Santa Maria dela Vita

Co dělat v Boloni

Gastronomie

Dejte si pořádnou porci… Sláva boloňské gastronomie sahá až do středověku, kdy příliv studentů a profesorů z celého světa vyžadoval obohacení gastronomické kultury. Boloňská kuchyně je rozmanitá a bohatá. Kromě slavných tortelli, ručně připravovaných těstovin podávaných ve vývaru, si můžete pochutnat třeba na ragú připraveném z vepřového, telecího a hovězího masa nebo bolognském řízku, kotletě pokryté sýrem a prosciuttem. V centru města si můžete vybrat z nepřeberného množství trattorií, osterií či bister, cenu a nabídku si můžete přečíst před vstupem do podniku. Šlápnout vedle je téměř nemožné. Chcete-li něco nevšedního, zastavte se v Eataly, jde o řetězec zdravého stravování, kde si můžete potraviny či literaturu o zdravém životním stylu i zakoupit. Nevšední zážitek nabízí také FICO, což je největší „food park“ na světě, kde se můžete seznámit a naučit něco o kultuře, tradicích a řemeslech, díky nimž je italské jídlo nejznámější na světě.

Více informací tady: https://www.eatalyworld.it/it/

Zastavte se v některém baru na náměstí Piazza Maggiore a dejte si zde espresso nebo cappuccino a pozorujte ruch kolem. Náměstí i město prostě žijí.

Procházky podloubím

Vydejte se pod podloubím až ke svatyni Santuario della Madonna di San Luca. Podloubí je v létě vynikající ochranou před sluncem, v chladnějších měsících dokonalým útočištěm před deštěm. Výstup ke kostelu, symbolu Bologni, rozhodně stojí za tu námahu.

Parky a zahrady

V parném létě můžete rozpálené ulice města vyměnit za chladivou zeleň městských parků, kde můžete prohlídku města ukončit odpočinkem na trávníku. V Bologni najdete parky a zahrady všech velikostí. Nedaleko turistického centra naleznete zahrady Giardini Margherita, kde můžete kromě odpočinku ve stínu cedrů, borovic a kaštanů pozorovat i želvy v centrálním jezírku.

Villa Spada

Villa Spada není jen obyčejným parkem, jde o skutečný malý les nacházející se nedaleko historického centra Bologni, v elegantním prostředí čtvrti Zaragoza. Kolem vily se rozprostírá ohromná zahrada a na úpatí park, z jehož vrcholu můžete obdivovat nádherný panoramatický výhled na celé město. Uvnitř vily se nachází muzeum historie čalounictví.

Jednodenní výlety po okolí

Z Bologni se můžete vydat i na jednodenní výlet, možností je více než dost:

Modena

Modena je jedním ze skvostů regionu, jemuž vévodí románský dóm Nanebevzetí Panny Marie a svatého Geminiana. Vedle něj stojí Ghirlandina věž, z níž vidíte celé město jako na dlani. Pro milovníky rychlých vozů je tu Muzeum Enza Ferrariho, které bylo postaveno na návrh Františka Kaplického. Dostanete se sem vlakem za 20 minut.

Ferrara

Ferrara je od Bologni vzdálena půl hodiny vlakem, obdivovat zde můžete hrad rodiny d´Este, nádhernou katedrálu či systém městského opevnění.

Ravenna

Ravenna leží hodinu a půl cesty vlakem od Bologni a turistům nabízí několik bazilik s úchvatnou mozaikovou výzdobou.

Marzabotta

Máte-li k dispozici auto, můžete se vydat do Marzabotta, města s podobným osudem jako naše Lidice, či do vzdálenějšího San Marina.

Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 10. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.