IATA (ICAO) kód letiště
OSL (ENGM)
Aktuální počasí
21.2 °C
Aktuální čas
18:05
Vzdálenost od Prahy
1140 km
Obvyklá cena letenky
2 500 Kč

O letišti Oslo Gardermoen

Hlavní letiště norského hlavního města slouží národní aerolince SAS a jedné z nejrychleji se rozvíjejících nízkonákladových aerolinek – Norwegian. Oslo je bránou pro lety do celého Norska.

Tranzitní zóna je od půlnoci do 4:00 zavřena. Část pro veřejnost je otevřena nonstop.

Letenky

Z Prahy létá přímo do Osla jedna z největších nízkonákladových aerolinek Norwegian Air Shuttle a ceny se pohybují v rozmezí od 2.500 do 3.500 . Je možné sehnat letenku v akci i o pár stovek levnější. Z Vídně jsou ceny zhruba o 1.000 až 1.500 Kč dražší.

Z Osla se často objevují výhodné ceny letenek do Severní Ameriky, vždy je ale nutné zvážit, zda se celkové náklady i s cestou z Česka a okolí do Osla vyplatí.

Doba letu z Prahy činí asi 2 hodiny.

Inspirujte se akcemi na letenky do Osla, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Oslo má jediný poměrně rozlehlý terminál, který se v tranzitní zóně rozděluje na vnitrostátní a mezinárodní část. Orientace na letišti je velmi snadná a přehledná.

Na přestup vám pohodlně bude stačit 35 minut v případě, že je garantovaný.

Při dlouhém přestupu se můžete vypravit do města, které je sice relativně vzdálené, ale vlak vás do centra doveze za pouhých 23 minut.

Doprava z/na letiště

Do Osla

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem dopravy do centra Osla je vlak. Na trase jezdí dvě společnosti. Státní norská železnice NSB jezdí zhruba jednou za 20 minut za cenu 114 NOK, zpáteční jízdenka není nijak zvýhodněna. Cesta trvá 23 minut.

Dalším dopravcem je soukromý Flytoget, jehož vlaky jezdí rovněž jednou za 20 minut a cestu do města zvládnou za 22 minut. Cena činí 190 NOK / 518 Kč. Rozdíl v pohodlí je minimální a jedna minuta uspořeného času za dvakrát vyšší cenu rozhodně nestojí.

Na letiště jezdí tři vlakové linky státní drah NSB:

 • L12: Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen – Kongsberg
 • R10: Lillehammer – Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen
 • R11:  Letiště – Hlavní nádraží – Centrum – Drammen – Leitště Sandefjord – Larvik – Skien

Do města jezdí také autobusy společností Flybussen.no hned na několika linkách (viz mapa), jízda trvá necelou hodinu a lístek pořídíte za 150 NOK / 432 Kč. Na rozdíl od vlaku jezdí celou noc. Autobusem se vyplatí jet pouze pokud nemíříte přímo do centra a některá z linek projíždí poblíž vašeho hotelu. 

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Sandefjord

Jediná relevantní trasa je přímým vlakem linky R11 do stanice Torp, odkud jezdí bezplatný kyvadlový autobus. Celkem cesta trvá 150 minut a stojí 386 NOK (při koupi online v předstihu od 249 NOK. Zhruba o 57 Kč levněji vyjde, pokud si koupíme dvě oddělené jízdenky: nejprve do Osla na centrální nádraží a pak druhou jízdenku do stanice Torp.

Alternativou je cesta vlakem z letiště do centra Osla a následně z přilehlého autobusového nádraží využít autobusovou linku Torp Ekspressen s cenou 105 NOK (celkem tedy 210 NOK za celý přesun mezi letišti). Počítejte minimálně se 2,5 hodinami cesty.

Ostatní destinace

Na letišti zastavují i dálkové autobusy, především společnosti Nettbuss, vyhledat spojení můžete na nettbuss.no.

Do měst Frederiksborg, Moss a dalších na jih od Osla využijte linku Flybussen číslo FB11.

Lokální autobusy po okolí jezdí zhruba jednou za hodinu, jejich plán je vyznačen v mapě viz výše. Rozklikněte panel v levém horním rohu mapy a pro zobrazení zaškrtněte políčko "Lokální autobusy". Vyhledávání spojení lokálních autobusů na rutebok.no.

Služby na letišti

Wi-fi funguje neomezeně 30 minut, není však problém se po uplynutí doby odhlásit a vzápětí přihlásit znovu.

Úschova zavazadel je k dispozici v příletové hale od 5:00 do 22:00. Za větší zavazadlo zaplatíte asi 285 Kč na den, za dokumenty, oblečení nebo menší batohy pak 205 Kč.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

30 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Mıchal

Jízdenka do centra už stojí 114 NOK.

Odpovědět
před 15 dny
Avatar uživatele Miloš Machů
Miloš Machů

Letíme do Osla na prodloužený víkend, má cenu brát na letišti auto? Cena vyjde podobně, jak když započítám přesuny vlakem a MHD v rámci Osla. Spíš mi jde o to, aby jsme nezjistili, že auto ve finále bude přítěží, skrz omezené parkování nebo placené parkování. Moc se v těch jejich webech o parkování a placení všeho nevyznám.

Odpovědět
před rokem
Avatar uživatele
Petr
 • Přidal se před 10 lety
 • Napsal 33 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-11T14:48:51+01:00)

Dobrý den, prosím o radu. Potřeboval bych letenky na červenec do Osla. S Norwegian mi vychází se zapsanými zavazadly na cca 13.300 za 2 dospělé a 1 dítě s odletem z PRG. Myslíte si, že by mohla cena klesnout, nebo raději koupit už teď?

A ještě možná doplňující dotaz - pokud je přílet ve 21.25, je reálná možnost stihnout vlak ze stanice Oslo S ve 23.25 směrem Bergen? Díky

před 3 lety
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Hm... Je dost slušná pravděpodobnost, že ten vlak stihnete, ale nestornovatelné jízdenky bych si na něj nekupoval. Jedině "open" a když to ujede, tak prvním ranním spojem dál.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 855 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-11T19:21:58+01:00)

Refundovatelné vlakové jízdenky stojí až 4x tolik, co koupené s předstihem 3 měsíců "lowfare" (o prázdnínách bude asi nejnižší cena vyšší, takže to bude 2 až 3-násobek).

Kupte si jízdenku rovnou z letiště s přestupem. Stačí chytit vlak z letiště ve 22,43 h. a pak bude na přestup 19 minut, což úplně stačí (garance zachování jízdenky při zpoždění 1. spoje je ale až nad 30 minut času na přestup). Stihnout byste měli i předchozí vlak z letiště ve 22,13 h. a mít tak i garanci přestupu. Při nákupu jízdenky je třeba nastavit tento dřívější čas pro 1. spoj (automaticky tam naskočí ten poslední možný).

Nevím, jak se teď pohybují ceny Norwegian, ale levnější by bylo letět z jižního Polska na letiště Oslo Torp, odkud jezdí na vlak bus zdarma (návazně na každý vlak, je to kousek). Levné přímé lety ale nejsou každý den. Ze stanice Torp dojedete do Bergenu taky s přestupem, ale jízdenka vyjde levněji než z letiště Gardemoen (za stejnou cenu jako z Oslo S). Takovou jízdenku si případně kupte taky s delším přestupem než 30 minut. Přes Polsko to bude delší (podle toho, odkud jste, plus navíc budete zbytečně brzo v Norsku), ale cenově by to mělo vyjít lépe. Já tak loni do Bergenu jel a odpoledne jsem využil na procházku od nádraží do Sandefjordu a zpět. Ve druhé části cesty do Bergenu bude světlo, tak si můžete prohlížet hory.

před 3 lety
Martin Vícha

Z Katowic litá Wizz každý den a Ryian 4x týdně. Praktický na celou půlku červenece za cca 100 zl. Je to taková destinace "když není přes víkend co dělat". S tím vlakem máš pravdu, navíc dítě bude stát jen pár korun.

před 3 lety
Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Libor_S: Jistě, že jsou dražší. Jenže když bude mít večerní let dvě hodiny zpoždění, tak je může hodit do kanálu. Takže spíš Interrail, kde se dá vypsat datum těsně před cestou a v případě nouze vzít hotel v Oslo (jo, to je taky drahý, ale život je holt nespravedlivej a nemůže tam stát stejně jako někde v Latákiji, to je snad jasný...).

Já bych to neriskoval, to je celé.

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 855 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2020-02-11T21:01:39+01:00)

No tak v nejhorším hodí do kanálu 650 Kč na osobu (nebo trochu víc) a koupí si novou jízdenku za plnou cenu 2500 Kč. Pravděpodobně to ale v pohodě stihnou a oproti této radě ušetří rozdíl. Kolik stojí Interrail? Nejspíš by ho ani nevyužili, max. ještě na cestu zpět.

Kdyby zvažovali koupit refundovatelnou jízdenku za 2500 Kč, nejspíš poletí na 1 letenku rovnou do Bergenu (což by vyšlo asi levněji) a budou to mít garantované celé. Možná chtějí vidět cestou hory, ale pokud jedou vlakem kvůli tomu, jeli by spíš přes den.

Poznámka o ceně hotelu v Oslu je úplně mimo,

před 3 lety
Avatar uživatele filip.kalous
filip.kalous

Netuším, jak daleko to máte do Vídně, ale podívejte se ještě na WizzAir právě z Vídně. Létá přímo na hlavní letiště v Oslo, nikoliv na Torp. Cenou se podle mě dostanete také níž než na 13k.

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobry den,

v sobotu odletame s pritelem do Norska - ja castecne pracovne, jinak soukrome. Rada bych se zeptala, zda je mozne zakoupit jizdenku na vlak primo na stanici na letisti nebo je vhodnejsi stahnout aplikaci a koupit si jizdenky online? Jizdenka plati pro jakykoliv vlak v ramci jednoho dopravce nebo plati jen pro urcity spoj?

Predem diky

Ladka

před 3 lety

Vsechni je to otazka penez. Cim vic dopredu tim levnejsi - pokud se nebavime o trasach kde je cena fixovana (letiste-centrum). Flexi jizdenky jsou taktez drazsi nez na konkretni spoj

před 3 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 855 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-08-19T10:59:49+02:00)

Ještě k tomu, kde se dá jízdenka koupit. Ve větších stanicích se dá koupit osobně, ale možností je více:

https://www.vy.no/en/customer-se...s?item=576

Na online nákup není nutná aplikace, ale lze na webu vy.no.

Nákup s větším předstihem vyjde u delších tras třeba 4x levněji (čím delší trasa, tím víc se vyplatí, 4x to je u trasy Oslo - Bergen), což je při těch vysokých cenách znát. Pro vás je na velké slevy pozdě, ale zkuste se podívat na ten web.

Přidat odpověď
před 3 lety

Ahoj, jak nejjednoduseji se dostat z OSL na TRF? Kolik to zabere cesu? Diky

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Ahoj, standardně viz výše. Letiště TRF = letiště Sandefjord. Kdy ale přesun plánujete? Nyní by měla být železniční výluka, takže jediná možná kombinace je vlak z OSL do centra + bus Torp Ekspressen přímo na letiště TRF.

Přidat odpověď
před 3 lety

Zdravím, chtěl bych se zeptat, z letiště budu pokračovat dálkovým autobusem Nettbuss, nebudu tam mít asi moc času na rozdávání, tak jestli by jste mi nedokázali poradit, kde asi tak tam zastavují autobusy téhle společnosti, respektive jestli to dokážu najít v pohodě. Díky za odpověď!

Odpovědět
před 3 lety

Dobrý den, na Letiště Oslo Gardermoen Airport (OSL) přiletíme 2.7.2019 v 21,20. Potřebujeme se dostat ve 14 ti lidech na vlakovu stanici Stokke.

Prosím poradíte nám?

Děkuji za odpověď

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, vlaky z letiště jezdí jednou za hodinu přímo za 249 NOK, viz: https://www.nsb.no/en/ (na červenec bude jízdní řád cca kolem dubna, ale nepředpokládám, že se bude výrazně měnit).

před 4 lety

Ještě prosím o info, je třeba si kupovat lístek dopředu, nebo stačí až na místě. Je nějaký rozdíl v ceně pokud loupíme dopředu ?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Levnější kupovat online, na místě by měla být cena 393 NOK.

před 4 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
 • Přidal se před 6 lety
 • Napsal 855 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2019-01-28T15:17:57+01:00)

Za těch 249 NOK (tedy mini price, u které nejde na rozdíl od standardní ceny jízdenky refundovat) lze dojet třeba do Trondheimu (nedávno jsem jel). Při nákupu pár dní či týdnů předem může být nejnižší cena vyprodaná, nejlépe kupovat necelé 3 měsíce předem. Stokke asi nebude vaše cílová destinace, tak zvažte jet nočním vlakem až tam.

Edit: Na webu se dají koupit jízdenky pro skupinu max. 9 lidí, takže se buď rozdělíte na dvě nebo objednáte mailem:

It is only possible to book for up to 9 passengers online. For group travel, please contact customer service at gruppereiser@nsb.no

Přidat odpověď
před 4 lety

Zdravím,

Ne, že by mapa a Váš článek nebyl přehledný, ale raději se zeptám.

29.6. mám přílet ve 22:00 do OSL a potřebuji se dostat na stanici Trosterud (resp. do ulice Tvetenveien). Mohu se zeptat jak se sem lze nejlépe dostat? :-)

Předem dekuji.

Dominik

Odpovědět
před 4 lety

Možná taková hloupá otázka, ale když budu chtít na letišti přespat, je lepší si dát velkej kufr do úschovny nebo v pohodě si ho nechat u sebe?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

K úschově opravdu nevidím důvod, to by bylo trochu vyhazovaní peněz, ne? Však čemu by vám zavazadlo vadilo?

Přidat odpověď
před 4 lety

Jak moc těsné bude, když přiletím na konci května o půlnoci a bus do centra pojede v 00:30, dá se to stihnout? nebo by bylo lepší přečkat pár hodin na letišti a jet případně prvním ranním vlakem? Díky za info.

před 4 lety
Avatar uživatele filip.kalous
filip.kalous

Ahoj, pokud nebudeš čekat na zavazadlo a přiletíte na čas, tak šance je. A jinak v 00:50 jede ještě flytoget vlak.

před 4 lety
Avatar uživatele Libor_S
Libor_S

Podle recenzí je přespání na letišti v pohodě, když budeš potřebovat (nebo chtít ušetřit):

https://www.sleepinginairports.n...e/oslo.htm

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Nevím, recenze na sleeping airports často moc neodpovídají realitě. Já na OSL nocoval dvakrát a už nikdy bych nechtěl. Resp. základní prerekvizitou k "přespání v pohodě" je dorazit včas, tj. minimálně před 22 hodinou. Já dorazil vždy před půlnocí a všechny pohodlné sedačky beznadějně obsazené, moc jich tam není. Takže pak jedině na ledové zemi v ledovém terminálu.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Přespat lze, ale jen ve veřejné části, tranzitní se na noc zavírá. Ve 23:55 už budou 100% všechna pohodlná křesla v přízemí na příletech rozebrána, takže vám nezbyde nic jiného než spaní na zemi.

Odpovědět
před 4 lety

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat zda je po příletu na letiště Gardermoen přespat. Protože přilétám 23:55 a brzy ráno si pujčuju auto a odjíždím, nechce se mi na pár hodin platit hotel. Děkuji za odpověď.

J.

před 4 lety
Avatar uživatele
Andrea_Pernik
Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 15 dny
Navrhni úpravu