Kuvajt
Kuvajt

Kultura a lidé v Kuvajtu

Historie v kostce

Kuvajt se stal brzo centrem obchodu v regionu a důležitým přístavem. Obyvatelé se kromě obchodu živili lovem perel. Roku 1752 byla utvořena stabilní vláda a v roce 1770 vládnoucí Sabahové podepsali smlouvu s Brity kvůli obraně před Otomanskou říší, od roku 1899 je Kuvajt Britskou kolonií, a to až do 19. 6. 1961. Roku 1938 byla v Kuvajtu nalezena ropa a od roku 1946 se vyváží. 2. 8. 1990 anektoval Kuvajt Irák, osvobozen byl 23. 2. 1991. Iráčané zdevastovali průmysl i infrastrukturu, vykradli banky i muzea a zapálili 749 ropných vrtů. 

Lidé

Domorodci jsou Arabové, ale protože nemusejí pracovat, tak dvojnásobek místních obyvatel tvoří námezdní síly z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Afriky. Prakticky všichni mluví anglicky a k turistům se chovají celkem přátelsky. To neplatí na silnicích – jezdí se tu dost rychle a zběsile. Jejich neskutečné bohatství (kromě efektních skleněných mrakodrapů v centru) moc není vidět. Chodníky tu rozhodně nejsou ze zlata a o nějaké velké čistotě také nemůže být řeč.

Svátky

V Kuvajtu se slaví tyto svátky:

  • 1. 1. – Nový rok
  • 25. 2. – Národní den (1950)
  • 26. 2. – Den svobody
  • 27. 3. – Den hory Arafat
  • 19. 6. – Den osvobození
  • Ramadán: aktuálně duben/květen

Kultura

Kuvajt je velice tradiční arabskou zemí. Přesto není nutné, aby ženy chodily zahalené, muži mohou mít kraťasy a dámy minisukně, koupat se lze jako u nás (to znamená v plavkách). Zahalit se je nutné jen při návštěvě mešity.

Prakticky se tu nekrade. I drobná kapesní krádež plní hlavní stránky místních novin. Vlastnit alkohol je nezákonné, přesto většina bohatšich lidí má doma dobře zásobený bar, zvlášť domácí vaření piva je velice populární. Vepřové maso je zakázané. Jíst na veřejnosti během ramadánu hrozí pokutou 25.000 Kč. 

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, většinou se však domluvíte i anglicky. Ceny jsou psány zpravidla arabskými číslicemi.

Turismus

Tato země turisty neoplývá. Nemá ani mnoho co nabídnout. Přesto se tu minimálně tři dny nebudete nudit a i turistická infrastruktura je zde relativně slušná. 

Geografie

Kuvajt je malý emirát v Perském zálivu. Sousedí s Irákem a Saúdskou Arábií. Ke Kuvajtu patří i několik ostrovů, největší je neobydlený Búbiján a turistická Failaka. Na území Kuwaitu je 8 % světových zásob ropy, a tak je jeden z nejvýznamnějších producentů černého zlata. Celý stát tvoří mírně zvlněná holá poušť s nejvyšším bodem neuvěřitelných 306 metrů. Naprostá většina obyvatel žije v hlavním městě, které absorbovalo dalších několik předměstí.

Chystáš se do Kuvajtu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.