Průvodce letištěm

Letiště Istanbul Atatürk

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Istanbul Atatürk

Atatürkovo letiště se nachází v evropské části Istanbulu asi 20 km od centra města a jedná se o jedno z nejrušnějších letišť na světě. Svoje hlavní sídlo zde má jedna z největších aerolinek Turkish Airlines, která Istanbul spojuje téměř s každým větším i menším městem po celém světě.

V současnosti je v počáteční fázi stavba úplně nového letiště, jelikož stávající Atatürkovo zdaleka nestačí aktuálním potřebám.

Letiště je otevřeno nonstop.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
1516 km
od Prahy
25.1 °C
aktuální počasí
15:02 (+1 )
aktuální čas

Letenky

Přímé lety sem vedou z Prahy, Vídně, Košic i dalších okolních letišť a zajišťuje je společnost Turkish Airlines. Ceny letenek u přímých letů se obvykle pohybují od 3.500 do 5.000 Kč.

Obvyklá doba letu z Prahy činí asi 150 minut, z Košic pak necelých 120 minut.

Akční letenky z Česka a okolí do Istanbulu můžou spadnout i k hranici 2.000 Kč, takové ceny jsou však spíše výjimečné a týkají se spíše letiště Sabiha Gökcen v asijské části města.

Inspirujte se akcemi na letenky do Istanbulu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Přestup

Najdeme zde dva terminály. Terminál 1 slouží vnitrostátním letům, Terminál 2 pak letům mezinárodním. Oba dva na sebe navazují a tvoří de facto jednu budovu, přesun mezi nimi je možný pěšky a zabere asi 15 minut.

Na čistě mezinárodní přestup bychom si měli vyčlenit alespoň 50 minut, terminál sice není tak velký rozlohou, ale bývá často velmi přelidněný. Přestup z mezinárodního letu na vnitrostátní a naopak vyžaduje alespoň 75 minut.

Doprava z/na letiště

Do centra Istanbulu

Nejkapacitnějším způsobem dopravy do centra je metro červené linky. Ta objíždí velkou část evropské části Istanbulu a končí u přístavu v Yenikapi. Pokud chcete jet do úplného centra, musíte z metra přestoupit na tramvaj ve stanici Aksaray. Celková jízdní doba do centra zabere asi 40–45 minut. Metro jezdí každých 6 minut.

Jízdné do centra metrem + tramvají vás bude stát 8 TL / 65 Kč, pokud použijete normální jízdenku nebo 3,65 TL / 29 Kč, pokud si v automatu koupíte „Istanbulkart“, která stojí 10 TL / 80 Kč a můžete si na ni dobít libovolnou částku. Lístky koupíte v automatu na stanici metra.

Nejrychlejší je „Havatas Bus“, který jede na náměstí Taksim mezi 45–70 minutami a jízdné stojí 11 TL / 88 Kč.

Do asijské části města

Nejrychlejším způsobem dopravy na druhý břeh města je cesta lodí z přístaviště „Bakirköy“ přímo na druhý břeh do „Kadiköy“. Na lodi můžete použít Istanbulkart a zaplatíte tak pouze 2,30 TL, bez použití karty pak 4 TL. Bohužel se oficiálně k přístavišti Bakirköy z letiště nedostanete jinak než taxi, které vás bude stát zhruba 40 TL / 320 Kč. Neoficiálně však můžete požádat řidiče autobusu Havatas, aby vám u přístaviště zastavil, takové případy rozhodně nejsou ojedinělé.

Další možností je jízda metrem do stanice Yenikapi a odtud přívoz do Kadiköy. Za cestu zaplatíte i s Istanbulkart 3,65 TL, bez ní pak 8 TL.

Je dobré počítat alespoň s 90 minutovou cestou.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Sabiha Gökcen

Nejjednodušší cesta je autobusy společnosti Havatas, které jezdí z obou letišť na centrální náměstí Taksim, kde je nutné přestoupit. Celkem vás cesta přijde na 25 TL / 202 Kč a je dobré počítat minimálně se 4 hodinovou rezervou, ideální čas na přestup mezi letišti je 5–6 hodin.

Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma na 2 hodiny – je nutná registrace skrze telefon nebo kiosek za Starbucksem.

Úschovna zavazadel je lokalizována v příletových halách obou terminálů a v provozu je 24 hodin denně. Ceny za jeden den úschovy činí 15 TL za batoh a 20 TL za kufr.

Největší aerolinka operující na letišti, Turkish Airlines, nabízí pro cestující na svých přípojných letech zdarma prohlídky Istanbulu. Zájemci o tuto službu musí na letišti kontaktovat přepážku "Hotel Desk". Cestující musí splnit několik podmínek:

 • Zájemce musí cestovat na mezinárodních linkách s přestupem v Istanbulu, které musí mít na jedné letence, například Praha – Istanbul – Hong Kong.
 • Přestup nesmí být delší než 24 hodin
 • Doby prohlídek se pohybují od 2,5 až do 6 hodin
 • Veškeré informace nalezneme na webu Tour Istanbul

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

34 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele padrino11
padrino11

Za měsíc se má v Istanbulu otevřít nové letiště které má nahradit stávající.

Nevíte někdo jak to bude s přesuny letů na toto nové letiště ?

Mám tam v lednu krátký přestup, který stíhám pouze pokud bude odlet a přílet ze stejného letiště.

před 5 dny
Kryštof Hájek

Celý přesun všech letů TK má údajně proběhnout během 12 hodin v noci na 31.10.

před 5 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Neletím s TK, spíš se mi jedná o to zda bude fungovat nové letiště místo původního pro všechny aerolinky (i s původním kódem IST jak mám v rezervacích), nebo paralelně se stávajícím jen pro některé aerolinky.

před 5 dny
Kryštof Hájek

Staré letiště se paralelně s otevřením nového zcela zavře, přesunou se tedy všechny lety, stejně jako kód IST, který bude využívat nové letiště.

před 5 dny
Avatar uživatele padrino11
padrino11

Dík, z původních 6,5 hodiny tam mám po posunutí obou letů k sobě jen 80 minut na přestup z UIA na RJ.

Prosím kolik asi stojí cesta taxikem z letiště do centra Istambulu??

před měs
Avatar uživatele Honzik
Honzik

Taxíkem bych raději nejezdil. Záleží samozřejmě na denní době, ale doprava bývá dost hustá. Znám pár lidí, kterým kvůli tomu konkrétně na tomto letišti uletělo letadlo. Z mé zkušenosti je MHD v pohodě.

před měs
cali

Záleží, jak to usmlouváš a asi i na denní hodině, jeli jsme za 15,- EUR na Sultanahmet. Doprava vcelku ok. Nazpátek 20,- protože jsme vyměkli:-)

Avatar uživatele Martin Kučera
Martin Kučera

Ahoj, chci se zeptat co to znamená landside zona a airside zona. Díky moc

před 3 měs
David Eiselt

Landside zóna je letištní hala, do které může vstoupit každý. Jedná se o oblast s check-in přepážkami.

Airside zóna je pak už ta, která se nachází za kontrolou. Tady jsou gaty a dute-free shopy.

před 3 měs
Avatar uživatele Martin Kučera
Martin Kučera

Děkuji moc

Přidat odpověď
před 3 měs
Míla Kalců

Ahoj, mám ještě jeden dotaz. Připojení wifi na letišti je bezplatné na dvě hodiny. Znamená to, že jej musím vyčerpat najednou, nebo třeba 4x po půl hodině, během mého 13tihodinového čekání na letišti? A jakým způsobem probíhá registrace přes telefon či v kiosku za Starbucksem?

A kde prosím koupit jízdenku na metro + tramvaj k jízdě do centra? Díky

před 3 měs
Avatar uživatele Honzik
Honzik

Jízdenku na metro prodávali v automatu na zastávce metra, je tam při cestě na metro případně i pár směnáren.

před 3 měs
Míla Kalců

Díky... A to připojení na wifi náhodou nevíte?

před 3 měs
Avatar uživatele Petr76
Petr76

To opravdu chcete 13 hodin bloumat po letišti???

před 3 měs
David Eiselt

Určitě je to 2 hodinová session od prvního připojení, po několik hodinách se ale obnoví. Otázkou kolik to je, jestli 24 h nebo méně.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj, poletím z Prahy přes Istanbul do Jakarty, vše s Turkish airlines, na Ataturk budu mít 13 hodin čas? Můžete mi prosím poradit, zda budu na jednom terminálu? Díky moc

před 3 měs
Kryštof Hájek

Ahoj, v Istanbulu je jen jeden terminál, takže není co řešit :) Navíc můžete vyrazit do města s bezplatnou organizovou prohlídkou přes Turkish Airlines: https://www.cestujlevne.com/blog...i-prestupu

před 3 měs

díky :)

před 3 měs

Tak jsem na ty výlety po Istanbulu koukala, bohužel se mě to netýká, protože já stihnu pouze ten poslední a bohužel je celý pěšky. Kvůli problémům s koleny bych to nezvládla. A sama se vydat do města, to se bojím...Nevíte, zda je tam na letišti VIP salonek, slyšela jsem, že za nějaký obnos by tam člověk mohl trávit čas... Díky

před 3 měs
Kryštof Hájek

Salonek ne, ale na hotel zdarma nejspíš budete mít nárok :) https://www.cestujlevne.com/blog...i-prestupu

před 3 měs
Míla Kalců

tak bohužel, ani to se mě netýká, na mém letu existuje dřívější spojení mezi městy... Můžete mi poradit, jak tam na letišti zabít 13 hodin?

před 3 měs
Avatar uživatele Honzik
Honzik

Ahoj, asi před rokem jsem měl na přestup v Istanbulu asi 7 hodin, strávil jsem celý čas v salonku Primeclass CIP Lounge. Sice tvrdí, že maximální délka pobytu je 4 hodiny, ale nikdo to neřešil.

před 3 měs
Míla Kalců

a co k tomu potřebuji, abych tam mohla být? Díky :)

před 3 měs
Avatar uživatele Honzik
Honzik

Mít letenku, se kterou se tam dá jít nebo některou z kartiček opravňujících ke vstupu a nebo prostě zaplatit vstup :-)

Více info viz http://www.primeclass.com.tr/en/...ounge.aspx

Jinak byl jsem jak v Primeclass salonku, tak v tom Comfort (ten druhý na stránce) a ten bych moc nedoporučoval, službami i vším ostatním mi přišel horší.

Přidat odpověď
před 3 měs

Ahoj,poletím z Vídně přes Istanbul do MIami s Turkish Airlines a mám na přestup 2 hod.,chci se poptat do jaké zony se mám přesunout - airside aneb landside???na odletovku??a kufry mi pošlou až do cílové destinace??děkují za odpověd:-)

před 3 měs
cali

Hlavně ne seaside...

Přidat odpověď
před 3 měs
Avatar uživatele Tony68
Tony68
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 9 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-04-12T12:07:49+02:00)

Ahoj, u té prohlídky zdarma musí být oba lety s Turkish Airlines (do Istanbulu a pak z Istanbulu) mezinárodní nebo by byl nárok i při trase Vídeň - Istanbul - Gazipasa, kde ten druhý je domácí?

před 5 měs
cali

Fakt je takový problém se podívat na jejich stránky?

All international transit passengers who have flight through İstanbul can attend touristanbul.

Both flights should be with Turkish Airlines' flight numbers (codeshared or operated) Connection times between flights should not be longer than 24 hours and shorter than 6 hours.

Passengers may not get both accomodation service and Touristanbul on the same journey.

If you prefer accomodation, you may contact with our hoteldesk for terms and conditions (hoteldesk@thy.com). They will inform you that your booking is eligible or not.

před 5 měs
Avatar uživatele Tony68
Tony68
 • Přidal se před 3 lety
 • Napsal 9 komentářů
 • Poslat zprávu
 • (upraveno 2018-04-12T12:22:37+02:00)

Já jsem se na jejich stránky díval a tohle taky četl. Po tvé odpovědi vím úplně stejně. Nikde se tam nepíše, jestli ta mezinárodní přeprava musí být v obou případech nebo stačí jedna. Já nejsem lenivý puberťák, kterému tady musíš něco kopírovat. Čekal jsem odpověď buď Ano nebo NE, protože mi to není jasné.

před 5 měs
Kryštof Hájek

International transit flight = International to International ;) Takže bohužel ne.

před 5 měs
cali

Aha, tak on nechápal toto, no tak pak jo:-)

Přidat odpověď
před 5 měs

Ahoj, poletím z Prahy přes Istambul do Dubaje a mám na letu tam přestup 1h 35 minut a na cestu zpět 1h 25min. Pokud jsem pochopila v mapy letiště tak z Příletového Gatu do Odletového Gatu se dostanu po eskalátorech hned jak vystoupín z letadla v té airside zóně? Nebo musím vycházet do landside zóny kde je check in zóna pro všechny a pak zase zpět přes security do odletovky? Poletím stejnou leteckou spol, takže kufry mi pošlou asi až do cílové destinace.. děkuju mockrát

před 7 měs
David Eiselt

Ahoj, zůstáváš určitě v airside zóně, tedy neopouštíš transit. Na přestup tu stačí tak 40 minut.

Přidat odpověď
před 7 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)

Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu