Istanbul
Istanbul

15 míst co vidět v Istanbulu

Velký bazar

Trh

Velký bazar, Istanbul

Návštěva největšího tureckého trhu by měla být součástí každého výletu do Istanbulu a existuje pro to dobrý důvod. Právě Velký bazar vám umožní poznat celou exotičnost Blízkého východu, prohlédnout si netradiční zboží, ochutnat s místními tradiční čaj a snoubí v sobě to nejlepší z celého Istanbulu.

Na návštěvu Velkého bazaru si vyhraďte alespoň tři až čtyři hodiny, bez problému se tu dá strávit celý den. V angličtině Velký bazar hledejte pod název Grand Bazaar, v turečtině poté Kapalı Çarşı.

Tradiční tržiště s bohatou historií

Velký bazar je obrovským krytým tržištěm v historickém srdci Istanbulu. Leží nedaleko nejvýznamnějších istanbulských památek i čtvrtí a nabízí jedinečnou možnost ztratit se mezi prodejními stánky na ploše o rozloze větší než třicet hektarů.

Už v 15. století zde nechal turecký sultán Mehmed Dobyvatel postavit první sklad (nazývaný bedestan), aby podpořil obchodního ducha okolí a získal zdroje pro stavbu chrámu Hagia Sofia. Nedlouho poté došlo k rozšíření trhu na několik bloků a k zastřešení. V průběhu staletí se trh rozrůstal až do dnešního labyrintu středověkých uliček s mnoha obchůdky. Těch ve Velkém Bazaru najdete několik tisíc a nikdo si vlastně není jistý, kolik přesně jich je.

Nejzajímavější místa Velkého bazaru

Vzhledem k tomu, jak je Velký bazar obrovský a kolik obchodů a stánků tu najdete, není v silách jednotlivce prohlédnout si všechno. Toulání bez cíle tržištěm je nezapomenutelný zážitek, ale i zde existují zajímavá místa, která byste při návštěvě rozhodně neměli vynechat.

Ulice Kalpakçılarbaşı – nejvýznamnější ulice šperkařů a zlatníků, která navazuje na obchůdky se starými hodinami

Old Bedesten – nejstarší část tržnice plná vetešnictví, obchodů se starým zbožím a stovkami druhů koberců

Ulice Takkeciler – velmi malebná ulička s řadou fontánek a obchody s tradiční keramikou

Restaurace Havuzlu – tradiční turecká restaurace v srdci Velkého bazaru s velkým množstvím lokálních specialit

İç Cebeci Han – v minulosti zde byla oblíbená ubytovna pro obchodníky, dnes tu najdete několik řemeslných dílen a oblíbenou jídelnu s kebabem

Pokud byste si raději prošli Velký bazar organizovaně a s místním průvodcem, který se výborně vyzná, můžete se zúčastnit některé z pěších organizovaných prohlídek. Mezi ty nejoblíbenější patří například tento půldenní výlet od společnosti Istanbul Walks.

Nakupování na Velkém bazaru

Přestože se na Velkém bazaru můžete jen tak procházet, většina návštěvníků neodolá a rozhodne se domů nějaký ten suvenýr pořídit. Na Velkém bazaru seženete doslova všechno, na co pomyslíte. Mezi nejoblíbenější úlovky patří orientální koberce, tradiční keramika, zlaté šperky a oblíbené turecké lucerny nebo lampy. V případě, že si chcete z Istanbulu přivézt koření, nějaké na trhu také seženete, ale na nedalekém Egyptském trhu mají podstatně větší výběr. Pro tradiční turecké zákusky zase můžete skočit do populární cukrárny Hafiz Mustafa.

Nedílnou součástí nakupování na Velkém bazaru je smlouvání. To, za jakou cenu jsou prodejci na bazaru ochotní své zboží prodat, se může výrazně lišit i podle denní doby. Ráno a dopoledne vám prodejci většinou nabídnou zboží klidně za nižší cenu, protože potřebují alespoň splnit svůj denní limit prodejů. Jakmile tohoto limitu dosáhnou, začnou požadovat vyšší ceny a nemusí být tak ochotní prodat zboží levně. Protože pro cizince může být obtížné odhadnout reálnou cenu produktů, existuje několik triků, které se hodí při smlouvání dodržet:

  • Nechte prodávajícího nabídnout první cenu.
  • Nikdy nesdělujte prodejci maximální cenu, za níž zboží koupíte. Jakmile ji řeknete, už nikdy vám neprodá zboží levněji.
  • Nevypadejte příliš nadšeně do koupě konkrétního kousku.
  • Většinou můžete oproti první nabídce žádat slevu 35 – 50 % podle typu zboží.

Pamatujte také, že pokud se vám něco netradičního na trhu opravdu líbí, kupte to rovnou na daném místě, po smlouvání jsou ceny u všech prodejců podobné. Najít totiž podruhé některý ze skrytých obchůdků může být nadlidský úkol.

Vstupné a otvírací doba

Velký bazar je otevřený od pondělí do soboty od 8:30 do 19:00. Nejlepší je přijít v průběhu dopoledne, protože okolo poledne je na trhu největší množství lidí.

Velký bazar je volně přístupný a není tedy potřeba platit žádné vstupné. Určitě se hodí přinést si s sebou nějakou hotovost v tureckých lirách, protože většina malých obchůdků a stánků nebere karty. Uvnitř samotného komplexu nenajdete žádný bankomat.

Ubytování u Velkého bazaru

Historické centrum Istanbulu, ve kterém leží Velký bazar, může být pro ubytování dobrou volbou. V blízkosti Velkého bazaru leží celá řada hostelů, hotelů i apartmánů k pronájmu. Velkou výhodou této oblasti je dobré spojení pomocí tramvají do zbývajících částí města a dochozí vzdálenost k nejvýznamnějším istanbulským památkám. Ubytování v této oblasti patří v rámci Istanbulu spíše k těm dražším.

Doprava k Velkému bazaru

Velký bazar najdete v historickém srdci evropské části Istanbulu, takže se sem dostanete jednoduše veřejnou dopravou nebo pěšky od ostatních významných památek.

  • tramvaj – zastávka Beyazıt-Kapalı Çarşı: tramvají číslo 1 ze stanice Kabataş nebo za stanice Bağcılar na západní straně města
  • metrem – zastávka Vezneciler: zelenou linkou metra číslo 2 ze severu Istanbulu

Velký bazar má celkem 21 vstupních brán, pro vstup do komplexu tržiště můžete využít kteroukoliv z nich.

Chystáš se do Istanbulu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 23. 10. 2023

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.