Hong Kong je hlavně velké město a většina cestovatelů zde bude travit čas návštěvou městských památek. Několik zajímavých míst v každé oblasti vám přiblížíme níže.

Hong Kong 

Na ostově je několik míst, které určitě nemůžete minout: 

  • The Peak – vyhlídka z vrcholku ostrova na přístav Victoria a celé panorama města včetně jižní strany. Dojedete sem buď lanovkou, případně autobusem (levnější možnost). Kromě návštěvy vyhlídkové terasy (za poplatek) doporučujeme vyrazit na Peak trail, asi 2 hodinovou procházku kolem vrcholu, která vám umožní 360 stupňový výhled na všechny strany. Cesta se vine většinou po rovině. Doporučujeme vzít s sebou vodu.
  • Central – centrum na ostrově. Zde můžete nasát atmosféru velkoměsta se vším, co k tomu patří. Central je sídlem obchodu a hlavní kanceláře zde mají všechny banky a další významné společnosti. Naleznete zde Possession Point, místo prvního vylodění anglických námořníků i historickou budovu hongkongského nejvýššího soudu. Další možnost je vyrazit na Dry Seafood Street, ulici s nekonečným počtem prodejců nabízejících sušené mořské plody. Někteří příležitostně suší ryby i přímo na této rušné ulici.
  • Causeway Bay – hlavní oblast pro nákupy. Během nich si nezapomeňte dojít i na jídlo. Většina restaurací zde je umístěna ve výškových budovách na jednotlivých patrech, tak neváhejte objevovat. Pokud se chcete vydat za zábavou, tak v docházkové vzdálenosti se nachází dostihové závodiště v Happy Valley. Hlavně dostihy ve středu večer jsou velmi populární (vstup 10 HKD).

Kowloon 

  • Tsim Sha Tsui (TST) – odsud nejlépe uvidíte Light Show – v 8 hodin každý večer se rozbliká v doprovodu hudby panorama mrakodrapů na protějším ostrově. Doporučujeme příjít dříve, protože na nábřezí bývá velmi plno. V docházkové vzdálenosti je Hong Kong Museum, které velmi dobře popisuje historii oblasti a města. Vyhraďte si na návštěvu půl dne,vstup je 10 HKD.
  • Mongkok – další místo s nepřeberným množstvím restaurací, obchodů a společenské centrum Kowloonu. Nachází se zde velké množství restaurací a každý si příjde na své. Přes den se v malých uličkách okolo koná ovocný a zeleninový trh. V oblasti se nachází i „Ladies Market“, trh pro turisty s velmi nepovedenými padělky. Jediné místo v Hong Kongu, kde se dá smlouvat. Z důvodu množství lidí doporučejeme větší obezřetnost. 
  • Prince Edward – městská část severně od Mongkoku. V okolí se každý den koná trh s akvarijními rybičkami, ptáčky (bird market) a květinami (flower market). Přestože si asi nic z toho nekoupíte, doporučujeme toto místo navštívit. 

Koupání a pláže

I Hong Kong má své pláže, ovšem nejsou nijak zajímavé. Pokud vám při pobytu v Hong Kongu dojdou nápady, můžete vyrazit na pláže na jižní straně ostrova (Stanley, Shek O), na Lantau Island, případně do Clear Water Bay. Všechny jmenované pláže jsou písečné a všechny jsou v sezoně (od jara do podzimu) udržované (plavčík, občerstvení, převlékárny, sprchy a toalety zdarma). Pláže jsou chráněné.

Turistika a příroda

  • Lamma Island – ostrov na jih od Hong Kongu. Doporučujeme ho navštívit, pokud se chcete dostat dál od davů přeplněného Hong Kongu a ještě k tomu si udělat turistickou procházku v přírodě. Cesta lodí trvá asi 30 min. (vyplouvá se z Central). Na ostrově se nachází tři menší vesničky a přechod ostrova z jedné strany na druhou (z jedné vesnice do druhé) trvá asi 2 hodiny. Odsud můžete jet zpět do Central nebo Aberdeenu lodí, případně jít stejnou cestou zpátky. Dostane se vám krásných výhledů na moře a přírodu na ostrově. Celá trasa vede po zpevněném chodníku a za hlavní pláží ostrova vás čeká malé převýšení. V obou vesnicích je několik rybích restaurací. 
  • Sai Kung – přírodní park Sai Kung se nachází na východě Hong Kongu a patří k nejméně obydleným oblastem hongkongského území. Park je chráněn a až na výjimku autobusu a taxi je sem automobilová doprava zakázána. Pokud se sem chystáte vyrazit, doporučujeme přípravu trasy a dostatek jídla a hlavně pití. K nejvyhledávanějším místům patří Long Ke pláž a pláže na východní straně parku, případně Sharp Peak. Pro dopravu sem musíte nejprve dojet do městské části Sai Kung (1,5 hodiny z ostrova, metro sem nevede) a pak dále autobusem ze Sai Kung Town nebo taxíkem. Hlavní značená trasa je Mac Lahose trail. 
  • Hong Kong Island – kromě odpočinkové turistiky kolem Victoria Peaku můžete zkusit i jiné turistické trasy na ostrově. Mezi nejvyhledávanější patří Dračí hrb (Dragon´s back) ve východní části ostrova. Značená trasa vás vyvede na vrchol kopce s nádherným výhledem na okolí a moře. Cesta je velmi dobře popsána na zmíněných stránkách místní turistické organizace.

Pro letecké nadšence

Na světě asi není jediný letecký nadšenec, který by neznal bývalé legendární hongkongské letiště Kai Tak. To bylo umístěno přímo v centru města ve čtvrti Kowloon. Letadla přistávala jen pár metrů na hustě zastavěnou oblastí, přičemž na poslední chvíli musela před přistáním dotáčet ostrou pravotočivou zatáčku, aby se vyhnula kopci známém jako Checkerboard Hill (název plyne od výstražné červeno-bílé "šachovnice" upozorňující letadla na vysoký terén v trase letu). V současnoti je na místě přistávací dráhy moderní terminál pro velké výletní lodě.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele Petr Kranda
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu