Průvodce státem
Hong Kong
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Hong Kongu

Aktuální kurz 1 $ = 2.99 Kč

Hongkongský dolar

Místní měnou je hongkongský dolar (HKD), která se dělí na 100 centů. Používá se ve formě mincí v hodnotě 10, 20, 50 centů a 1, 2 nebo 5 dolarů. Bankovky mají hodnotu 10, 20, 50, 100 a 500 dolarů.

Při převodu hongkongského dolaru na české koruny běžně využíváme násobení třemi, tedy 1 HKD jsou 3 Kč.

Hongkongský dolar

Směnárny a platba kartou

Eura, dolary nebo jiné významné měny si můžete po příletu směnit přímo na letišti či později ve většině bank nebo směnárnách. Banky jsou otevřeny jen ve všední dny od 8 do 18 hodin a některé i v sobotu. Hongkongský dolar je pevně vázán na americký dolar a použitím USD se vyhnete případným větším kurzovým rozdílům.

Výběry kartou z bankomatů lze provést všude a bankomaty naleznete na každém rohu. Placení platební kartou je akceptováno u větších prodejců, restaurací a hotelů, kromě taxi, metra a menších a místních obchodů a restaurací. 

Kolik co stojí

Hong Kong je velmi pestrý a spousta věcí se dá najít za rozumné, ale vetšinou trochu dražší ceny než v České republice. Místní věci budou vždy levnější než výrobky z Evropy nebo USA. Jako místo s nejdražšími nájmy na světě se i toto projeví na ceně a často je nutné počítat s příplatkem za prostor nebo komfort. Cena dopravy je tu srovnatelná s cenami v západní Evropě. Najíst se dá i za české ceny, ale vždy zaleží na typu jídla.

Příklad cen:

  • Jízda metrem – 5-12 HKD (dle vzdálenosti)
  • Taxi za 1 km – 8 HKD
  • Ubytování v hotelu okolo 600 HKD
  • 1,5 l láhev s vodou – 8 HKD
  • Jídlo ve stánku/místní restauraci – 30 HKD.
  • Jídlo v restauraci – 80 HKD.

Spropitné a smlouvání

Spropitné se neočekává s výjimkou lepších restaurací, kde je většinou na jidelním lístku uvedené, že bude účtované tzv „service charge“. Spropitné v taxi se nedává a nikde v Hong Kongu se nesmlouvá (kromě pouličních trhů v Mongkoku).

Jak ušetřit

Hlavní položkou na seznamu bude jistě tvořit ubytování a jídlo, doprava je v Hong Kongu relativně levná. Ubytování na ostrově je většinou dražší než v Kowloonu nebo New Territories, případně za stejnou cenu budete mít menší bydlení, které je už beztak velmi malé. 

Další možnost úspory nákladů jsou místní restaurace. Cenový rozdíl mezi levnějšími a dražšími restauracemi je poměrně velký a už jen vzhled často hodně napoví. V místních restauracích většinou nemají jídelní listek v angličtině, ale pokud nejste omezeni alergiemi, můžete obejít ostatní stoly a vybrat podle toho, co uvidíte u ostatních hostů. Často restaurace mají take fotografie nabízených jídel, ale mějte na paměti, že tyto se od konečného vzhledu můžou velmi lišit.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů:

Nízkorozpočtový cestovatel jezdí MHD, takže za den utratí přibližně 50 HKD za metro a autobusy (žadné integrované lístky jako v Evropě zde nejsou a každá cesta se platí zvlášť). Levnější ubytování vás vyjde na 450 HKD za noc. Při započítání snídaně (25 HKD), oběda (50 HKD) a večeře (60 HKD) vás náklady v Hong Kongu vyjdou na přibližně 635 HKD – asi 2.000 Kč osoba/den. 

Zlatá střední cesta, kdy se ubytujeme v lepším hotelu, nebo na lepším místě (800 HKD za pokoj a noc) a budeme chodit do lepších restauraci, případně na dražší jídlo, jako jsou mořské plody nebo sushi (300 HKD za osobu), se dostaneme na částku přibližně 1.500 HKD za den = 4.700 Kč za osobu/den. Tato částka je samozřejmě pouze orientační a může být i mnohem vyšší.

Uvedené příklady jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, mějte k dispozici minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy.

Speciální administrativní oblast

Hong Kong se nachází na jihovýchodním pobřeží Číny. Rozkládá se na rozloze přibližně 1.100 km2 na severním ústí Perlové řeky. Pro většinu lidí znamená významný přístav a mezinárodní obchodní centrum s jednou z nejvyších hustot zalidnění, ale i milovnící přírody a opuštěných pláží si mohou přijít na své, jelikož přibližně 70 % území tvoří přírodní plochy. Hong Kong je rozmanité město spojující čínskou a západní kulturu, město vyhlášených restaurací, rušného nočního života a město s nikdy neutichajícím pulzem.

Průvodce pro tebe napsal Petr Kranda
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - květen
V tomto období je nejpříjemněji a nejméně deště.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 6x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele Petr Kranda
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu