Šalamounovy ostrovy
Šalamounovy ostrovy

Doprava na Šalamounovo ostrovech

Jak na Šalamounovy ostrovy

Do země se hlavně létá. Mezinárodní letiště Henderson Field na Guadalcanalu (ležící asi 11 km východně od města Honiara) má přímé spojení z Austrálie, Vanuatu, Fidži, Nauru a Papuy-Nové Guiney. Národní společnost Solomon Airlines létá několikrát týdně do Brisbane.

Z Prahy se lze do Honiary dostat např. společnostmi Aeroflot + Qantas, Finnair + Qantas + Solomon Airlines, Emirates + Qantas. Let trvá 30–40 hodin a jednosměrná letenka stojí od 24.000 Kč. Přestupy jsou dle leteckých společností, např. Moskva + Hong Kong + Brisbane, Helsinky + Singapore + Brisbane, Dubaj + Brisbane. Letenka z Brisbane stojí od 430 AUD a let trvá 3:15 hod.

Půjčení auta je možné na letišti. Toyota Hilux vyjde na dva dny na 1.900 SBD (250 USD).

Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy jsou ve městech Honiara a Yandina.

Jak se nejlépe dopravovat 

Do země se dostanete především letecky. Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy se nachází ve městech Honiara a Yandina.

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje. Na Guadalcanalu je možné využít taxi, či si pronajmout vůz. Silnice na hlavním ostrově jsou ve většině případů asfaltové, minimálně zpevněné.

Letecká doprava

Mezinárodní letiště na Guadalcanalu má přímé spojení z Austrálie (Brisbane, Sydney), Vanuatu (Port Vila), Fidži (Nadi), Nauru a Papuy-Nové Guiney (Port Moresby). Lety provozují letecké společnosti Solomon Airlines, Virgin Australia, Fiji Airways, Air Niugini a Air Vanuatu.

Letecká doprava je drahá, ale dostanete se do většiny velkých měst na všech ostrovech (vnitrostátní linky) – jedná se o přibližně dvacet letišť. Také je možné zajistit si vyhlídkový let.

Půjčení auta

K řízení osobního vozidla na Šalomounových ostrovech stačí náš řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz je jistota. Auta půjčují  hotely v hlavním městě. Jezdí se vlevo. Pronájem auta (Toyota Hilux) stojí na letišti na dva dny 250 USD

Stav silnic je všeobecně špatný. I přes 1.300 km komunikací je možné jen třetinu využít pro běžný provoz, ostatní obsluhují místní plantáže. Silnice s pevným povrchem jsou jen okolo Honiary na Guadalcanalu (cca 15 kilometrů na každou stranu), jsou špatně značené a musíte si dát pozor na množství děr a výmolů. V noci nejsou silnice osvětlené. Při řízení je nutná maximální opatrnost. V současnosti se v hlavním městě staví první kruhový objezd. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.

Veřejná doprava

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje.Můžete využít taxíky. Najdete je ve městech Honiara, Gizo a Auki (Auiki). Jízdné dojednejte před nasednutím. Cesta po městě stojí 10–20 SBD. V hlavním městě narazíte i na minibusy, kde naháněči vyvolávají jednotlivé zastávky. Lidé obvykle cestují na otevřených korbách nákladních automobilů nebo na traktorových přívěsech.

Lodní doprava

Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy jsou ve městech Honiara a Yandina.

Mezi jednotlivými ostrovy funguje lodní spojení.

Chystáš se na Šalamounovy ostrovy?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.