IATA (ICAO) kód letiště
IST (LTFM)
Aktuální počasí
? °C
Aktuální čas
04:04 (+1)
Vzdálenost od Prahy
3285 km
Obvyklá cena letenky
3 500 Kč

O letišti Istanbul

Nové istanbulské letiště funguje od 6.4.2019, kdy sem byl přesunut veškerý provoz z Atatürkova letiště. Přejalo i jeho IATA kód běžně používaný v letových řádech a na letenkách "IST". Letiště v následujících letech bude dál rozšiřovat svoji plochu a aspiruje na největší vzdušný přístav světa.

Nachází se cca 50 km severozápadně od centra Istanbulu a svůj hlavní domov zde mají společnosti Turkish Airlines, AtlasGlobal a Onur Air.

Orientace je zde poměrně snadná, protože letišti slouží pouze jeden obrovský terminál, který společně odbavuje všechny lety všech leteckých společností.

Letenky

Přímé lety sem vedou z Prahy, Vídně, Košic i dalších okolních letišť a zajišťuje je společnost Turkish Airlines. Ceny letenek u přímých letů se obvykle pohybují od 3.500 do 5.000 Kč.

Obvyklá doba letu z Prahy činí asi 150 minut, z Košic pak necelých 120 minut.

Akční letenky z Česka a okolí do Istanbulu můžou spadnout i k hranici 2.000 Kč, takové ceny jsou však spíše výjimečné a týkají se spíše letiště Sabiha Gökcen v asijské části města. 

Inspirujte se akcemi na letenky do Istanbulu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

V současnosti nejrychlejší dopravu do centra zajišťují autobusy společnosti HavaIst. Z letiště je v provozu 5 linek do celého Istanbulu, z nichž nejžádanější je logicky spoj na centrální náměstí Taksim. Přes den odjíždí každých 15 minut, zatímco 1:00 a 5:00 počítejte s intervalem 30 minut. Celá cesta do centra zabere zhruba 90 minut v závislosti na provozu (při zácpách můžete jet klidně 2x déle). 

Jízdenka na náměstí Taksim i do ostatních destinací v rámci centra stojí 18 TRY a lze ji pořídit ve formě "Istanbulkart", kartičky na MHD v Istanbulu. Tu pořídíte za 10 TRY ve stánku nebo automatu v příletové hale nebo na autobusové zastávce, lze platit kartou i hotovostí. Na kartičku si dobijete libovolný obnos peněz a můžete ji dále využívat v metru, autobusech i tramvajích MHD a na přívozech. Alternativou je platba online, při které se však musíte zaregistrovat na webu společnosti HavaIst, nahrát peníze do svého účtu a následně pomocí vygenerovaného QR kódu přes mobilní telefon zaplatit u řidiče.

Pro cestu do centra využijete linku "IST19" (Besiktas a náměstí Taksim) nebo linku "IST1" (Yenikapi – poblíž mešity Sultána Ahmeda). 

Pokud si náhodou spletete letiště a zamíříte z centra na staré Atatürkovo, pak lze využít autobusovou linku H4, která obě letiště každých 15 minut spojuje (od 6:00 do 22:00). Jízda trvá zhruba 100 minut.

Taxi do centra Istanbulu vyjde zhruba na 120 TRY.

Ve výstavbě je také fialová linka metra M11, jejíž otevření je plánováno na přelom let 2019 a 2020.

Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma, nicméně k přístupu se musíte zaregistrovat u jednoho z mnoha kiosků rozesetých po celém letišti. V kiosku načtete pas a dostanete unikátní heslo. Při připojování k Wi-fi je třeba uvést číslo pasu i heslo. Wi-fi vydrží na jednu hodinu a její pokrytí je zatím velmi slabé.

Největší aerolinka operující na letišti, Turkish Airlines, nabízí pro cestující na svých přípojných letech zdarma prohlídky Istanbulu. Zájemci o tuto službu musí na letišti kontaktovat přepážku "Hotel Desk". Cestující musí splnit několik podmínek:

  • Zájemce musí cestovat na mezinárodních linkách s přestupem v Istanbulu, které musí mít na jedné letence, například Praha – Istanbul – Hong Kong.
  • Přestup nesmí být delší než 24 hodin
  • Doby prohlídek se pohybují od 2,5 až do 6 hodin
  • Veškeré informace nalezneme na webu Tour Istanbul

Hotely u letiště

V současné době najdete přímo na letišti, resp. v jeho blízkém okolí, pouze jediný hotel "YOTEL Istanbul Airport"Využít lze jak pro transferové cestující bez opuštění tranzitního prostoru, tak pro běžné hosty. Služba "Airside", tedy bez průchodu pasovou kontrolou je však téměř 2x dražší. Ceny letištního hotelu jsou vysoké, sazba za dvoulůžkový pokoj na jednu noc se pohybuje kolem 3.500 Kč.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

20 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Sub Bohouš Kubart

Ve výstavbě je také fialová linka metra M11, jejíž otevření je plánováno na přelom let 2019 a 2020. - to asi není moc čerstvá informace....

Jak je to ve skutečnosti s propojením Istanbulských letišť?

Odpovědět
před 10 měs

Dobrý den, přestupoval jste někdo v Istanbulu na vnitrostátní linku(Istambul/Izmir)? Zajímalo by mě jestli se dá na letišti orientovat v pohodě nebo je to složitější, díky.

Odpovědět
před rokem

12/2019 na nové letišťě ještě metro nejezdilo, takže pokud nemáte spoustu času na bus, tak jedině taxi, sice má oficiálně fungovat Uber, ale mě to nešlo - málo taxi v okolí, nepřijali jízdu. Takže běžný taxik, ale zjistit si předem orientační ceny a potom lehce smlouvat, oni to dost někteří nadsadí. Nebo zkusit dalšího. Ale cena bude o něco vyšší než se píše na webu.

Z hotelu nazpět si nechat zavolat ověřeného taxikáře. Jinak zase může být pokus o turecké handrkování.

Odpovědět
před 2 lety

Při cestě z letiště doporučujete linku ist 1, ale řekl bych, že ist 20 je lepší. Ta staví víceméně přesně mezi Hagia Sofia a mešitou sultána Ahmeda :-)

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele J0x
J0x

V průvodci chybí 1. tlačítko Navrhni úpravu, 2. cesta na letiště SAW (přitom v jeho průvodci opačný směr popsán je).

Fialová linka metra M11 je stále ve výstavbě a její otevření je plánováno na konec roku 2020.

Odpovědět
před 2 lety
Avatar uživatele Honzik _2
Honzik _2
  • Přidal se před 4 lety
  • Napsal 26 komentářů
  • Poslat zprávu
  • (upraveno 2019-12-19T22:40:46+01:00)

Wifi je po nacteni pasu v samoobsluznem kiosku zdarma na 4 hodiny, neleknete se v menu automatu hlasky “buy”, je tam pak volba na ty 4 hodiny zdarma a samotna wifi funguje OK, prave pres ni pisu. Nicmene opravdu se zda, ze cca po hodine se wifi sama odpoji a je nutno se pripojit znovu.

Jinak IGA lounge v ramci PP/LK funguje, nabidka jidla a piti podle me standardni, prostory jsou rozsahle, ale i tak je to relativne plne.

před 2 lety
Avatar uživatele Honzik _2
Honzik _2

Takze kiosek pro pripojeni k wifi uz funguje trochu jinak, uz je to opravdu jen na hodinu, pokryti za me pomerne OK.

Přidat odpověď
před 2 lety

Už je v provozu fialové metro od letiště do centra ? Dík za info.

před 2 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Zatím není. Určitě článek aktualizujeme, až v provozu bude.

Přidat odpověď
před 2 lety
Avatar uživatele hhh _1
hhh _1

nedal bych za to ruku do ohně, protože jsem byl po sedmnácti hodinách v letadle z Bogoty přes Panamu do Istanbulu dost připitomělej, ale podle mě je internet dostupný jenom 3x 20 minut :/

Celkově pro mě bylo celé nové letiště jedno velké zklamáni, stejně jako celý let s TK.

@Jakub Langer - s PP se už dá do IGA Lounge, s LoungeKey zatím nikam.

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele
Jakub Langer

Na PP, LK nebo TK Miles&Smiles Classic na IST žádná lounge zatím neexistuje 😑 . K přečkání krátké noci lze ovšem použít lehátka s inklinací asi 150 stupňů 😉 .

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele
Jakub Langer

Zdravim, jak to prosim dopadlo na novem istanbulskem letisti (IST)? Salonek je jen pro vyvolene, tudiz s Priority Pass, Lounge Key nebo s Miles&Smiles Classic se do zadneho nelze dostat? Predem diky za info, pokud uz to tam nekdo osobne resil.

před 3 lety
Avatar uživatele Honzik _2
Honzik _2

Ahoj, s PP i LK už by mělo být možné navštívit IGA Lounge. Na webu i v appce už v nabídce pár týdnů je, za měsíc vyzkouším osobně a pak mohu potvrdit.

Přidat odpověď
před 2 lety

Dobrý den, máme letenku praha - bangkok a v istanbulu máme 1 hodinu 10 minut na přestup. Je reálné to stihnout?

před 3 lety
Avatar uživatele
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud vám takovou letenku prodali, pak to reálné je :)

před 3 lety

Zuzano kdy letíte? Nás takový přestup taky čeká. Prosím dejte info jestli to proběhlo v pohodě. Děkuji :-)

před 3 lety

Letíme na konci února. Info pak dodám. Pokud letíte dřív, také prosím napište, jak to šlo. Díky :)

Přidat odpověď
před 3 lety

Dobry den letime z Prshy do Istaˇbulu,a pak mame 2 hodinky na přestup do letadla na Sermak Švejk vstignemo ? Když neznáme anglicky i letime popervy?

před 3 lety
Avatar uživatele
cali

V pohodě, doletíte...

Přidat odpověď
před 3 lety
Avatar uživatele
Silas

Vyplatí se při 7hodinovém přestupu jet do centra na krátkou prohlídku, nebo je to i kvůli možným zácpám spíš risk?

Odpovědět
před 3 lety
Avatar uživatele