Letiště Istanbul Atatürk

Istanbul Ataturk International Airport
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

O letišti

Atatürkovo letiště se nachází v evropské části Istanbulu asi 20 km od centra města a jedná se o jedno z nejrušnějších letišť na světě. Svoje hlavní sídlo zde má jedna z největších aerolinek Turkish Airlines, která Istanbul spojuje téměř s každým větším i menším městem po celém světě.

V současnosti je v počáteční fázi stavba úplně nového letiště, jelikož stávající Atatürkovo zdaleka nestačí aktuálním potřebám.

Letiště je otevřeno nonstop.

 


Letenky

Přímé lety sem vedou z Prahy, Vídně, Košic i dalších okolních letišť a zajišťuje je společnost Turkish Airlines. Ceny letenek u přímých letů se obvykle pohybují od 3.500 do 5.000 Kč.

Obvyklá doba letu z Prahy činí asi 150 minut, z Košic pak necelých 120 minut.

Akční letenky z Česka a okolí do Istanbulu můžou spadnout i k hranici 2.000 Kč, takové ceny jsou však spíše výjimečné a týkají se spíše letiště Sabiha Gökcen v asijské části města.

Vyhledat letenky


Přestup

Najdeme zde dva terminály. Terminál 1 slouží vnitrostátním letům, Terminál 2 pak letům mezinárodním. Oba dva na sebe navazují a tvoří de facto jednu budovu, přesun mezi nimi je možný pěšky a zabere asi 15 minut.

Na čistě mezinárodní přestup bychom si měli vyčlenit alespoň 50 minut, terminál sice není tak velký rozlohou, ale bývá často velmi přelidněný. Přestup z mezinárodního letu na vnitrostátní a naopak vyžaduje alespoň 75 minut.


Doprava z/na letiště

Do centra Istanbulu

Nejkapacitnějším způsobem dopravy do centra je metro červené linky. Ta objíždí velkou část evropské části Istanbulu a končí u přístavu v Yenikapi. Pokud chcete jet do úplného centra, musíte z metra přestoupit na tramvaj ve stanici Aksaray. Celková jízdní doba do centra zabere asi 40–45 minut. Metro jezdí každých 6 minut.

Jízdné do centra metrem + tramvají vás bude stát 8 TL / 65 Kč, pokud použijete normální jízdenku nebo 3,65 TL / 29 Kč, pokud si v automatu koupíte „Istanbulkart“, která stojí 10 TL / 80 Kč a můžete si na ni dobít libovolnou částku.

Nejrychlejší je „Havatas Bus“, který jede na náměstí Taksim mezi 45–70 minutami a jízdné stojí 11 TL / 88 Kč.

Do asijské části města

Nejrychlejším způsobem dopravy na druhý břeh města je cesta lodí z přístaviště „Bakirköy“ přímo na druhý břeh do „Kadiköy“. Na lodi můžete použít Istanbulkart a zaplatíte tak pouze 2,30 TL, bez použití karty pak 4 TL. Bohužel se oficiálně k přístavišti Bakirköy z letiště nedostanete jinak než taxi, které vás bude stát zhruba 40 TL / 320 Kč. Neoficiálně však můžete požádat řidiče autobusu Havatas, aby vám u přístaviště zastavil, takové případy rozhodně nejsou ojedinělé.

Další možností je jízda metrem do stanice Yenikapi a odtud přívoz do Kadiköy. Za cestu zaplatíte i s Istanbulkart 3,65 TL, bez ní pak 8 TL.

Je dobré počítat alespoň s 90 minutovou cestou.

* použité barvy linek jsou pouze ilustrační a neodpovídají oficiálnímu označení dopravního podniku

Na letiště Sabiha Gökcen

Nejjednodušší cesta je autobusy společnosti Havatas, které jezdí z obou letišť na centrální náměstí Taksim, kde je nutné přestoupit. Celkem vás cesta přijde na 25 TL / 202 Kč a je dobré počítat minimálně se 4 hodinovou rezervou, ideální čas na přestup mezi letišti je 5–6 hodin.


Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma na 2 hodiny – je nutná registrace skrze telefon nebo kiosek za Starbucksem.

Úschovna zavazadel je lokalizována v příletových halách obou terminálů a v provozu je 24 hodin denně. Ceny za jeden den úschovy činí 15 TL za batoh a 20 TL za kufr.

Největší aerolinka operující na letišti, Turkish Airlines, nabízí pro cestující na svých přípojných letech zdarma prohlídky Istanbulu. Zájemci o tuto službu musí na letišti kontaktovat přepážku "Hotel Desk". Cestující musí splnit několik podmínek:

  • Zájemce musí cestovat na mezinárodních linkách s přestupem v Istanbulu, které musí mít na jedné letence, například Praha – Istanbul – Hong Kong.
  • Přestup nesmí být delší než 24 hodin
  • Doby prohlídek se pohybují od 2,5 až do 6 hodin
  • Veškeré informace nalezneme na webu Tour Istanbul

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:
Levné letenky do Turecka? Nastav si hlídače