Průvodce státem
Vanuatu
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo na Vanuatu

Vanuatská kuchyně

Tradiční jídlo na Vanuatu se jmenuje laplap. Jeho základ tvoří nastrouhaný maniok a lupeny (něco jako zelí). K tomu lze přidat cokoli dalšího. Místní přidávají často kopr, maso a koření. Celé se to zabalí do banánového listu a dá pod rozžhavené kameny. Jídlo se speče do podoby „koláče“. Laplap lze koupit i na tržištích, jedna porce stojí okolo 20 Kč.

Rozhodně si na ostrovech dopřejte hovězí steak – je výborný, protože dobytek se sám pase na ničím neznečištěných loukách.

Vanuatu je nejtradičnější zemí nápoje kava, což je roztlučený kořen stromu pepřovníku, který se zalije vodou, mírně zkvasí a přecedí se. Kava je tu údajně nejsilnější v regionu. Pije se z kokosových půlek. Nemusíte mít strach, že byste se po ní opili, pouze vám mírně zdřevění jazyk. 

Jak se stravovat jako místní 

Místní se stravují v malých jídelnách ve městě, kde vás například maso s omáčkou vyjde na 50–100 Kč. Druhou oblíbenou možností je stravování na místních tržištích, kde za jídlo zaplatíte okolo 50 Kč. Pokud sem zavítáte na snídani, můžete si dopřát různé bábovky nebo koláče. Doporučuje se nepít zde čaj ani kávu a pozor si také dejte na málo propečená vajíčka. Na Vanuatu rozhodně nenarazíte na řetězce rychlého občerstvení.

Obvyklé ceny v restauracích 

Za evropskou snídani zaplatíte okolo 150 Kč. Za oběd a večeři pak okolo 300 Kč. Půllitr piva pak vyjde asi 60 Kč.

Návštěva u lidojedů 

Návštěva tropického souostroví Nové Hebridy (dnes Vanuatu) tak trochu připomíná výpravu do středověku. Kde jinde máte možnost podívat se do jícnu ještě činné sopky nebo popíjet opojnou kávu s lidojedem (kanibalismus se zde praktikoval ještě po druhé světové válce).
Při návštěvě souostroví rozhodně nezapomeňte na ostrov Tanna – budete mít zážitek na celý život. Vanuatu je místem vzniku kultu Cargo.

Souostroví Vanuatu leží uprostřed Tichého oceánu a jeho vzdálení sousedé jsou Nová Kaledonie, Šalamounovy ostrovy a Fidži. Do Austrálie to mají domorodci zhruba 1.400 km. Vanuatu leží v časovém pásmu + 11 hodin a není zde zaveden letní a zimní čas. 

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - září
Období naší zimy je zároveň obdobím cyklonů.
Více o počasí
Letenky od
40 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akce se objeví 1x za dva roky a ušetříš 40%.
Akční nabídky
Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu