Země trollů a nepopsatelné přírody

Norsko (norsky Norge) je jednou ze skandinávských zemí, která se rozkládá na nejsevernějším cípu Evropy, Skandinávském poloostrově. Západ země omývají Atlantický oceán a Norské moře, na východě země sousedí se Švédskem, Finskem a Ruskem.

Země je známá díky bohatým nalezištím ropy a vysokému životnímu standardu. Nedílnou součástí Norska jsou však také kilometry dlouhé fjordy, národní parky, jezera, ledovce, náhorní plošiny a další přírodní úkazy.

Průvodce pro tebe napsal Tereza Bystroňová
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Turistice jsou vyhrazeny letní měsíce, v zimě je prostě zima.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 4x za měsíc a ušetříš cca 51 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Norska

Co vidět a navštívit v Norsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Norsku

Zavřít boční panel

Stavanger

Centrum norského ropného průmyslu nabízí mnoho muzeí a galerií. Mezi nejzajímavější muzea patří muzeum konzervování či emigrace. Staré město, historická čtvrť nabídne pohled na historické domy z 18. století.

Nedaleko naleznete přírodní vyhlídku Preikestolen, která se nachází ve výšce 600 m nad hladinou Lysefjordu a která poskytuje dechberoucí výhled. Má 25 x 25 metrů a je jednou z největších vůbec.

Další známý přírodní úkaz nese jméno Kjerag. Jedná se o horu sterá se tyčí na konci Lysefjordu. Je známá kamenem, který je zakleslý mezi dvěma skalami. Na kámen o objemu 5 m3 se můžete dokonce postavit a udělat zajímavou fotografii.

Kjerag

Je zajímavé, že ani jeden z výše uvedených přírodních úkazů není nijak zabezpečen. Takže pokud se sem vydáte, dbejte na vlastní ochranu a příliš se nepřibližujte ke krajům.

Průvodce městem Stavanger

Zavřít boční panel

Lofoty

Souostroví, které se nachází v severní části země, je známé především díky rybolovu. Dřevěné sušáky ryb, malebná rybářská obydlí a především hory, které vystupují z moře, určitě nadchnou. Výchozím bodem pro cesty na Lofoty bude letiště Harstad/Narvik.

Zavřít boční panel

Oslo

Hlavní město Norska, které ukrývá mnoho muzeí, galerií, parků a dalších zajímavých míst. Nechybí ani příroda, na pořádnou túru nebo na lyže si můžete zajet i metrem. Opomenout nesmíte hlavní tahák města, světoznámou budouvy opery na břehu fjordu, jejíž celá plocha střechy slouží jako vyhlídková plošina (zdarma).

Průvodce městem Oslo

Zavřít boční panel

Bergen

Druhé největší město Norska, které se pyšní krásným historickým centrem Bryggen s hanzovními domy, jedním z nejlepších trhů s mořskými plody v Evropě a deštivým počasím.

Průvodce městem Bergen

Zavřít boční panel

Trondheim

Město je světoznámé především kvůli zachovaným barevným dělnickým obydlím, která ční nad hladinou řeky Nidelva. V Trondheimu se také nachází největší skandinávská katedrála Nidarosdomen, historický most Gamle Bybro či různá muzea.

Zavřít boční panel

Lillehammer

Známý především kvůli Olympijským hrám roku 1994. Nejen nadšence sportu nadchnou skokanské můstky, k nimž se můžete dostat po svých nebo se můžete nechat vyvézt lanovkou. Určitě nadchne i Norské olympijské muzeum či skanzen Maihaugen. Do Lillehammeru se dostanete pohodlně a každou chvilku z centra Osla příměstským vlakem.

Zavřít boční panel

Røros

Městečko, které je zapsánu na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Nachází se zde více než 300 let staré dřevěné domy, které využívali horníci. Můžete zde také navštívit také důl Olavsgruva.

Zavřít boční panel

Trysil

Na tomto místě se nachází jedno z nejlepších míst pro lyžování a snowboarding v Norsku a vůbec v celé Skandinávii. Dále jsou zde zabezpečeny desítky kilometrů tras pro cyklisty a turisty. 

Zavřít boční panel

Ålesund

Rybářské městečko s jedním z nejvýznamnějších rybářských přístavů v Norsku, které vás s tímto odvětvím seznámí v jednom z muzeí. Samotné město se rozkládá na několika ostrovech v Atlantickém oceánu. Vyhlídka Aksla nabízí úchvatný a nezapomenutelný pohled na celé město.

Průvodce městem Ålesund

Zavřít boční panel

Bodø

Na severu, již za polárním kruhem, se rozkládá město Bodø. Je zajímavé tím, že zde končí norská železnice. Můžete zde navštívit například Norské letecké muzeum či využít jednu z nabízených výprav, například tu, kde si vyzkoušíte rybaření.

Zavřít boční panel

Tromsø

Paříž severu, tak se mu přezdívá. Malebné město nabízí mnoho atrakcí, jichž je možno využít. Polární muzeum, arktická katedrála ve tvaru trojúhelníku, Polaria, kde předvádí show s tuleni či pivovar Macks Ølbryggeri. Pozornost si také zaslouží hora Fjellheisen, které poskytuje výhled na celý ostrov Tromsø.

Zavřít boční panel

Alta

Město leží v kraji Finnmark, který je jedním z nejdéle obývaných v Norsku. Je zařazeno do seznamu kulturního dědictví UNESCO, protože se zde nachází více než 6.000 let staré skalní rytiny. O těch se více dozvíte v muzeu skalních rytin, které se zde také nachází.

Zavřít boční panel

Nordkapp

Pro turisty nejsevernější místo Evropy, které se nachází na 71° 10´ 21´´ s. š. (opravdu nejsevernější bod je Kinnarodden). Magické místo nabízí vyhlídku z 300 m vysoké útesy, které ční nad Barentsovým mořem.

Zavřít boční panel

Trolltunga

Jedná se o kámen, který trčí ve výšce 700 m nad jezerem Ringedalsvatnet. K tomuto skalnímu útvaru vede dlouhá a náročná trasa, na kterou se je třeba dobře připravit.

Počasí a sezóny v Norsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Jižní Norsko
Města (Oslo, Bergen), letní chození i zimní běžkování

-1 °C

1 °C

5 °C

11 °C

20 °C

23 °C

25 °C

23 °C

17 °C

12 °C

5 °C

4 °C
Severní Norsko
Pro milovníky severských hor, ostrovů a polárních září

-2 °C

-2 °C

-1 °C

2 °C

6 °C

11 °C

13 °C

13 °C

8 °C

3 °C

0 °C

-2 °C

Počasí

Podnebí závisí z velké části na Golfském proudu, který zde zvyšuje teplotu. Mezi nejteplejší měsíce se řadí červenec, naopak nejchladnější je leden a únor. Během zimy může být opravdu velmi chladno, problémem není ani samotná teplota, ale vítr, který je v přímořských oblastech ostrý a ledový. V létě mohou teploty v jižní části Norska dosáhnout až tropických hodnot. Na severu pak průměrně dosahují okolo 15 °C. 

Problémem pro turisty je však déšť. Úroveň srážek je zde velmi vysoká, a to především v horských oblastech, pro mnoho dešťových dnů je velmi známé město Bergen.

Na cestu je také důležité přibalit opalovací krém s vysokým faktorem. Slunce je zde ostřejší a například při horských túrách může způsobit nepříjemné popáleniny.

Sezóny a kdy vyrazit

Záleží na tom, co chcete zažít. Pro nadšence sněhu čekají v zimě stovky kilometrů běžkařských tras. V letních měsících můžete v jižní části zažít koupání či stanování za poměrně přijatelných teplot. Nadšencům turistiky se také doporučuje vyrazit v létě. Některé trasy totiž nemusí být po většinu roku vůbec otevřené, respektive jsou přístupné, ale na vlastní riziko. Při návštěvě měst pak bývají nejvytíženějšími měsíci ty letní.

Skvělé akce do Norska

ušetříš až 26%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 34%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 53%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 20%
Akce starší 2 týdnů
83 starších akcí
Avatar uživatele Tereza Bystroňová
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu