Petrohradký most

Co dělat v Petrohradě

Pozorujte zvedání mostů 

V Petrohradu se nachází několik mostů, které se během léta každý den v noci rozpůlí a uvolní tak cestu lodím do přístavu. Jde o populární aktivitu, kdy je ovšem potřeba počítat s časy zvedání mostů a s faktem, že se přes ně zpět nedostanete – například u oblíbeného Dvortsovy most se zastaví i metro, tak se ujistěte, že stojíte na správné straně mostu. Časy zvedání mostů jsou následující:

  • Aleksandra Nevskogo – 02:20–05:10
  • Birzhevoy – 02:00–04:55
  • Blagoveshchensky – 01:25–02:45 a 03:10–05:00
  • Bolsheokhtinsky – 02:00–05:00
  • Dvortsovy – 01:25–04:55
  • Finlyandsky – 02:20–05:30
  • Liteiny – 01:40–04:45
  • Troitsky – 01:35–04:50
  • Tuchkov – 02:00–02:55 a 03:35–04:55
  • Volodarsky – 02:00–03:45 a 04:15–05:45

Projeďte se po kanálu

Stejně jako v italských Benátkách můžete obdivovat krásy města z paluby lodě. Výlety poskytuje několik společností v různých variantách, tak si vyberte tu pro vás vhodnou. A samozřejmě se po kanálech můžete vydat jen v létě, během zimy jsou kanály pokryty ledem.

Ochutnejte pyshkas

Jde o sladký, cukrem posypaný koblížek ve tvaru donutu a seženete ho nejlépe v tradiční Pyshechnaya, kde se interiér nezměnil od doby otevření a vlastně nic jiného zde neprodávají (tedy kromě instantní kávy a čaje ze sáčku). Jeden vás vyjde na 14 RUB, případně 35 za kávu/čaj a jde platit pouze hotově. Mimochodem, na stolech jsou kousky voskového papíru, do něhož si koblížek zabalíte a neulepíte si tak ruce.

Vydejte se po střechách

Netradiční tour po střechách a terasách si můžete oficiálně zarezervovat nebo jen vygooglit a vydat se na ni sami – spousta střech je veřejně přístupná a propojená s okolními budovami. Naskytne se vám tak netradiční pohled na tohle rozlehlé město. Jenom pozor na bezpečnost – mokré střechy jsou kluzké a mohou také namrzat. A pokud se vám nechce poskakovat po střechách, tak si zajděte na terasu Loft Project Etagi, kde leží kavárna i s fajn výhledem. A v celém komplexu najdete spoustu alternativních obchodů, kaváren a restaurací. 

Jděte se osvěžit

A to do tradičních lázní zvaných banya, kde si užijete sauny, březové větvičky a masáže. Oblíbené jsou Degtyarnye bani, kde poskytují širokou wellness nabídku. A nejvíce si je užijete v zimě po dlouhém chození petrohradskými bulváry.

Dejte si panáka v ryumochnaya

A pokud se chcete zahřát i zevnitř, tak panáka vodky seženete všude. Aby také ne, vodka a Rusko patří neodmyslitelně k sobě. Tradičních barů ryumochnaya najdete zde nespočet a liší se v kvalitě i ceně. Mezi nejznámější značky vodky patří: Russian Standard Vodka, Stolichnaya Vodka, Beluga, Tsarskaya, Green Mark. A pokud se chcete trochu rozšoupnout, tak k vodce přidejte kaviár (třeba v ikonickém Caviar Bar and Restaurant, případně v tradiční tržnici Kupetz Eliseevs).

Noční život

Pokud se zeptáte, kam lze zajít, tak všichni vás pošlou do Dumskaya street. Jde totiž o ulici plnou barů a restaurací, kde můžete vyzkoušet bar crawl a ochutnávat vodku až do rána (mimochodem, pokud potkáte na ulici koně, tak se jedná o skutečná zvířata a ne ta z výparů vodky – běžně totiž po ulicích lidé jezdí na koni). Nebo vyzkoušejte typický drink Boyarsky – mix vodky, grenadiny a tabaska. Případně zamiřte do Rubinshteyna street, kde najdete další zásobu barů, restaurací a kaváren.

Ochutnejte tradiční jídla

Mezi klasická jídla patří například hovězí Stroganoff, bliny, boršč, zelňačka shchi, plněné koláčky pirozhki, knedlíčky pelmeni a vareniki. Pokud je chcete ochutnat v levnější verzi, zajděte do řetězce restaurací Teremok nebo do restaurace Masha and the Bear. A pokud se vám tradiční jídlo přejí a budete chtít změnu, tak v Petrohradu najdete téměř cokoli – např. výbornou gruzínskou Kazbegi, fajn mexickou Bros Burritos či takoyaki v Takoayki…

Chystáš se do Petrohradu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.