Průvodce státem

Macao

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země hazardu s příchutí Asie i Evropy

Macao se nachází v deltě Perlové řeky a omývá ho Jihočínské moře a hranici tvoří Čínská lidová republika s aglomerací Kanton (anglicky Guangdong). Macao tvoří poloostov a ostrovy Taipa a Coloane, mezi nimiž vznikla rekultivací nová část Cota.

Je to země s nejvyšší hustotou obyvatelstva na km2 na světě (21.393/km2), představuje jedinečnou kombinaci čínské a portugalské kultury daleko od Evropy.

Průvodce pro tebe napsal Kamil Vaško
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Macaa

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

V 16. století povolila Čína Portugalcům, aby si na území dnešního Macaa založili kolonii. Portugalci byli prvním evropským národem, který dostal takové privilegium. Plně využili svou šanci a z Macaa si udělali bránu do celé Číny, Macao se stalo centrem obchodu, kde se nakupovalo čínské zboží, které mohlo dále putovat do Evropy. V první polovině 19. století Britové založili Hong Kong a tím začal klesat význam Macaa jako místa obchodu. Území však zůstalo pod správou Portugalců a ti dále vystupovali hlavně v kulturní oblasti.

Čína si začala nárokovat území Macaa poté, co se dostali komunisté k moci. V druhé polovině 20. století se Portugalci po různých problémech v Macau (stávky) rozhodli vzdát tohoto území ve prospěch Číny a jednání se završila v roce 1987, kdy byla podepsána smlouva o tom, že Macao se stane speciálním administrativním regionem v rámci (SAR) Číny. Portugalci opustili toto území po 400 letech a v roce 1999 se Macao stalo součástí Číny, která slíbila, že systém 1 země, 2 systémy (podobně jako v Hong Kongu) umožní Macau udržet si původní systém vládnutí.

Lidé

Macao má nejvyšší hustotu obyvatel na km2 a z hlediska složení dominují s 95 % Číňané, zbytek tvoří Portugalci, Filipínci a další národy. Počet obyvatel neustále roste hlavně kvůli čínským imigrantům z pevniny. Průměrná délka života je v Macau čtvrtá nejvyšší na světě.

Celkově má Macao necelý milion stálých obyvatel.

Svátky

Nejvýznamnější je Čínský nový rok – města každoročně pořádají velký průvod na počest oslavy Nového roku spojeného s ohňostrojem.

Kultura

Jedinečná kombinace portugalské a čínské kultury, kterou je možné vidět hlavně v gastronomii a v architektuře.

Jazyk

Úředními jazyky jsou portugalština a kantonská čínština. Protože většina populace je čínského původu, tak čínština je i nejrozšířenější jazyk. S portugalštinou zde moc nepochodíte. Na oficiálních turistických místech a hotelích se domluvíte anglicky, ale běžní obyvatelé anglicky nemluví, to zahrnuje taxikáře, řidiče autobusu nebo i maličké lokální restaurace.

Turismus

Je nejdůležitější oblast ekonomiky. Více než 50 procent HDP je tvořené z turismu a hazardních her. Macao představuje jedinečnou směs architektury (křesťanské kostely a úzké malebné uličky na poloostově v kontrastu v nablýskanými skleněnými hotely na ostrovech), gastronomie (jídlo ovlivněné 400letou portugalskou nadvládou), zábavního a hazardního průmyslu (kasina, kulturní akce, atrakce).

Historie a moderna v Macau

Geografie

Macao tvoří poloostorov Macao a 2 ostrovy na jih Taipa a Coloane. Rekultivací mezi ostrovy vznikla nová oblast Cota, na níž se nachází hlavně nová kasina. Rozloha území se od roku 1912 téměř ztrojnásobila z 12 km2 na 30,5 km2 (údaj ze září 2015).Poloostov a ostrovy jsou spojeny mosty. Macao na hranici s Čínou sousedí s městem Zhuhai a mezi oběma městy dochází k velké výměně zboží a k přesunům obyvatelstva oběma směry.

Nejvyšším bodem je Alto de Coloane s výškou 170 m n. m. Macao nemá žádné pole, pastviny a ani lesy.

Macao se řadí k nejmenším územím světa. Je zhruba 2.630x menší než ČR.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Pataca

Oficiální měnou je pataca (MOP) a 1 pataca se dělí na 100 avos a symbol měny je $. V téměř všech obchodech je také možné platit hongkongskými dolary a oficiální kurz je MOP 103,20 = HKD 100,00 (většina obchodníků akceptuje kurz 1: 1, ale povolená je i odchylka 10 %). V obchodě se často stává, že obchodník přijme platbu v HKD a vydá v místní měně. Platba hongkongskými dolary není možná na státních úřadech, ale naopak kasina akceptují jen hongkongské dolary.

Hodnoty mincí a bankovek:

  • Mince: 10, 20 a 50 avos; 1, 2, 5 and 10 pataca,
  • Bankovky: 10, 20, 50, 100, 500 a 1.000 pataca.

Pataca

Směnárny a platba kartou

Směnárny, banky a bankomaty se nachází na téměř každém rohu a není problém je najít.

Všechny mezinárodní karty jsou akceptovány v celé zemi. Při odjezdu ze země se doporučuje vyměnit všechny patacas ještě před odjezdem, protože tuto měnu nelze vyměnit mimo území Macaa (ani v Hong Kongu).

Spropitné a smlouvání

Spropitné se ve většině případů nenechává. Občas ho může očekávat nosič kufrů na hotelu (cca 10 MOP). V lepších restauracích může být spropitné vypsáno na účtence, ale i tak tyto peníze nedostanou číšníci a nechá si je majitel. V jiných případech se spropitné neočekává.

Smlouvání v Macau není obvyklé.

Ubytování

V Macau nejsou klasické ubytovny. Existují různá fóra, která jsou většinou v čínštině, kde se dá sehnat ubytování u domácích. Je však třeba umět čínsky, aby bylo možné si telefonicky pokoj objednat a ověřit si cenu. Ostatní cestovatelé musí využít stránky pro bookování hotelů (cena za pokoj od 46 eur/noc ve čtyř- až pětihvězdičkovém hotelu se dá sehnat od 70 eur/ noc). V současnosti se díky airbnb dá výhodně ubytování objednat i přes tyto webové stránky, a to už od 32 eur/noc.

V Macau je nedostatek půdy, na níž by se dalo stavět, proto je ubytování poměrně drahé. Nejlevnější pokoje pro pronájmu nemusí mít okno nebo je okno ve formě větračky, proto je třeba si předem zjistit všechny potřebné informace.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Macaa

Trajekt

Nejpoužívanější způsob, jak se dostat do Macaa, je cesta trajektem. Nachází se zde 3 přístavy. Hlavní přístav je Macau Ferry Terminal (Terminal Maritimo) u Outer Harbour (portugalsky: Porto Exterior, čínsky: 外港). Odtud jezdí trajekty do Hong Kongu, čínského Shekou a Fuyong-u. Další méně známý přístav je Pier No. 11 u Inner Harbour (portugalsky: Porto Interior, čínsky: 内 港), který se nachází u docházkové vzdálenosti do centra města a spojuje města Macao s Shenzhen, Jiangmen a Wanzai.

A třetí přístav se nachází na ostrově Taipa u letiště a spojuje město s Hong Kongem a Shekou a jeho název je Temporary Ferry Terminal.

Cena lístku na přívoz závisí na čase a dni v týdnu. Je lepší si koupit lístek v předstihu přes internet a toto doporučení se speciálně týká státních svátků a dnů volna, kdy Číňané a obyvatelé Hong Kongu rádi cestují za hazardem do Macaa. Je lepší si kupovat lístek přímo u přepravce jako například v cestovní kanceláři v přístavu. Občas se může stát, že v cestovní kanceláří narazíte na levnější lístek (nakupují velké množství lístků, a tak dostávají hromadnou slevu), ale také se může stát, že budou za lístek chtít více než oficiální stánek přepravce.

Většina hotelů nabízí zdarma transfer z přístavu do hotelu a tuto možnost si je třeba ověřit u příslušného hotelu. Doporučujeme si prohlédnout, kde máte zajištěno ubytování (zda poloostov nebo Taipa) a podle toho si zvolit konkrétní přístav. Hlavně na poloostrově byste mohli mít možnost se dostat do hotelu pěšky.

Autobusy nemají informační panely, které informují o konkrétní zastávce (viz sekce MHD).

Možnosti dopravy:

Hong Kong → Macao – dopravu mezi městy zajišťují spoločnosti TurboJET a The Cotai Water Jet a cesta trvá od 40 min až po 1 hodinu v závislosti na typu lodi a přístavu, který využijete. Na cestě z Hong Kongu do Macaa je možné využít následující přístavy:

  • Hong Kong – Macau Ferry Terminal v Shun Tak Centre, který se nachází na Hong Kong Island
  • China (HK) Ferry Terminal se nachází naTsim Sha Tsui
  • Kowloon and Tuen Mun Ferry Terminal na území New Territories.

Shenzhen Macao

Společnost Yuet Tung Shipping provozuje trajekt z Macaa (Taipa Temporary Ferry Terminal) do Shenzhenu (Shekou a Shenzhen Airport – Fu Yong Ferry Terminal). Cesta trvá približně 80 minut.

Další spoločností je TurboJET , která využívá Outer Harbour Ferry Terminal na letiště Shenzhen – Fu Yong Ferry Terminal. Také funguje mezi Macaem (Outer Harbour Ferry Terminal nebo Taipa Temporary Ferry Terminal) a Shenzhen-enom (přístav Shekou). Cesta trvá približně 1 hodinu.

Guangzhou (Nansha) → Macao

TurboJET spojuje Macao (Outer Harbour Ferry Terminal) a Guangzhou (Nansha), ale jen o víkendech.

Trajekt Macao

Autem

Poměrně málo využívaný způsob dopravy do Macaa. Problém je v tom, že řidič auta musí mít platný čínský a i makajský řidičský průkaz. Nachází se zde dva přechody, a to Portas do Cerco a Lotus Bridge (oficiálně Cotai Frontier Checkpoint). Je třeba si dát pozor, protože v Číně se jezdí vpravo a v Macau vlevo.

Autobus

Autobusové společnosti Kee Kwan Motor Road Co. a China Travel Service (Macao) Ltd. spojují Macao s důležitými městy v provincii (například Guangzhoua Shenzhen, v obou případech včetně letiště). Autobusy přijíždí do Gongbei Port v Zhuhai a odtud se dá projít přes hraniční přechody Gongbei Port and Border Gate do Macaa.

Letadlo

Letiště se nachází na ostrově Taipa. Na letišti provozují své lety jak klasické, tak i nízkonákladové letecké společnosti. Z letiště je možné použít autobusy veřejné dopravy, hotelové shuttle autobusy zdarma i taxíky. Cesta taxíkem stojí přibližně MOP 300–350. Vysoká cena je způsobena různými příplatky (MOP 5 za využití letiště taxíkem, MOP 2 mýtné přes most a MOP 3 za každé zavazadlo odvezené v kufru taxíku).

Letiště obsluhují autobusy číslo AP1, MT1, MT2, N2 a 26, které stojí ve většině hotelů. Je třeba si prohlédnout trasu každého autobusu, aby vás dovezl, kam potřebujete. Cena závisí na lince a například lístek na autobus AP1 stojí MOP 4,20 a MOP 3 za kufr. Je třeba mít přesnou částku, protože řidič nevrací peníze. V hale na letišti se nachází automat na směnu peněz, který rozmění nebo smění zahraniční měnu za drobné v MOP.

Více informací o letišti v Macau >>

Pešky

Hranice mezi Čínou a Macaem se dají projít i pěšky na místě zvaném Gongbei / Portas do Cerco (Barrier Gate), který se nachází na jihu Zhuhai / úplný sever poloostrova Macao. Hraniční kontrola může trvat i několik hodin (i 3 hod.) V závislosti na dnu v týdnu a čase (nejdelší řady jsou o víkendu a ráno nebo večer po práci během pracovních dnů). Tuto trasu využívají hlavně Číňané pracující v Macau. Po příchodu do Macaa je možné využít veřejnou dopravu nebo mnoho kasin nabízí dopravu zdarma rovnou do kasina.

Helikoptéra

Velmi exotická možnost, kterou se lze dostat z Hong Kongu nebo Shenzhenu. Tuto dopravu zabezpečuje společnost SkyShuttle.

Jak se nejlépe dopravovat

Pěšky

Nejlepší způsob dopravy po poloostrově je pěšky. Některé ulice jsou velmi úzké a člověk by si myslel, že jsou jednosměrné, ale vejde se sem obousměrný provoz a i chodník. V Macau se jezdí vlevo a je třeba si vždy dávat pozor, odkud přijíždí auta. Poloostrov je poměrně kopcovitý, uličky ve starém městě klikaté a dá se poměrně snadno ztratit. Nedoporučuje se chodit pěšky po ostrově Taipa, protože vzdálenosti mezi jednotlivými hotely jsou velké a kromě hotelových komplexů tam nic není.

Veřejná doprava

Veřejnou autobusovou dopravu provozují 3 společnosti: Transportes Urbanos Macau (Transmac), Sociedade de Transportes Colectivos de Macau (TCM) a Sociedade de Transportes Públicos Reolian (Reolian).

Dopravní systém je poměrně komplikovaný, na některých zastávkách jsou informace pouze v čínštině. Řidič autobusu umí většinou pouze čínsky. Všechny mapy a označení ulic pro turisty jsou v portugalštině, ale řidič zná ulice pouze podle čínských názvů. V hotelu proto požádejte o název své ulice v čínštině a to pak ukažte řidiči.

Webové stránky jednotlivých dopravních společností nabízí schéma tras jednotlivých autobusů, ale stránka společnosti TCM je pouze v čínštině. Cena jízdy závisí na tom, kam jedete. Ceník je uveden na tabulce při vstupu do autobusu. Řidič nevrací peníze a je třeba mít přesnou částku připravenou předem. V autobuse je možné použít i Macaupass (obdoba OpenCard nebo Lítačky), což je předplacená karta na cestování MHD, ale je poměrně obtížné ji získat z důvodu nízkého počtu míst, kde kartu vydávají.

Skútr

Výborná možnost, jak vidět i méně navštěvovaná turistická místa hlavně v Coloanevillage. Skútr je lepší objednat předem a online, cena závisí na počtu hodin, přibližná cena je MOP 150 za 3 hodiny nebo MOP 300 za den. Cena závisí na délce půjčovného. Na cestu by měl stačit řidičský průkaz vydaný v ČR. Půjčení auta na cestování po ostrově je neobvyklé.

Autobusy zajišťované kasiny

Nabízí poměrně jednoduchý způsob přepravy mezi kasiny a většinou zdarma, ale například při odchodu z kasina Lisboa je třeba vyžádat si lístek v kasinu. Autobusy většinou nekontrolují, zda a kolik jste vyhráli v kasinu, a teoreticky by se daly použít i na přepravu bez hraní v kasinu.

Taxi

V Macau je nedostatek taxíků, a proto se na taxíky často čeká v řadě. Taxíky je vždy třeba vzít si pouze na vyznačených místech a vždy trvejte na zapnutí taxametru. Pokud cestujete do příliš odlehlého místa, tak vás může taxikář odmítnout svézt. Řidiči mluví pouze čínsky, a proto mějte svou destinaci napsanou v čínských znacích.

Ve městě se momentálně staví lehké metro Macau Light Transit System (MLTS) a první linka by měla být otevřena v roce 2019 nebo 2020.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Makajská kuchyně

Jídlo v Macau představuje jedinečnou kombinaci portugalské a čínské kuchyně. Za 400 let portugalské nadvlády sem byla dovezena tradiční evropská koření a olivový olej, který se v původní čínské kuchyni příliš nepoužívá. Typy kuchyně:

Portugalské jídlo – spousta restaurací informuje, že nabízí tradiční portugalské jídlo, ale skutečná tradiční portugalská jídla nabízí pouze lepší restaurace na jihozápadním výběžku poloostrova. Vyzkoušejte třeba kachnu de cabidela (kotlík s dušeným kachním masem) – nevypadá moc vábně, ale je to dobré, bacalhau (solená treska), caldoverde (polévka
s bramborami, zelím a chorizem), feijoada (kotlík s vařenými fazolemi a klobásou) a pastéis de nata (vanilkové koláčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem).

Na ostrově Taipa se nachází António a Miramar, což jsou tradiční portugalské restaurace, ale patří k dražším. Nejznámější pekárna, která proslavila Pastéis de nata v Macau, je Lord Stow's Bakery a nachází se na Coloane a ve starém městě je populární kavárna Margaret's Cafe e Nata.

Makajské jídlo – jde o kombinaci čínské kuchyně ovlivněné portugalským vlivem, zejména co se týče použití evropských koření. Mnoho restaurací hlásá, že nabízí tradiční portugalské jídlo, ale jde hlavně o makajské jídlo. Známou restaurací je Riquexó.

Tradiční jídla jsou mandlové cookies (sušené čínské cookies, tradiční suvenýr), galinhas à africana (kuře s piri-piri omáčkou), galinhas à portuguesa (kuře s kokosovým kari), pork chop bun (macajský hamburger – ugrilované vepřové maso v housce), beef jerky (plátky sušeného hovězího masa) a minch (mleté maso s kousky brambor a rýží).

Mandlové cookies

Velmi populární jsou i dimsum (koláčky připravované na páře plněné masem) nebo mořské plody a ty jsou prý v Macau lepší než v Hong Kongu. Ve starém městě se dá najít spousta jednoduchých restaurací, které nabízí jídlo za MOP3 0, ale menu je většinou pouze v čínštině, tak je třeba vybírat podle obrázků nebo jen tak na cosi ukázat.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Kasina

Gamblerství je největším byznysem v Macau a produkuje více zisku než v Las Vegas. Každý den stovky Číňanů navštěvují kasina, aby v nich zkusili štěstí. Totéž dělají i obyvatelé Hong Kongu, ale jen o víkendech.

Nejznámějším tradičním kasinem bylo Lisboa, ale poté, co se začaly stavět nové hotely na ostrově, tak toto prvenství přebral Hotel Sands.

Největším kasinem nejen v Macau, ale na celém světě, je Venetian Macau. Kromě hracích automatů zde naleznete nákupní galerii ve stylu Benátek s kanály, gondolami a umělou oblohou. V hotelu se našlo místo i pro divadlo Cirque du Soleil. Pokud si na recepci hotelu vyřídíte věrnostní kartičku zdarma (netřeba být ubytováni v hotelu), tak je možné získat slevu na vstupenky do divadla.

Casino Macau

Chrtí dostihy

Je možné sledovat dostihy a vsadit si na ně v areálu Canidrome na ulici Avenida General Castelo Branco. Závody se konají v 19:46, a to v pondělí, čtvrtek, pátek a o víkendech. Vstupné stojí MOP 10 a za to dostanete kredit ve stejné výši na sázku.

Nakupování

Díky nízkým daním se nakupování stává stále důležitější součástí zábavy pro návštěvníky. V centru města a v okolí starých kasin si je třeba dávat pozor na předražené obchody s hodinkami, zlatem a tradičními čínskými preparáty (například čínská viagra apod.). Nákupní galerie se nachází v hotelích na ostrově a nákupní plocha a počet obchodních center se stále zvyšuje.

Známá obchodní centra jsou: Venetian Macau Grand Canal, obchody v hotelích Four Seasons a Cotai Central, The Boulevard at City of Dreams, Dazzling Shopping Promenade of Galaxy Macau, One Central Macau. Navzdory doporučením
v různých průvodcích, nakupování ve Fisherman's Wharf je nuda, je tam málo obchodů a také lidí.

Kultura

Nové hotely nabízí různé druhy představení a atrakcí, například: House of Dancing Water, Dream Works Experience v Cotai Strip Resorts, TABOO – The Show of Secret Fantasies, House of Magic (Studio City Macau), Wynn Performing Lake, Tree of Prosperity (Wynn Macau), Cirquedusoleil (Venetian hotel ).

Zajímavé kulturní události:

Macau Grand Prix v listopadu – uličky na poloostrově se promění na závodní dráhu podobně jako v Monaku.

Čínský nový rok – město každoročně pořádá velký průvod na počest oslavy nového roku spojený s ohňostrojem. Je to největší a nejdůležitější svátek pro Číňany.

Noční život

Soustřeďuje se podél Avenida Sun Yat Sen blízko Kumi sochy a the Cultural Centre, kde je možné najít mnoho podniků. Posedět dlouho do noci se dá i v okolí náměstí Senado, ale podniky jsou často přeplněné.

Historické centrum Macau

Představuje jedinečnou kombinaci východní a evropské kultury, která byla zapsána na seznam UNESCO v roce 2005.

Nejznámější památky:

Průčelí kostela sv. Pavla – nejznámější a nejfotografovanější památka v Macau. Původní kostel vyhořel v roce 1825 a zůstalo z něj jen průčelí.

Průčelí kostela

Senado náměstí – nejdůležitější náměstí, kde se odehrávaly a stále odehrávají důležité události. Náměstí neskutečně připomíná Středomoří a absolutně se zde necítíte jako v Asii. V okolí náměstí se nachází uličky s dalšími kostely a stavbami a je dobré se tu trochu projít K vidění je například čínský chrám Na Tcha, Lou Kau Mansion, kostel sv. Dominika.

Senado Square

Pevnost Monte – postavena v 17. století a sloužila na obranu města. V pevnosti se nachází muzeum, které přibližuje historii města. Pevnost se nachází se na Guia Hill a je obklopeno parkem a majákem. Z kopce je krásný výhled na starou část města.

Muzea

Macao Museum – patří k nejlepším atrakcím. Historie Macaa je zpracována velmi informativně a poutavě, ale pohled na svět je velmi čínský.

Grand Prix Museum – muzeum bylo otevřeno v roce 1993 a vyžadovalo by trochu vylepšení. Kdo má však rád F1, tak si i tak přijde na své, a jsou zde vystaveny různé formule, které se zúčastnily závodů.

Macao Science Center – unikátní architektonická budova, výstava zaujme hlavně děti ve věku 5–13 let.

V Macau se nachází několik malých zahrad a parků. Kvůli malé rozloze oblasti netřeba čekat obrovské lesoparky. Nejznámější místa pro relax jsou Lou LimIeoc Garden, Camoes Garden and Grotto, Jardim do Sao Francisco (S. Francisco Garden) nebo Flora Garden. V Hác-Sá Reservoir Country Park je možné grilovat, jít na menší túru nebo vyzkoušet kanoing.

Macau Fisherman's Wharf – kýčovitá turistická atrakce s obchody, restauracemi a malými zábavními atrakcemi. Oblast je stále ve výstavbě, ale už nyní je zde možné vidět repliku antického Říma, Koloseum, nizozemská městečka a podobně. Oblast je velmi často prázdná a bez lidí.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

V létě je Macau skutečně horko a hlavně hotely jsou extrémně klimatizované. Doporučuje se si vzít lehkou mikinu nebo svetr, pokud máte v plánu zůstat déle v klimatizovaných prostorách.

Přestože voda z vodovodu je oficiálně pitná, tak domácí si vodu převařují, filtrují nebo kupují balenou. Obecně se doporučuje pít raději balenou vodu.

Turistům směřujícím do Macaa se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A i B, japonské encefalitidě a tetanu. Úroveň hygieny v restauracích je na dobré úrovni a při dodržování základních hygienických pravidel se podle nás není třeba dále očkovat.

Kriminalita

Macao je bezpečná země s nízkou úrovní kriminality. Je třeba si však dávat pozor na kapesní zloděje hlavně na přeplněných turistických místech. Na ulici mohou také obtěžovat prostitutky, které si shánějí klienty, nebo lidé, kteří žádají o peníze. Jsou slušně oblečení (často v obleku) a jsou to podvodníci.

Riziko katastrof

Sezona tajfunů trvá od července do září a Macao má dobře vypracovaný systém včasného varování. Rizikové stupně mají škálu od 1–10 a při stupních 8–10 se nedoporučuje vycházet ven.

Elektřina

Elektrické napětí je 220 V, frekvence 50 Hz, do některých zásuvek pasují české konektory, do jiných je třeba adaptér.

Přístup na wifi je běžný v hotelích nebo na náměstí Senado. Ve městě funguje veřejná a bezplatná wifi síť s názvem WIFIGO. Funguje i zaheslovaná verze sítě s názvem WIFIGO-S, kde login i heslo jsou „wifigo“.

Důležité kontakty

Telefonní čísla

  • Lékař, policie, hasiči: 999

Kontaktní český úřad

  • Generální konzulát se nachází v Hongkongu na adrese: 1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wanchai.
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Při vstupu do Macau se plně využívá systém 1 země / 2 systémy. Na rozdíl od vstupu do kontinentální Číny čeští občané nepotřebují vízum a ke vstupu postačí platný cestovní pas, pokud délka jejich pobytu nepřesáhne 90 dnů a nebudou se věnovat výdělečné činnosti.

Celní předpisy

Při vstupu na území Macaa je cizinec povinen vyplnit příjezdovou kartu (Arrival Card).

V rámci dutyfree může každá osoba dovézt 1 litr alkoholu, 100 kusů cigaret, 10 kusů doutníků nebo 100 gramů tabáku.

Co vidět a navštívit v Macau

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Macau

Zavřít boční panel

Macau tower

Macau Tower je 338 metrů vysoká věž, kde je kromě multiplexu kina a konferenčního centra možné vyzkoušet i různé adrenalinové aktivity jako výhled na město, bungee jumping, skyjump (velmi podobné jako bungee jumping, ale skokan je přichycen z obou stran na laně, je to bezpečnější a mohou to zvládnout i méně odvážné povahy), skywalk (chození po obvodu „talíře“ budovy ve výši 338 m, člověk je jištěn lanem), lezení na věž nebo po horolezecké stěně.

Zavřít boční panel

A-Ma Cultural Village

Jeden z nejstarších čínských chrámů v Macau. Budova je velmi jednoduchá a u chrámu se nachází chodník na kopec, z něhož je pěkný výhled na okolí.

Zavřít boční panel

Náměstí Lotus

Sochu darovala Macau čínská vláda v roce 1999 při příležitosti odchodu portugalské nadvlády. Socha má 6,5 tun a je 6 metrů vysoká.

Zavřít boční panel

Taipa Village

Malá čtvrť s tradičními uličkami, kde Portugalci a Číňané žili několik století. V jednoduchosti by se dalo říci, že to je místo, kde se nachází kavárny a restaurace. V neděli se zde koná bleší trh.

Počasí a sezóny v Macau

Počasí

V Macau panuje subtropické vlhké podnebí. Průměrná roční teplota činí 22,7 °C. Nejteplejším měsícem je červenec (průměrná teplota 28,9 °C) a nejchladnějším leden (průměrná teplota 14,5 °C).

Sezóny a kdy vyrazit

Zemi je nejlepší navštívit na podzim, v říjnu a listopadu, kdy je stále příjemná teplota, ale bez srážek a vysoké vlhkosti vzduchu. Zima je velmi mírná, teplota obvykle neklesá pod 13 ° C. Od března se začíná zvyšovat vlhkost vzduchu a léto bývá velmi horké a často spojené se silným tropickým deštěm nebo výjimečně i s tajfuny.

Avatar uživatele Kamil Vaško
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu