Průvodce státem

Vanuatu

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Návštěva u lidojedů 

Návštěva tropického souostroví Nové Hebridy (dnes Vanuatu) tak trochu připomíná výpravu do středověku. Kde jinde máte možnost podívat se do jícnu ještě činné sopky nebo popíjet opojnou kávu s lidojedem (kanibalismus se zde praktikoval ještě po druhé světové válce).
Při návštěvě souostroví rozhodně nezapomeňte na ostrov Tanna – budete mít zážitek na celý život. Vanuatu je místem vzniku kultu Cargo.

Souostroví Vanuatu leží uprostřed Tichého oceánu a jeho vzdálení sousedé jsou Nová Kaledonie, Šalamounovy ostrovy a Fidži. Do Austrálie to mají domorodci zhruba 1.400 km. Vanuatu leží v časovém pásmu + 11 hodin a není zde zaveden letní a zimní čas. 

Průvodce pro tebe napsal Bohumír Kubart
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Více o počasí
Letenky od
40 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy na Vanuatu

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Ostrovy byly poprvé objeveny před 3.000 lety. Evropany až v roce 1606 a v roce 1774 je James Cook pojmenoval Nové Hebridy. Na ostrovy začali jezdit francouzští a britští obchodníci, kteří se později dohodli na jejich společné správě trvající až do roku 1980. Tato správa mimo jiné znamenala, že zde bylo vše dvakrát – úřady, školy, peníze atp. Později byly ostrovy přejmenovány na Vanuatu a zařadili se mezi nejchudší v regionu. Ostrovy byly známé značně rozvinutým kanibalismem a ještě dnes zde můžete výjimečně potkat lidi, kteří v mládí ochutnali lidské maso.

Během druhé světové války ostrovy sloužily jako americké základny. Pro domorodce šlo o první kontakt s naší civilizací a vedlo to až ke vzniku kultu Cargo.

Lidé

Na ostrovech žije celkem asi 250.000 obyvatel. Většina z nich (97 %) jsou Melanézané. Na každém ostrově žije minimálně jeden kmen, který hovoří vlastní řečí. Domorodci včetně dětí jsou k turistům velice přátelští, neustále se usmívají, občas slušně poprosí o vyfocení, ale nic po vás nechtějí.

Svátky

Svátky a zvláštní události:

 • 1. 1. – Nový rok
 • 2. 1. – Novoroční prázdniny
 • 21. 2. – Father Walter Lini Day
 • 5. 3. – Custom Chief's Day
 • Březen–duben – Velikonoce (začínají v pátek)
 • 1. 5. – Svátek práce
 • 5. 5. – Ascension Day
 • 24. 7. – Den dětí
 • 30. 7. – Den nezávislosti
 • 15. 8. – Assumption Day
 • 5. 10. – Konstituční den
 • 29. 11. – Den jednoty
 • 25. 12. – Vánoce
 • 26. 12. – Den rodiny

Církevní svátky jsou pro domorodce příležitostí slušně se obléknout a jít do kostela (budova z vlnitého plechu), kde společně zpívají a oslavují.

Kultura

Každý kmen má své vlastní svátky, které jsou v každé vesnici různé a pokud se chcete takové slavnosti zúčastnit, musíte se někoho zeptat, kdy se konají. Na přípravě oslavy se vždy podílí celá vesnice – nachystá se jídlo na oheň, u něhož se potom sedí, pojídá a popíjí. „Krojované” oslavy (tedy v sukénce z rákosu) jsou již dost výjimečné. Výjimku představuje například kult Johna Fruma na Tanně, kde v „jeho” vesnicích mají každý pátek slavnost s tanečky (například Imanaka).

Na Efaté je Ekasup Cultural Village s ukázkami života a řemesel – prohlídky je možné absolvovat dvakrát denně po celý týden mimo neděle. V pátek večer bývá slavnost zahrnující také místní speciality.

Na ostrově Pentecost probíhá vždy každou sobotu od dubna do června slavnost Naghol. Domorodci jsou uvázaní liánou za nohu a skáčou až z desetimetrové bambusové věže (předchůdce bungie jumpingu).

Při návštěvě místních vesnic je zvykem nejprve navštívit náčelníka – chiefa, jehož má každá vesnice, a předat mu malý dárek, např. cigarety. Funkce náčelníka je dědičná. Tradiční vesnice se nazývají Kastom Village a její mužská část Nakamal.

Zajímavé jsou i nedělní bohoslužby.

V turistické kanceláři v hlavním městě se lze doptat na folklorní představení. Na menších ostrovech pak u místní cestovní kanceláře.

Jazyk

Úředními jazyky jsou bislama, angličtina a francouzština. Bislama je mix domorodých řečí a angličtiny. Domorodci ho využívají, aby se domluvili navzájem mezi sebou, jelikož místní hovoří až 120 dialekty. Nad francouzštinou naprosto vítězí angličtina, takže není problém se zde domluvit.

Minislovníček:

 • Alo – Ahoj
 • Moning – Dobrý den
 • Plis – Prosím
 • Tankju – Děkuji
 • Skiusmi – Promiňte
 • Hamas? – Kolik?
 • Sori tumas – Moc se omlouvám
 • Kolwota – Pitná voda
 • Mi – Já
 • Mi hankre/testi – Mám hlad/žízeň
 • Van/tu/tri – Jedna, dvě, tři
 • Hot/kol – Teplý, studený

Turismus

Vanuatu je málo známou a málo turisticky frekventovanou zemí, kterou navštíví pouhých 70.000 návštěvníků ročně. Nejnavštěvovanější jsou ostrovy Efate, Espiritu Santo, Malakula a Tanna.

Na velkých ostrovech se nachází hotely různých kategorií za rozumné ceny, malé ostrovy pak mají menší výběr a hotely jsou zde poměrně drahé. Stejně tak na malých ostrovech není konkurence mezi cestovními kancelářemi, tudíž ta jediná si určuje svou cenu. Paradoxem je, že jeden den vás zde bude stát jako roční příjem místního domorodce. Tato vysoká cena je obvykle vykoupena neskutečnými zážitky v živém skanzenu.

Geografie

Souostroví Vanuatu tvoří zhruba 83 ostrovů a ostrůvků seskupených do tvaru písmene Y. Některé jsou sopečné, jiné korálové. Hlavní město Port Vila leží na ostrově Éfaté a největšími ostrovy jsou Espiritu Santo a Malakula. Ostrovy sopečného původu mají pobřeží z velké části tvořené korálovými útesy. Nejvyšším vrcholem země se svými 1.877 m je Tabwemasana.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Vanuatské vatu

Místní měnou jsou Vanuatské vatu (VUV). K dispozici jsou bankovky v hodnotě 200, 500, 1.000, 2.000, 5.000 a 10.000 VUV a mince 5, 10, 20, 50 a 100 VUV.

Směnárny a platba kartou

Po příletu je možné směnit eura i dolary přímo na letišti či později v bankách v Port Vila (zde jsou nejlepší kurzy) a Luganville, které jsou otevřeny ve všední dny od 8:30 do 15:00 hodin. Jinde banky nejsou. Dále je možné směňovat ve větších hotelech, ale je třeba počítat s mírně horším kurzem. Na letišti jsou směnárny otevřeny u všech příletů, ale kurzy se mohou lišit.

Bankomaty jsou opět pouze v Port Vila a Luganville. Platební kartou je možné platit ve městech u větších prodejců, ale většinou s poplatkem 5 %. Zpravidla funguje Mastercard, Visa omezeně. Na venkově nelze platit kartou vůbec.

Kolik co stojí

Na Vanuatu je prodejní doba podobná jako u nás. Ve všední dny je otevřeno od 8:00 do 11:30 a od 13:30 do 17:30, v sobotu pak od 8:00 do 12:00. Pošta je otevřena pouze ve všední dny od 7:30 do 16:30. Pouze freeshop je otevřen 7 dní v týdnu. Zde zakoupené zboží dostanete až později v letadle.

O víkendech na Vanuatu téměř nic nefunguje. Zavřené jsou prodejny s potravinami, levné jídelny a nefunguje ani místní doprava.

Příklad cen:

 • Ubytování v hotelu od 700 Kč za pokoj
 • Pivo 0,5 l v obchodě – 40 Kč
 • Bageta – 20 Kč
 • Voda 1,5 l – 10 Kč
 • Limonáda 1,5 l – 20 Kč
 • Káva – 10 Kč (porce v kokosovém ořechu – cca 3 dcl)
 • Lahev běžné whisky od 1.000 Kč (ve freeshopu od 350 Kč)

Spropitné a smlouvání

Spropitné není vyžadováno.

Smlouvat lze v soukromých obchodech, na tržištích i v hotelech. Ale pozor – cena kávy je neměnná!

Jak ušetřit

Ačkoli je Vanuatu nesmírně chudou zemí, pro turisty je zde poměrně draho. Obecně platí, že čím chudší ostrov, tím vyšší ceny.

Nejlevněji vychází stravování u stánků, kde za jídlo zaplatíte od 50 Kč.

Nejlevnější ubytování představují místní hostely, jejichž ceny se pohybují od 700 Kč/pokoj. Na malých ostrovech je výběr ubytování omezený. Hlavu můžete složit buď v luxusním hotelu za několik tisíc, nebo v čisté chýši z rákosu za cenu od 1.200 Kč.

Denní rozpočty

Pro lepší přehled jsme pro vás připravili tři varianty denních rozpočtů.

Uvedené částky jsou pouze orientační a vždy, když plánujete rozpočet, počítejte s minimálně 20 % z celkové sumy navíc pro nepředvídatelné případy. Níže uvedené částky neřeší víceméně nutné přejezdy mezi ostrovy.

Nízkorozpočtový cestovatel využívá místní dopravu, za níž utratí asi 150 Kč. Občerství se jídlem na tržišti. Za stravu a pitnou vodu za den tedy utratí dalších 150 Kč. Ubytování volí v levném, ale ucházejícím hotelu za cenu 700 Kč. Nejnižší denní náklady budou tedy činit zhruba 1.000 Kč za osobu/den.

Zlatá střední cesta představuje ubytování v běžném hotelu se snídaní od 1.000 Kč, půjčené auto včetně benzinu za 2.000 Kč a pití a stravování povětšinou v bufetech, výjimečně v restauracích, za 500 Kč. Denní náklady budou činit 3.500 Kč za osobu/den.

Cestování za luxusem představuje hotelový pokoj okolo 6.000 Kč, dobré auto včetně benzinu za 4.000 Kč a jídlo v kvalitních restauracích za přibližně 1.500 Kč. Celkem tedy luxusní varianta vychází na 11.500 Kč za osobu/den bez pití.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak na Vanuatu

Na Vanuatu se dopravíte nejlépe letecky. Na ostrovech se nachází jedno mezinárodní letiště Port Vila Bauerfield, kam létá Airclain z Austrálie a okolních ostrovních republik. Vnitrostátní linky obsluhuje Air Vanuatu (jednu pilotuje Čech). Finančně lepší variantou se zdá být let na frekventované Fiji a pak místní přelet. Průměrná doba letu trvá více než 24 hodin v závislosti na délce přestupu. Ceny letenek z Prahy se pohybují od 25.000 Kč, místní přelety okolo 2.500 Kč/let. Zpáteční let je nutné potvrdit! Odletová taxa činí 500 Kč.

Další možností je ne moc frekventovanou lodní dopravou z okolních států, například jednou za měsíc z Nové Kaledonie za 1.000 Kč. Cesta trvá asi 3,5 dne.

Jak se nejlépe dopravovat

Místní dopravu zastupují minibusy a pickupy (jejich SPZ začíná na B). Hlavní silnice mají asfalt, ostatní cesty jsou nezpevněné. Jezdí se tu vpravo a provoz je mírný. V místech se špatnými silnicemi jezdí pickupy 4x4 nebo náklaďáky. Cena po městě a blízkém okolí stojí 30 Kč.

Taxi po městě stojí jednotných 500 VT (100 Kč) a můžete si ho najmout na celý den i s řidičem. Všude až na ostrov Tanna se dá cena slušně usmlouvat. Taxi poznáte podle jeho SPZ začínající na T.

Dopravu mezi ostrovy zajišťují trajekty, například mezi Efaté a Espiritu Santo jezdí jednou týdně trajekt za 1.000 Kč, ale cesta trvá téměř 20 hodin. Levnější variantu představují nákladní lodě, ale je těžké se dopátrat doby odjezdu.

Druhou možností jsou četná letecká spojení operovaná malými letadly do 50 lidí sice pod hlavičkou Air Vanuatu, ale prakticky je to australská společnost. Zavazadla na vnitrostátních letech mají mít maximálně 15 kg, ovšem nám se nestalo, že by to někdo řešil. Odletová taxa činí 100 Kč.

A dobrá zpráva na závěr – autostop tu funguje.

Půjčení auta

Obyčejné malé osobní auto stojí od 1.700 Kč, ale vzhledem ke „kvalitě” místních komunikací je na místě zauvažovat nad 4x4. U mezinárodní renomované půjčovny takové auto však pořídíte za dvakrát tolik. Levnější alternativou jsou malé místní půjčovny, na něž občas narazíte a které se chovají zcela profesionálně a nedělají z drobností žádnou vědu, jelikož jejich auto mají nejlepší roky dávno za sebou. Jedna taková se nachází v Port Vila asi kilometr od hostelu Hibiskus směrem k letišti.

Ani půjčovny aut však nefungují o víkendu a je třeba myslet na to, že na menších ostrovech nejsou půjčovny vůbec.

Na půjčení auta postačí český řidičský průkaz a platební karta. Doporučení je však mít s sebou také mezinárodní řidičský průkaz.

Benzin na velkých ostrovech stojí cca jako u nás, na malých benzínkách 60 Kč/1 l.

Veřejná doprava

Veřejná doprava je řešena vším, co má čtyři kola a uveze více než 10 lidí (v praxi to znamená auta pro 5 osob a více). Také na malých ostrůvcích fungují hlavně pickupy 4x4 a často představují třeba jediná tři auta na ostrově. Většina místních však chodí pěšky – jeden den do obchodu a druhý den s nákupem zpátky domů. Jízdní řády pochopitelně neexistují, ale stačí zeptat se místních a ti vám poskytnou spolehlivé informace.

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Vanuatská kuchyně

Tradiční jídlo na Vanuatu se jmenuje laplap. Jeho základ tvoří nastrouhaný maniok a lupeny (něco jako zelí). K tomu lze přidat cokoli dalšího. Místní přidávají často kopr, maso a koření. Celé se to zabalí do banánového listu a dá pod rozžhavené kameny. Jídlo se speče do podoby „koláče“. Laplap lze koupit i na tržištích, jedna porce stojí okolo 20 Kč.

Rozhodně si na ostrovech dopřejte hovězí steak – je výborný, protože dobytek se sám pase na ničím neznečištěných loukách.

Vanuatu je nejtradičnější zemí nápoje kava, což je roztlučený kořen stromu pepřovníku, který se zalije vodou, mírně zkvasí a přecedí se. Kava je tu údajně nejsilnější v regionu. Pije se z kokosových půlek. Nemusíte mít strach, že byste se po ní opili, pouze vám mírně zdřevění jazyk.

Jak se stravovat jako místní

Místní se stravují v malých jídelnách ve městě, kde vás například maso s omáčkou vyjde na 50–100 Kč. Druhou oblíbenou možností je stravování na místních tržištích, kde za jídlo zaplatíte okolo 50 Kč. Pokud sem zavítáte na snídani, můžete si dopřát různé bábovky nebo koláče. Doporučuje se nepít zde čaj ani kávu a pozor si také dejte na málo propečená vajíčka. Na Vanuatu rozhodně nenarazíte na řetězce rychlého občerstvení.

Obvyklé ceny v restauracích

Za evropskou snídani zaplatíte okolo 150 Kč. Za oběd a večeři pak okolo 300 Kč. Půllitr piva pak vyjde asi 60 Kč.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Turistika

Na ostrovech se nachází mnoho turistických tras, po nichž můžete chodit libovolně a bez průvodce (oficiální organizovaná turistika s průvodcem se zde nepořádá). Vzhledem však k chybějícímu značení hrozí poměrně velké riziko, že se ztratíte. Na trase zpravidla nenarazíte na žádnou prodejnu, myslete tedy na dostatečné zásoby a na nutný filtr na vodu.

Na Espiritu Santo v Luganville najdete na křižovatce dřevěný domek s hrdým nápisem Travel Agency. Zde si můžete zakoupit půldenní výlet kanoí po řece Riri s krátkým výletem k vodopádu.

Pláže

Pláže jsou vesměs písečné a čisté, avšak zpravidla bez jakéhokoliv vybavení. Pokud si po koupeli dáte sprchu, musíte zavítat na placené pláže. Vstupné stojí okolo 100 Kč. To se samozřejmě netýká pláží u resortů.

Šnorchlování

V okolí ostrovů je korálové moře. Někdy bývá čisté, někdy zakalené a ne vždy je na korály bohaté. U zajímavých lokalit jsou připraveni domorodci vás na piroze odvézt na výlet, například na útes nebo do modré laguny apod.

Na Espiritu Santo je blízko Luganville netradiční atrakce jménem Million Dolar Point, kam vás z města doveze taxi nebo autobus. Za 70 Kč zde uvidíte nahrnutou veškerou vojenskou techniku, kterou Američané nahrnuli po druhé světové válce do moře. Na Espiritu Santo lze šnorchlovat od mola ze břehu místní nejlepší pláže Champagne beach a při troše štěstí si zaplavete na Efaté s delfíny. To bývá jako organizovaný výlet. Informace poskytují místní hotely. V zátoce Mele Bay na Efaté je přístupný resort Hideaway Island s pěkným šnorchlováním a podvodní poštou nejen pro hotelové hosty.

Na Efaté proti ostrůvku Moso je želví pláž.

Potápění

Na Million Dolar Pointu je v hloubce 25 m velmi dobře přístupný vrak lodi President Coolidge a torpédoborec USS Tucker.

Přístrojové potápění je možné na největších ostrovech v několika lokalitách se společnostmi Big Blue, Tranquility, Nautilus a operátory na Hideaway Island. Cena za ponor se pohybuje okolo 1.200 Kč

Kajaking

Na Efaté v zátoce Mele Bay si můžete zapůjčit mořské kajaky.

Rybaření

Z Port Vila i z několika míst na Espiritu Santo se pořádají rybářské výlety. Informace podávají na recepcích hotelů.

Noční život

Lidové jídelny zavírají okolo 20:00 hodin, restaurace pak mezi 22.–24. hodinou a diskotéka ve Vile je otevřená do pozdních nočních hodin. Zúčastnit se můžete také noční plavby s hudbou a tancem, které pořádají z Vily. Mimo resorty žádnou noční zábavu nečekejte.

Nakupování

V Port Vila se nachází tržnice Mama market, kde lze nakoupit suvenýry a blízko tržnice najdete dobře zásobený freeshop. Nikde nechodí potulní prodejci a nepřemlouvají vás k nákupu jejich jedinečných výrobků.

Pro romantiky

Romantické duše potěší noční pohled na soptící Mount Yasur na ostrově Tanna. Na ostrově Espiritu Santo a Tanna se nachází nádherné modré laguny Blue Hole s možností koupání a šnorchlování. Velkým zážitkem nejen pro romantiky, ale i pro adrenalinové příznivce je let vrtulníkem nebo let v hydroplánu nad ostrovy

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Očkování zde není povinné žádné a nevyskytují se zde exotické nemoci. Doporučit lze žloutenku A, B a břišní tyfus. Na některých místech hrozí nebezpečí malárie – s tím poradí hygienická stanice.

V moři si dejte pozor na korálové rybky. Na pevnině nejsou žádní jedovatí živočichové, ale velice nepříjemné může být kousnutí od velké stonožky. Také se doporučuje nehladit psy, protože na to nejsou zvyklí a mohli by vás pokousat.

Pozor si dejte také na místní pitnou vodu. Jediná pitná voda je údajně v Port Vila, avšak raději neriskujte a nedávejte si ani do nápojů žádný led.

Lékařská péče a vybavení jsou na nevalné úrovni a za ošetření se platí předem. Za kvalitnějším ošetřením je nutné letět do Austrálie.

Kriminalita

Bezpečnostní situace je zde velice dobrá. Kriminalita je na naprosto minimální úrovni, krádeže jsou spíše výjimečně, a to i v hlavním městě. Pozor si dejte na místní opilce.

Riziko katastrof

Od prosince do března hrozí na ostrovech cyklony. Také se zde nachází spousta činných sopek, které jsou nevyzpytatelné, a váže se k nim tsunami.

Internet a elektřina

Elektrická síť má 220V/50 Hz a zásuvky jsou australského typu.

Ve městech bývá wifi připojení.

Důležité kontakty

ČESKÁ AMBASÁDA – AUSTRÁLIE – CANBERRA

 • Adresa: 8 Culgoa Circuit, O'Malley, ACT 2606
 • Tel: +61 2 6290 1386
 • Fax: +61 2 6290 0006
 • E-mail: canberra@embassy.mzv.cz
 • Web: www.mzv.cz/canberra
 • Provozní hodiny úřadu pondělí–pátek 8:45–17:15 hodin

Kontakt v případě nouze:

Pro občany v nouzi jsou k dispozici dvě linky nepřetržité pohotovostní služby na mobilních telefonních číslech:

 • +61 418 262 289 (Velvyslanectví ČR v Canbeře)
 • +61 402 312 806 (Konzulát CR v Sydney)

Lékařská služba:

Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Historie, lidé, jazyk a svátky

Vízum

Pro turistické pobyty do 90 dnů není od 28.května 2015 potřeba mít víza.

Další dokumenty

Žádné další dokumenty nejsou vyžadovány

Očkování

Očkování zde není povinné žádné. Doporučit lze žloutenku A, B a břišní tyfus. Na některých místech hrozí nebezpečí malárie – poradí hygienická stanice.

Celní předpisy

 • 250 cigaret nebo 100 doutníčků nebo 25 doutníků nebo 250 gramů tabáku,
 • 2 l lihovin a 2 l vína a 9 l piva,
 • 250 ml toaletní vody a 100 ml parfému,
 • další zboží nad VUV 50,000 (10 000 Kč).

Při vstupu do země je třeba deklarovat všechno jídlo, ovoce, zvířecí produkty a rostliny. Často to kontrolují.

Co vidět a navštívit na Vanuatu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Vanuatu

Zavřít boční panel

Espiritu Santo

Na ostrově Espiritu Santo je k vidění potopená vojenská technika u jihovýchodního cípu ostrova zvaném Million Dollar Point a jezírka zvaná Blue Holes s typicky sytě modrým zabarvením.

Zavřít boční panel

Efate

Ostrov, na kterém se nachází hlavní město a také největší letiště, navštívíte prakticky stoprocentně. Kromě krásných pláží tu najdete i husté džungle, vodopády, ale i trochu toho městského života v Port Vila.

Vodopád Mele Cascade (anglicky Evergreen Cascades Waterfall) s možností koupání se nachází jen 15 minut od Port Vila a je dostupný i místní dopravou

Zavřít boční panel

Pentecost Island

Na ostrově Pentecost se můžete přijít podívat například na slavnosti Naghol, kde vám bude názorně předveden předchůdce bungee jumpingu.

Zavřít boční panel

Tanna

Na ostrově Tanna se nachází dosud nejdostupnější činná sopka na světě Yasur s výškou 361 m. Z protějšího kopce se jí můžete dívat do jícnu (nejpůsobivější je to za tmy). Vstupné činí 800 Kč + doprava.

Strom velikosti fotbalového hřiště, tzv. Obří banyán naleznete taktéž na tomto ostrově. Vstup stojí 350 Kč.

Počasí a sezóny na Vanuatu

Počasí

Na severu převládá spíše vlhké tropické klima (přes 4.000 mm dešťových srážek ročně), na jihu je spíše subtropické (méně než 2.000 mm), se srážkovým stínem mezi nimi.

Léto bývá obdobím cyklonů. Panuje zde od listopadu do března s průměrnou teplotou 28 °C a bývá horké, deštivé a vlhké. Zimní měsíce jsou od dubna do října s teplotou průměrně 23 °C. V Port Vila mohou teploty klesnout až pod 12 °C.

Teplota moře se pohybuje okolo 22 °C až 28 °C, koupání je zde tak příjemné po celý rok.

Sezóny a kdy vyrazit

Ideálními měsíci k návštěvě jsou červenec až prosinec. Není problém však vyrazit již v květnu a užít si mimosezónní příznivější ceny.

Avatar uživatele Bohumír Kubart
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 18 dny
Navrhni úpravu