Průvodce státem

Itálie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země ve tvaru dámské kozačky

Itálie se nachází na jihu Evropy, na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Na území Itálie se nachází dva samostatné státy, San Marino a Vatikán.

Stačí se jen rozhodnout, jestli vás více lákají hory, letní dovolená u moře, zimní sporty, aktivní dovolená, jezera, pevnina, ostrovy, městská turistika, památky, gastroturistika, agriturismus nebo třeba přírodní parky. Itálie je pro cestovatele země zaslíbená a nabízí vám celou škálu možností, jak cestu pojmout. Jeden den tak můžete zdolat nejvyšší horu Evropy, druhý den si dávat výtečné plody moře na pláži a třetí den u sklenky vína obdivovat nádhernou architekturu. Není náhoda, že se v Itálii nachází nejvíce památek světového dědictví UNESCO (aktuálně 51).

Průvodce pro tebe napsal Klára Nekvindová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Itálie zabaví po celý rok. Lyžaře, koupáky i milovníky památek.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 14x za měsíc a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Itálie

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie území, na němž se dnes nachází Itálie, je velmi bohatá a komplikovaná. Již od pravěku bylo území obydleno různými kmeny. I díky řecké kolonizaci zde ve starověku začaly vznikat jednotlivé městské státy, které byly později sjednoceny římskou říší, která se udržela po několik staletí. Po jejím rozpadu v roce 476 n. l. byl poloostrov ovládnut barbarskými kmeny. Území dnešní Itálie bylo rozdrobeno do více států a některé části byly ovládány sousedními mocnostmi, jejichž představitelé spolu v průběhu dějin bojovali o moc. Kromě světských vládců o moc v Itálii usiloval i papežský stát. Ke sjednocení Itálie došlo v roce 1861.

Fakt, že Itálie dnešní podoby nabyla relativně pozdě a vždy byla rozdělena na menší celky, případně byly její části ovládány jinou velmocí, přispívá k tomu, že i dnes se Italové vnímají spíše jako obyvatelé jednotlivých regionů a ne Itálie jako státu. Každý region má svůj dialekt, tradice, pokrmy, kulturu. V zemi je patrná rivalita mezi industriálním severem a zemědělským jihem. Na vaše cestování po Itálii to samozřejmě nebude mít vliv, ale můžete si například všimnout, že noviny a televizní zprávy jsou zaměřeny spíše na region, v němž se nacházíte, než na dění v celé zemi.

Lidé

Italové si umějí užívat „dolce vita“ neboli sladkého života. Milují dobré jídlo, víno, zábavu, rádi tráví čas s širokou rodinou a přáteli. Oproti středoevropanům jsou hlasitější, spontánnější, typická je jejich živá gestikulace. K turistům se chovají mile a vstřícně, ale pokud vám naslibují něco, co zní až příliš dobře, raději to berte trošku s rezervou. V posledních letech se Itálie potýká s problémem ilegálních uprchlíků, kteří sem připlouvají především z Afriky přes ostrovy na jihu země. Cestovatelé se s nimi typicky setkávají ve větších městech a na plážích, kde prodávají drobné předměty a občerstvení.

V Itálii žije 6x více lidí než v ČR.

Svátky

Italové slaví svátky mezinárodní (Svátek práce, Nový rok atd.), státní (Den osvobození atd.) a náboženské (Vánoce, Velikonoce, Nanebevzetí Panny Marie atp.). Ke katolické víře se hlásí až 90 % obyvatelstva a křesťanské svátky jsou příležitostí k setkání široké rodiny a hodování.

Pro každý region, případně město, jsou pak typické různé slavnosti a festivaly. Mezi ty nejproslulejší patří například karneval v Benátkách, Palio di Siena (koňský dostih konající se dvakrát ročně na náměstí v tomto toskánském městě), historická regata v Benátkách a mnoho dalších. Přehled známých festivalů najdete například na webu goitaly.com. Pokud se rozhodnete slavnost navštívit, počítejte s nápory místních a turistů.

Kultura

Itálie je označována za kolébku západní civilizace. Země od dob římského impéria ovlivňovala dění v Evropě. Je to země, do níž se na počátku našeho letopočtu přesunulo centrum křesťanství, v něž se začala formovat římskokatolická církev a ve které sídlí papež. Země, z níž pochází renesance, opera a mnoho světově proslulých umělců, z nichž namátkou můžeme zmínit jména jako Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Giuseppe Verdi a mnoho dalších.

Itálie doslova oplývá muzei, galeriemi, výstavami, historickými památkami, kostely. V podstatě kamkoli se v Itálii vypravíte, natrefíte na historickou památku a umělecká díla. Proslulá jsou vatikánská muzea a Galerie Borghese v Římě, Galleria degli Uffizi ve Florencii, Národní archeologické muzeum v Neapoli, Gallerie dell' Accademia v Benátkách a z novějších muzeum Ferrari v Maranellu.

Pokud víte, kdy přesně se muzeum/galerii/památku chystáte navštívit, ověřte si, jestli se vstupenky dají rezervovat/koupit předem na internetu a vyhnete se tak i několikahodinovým frontám.

Pokud vás zajímá divadelní scéna, můžete navštívit milánskou La Scalu, ovšem počítejte s tím, že lístek není levnou záležitostí a může stát i několik set eur. Výrazně levněji vás vyjde prohlídka divadla přes den. Na webu teatro.it můžete sledovat divadelní dění v Itálii.

V Itálii se také pořádá řada hudebních festivalů. Nejznámější je festival Sanremo (oficiální název Festival italské písně), který se obvykle koná na přelomu února a března. Seznam všech italských festivalů rozdělený podle regionů. Z filmových festivalů je ve světě nejproslulejší Benátský filmový festival, konající se kažodorčně na konci srpna nebo začátku září.

Jazyk

Úředním jazykem je italština, v turistických oblastech se domluvíte anglicky, často také německy. Pokud budete cestovat do míst, kde turisté běžně nejsou, mohou mít místní s angličtinou problém a mít jen základní slovní zásobu, ale to jim nebude bránit v tom, aby se s vámi dorozuměli.

Minislovníček:

 • Buongiorno – Dobrý den
 • Buonasera – Dobrý večer
 • Grazie – Děkuji
 • Per favore – Prosím
 • Ciao/Salve – Neformální pozdrav
 • Fermata – Zastávka
 • Fermata a richiesta – Zastávka na znamení
 • Pohlednice – Cartoline
 • Poštovní známka – Francobollo
 • Spiagga – Pláž

Turismus

Itálie patří mezi nejnavštěvovanější státy světa a země je na turisty velmi dobře připravená. Služby jsou na vynikající úrovni, ale někdy může být problém rozlišit, co je pouhá „past“ na turisty, například pokud jde o předražená restaurační zařízení na hlavních náměstích atp.

Italské Cinque Terre

Geografie

Itálie se skládá z dvaceti regionů, přičemž dva z nich jsou ostrovy (Sicílie a Sardinie). Každý region má své „hlavní město“, např. Lazio – Řím, Lombardie – Milán, Toskánsko – Florencie atd. Apeninský poloostrov je omýván Středozemním mořem a dominují mu pohoří Alpy na severu a Apeniny na jihu. Na území Itálie se nachází několik sopek, z nichž nejznámější jsou Vesuv u Neapole a Etna na Sicílii. V okolí nejdelší italské řeky Pádu na severu Itálie se rozkládá úrodná Pádská nížina.

Celková rozloha Itálie je asi 4x větší než rozloha České republiky.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Euro

V celé Itálii se používá euro včetně San Marina a Vatikánu.

Euro

Směnárny a platba kartou

Euro je výhodnější směnit v ČR, italské směnárny si účtují vyšší poplatky a v bankách vám peníze nebudou chtít směnit vůbec.

Bankomaty jsou bežně dostupné i v menších městečkách, poplatky za výběr se liší podle toho, u jaké banky máte účet a jaké podmínky máte pro výběr v zemích EU.

V restauracích, supermarketech a kamenných obchodech se dá zpravidla platit kartou, budete-li cestovat na venkov, mějte s sebou raději nějaké drobné v hotovosti.

Kolik co stojí

Ceny v supermarketech jsou zhruba srovnatelné s cenami u nás. Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, ...), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety.

Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší.

V restauracích jsou ceny o výrazně vyšší než v ČR. Nejlevněji vás vyjdou těstoviny a rizoto, maso je oproti ČR dražší, stejně tak si oproti ČR připlatíte za alkohol.

Pokud máte rádi módu, naplánujte si dovolenou v Itálii v období sezónních slev, které jsou zde výrazně vyšší než u nás.

 • Voda 1,5 l – cca 60 centů
 • Těstoviny 0,5 kg – cca 80 centů
 • Rajčata 1 kg – cca 1,50–2,00 eura
 • Pesto – cca 2–3 eura
 • 2x jogurt – 1,50 eur
 • Parmezán 400 g – cca 8 eur
 • Gorgonzola 200 g – do 3 eur
 • Prosciutto 150 g – cca 3–4 eura
 • Krabička cigaret – cca 5 eur

Spropitné a smlouvání

V Itálii je běžné, že si podniky účtují couvert. Jeho výše musí být uvedena na jídelním lístku a existují dva druhy.

Tzv. „coperto“, které se většinou pohybuje v rozmezí 1–3 eura, ale v turistických oblastech může být i 5 eur a platí ho každý jednotlivec u stolu.

Podniky v nejnavštěvovanějších místech jako Řím, Florencie atp. si mohou účtovat ještě „servizio“, jehož výše se pohybuje okolo 10–20 % celkové útraty.

V Itálii není automatické dávat spropitné, ale samozřejmě je vřele vítáno. „Coperto“ a „servizio“ jde totiž do rukou majiteli podniku, zatímco spropitné personálu.

Podobně jako v jiných zemí EU v Itálii není běžné smlouvat.

Jak ušetřit

 • Cestováním mimo hlavní sezónu – tzn. období letních prázdnin, především měsíc srpen,
 • Nákupem potravin v obchodech a vařením v apartmánu,
 • Kávu si dávejte v barech a vychutnejte si ji jako Ital vestoje u pultu. Pokud si kávu necháte přínést ke stolku, vyjde vás dráž,
 • Večer si zajděte na „aperitivo“. Aperitivo se podává v barech a podnicích od brzkého večera (18.–19. hodiny). Zaplatíte si drink (typicky skleničku prosecca, aperol spritz, negroni atp.) jehož cena se pohybuje v rozmezí 5–10 eur a k němuž můžete neomezeně konzumovat občerstvení na baru. To se velmi liší. V některých podnicích dostanete pár jednohubek, někde mají plné stoly včetně těstovin, salátů a pizzy. Nestyďte se si pro jídlo zajít klidně několikrát, dělají to tak i místní. Pro nejlepší aperitivo v místě, kde se budete nacházet, zkonzultujte stránky jako Trip Advisor atp,
 • Místo lahve vína si objednejte „vino della casa“ – karafu točeného vína,
 • Při cestách vlakem na dlouhé vzdálenosti rezervujte jízdenky přes internet.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel bude spát v hostelu, kde ho postel vyjde na 15–30 eur nebo v levnějším hotelu, v nichž se ceny pohybují v rozmezí 50–100 eur za pokoj. Jídlo si bude kupovat v supermarketech, případně si obstará kebab a podobná jídla u stánků nebo si dá panino v baru (tyto varianty ho vyjdou okolo 5–7 eur). V restauraci si objedná rizoto nebo těstoviny a stáčené víno (do 15 eur). Přesouvat se bude hromadnou dopravou. Nejnižší náklady se tedy pohybují od 50 eur/osoba/den.

Ubytování ve střední kategorii vás vyjde na 100–200 eur za pokoj. Občas si zajdete na večeři do restaurace, to vás vyjde na 25–50 eur. Za vstupenky do muzeí, galerií a památek dáte do 15 eur. Přesouvat se budete autem, v případě, že si ho budete v Itálii půjčovat, vás vyjde od 20–25 eur na den. Dostáváme se tedy na denní rozpočet od 80 eur/osoba/den.

Pokud si chcete v Itálii žít na vysoké noze, počítejte s tím, že za hotelový pokoj dáte od 200 eur výše. Jíst budete ve vyhlášených restauracích, kde vás večeře vyjde od 50 eur. Na nákupy si zajdete do butiků světově proslulých návrhářů jako Versace, Prada, Bulgari a necháte v nich bez mrknutí oka tisíce eur.

Itálie je sice naprosto ideální destinací pro individuální turistiku, pokud máte ale raději organizované zájezdy, či ubytování přes cestovní kancelář, podívejte se na aktuální nabídku zájezdů do Itálie. Pobyt na týden většinou vyjde kolem 6.000 Kč, což je obvykle více, než kdybyste jeli na vlastní pěst.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Itálie

Do Itálie se dá pohodlně dopravit jak po zemi, tak letecky. Cesta autem na sever Itálie (Miláno) vám zabere přibližně 8–10 hodin v závislosti na tom, odkud vyjíždíte. V případě, že cestujete autem, počítejte s výdaji za mýtné na dálnici. V Itálii nemají dálniční známky a mýtné se platí při sjezdu z dálnice. Orientační ceník dálničních poplatků pro rok 2016.

Můžete také cestovat autobusem nebo vlakem. Ceny se mohou velmi lišit v závislosti na tom, kam jedete, u jakého dopravce, jaké trasy jsou zrovna v akci, ale obecně autobus vyjde výrazně levněji než vlak. Přímé vlakové spojení ČR a Itálie navíc v současnosti neexistuje, vždy musíte cestovat s přestupem, nejčastěji v Mnichově nebo ve Vídni.

Letenky do Itálie sledujte u všech známých evropských nízkonákladových společností (Wizzair, Ryanair, EasyJet atd.). Cena se může pohybovat od pár set po několik tisíc korun. Let z ČR do Itálie trvá přibližně 2 hodiny. Letecké spojení ČR a Itálie je poměrně husté, přímo se dostanete z Prahy do Říma, Benátek, Milána, Bari, Neapole, Boloni, Trapani a v letní sezoně i do dalších destinací.

Jak se nejlépe dopravovat

V Itálii se poměrně snadno obejdete bez auta, železnice i autobusy fungují docela dobře, i když je nutné (především u autobusů) si zvyknout na horší standard označování zastávek a jízdních řádů. Chystáte-li se cestovat vyloženě po venkově, auto je rozhodně plus, naopak ve městech bude jen znepříjemnou zátěží.

Železnice

V zemi je hustá železniční síť a na vlakovou dopravu se dá spolehnout. Jízdní řády a ceny jízdenek italských drah naleznete na webu trenitalia.com. Může se stát, že na vámi zvolené trase jezdí jak regionální, tak vysokorychlostní vlaky. Rozdíl poznáte na první pohled podle ceny jízdenek. U kratších regionálních tras obvykle nezáleží, zda si jízdenku koupíte dopředu nebo až na nádraží (při koupi na nádraží si vždy lístek označte na nástupišti před nástupem, podobně jako třeba v pražském metru). Naopak u dálkových a vysokorychlostních vlaků si jízdenku kupte přes internet, takové lístky jsou však vázané na konkrétní spoj.

Na hlavní trase z Říma do Milána a Benátek jezdí i soukromý vysokorychlostní dopravce Italo.

V Itálii je kromě státních drah několik dalších dopravních společností, většina z nich operuje na regionální úrovni a jízdenky není nutné řešit v předstihu.

Vlak Cinque Terre

Autobusy

S autobusovou dopravou už je to složitější. Autobusové společnosti se liší podle regionu a jízdní řády jsou někdy spíše orientační. Nejjednodušší je zeptat se místních, ať vám poradí zastávku a číslo autobusu, a při nástupu poprosit řidiče, ať vás upozorní, kde máte vystoupit. Nezapomeňte si předem ověřit, jestli se ten den nějaký autobus zase vrací zpět. Na exponovanějších turistických trasách bývají autobusy cestovních kanceláří a soukromých společností, které jezdí podle jízdního řádu.

Při dálkových trasách je možné využít často velmi levného spojení autobusů Flixbus.

Letecká doprava

Na delší vzdálenosti se snadno a levně dopravíte letadlem. Spojení časté a síť velmi hustá, nejlevnější letenky nabídne Ryanair nebo Volotea, v akcích začínají už na 350 Kč za jednosměrný let, případně ještě níž.

Autem

V Itálii se jezdí vpravo, doprava je hustá a řízení je pro zkušenější řidiče, kteří se nenechají za volantem snadno vystresovat. Čím jižněji pojedete, tím chaotičtější dopravní situace bude a jezdit autem po Neapoli hraničí s adrenalinovým zážitkem. Nicméně cestovat po Itálii autem je nejpohodlnější varianta, pokud se vydáte na venkov.

Půjčení auta není v Itálii nejlevnější záležitost. Samotné půjčovné vás může stát od 20–25 eur/den záleží na lokalitě a sezoně. Přehledná stránka, na níž jsou porovnávány nabídky více půjčoven například na Rentalcars.com.

Pojistné nebývá v ceně a bude vám nabídnuto zvlášť, rozhodně doporučujeme si ho připlatit v plném rozsahu a podrobně se přeptat na podmínky. Za pojištění si připlatíte desítky až pár set eur, podle toho, na jak dlouho ho sjednáváte. Navíc počítejte s tím, že většina agentur vám na debetní kartě po dobu půjčení auta zablokuje kauci, ta se může pohybovat v řádu stovek eur a bude vám odblokována ve chvíli, kdy auto v pořádku vrátíte.

Ceny, rozsah pojištění, výše kauce se mohou výrazně měnit podle půjčovny, kterou si vyberete. Než si auto půjčíte, vyplatí se věnovat čas průzkumu a srovnat si nabídky v místě, kam se chystáte.

Půjčovny mívají v podmínkách, že auto se půjčuje s plnou nádrží a s plnou nádrží se i vrací. Cena za 1 litr benzinu se pohybuje pod 1,50 eur. Některé půjčovny mají v podmínkách, že řidič musí přesáhnout 25 let.

Lodní doprava

Chystáte-li se na jeden z italských ostrovů, v některých případech se neobejdete bez trajektu. Zatímco na Sicílii, Sardinii, Pantellerii či Lampedusu se dá pohodlně a levně doletět letadlem, ostrovy, Capri, Ischia, Procida, Lipari a další jsou závislé na lodích. Na Elbu pak lze doletět z Pisy, ale létá se jen 3x týdně a lépe tak vyjde loď.

Lodní lístky obvykle nemusíte kupovat dopředu.

 • Sicílie: trajekty vyplouvají z měst Vila San Giovani nebo Reggio di Calabria na pevnivně a dorazí do města Messina. Spojení zajišťují spolešnosti Blueferries, Caronte nebo Liberty Lines,
 • Sardínie: lodě vyplouvají hlavně z přístavu Civitavecchia (Grimaldi a Moby Lines), ze sicilského Palerma (Tirrenia) a pak samozřejmě z Korsiky (La Meridionale, Corsica Ferries),
 • Elba: všechny lodě vyplouvají z přístavu Piombino, kam se dostanete vlakem. Na trase plují společnosti Moby Lines, Blue Navy nebo Corsica Ferries,
 • Capri: každou chvilku vyplouvají lodě z Neapole, několikrát denně pak i ze Sorrenta či Posistana,
 • Ischia, Procida: na ostrovy se dostanete častým spojením z Neapole nebo Pozzuoli,
 • Liparské ostrovy: na Lipari plují trajekty z Neapole (Siremar, SNAV) nebo sicilské Milazza (Siremar, Liberty Lines)
Městská doprava

Na Itálii je sympatické, že i ve velkých městech, jako jsou Řím, Neapol nebo například Florencie, se obejdete většinu času bez hromadné dopravy a můžete se po nich potulovat pěšky.

Co se hromadné dopravy týče, metro najdete v Římě, Neapoli, Milánu, Turíně, Janově, Catánii a Bresci. Bývá spolehlivé, ale v době špičky přeplněné. Bohužel neexistuje italská stránka typu našeho idosu, takže pokud se potřebujete v rámci města či v jeho blízkosti někam dopravit, zeptejte se místních na nejvhodnější způsob. Při nástupu do autobusu/tramvaje poproste řidiče, ať na vás mávne, až bude vaše zastávka, jsou většinou ochotní. Jízdenky se kupují v tabácích „tabaccheria“, ty jsou označeny modrým vývěsním štítem a na něm je vidět bílé písmeno T. Cena jízdenek se pohybuje mezi 1–1,50 eur.

Ve většině případů platí, že povrchová MHD je relativně nepřehledná a rozhodně se co do kvality ani vzdáleně nepřibližuje například té v Česku. Světlou výjimkou je například Milán, kde funguje MHD velmi dobře.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Italská kuchyně

Italskou kuchyni netřeba příliš představovat. Většina pokrmů se skládá z pár surovin a důraz je kladen především na jejich čerstvost. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než světoznámé variace těstovin a pizzy, najděte si restauraci, do níž chodí místní, nechte si poradit, jaké suroviny a pokrmy jsou typické pro danou oblast a ty následně ochutnejte.

Nejdůležitějším jídlem dne je večeře, kterou Italové jedí později než my. Při plánování dne počítejte s tím, že restaurace mívají na siestu zavřeno a otevírají kolem 19. hodiny. Samotná večeře se skládá typicky ze tří až čtyř chodů: antipasto – předkrm (například salát caprese, žlutý meloun obalený šunkou, plody moře atd.), primo piatto – první chod (těstoviny nebo rizoto), secondo piatto – druhý chod (maso, ryba) a dolce – dezert (tiramisu, panna cotta, sorbet, zmrzlina atd.). K jídlu se pije voda a víno, ideálně si nechte doporučit lahev typickou pro oblast, v níž se nacházíte.

Italská pizza

Jak se stravovat jako místní

Vyhněte se restauracím, kde sedí jen turisti a jděte tam, kde jedí místní. Dobře vám poslouží stránky typu TripAdvisor, pokud jsou vysoká hodnocení u komentářů psaných italsky, je to dobrá indicie.

Na snídani si zajděte do baru a dejte si „brioche“ – croissant s náplní a cappuccino. Italové mají ve zvyku snídat málo, typicky sladké pečivo a kávu. V průměrných 3hvězdičkových hotelech čekejte podobnou snídani. Během dne si v baru můžete sednout na menší jídlo jako „panino“ – plněná bageta, jak studená, tak zapečená, toasty, případně nějaké těstoviny. Večer se v nich podává „aperitivo“. V barech ceny nejsou vysoké a většinou se platí předem.

Pokud si chcete zajít do restaurace, budete se rozhodovat mezi několika typy podniků. Pizzerie, kde se kromě pizzy připravují většinou i těstoviny. „Trattoria“ je neokázalý podnik, často s domáckou, útulnou atmosférou, kde se podávají jednodušší jídla, podobně tak „osteria“ mívá velmi příjemnou atmosféru a často se specializují na jednoduché, místní pokrmy. „Ristorante“ bývá o něco okázalejší a zpravidla dražší.

Budete-li mít při cestě k dispozici auto, rozhodně si na internetu (TripAdvisor) vyhledejte, jestli se ve vašem okolí bude vyskytovat „agriturismo“. Vyberte si podnik, který je dobře hodnocen Italy, ideálně menší velikosti, a zajděte si tam na večeři. Je potřeba si udělat rezervaci předem. Budete tak mít jedinečnou příležitost stolovat jako místní, ochutnat vybrané delikatesy kraje, v němž se nacházíte a zapít je místním vínem. Cena se pohybuje v rozmezí 25–40 eur/osoba a jsou v ní zahrnuty i víno a voda. V agriturismu si nevybíráte jídlo z menu, ale bude vám servírováno to, co je zrovna nachystáno.

Italské espresso

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně v baru (brioche a káva) vás vyjde na 3–5 eur. Panino vás vyjde okolo 5 eur. Pizza a těstoviny v rozmezí 6–12 eur a hlavní jídlo včetně vína/piva v rozmezí 20–50 eur. Drink v baru stojí zhruba 5–7 eur, v době „aperitiva“ může být o pár eur dražší.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Městská turistika

Pokud existuje v Evropě země zaslíbená městské turistice, pak je to Itálie. Nemusíte vyrazit jen za historickými památkami, které jsou v Itálii naprosto všude, ale třeba jen za poklidnou jižanskou atmosférou, výborným jídlem a pitím nebo za nákupy do Milána. Většinu italských měst navíc pohodlně obsáhnete pěšky.

Outdoorové aktivity

V Itálii se nachází přes 500 ferrat, z nichž více než polovina leží v Dolomitech. Na internetu naleznete množství článků i v češtině, které z nich jsou ty nej. Kompletní přehled italských ferrat (v němčině). Pokud jsou na vás ferraty přliš náročné, vydejte se na túru.

Šnorchlování a potápění

Za potápěním a šnorchlováním se vydejte na jih Itálie (Lazio, Kalábrie, Kampánie) a na ostrovy Sicílie a Sardínie. Více informací.

Pláže

Většina českých turistů se v létě vydává na Jadran do letovisek jako Caorle, Bibione, Rimini, atp. Tyto destinace jsou oblíbené, protože se do nich dá pohodlně dojet autem a cestovní kanceláře je nabízejí relativně levně. Ovšem pláže jsou zde přeplněné a spíše než na Italy zde narazíte na krajany. Za nejhezčími plážemi se vydejte na jih Itálie (Kalábrie, Apulie) a na ostrovy Sardinie a Sicílie.

Alghero

Parky a rezervace

V Itálii se nachází 25 národních parků a jejich rozloha pokrývá přibližně 6 % z území Itálie. Mezi nejznámější patří park Gran Sasso v regionu Marche, sopka Vesuv u Neapole, Gargano v Apulii nebo například Cinque Terre na italské riviéře v Ligurii. Kompletní seznam národních parků.

Zimní sporty a střediska

Italské Alpy jsou mezi milovníky zimních sportů velmi oblíbené pro své příznivé počasí (až 300 slunečných dní v roce). Z ČR se do nich navíc dostanete za 6–8 hodin jízdy. Lanovky zde jezdí do necelých dvou a půl tisíce metrů a sjezdovky jsou dobře upravené. Za lyžováním se do Itálie můžete vydat jak po vlastní ose, tak vybrat jeden z mnoha lyžařských zájezdů.

Pro děti

S dětmi si zajeďte do některého ze zábavních parků, které se v Itálii nachází. Mezi nejznámější parky patří Gardaland u jezera Garda, Mirablandia u města Ravenna, Aqualandia u města Jesolo, Etnaland na Sicílii nebo Leolandia u Milána. Kompletní přehled zábavních parků rozdělený podle regionů.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Itálie je bezpečná země, není povinné žádné očkování a stačí dodržovat základní hygienické návyky.

Kriminalita

Pro Itálii platí stejná pravidla jako pro ostatní státy EU. V oblastech, kde se vyskytuje hodně lidí, si dávejte pozor na kapesní zloděje a ve větších městech raději nechoďte, zejména po setmění, do rizikových částí. Typicky přístavy, okolí nádraží, periférní čtvrti atp.

Riziko katastrof

Zemětřesení jsou v Itálii běžná, ale v drtivé většině případů se jedná o slabé otřesy, které ani nezaznamenáte.

Na území Itálie se nachází nejméně deset aktivních sopek (tzn. aktivita v posledních 10.000 letech), z nichž pouze dvě jsou aktivní často (v řádů měsíců): Etna na Sicílii a ostrov Stromboli ležící severně od Sicílie. Pokud se na ně chystáte, zjistěte si aktuální informace na internetu, nebo se zeptejte na recepci či v informačním centru.

Důležité kontakty

 • Italská ambasáda v Praze: +420 233 080 111, pohotovost: +420 603 517 770
 • České velvyslanectví v Římě: +39 063609571, pohotovost: +39 335310450
 • Tísňová linka: 112
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Itálie je součástí Schengenského prostoru a obyvatelé ČR pro vstup do země nepotřebují víza, ani cestovní pas, stačí občanský průkaz.

Očkování

Není potřeba žádné očkování.

Celní předpisy

Cigarety: 800 ks cigaret nebo 400 ks cigaret o váze 3 g/ks nebo 200 ks doutníků nebo 1 kg tabáku.

Alkohol: alkoholické nápoje mohou dovážet osoby starší 17 let (10 l alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 22 %, 20 l alkoholických nápojů s obsahem nepřesahujícím 22 % alkoholu, 2 l lehkých vín ), 90 l vín, z toho 60 l šumivého vína, 110 l piva.

Pohonné hmoty: dovoz benzinu v kanystru je zakázán. Míra tolerance je 10 l paliva v homologovaném kanystru.

Peníze: dovoz a vývoz hotovosti je omezen na částku nižší než 10.000 eur. Při dovozu/vývozu stejném nebo vyšším než uvedená částka je třeba doplnit prohlášení o dovozu/vývozu peněz.

Co vidět a navštívit v Itálii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Itálii

Zavřít boční panel

Řím

V hlavním městě Itálie se ani nesnažte oběhnout všechny památky. Vytipujte si ty, které vás opravdu zajímají a alespoň jeden půlden si nechte na bezcílné potulování římskými uličkami. Na večeři si zajděte do čtvrti Trastevere, kde se nachází spousta příjemných podniků, do nichž chodí místní.

Tip: Pokud se chystáte to Colossea, začněte svou prohlíku na Forum Romanum, které je hned naproti Colosseu. Vstupenka platí na obě památky a v Colosseu jsou výrazně delší fronty.

Zavřít boční panel

Toskánsko

Začněte návštěvou ve Florencii, kolébce renesance. Vystoupejte do kupole nebo zvonice katedrály „Santa Maria del Fiore“ odkud se před vámi rozprostře nezapomenutelný výhled na celé město. Navštivte baziliku „Basilica di Santa Croce“, kde je pohřbeno mnoho významných florenťanů a „Palazzo Vecchio“, před nímž se nachází kopie Davida od Michelangela. Přes „Ponte Vecchio“ se projděte k zahradám Boboli. Pokud vás zajímá výtvarné umění, nesmíte vynechat galerii Uffizi. Vyjeďte si do 8 kilometrů vzdáleného Fiesole, které bylo založeno Etrusky a odkud je krásný výhled na Florencii, které dominuje kupole katedrály.

Až se nabažíte Florencie, vydejte se do dalších toskánských měst. Navštivte Sienu a její Duomo a náměstí „Piazza del Campo“, na němž se odehrávají dostihy „Palio di Siena“. Pokochejte se středověkou architekturou městečka San Gimignano a jeho 15 věžemi. Ochutnejte zde nejlepší zmrzlinu na světě v „Gelateria Dondoli“ na náměstí „Piazza della Cisterna“ a místní bílé víno Vernaccia. V městečku Lucca na vás dýchne pravá toskánská atmosféra a město Pisa a její šikmou věž snad ani není třeba představovat.

Zavřít boční panel

Benátky

Na náměstí Svatého Marka nevynechejte Dóžecí palác a Baziliku svatého Marka a nezapomeňte na Most vzdechů, který spojuje Dóžecí palác s vězením. Snažte se neztratit v úzkých uličkách, které vás dovedou k „Ponte di Rialto“, jednomu ze čtyř benátských mostů ležících na „Canal Grande“. Můžete se nechat svézt gondolou a navečer si vychutnejte Spritz, který z benátska pochází.

Zajeďte si na souostroví Murano, nacházející se v Benátské laguně, které je známé pro svou tradiční výrobu skla. Pokud vám zbyde čas, podívejte se do 40 kilometrů vzdálené Padovy, které dominuje Bazilika svatého Antonína.

Zavřít boční panel

Sicílie

Sicílie má oproti pevninské Itálii na první pohled jinou atmosféru. Ne náhodou se místní mafie jmenuje „Cosa Nostra“ – Naše věc. Na ostrově budete mít možnost ochutnat to nejlepší z italské kuchyně, těžká červená vína a vynikající sladkosti. Ostrov byl ovládán antickým Řeckem, Římem, Araby, Normany, Španěly a později byl připojen k Neapolskému království. Z každého období zde naleznete památky.

Projděte si hlavní město Palermo, jeho katedrálu a kostel „San Giovanni degli Eremiti“, na němž je krásně vidět, jak se na Sicílii střídaly různé nadvlády. Zajeďte do města Cefalù vzdáleného 90 minut jízdy od Palerma, v jehož katedrále se snoubí styl islámský, normanský a byzantský. Za antickými památkami si zajeďte do měst Agrigento a Selinunte na jihozápadě a Siracusa na východě ostrova. Na jihu navštivte ospalé městečko Ragusa Ibla, které má nezapomenutelnou atmosféru. Za přírodou se vydejte do některého z národních parků a přírodních rezervací nebo podnikněte trek na sopku Etna, můžete se také vypravit na sopečný ostrov Stromboli ležící severně od Sicílie. Chození po městech a památkách prokládejte časem stráveným na krásných sicilských plážích.

Zavřít boční panel

Sardínie

Ostrov ležící západně od Itálie nabízí jedny z nejhezčích přírodních scenérií a pláží v zemi. Ve starověku ostrov obývala nuragská civilizace, jejíž pozůstatky můžete obdivovat u města Barumini – „Nuraghe Su Nuraxi“ a komplex „Nuraghe di Santa Cristina“ u jezera Omodeo. Z období ještě před nuragskou civilizací je na Sardínii zachována Necropole di Montessu na jihu ostrova.

Na ostrově najdete památky z období nadvlády dalších starověkých civilizací (Féničané – starobylé město Tharros na západě, Římané – chrám „Tempio di Antas“ na jihozápadě atd.). Můžete si vybrat z množství přírodních krás (například jeskyně, pohoří Gennargentu, náhorní plošiny – nejznámější „Giara di Gesturi“ atp.) Především však objevujte překrásné pláže s průzračným azurovým mořem a vychutnejte si večeři v některém z místních „agriturismo“.

Zavřít boční panel

Neapol

Neapol sice nepatří k italským malebným městům s uhlazeným historickým centrem, je chaotičtější, neuspořádanější a špinavější, ale přesto její jedinečná atmosféra stojí za návštěvu.

Vydejte se na promenádu, které vévodí hrady „Castel dell' Ovo“ a „Castel Nuovo“, v historickém centru nevynechejte náměstí „Piazza del Plebiscito“, toulejte se úzkými uličkami s rozvěšeným prádlem ve Španělské čtvrti, prohlédněte se některé ze zhruba 450 kostelů, které v Neapoli jsou, navštivte podzemí města a pokochejte se nádherným výhledem na Neapolský záliv a Vesuv z „Castel Sant' Elmo“. Večer si zajděte na pravou napolitánskou pizzu s buvolí mozzarellou. Z okolí Neapole si nenechte ujít sopku Vesuv, Pompeje, ostrovy Capri a Ischia a pobřeží Amalfi jižně od města.

Zavřít boční panel

Italská jezera

Naplánujte si okruh okolo jezer v Lombardii, na severu Itálie. Gardské jezero „Lago di Garda“ je největší italské jezero a na jeho poloostrově se rozkládá historické centrum města Sirmione, odkud už je to jen 42 kilometrů do Verony, do níž Shakespeare zasadil tragédii Romeo a Julie. Druhé největší je „Lago Maggiore“ ležící z části ve Švýcarsku. Třetí v pořadí je Comské jezero „Lago di Como“, kolem něhož je mnoho lázní a jehož příroda natolik okouzlila George Clooneyho, že si zde pořídil vilu. Od Comského jezera je asi hodinu jízdy vzdáleno město Milán, kterému vévodí katedrála Narození Panny Marie. Milán nesmíte vynechat, pokud jste milovníci módy a nakupování.

Zavřít boční panel

Apulie

Navštivte špicku – Kalábrii, podrážku – Basilicatu a patu – Apulii italské kozačky, kde život plyne líným tempem a budete moci nasát pravou jižanskou atmosféru. Kalabrijské a Apulijské pláže jsou právem označovány za „evropský Karibik“ a nejsou tak přeplněné jako na severu Itálie. V Apulii navštivte město Lecce postavené ze zlatavého vápence a Alberobello, městečko jižně od Bari, jehož typické domky – „trulli“ byl stavěny tak, aby se daly kdykoli rozložit a obyvatelé tak předešli placení daní. V Basilicatě si nenechte ujít město Matera, jehož nejstarší část „kameny Matery“ je součástí světového dědictví UNESCO.

Počasí a sezóny v Itálii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Střední Itálie
Pro památkové nadšence celoročně, na koupání červen - říjen

8 °C

10 °C

12 °C

15 °C

20 °C

27 °C

30 °C

31 °C

27 °C

20 °C

16 °C

10 °C
Jih a ostrovy
Koupání i poznávání italského venkova

16 °C

16 °C

18 °C

20 °C

24 °C

27 °C

30 °C

31 °C

28 °C

25 °C

20 °C

16 °C
Dolomity
Prosluněná lyžovačka i letní ferraty

-4 °C

-3 °C

4 °C

6 °C

13 °C

16 °C

17 °C

17 °C

15 °C

8 °C

0 °C

-4 °C
Severní Itálie
Návštěva Benátek, Verony nebo Milána

6 °C

8 °C

12 °C

16 °C

22 °C

24 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Pro Itálii jsou typická horká, suchá léta a mírné, deštivé zimy. Vzhledem k velikosti země se podnebí liší na severu a jihu. Ve vyšších polohách jsou mrazivé zimy se sněhem. 

Pokud cestujete do Itálie v zimě, počítejte s tím, že tam není zvykem vytápět místnosti na tak vysoké teploty jako u nás. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Itálie můžete vyrazit kdykoli během roku, záleží, za čím vyrážíte. Ideální měsíce pro návštěvu Itálie jsou duben až červen a září až říjen. Pokud jedete do Itálie během letních prázdnin, počítejte s tím, že v srpnu si bere dovolenou i většina Italů, takže letoviska budou přeplněná a ceny vyšší. Naopak města budou vylidněná a hodně podniků bude mít z důvodu dovolených zavřeno. Pokud plánujete návštěvu Vatikánu, vyhněte se hlavním křesťanským svátkům.

Pro cesty do italských Alp jsou samozřejmě nejvhodnější měsíce listopad až duben.

Skvělé akce do Itálie

ušetříš až 83%
To bude jízda!
ušetříš až 75%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
286 starších akcí
Avatar uživatele Klára Nekvindová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 10 dny
Navrhni úpravu