Macao
Macao

Peníze a ceny v Macau

Pataca

Oficiální měnou je pataca (MOP) a 1 pataca se dělí na 100 avos a symbol měny je $. V téměř všech obchodech je také možné platit hongkongskými dolary a oficiální kurz je MOP 103,20 = HKD 100,00 (většina obchodníků akceptuje kurz 1: 1, ale povolená je i odchylka 10 %). V obchodě se často stává, že obchodník přijme platbu v HKD a vydá v místní měně. Platba hongkongskými dolary není možná na státních úřadech, ale naopak kasina akceptují jen hongkongské dolary.

Hodnoty mincí a bankovek:

  • Mince: 10, 20 a 50 avos; 1, 2, 5 and 10 pataca,
  • Bankovky: 10, 20, 50, 100, 500 a 1.000 pataca.

Směnárny a platba kartou

Směnárny, banky a bankomaty se nachází na téměř každém rohu a není problém je najít.

Všechny mezinárodní karty jsou akceptovány v celé zemi. Při odjezdu ze země se doporučuje vyměnit všechny patacas ještě před odjezdem, protože tuto měnu nelze vyměnit mimo území Macaa (ani v Hong Kongu).

Spropitné a smlouvání

Spropitné se ve většině případů nenechává. Občas ho může očekávat nosič kufrů na hotelu (cca 10 MOP). V lepších restauracích může být spropitné vypsáno na účtence, ale i tak tyto peníze nedostanou číšníci a nechá si je majitel. V jiných případech se spropitné neočekává.

Smlouvání v Macau není obvyklé.

Ubytování

V Macau nejsou klasické ubytovny. Existují různá fóra, která jsou většinou v čínštině, kde se dá sehnat ubytování u domácích. Je však třeba umět čínsky, aby bylo možné si telefonicky pokoj objednat a ověřit si cenu. Ostatní cestovatelé musí využít stránky pro bookování hotelů (cena za pokoj od 46 eur/noc ve čtyř- až pětihvězdičkovém hotelu se dá sehnat od 70 eur/ noc). V současnosti se díky airbnb dá výhodně ubytování objednat i přes tyto webové stránky, a to už od 32 eur/noc.

V Macau je nedostatek půdy, na níž by se dalo stavět, proto je ubytování poměrně drahé. Nejlevnější pokoje pro pronájmu nemusí mít okno nebo je okno ve formě větračky, proto je třeba si předem zjistit všechny potřebné informace.

Chystáš se do Macaa?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Kamil Vaško
naposledy aktualizováno 18. 06. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.