Vanuatu
Vanuatu

Jídlo na Vanuatu

Vanuatská kuchyně

Tradiční jídlo na Vanuatu se jmenuje laplap. Jeho základ tvoří nastrouhaný maniok a lupeny (něco jako zelí). K tomu lze přidat cokoli dalšího. Místní přidávají často kopr, maso a koření. Celé se to zabalí do banánového listu a dá pod rozžhavené kameny. Jídlo se speče do podoby „koláče“. Laplap lze koupit i na tržištích, jedna porce stojí okolo 20 Kč.

Rozhodně si na ostrovech dopřejte hovězí steak – je výborný, protože dobytek se sám pase na ničím neznečištěných loukách.

Vanuatu je nejtradičnější zemí nápoje kava, což je roztlučený kořen stromu pepřovníku, který se zalije vodou, mírně zkvasí a přecedí se. Kava je tu údajně nejsilnější v regionu. Pije se z kokosových půlek. Nemusíte mít strach, že byste se po ní opili, pouze vám mírně zdřevění jazyk. 

Jak se stravovat jako místní 

Místní se stravují v malých jídelnách ve městě, kde vás například maso s omáčkou vyjde na 50–100 Kč. Druhou oblíbenou možností je stravování na místních tržištích, kde za jídlo zaplatíte okolo 50 Kč. Pokud sem zavítáte na snídani, můžete si dopřát různé bábovky nebo koláče. Doporučuje se nepít zde čaj ani kávu a pozor si také dejte na málo propečená vajíčka. Na Vanuatu rozhodně nenarazíte na řetězce rychlého občerstvení.

Obvyklé ceny v restauracích 

Za evropskou snídani zaplatíte okolo 150 Kč. Za oběd a večeři pak okolo 300 Kč. Půllitr piva pak vyjde asi 60 Kč.

Chystáš se na Vanuatu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele Bohumír Kubart
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.