Průvodce státem

Kuvajt

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Synonymum blahobytu

Malá monarchie na konci Perského zálivu, staletí utlačovaná a dnes jeden z nebohatších států. Ač hodně tradiční, kromě alkoholu velmi vstřícná západnímu světu. Kuvajt mohutně buduje efektní mrakodrapy. Může si to dovolit – jeho zásoby ropy jsou v celosvětovém měřítku odhadovány na neskutečných 8 %. 

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
Vízum za 3 KWD
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Podzim – jaro
Vyhněte se vedrům během léta, jinak od podzimu do jara.
Více o počasí
Letenky od
8 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 12x do roka a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kuvajtu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Kuvajt se stal brzo centrem obchodu v regionu a důležitým přístavem. Obyvatelé se kromě obchodu živili lovem perel. Roku 1752 byla utvořena stabilní vláda a v roce 1770 vládnoucí Sabahové podepsali smlouvu s Brity kvůli obraně před Otomanskou říší, od roku 1899 je Kuvajt Britskou kolonií, a to až do 19. 6. 1961. Roku 1938 byla v Kuvajtu nalezena ropa a od roku 1946 se vyváží. 2. 8. 1990 anektoval Kuvajt Irák, osvobozen byl 23. 2. 1991. Iráčané zdevastovali průmysl i infrastrukturu, vykradli banky i muzea a zapálili 749 ropných vrtů.

Lidé

Domorodci jsou Arabové, ale protože nemusejí pracovat, tak dvojnásobek místních obyvatel tvoří námezdní síly z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Afriky. Prakticky všichni mluví anglicky a k turistům se chovají celkem přátelsky. To neplatí na silnicích – jezdí se tu dost rychle a zběsile. Jejich neskutečné bohatství (kromě efektních skleněných mrakodrapů v centru) moc není vidět. Chodníky tu rozhodně nejsou ze zlata a o nějaké velké čistotě také nemůže být řeč.

Svátky

V Kuvajtu se slaví tyto svátky:

 • 1. 1. – Nový rok
 • 25. 2. – Národní den (1950)
 • 26. 2. – Den svobody
 • 27. 3. – Den hory Arafat
 • 19. 6. – Den osvobození
 • Ramadán: aktuálně duben/květen

Kultura

Kuvajt je velice tradiční arabskou zemí. Přesto není nutné, aby ženy chodily zahalené, muži mohou mít kraťasy a dámy minisukně, koupat se lze jako u nás (to znamená v plavkách). Zahalit se je nutné jen při návštěvě mešity.

Prakticky se tu nekrade. I drobná kapesní krádež plní hlavní stránky místních novin. Vlastnit alkohol je nezákonné, přesto většina bohatšich lidí má doma dobře zásobený bar, zvlášť domácí vaření piva je velice populární. Vepřové maso je zakázané. Jíst na veřejnosti během ramadánu hrozí pokutou 25.000 Kč.

Jazyk

Oficiálním jazykem je arabština, většinou se však domluvíte i anglicky. Ceny jsou psány zpravidla arabskými číslicemi.

Turismus

Tato země turisty neoplývá. Nemá ani mnoho co nabídnout. Přesto se tu minimálně tři dny nebudete nudit a i turistická infrastruktura je zde relativně slušná.

Geografie

Kuvajt je malý emirát v Perském zálivu. Sousedí s Irákem a Saúdskou Arábií. Ke Kuvajtu patří i několik ostrovů, největší je neobydlený Búbiján a turistická Failaka. Na území Kuwaitu je 8 % světových zásob ropy, a tak je jeden z nejvýznamnějších producentů černého zlata. Celý stát tvoří mírně zvlněná holá poušť s nejvyšším bodem neuvěřitelných 306 metrů. Naprostá většina obyvatel žije v hlavním městě, které absorbovalo dalších několik předměstí.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Kuvajtský dinár

Kuvajtský dinár (KWD) = 1.000 filů = 72 Kč (2018), bankovky: 20, 10, 5, 1, 1/2, 1/4 mince: 100, 50, 20, 10 a 5 fil. V Kuvajtu se označuje KD.

Směnárny a platby kartou

Směnárny jsou bez poplatku. Nejlepší kurz seženete v centru na tržišti. Ten nejhorší naopak na letišti. Ve směnárně vás neošidí, banky a hotely mají horší kurz. Karty akceptují hotely a velká nákupní centra také. Drobní obchodníci ne.

Kolik co stojí

Ačkoli byste si mohli myslet že jste v extrémně drahé zemi, dá se tu, co se jídla týče, vyžít levněji než doma.

Příklad cen:

 • Jídlo v lidové hospůdce – 1 KD
 • Jídlo v obyčejné restauraci – 3–5 KD
 • Jídlo v luxusní restauraci – 6–10 KD
 • Voda 1 litr v supermarketu nebo 0,5 litru v krámku – 0,1 KD
 • Lístek na autobus – 0,25 KD
 • Taxi – po městě obvykle 3 KD, každá minuta 100 fil
 • Benzin (1 litr) – 0,1 KD
 • Malá šavarma nebo falafel – 0,4 KD
 • Banány 1 kg v supermarketu – 0,3 KD

Pozor na neplatné bankovky z období před rokem 1994. Přesto, že zde neexistuje daň z obratu a z přidané hodnoty, ceny módního zboží a elektroniky jsou zpravidla vyšší než v Evropě

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyžadováno. Už vůbec ne u taxi. Smlouvat lze lehce v soukromých obchodech a pak hlavně na tržišti.

Jak ušetřit

Stravovat se v lidových jídelnách indických i arabských – netřeba se bát nekvality a malých porcí. Dále včasnou rezervací hotelů. Levnější jsou v Samia, která je přístupná přímým autobusem z letiště. Místní autobusová a městská doprava je levnější než u nás.

Denní rozpočet

Nejdražší je ubytování – od 1.200 Kč za dvoulůžko. Dobré jídlo v bufetech pro místní – denně min. 130 Kč. Půjčovna aut se pohybuje od 500 Kč bez pojištění.

Denní náklady ve dvou lidech budou činit:

Nízkonákladový cestovatel – s využitím městské dopravy 900 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta – hotel s bazénem, malé auto s pojištěním, jídlo v lidových jídelnách – 1.500 Kč osoba/den.

Luxusní varianta – hotel v centru, auto SUV, jídlo v restauracích – 4.500 Kč/osoba/den.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Kuvajtu

Zpravidla letecky a nejspíše z Turecka, ale i Dubaje a ostatních emirátů. Po silnici lze, ale celní a pasové předpisy představují spoustu záludností.

Jak se nejlépe dopravovat

Jednoznačně autem. I když řidič by měl být značně otrlý. Benzin stojí pakatel a vzdálenosti jsou minimální. Alternativně lze využít celkem levnou místní autobusovou dopravu, a to se vyplatí zvláště v Kuwait City, nebo předražené taxi.

Půjčení auta

Ceny půjčoven jsou na obecné úrovni – čili 500–1.000 Kč za běžné auto, zpravidla automat. Jezdí se vpravo. Doprava je tu značně chaotická a řidiči tolerancí rozhodně neoplývají. Při ceně benzinu 5 Kč/l můžete jezdit od rána do večera. Při nehodě je nutné nechat auto na místě, jinak hrozí zatčení. Všechny značky jsou v arabštině i angličtině.

Veřejná doprava

Městskou dopravou místní nejezdí. Tu obstarávají 2 společnosti: horši KPTC bílými autobusy a s červenými autobusy Citibus. Ceny, trasy i čísla linek mají stejné. Ceny od 250 fil po městě, platba u řidiče. Jezdí mezi všemi městy. Více na kuwaitbus.blogspot.com.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kuvajtská kuchyně

Tu bohužel budete docela hledat. Většinu, zvláště levnějších jídelen, tu obstarávají Indové. Arabové otevírají zpravidla až v podvečer se svou stánkovou klasikou shawarma a falafel. K tomu často nabízejí americké nesmysly (různé sendviče, burgery apod.). Místní restaurace zaměřené na tradiční kulinářské speciality existují, ale soudíme, že běžný turista na to nebude mít.

Jak se stravovat jako místní

Malé a ještě menší bufety jsou rozeseté po ulicích jak starého města, tak i na nových sídlištích, což je velmi příjemné, že i moderní čtvrti žijí tradičním způsobem, i když ponovu. Jídelničky jsou dostupné na tržištích. Vyskytují se indické a pákistánské jídelny. To vše za velmi přijatelné ceny.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud nemáme na mysli indickou vývařovnu a vyrazíme do opravdové restaurace, ceny začínají na 5 KD (350 Kč) za normální jídlo. Bufety to řeší od 400 fil za lehkou svačinku.

Zavřít boční panel

Výlety

Městská turistika, pláže i nákupy

Po stopách vodárenských věží

Nás jako Čechy bude asi zajímat dřívější kuvajtské synonymum – vodárenské věže, které tu Československo postavilo v 70. letech. Najdete je na několika místech – např. cestou z letiště nebo cestou z Jahra na Al Salem. Současným symbolem jsou však nové 3 vodárenské věže s vyhlídkovou kavárnou ve výšce 120 m. Nejzajímavější výhled na centrum města je při západu slunce a v noci, fotit však prakticky nelze z důvodu odrazů ve skle a chvění podlahy. Nejvyšší věž má 187 m, druhá 146 m. Otevřeno je 9–23 h, vstup stojí 3 KD.

Kuwait Towers

Muzea

Hlavní město disponuje mnoha muzei, z nichž nejzajímavější asi bude Národní muzeum (zdarma), vedle něj se dá navštívit tradiční dům Sadu House a Beit Al-Badr (zdarma).

Pláže

Nejkrásnější pláží je El Masila (Messilah Beach) o rozloze 73.000 m2 se 3 bazény, restauracemi, plavčíky. Pondělí, čtvrtek a sobota je vstup pouze pro ženy.

Další populární pláž je Al Aqeelah (Oqialah Beach).

Pro romantiky

Procházka po nábřeží – Corniche, od Towers směrem ke Green Island je to samý park.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Doporučené jsou opalovací krémy s vyšším UV. Voda z vodovodu je mořská odsolená, a tedy teoreticky pitná.

Je potřeba velká opatrnost při překračování ulic – místní řidiči jsou nezodpovědní. Často nejsou pro chodce použity semafory, přechody všichni ignorují.

Zdravotnictví je na velmi dobré úrovni, ale je drahé, nutně musíte mít pojištění!

Kriminalita

Je naprosto zanedbatelná. Prakticky se tu nekrade. I drobná kapesní krádež plní hlavní stránky místních novin

Důležité kontakty

 • Tísňová linka – 112
 • Ambulance – 24722000/24721008
 • Hasiči – 100–105
 • Policie – 199
 • Operator Asistence – 101

Embassy of the Czech Republic

 • Al-Nuzha, Block 3, Street 34, House 13, Kuvajt, P. O. Box 1151
 • Telefon – +965/22529018
 • Nouzová linka – +965/69908135
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Na letišti stojí 3 KD na 1 měsíc (Víza se vydávají v patře ve zvláštní místnosti, kartou si vyberete z bankomatu 3 KD a ty dáte do vedlejšího automatu, který vydá kolek. Poté přes 3 úředníky, pak zpátky dolů jako všichni přes pasovou a celní kontrolu, kde je zajímá už jen papír zvaný vízum. Ten chtějí i v hotelu).

Další dokumenty

Imigrační úředník vás může požádat o letenku zpět ze země, ve formuláři pak vyplňujete hotel, který by ideálně měl být podložen rezervací.

Očkování

Není potřeba žádné, doporučená je žloutenka, případně vzteklina.

Celní předpisy

Žádný alkohol, žádná propagace cigaret, žádné izraelské výrobky, pochopitelně žádné porno a tiskoviny neslučující se s islámem. Místní úředníci (pokud vnímají) dovedou být značně nekompromisní.

Co vidět a navštívit v Kuvajtu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kuvajtu

Zavřít boční panel

Rajab muzeum Tareq

Soukromé muzeum má velkou sbírku keramiky, kovářství, rukopisů, šperků, textilu, obrazů a zbraní z celého islámského světa (Jabriya Block 12 Street 5).

Zavřít boční panel

Yaum Al-Bahhar Village

Malý areál s větrnými věžemi, atriem s fontánou, ukázka tradičního bydlení (zdarma).

Zavřít boční panel

House of Mirrors

House of Mirrors je malé muzeum zrcadlových mozaik ze 77 tun zrcadel (zdarma).

Zavřít boční panel

Green Island

Jedná se o první umělý ostrov v oblasti Perského zálivu s průměrem 3,14 km. Slouží jako zábavní park. Jeden den v týdnu je otevřen pouze pro ženy a děti.

Zavřít boční panel

Musical Fountain Park

U Green Belt je jedna z největších fontán na světě, kde na ploše 16.000 m2 tryská 220 gejzírů do výšky 35 m.

Zavřít boční panel

Liberation Tower

372 m vysoká, dokončena byla 1993, slouží jako telekomunikační věž, přístupná je pouze 25. února.

Zavřít boční panel

Al Hamra Tower

Nejvyšší mrakodrap Al Hamra Tower z roku 2011 je vysoký 414 m a má 80 pater.

Zavřít boční panel

Šejkův palác

Nejstarší místní památkou je Šejkův palác (Seif Palace) z roku 1896, dostavěn byl v roce 2000. Je nepřístupný a neměl by se fotit.

Zavřít boční panel

Al Jahra

Dnes plně zrekonstruovaná velmi pěkná Červená pevnost (Red Fort).

Zavřít boční panel

Ali Al Salem Air Base

U stejnojmenné letecké základny je místo, o němž se říká, že je největším vrakovištěm vojenské techniky na světě.

Zavřít boční panel

Failaka

Failaka je největší ostrov v Kuvajtu. Najdete na něm antické památky a arabský skanzen.

Zavřít boční panel

Grand Mosque

Grand Mosque je největší z 800 kuvajtských mešit a pojme 5.000 lidí.

Počasí a sezóny v Kuvajtu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kuvajt
K běžné výpravě napříč státem

19 °C

21 °C

27 °C

33 °C

39 °C

45 °C

46 °C

46 °C

43 °C

36 °C

27 °C

21 °C

Počasí

Prakticky celý stát se skládá z pouště s častými písečnými bouřemi. V létě teploty stoupají k 50 °C a v zimě přes den k 25 °C. V noci však i jen k 10 °C, což zapříčiňuje studený vítr. Lehce sprchnout může v období prosinec–únor. 

Sezóny a kdy vyrazit

Nejvhodnější termín návštěvy je jaro a podzim, ale užijete si tepla i na Vánoce.

Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 8 dny
Navrhni úpravu