IATA (ICAO) kód letiště
EOH (SKMD)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
22:15 (-7)
Vzdálenost od Prahy
9469 km

O letišti Medellin Enrique Olaya Herrera

Malé letiště pojmenované po bývalém kolumbijském prezidentovi Enriqe Olaya Herrerovi najdeme uprostřed husté medellínské zástavby jen 5 km od centra města. Vzhledem k náročném okolnímu terénu a krátké dráze sem mohou létat jen menší letadla zhruba do kapacity 75 cestujících. Z toho důvodu se odsud létá jen do okolních měst především v kolumbijském regionu Antioquia, ale i do Bogoty. Svoje hlavní sídlo tu má regionální společnost ADA - Aerolinea de Antioquia.

Budova terminálu je malá, vzdušná a navzdory provinčnímu charakteru letiště dobře udržovaná a velmi příjemná pro čekání na let. Během nástupu k letadlům procházíte krásnou zahradou a následně přímo přes letištní plochu bez jakýchkoliv zábran či restrikcí. 

Letiště je jako celý Medellín umístěno v hlubokém horském údolí, což v kombinaci s rychle se měnícím počasím a zastaralým navigačním vybavením způsobuje velmi častá zpoždění a rušení letů. Plánujte proto vždy s dostatečnou několikahodinovou rezervou.

Medellín obsluhuje i mnohem větší letiště José María Córdova - Rionegro, které přijímá i velká dopravní letadla a mezinárodní lety.

Letenky

Z letiště Olaya Herrera seženete letenky jen do blízkých okolních měst. Provoz je hustý, protože vzhledem k mizerné pozemní infrastruktuře a hornatému terénu se vyplatí létat i do blízkých měst. Na letiště létají pravidelně jen tři aerolinky (+ mnoho soukromých letů):

  • ADA - Aerolinea de Antioquia (všechna větší města v regionu Antioquia, Quibdo a Cali)
  • Satena (např. Bogota, Bucaramanga nebo Bahía Solano)
  • EasyFly (velká města v regionu Antioquia, Bucaramanga, Manizales, Cúcuta, Pereira, a další)

Průměrné ceny jednosměrných letenek jsou nízké, startují na částkách kolem 1.000 Kč a vždy se vyplatí kupovat přímo na webu jednotlivých aerolinek.

Doprava z/na letiště

Veřejná doprava přímo k terminálu funguje prostřednictvím soukromých autobusů, jakýchsi maršrutek, tedy dodávek s pevně danou trasou, které zastaví kdekoliv po cestě. Pro neznalé turisty je však takové cestování prakticky nemožné, protože jen obtížně zjistí, kam vlastně daný autobus jede.

Nejjednodušší je využití taxi. Při cestě z města bude taxa normální (z centra maximálně 10.000 pesos), při cestě z letiště je vyšší, proto se vyplatí popojít asi 200 metrů jižním směrem, přejít kruhový objezd a chytit taxi u velkého autobusového terminálu.

Alternativou je pak pěší chůze (cca 20 minut) ke stanici metra Poblado, odkud se dostanete do centra za 10 minut. Lístek na metro se prodává v pokladně ve stanici a jedna jízda stojí 2.300 pesos. Cesta pěšky od terminálu k metru je za denního světla bezpečná.

Služby na letišti

Wifi funguje bezvadně a neomezeně dlouhou dobu.

Navzdory malé velikosti a provinčnímu významu je terminál bohatě vybaven množstvím restaurací a občerstvení, většina z nich navíc nabízí naprosto běžné ceny jako ve městě.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele