Šalamounovy ostrovy

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Země blonďáků a válečné turistiky

Španělský mořeplavec Álvaro de Mendaña de Neira mylně pojmenoval ostrovy Islas Salomón („Šalomounovy ostrovy“). Předpokládal, že zde najde velké bohatství, a proto je pojmenoval po bohatém biblickém králi Šalomounovi.

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Ostrov Guadalcanal

Ostrov Guadalcana ls hlavním městem Honiara a jediným mezinárodním letištěm má rozlohu 6.500 km². Během druhé světové války se zde odehrála tzv. bitva o Guadalcanal, jedna z klíčových bitev války v Tichomoří. Boje se odehrály na přelomu let 1942 a 1943 a americká armáda zde porazila Japonsko. Jedná se o hornatý ostrov. Sever ostrova se dá prozkoumat autem, na jih se dá dostat pouze pěšky, lodí nebo vrtulníkem. Severní pobřeží s Průlivem se železným dnem je vyhledávanou potápěčskou a fotografickou lokalitou.

Zavřít
Ikona pinu

Ostrov Malaita

Ostrov Malaita s městem Auki je největším a nejvíce zalidněným ostrovem. Naleznete zde vodopády, množství vodních toků a velký počet ptáků, plazů a motýlů.

Zavřít
Ikona pinu

Ostrov Laulasi

Ostrov Laulasi je proslulý výrobou tradičních mušličkových peněz.

Zavřít
Ikona pinu

Ostrov Rennell

Ostrov Rennell naleznete přibližně 150 km od ostrova Guadalcanal. Rozloha činí 660 km2. Je jedním z největších korálových atolů na světě. Na východě ostrova najdete největší pacifické ostrovní jezero Tegano s brakickou vodou. Tato část ostrova je zapsána v UNESCO.

Zavřít
Ikona pinu

Ostrov Savo

Ostrov Savo je známý pro „vaječná pole“ tabona, ptáka, který sem přichází naklást vajíčka do písku, jenž působí jako inkubátor, neboť se jedná o vulkanický ostrov a písek je teplý. Vejce jsou vykopávána místními obyvateli a jsou považována za místní specialitu. Vajíčka jsou o něco větší než kachní vejce a používají se k přípravě omelet a jiných pokrmů.

Zavřít
Ikona pinu

Průliv se železným dnem

Průliv Iron Bottom Sound, který byl před druhou světovou válkou nazýván Sealark Sound, se nachází mezi ostrovy Guadalcanal, Florida a Savo. Pojmenování získal díky velkému množství vraků lodí a letadel, které odpočívají na jeho dně. Většina z nich tu byla potopena či sestřelena během bojů o Guadalcanal od srpna 1942 do února 1943.

Spousta vraků leží přímo na plážích nebo v malé hloubce, je toto místo vyhledávaným cílem ke šnorchlování a potápění.

Zavřít
Ikona pinu

Laguna Langi Langi

Na západě ostrova Malaita, nedaleko hlavního města provincie, se rozprostírá laguna, která má na délku přibližně 21 kilometrů a na šířku necelý 1 kilometr a dá se zde šnorchlovat. Populární je umělý ostrov Laulasi, který se nachází jižně od Auki. Při pozorování z výšky si lze ostrov snadno splést s obrysem lodi, neboť má obdélníkový tvar. Pokud se na toto místo vydáte, uvidíte výrobu mušličkových peněz (používají se čtyři druhy mušliček), umění stavby lodí a lidi uctívající žraloky.

Zavřít
Ikona pinu

Laguna Marovo

Na ostrově New Georgia naleznete lagunu s několika desítkami čtverečních kilometrů útesů, které lákají potápěče. Pokud budete mít štěstí, narazíte i na indo-pacifického delfína, který se zde vyskytuje. Některé z přilehlých ostrovů jsou obydlené, některé jsou panenské.

Zavřít
Ikona pinu

Mount Popomanaseu

Na jihu ostrova Guadalcanal naleznete nejvyšší horu ostrovů, Mount Popomanaseu, která měří 2.335 m. Západně od ní se nachází i druhá nejvyšší hora Mount Makarakomburu s výškou 2.210 m.

Zavřít
Ikona pinu

Honiara

Honiara je hlavní město Šalamounových ostrovů, leží na severozápadě hlavního ostrova Guadalcanal. Najdete zde největší přístav země a jediné mezinárodní Hendersonovo letiště. Mezi největší zajímavosti (dle místních průvodců) patří národní muzeum Šalamounových ostrovů a překrásná botanická zahrada. V současnosti zde žije více než 50 tisíc obyvatel. Klima ve městě je tropické. Jedná se o hlavní turistické místo ostrovů a najdete zde i úplně nové luxusní hotely, velkou tržnici s ovocem, zeleninou, ale i rukodělnými výrobky, půjčovnu potápěčského vybavení, několik kostelů a přímo v centru města se nachází čínská čtvrť.

Národní muzeum Šalamounových ostrovů

Národní muzeum, které se nachází naproti hotelu Mendana, má exponáty tradičních řemesel a historických artefaktů, zejména exponáty o archeologii, měnách, zbraních, jazycích, osobních ozdobách, tradiční hudbě a tanci, zemědělských nástrojích, životě a přírodním prostředí země, nástroje a náčiní a mnoho publikací a řemesel. Nachází se v několika budovách, v areálu muzea stojí 155 mm japonská houfnice, která je nazývána „pistole Pete“, a byla použita k bombardování místního letiště.

Botanická zahrada

Botanická zahrada je populární pro procházky a je známá pro své orchideje a keře. Místní průvodce vám bude o jednotlivých rostlinách poutavě hovořit. Zahrada se nachází kousek od místní věznice.

Centrální trh Honiara

Trh zaměřený na ryby, květiny, oblečení, ovoce a zeleninu, šperky a výrobky z mušlí. Otevřen je každý den.

Americký památník Guadalcanal

Památník druhé světové války byl vystavěn k 50. výročí bitvy (otevřen 7. 8. 1992) jako pocta Američanům a jejich spojencům, kteří přišli během války od 7. 8. 1942 do 9. 2. 1943 o život. Památník najdete na Skyway Drive, na prvním kopci, který Američané obsadili. Od památníku je pěkný výhled na celé hlavní město i na Tichý oceán. Památník leží na západ od řeky Matanikau, o niž se mnoho měsíců vedly mezi Američany a Japonci boje.

Japonský památník Guadalcanal

Památník postavený Japonci na hoře Austen, je poctou Japoncům, kteří přišli během války od 7. 8. 1942 do 9. 2. 1943 o život.

Budova Parlamentu

Jedná se o kruhovou betonovou konstrukci, která stojí na kopci a byla otevřena v roce 1993. Zajímavostí je, že se můžete zúčastnit soudních přelíčení, na které budete shlížet z galerie pro veřejnost.

Počasí a sezóny

Počasí

Podnebí Šalamounových ostrovů je horké, rovníkové, s vydatnými srážkami a málo teplotními rozdíly. Průměrná teplota činí 26,5 °C, na pobřeží se pohybuje mezi 21–32 °C, v noci mohou spadnout až na 19 °C. Ve vnitrozemí se teploty šplhají k 35 °C, v horách bývá příjemných 22 °C. 

V letních měsících (květen–říjen) jsou teploty stálé okolo 25 °C, je období sucha, tedy i nižší vlhkost. To znamená, že aktivita komárů, kteří přenášejí malárii, je nízká a vystačíte si s repelenty a vhodným oblečením. Kvůli výskytu malárie se nedoporučuje návštěva v zimních měsících (listopad – duben), tedy v období dešťů. Monzuny přináší vyšší teploty, vlhkost a četné srážky. Tropické bouře a cyklóny bývají nejsilnější v středních a jižních provinciích a mají relativně velký vliv jak na pralesní porost, tak na systémy korálových útesů. Roční srážky se pohybují asi kolem 3.050 milimetrů.

Kdy vyrazit

Šalamounovy ostrovy je možné navštívit celoročně s výjimkou období listopad–duben, kdy je v zemi období dešťů, které přináší západní a severozápadní monzuny a vyšší výskyt malárie.

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce První lidé se na souostroví dostali pravděpodobně již okolo 30.000 let před Kristem v období paleolitu z Nové Guiney a Bismarckova souostroví. Austronésané pak přišli roku 4000 př. n. l. a přinesli s sebou kulturní prvky, jako jsou kánoe outrigger. Mezi lety 1.200 a 800 př. n. l. přicházeli předkové Polynésanů, obyvatel Lapita, z Bismarckova souostroví s jejich…

Jak ušetříš

Dolar Šalamounových ostrovů Šalamounovy ostrovy používají jako svou národní měnu dolar Šalamounových ostrovů (SBD). Nominální hodnoty mincí existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 dolar. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V roce 1977 tento dolar nahradil do té doby používaný australský dolar. Na lícové straně všech mincí je…

Jak se budeš dopravovat

Jak na Šalamounovy ostrovy Do země se hlavně létá. Mezinárodní letiště Henderson Field na Guadalcanalu (ležící asi 11 km východně od města Honiara) má přímé spojení z Austrálie, Vanuatu, Fidži, Nauru a Papuy-Nové Guiney. Národní společnost Solomon Airlines létá několikrát týdně do Brisbane. Z Prahy se lze do Honiary dostat např. společnostmi Aeroflot + Qantas, Finnair + Qantas + Solomon Airlines, Emirates + Qantas. Let trvá 30–40 hodin a…

Co ochutnáš

Místní kuchyně Místní kuchyně je ovlivněna melanéskou tradicí. Většinou seženete grilované ryby a kuřata. Přílohou je rýže. Dále pak vepřové maso, kokos (ať už jako pokrm nebo nápoj), sladké brambory (batáty – hlízy s vysokým obsahem škrobu), kasava (maniok) a taro (mladé listy podobné špenátu). Pivo v plechovkách i ve skle koupíte v obchodech a je k dostání v restauracích. V zemi nehledejte nadnárodní řetězce rychlého občerstvení, jsou zde ale…

Jaké výlety podnikneš

Ostrovy nabízí tisíce možností, co podniknout. Lze absolvovat výlety na vyhaslé sopky, prozkoumat lesy a džungle, surfovat na divokých vlnách, půjčit si kajak a projet se po nádherných lagunách, šnorchlovat, potápět se. Návštěva domorodých vesnic Zážitkem může být návštěva tradičních vesnic, v nichž žijí místní obyvatelé. Turismus zde není tak rozvinut, ale vždy uvidíte úsměv na tvářích místních. Domorodé tance lze zhlédnout např. v …

Na co si dej pozor

Zdraví Zdravotnická zařízení na ostrovech jsou omezena pouze na větší městské oblasti.  Na ostrovech se vyskytuje malárie. Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů. Kriminalita  Země po nepokojích na začátku tisíciletí (státní převrat) je…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Držitelé cestovních dokladů ČR nepotřebují k návštěvě Šalamounových ostrovů vízum. Vstupní povolení na dobu 3 měsíců se uděluje po příletu do země. Cestovatel musí mít pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země, zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků. Povolení k pobytu lze na místě prodloužit. Při odletu se platí odletová daň ve výši 50 AUD. Další dokumenty Mimo platný cestovní pas mohou být po příletu kontrolovány…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

První lidé se na souostroví dostali pravděpodobně již okolo 30.000 let před Kristem v období paleolitu z Nové Guiney a Bismarckova souostroví. Austronésané pak přišli roku 4000 př. n. l. a přinesli s sebou kulturní prvky, jako jsou kánoe outrigger. Mezi lety 1.200 a 800 př. n. l. přicházeli předkové Polynésanů, obyvatel Lapita, z Bismarckova souostroví s jejich charakteristickou keramikou.

Pro Evropany objevil ostrovy v roce 1568 španělský objevitel Álvaro de Mendaña de Neira.

Roku 1885 vyhlásilo Německé císařství protektorát nad severními Šalamounovy ostrovy, o 7 let později vznikl britský protektorát Šalamounových ostrovů, který zahrnoval jižní část souostroví. Po vypuknutí 1. světové války ostrovy obsadila Austrálie. Během 2. světové války byly ostrovy okupovány Japonskem, proběhlo zde mnoho bitev – zřejmě nejznámější byla Bitva o Guadalcanal. Samostatný stát Šalamounovy ostrovy vznikl 7. července 1978 a je konstituční monarchií v rámci Commonwealthu, hlavou státu je britská královna.

V září roku 2012 navštívili ostrovy vévoda a vévodkyně z Cambridge k příležitosti 60. výročí přistoupení královny Alžběty II. (ubytovali se v hotelu Honiara hotel).

Lidé

Počet obyvatel se pohybuje kolem 600.000. Prvními obyvateli byli Papuánci z Nové Guineje, Melanésané a Lapitové už od 4. tisíciletí př. n. l. Prvními Evropany byli v 16. století Portugalci, následováni Brity, Francouzi a Američany.

Současné obyvatelstvo tvoří z 94 % Melanésané, z 4 % Polynésané, dále Mikronésané, Asiaté, Australané, Britové, Američané a další.

Z náboženství je mezi obyvatelstvem nejvíce rozšířeno křesťanství (96 %), zbytek tvoří domorodé kulty. V některých oblastech je stále praktikováno tradiční přírodní náboženství, někdy i souběžně s křesťanskou vírou. Ještě počátkem minulého století byli obyvatelé souostroví považováni za kruté a nebezpečné lovce lebek. Kanibalismus a uctívání lebek se staly hlavním prvkem tradiční kultury.

Ostrované žijí především na venkově, živí se rybolovem, pěstují kakaovníky, kokosové palmy a zeleninu. Průměrný věk dožití činí jen 60 let života.

Blonďaté vlasy se vyskytují u 10 % populace na ostrovech (u dětí). Zjištění ukazují, že blonďatá barva je způsobena změnou aminokyselin v proteinu TYRP1. To představuje největší výskyt blonďáků mimo Evropu ve světě. Zatímco 10 % ostrovanů zahrnuje blonďatý fenotyp, 26 % populace nese také recesivní vlastnost.

Lidé jsou příjemní a pohodoví, výjimkou může být ostrov Guadalcanal, kde koncem 90. let minulého století vyvrcholilo napětí mezi etnikem Gwale a imigranty z ostrova Malaita surovými půtkami. Na rozdíl od Papuánců nejsou místní tak nadšeni z focení.

Svátky

Jako u nás nebo ve světě se slaví Velikonoce, Vánoce (25. 12.) a Nový rok (1. 1.). Každá provincie má svůj oficiální den (např. provincie Guadalcanal 1. 8.).

Dalšími významnými dny jsou:

 • 21. května – Whit Monday (pohyblivý svátek),
 • 8. června – Queen´s Birthday (pohyblivý svátek),
 • 7. července – Den nezávislosti,
 • 26. prosinec – Den díkůvzdání.

Kultura

V tradiční kultuře Šalomounových ostrovů se staré zvyky předávají z jedné generace na druhou. Tradičními výrobky jsou nádherné dřevořezby s ptačími, mořskými i lidskými motivy, často vykládané kousky ulit nebo lastur. Typické jsou i vyřezávané hlavice kánoí nebo šperky z lastur.

Všeobecným zvykem je žvýkání betelových oříšků zbarvujících zuby a dásně do červena. Také na zemi jsou všudepřítomné červené plivance. Mnozí domorodci i dnes používají tetování s tradičními vzory, na některých ostrovech se stále ještě zdobí obličeje jizvičkami.

V červnu a červenci se zde koná nejvíce hudebních a tanečních slavností.

Shell Money Festival se koná každoročně v srpnu v obci Busu v laguně Langalanga v provincii Malaita. Lagoon Festival se koná v září v obci Munda v provincii Western. Jedná se o sportovní událost (maraton, plavání, závody lodí). Solomon Dive Fest se koná v říjnu v obcích Gizo a Mundo v provincii Western. Mezi oblíbené sporty patří ragby a fotbal.

Vzdělávání na Šalomounových ostrovech není povinné a pouze 60 % dětí má ve školním věku přístup k základnímu vzdělání. Dosažená úroveň vzdělání mužů je vyšší než dosažené vzdělání žen. Najdeme zde Univerzitu jižního Pacifiku a Univerzitu Papuy-Nové Guiney.

Jazyk

Úředním jazykem je angličtina, kterou však hovoří jen malé procento obyvatelstva. Mluví se zde více než 74 (někde se uvádí 90 či 120) domorodými jazyky, všeobecně pak pidgin angličtinou, která nemá oficiální status.

Turismus

Každý rok přiletí na Šalamounovy ostrovy kolem 23.000 turistů, je tedy 11. nejméně turisticky navštěvovanou zemí na světě.

Zejména potápění je důležitým odvětvím služeb na Šalomounových ostrovech. Růst cestovního ruchu je omezován nedostatečně rozvinutou infrastrukturou. Šalamounovy ostrovy zatím nejsou klasickou turistickou destinací. Jsou spíše pro lidi, kteří nechtějí masovou turistiku, pro ty, co hledají něco speciálního.

Geografie

Šalamounovy ostrovy mají rozlohu přibližně 30.000 km2 (ČR 78.866 km²). Na délku dosahují 1.100 km, na šířku pak 600 km. Jsou tvořeny jak vulkanickými, tak korálovými ostrovy. Vzdálenost mezi nejzápadnějšími a nejvýchodnějšími ostrovy činí přes 1.500 kilometrů.

Člení se na 992 ostrovů, rozdělených do 9 provincií a teritoria hlavního města. Hlavním městem je Honiara (v překladu místo východního větru) na ostrově Guadalcanal. Šalamounovy ostrovy se nacházejí v jihozápadní části Tichého oceánu, východně od Papuy Nové Guineje, severovýchodně od Austrálie. Dalším sousedem je na jihovýchodě asi 200 km vzdálené souostroví Vanuatu.

Souostroví je v současnosti politicky rozděleno mezi dva státy – Papuu Novou Guineu a Šalamounovy ostrovy, které nesou stejné jméno jako celé souostroví. Hlavní ostrovy jsou hornaté, převážně vulkanického původu. Zemětřesení se vyskytují poměrně často. Nejaktivnější jsou sopky Tinakula a podmořská sopka Kavachi v provincii Western.

Ostrovy jsou většinou pokryty vlhkým tropickým pralesem, vodní toky jsou velmi krátké, ale prudké. Krajinu krášlí více než 230 druhů orchidejí a dalších tropických květin. Ostrovy se stávají útočištěm spousty ptáků, netopýrů, hadů, ještěrek, krokodýlů, želv, vačnatce kuskuse nebo různých druhů motýlů.

Ostrovy jsou lemovány písčitými plážemi a mělkými korálovými lagunami, korálové útesy jsou pokládány za jedny z nejbohatších na světě, najdeme zde např. barakudy, tuňáky, makrely, mečouny, šedé útesové žraloky, delfíny, šest ze sedmi druhů mořských želv, leží zde migrační cesty pro tisíce druhů ryb. Nejvyšším místem souostroví je Mount Popomanaseu na ostrově Guadalcanal s výškou 2.335 m.

Jedná se o místo s jednou z nejvyšších koncentrací vraků z druhé světové války v Tichomoří. Letouny, lodě a ponorky v současné době slouží jako umělé útesy. Nedaleko Honiary naleznete Iron Bottom Sound, kde leží některé vraky v dostatečně mělké vodě a dá se kolem nich šnorchlovat. Nejpopulárnější k potápění, šnorchlování a podvodnímu fotografování jsou místa v západní a centrální provincii.

Oproti ČR je zde o 10 hodin více.

Zavřít

Jak ušetříš

Dolar Šalamounových ostrovů

Šalamounovy ostrovy používají jako svou národní měnu dolar Šalamounových ostrovů (SBD). Nominální hodnoty mincí existují v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a dále 1 dolar. Bankovky jsou tištěny v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 dolarů. V roce 1977 tento dolar nahradil do té doby používaný australský dolar. Na lícové straně všech mincí je vyobrazena britská královna Alžběta II.

Směnárny a platba kartou

Běžná je platba v hotovosti, platební karty a cestovní šeky berou jen v největších hotelech a restauracích v hlavním městě.

Směnit lze na letišti či ve městech v bance. Bez problému jsou přijímány ke směně australské či americké dolary i eura. Vyskytují se zde i bankomaty (ATM).

Kolik co stojí

Příklady cen:

 • Večeře v hotelu – 150–200 SBD
 • Jídlo v čínské restauraci – 60–100 SBD
 • Lahev vína – 130 SBD
 • Pivo – od 11 SBD
 • Ryba u pouličního stánku – 25 SBD
 • Voda 1,5 litru – 10 SBD
 • Voda 0,5 litru – 5 SBD
 • Konzerva tuňáka – 7 SBD
 • Oříšky – 10 SBD
 • Zmrzlina do kelímku – 15 SBD
 • Coca-cola 0,5 litru – 8 SBD
 • Ubytování v hotelu*** – od 1.000 SBD za pokoj v hlavním městě
 • Ubytování v bungalovu 22 km od hlavního města – od 350 SBD za pokoj
 • Za koupání na pláži se platí 20 SBD, pokud šnorchlujete 30 SBD.

Spropitné a smlouvání

Kamenné obchody mají pevné ceny, stejně jako rychlá občerstvení a restaurace. Spropitné nikdo oficiálně nevyžadoval. Na trhu při koupi většího množství „suvenýrů“ (šperky z mušlí) se dala cena o malinko snížit, ale i tak byly tyto výrobky v porovnání s cenami u nás levné.

Jak ušetřit

Nejvíce svému rozpočtu ulevíte tehdy, když dáte přednost před restauracemi rychlému občerstvení nebo nákupu v malých obchůdcích.

Denní rozpočty

Šalomounovy ostrovy jsou v porovnání se zeměmi Tichomoří poměrně levné, musíte však počítat s tím, že dovážené potraviny jsou poměrně drahé. Ubytovacích zařízení není mnoho, proto si mohou dovolit vyšší cenu.

Pokud se budete stravovat nízkorozpočtově, tedy velmi jednoduše nákupem jídla v obchodu, spát v levných hotelech v hlavním městě a chodit pěšky, vystačíte s 1.500 Kč osoba/den.

Pokud si jako zlatou střední cestu nakoupíte potraviny a na jedno jídlo zajdete do čínské restaurace, ubytování bude z těch levnějších v hlavním městě a použijete dopravní prostředek 2x denně, vystačíte s 1.800 Kč osoba/den.

Pokud si dopřejete luxusní hotel, půjčíte si auto a jídlo v hotelových restauracích s lahvinkou vína, můžete počítat se 7.000 Kč na den/osobu (např. pokoj pro dva v Coral Sea Resort and Casino ***** vyjde na cca 5.000 Kč se snídaní, auto na 2 dny na 6.000 Kč).

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak na Šalamounovy ostrovy

Do země se hlavně létá. Mezinárodní letiště Henderson Field na Guadalcanalu (ležící asi 11 km východně od města Honiara) má přímé spojení z Austrálie, Vanuatu, Fidži, Nauru a Papuy-Nové Guiney. Národní společnost Solomon Airlines létá několikrát týdně do Brisbane.

Z Prahy se lze do Honiary dostat např. společnostmi Aeroflot + Qantas, Finnair + Qantas + Solomon Airlines, Emirates + Qantas. Let trvá 30–40 hodin a jednosměrná letenka stojí od 24.000 Kč. Přestupy jsou dle leteckých společností, např. Moskva + Hong Kong + Brisbane, Helsinky + Singapore + Brisbane, Dubaj + Brisbane. Letenka z Brisbane stojí od 430 AUD a let trvá 3:15 hod.

Půjčení auta je možné na letišti. Toyota Hilux vyjde na dva dny na 1.900 SBD (250 USD).

Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy jsou ve městech Honiara a Yandina.

Jak se nejlépe dopravovat

Do země se dostanete především letecky. Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy se nachází ve městech Honiara a Yandina.

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje. Na Guadalcanalu je možné využít taxi, či si pronajmout vůz. Silnice na hlavním ostrově jsou ve většině případů asfaltové, minimálně zpevněné.

Letecká doprava

Mezinárodní letiště na Guadalcanalu má přímé spojení z Austrálie (Brisbane, Sydney), Vanuatu (Port Vila), Fidži (Nadi), Nauru a Papuy-Nové Guiney (Port Moresby). Lety provozují letecké společnosti Solomon Airlines, Virgin Australia, Fiji Airways, Air Niugini a Air Vanuatu.

Letecká doprava je drahá, ale dostanete se do většiny velkých měst na všech ostrovech (vnitrostátní linky) – jedná se o přibližně dvacet letišť. Také je možné zajistit si vyhlídkový let.

Půjčení auta

K řízení osobního vozidla na Šalomounových ostrovech stačí náš řidičský průkaz, mezinárodní řidičský průkaz je jistota. Auta půjčují hotely v hlavním městě. Jezdí se vlevo. Pronájem auta (Toyota Hilux) stojí na letišti na dva dny 250 USD.

Stav silnic je všeobecně špatný. I přes 1.300 km komunikací je možné jen třetinu využít pro běžný provoz, ostatní obsluhují místní plantáže. Silnice s pevným povrchem jsou jen okolo Honiary na Guadalcanalu (cca 15 kilometrů na každou stranu), jsou špatně značené a musíte si dát pozor na množství děr a výmolů. V noci nejsou silnice osvětlené. Při řízení je nutná maximální opatrnost. V současnosti se v hlavním městě staví první kruhový objezd. V zemi neexistuje asistenční služba pro motoristy.

Veřejná doprava

Autobusová a železniční doprava v zemi neexistuje.Můžete využít taxíky. Najdete je ve městech Honiara, Gizo a Auki (Auiki). Jízdné dojednejte před nasednutím. Cesta po městě stojí 10–20 SBD. V hlavním městě narazíte i na minibusy, kde naháněči vyvolávají jednotlivé zastávky. Lidé obvykle cestují na otevřených korbách nákladních automobilů nebo na traktorových přívěsech.

Lodní doprava

Na Šalomounovy ostrovy je možné připlout i po moři, mezinárodní přístavy jsou ve městech Honiara a Yandina.

Mezi jednotlivými ostrovy funguje lodní spojení.

Zavřít

Co ochutnáš

Místní kuchyně

Místní kuchyně je ovlivněna melanéskou tradicí. Většinou seženete grilované ryby a kuřata. Přílohou je rýže. Dále pak vepřové maso, kokos (ať už jako pokrm nebo nápoj), sladké brambory (batáty – hlízy s vysokým obsahem škrobu), kasava (maniok) a taro (mladé listy podobné špenátu).

Pivo v plechovkách i ve skle koupíte v obchodech a je k dostání v restauracích. V zemi nehledejte nadnárodní řetězce rychlého občerstvení, jsou zde ale čínské restaurace.

Jak se stravovat jako místní

Hlavním trhem s potravinami je centrální trh v Honiaře. Okolo centra najdete spoustu čínských obchůdků a restaurací, kde se dá levně najíst. U silnic jsou stánky s rybami nebo kuřaty a klobásami.

Obvyklé ceny v restauracích

Jídla v čínské restauraci se pohybují v rozmezí 60–100 SBD, v hotelu 150–200 SBD. Pivo v restauraci i na baru vyjde na 20 SBD, cappuccino na 30 SBD, panák na 30–40 SBD.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Ostrovy nabízí tisíce možností, co podniknout. Lze absolvovat výlety na vyhaslé sopky, prozkoumat lesy a džungle, surfovat na divokých vlnách, půjčit si kajak a projet se po nádherných lagunách, šnorchlovat, potápět se.

Návštěva domorodých vesnic

Zážitkem může být návštěva tradičních vesnic, v nichž žijí místní obyvatelé. Turismus zde není tak rozvinut, ale vždy uvidíte úsměv na tvářích místních. Domorodé tance lze zhlédnout např. v Mbangopingo.

Potápění

Šalamounovy ostrovy jsou skvělým místem pro potápěče, kteří zde ocení průzračný oceán, množství korálových ostrovů a spousty vraků z druhé světové války. Pod vodou se můžete setkat se žraloky, vodními želvami, delfíny nebo mantami.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Zdravotnická zařízení na ostrovech jsou omezena pouze na větší městské oblasti.
Na ostrovech se vyskytuje malárie.

Vzhledem k situaci, kdy lékaři i nemocnice předpokládají platbu za ošetření v hotovosti, je nezbytně nutné zařídit si před cestou kvalitní mezinárodní zdravotní pojištění platné pro oblast Oceánie, které umožní pozdější refundaci vzniklých výdajů.

Kriminalita

Země po nepokojích na začátku tisíciletí (státní převrat) je už klidná a cestovatelům nehrozí žádná politická rizika.

V Honiaře je mnoho chudých lidí a není vhodné ukazovat drahou fototechniku a jiné vymoženosti dnešní doby. Stejně tak se nedoporučují noční procházky městem. Honiara byla vyhlášena jedním z nejnebezpečnějších měst na zemi, dochází zde ke krádežím a loupežím. Za našeho pobytu jsme však neměli pocit nebezpečí.

Riziko katastrof

Občas se na Šalamounových ostrovech můžete setkat se zemětřeseními. Poslední dvě se vyskytla 2. 4. 2007 (velikost 8,1) a 6. 2. 2013 (velikost 8,0). Obě byla následována tsunami.

Pokud navštívíte ostrov v období listopadu až dubna, buďte připraveni na silné deště.

Internet a elektřina

Na Šalamounových ostrovech jsou používány zásuvky australského typu. Napětí je 230/240 V, frekvence 50 Hz.

Internet i mobilní sítě jsou v hlavním městě dostupné. Záleží však na operátorovi, někteří nedoručují ani nepřijímají, např. T-mobile v našem případě.

Internetové kavárny nejsou rozšířené. V restauracích nebývá wifi. Pokrytí a síla signálu je značně kolísavá.

Důležité kontakty

Pro podrobné informace můžete použít stránky: http://www.visitsolomons.com.sb.

Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Držitelé cestovních dokladů ČR nepotřebují k návštěvě Šalamounových ostrovů vízum. Vstupní povolení na dobu 3 měsíců se uděluje po příletu do země. Cestovatel musí mít pas platný minimálně 6 měsíců od vstupu do země, zpáteční letenku a dostatek finančních prostředků. Povolení k pobytu lze na místě prodloužit. Při odletu se platí odletová daň ve výši 50 AUD.

Další dokumenty

Mimo platný cestovní pas mohou být po příletu kontrolovány následující dokumenty:

 • Rezervace ubytování po celou dobu pobytu,
 • Zpáteční letenka,
 • Dostatek financí na pobyt.

Očkování

Na Šalamounovy ostrovy se není potřeba speciálně očkovat. Postačí vám naprosto základní očkování pro cestovatele. Pokud jste před příletem navštívili nějakou zemi s výskytem žluté zimnice a zdrželi se v ní, bude požadován mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti žluté zimnici.

Celní předpisy

Bezcelně lze dovézt 200 cigaret nebo 250 g tabáku a 2 litry alkoholu.

Rezervuj

1.

Letenky

Cestovatelé k nám chodí nejen pro rady, ale i levné letenky. Najdi si i ty svou letenku na Šalamounovy ostrovy.

2.

Hotely

Mít kde složit hlavu není od věci. Podívej se na nabídku hotelů, hostelů i apartmánu na Šalamounovo ostrovech.

3.

Půjčení auta

Jsi milovník roadtripů? Podívej se na nabídku dostupných vozů k vyzvednutí nejen na letišti.

nebo

Zájezdy

Pokud dáváš přednost hotovému řešení, naplánuj si dovolenou na Šalamounovo ostrovech s cestovní kanceláří.

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky na Šalamounovy ostrovy

Byl jsi na Šalamounovo ostrovech?
Navrhni úpravu

Tohoto průvodce pro vás připravili