Hongkong
Hong Kong

Doprava v Hong Kongu

Jak do Hong Kongu

Do Hong Kongu se dá dostat pozemní cestou z Číny přes hraniční přechod z čínského Shenzhenu (nejjednoduší je použití dvou hraničních přechodů metra), případně přímým vlakem z Guangzhou nebo Šanghaje (noční lůžkový vlak). Existují i autobusové varianty, ale ty příliš nedoporučujeme (cenový rozdíl není). 

Doprava lodí funguje z Macaa, ale z Evropy je nejjednoduší doprava letecky přímo z Vídně, Mnichova nebo Frankfurtu. Dále s přestupem v Evropě, na Blízkém východě nebo v Číně. Možností je spousta a dá se tak vybrat mezi lety přes den, tak přes noc. Průměrná cena letenky je cca 15.000 Kč.

Jak se nejlépe dopravovat

V Hong Kongu se jezdí vlevo, ale pro nejrychlejší a nejpohodlnějši dopravu doporučujeme metro, které obsluhuje všechna důležitá místa.

Metro, autobusy

Metro je skvěle značeno s mapou okolí v každé zastávce. Pro používání MHD doporučujeme zakoupit kartu Octopus (zakoupíte v metru a na letišti, záloha 50 HKD), kam si můžete nahrát potřebný obnos peněz a použít ji jak v metru, tak v autobusech, lodích a tramvajích. Dále se karta dá použít i na nákup v trafikách (tam lze i dobít). Karta pak strhává přesné jízdné. Alternativou je kupovat pokaždé lístek zvlášť, který stojí víc, a v autobuse platit hotově (tam se nevrací a mít přesné drobné může být problém).

Každá cesta se platí zvlášť a integrovaný lístek není. V metru jsou turnikety a platí se podle ujeté vzdálenosti. V autobusech se platí při nástupu (jednotná sazba bez ohledu na to, jestli jedete jen za roh nebo až na konečnou). V tramvaji se platí při výstupu. Cestu zaplatíte buď nabitou kartou Octopus, případně hotově (řidič nevrací, takže pokud nemáte drobné, budete muset přeplatit).

Do autobusu a metra vstup s kufrem není problém a netřeba nic doplácet. Cestu s kufrem tramvají nedoporučujeme – tramvaje jsou staré, často plné a pro přepravu větších zavazdel nevhodné.

Užitečné dopravní odkazy

Lodě

Pokud se chystáte na nějaký ostrov, tak navštivte molo v oblasti Central (Central Pier). Odsud vyplouvá většina lodí včetně známého přívozu Star Ferry do Kowloonu (projížďku doporučujeme). Dodatečné přívozy ještě fungují na několika dalších místech mezi hlavním ostrovem a Kowloonem. Přívoz mezi hlavním ostrovem a Kowloonem stojí od 2,5 do 10 HKD. Cesta na vzdálenější ostrov Lamma stojí cca 25 HKD za cestu (o víkendu o trochu více). U lodí doporučujeme zjistit odjezd posledních lodí. U méně vytížených spojů končí provoz se západem slunce.

Pro přepravu po ostrově doporučujeme vyzkoušet místní dvoupodlažní tramvaj. Cesta bude pomalá a neklimatizovaná, ale má svoje kouzlo a nestojí moc (2,5 HKD za cestu).

Půjčení auta

Auto v Hong Kongu půjčit lze, ale ještě jsme neslyšeli o někom, kdo by to udělal. Téměř všechna volná místa pro parkování jsou zpoplatněna a veřejná doprava je vynikající. Půjčení auta vysoce nedoporučujeme.

Chystáš se do Hong Kongu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Petr Kranda
naposledy aktualizováno 02. 10. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.