Průvodce státem

Turecko

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Mezi Evropou a Asií, tam, kde leží Turecko

Turecko, jež se z velké části nachází na poloostrově Malá Asie, najdeme 2.000 km na jihovýchod od České republiky. Země zaujímá strategickou polohu, neboť sousedí jak se státy Evropské unie na západě (Řeckem a Bulharskem), tak s Íránem či Sýrií na jihovýchodě.

Turecko je považováno za skvělou zemi pro začínající baťůžkáře, neboť je poměrně levné, bezpečné a domů to není zase tak daleko. Pohostinnost lidí je ohromující, čím více na východ, tím více jsou lidé nápomocní. Země je plná historických památek, hory u gruzínských hranic stoupají od čajových plantáží a Středomoří láká svými písčitými plážemi a mořem teplým jako čaj.

Průvodce pro tebe napsal Hanka Šefránková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Létá jsou horká, ale oblíbená u moře. Zimy můžou být chladné.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 46 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Turecka

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Historie Turecka 20. století je bezpodmínečně spjata s Mustafou Kemalem alias Atatürkem. (Atatürk v turečtině znamená otec Turků). Se zakladatelem Turecké republiky, který dal ženám hlasovací právo a zavedl používání latinky namísto arabského písma a posunul tak Turecko mnohem blíže Evropě, se cestovatel setká v každém městě v podobě sochy, na obraze či vlajce. V Ankaře je možno navštívit jeho mauzoleum s výhledem na celé město.

Atatürk

Lidé

Obecně jsou Turci pohostinní a laskaví lidé, kteří milují svou zemi a Atatürka. Rodinu staví na první místo a hodně si zakládají na tom, co si o nich pomyslí ostatní, především sousedé a známí. Turecko je také domovem milionů Kurdů, kteří jsou dnes rozptýleni po celé zemi, ale přece jen se s nimi více setkáme na jihovýchodě země. Jejich neoficiálním hlavním městem je Diyarbakir.

V Turecku žije téměž 8x více lidí než v ČR.

Svátky

Turecko je muslimskou zemí, tudíž ramadán je dodržován i zde. Začátek ramadánu se každý rok posouvá, a to cca o 10 dní dopředu. Po ramadánu slaví Turci Šeker Bayram (tzv. sladký svátek), kdy se rodiny schází po měsíci půstu a děti dostávají sladkosti. Za další 2 měsíce se pořádá Kurban Bayram (svátek oběti), kdy Turci obětují ovci, jejíž maso je rozděleno mezi rodinu a chudé.

Kultura

Turci se na pozdrav dotýkají tvářemi (nejedná se o políbení jako u Španělů či Italů).

Za velice neslušné se považuje smrkání na veřejnosti. Turka tak smrkat neuvidíte, a pokud ano, kapesník u toho nepoužije.

Nad dveřmi domů, v obchodech, v autobusech, v kancelářích se setkáte s Nazarboncugu (čti nazarbondžu) nebo tzv. alláhovým okem, které má dotyčného chránit od zlých sil. V Nazarboncugu věří i mladí Turci, a vůbec se nad touto tradicí nepozastavují.

Každoročně v lednu je možno v Selčuku navštívit festival, během něhož mezi sebou zápasí velbloudi. Další zajímavou událostí jsou olejové zápasy (neboli šampionát Kirkpinar) pořádané na konci června či začátkem července v Edirnenedaleko bulharských hranic.

Jazyk

Oficiálním jazykem je turečtina, Turci píší v latince. V Turecku žijí také miliony Kurdů, na jihovýchodě Turecka tak spíše uslyšíte kurdštinu a arabštinu než turečtinu. Ve větších městech není problém domluvit se anglicky, především s univerzitními studenty. Nicméně Turci jsou velice komunikativní, takže bodylanguage (v Turecku tzv. tarzandža) funguje vždy.

Minislovníček:

 • Ahoj – Merhaba
 • Na shledanou – Gülegüle (gylegyle)
 • Děkuji – Teşekkürler (tešekyrler)Prosím – Lütfen (lutfen)
 • Ne kadar? – Kolik to stojí?
 • Ano – Evet
 • Ne – Hayır (hajyr)
 • Tuvaletnerede? – Kde je toaleta?
 • Su – Voda

Turismus

Turistický ruch se soustřeďuje především na pobřeží Středozemního a Egejského moře. Služby jsou zde na vysoké úrovni a mnohé hotelové komplexy připomínají spíše menší město zahrnující vodní park, několik restaurací, kino apod.

Istanbul je plný turistů kdykoli, zato hlavní město Ankara je jen velmi málo navštěvované. Méně rozvinutým regionem je východní a jihovýchodní Turecko. Ať už budete cestovat v Turecku kdekoli, připravte se na turecký záchod. Někdy i na pohled velmi dobrá restaurace umí překvapit svým sociálním zařízením.

Mezi hlavní lákadla Turecka patří Kappadokie, obydlí raných křesťanů vyhloubená v tufových skalách. Centrem je v Göreme, kde se také nachází muzeum pod širým nebem. Doporučujeme se obloukem vyhnout tomuto muzeu a raději se vydat na vlastní pěst do některého z mnoha údolí, kde potkáte jen hrstku turistů.

Geografie

Istanbul, město na dvou kontinentech, je vstupní branou do Turecka již mnoho staletí. Většina památek se nachází v evropské části, do asijské se dostanete pomocí trajektu. V Bosporské úžině se nachází také Princovy ostrovy, které slouží jako skvělý únik před hordami turistů.

Celé černomořské pobřeží Turecka je velice zelené, zakončené pohořím Kačkar a čajovými plantážemi nedaleko gruzínských hranic. Tato oblast je vhodná především pro milovníky přírody a nedotčených hor, v Kačkaru potkáte jen hrstku turistů a pastevce.

Střed Turecka tvoří náhorní plošina, na které se nachází i hlavní město Ankara. Jedná se spíše o úřední město než zajímavý turistický cíl, na druhé straně si zde turistů cení více než jinde.

Středomořské pobřeží je rájem milovníků vodních sportů a odpočinku. Mezi typická letoviska patří Antalya, Side či Alanya. Pokud hledáte méně dotčená místa, a stále vás to láká ke Středozemnímu moři, doporučujeme vydat se do Fethiye, Faralyi, Kabaku či do Kaše.

Východ a jihovýchod Turecka je především pro dobrodruhy a v dnešní době i nebojácné povahy. Blízko syrských hranic leží takové skvosty jako je Mardin, Midyat, Hasankeyf, Harran, Urfa či Gaziantep. Tento region nikdy nepatřil k nejbezpečnějším, situace se však viditelně zhoršila díky nestabilitě v Sýrii.

Do Turecka by se Česká republika rozlohou vešla asi 10x.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Nová turecká lira

Místní měnou je nová turecká lira (TRY), která se skládá ze 100 kurušů (kr). Na každé turecké bankovce je na rubu vyobrazen Mustafa Kemal Atatürk. Bankovky použijete v hodnotě 2, 5, 10, 20, 50, 100 a 200 lir. Na líci každé turecké mince je hlava Mustafy Kemala Atatürka z profilu. Mince existují v hodnotě 1, 5, 10, 25 a 50 kurušů a 1 lira.

Turecká lira

Směnárny a platba kartou

Směnárny přijímají především eura a dolary. Dostupnost směnáren je dobrá především v letoviscích a větších městech. Nevýhodné jsou kurzy především na letištích, nejlepší pak v centrech měst, v bankách je třeba počítat s poplatky.

Výběr z bankomatu nebývá problém jak s kartou Visa, tak Mastercard. Ve městech či u turistických zajímavostí (například v Pamukkale či Kappadokii) je i několik bankomatů v řadě vedle sebe.

Platby kartou jsou běžné v supermarketech nebo lepších restauracích, hotovost však bude nutností.

Kolik co stojí

Obecně jsou ceny v Turecku porovnatelné s cenami v České republice. Levnějším regionem je východ a jihovýchod Turecka, dražším pak Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty.

Ceny jídla v supermarketech jsou v průměru o něco vyšší než v Česku. Co může být problém, jsou větší balení, jako je 5 kg rýže, 4 jogurty nebo 0,5 kg sýra. Co se týče alkoholu, ten je v Turecku výrazně dražší. Pivo stojí kolem 40 Kč/0,5 l, víno od 200 Kč a láhev vodky se pohybuje okolo 1.000 Kč.

Stravování v pouličních stáncích je levné a tímto způsobem se dá i výrazně ušetřit. Kebab s ayranem (místní slaný nápoj) koupíte kolem 40 až 50 Kč.

Ceny ubytování se liší podle sezony, blízkosti turistických památek, oblasti, velkého města. Více hotelů na jednom místě znamená větší konkurenci a ta tlačí ceny dolů, proto není překvapením, že v malém městě, kde je jediný hotel, zaplatíte za ubytování více než například v Istanbulu. Nocleh lze najít cca od 250 Kč za osobu/noc.

Pokud se chcete v Turecku přesunout z jednoho místa na druhé, většinou musíte překonat velké vzdálenosti. Autobusová doprava v poměru cena vzdálenost, tak vychází vcelku příznivě. Například Istanbul – Ankara (500 km) 650 Kč, Istanbul –Göreme (téměř 800 km) 800 Kč.

Vstupy do nejznámějších památek jsou lehce přemrštěné. Za vstup do Hagii Sofii v Istanbulu dnes zaplatíte v přepočtu 400 Kč, to samé vás čeká v Topkapi – paláci, kde si za vstup do harému připlatíte dalších 250 Kč. Pamukkale spolu s antickým městem Hierapolis můžete navštívit za 350 Kč. Vstup do muzea pod širým nebem v Göreme vyjde na 250 Kč.

Spropitné a smlouvání

V restauracích a barech se většinou platí tak, že vám číšník přinese účet v malé truhličce, krabičce nebo v deskách. Číšník si poté krabičku s penězi vezme a zpět přinese zbytek přesahující útratu. Je poté jen na klientovi, jaké spropitné nechá.

Nejčastěji se smlouvá na trzích a na bazarech, nicméně usmlouvat se dá i ubytování v hotelu. Turci smlouvání milují. Na bazarech si prodejci cenu nadsadí, proč taky ne, když cenovky neexistují, proto se vždy vyplatí smlouvat. Samozřejmě je velkou výhodou jít na bazar s tureckým kamarádem, který dokáže srazit cenu mnohem snáz, a to nejen díky neexistenci jazykové bariéry. V zásadě se nesmlouvá v kamenných obchodech, kde jsou ceny pevně dány.

Jak ušetřit

Nejvíce se dá určitě ušetřit na jídle. Nejlevněji vychází stravování v pouličních stáncích, krom tradičního kebabu si cestovatel může pochutnat na lahmacunu (čti lahmadžunu) tedy turecké verzi pizzy nebo pide – podlouhlá pizza s masem, sýrem, špenátem apod. Za jídlo tak utratíte mezi 40 až 80 Kč. Ovoce a zeleninu se vyplatí kupovat na trzích, kde se dá navíc smlouvat.

Co se týče dopravy, ve městě se vyplatí jezdit dolmuši, minibusy, které zastaví na znamení všude. Mezi městy pak funguje hustá autobusová síť, jízdenky koupené na internetu jsou v průměru o 50–70 Kč levnější než na nádraží.

Suvenýry lze nakupit především na bazarech, tam platí zlaté pravidlo smlouvat, smlouvat a smlouvat. Ukažte, že odcházíte, že koupíte u někoho jiného, řekněte, že zaplatíte pouze danou částku (stanovte velmi nízkou, vy pak můžete pomalu zvyšovat, zatímco prodejce půjde s cenou dolů).

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel

Ubytování v hostelu či levném hotelu, většinou v chudší čtvrti města vyjde na 300 Kč. Stravování v pouličních stáncích, ovoce, zelenina na trzích bude stát asi 200 Kč
Za dopravu po městě dolmuši a autobusy zaplatíte 50 Kč. Celkové denní náklady budou činit asi 550 Kč/osoba/den.

Zlatá střední cesta

Ubytování v samostatném pokoji se snídaní bude stát přibližně 700 Kč. Oběd a večeře v restauraci, pití vyjde na 600 Kč. Doprava po městě dolmuši, autobusy, metrem vás přijde na 100 Kč. Celkové denní náklady budou činit asi 1.400 Kč/osoba/den.

Luxusní varianta

Luxusní varianta zahrnuje ty nejluxusnější hotely, v Istanbulu jsou to například ty s výhledem na Bosporus, výběrové restaurace, kterých je nepřeberné množství především v Istanbulu, Ankaře a Izmiru, a dopravu výhradě taxíky. Ve městech se nevyplatí půjčit si auto či motorku, neboť doprava je hustá, nepřehledná a dopravní nehody jsou na denním pořádku, většinou se však jedná o škrábance, uražená zrcátka apod.

Zájezdy

Do Turecka můžete využít nepřeberné množství nabídek cestovních kanceláří, a to především v letním období do destinací u moře. Průměrná cena týdenního pobytového zájezdu pro jednu osobu v hlavní sezoně činí 8 až 12.000 Kč. Aktuální nabídka zájezdů do Turecka.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Turecka

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se do Turecka dostat, je letecky. Z Prahy či Vídně létají turecké společnosti jako Turkish Airlines a Pegasus. Pegasus je nízkonákladová společnost, většinou tak nabízí levnější letenky, létá však na vzdálenější letiště Sabina Gökcen, které leží v asijské části Istanbulu. Zpáteční letenku můžete najít v ceně od 3.000 Kč, samozřejmě záleží na období a speciální akci letecké společnosti. Obecně jsou letenky levnější z vídeňského letiště.

 • Praha – Istanbul: 160 minut
 • Vídeň – Istanbul: 135 minut

Do Turecka jezdí také autobusy na lince Praha – Brno – Sofie – Istanbul, zpáteční jízdenka vyjde okolo 4.000 Kč, na cestě strávíte asi 36 hodin. V případě, že pojede vlastním autem, za 1 l benzinu v Turecku zaplatíte okolo 35 Kč.

Nejširší nabídku mezistátních autobusových spojů z Turecka do okolních zemí má společnost Metro Bus.

Jak se nejlépe dopravovat po Turecku

Vše bude záležet na tom, jak svoji dovolenou pojmete. Pokud budete chtít poznat co nejvíc z Turecka, nejlepší možností bude půjčení auta, vystačíte-li si s městy či letovisky, dopravu moc řešit nemusíte a pohodlně vám budou stačit veřejné prostředky.

Autobusy

Mezi městy funguje hustá síť autobusů, mezi nejspolehlivější společnosti patří Kamil Koč nebo Nilufer. Jednu z nejrozsáhlejších sítí má pak společnost Metro Bus. Ceny jízdenek jsou porovnatelné s českými, jízdenky lze rezervovat dopředu přes internet.

V dálkových autobusech vám nikdy neprodají lístek k cizímu člověku opačného pohlaví. Na východě země byste si také neměli přisednout k člověku opačného pohlaví. V případě, že byste nastoupili do plného autobusu a jediné volné místo by bylo vedle opačného pohlaví, celý autobus se začne rázem přesazovat tak, abyste si mohli sednout správně.

Z Istanbulu do Bursy jezdí také rychlotrajekty (budo.burulas.com.tr).

Vlaky

Rychlovlaky jezdí na trase Istanbul – Bursa – Eskišehir – Ankara – Konya, jízdní řády i koupi jízdenek můžete vyřídit na tcdd.gov.tr. Zbylé trasy jsou zdlouhavé a obecně turecká železniční síť není příliš hustá. Vlakem se dostanete jen do největších měst, známá je však například trasa "Východního expresu" z Ankary do města Kars s překrásnými výhledy na početná pohoří, kterými se vlak prodírá.

Vlak Kars

Letecká doprava

Často extrémně levné vnitrostátní letenky nabízí společnost Pegasus Airlines z letiště Sabiha Gökcen poblíž Istanbulu. Jednosměrná letenka tak může vyjít v akci i na 400 Kč, letecká síť je velmi hustá a létá se prakticky do každého většího tureckého města napříč celou zemí.

Půjčení auta

V každém velkém tureckém městě najdete standardní západní autopůjčovny s běžnými západními cenami, tj. kolem 900 Kč za den. Turecké hlaví silnice jsou kvalitní, ale mnohdy značně přetížené. Pořádná dálnice zatím vede jen z Bulharska přes Istanbul do Ankary, zbytek země protkávají klikaté užší cesty.

Budete-li se chtít vypravit na venkov do menších vesnic, bez auta se určitě neobejdete.

Městská doprava

Pouze Ankara a Istanbul disponují metrem. V Istanbulu je možno zakoupit plastovou kartu, tzv. Istanbulcard za cca 100 Kč, na níž si průběžně dobíjíte kredit, na jednu kartu může jezdit více lidí. Kartu lze využít ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně trajektů, které křižují Bospor a cestování s ní vyjde levněji.

Klasikou v Istanbulu jsou pak historické lanovky a tramvaje v samotném srdci města, na které platí Istanbulcard.

Ve městech lidé nejvíce využívají autobusy či dolmuše, minubusy, které zastavují na znamení téměř všude. Jízdní řády ve městech raději nehledejte, raději buďte trpěliví, ono nakonec něco přijede. S dopravní zácpou počítejte v Istanbulu, a to především o víkendech, doprava v ostatních městech je téměř plynulá. Počítejte s tím, že Turci neustále troubí, aby předešli nehodě, když se například řítí křižovatkou.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Turecká kuchyně

Turecká kuchyně patří k nejrozmanitějším na světě. Je to směs středomořské a arabské kuchyně. Mezi hlavní ingredience patří lilek, rajčata, cizrna, čočka, rýže, olivový olej, kuřecí a telecí maso. V Evropě známý kebab najdete v Turecku v mnoha variantách, dá se koupit ve stáncích, ale také i v restauracích.

Několik variant kebabu:

 • Döner kebab – kebab v chlebové placce (ten, který známe i v Evropě),
 • Šiš kebab – kebab na jehle, podobný našemu ražniči, samozřejmě ve variantě kuřecí či telecí maso, prokládaný paprikou, rajčaty a cibulí,
 • Adana kebab – kebab z mletého masa na jehle, pálivý,
 • Urfa kebab – kebab z mletého masa na jehle, nepálivý.

Turecký kebab

K dalším jídlům, která stojí za to vyzkoušet, patří pide, což je taková turecká verze pizzy. Pide má ale na rozdíl od pizzy podlouhlý tvar, připomínající loď, a základ většinou tvoří mleté maso. Nicméně existují i varianty se sýrem, špenátem apod.

Lahmacun (čti lahmadžun) je tenká placka pokrytá mletým masem, která se následně posype petrželí a zakape citrónem. Nejčastější příloha je rýže (pilav), do níž Turci přimíchávají hrášek, mrkev, cizrnu nebo rozinky, a chlebová placka (ekmek). Těstoviny nejsou na jídelníčku příliš časté, nicméně manti stojí za to ochutnat. Jedná se o těstoviny plněné mletým masem, které jsou zalité bílým jogurtem a rajčatovou omáčkou.

V případě, že budete pozváni na tureckou snídani, určitě neodmítejte, připravili byste se o nejlepší snídani na světě. Turci mají čas na tradiční snídani pouze o víkendech, kdy se vlastně jedná o malý rituál. Na stole najdete na samostatných talířích nakrájenou zeleninu (rajčata, papriky, salátovou okurku), med, několik druhů marmelád, olivy (zelené i černé), sýry (kašarpeynir je náš eidam, beyazpeynir připomíná strukturou balkánský sýr), menemen (něco jako lečo), salámy, pečivo, ovoce, dolmasi (vinné listy plněné rýží), čaj a džusy.

Pekárny jsou plné rozličného pečiva, börek jsou plátky listového těsta, mezi něž je vložen nejčastěji sýr a špěnát, simit je chlebový kroužek posypaný sezamovými semínky. Simit se prodává i na ulici a Turci k němu většinou přikusují sýr a pijí čaj. Nejznámějším dezertem je baklava, plátky listového těsta plněné ořechy a zalité sirupem či medem. Lokum jsou kostky pevnějšího želé, někdy s oříškem uvnitř, obalené v cukru či kokosu.

Více než turecká káva se v Turecku usrkává silný turecký černý čaj, většinou podávaný v decilitrových skleničkách připomínající tvar ženského těla. Turci mají ve zvyku hodně sladit, takže pět kostek cukru v jedné skleničce nepřekvapí.

Turecká káva je jiná, než ji známe z domoviny. Jedná se vlastně o silné espresso s tím rozdílem, že Turci kávu nefiltrují, a tudíž v šálku zůstává kávová sedlina.

Dalším typickým nápojem je ayran, slaný jogurtový nápoj, který se pije k hlavním jídlům jako je kebab nebo pide. Navzdory tomu, že je Turecko muslimská země, v zemi je rozšířena produkce rakije.

Raki je alkohol z hroznů průhledné barvy dochucovaný anýzem. Turci většinou Raki míchají s vodou, kdy nápoj získává bílou barvu. Nejznámější turecké pivo je Efes pokrývající domácí spotřebu piva z 80 %.

Jak se stravovat jako místní

Na snídani chodit do pekáren, na oběd do restaurací nebo pouličních stánků a na večeři do meyhane, což jsou tradiční restaurace či bary, kde se podávají předkrmy a tradiční jídla a pije se více alkoholu než jinde. V meyhane se také můžeme setkat s živou hudbou.

Ankara

Telwe – kavárna, bar a koncertní hala v jednom – Cumhuriyet, İnkilap Sok. 6/C,
06420 Çankaya.

Restaurace v oblasti Hamamönü – Hacettepe, Tanış Sk. No:5, 06230 Altındağ.

Eskišehir

Café del Mundo – několikapatrová kavárna/bar vyzdobená mapami, pivními lahvemi a poznávacími značkami z celého světa.

Varuna Memphis – Hoşnudiye, İsmet İnönü –1 Cd. No:111, 26130 Tepebaşı.

Istanbul

Thales Bistro – SinanpaşaMah. No: 10, Sinanpaşa, Köyiçi Meydanı Sk., 34353 Beşiktaş.

Yakup 2 – AsmalımescitSokak No.21/B Asmalımescit.

Izmir

La Puerta – 69-, Alsancak, 1469. Sk. No:71, 35000 Alsancak/Konak.

Obvyklé ceny v restauracích

Snídaně – turecká snídaně okolo 150 Kč

Oběd/večeře – v pouličním stánku okolo 50 Kč, v restauraci od 80 Kč

Pivo – v obchodě okolo 30 Kč, v restauraci v průměru 80 Kč

Koktejly – od 200 Kč

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Tureckem vedou 2 značené turistické trasy.

Lýkijská stezka vede z Fethiye do Antalye, je dlouhá 540 km, je naplánována na 29 dní tak, že kromě 3 dní vždy dorazíte do vesnice, kde se dá přespat v hotýlku či penzionu. Nejpříhodnější období pro trek je březen až květen a září až listopad, léto je ve Středomoří horké a navíc je třeba dávat pozor na štíry. Více informací.

Stezka svatého Pavla vede z antického města Perge k jezeru Egirdir, které leží nedaleko Isparty. Tato stezka je divočejší než Lýkijská, vede tureckým venkovem, a tak počítejte především s přespáváním ve stanu.

Na hranicích s Gruzií se nachází pohoří Kačkar, jehož nejvyšší hora dosahuje téměř 4.000 m n. m. Výchozími body do Kačkaru jsou vesnice Ayder či Yusufeli. Turci nejsou zvyklí na systém turistických značek, je tak třeba mít nějaké zkušenosti s orientací v horách, mapy, které jsou k dostání, také nejsou příliš podrobné.

Hory Kačkar

Dalším známým pohořím je Taurus táhnoucí se na dohled od Středozemního moře. Krásné treky se dají organizovat především v jeho východní části nazvané Ala Daglari vzdálené pouze dvě hodiny jízdy autem od Kappadokie.

Zážitkem je určitě také výstup na Ararat, nejvyšší horu Turecka, která leží na hranici s Arménií. Výstup na Ararat je však jak fyzicky, tak administrativně náročný. Kvůli své poloze a vztahům mezi Tureckem a Arménií je potřeba k výstupu speciální povolení a vojenský doprovod.

Ararat

Horolezectví

Lezení po skalách není v Turecku příliš rozšířené, výjimkou je oblast Geyikbayiri, nedaleko pobřežního města Antalya. V oblasti je okolo 300 tras, avšak většina dosahuje obtížnosti 5 a vyšší.

Windsurfing a kitesurfing

Centrem windusrfingu v Turecku je zcela určitě pobřeží Egejského moře, nejlepším obdobím pro provozování tohoto sportu jsou měsíce květen až září. Centra windsurfingu se nachází v okolí Bodrumu. Nejlepším a nejznámějším místem prý nejen v Turecku, ale na celém světě je Alacati, kde lze také provozovat kitesurfing. Dalšími středisky windsurfingu jsou Turgutreis, Ilica, Kadikalesi, Akkum a Datca.

Potápění

Pokud vás přestane bavit poznávat Turecko po souši, není nic jednoduššího, než se obléknout do neoprenu a začít poznávat bohatství, jež se skrývá pod vodou. Na mořském dně dodnes leží mnoho amfor a úlomků antické keramiky, stejně jako vraky lodí.

Centrem potápění je městečko Kaš na pobřeží Středozemního moře. Potápěči se zde rádi vrací za kombinací velmi čisté vody (viditelnost až na 40 m), bohatým podmořským světem, teplým mořem a starověkými vraky ležícími na dně. Další lokalitou je poloostrov Gallipoli, u něhož se během 1. světové války odehrála důležitá bitva. Dnes tedy nepřekvapí, že se na dně nachází mnoho vraků, které jsou přístupné potápěčům, voda je zde studenější než u Kaše.

Šnorchlování

Ten, kdo si netroufne obléct neopren, má stále možnost nahlédnout pod mořskou hladinu. V případě, že máte štěstí, můžete si v září zašnorchlovat vedle mořských želv v blízkosti Fethiye, kde se želvy každoročně vrací naklást vajíčka. V Kekově se poté nabízí možnost šnorchlování u potopeného antického města.

Pláže

Nemusíte být plážoví povaleči, ale bylo by škoda neužít si na turecké pláži alespoň jedno odpoledne. Krásné pláže nabízí především pobřeží Středozemního a Egejského moře, k Černému moři se příliš nejezdí kvůli zrádným a silným mořským proudům.

Hlavními přímořskými resorty na pobřeží Středozemního moře jsou Alanya, Antalya a Side. Alanya se pyšní Kleopatřinou pláží, což je široká a dlouhá městská pláž, v létě zaplavená lehátky. Naopak v Antalyi se nachází pláž Patara, nejdelší turecká pláž, na které se nachází pouze jedna kavárna, ta také jako jediná nabízí lehátka a slunečníky k zapůjčení.

Milovníci přírody se mohou vydat na pláž Ölüdeniz, která je zcela určitě nejfotografovanější pláží Turecka. Pláž je obklopena vysokými strmými horami, kdy nejvyšší z nich Babadag slouží jako startovací dráha pro paraglaidisty.

Dobrodruzi se mohou vydat na pláž do údolí Motýlů z vesnice Faralya, odkud se slézá po příkré stěně, na cestě jsou 2 úseky s provazy. Doporučujeme opravdu pevné boty, dostatek vody a nemít strach z výšek.

Méně odvážní se mohou do Motýlího údolí dopravit lodí z Fethiye. Dalšími krásnými plážemi jsou Kabak, nedaleko údolí Motýlů, Iztuzu, kde mořské želvy kladou vajíčka a Kaputaš, pláž mezi skálami, kde často zastavují jachty na své plavbě podél pobřeží.

Turecká riviéra

Noční život

Rušný noční život se v Turecku odehrává pouze ve velkých městech a přímořských letoviscích, jako je Bodrum nebo Marmaris, kde můžete navštívit Club Arenu.

Mezi velkými městy pak svými bary a kluby jasně triumfuje Istanbul. Nejvíce klubů se nachází v historickém centru města v oblasti Beyoglu. Pro ty, kteří zajdou s kamarády raději na pivo, je pak dobrou volbou Nevizade Sokak. V Eskisehiru mají celou ulicí barů, však je to také studentské město. Ulice se jmenuje jednoduše Barlar Sokak. V Ankaře se vydejte za nočním životem do ulice Tunali Himli.

V dubnu byste si neměli nechat ujít festival tulipánů, který se koná v Istanbulu. Tyto květiny pochází totiž z Malé Asie a ne z Holandska, jak se většina lidí domnívá. Tulipány uvidíte v parcích, v ulicích, na kruhových objezdech, prostě všude, kde se vyskytuje jen trochu zeleně. Centrem festivalu je však park Emirgan ležící na kopci nad Bosporem.

Nakupování

Samotným zážitkem už je jen procházka po bazaru nebo trhu. Bazary jsou zastřešená místa, kde najdete především oblečení, rukodělné výrobky, výrobky z kůže, šperky, koření, čaje, kávu a suvenýry. Největší bazar se nachází v Istanbulu (Grand Bazaar) a je tak velký, že se v něm ztratíte.

Grand Bazaar Istanbul

Další města s krásnými bazary jsou Šanliurfa a Gaziantep. Tato města leží nedaleko syrských hranic, proto mají jejich bazary více arabský nádech a jsou autentičtější. V každém městě se také pořádají trhy, a to je teprve zážitek, když prodavači vyvolávají ceny a vy můžete před koupí ochutnat jejich produkty. Zlaté pravidlo je smlouvat, smlouvat a smlouvat. Turecký Grand bazar je především lákadlem pro turisty, suvenýry se tak vyplatí nakoupit jinde.

Parky a rezervace

Turecko se pyšní asi 40 národními parky.

Mezi nejzajímavější patří park Nemrut Dag (čti Nemrut Dá), v němž se nachází hora Nemrut, na jejímž vrcholu stojí kamenné hlavy řeckých a perských bohů chránící domnělý hrob krále Nemruta.

V centrální části Turecka se nachází Kappadokie, oblast sopečného původu známá obydlími vytesaných v tufu, podzemními městy Derinkuyu a Kaymakli a také vínem, kterým je známý především Urgup.

Pohoří Kačkar, které stoupá od Černého moře až do výšky téměř 4.000 m n. m., je jedním z nejlepších míst pro treky v Turecku, výchozím bodem je například Čamlihemšin.

V Turecku se nachází také jeden z nejhlubších kaňonů na světě, Saklikent. Buďte připraveni na ledovou vodu, ale zato úžasný zážitek, když se budete brodit mezi skalami (vodu budete mít v některých místech až po pás) a na trase dlouhé 4 km překonávat i úseky pomocí lana zavěšeného na skále.

Zimní sporty

Překvapivě i v Turecku lze provozovat zimní sporty. Nejdostupnější středisko se nachází v blízkosti města Bursa, lyžuje se na hoře Uludag. V již zmiňovaném Saklikentu se také lyžuje, navíc výhodou tohoto střediska je, že v březnu a dubnu můžete jít dopoledne na svah a odpoledne na procházku po pláži v nedaleké Antalyi. Nejvíce zimních středisek se nachází na východě země v okolí měst Erzurum, Erzincan a Kars.

Pro děti

Nejvíce zábavy si děti užijí v Istanbulu. Můžete je vzít do ohromného istanbulského akvária, na projížďku historickou tramvají po Istiklal Caddesi, vyšplhat na Galatskou věž nebo se projet lodí po Bosporu. Ruchu velkoměsta utečete na Princových ostrovech, kde jsou zakázána všechna motorová vozidla. Ostrovy tak můžete objevovat na kole nebo se projet kočárem taženým koňmi.

Tramvaj v Istanbulu

Další známá akvária jsou v Ankaře a Antalyi. V Izmiru se nachází Wildlife park, na pobřeží Středozemního a Egejského moře se děti vyřádí na skluzavkách a tobogánech například v aquaparku Oludeniz Water World nebo v Adaland Aquapark, který nabízí i delfinárium.

Pro romantiky

Každý vnímá romantiku jinak, ale městem, kde určitě každý najde své romantické zákoutí, je Istanbul. Můžete se vydat na Princovy ostrovy, vyberte si některý z těch menších, kde není tolik turistů. Romantickou večeři můžete zažít v Dívčí věži (Kiz Kulesi) nebo si jen sednout do kavárny na břeh naproti věži a sledovat západ slunce. Dalšími romantickými místy je Galatské věž, Ortakoy, Sariyer a samotný Bosporus a projížďka po něm při západu slunce.

Dívčí věž

Nejen Istanbul oplývá romantikou. Ti, kdo preferují romantiku u moře, by měli navštívit ostrov Gökçeada (čti Gekčeada), údolí Motýlů nebo Kabak. Romantika z trochu jiného soudku je návštěva Kappadokie. Vystoupejte na kopec nad Göreme na západ či východ slunce nebo se proleťte horkovzdušným balónem při rozbřesku.

Festivaly

V Turecku je jich spousta, ale pro našince by mohly mít určité kouzlo následující:

 • Festival velbloudů – v lednu, ve městě Selcuk, jedná se o zápasy velbloudů,
 • Festival tulipánů – v dubnu, v Istanbulu, centrem festivalu je park Emirgan,
 • Olejové zápasy – na přelomu června a července, na poli Kirkpinar poblíž Edirne,
 • Festival vína – v září či říjnu, v Ürgüp.
Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Pro cesty do Turecka není třeba žádné povinné očkování. Doporučuje se však očkovat proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu, především pokud se chystáte stravovat v pouličních stáncích. Na zvážení každého cestovatele je také očkování proti vzteklině, mnoho toulavých psů se vyskytuje především v Istanbulu a na vesnicích.

Kriminalita

V současnosti je situace v Turecku proměnlivá. Po nezdařeném puči Ministerstvo zahraničí České republiky nedoporučuje cesty do Istanbulu, Ankary a na východ země. Situace se nicméně pomalu uklidňuje a běžný návštěvník města nepocítá žádné výrazné represe.

Bohužel v zemi jsou v poslední době častější i teroristické útoky. Doporučuje se vyhýbat se shromážděním, demonstracím a davům, necestovat do oblastí na hranicích se Sýrií, Irákem a Arménií, nevyjadřovat se k současné politické situaci a raději ani toto téma neprobírat se samotnými Turky.

Co se týká drobné kriminality, kapsáře můžete potkat především v Istanbulu a v letoviscích. Mimo turistická letoviska a velká města je třeba počítat s tím, že mladá žena může přitáhnout nechtěnou pozornost. Pro svou bezpečnost raději volte volné plátěné kalhoty a trička či tílka bez výstřihu. V každém větším městě existují chudší čtvrti s vyšší kriminalitou. V Istanbulu je to čtvrť Fatih, v Ankaře Uluš,v Izmiru Basmane.

Zemětřesení

Turecko je aktivní seismickou zónou, neboť na východě se střetávají 3 litosférické desky, v oblasti Egejského moře se odehrávají nejsilnější zemětřesení v Evropě a země pod Istanbulem se také dokáže silně otřást. Krom zemětřesení by však v Turecku jiné přírodní katastrofy hrozit neměly. Aktuální informace.

Internet a elektřina

Elektřina

V Turecku se používá běžná evropská rozvodná síť o 220 V. Nebudete mít žádnou potíž zasunout své spotřebiče do tureckých zástrček. Po tom, jakým způsobem je však elektřina dovedena ke koncovému spotřebiteli, však raději nepátrejte. Především zkušenější elektrikáři by z toho mohli mít špatné spaní.

Internet

Ve velkých městech a letoviscích u moře není problém natrefit na wifi připojení v kterémkoliv hotelu či restauraci, stejně tak jako na roamingový mobilní signál. Naopak ve venkovských oblastech a na východě Turecka je dostupnost internetu výrazně horší.

Důležité kontakty

Ambasáda – Ankara

 • Adresa: Kaptanpasa Sokak No. 15, G.O.P., 06700 Ankara
 • Telefonní číslo: +90312/405 61 39
 • Nouzová linka: +90532/375 13 87
 • Email: ankara@embassy.mzv.cz

Generální konzulát – Istanbul

 • Adresa: AbdiIpekci Cad. 71, P.O.Box 35 Istanbul34367
 • Telefonní číslo: +90212/368 8034
 • Nouzová linka: +90/533/2573880
 • Email: istanbul@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát – Izmir

 • Adresa: CumhurietBulvariNo.11, MeydanApt. Kat:4, Daire 11, 35220 Alsancak– Izmir
 • Telefonní číslo: +90 232 368 09 44
 • Email: eozsoy@etemozsoy.com

Honorární konzulát – Antalya

 • Adresa: Zerdalilik Mahallesi, 1385 Sokak Metin Kasapoglu 2.Apt. No. 20/1-4, TR-07100 Antalya
 • Telefonní číslo: +90242/3226183
 • Email: antalya@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát – Mersin

 • Adresa: I. Inönü Blv., Altinanahtarlar Apt. C Blok No.6 Mersin, Çamlibel/Mersin
 • Telefonní číslo: +90 324 676 4470
 • Email: mersin@honorary.mzv.cz

Policie

 • 155 (po celém Turecku)

Ambulance

 • 112 (po celém Turecku)

Hasiči

 • 110 (po celém Turecku)
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Čeští občané mohou v Turecku pobývat 90 dní bez víz v průběhu 180 dní. Existuje však možnost požádat v průběhu těchto 90 dní na úřadu guvernéra provincie o prodloužení bezvízového pobytu, a to až na dalších 180 dní.

Víza do Turecka

Očkování

Žádné povinné očkování není do Turecka předepsáno, nicméně se doporučuje očkování proti žloutence typu A, B, popřípadě očkování proti břišnímu tyfu a vzteklině. Malárie se může vyskytovat na jihovýchodě země od dubna do října, je potřeba sledovat aktuální situaci.

Celní předpisy

Do Turecka je z České republiky možné dovézt v hotovosti maximálně 10.000 eur nebo ekvivalent této částky. Bezcelně lze do Turecka dovézt 200 ks cigaret, 10 ks doutníků, 200 g cigaretového tabáku společně s 200 ks cigaretových papírků (nebo 200 g dýmkového tabáku nebo 200 g žvýkacího tabáku nebo 50 g šňupacího tabáku), 1 kg kávy, 1 kg instantní kávy, 500 g čaje, 1 kg cukrovinek, 1 kg čokolády, 1 láhev alkoholických nápojů o obsahu 100 cl nebo 2 láhve alkoholických nápojů o obsahu 75 cl.

Co vidět a navštívit v Turecku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Turecku

Zavřít boční panel

Istanbul

Neměl by být jedinou položkou ve vašem cestovatelském plánu, ale určitě ho do itineráře zahrňte. Nádherná islámská architektura, projížďky lodí po Bosporu, sladká baklava v podniku Karaköy Güllüoğlu Üretim Tesisi, Grand Bazaar, Hagia Sofia, zelený Sariyer, rybí sendviče v Eminönü, výhled z Galatské věže, návštěva Princových ostrovů, tohle vše a mnohem víc na vás čeká ve městě dvou kontinentů.

Zavřít boční panel

Eskišehir

Objevte turecké Brno a připomeňte si svá studentská léta. Projděte se městem, navštivte kavárnu Café del Mundo, objevte starou čtvrť Odunpazari, kde můžete obdivovat místní umělce a zakoupit si jejich výrobky, nasedněte na loď a svezte se do Kentparku, kde si můžete pochutnat na výborných manti. V případě, že cestujete s dětmi, neváhejte navštívit park Sazova.

Zavřít boční panel

Ankara

Dejte hlavnímu městu šanci a určitě vás mile překvapí. Za návštěvu stojí stará čtvrť Hamamönü, kde se také nachází muzeum kultury (celý název zní Somutolmayankültürelmirasmüzesi). Dozvíte se o životě tureckých obyvatel na přelomu 19. a 20. století, pochopíte, kdo jsou Hacivat a Karagöz, a zkusíte si vytvořit obrázek pomocí techniky ebru. Z muzea můžete vystoupat na zříceninu ankarského hradu. Navštivte také mauzoleum Atatürka a nakonec si odpočiňte v Genclikparki usrkávajíc sladký turecký čaj.

Zavřít boční panel

Rize

Dříve než se vydáte do hor Kačkar, zastavte se v Rize, místu, odkud pochází turecký čaj, a pokochejte se pohledem na zelené čajové plantáže. Kačkar je vcelku nedotčené pohoří, kde potkáte jen pár turistů a místní pastevce. Objevte průzračná jezera, vystoupejte na nejvyšší horu, téměř 4.000 m n. m. vysoký Kačkar, seznamte se s kulturou Lazů, zaposlouchejte se do tónů kemence (čti kemendže) a tulumu a ochutnejte muhlamu.

Nejbližší letiště se nachází v Trabzonu.

Zavřít boční panel

Nemrut Dagi

Hora Nemrut nacházející se v jihovýchodním Turecku je známá kamennými hlavami řeckých a perských bohů, které jsou umístěny nad domnělým hrobem krále Nemruta. Nejbližším městem je Kahta, ze které se výpravy vydávají na vrchol hory, aby zažily východ či západ slunce, který je neopakovatelný právě díky sochám. Ať už se vydáte na vrchol kdykoli, nezapomeňte na teplé oblečení.

Zavřít boční panel

Mardin

Mardin, Midyat, Hasankeyf jsou krásky nedaleko syrských hranic.

Mardin je fotogenické městečko na kopci plné úzkých uliček, paláců a mešit. Často uslyšíte, že stačí navštívit Mardin a Midyat směle z itineráře vyškrtnout. Nedělejte to.

Midyat je mytické místo, kde dodnes žije asyrská menšina, která používá aramejštinu, jazyk, jímž mluvil Ježíš. Hodiny dějepisu a řeky Eufrat a Tigris? Je zážitkem dojet až do Hasankeyfu a řeku vidět na vlastní oči.

Starý Hasankeyf je úžasné antické město vybudované ve skále vypínající se nad řekou a polorozbořeným mostem, který kdysi spojoval oba břehy. Vydejte se do Hasankeyfu ještě dnes, stavba přehrady, která má být brzo dokončena město navždy pohřbí pod vodou.

Zavřít boční panel

Halfeti

To je takový tajný tip, který se nachází mezi Gaziantepem a Urfou. Město bylo zatopeno po spuštění přehrady, nicméně z vodní hladiny se dále k nebi vypíná minaret a další stavby. Pronajměte si alespoň na jednu noc pokojík nad Eufratem a ráno se vydejte lodí do zatopeného města, podél pevnosti, až dojedete do čajovny u břehu, kde vám čaj a pár sušenek bude servírovat stařík, který se ze starého Halfeti odmítl odstěhovat.

Zavřít boční panel

Kappadokie

Území pohádkových komínů sopečného původu. Kappadokie se skládá z mnoha údolí, kterými se můžete volně procházet, nezapomeňte si sebou však přibalit dostatek vody. V Kappadokii se také nachází podzemní města Derinkuyu a Kaymakli, oblast je známá pěstováním vína a keramikou. Při rozbřesku se můžete proletět nad komíny horkovzdušným balónem, cena za osobu se pohybuje okolo 3.500 Kč.

Zavřít boční panel

Ihlara Vadisi

Tam, kde se země rozestoupila. Tahle myšlenka vám určitě probleskne hlavou, když budete stát nad tímto údolím. 16 km dlouhé údolí je známé především kostely prvních křesťanů, které jsou vytesány ve skalních stěnách. Do údolí sestoupíte po schodech ze stejnojmenné vesnice, po 4 km dojdete do Belisirmy a za dalších 12 km do Selime na severním konci údolí.

Nejvíce kostelů se nachází na trase mezi vesnicemi Ihlara a Belisirma. Přestože se Ihlara nachází nedaleko Göreme, centra Kappadokie, je těžko dostupná pro baťůžkáře, kteří se nechtějí zúčastnit organizovaných jednodenních výletů po Kappadokii a okolí nebo mají hlouběji do kapsy a za taxi nevydají 300 lir (Göreme – Ihlara a zpět). Nejlepším výchozím bodem se tak stává město Aksaray.

Zavřít boční panel

Faralya

Sestup po svých z Faralyi do údolí Motýlů, neskutečný zážitek, nezapomenutelné výhledy a největší radost budete mít, až zase budete pevně nohami na zemi. Pevné boty jsou podmínkou.

Zavřít boční panel

Dalyan

Podpořte místní družstvo a vydejte se s ním na výlet lodí. Čekají na vás bahenní lázně, koupaní v jezeře Köycegiz (čti Keydžéiz), oběd, krásný výhled na starověké ruiny Kaunasu a nakonec pohoda na pláži Iztuzu.

Zavřít boční panel

Olympos

Ne, nepleťte si to s Řeckem, i Turecko má svůj Olympos, kde si navíc každý najde své. Je libo ruiny antického města ležícího na Lýkijské stezce, krásnou pláž obklopenou skalami a stromy nebo noční výšlap za chimérami, plameny vycházející ze skály? Určitě využijte možnosti ubytování v jednom ze stromových domů, stres a starosti všedních dnů zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Zavřít boční panel

Turecká riviéra

Antalya, Belek, Side, Alanya – na druhé straně rovnice hledejte ten nejlepší all inclusive široko daleko a moře teplé jako čaj. Až si řeknete, že je třeba vydat se dál než jen na pláž, prozkoumejte údolí Saklikent, kde zažijete adrenalin překonávající horský kaňon, kterým se žene studená voda z hor. Poblíž Antalye se nachází oblast Geyikbayiri, parádní místo pro zkušené lezce. Do Perge a Aspendosu se zase zamilují obdivovatelé antických památek, amfiteátr v Aspendosu patří k nejzachovalejším a každoročně se v něm pořádá mnoho koncertů a divadelních her.

Zavřít boční panel

Pamukkale

Znamenající v překladu bavlníkový hrad, je jedinečné místo tvořené travertinovými terasami, v nichž je zachycena voda. Přestože vstupné nepatří k nejnižším, Turci vás směle požádají o 35 lir (cca 350 Kč), návštěva stojí určitě za to.

Povinností je jít naboso, aby se terasy neničily, buďte připraveni na menší akupunkturu. Terasy jsou mělké, můžete jimi brouzdat, ale také si zaplavat. Až vyjdete na kopec, je možné navštívit antický bazén s minerální vodou nebo dále pokračovat k ruinám Hierapolisu. Pokud se vám bílé terasy zdály neúnosně přelidněné, uvidíte, že Hierapolis je pravým opakem. Volně se procházejte mezi ruinami a nezapomeňte navštívit skvěle zachovaný amfiteátr.

Zavřít boční panel

Gökçeada

Gökçeada (čti Gekčeada), je větším ze dvou ostrovů, které náleží Turecku. Tento ráj na zemi, který obývá necelých 9.000 obyvatel, je místem stvořeným pro romantiky s aktivní duší, protože procházky po pláži se dají střídat s kitesurfingem a potápěním. Při západu slunce si můžete vychutnat směs orientu a antiky, neboť ostrov byl kdysi obýván Řeky. Na jihovýchodě ostrova se rozprostírá Tuzgölu (v překladu slané jezero), jehož černé bahno, které prý oplývá léčivými účinky, si můžete napatlat na tělo.

Počasí a sezóny v Turecku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Pobřeží a Turecká riviéra
Ideál pro radovánky u moře

15 °C

15 °C

18 °C

21 °C

25 °C

31 °C

34 °C

34 °C

31 °C

26 °C

21 °C

16 °C
Istanbul a černomořské pobřeží
Ideál pro městskou turistiku

8 °C

9 °C

10 °C

15 °C

20 °C

24 °C

26 °C

26 °C

24 °C

19 °C

15 °C

10 °C
Hory na východě
Ideál pro exotickou horskou turistiku

-3 °C

-2 °C

5 °C

10 °C

18 °C

24 °C

28 °C

28 °C

24 °C

15 °C

8 °C

2 °C

Počasí

Z důvodu velikosti země se podnebí v jednotlivých oblastech různí. Léta jsou mírná v oblasti kolem Černého moře, naopak ve vnitrozemí jsou horká a suchá s minimem srážek, podél Středozemního moře naopak panuje vysoká vlhkost. Teplota vody ve Středozemním moři se v létě pohybuje okolo 28 °C. Nejvyšší teploty jsou v létě na jihovýchodě Turecka, často sálající vzduch prozradí, že na slunci je okolo 42 °C. Zimy jsou mírné v Istanbulu, v Černomoří a okolo Středozemního moře, kde také většinou nesněží. Naopak ve vnitrozemí jsou zimy chladné až kruté, východ Turecka je pokryt sněhem.

Sezóny a kdy vyrazit

Co se týče dovolené u moře, nejpříznivějšími měsíci je červen až září. Aktivní dovolenou je nejlépe naplánovat mezi dubnem až říjnem s tím, že letní měsíce jsou opravdu horké.

Skvělé akce do Turecka

ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 42%
Akce starší 2 týdnů
58 starších akcí
Avatar uživatele Hanka Šefránková
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu