Ráj pro milovníky přírody

Ekvádor je jihoamerický stát ležící na rovníku, jehož široké surfařské pláže omývá Tichý oceán. Na severu sousedí s Kolumbií a jihovýchodní hranici sdílí s Peru. Ekvádoru patří souostroví Galapágy, které se nachází asi 1.000 km západně od ekvádorského pobřeží.  

Ačkoli rozlohou patří k malým jihoamerickým státům, je Ekvádor místem s jednou z největších biodiverzit na světě. Na území o rozloze asi 3 Českých republik najdeme překrásné pacifické pláže, andské pěti- a šestitisícovky pokryté sněhem i divokou amazonskou džungli. Souostroví Galapágy je světovým fenoménem proslulým zvláštními živočišnými druhy, které žijí pouze na těchto ostrovech (tzv. endemité). Přírodní krásy tohoto u nás stále ne tolik navštěvovaného státu v kombinaci s koloniální architekturou horských měst chráněných UNESCO a kulturní rozmanitostí nadchne i ty nejnáročnější cestovatele. 

Průvodce pro tebe napsal Iva Raková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Záleží na oblasti
Rozmanitou zemi lze navštívit celoročně. Podle toho, kam máte namířeno.
Více o počasí
Letenky od
19 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x do roka a ušetříš cca 31 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ekvádoru

Co vidět a navštívit v Ekvádoru

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Ekvádoru

Zavřít boční panel

Quito

Hlavní město Ekvádoru ležící vysoko v horách (2.850 m) a jeho historické centrum je perlou koloniální architektury. Je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Uvidíte i architekturu moderní, muzea, upravené parky, velké tržnice, pouliční umělce a prodejce a upravené restaurace a kavárny.

Doporučujeme také jízdu lanovkou TelefériQo, jejíž konečná stanice se nachází ve výšce 4.100 m a nabízí krásný pohled na město a okolní vrcholy. Lístek stojí 8,5 USD a ke stanici lanovky se dá dojet speciálním autobusem zdarma, který odjíždí z Avenida Occidental. Z vrcholu lanovky se dá zdolat hora Rucu Pichincha (4.680 m). I s návratem jsou to 4 km (asi 5 hodin). Zeptejte se předem na bezpečnostní situaci na trase, z místa byly hlášeny krádeže. V Quitu se jinak dá bez problémů pohybovat městskými autobusy, trolejbusy a tzv. metrobusy (0,3 USD za jízdu). Přehledné mapy najdete na každé zastávce a místní vám rádi poradí. 

Zavřít boční panel

Mitad del Mundo

Střed světa je oblíbená turistická atrakce, která se nachází 25 km severně od Quita. Je zde vystaven památník připomínající francouzsko-španělskou expedici, která tam v roce 1736 naměřila zeměpisnou šířku 0° 0’ 0’'. V památníku je zajímavé etnografické a fyzikální muzeum a v areálu se nachází několik pavilonů ukazující například způsob výroby kakaa.

Celý areál protíná žlutá čára rovníku vybízející k fotkám s jednou nohou na severní a s druhou na jižní polokouli. Moderní měření však ukázalo, že skutečný střed svět se nachází asi 240 m severněji, kde nyní stojí solární muzeum Intiñan. Do Mitad del Mundo jezdí z Quita přímé autobusy se stejným názvem jako památník. Je třeba dojet metrobusem na konečnou severní stanici Ofelia a odtud nastoupit na autobus Mitad del Mundo, který stojí 0,4 USD.

Zavřít boční panel

Otavalo

Asi 2 hodiny na sever od Quita se nachází horské Otavalo, kde se každou sobotu na Plaza de Ponchos (Pončové náměstí) koná jeden z nejvýznamnějších trhů andských řemesel v zemi.

Trh probíhá celý týden, ale v sobotu se zaplní všechny v ulice v centru města. Za skvělé ceny tam seženete pestrobarevné látky, tradiční oblečení, svetry z lamí vlny, šperky, kožené zboží, hudební nástroje a mnoho dalšího. Nebojte se tvrdě smlouvat! V okolí Otavala se dá podnikat mnoho outdoorových aktivit (treky, kola, stanování, jízda na koni). Vydejte se na čtyřtisícové hory Imbabura a Fuya Fuya, lagunu Mojanda, vodopády Peguche nebo jezero San Pablo. Autobus z Quita do Otavala stojí 2,5 USD.

Zavřít boční panel

Laguna Quilotoa

Sopečná laguna Quilotoa vznikla v kráteru vybuchlé sopky v nadmořské výšce téměř 4.000 metrů asi před 800 lety. Ve vodě se nachází rozpustné minerály, které zvláště při slunečním svitu barví vodu do zelena.

Průměr laguny čítá 3 km a pohled na okolní kopce a vodní hladinu je skutečně impozantní. Dá se sejít ke břehu nebo udělat túru kolem celé laguny, která trvá 5 hodin. Do Latacungy se dostanete autobusem z Quita za 1,5 hodiny (odjezd z jižního nádraží Terminal Terrestre de Quitumbe), lístek stojí 3 USD. Z Latacungy pokračujte autobusem do místní komunity Zumbahua (65 km). Odtud zbývá 15 km, které je možné zdolat dalším autobusem, pickupem, taxíkem nebo i na kole. 

Zavřít boční panel

Národní park Cotopaxi

Vulkán Cotopaxi (5.897 m n. m.) sice není nejvyšším ekvádorským vrcholem, zato je nejnavštěvovanější. Ve stejnojmenném národním parku je k vidění také vulkán Sincholagua, hory Rumiñahui a Morurco a jezera a řeky v nadmořské výšce nad 3.500 m. Je to impozantní místo s nezapomenutelnými výhledy. Vyrazte brzy ráno, protože odpoledne se může zatáhnout a neuvidíte nic. Ideální období pro návštěvu parku je od června do října, kdy méně prší.

Pokud chcete na vrchol Cotopaxi, můžete bez průvodce vystoupat k horské chatě (refugio) José Rivas ve výšce 4.864 m. Dále to už jde jenom s agenturou (např. http://www.cotopaxiclimbing.com/), která vám zajistí jídlo, vybavení i přespání v refugiu. Výstup je třeba zarezervovat alespoň týden dopředu. Základní cena za dva dny s přespáním s dopravou z Quita na místo a zpět činí 280 USD na osobu.

Pokud chcete jen do národního parku bez průvodce, jeďte z Quita taktéž 1,5 h do Latacungy a odtamtud jezdí autobusy přímo k jižnímu vjezdu do parku El Chasqui. Od něj je to k parkovišti stále kus cesty, vezměte si taxík nebo si něco stopněte. Pokud jste ubytováni v Latacunze, můžete zvládnout jak lagunu Quilotoa, tak Cotopaxi, El Chasqui je od Latacungy vzdáleno 30 km.  
 

Zavřít boční panel

Baños

Baños, celým jménem Baños de Agua Santa, je jedna z nejoblíbenějších ekvádorských destinací. Jeho jméno v překladu znamená Lázně svaté vody a nachází se v nadmořské výšce 1.830 m n. m v údolí vulkánu Tungurahua. Nejznámější místo v tomto malebném městečku obklopeném zelenými horami je Casa del Árbol (Stromový dům), který leží na kopci nad městem a z něhož visí tzv. „houpačka na konci světa“, která je zavěšená nad údolím a při dobrém počasí je z ní vidět vulkán Tungurahua.

Z centra se tam dá dojet speciálním autobusem, který stojí pár centů, a vstup na místě stojí 1 USD. Ten samý autobus vás za hodinu opět doveze do Baños. Poté můžete vyrazit do některého z místních koupališť s horkými prameny (vstup 3,5 USD na den), na raft na řeku Pastaza (30 USD za 5hodinový výlet s obědem), na kolo na stezku nad údolím řeky, podél níž teče několik překrásných vodopádů (pronájem kola 6 USD na den) nebo zkuste canopy mezi kopci (20 USD za dvouhodinový výlet). Vylámejte si zuby na místní sladkosti melcochas a dejte si pečené morče cuy na trhu.  

Asi hodinu autobusem od Baños se nachází dechberoucí vodopád Pailón del Diablo (vstup 2 USD) s pěknou stezkou, mostem a výhledy na neuvěřitelné množství vody, která se řítí do řeky. Baños a okolí má zkrátka co nabídnout a je to neopomenutelná destinace. Autobus z jižního nádraží Quitumbe v Quitu jede do Baños asi 3,5 hodiny a stojí 5 USD. Pokud nestihnete přímý autobus, jeďte do města Ambato. Odtud jezdí autobusy do Baños každou chvíli. 

Zavřít boční panel

Amaznoie

Východní část Ekvádoru pokrývá amazonský prales. Je to magická a neprobádaná oblast, kde žije neuvěřitelné množství druhů fauny a flory. Můžete pozorovat ptáky, ryby, piraně, opice, růžové delfíny, jít na procházku noční džungli nebo koupat se v lagunách při západu slunce. V nejhlubší džungli údajně žijí civilizací nepoznamenané kmeny domorodců. Cesta do hlubin Amazonie je stejně jako Galapágy životní zážitek. 

Existuje několik možností, jak se do Amazonie vydat. Nejhlubší a pro turisty stále dostupná džungle se nachází ve dvou místech, v rezervaci Cuyabeno a v Národním parku Yasuní. Pokud se nechcete o nic starat, objednejte si čtyřdenní výlet do Cuyabena už v Quitu za 320 USD na osobu. Cesta zahrnuje dopravu tam a zpět, ubytování, jídlo a nápoje, průvodce atd.  

Pokud chcete víc adrenalinu a vydáte se dál až do parku Yasuní, jeďte z Quita do San Sebastian del Coca (6 hodin cesty) a tam si kupte lístek na kánoi, která vyráží v 6 ráno po řece Napo až k peruánské hranici do Nuevo Rocafuerte. Plavba trvá 7–8 hodin. Na místě se ubytujte v jednom z několika málo místních hotýlků (12–14 USD na osobu na noc) a vyhledejte lokálního průvodce. Podle velikosti skupiny stojí výlet do džungle 65–85 USD na osobu na den včetně ubytování, jídla, nápojů a průvodce.  

Do Cuyabena se dá po vlastní ose vyrazit z Nueva Loja (Lago Agrio), kam dojedete z Quita za 6 hodin. Tam už si můžete domluvit túru do Cuyabena za podobnou cenu jako do Yasuní. Alternativou je také oblast Limoncocha, kam se jede stejně jako do Yasuní ze San Sebastian del Coca, plavba je mnohem kratší. Džungle tam není tak panenská.  

Pokud máte rozpočet napnutý, ale chcete vidět z Amazonie alespoň něco, jeďte do města Tena, které je dostupné z Quita nebo také z Baños de Agua Santa. Přímo ve městě se ubytujete a můžete sami vyrážet na výlety do okolí, kde uvidíte vodopády (Cascadas Las Latas, kde se dá koupat) a laguny (Laguna Azul a Paikawe). Dá se raftovat na řece a zajet do blízkého Misahuallí nebo Archidony, zde se nachází malá amazonská „zoo“. Příroda je i tak úžasná, všude kolem sebe uvidíte zeleň a řeky a připadáte si jako na jiné planetě.  

Zavřít boční panel

Cuenca

Cuenca je 3. největší město Ekvádoru ležící v nadmořské výšce 2.500 m. Jeho historické centrum s koloniální architekturou se nachází na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Cuenca je považována za hlavní město ekvádorské kultury. Najdete v ní divadla, filharmonii, kina, galerie, restaurace a bary s živou hudbou. V centru kolem parku Calderón nakoupíte suvenýry od místních řemeslníků a na zastřešeném tržišti si dejte lahodné místní ovoce chirimoya, slepičí vývar (caldo de gallina) nebo grilované vepřové chancho s bílou kukuřicí mote a bramborovými plackami.

V Cuence se dá sehnat výběrová ekvádorská káva i čokoláda. Hezký pohled na město se naskýtá z vyhlídky Mirador Turi. Naproti fotbalovému stadionu se nachází česká restaurace Golden Prague, kde majitel Martin Smětáček vaří pivo plzeňského typu a můžete si tam dát i řízek nebo guláš po ekvádorsku. V Cuence žije velká komunita expatů z USA.  

Do Cuenky se jezdí také kvůli blízkosti národního parku Cajas, který leží v nadmořské výšce 3.000–4.500 m ve vzdálenosti asi 30 km od města. Rozprostírá se v něm údajně přes 200 jezer. Turistických tras je v Cajas několik, nejznámější je výstup na lagunu Toreadora do výšky 3.900 m nebo procházka kolem jezera Llaviuca. V oblasti jsou k vidění zajímavé druhy rostlin typických pro chladné klima a také můžete narazit na lamy. V Cajas se může stanovat, je potřeba mít veškeré jídlo s sebou a teple se obléct, v noci může mrznout. Z Cuenky se dá do Cajas dostat levně autobusem směr Guayaquil, řekněte řidiči, ať vám zastaví u „Tres Cruces“. Vstup do parku stojí 10 USD

Zavřít boční panel

Vilcabamba

Vilcabamba je okouzlující městečko na jihu Ekvádoru vzdálené asi 5,5 hodiny autobusem z Cuenky, kde se dá skvěle relaxovat po náročném cestování. Pokud máte málo času, bude to pro vás trochu z ruky. V opačném případě se tam určitě zastavte, protože je to krásné místo obklopené zelenými horami, kde kvůli příjemnému mikroklimatu žijí údajně nejstarší lidé na světě. V posledních letech se tam usadilo hodně cizinců a místní komunita expatů je přátelská a otevřená.

Ve Vilcambambě můžete vyrazit na treky do okolních kopců a na vodopády, můžete si i vypůjčit kola nebo jet koňmo. Po příchodu se osvěžte v některém z místních lokálů, jejichž nabídka je široká a kuchyně jak ekvádorská, tak mezinárodní. Městečko je také vyhledávané pro ceremonie léčivých rostlin San Pedro a ayahuasca. K dispozici je vám hned několik šamanů a jednodenní rituál začíná na 100 USD. Pokud jedete z Cuenky, musíte nejprve do města Loja (4 hodiny, 7 USD), kde přestoupíte na autobus do Vilcabamby (1 hodina, 1,5 USD). 

Zavřít boční panel

Montañita

Městečko Montañita je surfařský a party hotspot ekvádorského pobřeží. Leží zde široká dlouhá pláž a ideální zlom vln pro surfování. Za 5 USD na hodinu si můžete půjčit prkno a zkoušet to sami nebo si zaplatit lekci za 20 USD. Po dřině na surfu se můžete protáhnout na lekci jógy nebo vzdušné akrobacie (telas), která je tam velmi populární. Montañita je plná hotelů, restaurací a klubů a každý víkend se plní ekvádorskou mládeží i cizinci, kteří sem jezdí pařit. Pokud se vydáte do víru diskoték i vy, nechte cennosti a větší obnos peněz na hotelu, aby vás pak v podroušeném stavu někdo neobral.  

Pokud máte rádi klidnější prostředí, jeďte za 0,5 USD autobusem nebo za 1,5 USD taxi do vedlejší rybářské vesnice Olón. Je to příjemné místo na odpočinek, dlouhatánská pláž vybízející k nekonečným procházkách propojuje 5 následujících vesnic a čítá celkem 8 km. V oblasti žije početná komunita penzionovaných expatů z USA, a proto tady najdete několik dobrých restaurací s mezinárodním menu. Mezi Olónem a Montañitou se na kopci tyčí budova místního dětského domova Santuario, vedle níž se nachází nádherná vyhlídka na pláže obou vesnic. Dá se tam dojít jak z Olónu, tak z Montañity pěšky nebo vás tam vezme za 0,5 USD autobus či za 1,5 USD taxi.  

Hlavní sezona je na pobřeží zhruba od ledna do konce dubna, kdy jsou dny horké a slunečné. Ve druhé polovině roku je nebe zatažené a hodně mží nebo prší.

Zavřít boční panel

Národní park Machalilla

Tento národní park je unikátní svým ekosystémem pobřežního suchého tropického pralesa. Jeho 2 nejvýznamnější místa k navštívení jsou ostrov Isla de la Plata a pláž Los Frailes. Necelou hodinu autobusem (zelená barva, Cooperativa Manglaralto, 2,5 USD) z Olónu se nachází město Puerto López, odkud odjíždí čluny na Isla de la Plata (neboli „Galapágy chudých“). Na tomto ostrově jsou totiž k vidění některá zvířata a vegetace, která se nachází pouze na Galapágách. Můžete pozorovat fregatky obecné a tereje modronohé, na obloze mohou kroužit také albatrosi nebo pelikáni.

Z lodi je vidět želvy a poté si zašnorchlujete mezi korálovými útesy a pestrobarevnými rybkami. Od června do září se z Puerto López vyráží na pozorování velryb, které v tomto období migrují podél pobřeží a šance jejich pozorování je velmi vysoká. Celodenní výlet lodí na Isla de la Plata se šnorchlováním a svačinou vyjde na 35 USD. Na promenádě podél pláže se nachází několik agentur, které nabízí podobné služby za identické ceny.  

Dvacet minut autobusem za Puerto López vás řidič vysadí na hlavní silnici, kterou přejdete a uvidíte vstupní bránu na pláž Los Frailes. Žádné vstupné se neplatí, hned u hlavní silnice vás budou nahánět řidiči mototaxi, takového ekvádorského tuktuku, aby vás po prašné cestě svezli k pláži. Stojí to 0,5 USD na osobu, ale nenechte se nalákat a šlapejte po svých.

Kousek za vstupní branou vpravo totiž začíná stezka, po níž vystoupáte na útes s krásnou vyhlídkou na moře, přístav nedalekého města Machalilla a kroužící fregatky. Stezka dál vede na 2 menší pláže, Las Prietas y Las Tortuguitas, které se skutečně mírně podobají galapážským plážím, a můžete zpozorovat lovící pelikány a další fregatky. Koupat se tam bohužel kvůli zrádným proudům nedá. Po výstupu na dřevěnou rozhlednu na útesu se vám naskytne překrásný pohled na všechny 3 pláže, Prietas, Tortuguitas a na dlouhou zátoku Los Frailes, k níž z rozhledny sestoupíte.

Los Frailes je několik set metrů dlouhá pláž ve tvaru půlměsíce, kde se můžete vykoupat a po výstupu na rozhlednu odpočinout. Doporučujeme vydat se tam mimo víkend, kdy je pláž téměř prázdná. K hlavní silnici se můžete nechat přiblížit již zmíněným mototaxi, zpáteční cesta po svých je obzvláště v horkém počasí únavná. Do Los Frailes vyrazte hned ráno, poslední možný vstup je v 15:30 odpoledne.  

Zavřít boční panel

Galapágy

Pacifická perla Galapágy vydá na samostatného průvodce a dalo by se tam strávit několik týdnů, pokud by na to člověk měl finance. V posledních letech bohužel ceny na tomto souostroví dramaticky stoupají. Jen letenka z Guayaquilu stojí 400 USD (z Quita víc, je to dál) a hned na letišti se platí vstup do národního parku 100 USD a pobytová taxa 20 USD (více o cenách viz kapitola Denní rozpočet). Souostroví můžete navštívit dvěma způsoby – s agenturou nebo sami. S agenturou se jedná o plavbu na jachtě, na niž se nalodíte po příletu na ostrovy a plujete danou trasu mezi nimi, a za den se několikrát vylodíte. V nabídce je také šnorchlování, potápění a kajak. Vybrat si můžete z různých cenových kategorií. Standardní loď s klimatizovanými kajutami, plnou penzí a průvodcem vyjde na 4.000 Kč na den. Plavba může trvat 4–14 dní, optimálních je 8 dní. V ČR tyto plavby nabízí například cestovní agentura zkušeného Jana Bartoše

Pokud se sem chcete vydat sami, kupte si letenku z Guayaquilu nebo Quita na letiště Baltra (na největším obydleném ostrově Santa Cruz) nebo na letiště na ostrově San Cristóbal. Z Baltry se dopravte přívozem a dodávkou do hlavního města Puerto Ayora. Na ostrově Santa Cruz je možné zdarma navštívit překrásnou bílou pláž Tortuga Bay s možností pozorování mořských leguánů a koupání. Vykoupat se můžete i v křišťálové vodě tektonických trhlin Las Grietas nebo se vydat na vulkanické prolákliny Los Gemelos. Na ostrově žije početná kolonie želv sloních, které lze pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Z ostrova je možné podniknout výlety lodí na okolní ostrovy, plavby s potápěním a výlety po okolí.  

Ze Santa Cruz můžete přejet pravidelným trajektem na ostrov San Cristóbal do hlavního města Puerto Baquerizo Moreno. Jednosměrná plavba trvá 2 hodiny a vyjde na 30 USD. Pokud máte vlastní šnorchl, můžete si jít zaplavat a pozorovat faunu na Cerro Tijeretas, kam se dá z centra dojít za půl hodiny pěšky. Jeden den si pronajměte taxi s řidičem, který vás vezme do vnitrozemí k laguně El Junco. Po vystoupání po dřevěném chodníku na vás bude čekat jiné klima a výhled na krásnou vodní plochu. Řidič s vámi bude pokračovat do chovné stanice želv galapážských, kde uvidíte želvy všech velikostí a věku. Cestu zakončíte na pláži Puerto Chino, kde se můžete vykoupat s lachtany. Dalším pěkným výletem je návštěva pláže La Lobería plné lachtanů neboli lobos marinos (mořští vlci).  

Na San Cristóbalu stojí za to objednat si jednodenní výlet kolem ostrova se šnorchlováním na volném moři mezi skalisky, kterým se říká León Dormido (spící lev) a na několika dalších místech, kde lze vidět rejnoky, žraloky, želvy a pestrobarevné ryby. Po cestě lodí je možné pozorovat delfíny. Výlet s průvodcem, vybavením a svačinou vyjde na 150 USD

Ze 2 zmíněných ostrovů se dají podnikat výlety na další ostrovy, jako je např. Isabela, Bartolomé nebo La Española s pozorováním fauny a flory, šnorchlováním a potápěním. Celodenní výlet na jachtě s obědem a vybavením na šnorchlování se pohybuje okolo 200 USD.  

Galapágy jsou v jakékoli formě životním zážitkem. Ke zvířatům se můžete přiblížit na centimetry nebo se jich i dotknout a pozorovat podvodní svět na těchto ostrovech je úchvatné. Pláže jsou panenské, kontrastují se sytými barvami moře a černými lávovými kameny. Počítejte s tím, že zde utratíte mnoho peněz a podívejte se na víc ostrovů, stojí to za to.  

Počasí a sezóny v Ekvádoru

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Horské oblasti
Quito, Cuenca, vulkán Cotopaxi a další

21 °C

21 °C

21 °C

21 °C

21 °C

22 °C

22 °C

22 °C

21 °C

21 °C

21 °C

21 °C
Pobřežní oblasti
Plážové destinace a město Guayaquil

31 °C

31 °C

32 °C

32 °C

31 °C

29 °C

29 °C

29 °C

29 °C

29 °C

30 °C

30 °C
Amazonie
Deštné pralesy na východě

32 °C

32 °C

32 °C

31 °C

30 °C

30 °C

30 °C

31 °C

32 °C

32 °C

32 °C

32 °C
Galapágy
Ostrovy v Tichém oceánu

29 °C

30 °C

30 °C

30 °C

29 °C

27 °C

26 °C

25 °C

25 °C

26 °C

27 °C

28 °C

Počasí

Počasí velmi závisí na tom, v němž ze 3 zmiňovaných pásem a v jaké nadmořské výšce se pohybujeme. Podnebí se obecně dělí na období dešťů a období sucha, které probíhá v různých měsících v závislosti na poloze. Na pobřeží zhruba půl konce prosince do května probíhá období dešťů, přičemž intenzivnější je na jihu okolo města Guayaquil, čím více na sever, tím méně prší. Od června do října je teplo a sucho s průměrnými teplotami nad 25 °C. V horách velmi závisí na nadmořské výšce – přes den se mohou teploty vyšplhat přes 20 °C, ale v noci klesají pod 10 °C. Zhruba od června do listopadu neprší. Ve vysoké nadmořské výšce je i na rovníku pěkná zima. Tropická Amazonie se vyznačuje celoročně zeleným pralesem, velkým množstvím srážek a vysokými průměrnými teplotami mezi 26 a 28 °C.  

Na Galapágách je počasí ovlivňováno mořskými proudy. Horké a vlhké období panuje od prosince do května, sucho a chladněji od června do listopadu.  

Sezóny a kdy vyrazit

Hlavní sezona na pobřeží s horkými slunečnými dny a krásnými západy slunce začíná po Vánocích a končí Velikonocemi, hezké a teplé počasí vydrží ještě celý duben. Na vulkány a do horských měst jako Quito nebo Cuenca je dobré vyrazit v době, kdy tam tolik neprší a dny jsou slunečné (zhruba od června do listopadu). Amazonie a Galapágy se dají navštívit celoročně (horko je od prosince do května, mírně nižší teploty od června do listopadu).  

Skvělé akce do Ekvádoru

ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 21%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu