IATA (ICAO) kód letiště
WLG (NZWN)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
15:24 (+10)
Vzdálenost od Prahy
18230 km

O letišti Wellington

Novozélandskému hlavnímu městu slouží středně velké letiště, které leží na úzké šíji ohraničené z obou stran mořským zálivem. Wellingtonské letiště je významným regionálním uzlem, dostanete se z něj prakticky do všech měst na Severním i Jižním ostrově a také do Austrálie či Singapuru. 

Využívá jen jeden terminál, který je rozdělený na mezinárodní, vnitrostátní a regionální část. Odlety jsou v prvním patře, přílety v přízemí. U regionálních letů (menší vrtulová letadla cca do 70 cestujících) nebudete procházet žádnou bezpečnostní kontrolou. Orientace je zde velmi snadná a odbavení rychlé.

Terminál oficiálně zavírá mezi 1:30 a 3:30 a letištní policie obvykle žádá cestující, aby letiště opustili. Přímo v areálu najdete hotel Rydges s cenou od 3.500 Kč za pokoj, v docházkové vzdálenosti od letiště (cca 5 minut) pak jednoduchý Airport Motor Lodge od 2.500 Kč. Levnější variantou už jsou pouze nabídky Airbnb. Vždy však mějte na paměti, že chcete-li ušetřit, vybírejte ubytování v docházkové vzdálenosti. K prvním ranním odletům se totiž veřejnou dopravou nedostanete.

Letenky

Míříte-li přímo do Wellingtonu, počítejte s vyšší cenou než do největšího města Nového Zélandu Aucklandu. Letenky z Evropy do Wellingtonu obvykle neklesají pod 30.000 Kč, zatímco do Aucklandu seženete často i pod 25.000 Kč. Proto se většinou vyplatí koupit separátní letenku z Evropy do Aucklandu a následně dokoupit vnitrostátní spoj, který v předstihu vyjde i pod 1.000 Kč jednosměrně.

Vnitrostátní letenky kupujte na webech společností Jetstar a Air New Zealand. Do větších měst jako Auckland nebo Christchurch často seženete letenku i za 500 Kč, menší města pak kolem 1.000 Kč jedním směrem. Nakupujte alespoň 3 měsíce před odletem pro nejlepší cenu. Pozor, při rezervaci letů s Air New Zealand používejte novozélandskou mutaci webových stránek, kdy je cena i násobně nižší než u mezinárodních mutací.

Inspirujte se akcemi na letenky do Wellingtonu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

Přímo u terminálu zastavují speciální oranžové autobusy letištní linky Airport Flyer, které přes centrum, hlavní autobusové i vlakové nádraží jedou až do města Lower Hutt. Autobusy jezdí jednou za 10 minut. První spoj vyjíždí z centra Wellingtonu až v 6:00 s příjezdem na letiště v 6:20, což nestačí pro první ranní odlety. Analogicky poslední autobus odjíždí z letiště již ve 20:45. Neexistuje ani jiná vhodná alternativa. Cesta do centra trvá 20 minut, k hlavnímu nádraží 30 minut. Jízdenku pořídíte u řidiče za 12 NZD, lze platit hotovostí i kreditní kartou. 

Výrazně levnější možností je autobusová linka 2, která odjíždí ze zastávky v ulici Hobart Street asi 10 minut pěšky od letiště. Z terminálu se vydáte po chodníku vlevo, projdete okolo benzinové pumpy a Burger Kingu, přejdete ulici, dáte se vpravo a asi po 40 metrech zabočíte vlevo do ulice Hobart Street, kde narazíte na zastávku, viz mapa. Autobus číslo 2 jezdí od 6:30 do 23:30 jednou za 15 až 30 minut, viz detailní jízdní řád. Jízdenku zakoupíte pouze v hotovosti u řidiče. Jednorázová stojí 5 NZD, celodenní pak 10 NZD (neplatí 24 hodin, ale jen daný kalendářní den).

V brzkých ranních a nočních hodinách je jedinou možností taxi nebo Uber. Při cestě do centra (Courtenay Place) vyjde taxi na 30 NZD, k nádraží na 35 NZD. Uber stojí zhruba o 5 NZD méně.

Služby na letišti

Wifi funguje zdarma a bez omezení.

První patro odletového terminálu je vybaveno množstvím drahých občerstvení a obchodů. Levnější možnost stravování najdete v přízemí v podobě pobočky Subway nebo cca 5 minut chůze od letiště v restauraci Burger King.

V odletovém poschodí (ještě před bezpečnostní kontrolou) můžete využít sprchu zdarma. Nachází se u toalet poblíž vnitrostátní sekce. Ručníky ani mýdlo však nejsou k dispozici.

V přízemí zhruba naproti občerstvení Subway najdete úschovnu zavazadel, která je otevřená od 5:30 do 22:00. Za denní úschovu zaplatíte 5 NZD (menší batoh), resp. 10 NZD (větší kufr). V místnosti není stálý zaměstnanec, použít musíte telefon u dveří, kterým si zdarma někoho přivoláte.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele