Průvodce letištěm

Letiště Oslo Gardermoen

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Oslo Gardermoen

Hlavní letiště norského hlavního města slouží národní aerolince SAS a jedné z nejrychleji se rozvíjejících nízkonákladových aerolinek – Norwegian. Oslo je bránou pro lety do celého Norska.

Tranzitní zóna je od půlnoci do 4:00 zavřena. Část pro veřejnost je otevřena nonstop.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
1140 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
21:43
aktuální čas

Letenky

Z Prahy létá přímo do Osla jedna z největších nízkonákladových aerolinek Norwegian Air Shuttle a ceny se pohybují v rozmezí od 2.500 do 3.500 . Je možné sehnat letenku v akci i o pár stovek levnější. Z Vídně jsou ceny zhruba o 1.000 až 1.500 Kč dražší.

Z Osla se často objevují výhodné ceny letenek do Severní Ameriky, vždy je ale nutné zvážit, zda se celkové náklady i s cestou z Česka a okolí do Osla vyplatí.

Doba letu z Prahy činí asi 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Osla, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Oslo má jediný poměrně rozlehlý terminál, který se v tranzitní zóně rozděluje na vnitrostátní a mezinárodní část. Orientace na letišti je velmi snadná a přehledná.

Na přestup vám pohodlně bude stačit 35 minut v případě, že je garantovaný.

Při dlouhém přestupu se můžete vypravit do města, které je sice relativně vzdálené, ale vlak vás do centra doveze za pouhých 23 minut.

Doprava z/na letiště

Do Osla

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy do centra Osla je vlak. Na trase jezdí dvě společnosti. Státní norská železnice NSB jezdí zhruba jednou za 20 minut za cenu 101 NOK / 265 Kč, zpáteční jízdenka není nijak zvýhodněna, celodenní na všechny typy linek MHD (neplatí na Flybussen) stojí 190 NOK. Cesta trvá 23 minut.

Dalším dopravcem je soukromý Flytoget, jehož vlaky jezdí rovněž jednou za 20 minut a cestu do města zvládnou za 22 minut. Cena činí 180 NOK / 518 Kč. Rozdíl v pohodlí je minimální a jedna minuta uspořeného času za dvakrát vyšší cenu rozhodně nestojí.

Na letiště jezdí tři vlakové linky státní drah NSB:

  • L12: Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen – Kongsberg
  • R10: Lillehammer – Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen
  • R11:  Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen – Leitště Sandefjord – Larvik – Skien

Do města jezdí také autobusy společností Flybussen.no hned na několika linkách (viz mapa), jízda trvá necelou hodinu a lístek pořídíte za 150 NOK / 432 Kč. Na rozdíl od vlaku jezdí celou noc. Autobusem se vyplatí jet pouze pokud nemíříte přímo do centra a některá z linek projíždí poblíž vašeho hotelu. 

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Sandefjord

Jediná relevantní trasa je přímým vlakem linky R11 do stanice Torp, odkud jezdí bezplatný kyvadlový autobus. Celkem cesta trvá 150 minut a stojí 386 NOK. Zhruba o 57 Kč levněji vyjde, pokud si koupíme dvě oddělené jízdenky: nejprve do Osla na centrální nádraží a pak druhou jízdenku do stanice Torp.

Ostatní destinace

Na letišti zastavují i dálkové autobusy, především společnosti Nettbuss, vyhledat spojení můžete na nettbuss.no.

Do měst Frederiksborg, Moss a dalších na jih od Osla využijte linku Flybussen číslo FB11.

Lokální autobusy po okolí jezdí zhruba jednou za hodinu, jejich plán je vyznačen v mapě viz výše. Rozklikněte panel v levém horním rohu mapy a pro zobrazení zaškrtněte políčko "Lokální autobusy". Vyhledávání spojení lokálních autobusů na rutebok.no.

Služby na letišti

Wi-fi funguje neomezeně 30 minut, není však problém se po uplynutí doby odhlásit a vzápětí přihlásit znovu.

Úschova zavazadel je k dispozici v příletové hale od 5:00 do 22:00. Za větší zavazadlo zaplatíte asi 285 Kč na den, za dokumenty, oblečení nebo menší batohy pak 205 Kč.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Zdravím,

Ne, že by mapa a Váš článek nebyl přehledný, ale raději se zeptám.

29.6. mám přílet ve 22:00 do OSL a potřebuji se dostat na stanici Trosterud (resp. do ulice Tvetenveien). Mohu se zeptat jak se sem lze nejlépe dostat? :-)

Předem dekuji.

Dominik

Odpovědět
před 5 měs

Možná taková hloupá otázka, ale když budu chtít na letišti přespat, je lepší si dát velkej kufr do úschovny nebo v pohodě si ho nechat u sebe?

před 5 měs
Kryštof Hájek

K úschově opravdu nevidím důvod, to by bylo trochu vyhazovaní peněz, ne? Však čemu by vám zavazadlo vadilo?

Přidat odpověď
před 5 měs

Jak moc těsné bude, když přiletím na konci května o půlnoci a bus do centra pojede v 00:30, dá se to stihnout? nebo by bylo lepší přečkat pár hodin na letišti a jet případně prvním ranním vlakem? Díky za info.

před 8 měs
Avatar uživatele filip.kalous
filip.kalous

Ahoj, pokud nebudeš čekat na zavazadlo a přiletíte na čas, tak šance je. A jinak v 00:50 jede ještě flytoget vlak.

před 8 měs
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Podle recenzí je přespání na letišti v pohodě, když budeš potřebovat (nebo chtít ušetřit):

https://www.sleepinginairports.n...e/oslo.htm

před 8 měs
Kryštof Hájek

Nevím, recenze na sleeping airports často moc neodpovídají realitě. Já na OSL nocoval dvakrát a už nikdy bych nechtěl. Resp. základní prerekvizitou k "přespání v pohodě" je dorazit včas, tj. minimálně před 22 hodinou. Já dorazil vždy před půlnocí a všechny pohodlné sedačky beznadějně obsazené, moc jich tam není. Takže pak jedině na ledové zemi v ledovém terminálu.

Přidat odpověď
před 8 měs
Kryštof Hájek

Přespat lze, ale jen ve veřejné části, tranzitní se na noc zavírá. Ve 23:55 už budou 100% všechna pohodlná křesla v přízemí na příletech rozebrána, takže vám nezbyde nic jiného než spaní na zemi.

Odpovědět
před 9 měs

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda je po příletu na letiště Gardermoen přespat. Protože přilétám 23:55 a brzy ráno si pujčuju auto a odjíždím, nechce se mi na pár hodin platit hotel. Děkuji za odpověď.

J.

před 9 měs
Andrea_Pernik
Přidat odpověď
před 9 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu