ověřit. Jinou možnost, než let nechat propadnout pak nevidím

Márkéto, děkuji Vám, poskytla jste mi maximálně užitečnou radu. Dovolal jsem se na Ministerstvo zahraničí (+420 222 264 222), kde mi řekli, že varianta s odjezdem do Brazílie a posléze 14-denní karanténa v Portugalsku je v pořádku. Jestli při návratu z Portugalska poskytnu negativní PCR, pak se na mě nebude vztahovat ani povinná karanténa v Česku a žádná pokuta mi nemůže hrozit. Tím pádem mi akorát propadne tranzitní let z Lisabonu do Prahy, který si akorát zruším a koupím si novou letenku, která samozdřejmě nestojí 30 000 korun. Jste moc hodná!

0 Citovat

MIGUELAS napsal(a):

Vlastně Miso, pokud sem ještě přijdeš, po tom co jsi dostal "sprchu" od zdejších vseumelu, v podstatě tady ti neporadi nikdo, z té aktivní komunity, počítám tak 50 lidí, tam asi necestoval z Prahy nikdo, já měl jet v lednu, cestu mi zhatila letecka společnost, kdy místo 40 dnů v Brazílii mi to prodlužovali neustálým přesunováním letu na dřívější termín (AF), až se to vyšplhalo na více než 50 dnů a to už jsem si nemohl dovolit, tak jsem Ameriku změnil na Afriku tehdy. Místo praktických rad o cestování se tady aktivním cestovatelům nabízely exkurze na přeplněné jipky a ara. 

Zajímavé je, že podle tabulky vyockovanych vakcín celosvětově na tom Brazílie není tak špatně. 

Nic se neděje. Však člověk musí občas bojovat za práva, kterým je i právo cestovat. K letušce nemám žádné výhrady. Je to přecejen soukromá společnost a nikomu nic nedluží. Jestli se vláda rozhoduje něco zakazovat, pak by měla poskytnout občanům kompenzaci za majetek, který tomu zákazu protiřečí. To je to samý, jako by nám zítra v Česku zakázali jezdit na benzín a povolili pouze vozy na elektřinu. Kde by lidé vzali peníze na Tesla automobily?

Opravdu by mě zajímalo, co by zdejší komentátoři dělali na mém místě. Já si ty letenky koupil za 5 měsíců před odletem. Jak jsem asi mohl vědět, že vláda ten zákaz prodlouží 3x po sobě? Konec konců jsem to vyřešil tím, že zůstanu ještě 14-dní v Portugalsku po návratu z Brazílie. Na Ministerstvu zahraničí mi řekli, že není problém. Přesto děkuji všem za rady.

0 Citovat

Míšo, to co ti poradila Markéta je rozumné, a zpět se nechej odbavit jen do Lisabonu a tam si kup třeba Ryana do Vídně za pakatel. 

Hodně zdejších uživatelů, jak už jsem několikrát psal, žije v bublině, asi jsou majetní, tak jim nedělá problém oželet padesát tisíc nebo naopak s klidem si připlatit dalších 30. A jsou ti schopni napsat, že pokud nemáš na banány, nesmíš si pořizovat opici.

Škoda, žes nenapsal na jak dlouho jedeš a jaký máš itinerář. Šťastnou cestu přeju.

0 Citovat

Ja jako vseumel bych se rad zeptal… hotel na 14 dni v Lisabonu stoji kolik? Jidlo na 14 dnu v Lisabonu stoji kolik? Letenky do Prahy nebo Vidne z Lisabonu stoji kolik? Respektive dale z Vidne do Prahy to stoji kolik? Pojisteni na 14 dni v Lisabonu stoji kolik? K tem 30tis to nebude daleko. Ale tak staci vymlatit okynko v nepojizdnym aute a spat v nem, lidsky telo vydrzi bez jidla vic jak 14 dni. Do CR se da dojet i stopem a na pojisteni sere pes. Heureka. Pravo cestovat… tenhle blabol jsem uz slysel hodnekrat. Lidi si jako pravo vykladaji v podstate cokoliv… dost se to plete s anarchii. V prve rade bych hledal chybu u sebe a neohanel se, ze stat zakazal to a to. 

0 Citovat

Já to určitě nemyslela zle, jde spíš o mojí zkušenost, protože mytrip mi doteď dluží peníze... Ale třeba KLM co jsem kupovala přímo, mi nabídl změnu data i destinace zdarma. Já se o Brazílii taky zajímala, protože jsem tam měla mít v červenci přestup, bohužel nikdo nic neví - a než riskovat nějakou pokutu a problémy, tak jsem to raději vše překopala. Ale držím moc palce, snad se tam taky za rok nebo za dva podíváme...

0 Citovat

Lidi si právo vykládají podobně jako tato vláda, která už dobrého půl roku kašle na ústavu, zákony i rozhodnutí soudů a dělá si, co chce. Covid je tu přes rok a během té doby mohla ty zákony upravit, aby nebyly v kolizi s nařízeními. Ale to ne. Oni se o to ani nepokusili. A pandemický zákon si napsali tak dobře, že s ním hospody ani legálně zavřít neumí.

Právo na cestování není, ale právo na volný pohyb ano, stejně tak právo na volný návrat do vlasti. Zbytek je už debata pro právníky.

0 Citovat

Edo, ty věříš tomu, že tazatel opravdu 2 týdny zůstane v Lisabonu? Pojištěný je určitě na kartě, letenku s přehledem sežene tak do 20 ecek, kdyby si tam chtěl prodloužit dovču tak za 20 na noc sežene slušný hotel s příslušenstvím, pokud nepotrebuje chodit po restauracích tak za jídlo se vejde do 5 ecek za den. Pokud by byl úplná socka, přespí pár nocí na letišti, tam mu nikdo neřekne ani popel a nechají ho být, nakonec i na Oriente si zajde pěšky z kopce, tam ma hned velký market a ja to chodil kdysi pěšky i do centra, takže ještě ušetří za metro. 

0 Citovat

Eda Novak napsal(a):

Ja jako vseumel bych se rad zeptal… hotel na 14 dni v Lisabonu stoji kolik? Jidlo na 14 dnu v Lisabonu stoji kolik? Letenky do Prahy nebo Vidne z Lisabonu stoji kolik? Respektive dale z Vidne do Prahy to stoji kolik? Pojisteni na 14 dni v Lisabonu stoji kolik? K tem 30tis to nebude daleko. Ale tak staci vymlatit okynko v nepojizdnym aute a spat v nem, lidsky telo vydrzi bez jidla vic jak 14 dni. Do CR se da dojet i stopem a na pojisteni sere pes. Heureka. Pravo cestovat… tenhle blabol jsem uz slysel hodnekrat. Lidi si jako pravo vykladaji v podstate cokoliv… dost se to plete s anarchii. V prve rade bych hledal chybu u sebe a neohanel se, ze stat zakazal to a to. 

V tom případě ty peníze raději utratím za prodloužený pobyt v zahraničí, než aby mi propadli úplně za debilní rebooking. Konec konců, pracuji z domova na notebooku. V tom případě můžu v klidu pracovat v nájemném bytě přes Airbnb v Lisabonu. Za každý den pochopitelně dostávám zaplaceno.

0 Citovat

Akorát v Portugalsku bude asi povinná karanténa na příletu z Brazílie.

0 Citovat

gorbunov.misa napsal(a): Opravdu by mě zajímalo, co by zdejší komentátoři dělali na mém místě. Já si ty letenky koupil za 5 měsíců před odletem. Jak jsem asi mohl vědět, že vláda ten zákaz prodlouží 3x po sobě? 

Rozhodně bych v době, kdy za námi byl téměř rok pandemie a kdy se veškeré predikce co do trvání,  šíření, očkování  a všeho ostatniho ukázaly jako vysoce nejspolehlivé, nekupoval letenku 5 měsíců v předstihu. A představa, že by vám jiní měli kompenzovat vaše neuvážené rozhodnutí je opravdu směšná. 

0 Citovat

Možná bych souhlasil s tvrzením, že několikaměsíční nákup dopředu letenek do země, která "zklamala" a kde od nového roku byly na vstupu zavedeny povinné PCR testy narozdíl od "spolehlivého" Mexika a Dominikány, nebyl nejšťastnější.

Na druhou stranu, on hlupák nebude, za tím účelem jsem tam mířil i já, Real je na nízké úrovni, atrakce nezdrazovaly za poslední roky, naopak, Kristus nebo Homole za ceny nižší než před 10 lety, navíc hotely za super ceny, v Riu třeba řetězec Atlantico s bazény na střeše za lidovku, pár tisíc km na severním pobřeží Piramide opět za babku. Já bych jel, opakuju, pokud restrikce a fungování atrakcí a zbytku by byla pro mě jako turistu přijatelná. 

0