Průvodce státem

Itálie

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země ve tvaru dámské kozačky

Itálie se nachází na jihu Evropy, na Apeninském poloostrově. Na severu hraničí s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem. Na území Itálie se nachází dva samostatné státy, San Marino a Vatikán.

Stačí se jen rozhodnout, jestli vás více lákají hory, letní dovolená u moře, zimní sporty, aktivní dovolená, jezera, pevnina, ostrovy, městská turistika, památky, gastroturistika, agriturismus nebo třeba přírodní parky. Itálie je pro cestovatele země zaslíbená a nabízí vám celou škálu možností, jak cestu pojmout. Jeden den tak můžete zdolat nejvyšší horu Evropy, druhý den si dávat výtečné plody moře na pláži a třetí den u sklenky vína obdivovat nádhernou architekturu. Není náhoda, že se v Itálii nachází nejvíce památek světového dědictví UNESCO (aktuálně 51).

Průvodce pro tebe napsal Klára Nekvindová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
Itálie zabaví po celý rok. Lyžaře, koupáky i milovníky památek.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 14x za měsíc a ušetříš cca 55 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Itálie

Co vidět a navštívit v Itálii

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Itálii

Zavřít boční panel

Řím

V hlavním městě Itálie se ani nesnažte oběhnout všechny památky. Vytipujte si ty, které vás opravdu zajímají a alespoň jeden půlden si nechte na bezcílné potulování římskými uličkami. Na večeři si zajděte do čtvrti Trastevere, kde se nachází spousta příjemných podniků, do nichž chodí místní. 

Tip: Pokud se chystáte to Colossea, začněte svou prohlíku na Forum Romanum, které je hned naproti Colosseu. Vstupenka platí na obě památky a v Colosseu jsou výrazně delší fronty.

Průvodce městem Řím

Zavřít boční panel

Toskánsko

Pokud jste se nabažili Florencií, vydejte se do dalších toskánských měst. Navštivte Sienu a její Duomo a náměstí „Piazza del Campo“, na němž se odehrávají dostihy „Palio di Siena“. Pokochejte se středověkou architekturou městečka San Gimignano a jeho 15 věžemi. Ochutnejte zde nejlepší zmrzlinu na světě v „Gelateria Dondoli“ na náměstí „Piazza della Cisterna“ a místní bílé víno Vernaccia. V městečku Lucca na vás dýchne pravá toskánská atmosféra a město Pisa a její šikmou věž snad ani není třeba představovat.

Zavřít boční panel

Benátky

Na náměstí Svatého Marka nevynechejte Dóžecí palác a Baziliku svatého Marka a nezapomeňte na Most vzdechů, který spojuje Dóžecí palác s vězením. Snažte se neztratit v úzkých uličkách, které vás dovedou k „Ponte di Rialto“, jednomu ze čtyř benátských mostů ležících na „Canal Grande“. Můžete se nechat svézt gondolou a navečer si vychutnejte Spritz, který z benátska pochází.

Zajeďte si na souostroví Murano, nacházející se v Benátské laguně, které je známé pro svou tradiční výrobu skla. Pokud vám zbyde čas, podívejte se do 40 kilometrů vzdálené Padovy, které dominuje Bazilika svatého Antonína.

Průvodce městem Benátky

Zavřít boční panel

Sicílie

Sicílie má oproti pevninské Itálii na první pohled jinou atmosféru. Ne náhodou se místní mafie jmenuje „Cosa Nostra“ – Naše věc. Na ostrově budete mít možnost ochutnat to nejlepší z italské kuchyně, těžká červená vína a vynikající sladkosti. Ostrov byl ovládán antickým Řeckem, Římem, Araby, Normany, Španěly a později byl připojen k Neapolskému království. Z každého období zde naleznete památky. 

Projděte si hlavní město Palermo, jeho katedrálu a kostel „San Giovanni degli Eremiti“, na němž je krásně vidět, jak se na Sicílii střídaly různé nadvlády. Zajeďte do města Cefalù vzdáleného 90 minut jízdy od Palerma, v jehož katedrále se snoubí styl islámský, normanský a byzantský. Za antickými památkami si zajeďte do měst Agrigento a Selinunte na jihozápadě a Siracusa na východě ostrova. Na jihu navštivte ospalé městečko Ragusa Ibla, které má nezapomenutelnou atmosféru. Za přírodou se vydejte do některého z národních parků a přírodních rezervací nebo podnikněte trek na sopku Etna, můžete se také vypravit na sopečný ostrov Stromboli ležící severně od Sicílie. Chození po městech a památkách prokládejte časem stráveným na krásných sicilských plážích.

Průvodce ostrovem Sicílie

Zavřít boční panel

Sardinie

Ostrov ležící západně od Itálie nabízí jedny z nejhezčích přírodních scenérií a pláží v zemi. Ve starověku ostrov obývala nuragská civilizace, jejíž pozůstatky můžete obdivovat u města Barumini – „Nuraghe Su Nuraxi“ a komplex „Nuraghe di Santa Cristina“ u jezera Omodeo. Z období ještě před nuragskou civilizací je na Sardínii zachována Necropole di Montessu na jihu ostrova.

Na ostrově najdete památky z období nadvlády dalších starověkých civilizací (Féničané – starobylé město Tharros na západě, Římané – chrám „Tempio di Antas“ na jihozápadě atd.). Můžete si vybrat z množství přírodních krás (například jeskyně, pohoří Gennargentu, náhorní plošiny – nejznámější „Giara di Gesturi“ atp.) Především však objevujte překrásné pláže s průzračným azurovým mořem a vychutnejte si večeři v některém z místních „agriturismo“.

Průvodce ostrovem Sardinie

Zavřít boční panel

Neapol

Neapol sice nepatří k italským malebným městům s uhlazeným historickým centrem, je chaotičtější, neuspořádanější a špinavější, ale přesto její jedinečná atmosféra stojí za návštěvu.

Vydejte se na promenádu, které vévodí hrady „Castel dell' Ovo“ a „Castel Nuovo“, v historickém centru nevynechejte náměstí „Piazza del Plebiscito“, toulejte se úzkými uličkami s rozvěšeným prádlem ve Španělské čtvrti, prohlédněte se některé ze zhruba 450 kostelů, které v Neapoli jsou, navštivte podzemí města a pokochejte se nádherným výhledem na Neapolský záliv a Vesuv z „Castel Sant' Elmo“. Večer si zajděte na pravou napolitánskou pizzu s buvolí mozzarellou. Z okolí Neapole si nenechte ujít sopku Vesuv, Pompeje, ostrovy Capri a Ischia a pobřeží Amalfi jižně od města.

Zavřít boční panel

Italská jezera

Naplánujte si okruh okolo jezer v Lombardii, na severu Itálie. Gardské jezero „Lago di Garda“ je největší italské jezero a na jeho poloostrově se rozkládá historické centrum města Sirmione, odkud už je to jen 42 kilometrů do Verony, do níž Shakespeare zasadil tragédii Romeo a Julie. Druhé největší je „Lago Maggiore“ ležící z části ve Švýcarsku. Třetí v pořadí je Comské jezero „Lago di Como“, kolem něhož je mnoho lázní a jehož příroda natolik okouzlila George Clooneyho, že si zde pořídil vilu. Od Comského jezera je asi hodinu jízdy vzdáleno město Milán, kterému vévodí katedrála Narození Panny Marie. Milán nesmíte vynechat, pokud jste milovníci módy a nakupování.

Zavřít boční panel

Apulie

Navštivte špicku – Kalábrii, podrážku – Basilicatu a patu – Apulii italské kozačky, kde život plyne líným tempem a budete moci nasát pravou jižanskou atmosféru. Kalabrijské a Apulijské pláže jsou právem označovány za „evropský Karibik“ a nejsou tak přeplněné jako na severu Itálie. V Apulii navštivte město Lecce postavené ze zlatavého vápence a Alberobello, městečko jižně od Bari, jehož typické domky – „trulli“ byl stavěny tak, aby se daly kdykoli rozložit a obyvatelé tak předešli placení daní. V Basilicatě si nenechte ujít město Matera, jehož nejstarší část „kameny Matery“ je součástí světového dědictví UNESCO.

Zavřít boční panel

Milán

Druhé největší italské město a centrum světové módy Milán je oblíbeným místem, kam míří turisté za nákupy a kulturou. V Miláně najdete mnoho světoznámých galerií, muzeí i operních souborů, město je navíc velmi dobře dostupné z celého Česka.

Průvodce městem Milán

Zavřít boční panel

Kampánie

Jeden z nejrozmanitějších italských regionů rozkládající se pod majestátní sopkou Vesuv nabídne aktivity po celý rok. Můžete se tu koupat, putovat po antických památkách nebo vyrazit do termálních lázní. Více si přečtěte v samostatném průvodci.

Průvodce regionem Kampánie

Zavřít boční panel

Lago di Como

Severoitalská jezera jsou velkým lákadlem pro klidnou dovolenou v nádherném podalpském prostředí s tradičními malými vesničkami i zábavou v podobě vodních sportů či pěších túr. Lago di Como potěší především milovníky klidu a odpočinku.

Průvodce regionem Lago di Como

Zavřít boční panel

Florencie

Začněte návštěvou ve Florencii, kolébce renesance. Vystoupejte do kupole nebo zvonice katedrály „Santa Maria del Fiore“ odkud se před vámi rozprostře nezapomenutelný výhled na celé město. Navštivte baziliku „Basilica di Santa Croce“, kde je pohřbeno mnoho významných florenťanů a „Palazzo Vecchio“, před nímž se nachází kopie Davida od Michelangela. Přes „Ponte Vecchio“ se projděte k zahradám Boboli. Pokud vás zajímá výtvarné umění, nesmíte vynechat galerii Uffizi. Vyjeďte si do 8 kilometrů vzdáleného Fiesole, které bylo založeno Etrusky a odkud je krásný výhled na Florencii, které dominuje kupole katedrály.

Průvodce městem Florencie

Zavřít boční panel

Bergamo

Malé podhorské městečko poblíž Milána zná většina cestovatelů jen díky místnímu letišti. Bylo by však chybou nevydat se i přímo do města a prolézt krásnou historickou čtvrť Cittá Alta.

Průvodce městem Bergamo

Zavřít boční panel

Verona

Dějiště slavného shakespearova románu Rome a Julie vás nadchne svým geniem loci i desítkami historických památek. Vydejte se po stopách nešťastné lásky i italské historie a spojte výlet do Verony třeba s cestou k jezeru Garda.

Průvodce městem Verona

Počasí a sezóny v Itálii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Střední Itálie
Pro památkové nadšence celoročně, na koupání červen - říjen

8 °C

10 °C

12 °C

15 °C

20 °C

27 °C

30 °C

31 °C

27 °C

20 °C

16 °C

10 °C
Jih a ostrovy
Koupání i poznávání italského venkova

16 °C

16 °C

18 °C

20 °C

24 °C

27 °C

30 °C

31 °C

28 °C

25 °C

20 °C

16 °C
Dolomity
Prosluněná lyžovačka i letní ferraty

-4 °C

-3 °C

4 °C

6 °C

13 °C

16 °C

17 °C

17 °C

15 °C

8 °C

0 °C

-4 °C
Severní Itálie
Návštěva Benátek, Verony nebo Milána

6 °C

8 °C

12 °C

16 °C

22 °C

24 °C

27 °C

27 °C

23 °C

17 °C

11 °C

7 °C

Počasí

Pro Itálii jsou typická horká, suchá léta a mírné, deštivé zimy. Vzhledem k velikosti země se podnebí liší na severu a jihu. Ve vyšších polohách jsou mrazivé zimy se sněhem. 

Pokud cestujete do Itálie v zimě, počítejte s tím, že tam není zvykem vytápět místnosti na tak vysoké teploty jako u nás. 

Sezóny a kdy vyrazit

Do Itálie můžete vyrazit kdykoli během roku, záleží, za čím vyrážíte. Ideální měsíce pro návštěvu Itálie jsou duben až červen a září až říjen. Pokud jedete do Itálie během letních prázdnin, počítejte s tím, že v srpnu si bere dovolenou i většina Italů, takže letoviska budou přeplněná a ceny vyšší. Naopak města budou vylidněná a hodně podniků bude mít z důvodu dovolených zavřeno. Pokud plánujete návštěvu Vatikánu, vyhněte se hlavním křesťanským svátkům.

Pro cesty do italských Alp jsou samozřejmě nejvhodnější měsíce listopad až duben.

Skvělé akce do Itálie

ušetříš až 45%
Hurá za zážitky!
ušetříš až 54%
To bude jízda!
ušetříš až 83%
Tam to bude krásný!
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
397 starších akcí
Avatar uživatele Klára Nekvindová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu