Uzbekistán

Uzbekistán nově s e-vízy, lety s Turkish Airlines do Samarkandu i Taškentu. Letenky od 10 858 Kč

11 komentářů
2018-07-23T08:24:00+02:00

O akci

S příjemnou novinkou v minulých dnech vyrukovalo uzbecké ministerstvo zahraničí, když zavedlo možnost vyřízení víz elektronickou cestou. Oproti současnému stavu se jedná o výrazné zlepšení. Doteď jste totiž buď museli vyřizovat přímo přes ambasádu ve Vídni nebo si nechat vystavit u některé z místních agentur zvací dopis za cca 1.000 Kč, počkat měsíc a na základě něho dostat vízum po příletu na letišti. Všechny tyto starosti odpadají. 

Nově stačí navštívit oficiální portál e-visa.gov.uz, vyplnit vše potřebné a zaplatit poplatek 20 USD, vízum vám přijde e-mailem, který si vytisknete, předložíte na letišti, kde už jen dostanete razítko do pasu. Nezapomeňte, že vyřízení může trvat až 3 pracovní dny.

Jednodušší cestování samozřejmě více láká k výletu, ostatně Uzbekistán toho nabízí opravdu mnoho, od světoznámých starobylých měst Buchara nebo Samarkand zapsaných na seznamu UNESCO, přes širé pouště až po exotickou středoasijskou atmosféru. Aktuálně nejvýhodnější a nejpohodlnější spojení nabízí Turkish Airlines, a to rovnou do dvou měst. Turisticky oblíbeného Samarkandu a hlavního města Taškentu, přičemž úplně nejlepší bude zvolit open-jaw letenky a obě místa zkombinovat. Ceny začínají na 10.858 Kč, což představuje slušnou nabídku mírně pod dlouhodobým průměrem. Obecně se v dohledné době výrazně levnější letenky přímo do Uzbekistánu očekávat nejspíš nedají.

Mezi Samarkandem, Bucharou a Taškentem se pak dopravíte rychlovlaky Talgo za 2,5 hodinky rychlostí až 250 km/h.

  • Hledej v období Od konce září do listopadu, nejlepší době pro cesty do Uzbekistánu.
  • Čeká tě přestup na letišti Vždy jeden přestup na letišti Istanbul.
  • Poletíš s aeroliniemi Turkish Airlines
  • Čeká tě přímý let
  • V ceně je V ceně letenky odbavené zavazadlo do 30 kg + standardní příruční.
PRG/Praha
SKD/Samarkand TAS/Taškent
PRG/Praha
Open-jaw letenky
10 hodin letu (1 přestup)

Nevíš, jak se dostaneš z letiště do centra? Přečti si naše průvodce: letiště Praha, letiště Samarkand, letiště Taškent.

Kryštof Hájek
naposledy aktualizováno 2018-07-23T00:37:52+02:00

11 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Blanka
před 5 lety

Dobrý den Kryštofe. Nadchla mně myšlenka letět do Uzbekistánu. S manželem jsme ve veku Vaších rodičů, a tak nejsme tak pružní a odvážní jako mladí lidé. Ale i tak by jsme se tam rádi podívali. Nemluvíme anglicky, spíš se domluvíme rusky. Je to tam možné? S těmi vízi je to jak? Když si objednáme letenky, tak nám víza k nim přidaji, nebo jaký je postup? Lístky na vlak ( rychlovlak Talgo i jiní ) se jak dopředu museji koupit? Stačí je koupit na místě, třeba 2-3 dni dopředu?

Kryštof Hájek
před 5 lety

Dobrý den,

postup získání víza je popsán výše v článku, vyřídit si je stále musíte sami online: "Nově stačí navštívit oficiální portál e-visa.gov.uz, vyplnit vše potřebné a zaplatit poplatek 20 USD, vízum vám přijde e-mailem, který si vytisknete, předložíte na letišti, kde už jen dostanete razítko do pasu. Nezapomeňte, že vyřízení může trvat až 3 pracovní dny."

Jízdenky na vlak se dají koupit online: https://eticket.uzrailway.uz/per...l?lang=en, ale nejspíš by neměl by problém je koupit až na místě třeba ty 3 dny před cestou, s tím ale osobní zkušenost nemám.

Avatar uživatele
petr
před 5 lety

Odkaz bohužel nefunguje

Avatar uživatele
Adam
před 5 lety

V Uzbekistánu se domluvíte lépe rusky než anglicky. A jízdenky na rychlovlak Taškent-Samarkand (jmenuje se Afrosiyob) jsme kupovali online přes stránky ruských železnic https://www.russianrailways.com/. Dostali jsme online nějaký КОНТРОЛЬНЫЙ КУПОН (kontrolnyj kupon), na základě kterého nám v Moskvě na nádraží automat vydal jízdenku na vlak Taškent-Samarkand. :) Ale nevím, jak by to bylo, kdybychom po cestě nenavštívili Rusko. Jestli by nám jízdenku na základě ruského kuponu vydali i v Taškentu...

Avatar uživatele
Jary
před 5 lety

A platí nadále povinnost registrace na OVIR a podobné byrokratické nesmysly?

Avatar uživatele
David
před 5 lety

Super. Ale nejake levnejsi letenky by nebyly? Pamatuju si akce i za neco pres 4000

Kryštof Hájek
před 5 lety

To bylo za časů, kdy to Taškentu ještě lítali Ukajinci. Aktuálně nelítají, takže levnější se dají čekat jen těžko, mimo errory.

Avatar uživatele
Ondra
před 5 lety

Já vím že je to blbá poznámka, co na to moc nemá vliv, ale není ten tarif "T"..? TN2PX by mělo být promo..

Kryštof Hájek
před 5 lety

Je to tak, díky za upozornění.

Avatar uživatele Toimas
Toimas
před 5 lety

Tak to je super. Loni jsem víza řešil přes Vídeň. Sice to nebylo složité, ale nějaký ten čas a peníze to stálo...

Pokud by někdo váhal nad cenou aktuálních letenek, tak mi věřte, že v Uzbekistánu už toho moc neutratíte. Jedná se velmi levnou destinace. Kdyby někdo chtěl nějakou inspiraci, tak tady jsou naše poznatky z loňského roku - https://etabroad.com/cs/tag/uzbekistan/

Další akce