Průvodce státem

Turecko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Mezi Evropou a Asií, tam, kde leží Turecko

Turecko, jež se z velké části nachází na poloostrově Malá Asie, najdeme 2.000 km na jihovýchod od České republiky. Země zaujímá strategickou polohu, neboť sousedí jak se státy Evropské unie na západě (Řeckem a Bulharskem), tak s Íránem či Sýrií na jihovýchodě.

Turecko je považováno za skvělou zemi pro začínající baťůžkáře, neboť je poměrně levné, bezpečné a domů to není zase tak daleko. Pohostinnost lidí je ohromující, čím více na východ, tím více jsou lidé nápomocní. Země je plná historických památek, hory u gruzínských hranic stoupají od čajových plantáží a Středomoří láká svými písčitými plážemi a mořem teplým jako čaj.

Průvodce pro tebe napsal Hanka Šefránková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Létá jsou horká, ale oblíbená u moře. Zimy můžou být chladné.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Turecka

Co vidět a navštívit v Turecku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Turecku

Zavřít boční panel

Istanbul

Neměl by být jedinou položkou ve vašem cestovatelském plánu, ale určitě ho do itineráře zahrňte. Nádherná islámská architektura, projížďky lodí po Bosporu, sladká baklava v podniku Karaköy Güllüoğlu Üretim Tesisi, Grand Bazaar, Hagia Sofia, zelený Sariyer, rybí sendviče v Eminönü, výhled z Galatské věže, návštěva Princových ostrovů, tohle vše a mnohem víc na vás čeká ve městě dvou kontinentů.

Zavřít boční panel

Eskišehir

Objevte turecké Brno a připomeňte si svá studentská léta. Projděte se městem, navštivte kavárnu Café del Mundo, objevte starou čtvrť Odunpazari, kde můžete obdivovat místní umělce a zakoupit si jejich výrobky, nasedněte na loď a svezte se do Kentparku, kde si můžete pochutnat na výborných manti. V případě, že cestujete s dětmi, neváhejte navštívit park Sazova. 

Zavřít boční panel

Ankara

Dejte hlavnímu městu šanci a určitě vás mile překvapí. Za návštěvu stojí stará čtvrť Hamamönü, kde se také nachází muzeum kultury (celý název zní Somutolmayankültürelmirasmüzesi). Dozvíte se o životě tureckých obyvatel na přelomu 19. a 20. století, pochopíte, kdo jsou Hacivat a Karagöz, a zkusíte si vytvořit obrázek pomocí techniky ebru. Z muzea můžete vystoupat na zříceninu ankarského hradu. Navštivte také mauzoleum Atatürka a nakonec si odpočiňte v Genclikparki usrkávajíc sladký turecký čaj.

Zavřít boční panel

Rize

Dříve než se vydáte do hor Kačkar, zastavte se v Rize, místu, odkud pochází turecký čaj, a pokochejte se pohledem na zelené čajové plantáže. Kačkar je vcelku nedotčené pohoří, kde potkáte jen pár turistů a místní pastevce. Objevte průzračná jezera, vystoupejte na nejvyšší horu, téměř 4.000 m n. m. vysoký Kačkar, seznamte se s kulturou Lazů, zaposlouchejte se do tónů kemence (čti kemendže) a tulumu a ochutnejte muhlamu.

Nejbližší letiště se nachází v Trabzonu.

Zavřít boční panel

Nemrut Dagi

Hora Nemrut nacházející se v jihovýchodním Turecku je známá kamennými hlavami řeckých a perských bohů, které jsou umístěny nad domnělým hrobem krále Nemruta. Nejbližším městem je Kahta, ze které se výpravy vydávají na vrchol hory, aby zažily východ či západ slunce, který je neopakovatelný právě díky sochám. Ať už se vydáte na vrchol kdykoli, nezapomeňte na teplé oblečení.

Zavřít boční panel

Mardin

Mardin, Midyat, Hasankeyf jsou krásky nedaleko syrských hranic.

Mardin je fotogenické městečko na kopci plné úzkých uliček, paláců a mešit. Často uslyšíte, že stačí navštívit Mardin a Midyat směle z itineráře vyškrtnout. Nedělejte to.

Midyat je mytické místo, kde dodnes žije asyrská menšina, která používá aramejštinu, jazyk, jímž mluvil Ježíš. Hodiny dějepisu a řeky Eufrat a Tigris? Je zážitkem dojet až do Hasankeyfu a řeku vidět na vlastní oči.

Starý Hasankeyf je úžasné antické město vybudované ve skále vypínající se nad řekou a polorozbořeným mostem, který kdysi spojoval oba břehy. Vydejte se do Hasankeyfu ještě dnes, stavba přehrady, která má být brzo dokončena město navždy pohřbí pod vodou.

Zavřít boční panel

Halfeti

To je takový tajný tip, který se nachází mezi Gaziantepem a Urfou. Město bylo zatopeno po spuštění přehrady, nicméně z vodní hladiny se dále k nebi vypíná minaret a další stavby. Pronajměte si alespoň na jednu noc pokojík nad Eufratem a ráno se vydejte lodí do zatopeného města, podél pevnosti, až dojedete do čajovny u břehu, kde vám čaj a pár sušenek bude servírovat stařík, který se ze starého Halfeti odmítl odstěhovat.

Zavřít boční panel

Kappadokie

Území pohádkových komínů sopečného původu. Kappadokie se skládá z mnoha údolí, kterými se můžete volně procházet, nezapomeňte si sebou však přibalit dostatek vody. V Kappadokii se také nachází podzemní města Derinkuyu a Kaymakli, oblast je známá pěstováním vína a keramikou. Při rozbřesku se můžete proletět nad komíny horkovzdušným balónem, cena za osobu se pohybuje okolo 3.500 Kč. 

Zavřít boční panel

Ihlara Vadisi

Tam, kde se země rozestoupila. Tahle myšlenka vám určitě probleskne hlavou, když budete stát nad tímto údolím. 16 km dlouhé údolí je známé především kostely prvních křesťanů, které jsou vytesány ve skalních stěnách. Do údolí sestoupíte po schodech ze stejnojmenné vesnice, po 4 km dojdete do Belisirmy a za dalších 12 km do Selime na severním konci údolí.

Nejvíce kostelů se nachází na trase mezi vesnicemi Ihlara a Belisirma. Přestože se Ihlara nachází nedaleko Göreme, centra Kappadokie, je těžko dostupná pro baťůžkáře, kteří se nechtějí zúčastnit organizovaných jednodenních výletů po Kappadokii a okolí nebo mají hlouběji do kapsy a za taxi nevydají 300 lir (Göreme – Ihlara a zpět). Nejlepším výchozím bodem se tak stává město Aksaray.

Zavřít boční panel

Faralya

Sestup po svých z Faralyi do údolí Motýlů, neskutečný zážitek, nezapomenutelné výhledy a největší radost budete mít, až zase budete pevně nohami na zemi.  Pevné boty jsou podmínkou.

Zavřít boční panel

Dalyan

Podpořte místní družstvo a vydejte se s ním na výlet lodí. Čekají na vás bahenní lázně, koupaní v jezeře Köycegiz (čti Keydžéiz), oběd, krásný výhled na starověké ruiny Kaunasu a nakonec pohoda na pláži Iztuzu. 

Zavřít boční panel

Olympos

Ne, nepleťte si to s Řeckem, i Turecko má svůj Olympos, kde si navíc každý najde své. Je libo ruiny antického města ležícího na Lýkijské stezce, krásnou pláž obklopenou skalami a stromy nebo noční výšlap za chimérami, plameny vycházející ze skály? Určitě využijte možnosti ubytování v jednom ze stromových domů, stres a starosti všedních dnů zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Zavřít boční panel

Turecká riviéra

Antalya, Belek, Side, Alanya – na druhé straně rovnice hledejte ten nejlepší all inclusive široko daleko a moře teplé jako čaj. Až si řeknete, že je třeba vydat se dál než jen na pláž, prozkoumejte údolí Saklikent, kde zažijete adrenalin překonávající horský kaňon, kterým se žene studená voda z hor. Poblíž Antalye se nachází oblast Geyikbayiri, parádní místo pro zkušené lezce. Do Perge a Aspendosu se zase zamilují obdivovatelé antických památek, amfiteátr v Aspendosu patří k nejzachovalejším a každoročně se v něm pořádá mnoho koncertů a divadelních her.

Zavřít boční panel

Pamukkale

Znamenající v překladu bavlníkový hrad, je jedinečné místo tvořené travertinovými terasami, v nichž je zachycena voda. Přestože vstupné nepatří k nejnižším, Turci vás směle požádají o 35 lir (cca 350 Kč), návštěva stojí určitě za to.

Povinností je jít naboso, aby se terasy neničily, buďte připraveni na menší akupunkturu. Terasy jsou mělké, můžete jimi brouzdat, ale také si zaplavat. Až vyjdete na kopec, je možné navštívit antický bazén s minerální vodou nebo dále pokračovat k ruinám Hierapolisu. Pokud se vám bílé terasy zdály neúnosně přelidněné, uvidíte, že Hierapolis je pravým opakem. Volně se procházejte mezi ruinami a nezapomeňte navštívit skvěle zachovaný amfiteátr.

Zavřít boční panel

Gökçeada

Gökçeada (čti Gekčeada), je větším ze dvou ostrovů, které náleží Turecku. Tento ráj na zemi, který obývá necelých 9.000 obyvatel, je místem stvořeným pro romantiky s aktivní duší, protože procházky po pláži se dají střídat s kitesurfingem a potápěním. Při západu slunce si můžete vychutnat směs orientu a antiky, neboť ostrov byl kdysi obýván Řeky. Na jihovýchodě ostrova se rozprostírá Tuzgölu (v překladu slané jezero), jehož černé bahno, které prý oplývá léčivými účinky, si můžete napatlat na tělo. 

Počasí a sezóny v Turecku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Pobřeží a Turecká riviéra
Ideál pro radovánky u moře

15 °C

15 °C

18 °C

21 °C

25 °C

31 °C

34 °C

34 °C

31 °C

26 °C

21 °C

16 °C
Istanbul a černomořské pobřeží
Ideál pro městskou turistiku

8 °C

9 °C

10 °C

15 °C

20 °C

24 °C

26 °C

26 °C

24 °C

19 °C

15 °C

10 °C
Hory na východě
Ideál pro exotickou horskou turistiku

-3 °C

-2 °C

5 °C

10 °C

18 °C

24 °C

28 °C

28 °C

24 °C

15 °C

8 °C

2 °C

Počasí

Z důvodu velikosti země se podnebí v jednotlivých oblastech různí. Léta jsou mírná v oblasti kolem Černého moře, naopak ve vnitrozemí jsou horká a suchá s minimem srážek, podél Středozemního moře naopak panuje vysoká vlhkost. Teplota vody ve Středozemním moři se v létě pohybuje okolo 28 °C. Nejvyšší teploty jsou v létě na jihovýchodě Turecka, často sálající vzduch prozradí, že na slunci je okolo 42 °C. Zimy jsou mírné v Istanbulu, v Černomoří a okolo Středozemního moře, kde také většinou nesněží. Naopak ve vnitrozemí jsou zimy chladné až kruté, východ Turecka je pokryt sněhem.

Sezóny a kdy vyrazit

Co se týče dovolené u moře, nejpříznivějšími měsíci je červen až září. Aktivní dovolenou je nejlépe naplánovat mezi dubnem až říjnem s tím, že letní měsíce jsou opravdu horké.

Skvělé akce do Turecka

ušetříš až 39%
To bude jízda!
Levně do zimního Istanbulu z Prahy
1 518 Kč
2019-10-06T18:02:00+02:00 1 komentář
ušetříš až 37%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 56%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 16%
Akce starší 2 týdnů
65 starších akcí
Avatar uživatele Hanka Šefránková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před rokem
Navrhni úpravu