Průvodce státem

Norsko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země trollů a nepopsatelné přírody

Norsko (norsky Norge) je jednou ze skandinávských zemí, která se rozkládá na nejsevernějším cípu Evropy, Skandinávském poloostrově. Západ země omývají Atlantický oceán a Norské moře, na východě země sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

Země je známá díky bohatým nalezištím ropy a vysokému životnímu standardu. Nedílnou součástí Norska jsou však také kilometry dlouhé fjordy, národní parky, jezera, ledovce, náhorní plošiny a další přírodní úkazy.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Bystroňová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Turistice jsou vyhrazeny letní měsíce, v zimě je prostě zima.
Více o počasí
Letenky od
3 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Norska

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie Norska je velmi zajímavá především tím, že samostatné Norsko známe až od roku 1905. Do té doby bylo pod nadvládou jiných mocností.

Dnešní podoba Norska vzešla už za dob Vikingů. Původně pohanská rozdrobená země byla sjednocena v 11. století. Nebýt černé smrti (moru), který zemi postihl roku 1349, odvíjely by se dějiny nejspíš jinak. Protože vymřely skoro dvě třetiny obyvatel, bylo Norsko nejdříve pod nadvládou Dánska a následně Švédska. Samostatnost tedy Norové získali až po více než pěti stech letech, roku 1905.

Vikingská loď

Lidé

Většinu populace tvoří etničtí Norové, na samém severu země pak žijí Sámové. V posledních letech se značně zvýšil příliv imigrantů (především z Polska, Švédska a Pákistánu). Celkem Norsko obývá 5,2 milionu obyvatel, tedy asi polovinu České republiky. Mýtus – to, že jsou Norové chladní jako led, není tak úplně pravda. V naprosté většině jsou velmi přátelští, stačí je jen trochu poznat.

Svátky

Podobně jako u nás jsou volnými dny Velikonoce, Vánoce či Nový rok. Dále se zde slaví 17. květen, (Grunnlovsdag), den, kdy Norové získali vlastní ústavu.

Státní svátky jsou v Norsku ošemetné, většina obchodů je zavřená nebo má zvláštní otevírací dobu. Zavřeno může být třeba i dva, tři dny v kuse a je třeba se předzásobit. Před odjezdem je tedy dobré zkontrolovat, zda v době pobytu není nějaký svátek. Informace pro milovníky piva a alkoholu: v průběhu státních svátků se tyto nápoje nedají koupit v běžných ani speciálních prodejnách s alkoholem.

Kultura

Munch, Grieg, Garbarek, Ibsen, Amundsen a další. Jména, která po staletí budovala a tvořila osobitost norské kultury. V Norsku proto můžeme najít desítky muzeí a galerií, které jsou věnované osobnostem a odvětvím norské kultury. Každoročně se zde také konají různorodé festivaly hudby, jídla či sportovní akce.

Jazyk

Úředním jazykem je norština, která má dvě oficiální podoby – bokmål a nynorsk. Dalším užívaným jazykem je sámština. Pokud neovládáte ani jeden z těchto jazyků, poslouží vám angličtina, kterou ve větších i menších městech hovoří skoro každý na velice dobré úrovni.

Minislovníček:

 • Pozdrav – Hei („haj“), Norové ho často zdvojují – hei hei
 • Na shledanou – Ha det bra („ha de bra“)
 • Děkuji – Takk („tak“) vyslovuje se s přídechem
 • Prosím – Vær så snill („vár šo snil“)
 • Promiňte – Unnskyld („unšyl“)
 • Ne – Nei („naj“)
 • Ano – Ja („ja“)
 • Kde – Hvor („vur“)
 • Co je to? – Hva er det? („va ar det“)
 • Mluvíte anglicky – Snakker du engelsk? („snaker du engelsk“)
 • Na zdraví – Skål („skol“)

Turismus

Norsko je proslulé především díky své přírodě. Za tou se vydávají stovky tisíc lidí ročně. Přírodní úkazy, které nejsou k nalezení nikde jinde na světě, zapříčinily poměrně velký rozvoj turismu. Mezi největší lákadla patří Trolltunga, Preikestolen, Kjerag, ale také kulturní hlavní město Oslo či hanzovní domy v Bergenu.

Služby v turismu jsou zde na vysoké úrovni a Norové si je nechají dobře zaplatit. Můžete se vydat na výlety k fjordům, na „lovy“ polární záře či pozorování velryb. Pokud jste odvážnější, můžete si samozřejmě pronajmout auto a vydat se za dobrodružstvími na vlastní pěst.

Chatka u jezera

Geografie

Celková rozloha Norska činí něco málo přes 385.000 km2. Pevninská část je však o 60.000 km2 menší, důvodem jsou ostrovy, které Norsku náleží, největší jsou Špicberky.

Rozsáhlé fjordy, které se táhnou především po západním pobřeží, tvoří jedno z hlavních lákadel turistů. Tím nejdelším fjordem je Sognefjord, který dosahuje délky před 200 km. Na samém konci se rozkládá Jotunheimen Nasjonalpark, kde se tyčí nejvyšší hora Norska Galdhøpiggens s výškou 2.469 m.

Norsko je převážně hornatou zemí, kterou prochází rozsáhlé Skandinávské pohoří. Také se zde nachází mnoho jezer, tím největším je jezero Mjøsa s rozlohou 365 km2.

Mnoho národních parků a přírodních rezervací přitáhnou ročně desítky tisíc turistů. Hotely i ubytování v chatkách funguje od jihu až na sever. Dobře, a na Norsko poměrně za malé peníze, fungují chatky od DNT (přirovnali bychom to ke Klubu českých turistů). Chatek existuje asi 500 a jsou rozmístěny po celém Norsku. Mají základní vybavení a vyskytují se na dobře značených trasách. Více užitečných informací hledejte na dnt.no.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Norská koruna

Místní měnou je norská koruna (NOK). Existuje ve formě mincí o hodnotě 1, 5, 10, 20 korun. Bankovky pak mají hodnotu 50, 100, 200, 500 a 1.000 korun.

Při převodu norské koruny na české koruny násobíme třemi čili 1 NOK = 3 Kč.

Norská koruna

Směnárny a platba kartou

Zakoupit norské koruny můžete běžně v České republice. V Norsku je to samozřejmě také možné ve směnárnách, hotelech či bankách.

Dle našeho názoru je dobré platit kartou. Ta se dá využít prakticky všude od placení jízdenek po běžné nákupy. Je však dobré mít u sebe nějakou hotovost. Především v horských oblastech, kde nemusí mít platební terminál. Problémem někdy bývá to, že podniky přijímají pouze norské kreditní karty, pak nezbývá než zaplatit hotově.

Kolik co stojí

Norsko je několikanásobně dražší ve srovnání s tuzemskými cenami. Potraviny jsou přibližně třikrát dražší (to se však projevuje na jejich kvalitě). Velmi drahé jsou taxi, hotely a výlety. Ceny za dopravu jsou také poměrně vysoké, ale u studentů a mladistvých do 26 let (youth) lze využít slevy.

Příklady cen:

 • Lístek MHD – 90 NOK/den, 270 NOK/týden
 • Taxi – ceny se liší dle firmy, obecně je taxi tak drahé, že se nevyplatí ho využívat
 • Jídlo v restauraci – 300 NOK a více
 • Jídlo ve stánku – 100 NOK a více
 • Pivo na baru – 45–90 NOK, v obchodě 20–35 NOK

Spropitné a smlouvání

Spropitné je v Norsku stále trochu novinka. Je úplně dobrovolné a dává se za velmi dobré služby.

Ceny jsou konečné, v Norsku se tedy nesmlouvá.

Jak ušetřit

V případě stravování nejvíce ušetříte, pokud vynecháte jídlo v restauracích. I fastfoody jsou poměrně drahé, ale jednou za čas se to zvládnout dá. Za nejlepší způsob považujeme nákup v jednom z místních supermarketů (např. KIWI, REMA 1000). Zde se dají nakoupit běžné potraviny za, na Norsko, dobré peníze. Norsko je opravdu drahá země a s tím je třeba počítat.

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo, především pro vegany a vegetariány. Velmi levně se dá nakoupit na Grønlandu v Oslu (zastávka metra). Vyplatí se zde nakoupit ovoce, zelenina a pečivo. Ostatní potraviny jsou mnohdy dražší než v supermarketech.

Při užívání dopravy se snažte vyhnout taxislužbám, které jsou velmi drahé. Hodně norských měst je dostatečně malých na to, aby se daly projít pěšky. Při cestování v Oslu se dá koupit celodenní čí týdenní jízdenka, která se určitě vyplatí (platí i na cestování lodí, trasa B1).

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo. Je výhodné koupit/posléze prodat lístek na internetu (Více informací). V Norsku se dá poměrně dobře ušetřit na ubytování. Cena se může rovnat i 0 NOK, a to pokud se vydáte na cestu se stanem. Musíte však dodržet několik podmínek jako například nacházet se alespoň 150 m od obydlí, na jednom místě zůstat maximálně dvě noci či rozdělávat oheň jen na místech, kde nehrozí nebezpečí požáru.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled si můžete prohlédnout tři varianty rozpočtů. Při předpokladu, že cestují dvě osoby (konečná částka je uvedena za osobu).

Nízkorozpočtový cestovatel chodí pěšky a některý den využije MHD ke vzdálenějším památkám, které vyjde na 90 NOK. V nejlevnějším hostelu zaplatí 250 NOK a bude konzumovat jídlo zakoupené v supermarketech, které vyjde na 100 NOK. Nejnižší denní náklady budou tedy činit zhruba 440 NOK, 1.320 Kč. Pokud počítáte s návštěvou muzea, budete potřebovat 100 NOK navíc.

Střední cesta už vychází poměrně dráž. Pokud se rozhodnete pro hotel, zaplatíte asi 600 NOK za pokoj, tedy 300 NOK na osobu. Týdenní pronájem auta s benzinem se pak vyšplhá na 500 NOK. Při stravování se v levnějších restauracích za jídlo zaplatíte 700 NOK. Denní rozpočet se tedy vyšplhá na částku 1.500 NOK, 4.500 Kč.

Cestovat opravdu luxusně lze také. Takovýto cestovatel zaplatí tisíce NOK za ubytování a denně pak asi 1.200 NOK za stavu. Zvolit může všelijaké typy výletů za velrybami, polární září, na Špicberky či projížďky fjordů. Ceny výletů se pohybují v rozmezí od 1.000 do 2.500 NOK.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Norska

Letecky nebo autem/autobusem. První možnost je samozřejmě mnohem rychlejší. Z Prahy se do Osla dostanete ani ne za 2 hodiny. Oslo se pak stává přestupním místem při letech do dalších měst.

Pokud se rozhodnete cestovat z Prahy, můžete využít služeb Norwegian na přímé lince z Prahy, případně Wizz Air z Katowic. Osoby do 26 let navíc mohou využít slevový kód UNDER26, který platí při některých letech ve skandinávských zemích. Nezapomeňte na dopravu z norských letišť, v závislosti na vzdálenosti do města zaplatíte 600 Kč/jedna cesta.

Pokud se rozhodnete cestovat autem, je nejlepší využít jeden z trajektů, které vyplouvají jak z Dánska, tak z Německa. Další alternativou je využít most vedoucí z Dánska do švédského Malmö. Nezapomeňte, že v Norsku se platí mýtné, je zde zaveden tzv. systém AutoPASS. Před odjezdem je dobré se zaregistrovat a předem mýtné zaplatit.

Do Norska se dá dojet i autobusem. Společnost RegioJet provozuje linku na trase Praha – Oslo.

Jak se nejlépe dopravovat

Samozřejmě ideální způsob dopravy po Norsku je vlastní či půjčené auto, dostanete se ke všem přírodním krásám, můžete zastavit u jakékoliv vyhlídky (a že jich po cestě bude!) a nemusíte být závislí na nepříliš frekventovaném spojení veřejné dopravy.

Na delší vzdálenosti využije častou a na místní poměry relativně levnou leteckou dopravu. Autobusy a železnice jsou sice na vysoké úrovni, ale nedostanete se s nimi úplně všude.

Ideální pomocník pro plánování dopravy (nejen autobusové, ale i vlakové, lodní a kombinace různých prostředků) je norská obdoba IDOSu Rutebok.no, případně 177nordland.no pro cesty po severních částech země.

Autem

Norské silnice jsou opravdu na dobré úrovni, platí zde standardní pravidla, jak jsme zvyklí u nás. Maximální rychlost na dálnici je zde však jen 90 km/h a opravdu ji není dobré překročit. Pokutu dostanete i za překročení rychlosti o 1 km/h. Hodnoty se pohybují ve stovkách až tisících NOK.

Také je nutné si při delších cestách dobře rozvrhnout čas. Cesta totiž ubíhá velmi pomalu. Jednak proto, že silinice jsou klikaté a na mnoha místech vás také čekají trajekty přes fjordy (většinou jezdí 24 hodin denně, ale mnohdy i s hodinovými intervaly) a také proto, že se jistojistě každých pár kilometrů budete zastavovat u dechberoucích vyhlídek.

Alternativou předvším při cestování ve více lidech je zapůjčení auta. Ceny se liší s každou společností, při týdenním zapůjčení se ceny pohybují okolo 3.000 NOK v závislosti na typu vozu. V případě využití auta je potřebné zjistit si rozdíly předpisů a dopravních značek. Ceny benzinu se pohybují okolo 50 Kč/litr a řadí se k nejdražším na světě.

Molde

Autobusy

Na větší vzdálenosti lze cestovat autobusy, které vyjdou asi nejlevněji (ale pořád řádově dráž než v ČR). Autobusovou dopravu poskytuje několik společností, např. NOR-WAY Bussekspress, Lavprisekspressen a Nettbuss. Právě druhá zmiňovaná nabízí akční jízdenky už od 49 NOK, pokud jsou koupeny s předstihem přes internet. S těmito dálkovými autobusy uspějete především v jižní části Norska (zhruba od Trondheimu na jih). Na severu je autobusová doprava o poznání řidší a zajišťují ji především jednotlivé lokální společnosti.

Jízdenky lze často platit výhodněji přes internet, ale vždy i u řidiče, na regionálních spojích je to také jediná možnost.

Při nastupování nebo vystupování na odlehlých zastávkách ve venkovských oblastech vezměte na vědomí, že buď nejsou označené vůbec nebo jen cedulkou s nápisem "bus" bez jakékoliv další informace. Bude proto nezbytné se doptat místních, případně řidiče.

Vlaky

Vlakem se dá pohodlně cestovat na větší vzdálenosti, spoje provozuje společnost NSB. Pokud si lístek koupíte v dostatečném předstihu na webu, můžete ušetřit i polovinu peněz. Nevýhodou je, že železnice končí ve městě Bodø a dále na severu proto musíte zvolit jiný způsob dopravy. Nezapomeňte se projet údajně nejkrásnější železnicí světa, která vede z Bergenu do Osla, kroutí se kolem fjordů a překonává náhorní plošinu Hardangervidda v nadmořské výšce přes 1.200 metrů. Nejlevnější jednosměrné jízdenky se dají pořídit od 249 NOK.

Bergenbana

Norská železnice sice končí v Bodø, to ale neznamená, že po kolejích se nemůžete projet ještě severněji. Do přístavního městečka Narvik totiž vybíhá část švédské železnice, původně určené na svoz železné rudy z dolů u švédské Kiruny k nejbližšímu přístavu, v současnosti po ní ale jezdí i dva osobní spoje denně. Můžete si tak užívat cestu vlakem pustinou severských hor, nebo dojet do NP Abisko, kde se nachází nejvyšší švédská hora Kebnekaise. Trať vede přes Kirunu a Gällivare až do města Lulea. Jízdenky můžete koupit přes web švédských železnic.

Vlaky v Norsku

Letadlem

Pokud se rozhodnete využít letecké služby, můžete se bezproblémově dopravit vnitrostátními linkami až na sever či západ Norska. Své služby zde provozují letecké společnosti Norwegian a SAS, vládcem na tratích na menší letiště po celém Norsku od Osla až po hranice s Ruskem, je pak jedna z největších regionálních společností Evropě, Wideroe.

Poslední jmenovaná společnost každoročně nabízí tzv. Explore Norway Ticket. Tato letenka platí na 14 dní neomezeného létání v celé norské síti společnosti. Během 14 dní můžete létat kolikrát a kudy chcete, nesmíte však jednu trasu letět více než čtyřikrát. Letenky lze rezervovat do 2 hodin před odletem.

Pro potřeby letenky je Norsko rozdělené do tří zón (jižní, střední a severní), můžete si zakoupit letenku buď do jedné (345 €), dvou (420 €) nebo všech tří zón (493 €). Mezinárodní přípoj z Aberdeenu, Göteborgu nebo Kodaně je obsažen v ceně letenky. Více informací naleznete webu aerolinky.

Městská doprava

Efektivní a finančně dostupnou variantou přepravy ve městech je využití MHD. Cena jedné jízdenky je průměrně 30 NOK, přičemž se dají koupit jak celodenní (cca 90 až 120 NOK dle města), tak i týdenní jízdenky. Ty zakoupíte v automatech nebo v případě menších měst přímo u řidiče.

Zastávky jsou značeny klasicky, jako u nás, cedulí. Pokud na zastávce stojí menší počet osob, je lepší, když na řidiče zamáváte, jinak se vám může stát, že zastávku projede. To samé platí v samotném dopravním prostředku, před výstupem dejte signál řidiči pomocí tlačítka stop.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Norská kuchyně

Norská kuchyně je proslulá především dary, které poskytuje moře a tím pádem si zakládá i na čerstvosti. Ryby se zde připravují snad na všechny způsoby od uzení přes sušení až po vaření. Ochutnat můžete například uzeného lososa, sušenou tresku či mořské plody. Mezi typické vánoční pokrmy se pak řadí fermentovaný pstruh či nakládaná treska (jejich vůně jsou však spíše odrazující). Poměrně oblíbená je také zvěřina, a to v podobě losího a sobího masa.

Mořské plody

Káva, káva a zase káva, bez mléka a cukru. Jedná se asi o nejtypičtější nápoj. V konzumaci alkoholu pak vede pivo, øl, které se dá jako jediné koupit v běžných supermarketech. Silnější alkoholické nápoje se dají koupit ve speciálních prodejnách Vinmonopolet.

Jak se stravovat jako místní

Norové jsou známí tím, že si připravují svačiny tzv. matpakke. Většinou se jedná o chléb s norským sýrem, který má nasládlou chuť, jmenuje se brunost. Tento sýr je poměrně zvláštní, ale rozhodně ho vyzkoušejte. Hlavním jídlem dne je pak middag, toto jídlo jí Norové převážně doma. Typičtí Norové jedí hlavně doma, restaurace využívají spíše při zvláštních příležitostech.

Obvyklé ceny v restauracích

Jít do restaurace v Norsku může vyjít opravdu draho. Nabídka je však široká a najít se dají i levnější podniky. Vybírat se dá jak z místní, tak i cizí kuchyně. Ceny za porci se pohybují od 400 do tisíců NOK.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

V Norsku naleznete stovky kilometrů turistických tras. Ty se nachází převážně v jižní části a ve vnitrozemí. Můžete si vybrat z 18 turistických tras, které mají od 30 do 440 km. Některé trasy jsou z bezpečnostních důvodů během zimy zavřené. Veškeré informace a mapy můžete najít na webových stránkách národních turistických tras v Norsku. Pro ferratové milovníky se zde nachází několik míst, které stojí za zastávku. Informace a osobní dojmy.

Turista v Norsku

Výlety

Zažít polární záři, vidět lední medvědy, pozorovat kosatky a další, to vše si můžete dopřát. Některé aktivity zažijete, pouze pokud si zaplatíte tour, na jiné však stačí trocha (i hodně) štěstí. Například polární záři můžete ojediněle vidět i v Oslu, na severu je to pak běžný jev. Stačí tma, nebe bez mraků a štěstí.

Polární zář v Norsku

Parky a rezervace

V Norsku je celkem 36 národních parků, z nichž se 7 nachází na Špicberkách. Největším a jedním z nejkrásnějších je Hardangervidda, jehož rozloha dosahuje bezmála 3.500 km. Asi nejzajímavějším úkazem v parku Trolltunga (Trojí jazyk), který ční ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. Dalším příkladem je národní park Jotunheimen, kde se nachází i nejvyšší hora Norska Galdhøpiggen (2.469 m).

Národní parky, které stojí za návštěvu:

 • Hardangervidda Nasjonalpark
 • Jorunheimen Nasjonalpark
 • Rondane Nasjonalpark
 • Reinheimen Nasjonalpark
 • Dovrefjell-Sunndalsfjella Nasjonalpark
 • Øvre Dividal Najsonalpark

Ve většeně národních parků a rezervací fungují poměrně levné chatky od DNT (turistický klub) na přespání. Mají základní vybavení a vyskytují se na dobře značených trasách. Více užitečných informací hledejte na dnt.no.

Běžky

Norsko je zemí zaslíbenou pro klasické lyžování. Běžkaři se vyřádí prakticky po celém území Norska, ideální sněhové podmínky panují od konce listopadu do konce března, jen je nutné počítat s kratším denním svitem. Mapu běžkařských tras poskytne například web skiforeningen.no.

Běžky Norsko

Vodopády

V Norsku se nachází mnoho vodopádů, dokonce i ty nejkrásnější na světě. Jedná se například o vodopád Sedm sester či Langfoss.

Kultura

V Norsku se nachází mnoho muzeí, galerií a jiných kulturních míst, která určitě stojí za navštívení. Mnoho je soustředěno v hlavním městě Oslu. Jedná se například o Muzeum Fram, Kon-Tiki, Munchovo muzeum, Skokanský můstek Holmenkollen, Vigelandův park či Národní galerii. Kulturní místa se nachází po celém Norsku, a nemusí jít jen o muzea. Nachází se zde mnoho skanzenů a venkovních uměleckých děl.

Také se zde každoročně koná několik festivalů jídla, hudby, sportu či polární záře. Jedním z nejznámějších je Mezinárodní jazzový festival v Molde.

Noční život

Pokud vás neunaví celodenní chození, můžete vyrazit do jednoho z klubů. Ty jsou soustředěny především ve větších městech. Do všech klubů je vstup od 20 let (výjimečně od 23 let). Často se také vybírá vstupné, které se pohybuje od 50 do 200 NOK. Nápoje se pak pohybují v astronomických částkách, například za pivo zaplatíte 90 NOK, panák se pak pohybuje od 100 NOK a výše.

TIP pro turisty, kteří navštěvují Oslo. Každou neděli je v klubu Blå, v městské části Grünerløkka, jazzová show zdarma. Doporučujeme navštívit.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Co se týče nemocí, není Norsko rizikovou zemí. Je však dobré zřídit si připojištění, především pokud se chystáte do horských oblastí. V případě zranění máte nárok na ošetření jako každý Nor. Vše však musíte zaplatit, jedná se o částky ve stovkách NOK a posléze peněžní náhradu řešit s pojišťovnou.

V jižní části Norska je nachází dostatek lékáren a nemocnicí, kde vám v případě zdravotních problémů jistě poradí (většina Norů má dobrou angličtinu, takže se nemusíte bát, že se nedomluvíte). Čím dále na sever se budete pohybovat, tím méně narazíte na zdravotní zařízení, je to z důvodu málo obydleného severu. První pomoc lze přivolat na telefonním čísle 113.

Kriminalita

Severské země se řadí k těm nejbezpečnějším na světě. S rostoucí globalizací to v Norsku už nevypadá tak jako dříve, ale pořád je zde bezpečno. Kriminalita se liší v závislosti na velikosti města, takže mezi nejrizikovější patří Oslo a Bergen. Doporučuje se tedy vyhýbat se přistěhovaleckým čtvrtím v nočních hodinách, hlídat si kapsy a zamykat pokoj.

Čím více v divočině jste, tím méně vám hrozí úhona ze strany lidí, naopak si musíte dát pozor na obyvatele lesa.

Důležité kontakty

Hodit se vám můžou následující telefonní čísla:

 • Hasiči:110
 • Policie: 112
 • První pomoc: 113 (Oslo – 22932293)
 • Velvyslanectví ČR v Oslu: +47/22 12 10 31 (Nouzová linka:+47/92611283)
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Při cestě do Norska se otázkou vízové povinnosti nemusíte zabývat. Postačí vám pouze platný pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnými údaji.

Očkování

Žádné speciální očkování není potřeba. Pokud však chystáte delší pobyt v přírodě, doporučuje se očkování proti klíšťové encefalitidě.

Celní předpisy

V různých kombinacích lze do Norska dovést různé množství alkoholu a tabáku, jedná se o tvrdý alkohol do 60 %, víno, pivo a tabákové výrobky. Z potravin pak masné a mléčné produkty do 10 kg.

Domácí mazlíčci musí mít zvířecí pas, čipové označení a platné očkování proti vzteklině (psi musejí být navíc očkováni proti leptospiróze a psince).

V případě peněz se jedná o max. 25.000 NOK.

Absolutní zákaz dovozu pak platí například pro drogy, zbraně, rostliny, exotická zvířata, léky (kromě léků pro osobní potřebu) a další.

Co vidět a navštívit v Norsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Norsku

Zavřít boční panel

Stavanger

Centrum norského ropného průmyslu nabízí mnoho muzeí a galerií. Mezi nejzajímavější muzea patří muzeum konzervování či emigrace. Staré město, historická čtvrť nabídne pohled na historické domy z 18. století.

Nedaleko naleznete přírodní vyhlídku Preikestolen, která se nachází ve výšce 600 m nad hladinou Lysefjordu a která poskytuje dechberoucí výhled. Má 25 x 25 metrů a je jednou z největších vůbec.

Další známý přírodní úkaz nese jméno Kjerag. Jedná se o horu sterá se tyčí na konci Lysefjordu. Je známá kamenem, který je zakleslý mezi dvěma skalami. Na kámen o objemu 5 m3 se můžete dokonce postavit a udělat zajímavou fotografii.

Kjerag

Je zajímavé, že ani jeden z výše uvedených přírodních úkazů není nijak zabezpečen. Takže pokud se sem vydáte, dbejte na vlastní ochranu a příliš se nepřibližujte ke krajům.

Zavřít boční panel

Lofoty

Souostroví, které se nachází v severní části země, je známé především díky rybolovu. Dřevěné sušáky ryb, malebná rybářská obydlí a především hory, které vystupují z moře, určitě nadchnou. Výchozím bodem pro cesty na Lofoty bude letiště Harstad/Narvik.

Zavřít boční panel

Oslo

Hlavní město Norska, které ukrývá mnoho muzeí, galerií, parků a dalších zajímavých míst. Nechybí ani příroda, na pořádnou túru nebo na lyže si můžete zajet i metrem. Opomenout nesmíte hlavní tahák města, světoznámou budouvy opery na břehu fjordu, jejíž celá plocha střechy slouží jako vyhlídková plošina (zdarma).

Zavřít boční panel

Bergen

Druhé největší město Norska, které se pyšní krásným historickým centrem Bryggen s hanzovními domy, jedním z nejlepších trhů s mořskými plody v Evropě a deštivým počasím.

Zavřít boční panel

Trondheim

Město je světoznámé především kvůli zachovaným barevným dělnickým obydlím, která ční nad hladinou řeky Nidelva. V Trondheimu se také nachází největší skandinávská katedrála Nidarosdomen, historický most Gamle Bybro či různá muzea.

Zavřít boční panel

Lillehammer

Známý především kvůli Olympijským hrám roku 1994. Nejen nadšence sportu nadchnou skokanské můstky, k nimž se můžete dostat po svých nebo se můžete nechat vyvézt lanovkou. Určitě nadchne i Norské olympijské muzeum či skanzen Maihaugen. Do Lillehammeru se dostanete pohodlně a každou chvilku z centra Osla příměstským vlakem.

Zavřít boční panel

Røros

Městečko, které je zapsánu na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde více než 300 let staré dřevěné domy, které využívali horníci. Můžete zde také navštívit také důl Olavsgruva.

Zavřít boční panel

Trysil

Na tomto místě se nachází jedno z nejlepších míst pro lyžování a snowboarding v Norsku a vůbec v celé Skandinávii. Dále jsou zde zabezpečeny desítky kilometrů tras pro cyklisty a turisty.

Zavřít boční panel

Ålesund

Rybářské městečko s jedním z nejvýznamnějších rybářských přístavů v Norsku, které vás s tímto odvětvím seznámí v jednom z muzeí. Samotné město se rozkládá na několika ostrovech v Atlantickém oceánu. Vyhlídka Aksla nabízí úchvatný a nezapomenutelný pohled na celé město.

Zavřít boční panel

Bodø

Na severu, již za polárním kruhem, se rozkládá město Bodø. Je zajímavé tím, že zde končí norská železnice. Můžete zde navštívit například Norské letecké muzeum či využít jednu z nabízených výprav, například tu, kde si vyzkoušíte rybaření.

Zavřít boční panel

Tromsø

Paříž severu, tak se mu přezdívá. Malebné město nabízí mnoho atrakcí, jichž je možno využít. Polární muzeum, arktická katedrála ve tvaru trojúhelníku, Polaria, kde předvádí show s tuleni či pivovar Macks Ølbryggeri. Pozornost si také zaslouží hora Fjellheisen, které poskytuje výhled na celý ostrov Tromsø.

Zavřít boční panel

Alta

Město leží v kraji Finnmark, který je jedním z nejdéle obývaných v Norsku. Je zařazeno do seznamu kulturního dědictví UNESCO, protože se zde nachází více než 6.000 let staré skalní rytiny. O těch se více dozvíte v muzeu skalních rytin, které se zde také nachází.

Zavřít boční panel

Nordkapp

Pro turisty nejsevernější místo Evropy, které se nachází na 71° 10´ 21´´ s. š. (opravdu nejsevernější bod je Kinnarodden). Magické místo nabízí vyhlídku z 300 m vysoké útesy, které ční nad Barentsovým mořem.

Zavřít boční panel

Trolltunga

Jedná se o kámen, který trčí ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. K tomuto skalnímu útvaru vede dlouhá a náročná trasa, na kterou se je třeba dobře připravit.

Počasí a sezóny v Norsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jižní Norsko
Města (Oslo, Bergen), letní chození i zimní běžkování

-1 °C

1 °C

5 °C

11 °C

20 °C

23 °C

25 °C

23 °C

17 °C

12 °C

5 °C

4 °C
Severní Norsko
Pro milovníky severských hor, ostrovů a polárních září

-2 °C

-2 °C

-1 °C

2 °C

6 °C

11 °C

13 °C

13 °C

8 °C

3 °C

0 °C

-2 °C

Počasí

Podnebí závisí z velké části na Golfském proudu, který zde zvyšuje teplotu. Mezi nejteplejší měsíce se řadí červenec, naopak nejchladnější je leden a únor. Během zimy může být opravdu velmi chladno, problémem není ani samotná teplota, ale vítr, který je v přímořských oblastech ostrý a ledový. V létě mohou teploty v jižní části Norska dosáhnout až tropických hodnot. Na severu pak průměrně dosahují okolo 15 °C. 

Problémem pro turisty je však déšť. Úroveň srážek je zde velmi vysoká, a to především v horských oblastech, pro mnoho dešťových dnů je velmi známé město Bergen.

Na cestu je také důležité přibalit opalovací krém s vysokým faktorem. Slunce je zde ostřejší a například při horských túrách může způsobit nepříjemné popáleniny.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží na tom, co chcete zažít. Pro nadšence sněhu čekají v zimě stovky kilometrů běžkařských tras. V letních měsících můžete v jižní části zažít koupání či stanování za poměrně přijatelných teplot. Nadšencům turistiky se také doporučuje vyrazit v létě. Některé trasy totiž nemusí být po většinu roku vůbec otevřené, respektive jsou přístupné, ale na vlastní riziko. Při návštěvě měst pak bývají nejvytíženějšími měsíci ty letní.

Skvělé akce do Norska

ušetříš až 57%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 31%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 27%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 60%
Akce starší 2 týdnů
66 starších akcí
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 2 měs
Navrhni úpravu