Kam smíme cestovat? Mapa světa s podmínkami jednotlivých států pro cestovatele.

Jak akci využít?

S příjemnou novinkou v minulých dnech vyrukovalo uzbecké ministerstvo zahraničí, když zavedlo možnost vyřízení víz elektronickou cestou. Oproti současnému stavu se jedná o výrazné zlepšení. Doteď jste totiž buď museli vyřizovat přímo přes ambasádu ve Vídni nebo si nechat vystavit u některé z místních agentur zvací dopis za cca 1.000 Kč, počkat měsíc a na základě něho dostat vízum po příletu na letišti. Všechny tyto starosti odpadají. 

Nově stačí navštívit oficiální portál e-visa.gov.uz, vyplnit vše potřebné a zaplatit poplatek 20 USD, vízum vám přijde e-mailem, který si vytisknete, předložíte na letišti, kde už jen dostanete razítko do pasu. Nezapomeňte, že vyřízení může trvat až 3 pracovní dny.

Jednodušší cestování samozřejmě více láká k výletu, ostatně Uzbekistán toho nabízí opravdu mnoho, od světoznámých starobylých měst Buchara nebo Samarkand zapsaných na seznamu UNESCO, přes širé pouště až po exotickou středoasijskou atmosféru. Aktuálně nejvýhodnější a nejpohodlnější spojení nabízí Turkish Airlines, a to rovnou do dvou měst. Turisticky oblíbeného Samarkandu a hlavního města Taškentu, přičemž úplně nejlepší bude zvolit open-jaw letenky a obě místa zkombinovat. Ceny začínají na 10.858 Kč, což představuje slušnou nabídku mírně pod dlouhodobým průměrem. Obecně se v dohledné době výrazně levnější letenky přímo do Uzbekistánu očekávat nejspíš nedají.

Mezi Samarkandem, Bucharou a Taškentem se pak dopravíte rychlovlaky Talgo za 2,5 hodinky rychlostí až 250 km/h.

Sdílej akci s přáteli

Akční letenky

Karlův most v Praze
Praha PRG
Česká republika
SKD Samarkand
Uzbekistán
Uzbekistán
Taškent
Taškent TAS
Uzbekistán
PRG Praha
Česká republika
Karlův most v Praze
Open-jaw 10 hod letu (1 přestup)

Věděli jste, že s Cestujlevne.com získáte navíc

Podporu 24/7
v češtině

Možnost nezávazné
rezervace na 2 dny

Možnost platit
hotově či převodem

Kudy, kam a co tam?

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a zjsiti jak z letiště nebo co podniknout v destinaci

11 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Dobrý den Kryštofe. Nadchla mně myšlenka letět do Uzbekistánu. S manželem jsme ve veku Vaších rodičů, a tak nejsme tak pružní a odvážní jako mladí lidé. Ale i tak by jsme se tam rádi podívali. Nemluvíme anglicky, spíš se domluvíme rusky. Je to tam možné? S těmi vízi je to jak? Když si objednáme letenky, tak nám víza k nim přidaji, nebo jaký je postup? Lístky na vlak ( rychlovlak Talgo i jiní ) se jak dopředu museji koupit? Stačí je koupit na místě, třeba 2-3 dni dopředu?

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den,

postup získání víza je popsán výše v článku, vyřídit si je stále musíte sami online: "Nově stačí navštívit oficiální portál e-visa.gov.uz, vyplnit vše potřebné a zaplatit poplatek 20 USD, vízum vám přijde e-mailem, který si vytisknete, předložíte na letišti, kde už jen dostanete razítko do pasu. Nezapomeňte, že vyřízení může trvat až 3 pracovní dny."

Jízdenky na vlak se dají koupit online: https://eticket.uzrailway.uz/per...l?lang=en, ale nejspíš by neměl by problém je koupit až na místě třeba ty 3 dny před cestou, s tím ale osobní zkušenost nemám.

před 4 lety

Odkaz bohužel nefunguje

před 4 lety
Avatar uživatele
mirjur
před 4 lety

V Uzbekistánu se domluvíte lépe rusky než anglicky. A jízdenky na rychlovlak Taškent-Samarkand (jmenuje se Afrosiyob) jsme kupovali online přes stránky ruských železnic https://www.russianrailways.com/. Dostali jsme online nějaký КОНТРОЛЬНЫЙ КУПОН (kontrolnyj kupon), na základě kterého nám v Moskvě na nádraží automat vydal jízdenku na vlak Taškent-Samarkand. :) Ale nevím, jak by to bylo, kdybychom po cestě nenavštívili Rusko. Jestli by nám jízdenku na základě ruského kuponu vydali i v Taškentu...

Přidat odpověď
před 4 lety

A platí nadále povinnost registrace na OVIR a podobné byrokratické nesmysly?

Odpovědět
před 4 lety

Super. Ale nejake levnejsi letenky by nebyly? Pamatuju si akce i za neco pres 4000

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

To bylo za časů, kdy to Taškentu ještě lítali Ukajinci. Aktuálně nelítají, takže levnější se dají čekat jen těžko, mimo errory.

Přidat odpověď
před 4 lety

Já vím že je to blbá poznámka, co na to moc nemá vliv, ale není ten tarif "T"..? TN2PX by mělo být promo..

před 4 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Je to tak, díky za upozornění.

Přidat odpověď
před 4 lety
Avatar uživatele Toimas
Toimas

Tak to je super. Loni jsem víza řešil přes Vídeň. Sice to nebylo složité, ale nějaký ten čas a peníze to stálo...

Pokud by někdo váhal nad cenou aktuálních letenek, tak mi věřte, že v Uzbekistánu už toho moc neutratíte. Jedná se velmi levnou destinace. Kdyby někdo chtěl nějakou inspiraci, tak tady jsou naše poznatky z loňského roku - https://etabroad.com/cs/tag/uzbekistan/

Odpovědět
před 4 lety
Avatar uživatele

Další akční letenky

Hagia Sophia, Istanbul
ušetříš až 62%
A už tam budem?
Istanbul nejlevněji z Prahy
1 155 Kč
2022-08-16T15:49:43+02:00 8 komentářů
Pantheon
ušetříš až 60%
To bude jízda!
Cedulka GR-221
ušetříš až 63%
To musíš vidět!
Přístav v Göteborgu
ušetříš až 56%
Všude dobře, co doma!
5564 starších akcí

Líbí se ti nízké ceny akčních letenek?

Zpravidla vydrží pár hodin. Nastav si hlídače akcí do e-mailu a my ti dáme vědět hned, jakmile se objeví nová akční letenka!

Nastavením hlídače souhlasíš s podmínkami zpracování osobních údajů. Kdykoliv se můžeš odhlásit.
Chceš si hlídače nastavit podle sebe?

Zavřít boční panel
Karlův most v Praze
Česká republika Přílet na letiště Václava Havla Praha

V současné době je letiště spojeno s centrem města pouze autobusovou dopravou. Pro cestu do centra vždy musíte využít kombinaci autobusu a metra.

Doprava do centra a v noci

  • Linka 100: každých 15 až 30 minut jezdí ke stanici metra B (žlutá linka) Zličín, celková cesta do centra zabere asi 45 minut,
  • Linka 119: jednou za 3 až 10 minut jezdí ke stanici metra A (zelená linka) Nádraží Veleslavín, celková cesta do centra zabere asi 35–40 minut,
  • alternativně využijete autobus číslo 191, který jezdí přes sídliště Na Dědině, Petřiny (metro A), Strahov na Anděl (metro B). Autobus jezdí každých 15 až 30 minut a celková doba jízdy na Anděl trvá 50 až 60 minut.
  • V noci (0:00 až 4:30) jezdí na letiště autobusové linky 910 (2x za hodinu viz jízdní řád, z/do centra – Újezd, Karlovo nám., I. P. Pavlova) a 907 (1x za hodinu viz jízdní řád, I. P. Pavlova, Hlavní nádr., Náměstí republiky, Hradčanská)

Všechny výše uvedené linky jezdí zhruba od 4:30 do 0:00 a platí na nich stejné jízdenky za 40 Kč na 90 minut (pro všechny typy dopravy v Praze) nebo 120 Kč na 24 hodin. Jízdenku si kupte v automatu na zastávce nebo v prodejním stánku v příletových halách, u řidiče je vždy dražší. V automatech je nově možné platit i kreditní kartou. Lístek označíte ve žlutém označovači na zastávce nebo v autobusu, při cestě na letiště metrem musíte jízdenku označit vždy před vstupem do stanice metra. Pokud přestupujete, lístek už znovu neoznačujete.

Doprava z hlavního nádraží na Letiště Praha

Přímo na Hlavní nádraží pak jezdí speciální autobus:

  • Autobus AE: od 5:30 do 21:00 jezdí každých 15 až 30 minut. Na lince neplatí běžný tarif pražské MHD, ale pouze speciální jízdenka za 100 Kč, kterou můžete koupit u řidiče nebo v infostánku DPP v terminálu. Stanoviště autobusu na hlavním nádraží je na hlavní silnici (ulice Wilsonova) v prvním patře (sledujte značení s obrázkem autobusu). Při cestě z letiště linka AE staví pouze před terminálem 1.

Aktuální informace o pražské hromadné dopravě naleznete na stránkách dpp.cz

Jízdenky přímo na letiště nabízí na svých dálkových linkách i RegioJet.

Průvodce pro Česká republika
Průvodce pro letiště Václava Havla Praha

Zavřít boční panel
Uzbekistán
Uzbekistán Přílet na letiště Samarkand

Kulturní perla Střední Asie

Země na Hedvábné stezce, která nabízí slunce, pouště i jezera, velehory, země výborného jídla, polí s bavlnou, modrých kachliček, bohaté historie, ale hlavně země úžasně přátelských a pracovitých lidí – to všechno je Uzbekistán. Ač pro nás zatím velice levný, na větší masy turistů ještě čeká. 

Uzbekistán byl mnoho let zemí, která své hranice přísně střežila. To se změnilo s nástupem Šavkata Mirzijojeva do funkce prezidenta a nyní tato země turistům vychází po všech stránkách vstříc. A rozhodně jim má co nabídnout – od historických památek, z nichž mnoho je zapsáno na seznamu UNESCO, přes přírodní rezervace a zajímavou kulturní diverzitu, po vysokohorskou turistiku.  

Více než 300 dní v roce se zde můžete kochat jasnou slunečnou oblohu ve dne a hvězdami posetým nebem v noci.  

Průvodce pro Uzbekistán
Průvodce pro letiště Samarkand

Zavřít boční panel
Taškent
Uzbekistán Přílet na letiště Taškent

Pro dopravu do centra můžete volit taxi, ale počítejte s tím, že jako cizinci budete téměř vždy okradeni. Cenu si vždy domluvte předem, taxametry se nepoužívají. Běžně se jezdí za částky kolem 80 tisíc somů (cca 215 Kč).

Mnohem levnější je doprava několika autobusovými linkami. Jedná se sice o pomalý a málo komfortní způsob dopravy, ale síť autobusů je v Taškentu široká, spoje jezdí relativně často a spolehlivě a jsou prakticky zadarmo. Jízdenka vyjde na 1.200 somů (cca 4 Kč), platí se vždy průvodčímu v autobuse. Zastávka na letišti je cca 50 metrů rovně od terminálu, je nutné projít přes celé parkoviště.

Většina autobusových linek jezdí cca od 5:30 do 20:30, některé končí dříve.

  • Linky jedoucí do mezinárodního terminálu do centra nebo k metru: 11, 40 (hlavní nádraží), 47, 67, 76 (hlavní nádraží)
  • Linky jedoucí od vnitrostátního terminálu do centra: 11, 37
  • Linky mimo centrum: 45 (mezinárodní), 61 (mezinárodní), 77 (oba terminály), 94 (mezinárodní), 106 (mezinárodní)

[iframe https://www.google.com/maps/d/embed?mid=1Q3VWUCtCjVTuto4UH921fjHNe6TGYGmo]

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Průvodce pro Uzbekistán
Průvodce pro letiště Taškent