Kolín nad Rýnem

Doprava v Kolíně nad Rýnem

Jak se dostat do Kolína nad Rýnem

Město Kolín nad Rýnem se nachází necelých 500 km vzdušnou čarou od České republiky, ale i přesto při cestě sem můžete využít všechny dostupné dopravní prostředky.

Letadlem

Letecké spojení mezi Prahou a Kolínem provozují německé aerolinie Eurowings. Zpravidla se létá 3 nebo 4 dny v týdnu a běžně zaplatíte za zpáteční lety okolo 2.000–3.000 Kč. Samotný let trvá 1 hodinu. Nevýhodou je, že za případné velké zavazadlo budete muset doplácet.

Autobusem

Při cestě autobusem se dostanete taktéž pouze na letiště. Autobusové spoje do centra nezajíždí.

Oproti letadlu můžete jet každý den v týdnu několikrát denně, ale pojedete v kuse 10–12 hodin podle spoje. Zpáteční jízdenka pak stojí 1.100–1.500 Kč.

Nejlevněji vychází Regiojet, který odjíždí vždy před půlnocí a do Kolína vás doveze ráno po 10 hodinách. U Regiojetu zaplatíte v předstihu 1.098 Kč za zpáteční cestu.

Alternativou je Flixbus, který odjíždí i čtyřikrát denně, ale zpáteční jízdné pořídíte za 1.498 Kč a pojedete minimálně o 1 hodinu déle.

Jízdenky zakoupíte na regiojet.cz, případně na flixbus.cz.

Vlakem

Mnohem pohodlnější variantou oproti autobusu se stane vlak. V rámci včasných jízdenek u Českých drah zakoupíte cestu z Prahy do Kolína nad Rýnem a zpět od 1.000 Kč.

Doba jízdy potrvá od 9 do 12 hodin a vždy je nutné minimálně jednou v Německu přestupovat, což by však neměl být žádný problém.

Jízdenky zakoupíte na cd.cz.

Autem

Poslední nejméně doporučovaný způsob dopravy je vlastní auto. Ujet budete muset trasu v celkové délce 700 km při odjezdu z Prahy.

Jet můžete přes Drážďany a Erfurt po A4 nebo severněji přes Lipsko po A3 a případně jižně po D5 přes Norimberk a následně po A38.

Předpokládaná útrata za benzin je 3.000–4.000 korun za zpáteční cestu.

Doprava v Kolíně nad Rýnem

Kolín nad Rýnem má integrovanou dopravu v rámci celého regionu Severní Porýní–Vestfálsko. To znamená, že jeden lístek na MHD bude platit na veškeré dopravní prostředky, a to i cesty mimo městské centrum.

Pokud se budeme bavit o historickém centru města a nábřeží, určitě ho zvládnete projít pěšky.

Metro

Nejjednodušší dopravou po městě vzhledem k orientaci je kolínské metro zvané jako U-Bahn. Metro vlastně v Kolíně není takové, jak ho můžeme znát z jiných měst. Vozy metra totiž plynule přechází z podzemí na povrch, kde se zařadí i na koleje sloužící pro tramvaje.

Některé linky metra dokonce jezdí až do vzdálenějších měst v regionu, takže z metra se přes tramvaj nakonec ocitnete ve voze vlakové soupravy.

Mapu metra a tramvajích najdete zde: kvb.koeln

Tramvaje

Jak bylo psáno výše, Kolín křižují vlaky, které slouží v jednom úseku jako metro, v dalším jako tramvaj. Na mapce je metro označeno písmenem U a zastávky bez označení se nachází na povrchu.

Autobusy

Autobusových linek po Kolíně a jeho předměstí najdete desítky. Vozy jsou přehledně označeny a mapu jednotlivých linek najdete zde: kvb.koeln.

Lístky na městskou hromadnou dopravu

Region je rozdělen do několika zón od městského centra po širší oblasti. Cena jízdenky pak vždy záleží na tom, odkud kam potřebujete jet.

V Kolíně nad Rýnem si můžete pořídit následující jízdenky:

  • krátkodobou do 4 zastávek a 20 minut za 2 EUR,
  • jednorázovou jízdenku do 90 minut za 3 EUR,
  • 24hodinová jízdenka pro 1 osobu za 8,8 EUR,
  • 24hodinová jízdenka až pro 5 osob za 13,4 EUR.

Pokud plánujete cesty i mimo město, můžete si zakoupit regionální jízdenky kategorie 2–7, viz ceník a mapa zón. Informace hledejte zde: kvb.koeln.

Při cestování ve 2 lidech se vyplatí skupinová jízdenka do 5 osob. Ta 24hodinová platí na 24 hodin od zakoupení nebo označení.

Jízdenky zakoupené v automatu či mobilní aplikaci nemusíte označovat. Pokud si lístek koupíte přes mobilní aplikaci KVB app, získáte navíc 3% slevu.

Společně s platící osobou můžou zdarma cestovat děti do 5 let.

Chystáš se do Kolína nad Rýnem?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 23. 10. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.