Alesund

Doprava v Ålesundu

Jak se dostat do Ålesundu 

Nejrychlejší cesta do Ålesundu je letadlem. Pravidelnou linku od září 2019 provozuje Wizz Air z polského letiště Katovice. Jak je zvykem u norských destinací, nejlevnější zpáteční letenky lze běžně pořídit od 78 PLN. Levnější alternativu neposkytuje žádný jiný nízkonákladový dopravce. Letenky s přestupem jsou k mání od zhruba 4.500 korun z Prahy i okolních letišť, především skrz aerolinku Norwegian. Jelikož nemá Ålesund napojení na norskou železniční síť, nejbližší stanice Åndalsnes je vzdálena přes 100 km, lze se do něj dopravit pouze autobusy nebo autem. Autobusovou dopravu v Norsku zajišťuje Nettbuss, jízda např. z Bergenu zabere téměř 10 hodin. 

Jak se pohybovat po Ålesundu 

Ålesund se rozprostírá na 3 ostrovech, geograficky se jedná o dlouhý pás ostrovů, které vzájemně propojují mosty. V rámci užšího centra není problém využívat výhradně vlastních nohou. Pokud chcete zamířit do muzea Sunnmøre, které je od centra Ålesundu vzdáleno cca 5 km, neobejdete se bez využití hromadné dopravy. Tu v Ålesundu a v celém kraji Møre og Romsdal zajišťuje společnost FRAM. 

Autobusy 

Většina autobusových linek začíná, končí nebo projíždí centrem Ålesundu. Mezi nejfrekventovanější linky patří linky 601–606, přičemž linky 601 a 602 mají stejnou trasu, jen ta s lichým číslem na konci jede na západ a se sudým naopak na východ, to platí i pro všechny ostatní autobusové linky.  

Jízdní řády jednotlivých autobusových linek 

Pro plánování cest využívejte aplikaci FRAM na chytrém telefonu Apple nebo Android. Kromě běžného vyhledávání spojení aplikace poskytuje informace o autobusových linkách v reálném čase, proto se nemůže stát, že byste autobus nestihli, i kdyby jel o pět minut později. Většinu spojení naleznete také v Google mapách.  

Trajekty 

Trajekty na okolní ostrovy Langevåg a Valderøya odjíždí z přístavů v centru města, jízdné je vyšší než na běžné autobusové linky, tj. 70 NOK v jednom směru. Jízdní řády trajektů. 

Jízdenky 

Nejjednodušší a nejefektivnější k výpočtu a nákupu jízdného je využívání již zmíněné aplikace. V aplikaci je možné nakupovat jednorázově, 24hodinové, několikadenní a dlouhodobé jízdenky. Jízdenky je možné objednávat předem a validovat před plánovaným odjezdem. Na displeji uvidíte QR kód, který si následně necháte přečíst čtečkou u řidiče, případně jen ukážete řidiči.  

24hodinová jízdenka pro oblast Ålesund stojí 119 NOK pro dospělého, tu však není možné využít na autobusové linky směřující na letiště, u nich činí cena 100 NOK za jednosměrnou jízdenku, resp. 150 NOK za zpáteční. I tyto jízdenky lze zakoupit v aplikaci. Běžně se jízdné hradí řidiči při nástupu, bez problémů je možné používat k placení standardní platební karty. 

Hop on Hop Off 

V letních měsících je možné využívat oblíbené Hop On Hop Off autobusy, cena za jízdenku však není příliš lákavá, společnost City Sightseeing si řekne za celodenní jízdenku 35 euro. 

Chystáš se do Ålesund?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.