Z různých zdrojů slýchávám výtky či dotazy k akčním letenkám, které souvisí především s kvantitou. I když jsou to ojedinělé případy, společně s aktuálním směrem konkurenčních webů mě celá situace nenechává klidně snít, když zrovna spím… Proto jsem se rozhodl o své pocity podělit a zeptat se vás, těch nejpovolanějších, na názor jak celou situaci vnímáte.Proč nemáte víc akcí, ptali se. Nejsou, odpověděli jsme. Na jiných webech ale jsou. Jde to s vámi z kopce a už to není co bývalo, odvětili.Tak takhle nějak bych shrnul současnou situaci, které jsme vystavováni.Jak jsme se sem dostali?Za poslední tři roky vznikly desítky nových webů a stále každý měsíc vznikají nové a nové, jako přes kopírku. Každý touží po úspěchu, snadných penězích a slávě, protože na publikování tipů na letenky skrze Wordpress přeci nic není, že?Nemám to nikomu za zlé, ani CL nebylo první, ale pokračováním tehdy jedničky akcniletenky.com.Problém ale nastává ve chvíli, kdy u korýtka už není místo a začínáme se prát o podpěrku na ruce. Každý další web tu existuje s jedinou motivací – peníze. A pokud zrovna ne, s největší pravděpodobností na něj bohužel nikdy nenarazíme.Pokud k celé situaci přidáme fakt, že letošní rok je z pohledu profitabilních letenek (těch, z kterých lze získat nějaké provize) jedním slovem průser a až na Aeromexico a Air Canadu tu nic nebylo, přichází ta pravá apokalypsa.Najednou se v jinak prosperující a ekonomicky rostoucí společnosti ocitají letenkářské weby na pokraji nulových zisků, což bolí.V normálním byznysu by to bylo jednoduché – nejslabší by odpadli a jelo by se dál. Tady bohužel nikdo hlady nechcípne, protože v onlinu náklady nejsou. Tedy pokud je mít nechcete. A tak se začínají vymýšlet nové metody, jak ty koblihy narvat do své kapsy.A zde přichází bod zlomu. Najednou nestačí čekat a publikovat to, co ostatní. Protože většinou není co a jelikož je většinou čtenářská základna malá, jeden tip měsíčně provoz webu neuživí. Tak se začínají vymýšlet nové koncepty – shit akce ve zlatém obalu a doufat, že z toho něco kápne.Co to je?To je třeba Mega hit s letenkami do Londýna za 258 Kč. Rozbalíš a dostaneš odlet v 18 večer s návratem v 9 ráno druhý den. Chceš jinou variantu? Sorryjako.To je super akce na letenky+bus z Prahy na Maledivy za 7,5k s odletem dnes večer. OK, to ujde. No ale co budu sakra dělat 3 týdny na Maledivách? Chceš kratší pobyt? Sorryjako.To jsou všechny ty Karibiky za 5 tisíc, které se na FB tak blyští. Rozbalíš a bum, odlet z Kolína…To jsou všechny ty super ceny za letenky s odletem „i z Prahy“, které po rozbalení z Prahy stojí o 30 % víc.To jsou všechny ty mega prdy za sexy ceny, které po přičtení ceny přípojů a času na cestě ztrácí absolutně smysl.To jsou ty ceny skrz momondo a fake prodejce, které následně nedoporučím a prodám to stejně skrz letušku za normální cenu. Jen ať jsem v tom nadpisu levnější.A to jsem jen v českých vodách. Mezinárodní portály to práskají hlava nehlava, však je to přece pro všechny. Mega routingy, které nedávají smysl ani Marco Polovi, jsou jen špičkou ledovce nesmyslnosti celého snažení.Prostě pecka nadpis s obsahem, který zarmoutí a doslova nasere. Hlava mi to nebere. Opravdu jsou autoři tak hloupí, že nevidí co tím dělají? Naštvou lidi, který jim dali příležitost je zaujmout. Odradí všechny, kteří vidí dobrou akci, protože si navyknou na ten háček? Vrátíme se do stavu, kde jsme my začínali – lidi se báli nízkých cen, protože tu vždy bylo nějaké „ale“? Možná hloupí nejsou, jen vědomě vyčůraní a morálně prázdní.Jsme totiž v začarovaném kruhu. Lidi se naučili fakt, že když už cena není, přišli pozdě. A tak tiše tolerují tyhle divočiny.Drtivá většina však ani nedojde k pravému obsahu a zůstane v úžasu z nadpisu. Zrovna nikam neplánují letět, tak si ten skutečný obsah nepřečtou. Bohužel slepě šíří obsah dál Marušce, ta přece do toho Londýna potřebuje letět a tady mají letenky za tři stovky.Ne, tohle my dělat nechceme a nebudeme. Kvantita pro nás nikdy nehrála roli, hlavní byla kvalita a vize – inspirovat. Tvořit obsah, za který se nemusíme stydět. To nás teď staví do role těch „pomalých“ a „neaktuálních”. Opravdu se ale máme vydat směrem, kterým ostatní?Jasně, dřív jsme možná podobné akce měli taky. Byla jiná doba, trh byl jiný a pro všechny to byl zázrak vidět NY z Berlína s malým baťůžkem za 6 tisíc, z kterého se udělal mega hit. Dnes víme, že to nemá význam. Raději poletím za 10 tis. z Prahy s kufrem a jídlem, bez zbytečných přesunů do Berlína, které ani nenavazují a něco stojí. Doba šla dopředu, hodně se toho změnilo.Jasně, možná podobné akce píšeme i teď, ale vyložíme vždy všechny karty na stůl. Cena je fajn, hodí se pro tebe pokud… A taky si dej bacha na tohle, protože… Stejný obsah se dá šířit i tím fér přístupem, jen toho obsahu, co za to šíření stojí, ubývá.Kam to půjde dál?Obávám se, že pokud se situace rapidně nezmění, tak to půjde leda do prdele.Akční letenky ztrácí svůj lesk a půvab, protože jsou zavšivený těmito parazity. Znovu se vrací ta otázka, kde je háček? Kde budu muset doplatit, abych si cestu skutečně užil.I proto celý web měníme a směřujeme jinam. Nechceme být součástí téhle změny.Samozřejmě nejlepší by bylo, kdyby všichni ubrali a pracovali s tím málem, co máme, svědomitě a s respektem k zákazníkům–čtenářům–cestovatelům.Třetí, ideální a nic neřešící situace představuje zvýšení počtu super akcí, které by zase vrátili cashflow všem angažovaným.Tak. Potřeboval jsem se trochu vybrečet a zanadávat :) Ne kvůli tomu, že nemáme korýtko pro sebe, ale kvůli tomu, že ostatní celý proud akorát hyzdí místo toho, aby se snažili jej zdokonalovat a byli tou užitečnou konkurencí, která žene celý trh dopředu. A taky kvůli tomu, abych měl kam odkazovat následující dotazy o tom, proč naše sekce akčních letenek vypadá, jak vypadá.Jak to vidíte vy? Vadí vám podobné akce, kdy se za nadpisem skrývá něco jiného? Sledujete více portálů kvůli obsahu nebo jen ze setrvačnosti z dob, kdy za to stály?PS: Neuvádím záměrně žádný z portálů, protože každý máme hranici jinde. Někomu dané tipy mohou přijít fajn, pro jiné jsou už za čarou. .

Kam se řítí akční letenky?

Založil ve fóru Cestujlevne.com

akcniletenky.com

0 Citovat

Petr76 napsal(a):

Tohle je ale přece specializace AL.com, kde je 8 z 10 nabídek právě z Německa. Což je třeba zase pro mne nezajímavé, protože (často jen) relativní úspora peněz je vykoupena ztrátou času a/nebo vícenáklady.

Tohle je u každého individuální.

Někdo upřednostní dobrou cenu na úkor času a pohodlí a někdo naopak.

Já třeba upřednostňuji dobrou cenu, čas i pohodlí (je to jako s holkami - je lepší mít dvě hezké, než jednu tlustou a ošklivou).

V současné době neexistuje web, kde by to bylo kvalitně vytříděné a každý si vybral podle svých preferencí.

Ale myslím, že cesta jsou určitě levné letenky, protože letenku za běžnou cenu umí najít každý trouba.

0 Citovat

Deny napsal(a):

Já se zas přimlouvám za zachování upozorňování na výhodné nabídky okolních letišť. Z Prahy už prakticky nelétáme, cenově výhodnější a jen o málo dál jsou pro nás třeba Drážďany, Lipsko či Berlín. Konkrétně z Drážďan mám pocit, že skoro žádné nejsou, přitom pro mě je to nejbližší letiště vůbec. Ovšem šílené přestupové akce též přeskakuju, Mnichov už pro mě není okolní letiště. To jen jako příspěvek do statistiky od zástupce druhu "Cestuj líně"

Ať se vám daří i další roky, já tu budu pokračovat převážně v pročítání fóra

Problém je ten, že z Drážďan či Lipska prakticky nic nelétá, tudíž nejsou ani žádné nabídky, resp. omezují se jen na Eurowings s přestupem do Karibiku, o kterých informujeme. Z Berlína situace není o moc lepší, těch opravdu dobrých nabídek moc není. Z Německa jen last-minute chartery z Dussledorfu/Kolína nad Rýnem, a to se fakt vyplatí max pro jednotky lidí.

0 Citovat

Třeba z Drážďan/Norimberku jsou chartery např. do Egypta (4star/týden/AI/LM/transfer) už od 5 tis./os.

Což mi přijde hodně zajímavé když vezmu v úvahu možnost parkování gratis v okolí letiště.

A ten Karibik je také zajímavý, pokud je letenka 5-6k.

Cancun, Jamajka, apod. Tam se člověk prakticky nemá možnost levněji dostat.

0 Citovat

Díky, Kryštofe, za reakci, toho jsem se právě obávala, že prostě bydlíme na blbým místě :) Když koukám na nabídky z Vídně či Katovic, tak jen tiše závidím, ale táhnout se tam odmítám.

Aspoň že těch nízkonákladovek s přímými lety na koupací dovolené je z Berlína dostatečný výběr, na rozdíl od Prahy, tak aspoň něco

0 Citovat

Je gratis nebo"gratis" ve stylu toho co předvádějí Češi a Slováci ve Fischamendu?

0 Citovat

Já třeba často létám z Norimberku a gratis parkování pro mě znamená zaparkovat v okolí letiště v běžné zástavbě, na parkovišti kde je to normálně povoleno. Na letišti jsem pěšky do 10-ti minut.

0 Citovat

Osobně používám CL a AL pouze jako zdroj informací a forum je tedy pro mě alfa omega. Co se týká přehlednosti, tak za mě bych zvolil jednoznačně návrat na phpBB. Nikdo ještě nic lepšího nevymyslel a dá se tam najít, případně dodělat spousta modulů, které by měly všechny funkce, které se tu do budoucna plánují - jeden účet na vše - způsob sociální sítě.

Oproti ostatním českým webům jsou tady zveřejněné akce nejlíp zpracované a vždy zpozorním. Pokud chcete hlídání letenek zachovat i do budoucna, tak bych moc neodstupoval od současného modelu. Osobně na letenky používám převážně flightor, kde mám větší možnost vybrat si, co mi vyhovuje.

Můj názor je, že financovat web z nákupu letenek asi moc nepůjde. To bych doporučil spíš prostor pro reklamy. Ale samozřejmě nemám přístup k údajům, abych tohle zhodnotil. Budoucnost bych viděl spíše v přínosu kvalitně zpracovaných informací a velkou návštěvou webu, která bude generovat větší zisk než prodej letenek. Toť můj pohled na věc.

0 Citovat

Tohle je těžký boj, když skoro každý používá Adblock a Skyscanner.

Cesta jsou kvalitní a kompletní informace a utříděná aktuální nabídka, aby člověk už neměl žádný důvod navštěvovat konkurenční weby, protože vše co hledá najde zde.

Druhá možnost je soustředit se na trh kde lze očekávat vyšší návštěvnost webu (Čína/Indie/ad.)

0 Citovat

Ridder napsal(a):

Co se týká přehlednosti, tak za mě bych zvolil jednoznačně návrat na phpBB. Nikdo ještě nic lepšího nevymyslel

Ale vymyslel, napr. IPB alebo vBulletin :)))

0