Země neomezených možností

Rusko je i po rozpadu SSSR zdaleka největší zemí světa, vždyť se svými 17.000.000 kilometry čtverečními takřka dvakrát strčí do kapsy druhou Kanadu. Země se táhne přes deset časových pásem od východní Evropy, až po nejvýchodnější výspy Asie. Od subtropů, až po arktický pás. To asi nejlépe vystihuje, jak obrovská je.

Do Ruska zatím neplynou davy turistů, ať už kvůli předsudkům, nebo vízové povinnosti. Každopádně je faktem, že tak trochu pejorativní úsloví z dob minulých, že „Rusko je zemí neomezených možností“, je vlastně pravdivé. Najdete tu naprosto vše, co od cestování očekáváte. Skvostná historická města, tisíce kilometrů člověkem nedotknuté přírody, cestování v čase, kdy si na spoustě míst připomenete, jak to u nás vypadalo před 30 lety, ale i pro mnohé netušené možnosti sportovního a kulturního vyžití.

Při cestách širou Rusí poznáte, že předsudky vůči obyčejným Rusům jsou opravdu ve valné většině případů jen předsudky. Zjistíte také, že kulturou je nám Rusko velmi podobné a zároveň velmi vzdálené. Jen obtížně se tahle obrovská země popisuje, musíte zkrátka na vlastní kůži zažít, zda budete Rusko milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím obvykle neexistuje.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Vízum za 2 050 Kč
Turistická víza včetně zvacího dopisu musíš mít před odletem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
V zimě je tu zima jak... v Rusku.
Více o počasí
Letenky od
5 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 65 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Ruska

Co vidět a navštívit v Rusku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Rusku

Zavřít boční panel

Moskva

Hlavní město Ruska je zdaleka nejnavštěvovanějším místem v zemi. Největší evropské velkoměsto nabídne vše, co od městské turistiky můžete čekat. Bohaté kulturní vyžití v podobě mnoha divadel, operních a baletních představení doplňují stovky restaurací nejrůznějšího zaměření.

Moskva láká především na světoznámé památky v čele s pevností Kreml, architektonicky výrazným Chrámem Vasila Blaženého, Rudým náměstím nebo bizarním Leninovým mauzoleem.

Město také poslouží jako hlavní výchozí bod pro cesty do všech dalších částí Ruska. Valná většina železničních i leteckých linek začíná právě tady.

Průvodce městem Moskva

Zavřít boční panel

Petrohrad

Druhé největší město Ruska najdete na břehu Finského zálivu nedaleko hranic s Estonskem i Finskem. Protéká jím krátká, avšak historicky významná řeka Něva. Petrohrad známe pod ruským názvem Sankt Petěrburg, dříve se jmenoval Leningrad.

Turisté sem míří především za historií a monumentální architekturou. Vždyť muzeum Ermitáž ve slavném Zimním paláci patří s více než 3.000.000 exponáty k největším na světě. V centru můžete obdivovat desítky dalších paláců, chrámů a klášterů. Na řece Něvě pak kotví slavný bitevník Aurora, který výstřelem dne 7. listopadu 1917 započal Velkou říjnovou revoluci.

Petrohrad zabaví klidně na několik dní, vypravte se sem ideálně v kombinaci s Moskvou, do níž se snadno a často dostanete vlakem nebo letadlem.

Zavřít boční panel

Nižnij Novgorod

Milionové město asi 3 hodinky vlakem od Moskvy zaujme především svým Kremlem, tedy pevností a hradem tyčícím se nad soutokem řek Oka a Volha. Živé historické centrum pobaví večer a poskytne potřebné zázemí přes den. Nenechte si ujít jízdu visutou lanovkou přes Volhu do města Bor, kterou využívají především místní jako prostředek MHD. Naskytnou se vám úžasné výhledy na řeku i město.

Zavřít boční panel

Soči a Kavkaz

Město Soči je oblíbeným dovolenkovým místem pro mnoho Rusů, a to jak v létě, tak v zimě. Během prázdnin se sem jezdí do luxusních přímořských resortů a koupáním v Černém moři, v zimě naopak na lyže do několik desítek kilometrů vzdáleného střediska Krasnaja Poljana.

Soči bude také ideálním výchozím bodem pro náročné treky po pohoří Kavkaz, které se vypíná hned za hranicemi města. Je však nutné počítat s velmi omezeným turistickým zázemím v samotném pohoří a vzít na zřetel, že trekování po Kavkazu je jen pro nejzkušenější.

Město Soči v roce 2014 pořádalo zimní olympijské hry a v roce 2018 bylo jedním z dějišť fotbalového mistrovství světa.

Zavřít boční panel

Bajkal

Asi nejoblíbenější místo, kam míří turisté za přírodními krásami, je jezero Bajkal. Skrývá v sobě hned několik „nej“. Tak předně je tím vůbec nejhlubším jezerem na světě, když jeho dno dosahuje hloubky 1.642 metrů, tedy ještě o 40 metrů více než je výška Sněžky. Bajkal je také nejstarším jezerem světa, odhaduje se, že vzniklo před 30.000.000 let tektonickou činností.

V jezeře je soustředěna celá jedna pětina zásob povrchové sladké vody a žije v něm přes 1.200 endemických živočichů.

Jako výchozí bod pro túry kolem jezera slouží město Irkutsk, přesněji řečeno letovisko Listvjanka přímo na břehu Bajkalu, kde je soustředěno nejvíc hotelů, restaurací a cestovních agentur zajišťujících výlety po okolí.

Z Irkutsku také vyplouvají pravidelné lodní linky na oblíbená místa především na západním břehu Bajkalu v čele s ostrovem Olchon.

Obecně vzato turisticky nejrozvinutější je právě západní a jihozápadní část jezera s obcemi Listvjanka, Sljudjanka a Kultuk. Okolo Bajkalu vede po jižním břehu také Transsibiřská magistrála, část trasy mezi městy Irkutsk a Ulan-Ude patří mezi nejoblíbenější.

Zavřít boční panel

Zlatý kruh Ruska

Budete-li pobývat delší dobu v Moskvě, označení „Zlatá okruh“ si dobře zapamatujte. Jde o skupinu turisticky atraktivních měst severovýchodně od hlavního města v regionu Zálesí, do nichž lze uspořádat jedno- až dvoudenní výlety.

Společným jmenovatelem měst jsou architektonické památky (nejčastěji kostely, chrámy a kláštery) převážně z doby 16.–18. století.

Nejbližším městem k Moskvě je Sergijev Posad, následován městy Jaroslavl, Ivanovo, Vladimir, Kostroma nebo Suzdal.

Zavřít boční panel

Kamčatka

Jeden z největších světových poloostrovů v sobě nese nádech exotiky a nespoutané přírody, což také beze zbytku splní. Na Kamčatce se pokocháte majestátními sopkami, divokou přírodou člověkem zasaženou jen minimálně a pravým ruským Dálným východem.

Je však třeba zmínit, že Kamčatka není úplně regulérním turistickým místem. Napříč poloostrovem se táhne prakticky jen jedna silnice a turistická infrastruktura je velmi omezená. Taktéž bez znalosti ruštiny budete ztraceni a neschopni si domluvit průvodce, který s vámi vyrazí do přírody.

Oproti minulým rokům již dnes není při návštěvě Kamčatky žádné speciální povolení, stačí běžné ruské vízum.

Zavřít boční panel

Pskov

Jedno z nejstarších ruských měst najdete poblíž lotyšských hranic a Pskovského jezera. Dominuje mu mohutný kreml, pevnost s chrámem, jejíž původ sahá až do roku 903. Pskov je malé město a je ideálním výletem při okruhu z Petrohradu přes Novgorod do Pskova a zpět. Ze Pskova jezdí také přímo spoje do lotyšské Rigy.

Zavřít boční panel

Veliký Novgorod

Pravděpodobně nejstarší větší město na území Ruské federace vzniklo v roce 862 a až do 15. století figurovalo jako hlavní město tehdejších státních útvarů. Dnes je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších měst Ruska především díky bohatým historickým pozůstatkům, mnoha muzeím a kulturním institucím.

Od roku 1999 nese město zkrácený název „Novgorod“.

Zavřít boční panel

Kaliningrad

Nejbližší území Ruska ke střední Evropě je Kaliningradská exkláva, od území své mateřské země oddělená Litvou a Polskem. Za návštěvu rozhodně stojí hlavní město oblasti Kaliningrad (česky Královec), kde se mísí ještě vlivy Pruska skrze nádhernou hansovní architekturu podobnou té v Gdaňsku s vlivy východními i čistě sovětskými.

Zavřít boční panel

Pohoří Altaj

Altajské pohoří se rozkládá v srdci Ruska a přesahuje až do Číny a Mongolska. Překrásné horské masivy se vypínají až do výšek 4.500 metrů a ne nadarmo je regionu přezdíváno „Ruské Švýcarsko“ nebo dokonce „Ruský Nový Zéland“. Hory místy připomínají Alpy, místy tibetské náhorní plošiny, místy zase mongolské pláně. Stovky ledovcových jezer zasazených mezi horské velikány poskytnou vítané osvěžení i možnost táboření.

Největšími velkými centry poblíž jsou města Gorno-Altajsk a Barnaul, do nichž se dostanete přímými lety z Moskvy. Dál už musíte pokračovat po svých, ideálně půjčeným autem.

Pohoří Altaj je krásné mimo jiné proto, že zcela postrádá jakoukoli turistickou infrastrukturu. Pokud se budete chtít vypravit po svých dále od hlavních silnic, určitě se poptejte místních, zda je to vůbec možné. Znalosti přežití v přírodě se budou určitě hodit, Altaj obývají v hojném počtu medvědi a telefonní signál tu neexistuje.

Zavřít boční panel

Kazaň

Dejte šanci i jiným ruským městům a vydejte se do hlavního sídla republiky Tatarstán. Kazaň vás překvapí vysokou koncentrací historických památek v čele s místním kremlem, který se řadí mezi největší v Rusku a je zapsán na seznamu UNESCO. Poloha na řece Volze dává městu ten správný říz a minimálně na den se tu určitě zdržte.

Zavřít boční panel

Burjatsko

Odlehlá republika Burjatsko se rozkládá mezi jezerem Bajkal a mongolskými hranicemi v panenské přírodě hor, pastvin, řek a stád divokých koní. V Burjatsku se mísí kulturní vlivy Ruska i Mongolska dohromady a svébytní Burjati na první pohled připomínají spíše Mongoly než Rusy. K procestování Burjatska si ideální půjčte auto, nejlépe 4x4. Ne všechny silnice jsou zpevněné.

Hlavní město Ulan-Ude poskytne veškeré zázemí, letiště s přímými lety do Moskvy a obdivovat tu budete moci i největší bustu Vladimira Iljiče Lenina.

Zavřít boční panel

Oněžské jezero

Druhé největší jezero v Evropě (po Ladožském, které se nachází jen pár desítek kilometrů od Oněžského) je oblíbeným výletním cílem, pokud pobýváte v Petrohradu. Svou velikostí odpovídá rozloze Jihočeského kraje a je napájeno více než 50 řekami.

Mírná krajina kolem jezera láká především k rybaření, krátkým výletům kolem vesnic a také cestám na Oněžské ostrovy. Tím nejznámějším je bezesporu ostrov Kiži zapsaný na seznamu UNESCO s více než 80 dřevěnými stavbami z 19. století připomínajícími život tehdejší doby.

Největším centrem se vším potřebným zázemím a agenturami, které vás na ostrov Kiži přepraví, je město Petrozavodsk, kam se snadno dostanete z Petrohradu autem, vlakem i letadlem.

Zavřít boční panel

Solověcké ostrovy

Souostroví najdete uprostřed Oněžského zálivu Bílého moře v odlehlé oblasti ruské Karélie. Díky propojení studené a syrové přírody s velkým komplexem Solověckého kláštera jsou ostrovy oblíbeným cílem turistů a poutníků, především z Ruska a okolních zemí.

Solověcký klášter je klášterem Ruské pravoslavné církve založený již v 15. století. Mystické místo získává nový rozměr faktem, že během celé komunistické éry byl využíván jako jeden z nejhorších gulagů tehdejšího SSSR. Komplex byl obnoven roku 1990 a dnes je zanesen na seznam UNESCO.

Přímo na Solověcký ostrov se dostanete letecky 2–3x týdně z Archangelsku se společností Nordavia, do Archangelsku pak létá několik spojení denně z Moskvy.

Zavřít boční panel

Irkutsk

Paříž Sibiře... Tak se také přezdívá nejoblíbenější zastávce na Transsibiřské magistrále a výchozímu bodu pro cesty okolo Bajkalu, městu Irkutsk. Pročtěte si detailně tipy k aktivitám nebo dopravě.

Průvodce městem Irkutsk

Počasí a sezóny v Rusku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Moskva
Podobné teploty ve většině evropské části Ruska

-6 °C

-6 °C

-1 °C

9 °C

15 °C

22 °C

24 °C

21 °C

15 °C

8 °C

-1 °C

-5 °C
Okolí jezera Bajkal
Kruté zimy, suchá léta, platí pro celou jižní Sibiř

-18 °C

-14 °C

-6 °C

2 °C

11 °C

23 °C

25 °C

22 °C

15 °C

5 °C

-8 °C

-15 °C
Soči
Teplejší klima černomořského pobřeží

9 °C

9 °C

12 °C

16 °C

20 °C

25 °C

29 °C

29 °C

25 °C

21 °C

15 °C

11 °C
Murmansk
Běžné počasí severního Ruska

-13 °C

-12 °C

-5 °C

-3 °C

4 °C

13 °C

17 °C

14 °C

7 °C

1 °C

-7 °C

-11 °C

Počasí

Už při pohledu na mapu světa bude jasné, že Rusko zabírá ohromnou plochu, a tudíž popsat jednoznačně počasí v zemi není příliš možné. Obecně vzato se však Rusko rozpíná z východu na západ, a tak vlastně leží celé v podobných podnebných pásech jako Evropa.

Zásadní charakteristika podnebí v Rusku je extrémní střídání teplot mezi létem a zimou. Většina území se nachází daleko od otevřeného oceánu, a tudíž teplotní rozdíly patří k těm nejvyšším na světě. Není výjimkou, že i na polárním kruhu může být v létě přes 30 °C a rozdíl mezi létem a zimou na sibiřských pláních může bez mrknutí oka činit i 70 °C.

Léta jsou zkrátka horká s mnoha slunečnými dny, ale také silnými bouřkami. Zimní počasí je pak věrné pořekadlu, že „mráz přichází z východu“. Třeskuté mrazy jsou tu na denním pořádku, stejně jako sněhové přívaly. Slunce mnohdy kvůli zatažené obloze neuvidíte i několik týdnů v kuse.

Jediná část Ruska ležící na kraji subtropického pásu, a tudíž s mírnějšími výkyvy a teplejším klimatem, je oblast kolem letovisek Anapa a Soči.

Sezóny a kdy vyrazit

Z popisu počasí je jisté, že pokud nemáte rádi extrémní počasí, vyrazíte pozdě na jaře (květen, červen) nebo brzy na podzim (září a začátek října). Letní období bude dobrou volbou při cestách do severnějších regionů nebo k Bajkalu či na Kamčatku. Je dobré mít na paměti, že v létě jsou v určitých oblastech (Sibiř, nížiny kolem velkých řek) velmi aktivní komáři, rozhodně nepodceňte nákup dobrého repelentu.

Naopak zima není vhodná pro cesty do žádné části Ruska, nechcete-li zažít extrémní teploty.

Skvělé akce do Ruska

ušetříš až 59%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 23%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
24 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu