Průvodce státem

Šalamounovy ostrovy

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Země blonďáků a válečné turistiky

Španělský mořeplavec Álvaro de Mendaña de Neira mylně pojmenoval ostrovy Islas Salomón („Šalomounovy ostrovy“). Předpokládal, že zde najde velké bohatství, a proto je pojmenoval po bohatém biblickém králi Šalomounovi.

Průvodce pro tebe napsal Denisa Kleinová
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - listopad
Sezona se kryje s tou v Evropě, v létě bude nejlépe.
Více o počasí
Letenky od
40 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objevují jednou za pár let.
Akční nabídky

Praktické tipy na Šalamounovy ostrovy

Co vidět a navštívit na Šalamounovo ostrovech

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Šalamounovo ostrovech

Zavřít boční panel

Ostrov Guadalcanal

Ostrov Guadalcana ls hlavním městem Honiara a jediným mezinárodním letištěm má rozlohu 6.500 km². Během druhé světové války se zde odehrála tzv. bitva o Guadalcanal, jedna z klíčových bitev války v Tichomoří. Boje se odehrály na přelomu let 1942 a 1943 a americká armáda zde porazila Japonsko. Jedná se o hornatý ostrov. Sever ostrova se dá prozkoumat autem, na jih se dá dostat pouze pěšky, lodí nebo vrtulníkem. Severní pobřeží s Průlivem se železným dnem je vyhledávanou potápěčskou a fotografickou lokalitou. 

Zavřít boční panel

Ostrov Malaita

Ostrov Malaita s městem Auki je největším a nejvíce zalidněným ostrovem. Naleznete zde vodopády, množství vodních toků a velký počet ptáků, plazů a motýlů.

Zavřít boční panel

Ostrov Laulasi

Ostrov Laulasi je proslulý výrobou tradičních mušličkových peněz.

Zavřít boční panel

Ostrov Rennell

Ostrov Rennell naleznete přibližně 150 km od ostrova Guadalcanal. Rozloha činí 660 km2. Je jedním z největších korálových atolů na světě. Na východě ostrova najdete největší pacifické ostrovní jezero Tegano s brakickou vodou. Tato část ostrova je zapsána v UNESCO.

Zavřít boční panel

Ostrov Savo

Ostrov Savo je známý pro „vaječná pole“ tabona, ptáka, který sem přichází naklást vajíčka do písku, jenž působí jako inkubátor, neboť se jedná o vulkanický ostrov a písek je teplý. Vejce jsou vykopávána místními obyvateli a jsou považována za místní specialitu. Vajíčka jsou o něco větší než kachní vejce a používají se k přípravě omelet a jiných pokrmů.

Zavřít boční panel

Průliv se železným dnem

Průliv Iron Bottom Sound, který byl před druhou světovou válkou nazýván Sealark Sound, se nachází mezi ostrovy Guadalcanal, Florida a Savo. Pojmenování získal díky velkému množství vraků lodí a letadel, které odpočívají na jeho dně. Většina z nich tu byla potopena či sestřelena během bojů o Guadalcanal od srpna 1942 do února 1943. 

Spousta vraků leží přímo na plážích nebo v malé hloubce, je toto místo vyhledávaným cílem ke šnorchlování a potápění.

Zavřít boční panel

Laguna Langi Langi

Na západě ostrova Malaita, nedaleko hlavního města provincie, se rozprostírá laguna, která má na délku přibližně 21 kilometrů a na šířku necelý 1 kilometr a dá se zde šnorchlovat. Populární je umělý ostrov Laulasi, který se nachází jižně od Auki. Při pozorování z výšky si lze ostrov snadno splést s obrysem lodi, neboť má obdélníkový tvar. Pokud se na toto místo vydáte, uvidíte výrobu mušličkových peněz (používají se čtyři druhy mušliček), umění stavby lodí a lidi uctívající žraloky. 

Zavřít boční panel

Laguna Marovo

Na ostrově New Georgia naleznete lagunu s několika desítkami čtverečních kilometrů útesů, které lákají potápěče. Pokud budete mít štěstí, narazíte i na indo-pacifického delfína, který se zde vyskytuje. Některé z přilehlých ostrovů jsou obydlené, některé jsou panenské.

Zavřít boční panel

Mount Popomanaseu

Na jihu ostrova Guadalcanal naleznete nejvyšší horu ostrovů, Mount Popomanaseu, která měří 2.335 m. Západně od ní se nachází i druhá nejvyšší hora Mount Makarakomburu s výškou 2.210 m.

Zavřít boční panel

Honiara

Honiara je hlavní město Šalamounových ostrovů, leží na severozápadě hlavního ostrova Guadalcanal. Najdete zde největší přístav země a jediné mezinárodní Hendersonovo letiště. Mezi největší zajímavosti (dle místních průvodců) patří národní muzeum Šalamounových ostrovů a překrásná botanická zahrada. V současnosti zde žije více než 50 tisíc obyvatel. Klima ve městě je tropické. Jedná se o hlavní turistické místo ostrovů a najdete zde i úplně nové luxusní hotely, velkou tržnici s ovocem, zeleninou, ale i rukodělnými výrobky, půjčovnu potápěčského vybavení, několik kostelů a přímo v centru města se nachází čínská čtvrť.

Národní muzeum Šalamounových ostrovů

Národní muzeum, které se nachází naproti hotelu Mendana, má exponáty tradičních řemesel a historických artefaktů, zejména exponáty o archeologii, měnách, zbraních, jazycích, osobních ozdobách, tradiční hudbě a tanci, zemědělských nástrojích, životě a přírodním prostředí země, nástroje a náčiní a mnoho publikací a řemesel. Nachází se v několika budovách, v areálu muzea stojí 155 mm japonská houfnice, která je nazývána „pistole Pete“, a byla použita k bombardování místního letiště. 

Botanická zahrada 

Botanická zahrada je populární pro procházky a je známá pro své orchideje a keře. Místní průvodce vám bude o jednotlivých rostlinách poutavě hovořit. Zahrada se nachází kousek od místní věznice.

Centrální trh Honiara

Trh zaměřený na ryby, květiny, oblečení, ovoce a zeleninu, šperky a výrobky z mušlí. Otevřen je každý den.

Americký památník Guadalcanal

Památník druhé světové války byl vystavěn k 50. výročí bitvy (otevřen 7. 8. 1992) jako pocta Američanům a jejich spojencům, kteří přišli během války od 7. 8. 1942 do 9. 2. 1943 o život. Památník najdete na Skyway Drive, na prvním kopci, který Američané obsadili. Od památníku je pěkný výhled na celé hlavní město i na Tichý oceán. Památník leží na západ od řeky Matanikau, o niž se mnoho měsíců vedly mezi Američany a Japonci boje.

Japonský památník Guadalcanal

Památník postavený Japonci na hoře Austen, je poctou Japoncům, kteří přišli během války od 7. 8. 1942 do 9. 2. 1943 o život.

Budova Parlamentu 

Jedná se o kruhovou betonovou konstrukci, která stojí na kopci a byla otevřena v roce 1993. Zajímavostí je, že se můžete zúčastnit soudních přelíčení, na které budete shlížet z galerie pro veřejnost.

Počasí a sezóny na Šalamounovo ostrovech

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Šalamounovy ostrovy
Stejné teploty pro celé souostroví

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

30 °C

Počasí

Podnebí Šalamounových ostrovů je horké, rovníkové, s vydatnými srážkami a málo teplotními rozdíly. Průměrná teplota činí 26,5 °C, na pobřeží se pohybuje mezi 21–32 °C, v noci mohou spadnout až na 19 °C. Ve vnitrozemí se teploty šplhají k 35 °C, v horách bývá příjemných 22 °C. 

V letních měsících (květen–říjen) jsou teploty stálé okolo 25 °C, je období sucha, tedy i nižší vlhkost. To znamená, že aktivita komárů, kteří přenášejí malárii, je nízká a vystačíte si s repelenty a vhodným oblečením. Kvůli výskytu malárie se nedoporučuje návštěva v zimních měsících (listopad – duben), tedy v období dešťů. Monzuny přináší vyšší teploty, vlhkost a četné srážky. Tropické bouře a cyklóny bývají nejsilnější v středních a jižních provinciích a mají relativně velký vliv jak na pralesní porost, tak na systémy korálových útesů. Roční srážky se pohybují asi kolem 3.050 milimetrů.

Sezóny a kdy vyrazit

Šalamounovy ostrovy je možné navštívit celoročně s výjimkou období listopad–duben, kdy je v zemi období dešťů, které přináší západní a severozápadní monzuny a vyšší výskyt malárie.

Skvělé akce na Šalamounovy ostrovy

1 starší akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu