Průvodce letištěm

Letiště Istanbul

Chceš vědět, jak se dostat z letiště nebo mezi terminály?
Projdi si průvodce, který tě na letiště připraví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

O letišti Istanbul

Nové istanbulské letiště funguje od 6.4.2019, kdy sem byl přesunut veškerý provoz z Atatürkova letiště. Přejalo i jeho IATA kód běžně používaný v letových řádech a na letenkách "IST". Letiště v následujících letech bude dál rozšiřovat svoji plochu a aspiruje na největší vzdušný přístav světa.

Nachází se cca 50 km severozápadně od centra Istanbulu a svůj hlavní domov zde mají společnosti Turkish Airlines, AtlasGlobal a Onur Air.

Orientace je zde poměrně snadná, protože letišti slouží pouze jeden obrovský terminál, který společně odbavuje všechny lety všech leteckých společností.

3285 km
od Prahy
? °C
aktuální počasí
09:45 (+1 )
aktuální čas

Letenky

Přímé lety sem vedou z Prahy, Vídně, Košic i dalších okolních letišť a zajišťuje je společnost Turkish Airlines. Ceny letenek u přímých letů se obvykle pohybují od 3.500 do 5.000 Kč.

Obvyklá doba letu z Prahy činí asi 150 minut, z Košic pak necelých 120 minut.

Akční letenky z Česka a okolí do Istanbulu můžou spadnout i k hranici 2.000 Kč, takové ceny jsou však spíše výjimečné a týkají se spíše letiště Sabiha Gökcen v asijské části města. 

Inspirujte se akcemi na letenky do Istanbulu, nebo využijte náš vyhledávač letenek a podívejte se na aktuální ceny. Porovnáváme nabídky více než 500 leteckých společností.

Doprava z/na letiště

V současnosti nejrychlejší dopravu do centra zajišťují autobusy společnosti HavaIst. Z letiště je v provozu 5 linek do celého Istanbulu, z nichž nejžádanější je logicky spoj na centrální náměstí Taksim. Přes den odjíždí každých 15 minut, zatímco 1:00 a 5:00 počítejte s intervalem 30 minut. Celá cesta do centra zabere zhruba 90 minut v závislosti na provozu (při zácpách můžete jet klidně 2x déle). 

Jízdenka na náměstí Taksim i do ostatních destinací v rámci centra stojí 18 TRY a lze ji pořídit pouze ve formě "Istanbulkart", kartičky na MHD v Istanbulu. Tu pořídíte ve stánku nebo automatu v příletové hale nebo na autobusové zastávce, lze platit kartou i hotovostí. Na kartičku si dobijete libovolný obnos peněz a můžete ji dále využívat v metru, autobusech i tramvajích MHD a na přívozech.

Pro cestu do centra využijete linku "IST19" (Besiktas a náměstí Taksim) nebo linku "IST1" (Yenikapi – poblíž mešity Sultána Ahmeda). 

Pokud si náhodou spletete letiště a zamíříte z centra na staré Atatürkovo, pak lze využít autobusovou linku H4, která obě letiště každých 15 minut spojuje (od 6:00 do 22:00). Jízda trvá zhruba 100 minut.

Taxi do centra Istanbulu vyjde zhruba na 120 TRY.

Ve výstavbě je také fialová linka metra M11, jejíž otevření je plánováno na přelom let 2019 a 2020.

Služby na letišti

Wi-fi je k dispozici zdarma a bez omezení.

Největší aerolinka operující na letišti, Turkish Airlines, nabízí pro cestující na svých přípojných letech zdarma prohlídky Istanbulu. Zájemci o tuto službu musí na letišti kontaktovat přepážku "Hotel Desk". Cestující musí splnit několik podmínek:

  • Zájemce musí cestovat na mezinárodních linkách s přestupem v Istanbulu, které musí mít na jedné letence, například Praha – Istanbul – Hong Kong.
  • Přestup nesmí být delší než 24 hodin
  • Doby prohlídek se pohybují od 2,5 až do 6 hodin
  • Veškeré informace nalezneme na webu Tour Istanbul

Hotely u letiště

V současné době najdete přímo na letišti, resp. v jeho blízkém okolí, pouze jediný hotel "YOTEL Istanbul Airport"Využít lze jak pro transferové cestující bez opuštění tranzitního prostoru, tak pro běžné hosty. Služba "Airside", tedy bez průchodu pasovou kontrolou je však téměř 2x dražší. Ceny letištního hotelu jsou vysoké, sazba za dvoulůžkový pokoj na jednu noc se pohybuje kolem 3.500 Kč.

Letiště v okolí

Odhalte naše tipy k dopravě, přestupům i letenkám na další nejbližší letiště v okolí:

10 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Leonard

nedal bych za to ruku do ohně, protože jsem byl po sedmnácti hodinách v letadle z Bogoty přes Panamu do Istanbulu dost připitomělej, ale podle mě je internet dostupný jenom 3x 20 minut :/

Celkově pro mě bylo celé nové letiště jedno velké zklamáni, stejně jako celý let s TK.

@Jakub Langer - s PP se už dá do IGA Lounge, s LoungeKey zatím nikam.

Odpovědět
před 15 dny
Jakub Langer

Na PP, LK nebo TK Miles&Smiles Classic na IST žádná lounge zatím neexistuje 😑 . K přečkání krátké noci lze ovšem použít lehátka s inklinací asi 150 stupňů 😉 .

Odpovědět
před měs
Jakub Langer

Zdravim, jak to prosim dopadlo na novem istanbulskem letisti (IST)? Salonek je jen pro vyvolene, tudiz s Priority Pass, Lounge Key nebo s Miles&Smiles Classic se do zadneho nelze dostat? Predem diky za info, pokud uz to tam nekdo osobne resil.

Odpovědět
před měs

Dobrý den, máme letenku praha - bangkok a v istanbulu máme 1 hodinu 10 minut na přestup. Je reálné to stihnout?

před měs
Kryštof Hájek

Dobrý den, pokud vám takovou letenku prodali, pak to reálné je :)

před měs

Zuzano kdy letíte? Nás takový přestup taky čeká. Prosím dejte info jestli to proběhlo v pohodě. Děkuji :-)

před měs

Letíme na konci února. Info pak dodám. Pokud letíte dřív, také prosím napište, jak to šlo. Díky :)

Dobry den letime z Prshy do Istaˇbulu,a pak mame 2 hodinky na přestup do letadla na Sermak Švejk vstignemo ? Když neznáme anglicky i letime popervy?

před 3 měs
cali

V pohodě, doletíte...

Přidat odpověď
před 3 měs
Silas

Vyplatí se při 7hodinovém přestupu jet do centra na krátkou prohlídku, nebo je to i kvůli možným zácpám spíš risk?

Odpovědět
před 5 měs
Avatar uživatele

Nechceš klikat? Přidej se mezi nás! (pokud nejsi robot)