Až do posledního okamžiku jsme doufali, že se situace okolo nového virového onemocnění COVID-19 zlepší nebo že se alespoň nebudou zavádět drastická cestovní omezení. Dne 12. března byl ale vydán 30 denní zákaz letů mezi Evropou a USA, což mění naprosto vše!

Níže si probereme vše, co je potřeba k novému typu onemocnění zvané SARS-CoV-2, zkráceně jako COVID-19 a pro naše potřeby běžně zažitý pojem koronavirus, znát a nutné vědět, chystáte–li se za hranice České republika či Slovenska.

Nyní platí zákaz cest pro všechny občany ČR za hranice státu!!!

Co je onemocnění COVID-19 a čím se projevuje?

Jedná se o respirační druh onemocnění podobný chřipce. Objeven byl v prosinci 2019 v čínském městě Wu-Chan, odkud se pomalu a později i rychleji začal šířit do celého světa a v únoru dosáhl již 100 000 nakažených. V březnu v České republice přesáhne počet nakažených 100 a 11. března byl světovou zdravotnickou organizací vyhlášen stav pandemie, což představuje maximální riziko a apel na státy, aby se problematice věnovaly.

Doba inkubační doby (od nakažení po vypuknutí prvních příznaků) je 1–2 týdny. Během této doby jsou jedinci nakažliví a nemoc se tak může nekontrolovatelně šířit.

Koronavirus způsobuje tyto nepříjemnosti:

• zvýšená a neustupující teplota nad 38°C,
  • kašel,
  • dušnost,
  • únava,
  • bolest svalů,
  • dýchací obtíže.

COVID-19, stejně jako chřipka, může mít lehký průběh nebo vážnější. V případě chřipky dochází k zápalu plic a v případě koronaviru k těžkému akutnímu respiračnímu syndromu SARS.

Říká se, že u 80 % nakažených je průběh nemoci mírný. Pravděpodobně bude toto číslo větší, protože se nacházíme v chřipkovém období a není možné, aby vlády zajistily testování všech nemocných a zjistilo se tak pravé číslo.

Mírné příznaky znamenají horečky, kašel... Nepleťte si to s rýmou či nachlazením, to je úplně jiné virové onemocnění s mnohem mírnějšími příznaky.

Jak se COVID-19 šíří a jak se chránit?

Koronavirus se šíří běžným kapénkovým přenosem, tedy

• kapénkami,
  • vzduchem,
  • při kýchání,
  • během hovoru,
  • delším kontaktem na vzdálenost do 2 metrů s nakaženou osobou.

Přenos se také snadno šíří kontaktem ruka–obličej, tedy kdy se například v metru držíte madla a poté si promnete oči.

Předcházet onemocnění je tak snadné a stačí dodržovat následující:

• myjte si často ruce,
  • používejte jednorázové kapesníky,
  • při kašlání či kýchání si zakrývejte ústa paží či rukávem,
  • vyhýbejte se zjevně nemocným a místům s vyšším počtem lidí,
  • starejte se o své zdraví: spěte, dodržujte pitný režim a neopomíjejte pravidelnou pohybovou aktivitu.

Ve světě se lidé naprosto běžně brání proti všem druhům nemocí šířící se kapénkami pomocí roušek. Rouška je ideální při pohybu městem, veřejnou dopravou nebo když jste v kolektivu v práci, ve škole či v letadle.

Samotné roušky sice koronavir jako takový nezadrží, ale minimalizují možnost nákazy kapénkou. Pro úplnou kontrolu nad okolními viry byste museli použít respirátor FFP3. Ty jsou ale aktuálně zakázané pro veřejnou distribuci a jsou z důvodu šíření koronaviru dodávány jen pro státní aparáty.

V čem je COVID-19 nebezpečný?

Neustálé debaty nad tím, že koronavirus je nebo není obyčejná chřipka nemají konce. Pravdou zůstává, že závažnost této nemoci je především v medializaci.

Chřipka je tu s námi dlouho, lidé se ji nebojí a hlavně na ní existuje očkování a především méně odolní jedinci takto předchází onemocnění. Každý rok v České republice zemře na 2 000 lidí. A ano, jsou to ty případy, kdy nemocní potřebují také asistenci dýchacích přístrojů.

Hlavním problémem koronaviru je jeho rychlé a zákeřné šíření mezi populací a následně jednorázového zvýšeného počtu osob, které potřebují asistenci dýchacích přístrojů. V ojedinělých případech dochází pak k nedostatku těchto strojů jako jsme tomu mohli být svědci v severní Itálii.

Spoustu vzdělaných osob ve zdravotnictví i biochemii vám potvrdí, že koronavirus je běžnou chřipkou. Stejně tak vás bude zase spoustu dalších strašit, že je koronavirus vážná hrozba. Pravda je vždy někde uprostřed a hrozbou je tak skutečně jen rapidní nárůst nemocných, nikoliv samotná nemoc.

Cestovní zákazy a omezení kvůli koronaviru

Státy ve snaze k zamezení šíření nemoci vydávají na denní bázi nová a nová opatření týkající se cestovního ruchu i běžného pohybu vlastních občanů. Pokusíme se vám přinášet s pravidelnou aktualizací ty nejzásadnější zákazy, omezení a doporučení pro cestovatele.

Zákaz vstupu

Vstup cizincům naprosto zakázala Severní Korea a od 13. března zavírá hranice i Indie. Do Mikronésie se aktuálně také ze zasažených oblastí nedostanete. Guatemala a Salvador zakázal vstup Evropanům.

Zákaz vstupu do USA

Nově od 13.3. se nedostanou obyvatelé Schengenského prostoru ani do USA. Lety jsou zachovány v omezené míře a budou sloužit spíše k návratu občanů. Případné storno letenek vyřeší aerolinkou plným navrácením peněz nebo změny letu na pozdější termín.

Většina zemí dnes už zakázala vstup všem Číňanům i těm, kteří přes Čínu cestují.

Rakousko zakázalo vstup italským občanům bez předchozí prokázání o nenakažení.

Nutná karanténa po vstupu

S 14 denní karanténou je nutné počítat při vstupu do Uzbekistánu a Izraele. Pro turistické účely jsou tyto státy naprosto nevyužitelné.

Nutná karanténa po příjezdu do ČR a zákaz vycestování !!!

Vláda nařídila s ustanovením nouzového stavu povinnou karanténu pro všechny, kteří se vracejí z rizikových zemí a současně zákaz vycestovat. Porušení je trestným činem.

Jedná se o státy:

• Rakousko
  • Švýcarsko
  • Švédsko
  • Velká Británie

Cesty do těchto zemí jsou úplně zakázány. Na výjimku lze dojíždět do příhraničí jen za prací.

Přestupy na letištích jsou povoleny. Můžete tedy letět Praha–Paříž–Bangkok, ale i tak aktuálně nelze předvídat, jaká bude situace za den či za týden a cesty do zahraničí nemusí proběhnout bez problémů.

Návrat je umožněn všem občanům České republiky i z těchto rizikových oblastí. Po návratu musíte být ve 14 denní karanténě pro kterou se vystavují neschopenky pro zaměstnavatele.

Aktuálně se neví, co se bude dít s leteckými spoji – zákaz byl vydán v 14:00 dne 12. března a aerolinky musí zareagovat. Obecně ale nemají důvod lety rušit a vracet peníze. Dnes ale většina aerolinek nabízí flexibilní změnu data zdarma, viz níže.

Rušení leteckých spojů kvůli koronaviru

Rušení leteckého spojení je prvním logickým a nejúčinnějším krokem při snaze zamezit šíření viru nebo spíše jeho šíření zpomalit.

Zákaz letů do Číny a Jižní Korei

Česká vláda zakázala přímá letecká spojení s Čínou a Jižní Koreou do odvolání.

Cesty lze aktuálně podniknout s přestupem.

Zákaz letů do severní Itálie

Od 5. března Česká vláda zakázala také přímá letecká spojení z italského Milána, Boloně a Benátek do České republiky.

Ještě před zavedením zákazu letů zrušily lety ČSA, čímž však nahrály všem cestujícím, neboť mají nárok na odškodnění při zrušení letu do 14 dní do odletu.

Zastavení mezinárodních spojů ze Slovenska

Slovensko zastavilo veškerý mezinárodní provoz – stoplo vlaky, autobusy i letadla.

Na co mám nárok, pokud mi let zruší kvůli koronaviru?

Pokud se na rušení letu nevztahují zákazy vydané vládou, platí klasický postup při rušení letů a kompenzacích plynoucích pro cestovatele.

V krátkosti platí následující:

• dojde–li k zrušení méně jak 14 dní před odletem, máte nárok na finanční odškodnění
  • u zrušení letu máte nárok na libovolný jiný let se stejnou aerolinkou po domluvě s leteckou společností nebo navrácení plné částky za letenky

Náhrady na ubytování, jízdenky, vstupné aj. služby jsou nenárokovatelné. Většina hoteliérů jakožto i rezervačních platforem v současné situaci vychází cestovatelům vstříc a dají se rušit i ubytování bez možnosti bezplatného storna. Kontaktujte prodejce.

Chci zrušit cestu z vlastní vůle

Ať už kvůli obavám nebo tomu, že vám z důvodu koronaviru zrušili plánované akce v destinaci chcete zrušit cestu, počítejte s tím, že vám nikdo vstříc nevyjde.

Flexibilní tarify zdarma

Existuje ale jiná možnost. Většina leteckých společností zrušila poplatek za změnu letu a umožňuje pro lety v první polovině roku, nebo alespoň do konce března, bezplatně změnit na jiný termín.

Přesná pravidla si zkontrolujte u vaší letecké společnosti. Liší se společnost od společnosti a vzhledem k aktuálnímu dění se průběžně mění i u samostatných aerolinií.

O změnu žádejte vždy tam, kde jste si letenku koupili! Pokud jste využili služeb prodejců typu eDreams, Mytrip, Gotogate... Pán Bůh s vámi aneb Proč nechci ušetřit 200 Kč na letence?

Závěrem

Pokud můžete, neplánujte si cestu na příští měsíc. Prozatím se vlády snaží korigovat zákazy do zahájení velikonočních svátků, ale vše záleží na vývoji situace. Jednání se nedá předvídat.

Nepropadejte panice. Informace si ověřujte a přemýšlejte nad nimi.

Dodržujte hygienu a mějte respekt k okolí. Pokud jste nemocní, nechoďte do společnosti. Vše je to jen o nás, ne o vládě a jejích zákazech.

Ahoj, resite prosim nekdo zruseny let v pripade, ze letenky byly koupeny pres Pelikan? Tvrdi nam, ze na vraceni penez za letenku nemame narok. Muzeme letenku akorat posunout s tim, ze doplatime rozdil tarifu, coz je bohuzel minimalne dvojnasobek ceny (koukam na prosinec). Diky!

Avatar uživatele lazzo
lazzo

Ahoj, mel jsem s rodinou takovy mensi eurotrip a prubezne nam rusili kvuli kovidu lety s tim, ze si mam zazadat o plnou kompenzaci. Ubytovani jsme meli pres Airbnb, tam nam vratili penize hned po stornu. Ale u letenek jsem zjistil, ze ta plna kompenzace neni tak jednuducha, jak psali.

Konkretne to byly tyto lety:

20.3. Prague - Brussels Ryanair O7VW2D cancelled

21.3. Brussels - Marseille Ryanair U31Z8F valid

22.3. Marseille - Catania Ryanair W247YL cancelled

29.3. Catania - Venice easyJet K1CL57Z cancelled

30.3. Venice - Prague easyJet K1CL57Z rebooked then cancelled

1) Jake je nejlepsi reseni u tech zrusenych Ryanair letu?

Prisel mi od kazdeho z tech letu odkaz zacinajici "https://schdchng.ryanair.com//Refund?", takze predpokladam, ze nejlepsi bude vyplnit formular a pockat, az mi prijdou penize, jo?

2) Jake je nejlepsi reseni toho nezruseneho U31Z8F Ryanair letu?

Prislo mi k nemu vyrozumeni, ze

"Ryanair has been notified by the French Government that they will not allow visitors to enter the French territory on any flights until further notice with the exception of citizens or resident of EU, Schengen or UK territories."

"This ban does not apply to citizens or resident of EU, Schengen or UK territories."

"All Non citizens or non residents of the EU, Schengen or UK territories affected by this change will be entitled to a full refund or free move to a later date.", takze v navaznosti na predchozi zruseny let predpokladam, ze nejlepsi bude vyplnit formular a pockat, zda mi prijdou penize, jo?

3) Jake je nejlepsi reseni u tech zrusenych easyJet letu?

Prisel mi k obema letum spolecny odkaz a vyrozumeni "You can apply for a refund through Manage Bookings. Simply enter your booking details and follow the prompts.", ale podle "prompts", ktere vidim, jde let jen prebookovat na jiny, takze predpokladam, ze nejlepsi bude pockat, co mi tady nekdo poradi.

Ahoj, třeba to někomu pomůže, ale pokud potřebujete na cestu domů vstoupit do USA a nebyli jste 2 týdny v EU, není to žádný problém. Článek je v tomto zavádějící. Já našel letenky domů pouze s třídenní pauzou v Honolulu a dvoudenní pauzou v LA. Informoval jsem se předem přímo u US Border Control a ti to potvrdili jak telefonicky, tak pak v realitě - včera jsem vstoupil v Honolulu do USA a pozítří pokračuju směr Evropa.

Velmi hezky shrnuto. Další zajímavé fakta a hezká časová osa koronaviru v čr je případně na https://www.info-koronavirus.cz/...-se-siril/

lma

Tak domů jsem se dostal až na třetí pokus nejdříve zrušeno ČSA Madrid-Praha 22.3 (apropó prodejce Student Agency stále mlčí) pak TAP na 18.3 Faro-Lisabon-Praha nejdříve přesměroval přes Amsterdam a nakonec z toho zbyl jen let do Lisabonu....takže mě zachránil až Wizz s letem z Lisabonu do Vídně..odtud po železnici a přes hranice pěšky (Gmund/Velenice) do Budějovic.

Jinak po příletu do Vídně jen měření teploty.....na hraničním přechodu Gmund/Velenice kontroluje pouze česká strana - pěší přechod bez problému.

No a v Portugalsku (Faro) jsem ještě včera odpoledne pil kávu na zahrádce většina restaurací byla pořád otevřena.

Born2Win
  • (upraveno 2020-03-19T11:24:23+01:00)

Avatar uživatele lma

Jardo jdi diskutovat na novinky/idnes,tam je kupa postižených paranoiou ..

Mimochodem já jsem právě ve Španělsku - klid,pohoda nikde žádné omezení a kdybych sem tam nekoukl na idnes,tak ani nevím,že nějaký koronavir "řádí" ...respektive tam to spíš vypadá,že řádí mor a blíží se konec světa.

lma

Ano správně píšeš před deseti dny!

Do 13.3 to bylo ve Španělsku (Coruňa,Compostela a La Línea(Gibraltar) naprosto OK žádné omezení vše fungovalo....tam se to o 180 st. otočilo za jednu noc ..

Jste teď docela v tíživé situaci, že? Když jste si utahovali z kritiky doporučení jet do Egypta a utéct "panice"... Jo, to tady bylo "hejtů". Možná bych doporučil rodině, která tam uvízla, žalobu u soudu. Negativní reklama není vždy reklama, pane Davide. I když. Řekl bych, že pán, jenž před pár lety marně studoval v Dejvicích, konečně zjistil, že i byznys má své hranice. Teď je jen otázka, zda stažení tipů na cesty v době uzavírání hranic bude stačit. Možná, až se to uklidní, budou někteří lidé řešit, proč máme platit za ty, co i v takové době neoželí zážitky a pár tisíc a pak se za ně z peněz daňových poplatníků platí statisíce korun (zdravotní stránku věci radši pomíjím).

Avatar uživatele Jakub
Jakub

Žalobu? Žalobu na koho? Když řeknu skočte z okna, skočíte?

A kolik za to chcete?

Avatar uživatele Jakub
Jakub

Třeba 28?

Avatar uživatele LukasAK
LukasAK

Dave vazim si te pro to usili, ktere webu venujes, ale tvoje doporuceni, informace a rady nad ramec obecnych info jsou hodne pokrytecke. Chapu, ze jsi to vystrelil 2.3., ale doporucovat zacatkem brezna lidem cestovni plany presunout na duben, je hodne mimo. Kdybys uvedl cervenec, tak s primhourenim obou oci asi ok, ale duben??? A co uvest pripady, kdy lidi narok na vraceni ceny letenek maji. Nic?

Na FB bych Ti to olajkoval:-)

lma

No já měl letět 22.3 z Madridu (ČSA - zrušeno).

Prodejce - Studen Agency - naprosto marný,dovolat se tam nemožné ne email neodpovídají (fakt nevím proč jsem nechtěl ušetřit 200 na letence ..).

Ve Španělsku tvrdě přituhuje tam to směřuje k Itálii,od púlnoci zákaz vycházení - dnes časně ráno se mi podařilo koupit jeden z posledních lístků na bus Sevilla-Faro,kde jsem aktuálně a koupil za bůra na středu letenku od Tapu Faro-Lisabon-Praha,tak už zbývá se jen modlit aby to letělo!

Peter Hanzlik

Kdo potřebuje : Z Vídně k hranicím mohu autem dopravit až 4 lidi. Do Česka mě nepustí, nejsem český občan. Budu ve Vídni od zítřejšího večera.

Komu to pomůže, nechť se ozve. Nepotřebuji na tom vydělat, chci jen pomoci.

Dobrý den, platí ještě nabídka na odvoz z letiště k hranicím? Pokud vše vyjde měl bych být ve čtvrtek kolem poledne ve Vídni. Předem děkuji za odpověď.

• (upraveno 2020-03-21T09:37:03+01:00)

Pokud budete kolem poledne ve Vídni a nemáte nějaký zcela zásadní důvod,tak nechápu,proč si tady z někoho potřebujete dělat taxíka.Vlaky a taxi v Rakousku normálně jezdí,hranice přejdete po svých - viz jak to teď v poslední době tady popsali lma nebo Navaja.

Ahoj,

nemate nahodou podobny problem se kterym byste mi poradili?

Mam koupeny let z Dublinu do Prahy s Ryanair na pristi ct 19.3., zpatky 23.3.

Na irskych strankach je info ze vsechny lety do CR jsou zruseny a ze se muze pozadat o zmenu nebo refund ale v manage boooking je ten let stale aktivni. Nedostala jsem zadnou sms ani email ale jen vsobecny email od O'Learyho.

Nemuzu najit info jak dlouho ten zakaz bude trvat, nemuzu pozadat o vraceni penez.

Diky za nejake rady.

Petr

Pár dní ještě vydrž, je to fakt nenadálá situace, půjde to. Mně se to již objevilo u jinýho letu (i SMS a mail došly), ale při refundu pořád skáče chyba.

Diky za uklidnujici zpravu - uvedomila jsem si ze zakaz plati az od zitrka 16.3. tak snad se nejake zpravy od Ryanair brzy objevi.

Jsem v cizině. Pohybuji se výhradně po zemích které nejsou (zatim) označeny za rizikové. Za několik dní se vracím. Cílové letiště je Vídeň. Vlak mi zrušili. Bus mi zrušili. Autem pro mne nikdo dojet nemůže - to je trestnej čin, protože Rakousko je rizikové. Když si koupím letenku z Vídně do Prahy (ano cena jako bych letěl mezi kontinenty je mimózní) půjdu po příletu do Prahy povinně do karantény protože jsem byl v rizikové zemi (Rakousku) i když jen na letišti, nebo nepůjdu? Pokud přespím v letištním hotelu, půjdu do karantény kvůli tomu? Cestovat taxíkem na hranice je dle mne rizikové že při pohybu po “rizikové” zemi něco chytím a stejně mne pošlou do karantény. Zahodit stávajicí letenku a doskákat na Ruzyni s x přestupama přes nerizikové země je jednak nákladné a jednak mi nepřijde v téhle době rozumné oslabovat imunitu delším letem s mnoha přestupy. Má už s tím někdo zkušenost? Dík

Davosh

Za několik dní už budem v karanténě beztak všichni... A v tomto případě bych to i tak doporučil, teď už není čas na hrdinství a hledání, jak to odrbat.

Já nechci nic odrbávat. Pokud vláda označila některé země za rizikové a některé za nerizikové, neví proč když se vědomě s vynaložením vyššího objemu prostředků pohybuji po těch nerizikových měl být v jednom pytli s těma kteří jsou v těch rizikových. Jde mi o zodpovězení otázky zda přestup na letišti rovná se návštěvě té země a zda na tom něco mění přenocování na letišti. Pokud ano tak přece tím, že tam teď přestupuju tak vědomě páchám trestny čin tím, že jsem ji přes zákaz vlády navštívil. Pokud budou v karanténě všichni občani ČR tak samozřejmě není co řešit. BTW už jsem objednaný na testy hned po návratu, pokud by mi ji nechtěli udělat dle nějakého nařízení.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Přespávat na letišti - kde se míjejí tisíce lidí - je samozřejmě a logicky VYSOCE RIZIKOVÉ chování, na to by snad měl stačit selský rozum. Leitmotivem vašeho počínání by měla být snaha ochránit sebe a své okolí a ne se vyhnout karanténě.

Z Vídně jsou vypravovány "záchranné autobusy":

Dobrý den,

příští pátek jsme měli letět přes Katar do Thajska. Aerolinky nabízejí zdarma zrušení rezervace. Nemáte někdo zkušenost s tím, zda je lepší počkat na zrušení letu a z toho plynoucí kompenzace, když je to méně než 14 dní před odletem?

děkuji za komentáře.

Marek

Už jsme trochu dál, tady kompenzace nezískáš. Navíc ten let v provozu bude (ještě se budou vracet lidi z ciziny), takže o něj maximálně přijdeš i peníze.

Díky za komentář

Petr Soukup
  • (upraveno 2020-03-13T14:33:45+01:00)

Dnes osm hodin před odletem přebukovány letenky BUD-SEZ s Turkish. Na listopad. Sice doplatek do aktuální ceny, ale dobrý. Palec nahoru pro Pelikán.

Možná, že kdyby to byl jiný prodejce, tak tam ani poplatek není :) Pelikán si palec nezaslouží, maximálně teda za to, že to zprostředkoval takhle rychle, to pak joooo.

Petr Soukup

Tak jsem to myslel, už jsem s těma penězma pomalu loučil.

Včera jsem si přebookovávala letenky u Pegasus na dnešní let a zpáteční let v úterý na dvou různých rezervacích pro 4 osoby. Stránky fungovaly celkem normálně, jen letenky z Prahy do Istanbulu nešly přebookovat společně se zpátečními letenkami, takže platby probíhaly zvlášť. Termín 16. - 19. 10., vše zaplaceno a předěláno. Do emailu přišlo potvrzení rezervací asi až po hodině a půl, ale všechny lety úplně přeházené, zpáteční let před odletem a u jednoho letu jen jednosměrný let. Hned jsem posílala email na Pegasus@flypgs.com, ale nevím, jestli mi někdy odpoví a hlavně, co s tím. Na platby mám potvrzení, ale kam se obrátit, aby mi lety nastavili správně, takhle jsou nepoužitelné a samozřejmě už to stálo dost peněz. Poradíte? Díky

Dobrý den, mám zaplacenou zpáteční letenku do Bruselu 28.03 u Ryanairu. Se zákazem cestovat mimo ČR je mi jasné, že nikam nepoletím :-D ale jde mi o to, kam se mám obrátit, aby mi vrátili peníze. Na chatu od Ryanairu nikdo nekomunikuje a e-mail jsem nenašla. Jsem moc naivní, když si myslím, že mi automaticky vrátí peníze na účet? :-D

Avatar uživatele divan
  • Přidal se před 5 měs
  • (upraveno 2020-03-13T13:21:09+01:00)

Stejně jako spousty a spousty dalších jsem na tom podobně, jen datum/cíl se mírně liší. Obávám se, že pokud let nebude oficiálně dopravcem zrušen (ten můj nebyl), dopravce nic vracet nebude. Maximálně Vám snad z dobré vůle umožní přebookování na jiný termín bez poplatku za provedení změny.

Avatar uživatele DimikUK
DimikUK

Za 2 tydny uz to nejspis nebude litat protoze nebude zajem. Veril bych tomu ze penize tedy zpatky dostanete.

Avatar uživatele divan
  • Přidal se před 5 měs
  • (upraveno 2020-03-13T14:58:54+01:00)

Tak uplynula hodina od mého příspěvku a už je tu SMS od Ryanairu že let ruší. Můžu si, jak se dalo očekáva, vybrat vrácení peněz nebo přebookování.

Díky všem za odpověď :) Tak to se mi ulevilo a budu čekat sms nebo mail, ze to ruší. Ono nic jiného jim nezbývá. Díky :)

Martin V
  • (upraveno 2020-03-13T08:53:09+01:00)

Celkem zajímavý přístup vedle.

Ludek

Odlet z Vídně.

===========

Dobrý den, mám zakoupenou letenku z Vídně do Jerevanu. Mám nárok na změnu, nebo refundaci protože se nemůžu dostat do Vídně? Díky za info

Petr

Ne, pokud let nebude zrušen.

Moje maminka s babickou maji v neděli odletat na Mauricius. Prestup ve Francii. Zpatky to samé. Chci se zeptat lidí, co tomu víc rozumí, pokud tam doleti v pohode a mezitím nez přiletí, tak Česko třeba nějak uzavře hranice nebo tak.. Dostanou se nějak domu? Nebo co se v takových situacích děje? Musely by v nejhorsim pripade zustat na tom ostrově déle? Jedou s cestovkou a ta let neruší, takze by se penize nevrátily. Děkuji

Ja jsem let vzhledem k tomu, ze je Francie zakazanou rizikovou zemi zrusil. Zalezi vsak, kdy se vrati. Bylo mi doporuceno od KLM to zrusit a vzit si voucher. Prezervovat vzhledem k mnozstvi prerezrovani neni mozne.

Avatar uživatele dedik77
dedik77

I kdyz je Francie zakazana zeme, pozor pokud tam pouze prestupuje v tranzitni zone, tak je to ok. Osobne bych doporucil vse zrusit a skutecne necestovat, zdravi mame jenom jedno.

Avatar uživatele Petr76
Petr76
  • (upraveno 2020-03-13T09:34:17+01:00)

Chápete že jsme momentálně v situaci, kterou nikdo nezažil a ti, kteří se problematikou profesně zabývají, ji znají jen z počítačových simulací? Co bude za týden nebo dva lze jen obtížně předjímat, ale italský scénář není vyloučen.

Berte také v potaz, že by cestovaly BEZ jakéhokoliv cestovního POJIŠTĚNÍ, protože pandemie je obvyklou výlukou z plnění.

Mějte rozum a zůstaňte doma.

Ahoj, mame tuhle sobotu letet do egypta - marsy s Eximem / smartwings. S ohledem na situaci a ze nemuzeme ani byt v karantene nebo nekde skejsnout atd neletime. Nema nekdo zpravy / novinky ohledne tehle destinace? Co vim tak "bohuzel" lety normalne funguji zatim a tak kompenzace asi nehrozi... :-(

lma

No mě aktuálně zrušilo ČSA na 22.3 Madrid-Praha,tak jsem zvědav s čím přijde Student Agency.

Aktuálně jsem v La Línea de la Concepción a je tu naprostý klid vše funguje,žádné omezení!

Načíst všechny komentáře

Virus
Koronavirus COVID-19 a cestování: aktuální doporučení a zákazy
David Eiselt 2020-03-02T12:10:00+01:00 173 komentářů

Mezinárodní očkovací průkaz
Mezinárodní očkovací průkaz
David Eiselt 2020-02-28T12:17:00+01:00 6 komentářů

Co je to očkovací průkaz asi nikomu vysvětlovat nemusíme. Každý Čech už jeden takový dokument vlastní, ale už ne tolik z nás má očkovací průkaz platný i za našimi hranicemi. Pokud pravidelně…

Internet a mapy v telefonu v zahraničí
Jak na internet v zahraničí s eSIM kartou?
David Eiselt 2020-01-21T12:07:00+01:00 17 komentářů

Chcete zůstat připojení k internetu i při svých cestách do zahraničí? Ať už kvůli mapám, dopravním aplikacím či jen pro sdílení vašich zážitků s přáteli a na sociálních sítí? Pak jistě řešíte…

ALL Accor Live Limitless: jak vytěžit maximum?
David Eiselt 2020-01-14T20:20:00+01:00 76 komentářů

Dáváte přednost při svých cestách komfortním hotelům před rodinnými hotýlky či pronájmy v soukromí skrze Airbnb? Pak pokračujte ve čtení, protože vám prozradím, jak na svých cestách bydlím já, jakým…