Ptáci galapágy

Doprava na Galapágách

Jak se dostat na Galapágy

Na Galapágy se dá dostat letecky z Ekvádoru z největšího města Guayaquil nebo z hlavního města Quito. Zpáteční letenka ze střední Evropy do pevninského Ekvádoru se dá sehnat kolem mezi 17 a 20.000 Kč. Zpáteční letenka na Galapágy vychází z Guayaquilu kolem 10.000 Kč za dvouhodinový let. Z Quita to stojí asi o 1.000 Kč více a jedná se o půl hodiny delší let. Je to bohužel přemrštěná cena, která reflektuje stále větší poptávku po cestách na toto souostroví. Obyvatelé Galapág mají slevu a mohou letět několikrát do roka na pevninu za poloviční cenu.  

Lety z pevninského Ekvádoru na Galapágy provozují tři aerolinky: se společnostmi LATAM a TAME je cena výhodnější než s kolumbijskou Aviankou.

Jak cestovat po Galapágách

Většinou se z pevninského Ekvádoru léta na letiště GPS na ostrůvku Baltra blízko největšího obydleného ostrova Santa Cruz. Na letišti je třeba zaplatit 100 dolarů vstupné do Národního parku Galapágy. Děti do 12 let platí poloviční cenu. Z letiště se jede pár minut autobusem do přístavu, kde na turisty čeká přívoz, který je za 10 min dopraví přes kanál Itabaca na hlavní ostrov Santa Cruz. Z přístavu na Santa Cruz se pak mikrobusem (levnější varianta) nebo taxíkem přejíždí přes celý ostrov na jih do hlavního města Puerto Ayora. Celkem trvá cesta z letiště do Puerto Ayora asi hodinu a půl.  

Z Ekvádoru se dá na Galapágy přiletět také na letiště SCY na menším ostrově San Cristóbal do hlavního města Puerto Baquerizo Moreno.  

Na Galapágách si naplánujte 1–2 dny na ostrově Santa Cruz a pak můžete přejet lodí na ostrov San Cristóbal a Isabela. Tyto 3 zmiňované ostrovy jsou výchozími body pro další výlety a celodenní plavby na menší ostrovy jako Bartolomé, Seymour Norte, Floreana a Española. Tyto výlety si zařídíte na místě s tamními agenturami.  

Mezi Santa Cruz (přístav Puerto Ayora), San Cristóbal (přístav Puerto Baquerizo Moreno) a Isabela (přístav Puerto Villamil) denně pendluje vždy brzy ráno a odpoledne převozní loď, která vás přepraví i se zavazadly. Jedna cesta stojí 35 dolarů. Lístky je dobré koupit 1 nebo víc dní předem, protože se lodě rychle plní. Je možné je koupit i online, např. na této stránce.  

Na jednotlivých ostrovech jsou k dispozici taxíky, které si účtují 1,5 dolaru za jízdu. Na spoustu míst můžete dojít i pěšky. Některé hotely také půjčují kola zdarma nebo za poplatek. 

Chystáš se na Galapágy?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.