Průvodce státem
Macao
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Macau

Aktuální kurz 1 $ = 2.99 Kč

Pataca

Oficiální měnou je pataca (MOP) a 1 pataca se dělí na 100 avos a symbol měny je $. V téměř všech obchodech je také možné platit hongkongskými dolary a oficiální kurz je MOP 103,20 = HKD 100,00 (většina obchodníků akceptuje kurz 1: 1, ale povolená je i odchylka 10 %). V obchodě se často stává, že obchodník přijme platbu v HKD a vydá v místní měně. Platba hongkongskými dolary není možná na státních úřadech, ale naopak kasina akceptují jen hongkongské dolary.

Hodnoty mincí a bankovek:

  • Mince: 10, 20 a 50 avos; 1, 2, 5 and 10 pataca,
  • Bankovky: 10, 20, 50, 100, 500 a 1.000 pataca.

Pataca

Směnárny a platba kartou

Směnárny, banky a bankomaty se nachází na téměř každém rohu a není problém je najít.

Všechny mezinárodní karty jsou akceptovány v celé zemi. Při odjezdu ze země se doporučuje vyměnit všechny patacas ještě před odjezdem, protože tuto měnu nelze vyměnit mimo území Macaa (ani v Hong Kongu).

Spropitné a smlouvání

Spropitné se ve většině případů nenechává. Občas ho může očekávat nosič kufrů na hotelu (cca 10 MOP). V lepších restauracích může být spropitné vypsáno na účtence, ale i tak tyto peníze nedostanou číšníci a nechá si je majitel. V jiných případech se spropitné neočekává.

Smlouvání v Macau není obvyklé.

Ubytování

V Macau nejsou klasické ubytovny. Existují různá fóra, která jsou většinou v čínštině, kde se dá sehnat ubytování u domácích. Je však třeba umět čínsky, aby bylo možné si telefonicky pokoj objednat a ověřit si cenu. Ostatní cestovatelé musí využít stránky pro bookování hotelů (cena za pokoj od 46 eur/noc ve čtyř- až pětihvězdičkovém hotelu se dá sehnat od 70 eur/ noc). V současnosti se díky airbnb dá výhodně ubytování objednat i přes tyto webové stránky, a to už od 32 eur/noc.

V Macau je nedostatek půdy, na níž by se dalo stavět, proto je ubytování poměrně drahé. Nejlevnější pokoje pro pronájmu nemusí mít okno nebo je okno ve formě větračky, proto je třeba si předem zjistit všechny potřebné informace.

Země hazardu s příchutí Asie i Evropy

Macao se nachází v deltě Perlové řeky a omývá ho Jihočínské moře a hranici tvoří Čínská lidová republika s aglomerací Kanton (anglicky Guangdong). Macao tvoří poloostov a ostrovy Taipa a Coloane, mezi nimiž vznikla rekultivací nová část Cota.

Je to země s nejvyšší hustotou obyvatelstva na km2 na světě (21.393/km2), představuje jedinečnou kombinaci čínské a portugalské kultury daleko od Evropy.

Průvodce pro tebe napsal Kamil Vaško
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu s pasem platným alespoň 30 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
říjen - únor
Vzhledem k městskému charakteru navštivte zemi klidně kdykoliv.
Více o počasí
Letenky od
14 000 Kč
Je běžná cena letenek. Levněji může být do blízkého Hong Kongu.
Akční nabídky
Avatar uživatele Kamil Vaško
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu