Letiště Oslo Gardermoen

Oslo Gardermoen Airport
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti

OSL (IATA)
ENGM (ICAO)
Norsko

Hlavní letiště norského hlavního města slouží národní aerolince SAS a jedné z nejrychleji se rozvíjejících nízkonákladových aerolinek – Norwegian. Oslo je bránou pro lety do celého Norska.

Tranzitní zóna je od půlnoci do 4:00 zavřena. Část pro veřejnost je otevřena nonstop.

 


Letenky

Z Prahy létá přímo do Osla jedna z největších nízkonákladových aerolinek Norwegian Air Shuttle a ceny se pohybují v rozmezí od 2.500 do 3.500 . Je možné sehnat letenku v akci i o pár stovek levnější. Z Vídně jsou ceny zhruba o 1.000 až 1.500 Kč dražší.

Z Osla se často objevují výhodné ceny letenek do Severní Ameriky, vždy je ale nutné zvážit, zda se celkové náklady i s cestou z Česka a okolí do Osla vyplatí.

Doba letu z Prahy činí asi 2 hodiny.

Vyhledat letenky


Přestup

Oslo má jediný poměrně rozlehlý terminál, který se v tranzitní zóně rozděluje na vnitrostátní a mezinárodní část. Orientace na letišti je velmi snadná a přehledná.

Na přestup vám pohodlně bude stačit 35 minut v případě, že je garantovaný.

Při dlouhém přestupu se můžete vypravit do města, které je sice relativně vzdálené, ale vlak vás do centra doveze za pouhých 23 minut.


Doprava z/na letiště

Do Osla

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy do centra Osla je vlak. Na trase jezdí dvě společnosti. Státní norská železnice NSB jezdí zhruba jednou za 20 minut za cenu 93 NOK / 265 Kč, zpáteční jízdenka není nijak zvýhodněna, celodenní na všechny typy linek MHD (neplatí na Flybussen) stojí 190 NOK. Cesta trvá 23 minut.

Dalším dopravcem je soukromý Flytoget, jehož vlaky jezdí rovněž jednou za 20 minut a cestu do města zvládnou za 22 minut. Cena činí 180 NOK / 518 Kč. Rozdíl v pohodlí je minimální a jedna minuta uspořeného času za dvakrát vyšší cenu rozhodně nestojí.

Na letiště jezdí tři vlakové linky státní drah NSB:

  • L12: Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen – Kongsberg
  • R10: Lillehammer – Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen
  • R11: Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen – Leitště Sandefjord – Larvik – Skien

Do města jezdí také autobusy společností Flybussen.no hned na několika linkách (viz mapa), jízda trvá necelou hodinu a lístek pořídíte za 150 NOK / 432 Kč. Na rozdíl od vlaku jezdí celou noc. Autobusem se vyplatí jet pouze pokud nemíříte přímo do centra a některá z linek projíždí poblíž vašeho hotelu.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Sandefjord

Jediná relevantní trasa je přímým vlakem linky R11 do stanice Torp, odkud jezdí bezplatný kyvadlový autobus. Celkem cesta trvá 150 minut a stojí 386 NOK. Zhruba o 57 Kč levněji vyjde, pokud si koupíme dvě oddělené jízdenky: nejprve do Osla na centrální nádraží a pak druhou jízdenku do stanice Torp.

Ostatní destinace

Na letišti zastavují i dálkové autobusy, především společnosti Nettbuss, vyhledat spojení můžete na nettbuss.no.

Do měst Frederiksborg, Moss a dalších na jih od Osla využijte linku Flybussen číslo FB11.

Lokální autobusy po okolí jezdí zhruba jednou za hodinu, jejich plán je vyznačen v mapě viz výše. Rozklikněte panel v levém horním rohu mapy a pro zobrazení zaškrtněte políčko "Lokální autobusy". Vyhledávání spojení lokálních autobusů na rutebok.no.


Služby na letišti

Wi-fi funguje neomezeně 30 minut, není však problém se po uplynutí doby odhlásit a vzápětí přihlásit znovu.

Úschova zavazadel je k dispozici v příletové hale od 5:00 do 22:00. Za větší zavazadlo zaplatíte asi 285 Kč na den, za dokumenty, oblečení nebo menší batohy pak 205 Kč.


Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:
Levné letenky do Norska? Nastav si hlídače