Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve kterých si budete chtít stůj co stůj vybrat předem konkrétní místo v letadle, je zkrátka hodně. Sepsali jsme proto pro vás návod, jak si vybrat sedadlo v letadle.

Pokud tápete, jaké místo si vlastně vybrat, mrkněte také na článek Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit.

Kde a kdy si můžu vybrat místo v letadle

Výběr míst dnes provedete pouze na webových stránkách aerolinií, se kterými poletíte. Zahrnuje–li váš itinerář více dopravců, pravděpodobně budete muset učinit výběr sedadel na vícekrát. Sedadlo si již nelze vybrat prostřednictvím prodejce, leda za úplatu, která bude vždy vyšší, než když tak učiníte svépomocí.

Ihned po koupi letenky

Po koupi letenky se přihlásíte do Správy rezervace „Manage my booking“ na webu aerolinií a sami si sedadla zvolíte. K tomu budete potřebovat rezervační kód (jak jej získat najdete v článku Kontrola rezervace letenky) a po přihlášení vyhledejte možnost Výběru sedadla „Seat reservation“. Sedadla si vyberete označením, potvrdíte a uhradíte nutný poplatek. Ano, za výběr sedadla se dnes musí platit.

Cenu ovlivňuje jak konkrétní letecká společnost, tak i vzdálenost letu a samozřejmě sedadlo jako takové. Sedadla na letech po Evropě budou levnější, než ty přes oceán a místa u okýnek dražší, než ty do uličky…

Příklad cenových relací za výběr místa u jednotlivých aerolinek:

• Ryanair: 3 – 15 €
  • Air France/KLM: 10 € po Evropě, 20 € u dálkových letů
  • British Airways: 11 € po Evropě, od 40 € u dálkových letů
  • Emirates: 15 – 55 $
  • TAP: 30 – 35 € u dálkových letů, 15 € u letů po Evropě
  • Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, Thai, EVA Air, Korean Air, Air New Zealand, Delta, United, Singapore Airlines, American Airlines (poslední tři jen u dálkových letů) a další: zdarma

Během on–line odbavení

Většina aerolinií umožňuje provést výběr sedadel stále zdarma, a to i u těch, které v případě včasného výběru službu zpoplatňují. Omezeni budete zpravidla na dobu 48–24 hodin před odletem, během které bude dostupný online check–in neboli odbavení přes internet. Zda a v jakém časovém horizontu vaše aerolinka tuto službu nabízí se dozvíte v našich průvodcích aerolinkami.

Bezplatný výběr sedadel provedete téměř u všech aerolinek s výjimkou nízkonákladových společností a ČSA, TAP Portugal, Brussels Airlines a několika dalších.

Během odbavení na letišti

Nejméně jistou variantou je žádost o konkrétní místo při odbavení na letišti. Jednak vám vyhoví jen u těch aerolinek, které stejně sedačku při on–line odbavení nezpoplatňují a jednak budou už všechna dobrá místa rozebrána.

Pokud si však nekoupíte samostatnou letenku, ale rovnou celý zájezd přes cestovní kancelář, pak je většinou check–in na letišti tou jedinou variantou, jak požádat o místo. Případně si lze dokoupit jako prémiovou službu místa v prvních řadách letadla nebo v uličce u nouzových východů.

Přidělení náhodné sedačky zdarma

I přesto, že mnoho aerolinek neumožňuje výběr konkrétního místa zdarma ani během check-inu, aktuálně není na světě žádná aerolinka, která by donutila konkrétní sedačku (místenku) zakoupit. S drobnou výjimkou Ryanairu při cestě s malými dětmi, kdy je nutné sedačku dokoupit.

Je–li vám jedno, kde v letadle budete sedět, nic neřešte a případné výzvy k platbě za sedačku přeskočte, aerolinky vám vždy přiřadí náhodné místo zdarma.

Existují teorie, v jakém přesně časovém období provést online check-in, abyste zvýšili šanci náhodného přidělení místa u okna. Obvykle se traduje, že je online check-in dobré provádět až na poslední chvíli, jelikož aerolinka vždy čeká, zda si oblíbená místa někdo nekoupí a až krátce před uzavřením možnosti online odbavení (většinou 3 nebo 2 hodiny před odletem) náhodně přiřazuje i "lepší" místa u okna.

Praxe je však většinou jiná a záleží na mnoha a mnoha faktorech, především na obsazenosti letu nebo na tom, kolik lidí si vlastně sedačku zaplatilo.

Výjimkou je americká aerolinka Southwest, kde je záhodno dělat check-in naopak co nejdříve, ideálně přesně 24 hodin před od letem. Společnost nepřiděluje konkrétní místa, ale skupiny, podle nichž se do letadla nastupuje. Zde platí přímá úměra, že čím dřív se odbavíte, tím dříve budete nastupovat do letadla.

Pozor na záměrné rozsazování

Velmi častý dotaz od cestovatelů z poslední doby zní, zda budou rozsazeni nebo sedět pospolu. Automaticky vás systém aerolinek vždy usadí společně, ale existují tři výjimky, a to letecké společnosti Ryanair, Wizz Air a Volotea. Tito dopravci záměrně spolucestující rozsazují, aby vás donutili si místa vedle sebe přikoupit.

Závěr

Výběr a rezervace sedadel skutečně není žádná věda. Jen s časem se mění podmínky, kdy z bezplatného benefitu se stává zpoplatněná doplňková služba a brzy tento trend budeme vídat čím dál častěji u vícero leteckých společností.

Ahoj, nevíte, jestli je možné u KLM v rámci zakoupení dvou letenek pouze u jedné odbavit zavazadlo a u druhé cestovat pouze s příručním?

Při výběru letenek na portále KLM to nabízí výběr variant již na začátku. Jde to potom případně změnit?

Děkuji

Ahoj, Ted se snazim udělat check in v ryanairu na zítřejší let a ukazuje se že už nejsou žádná volna sedadla, máte s tim zkušenosti?

Avatar uživatele czechtraveller8
czechtraveller8

jj obcas se takova chybka stane, mista urcite budou, ale treba pockat, za nejakou dobu se sedadla zase objevi, zkus za hodku dve..

Ahojte, chci udělat check-in u Wizzair, je to cca 47 hodin před odletem, ale nikde se mi nezobrazuje náhodné přidělení sedaček, které je zdarma. Pořád mě to tlačí do výběru Sedadla doporučená společností Wizzair nebo Vyberte si místa nyní (obojí zpoplatněno cca 14 EUR), pak platba a poté až zadávání údajů. Nevíte prosím někdo, jak to obejít?

Avatar uživatele Majka
Majka

A jak to dopadlo? Momentálně jsem ve stejné situaci, kdy cca 40 hod. před odletem rovněž nejde projít dál bez toho, aniž by sedadla byla zakoupena. Nechci ani doporučená ani vybíraná sedadla, klidně náhodný výběr.

měla by tam být možnost "vybrat později" , nebo tak nějak

Avatar uživatele Majka
Majka

To si vzpomínám, možná bývalo, teď tam nic takového není . Jen odbavení (check in) později a vrátí tě to úplně zpět bez možnosti pokračování. Nevydržela jsem tyto pokusy a sedadla koupila, abych se proklikala k závěru.

Ještě jsem přemýšlela o možnosti automatický check in, který by byl levnější. Letíme na Korfu a zpět chtějí vytisknutý palubní lístek, což bychom se zase zdržovali. Má někdo s automatickým check inem zkušenost? a jakou? díky

Kdyby to někdo četl v budoucnu, tak doplním, že stačí nechat sedadla nevybrané a potvrdit to. Pak se přiřadí automaticky. 🙂

Zrovna teď to taky řeším. Nejde tu jejich placenou nabídku ,,Pokračovat s doporučením'' přejít, prostě mě to dál nepustí

:-( Takže se asi necháme odbavit až na letišti...

Týká se ta nemožnost přeskočit placenou nabídku webu, mobilní aplikace nebo obou? Čeká mě to zanedlouho...

Chtěla bych koupit letenky od Ryanair v nejlevnějším tarifu jako dárek. Lze potom dokoupit sedadla vedle sebe a zavazadla?

Jan Vidim

ano

Dobrý den, minulý rok jsem si koupila letenku od qatar airways na Phuket. Kvůli pandemii se let neuskutečnil, vyžádala jsem si voucher, který jsem nyní uplatnila pro let na Zanzibar. Při rezervaci mě zaskočil poplatek za sedačku (nikdy dříve jsem u qatar airways za sedačku neplatila)

Jsme 2 dospělí + 2 děti a zakoupení sedačky by tak vyšlo při cestě tam i zpět na cca 200 €

Zde v komentářích jsem se dočetla, že většina leteckých společností poskytuje volbu sedačky zdarma 24/48 hodin před odletem tzn. při check in.

Má již někdo aktuální zkušenost s Qatar airways? Mám obavu, aby letadlo nebylo plné a aby vůbec byla možnost sedět společně s dětmi. Děkuji předem za opověď

Ahoj, chci se prosím zeptat, letíme s Ryanairem a nekoupili jsme si sedadla. Je nám jedno kde budeme sedět. Co však nevím je, kdy se dovím kde budu sedět.

Až na letišti nebo při odbavení? Díky za odpověď. Jarka

Ryanair má odbavení zdarma pouze online (začíná myslím 48 hodin před odletem pokud jste si nezaplatili sedadla a jakmile se odbavíte, tak se dozvíte č. sedadla), pokud se budete odbavovat až na letišti dost si připlatíte.

Ahoj, jak je to s přidělováním sedadel u Lufthansy? Je možné rezervovat sedadla zdarma při checkinu?

Ahoj chci letět poprvé s Wizzair a nevím jak to chodí s výběrem sedadel, vím že výběr sedadel je zpoplatněný. Je možné si nechat přidělit sedadlo zdarma? Díky za odpověd

Kryštof Hájek

Ahoj, jasně, u všech aerolinek je možné volbu sedačky přeskočit a nechat si přidělit náhodné zdarma ;)

Zdravím, ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti s přidělováním sedadel u Levelu. Letíme let ORY-FDF a zpět, mám koupené dvě letenky, je nějaká šance, že při odbavení dostaneme místa vedle sebe, nebo je nutné bookovat sedadla za poplatek? Díky za odpověď.

Rozsazení nehrozí, zejména pak na dálkových linkách :)

Zdravím, máme koupené letenky do LA, přes první aerolinku nám jdou sedadla vybrat nádherne, no už na tom delším letu, t.j. Londýn-LA kde letíme přes New zealand airlanes, mi to stále píše pokud se chci do toho přihlásit tohle:

Service Unavailable

The booking system is not currently available.

Please try again later or call 1‑800‑262‑1234 for assistance.

Kryštof Hájek

To se děje často, pokud je každý let operován jinou leteckou společností. Zkoušela jste sedačky vybrat i přímo přes web Air New Zealand?

áno zkoušela, tam mi to práce u jedné společnosti jde a u druhé mi vypíše že ten servis není dostupný a mám to zkusit později, no zkouším to pořád a nic.

Letíme 4, je teda možné, že ak sedadla nezarezervuju online, tak při odbavovaní budeme sedět spolu? Nebo to mám nejak řešit pres studen agency, odkud teda letenky pochazeji.

Zajímá mě, jak byste chápali toto: Děti do 14 let musí sedět vedle alespoň jedné doprovázející osoby. Náhodné přidělení místa při odbavení tento princip zohledňuje.

Znamená to, že i když počkám až nám budou místa náhodně přidělena, systém nás zcela jistě nerozesadí? (letím já a dvě děti)

Kryštof Hájek

Ano, zůstanete spolu. Jediná aerolinka, která děti a dospělé rozesazuje (resp. donutí vždy dokoupit sedačku pro dospělého) je Ryanair. Všechny ostatní vždy alespoň dítě s dospělým posadí spolu.

Tomáš _1

jen pro info:

nedavno jsem absolvoval VIE-DOH-BKK-DOH-VIE s Qatarem, ihned po zaplacení letenky mi byly automaticky prirazeny mista :) letel jsem sám.

Dobrý den, v létě letíme 4 postarší ženské přes Toronto do Edmontnu s Air Canada. Udělám online check in naráz pro oba lety až do Edmontnu nebo to jsou dva check iny? Budu moci vybrat místa k sezení, případně za kolik? Když se kupovali všechny letenky naráz, mohu udělat jeden check in nebo musím za každou z nás zvlášť?Omlouvám se všem, pro které jsou tyhle dotazy směšné a děkuji těm, kteří pomohou.

Pěkný den Veronika

Avatar uživatele Samuel Kubec
Samuel Kubec

Dobrý den,

pokud je to stejná aerolinka na všechny lety, ano, dá se dělat jeden hromadný online check-in.

Hezký den, S.K.

Dneska už začali záměrně rozsazovat i ČSA - v poloprázdném letadle jsme získali místa za sebou uprostřed :-(

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

To je divne, o tom jsem jeste neslysel.

Pokud jste byli v jedné rezervaci, je to hodně zvláštní.. :-/

Dobrý den, je možno u LEVEL během on-line check-inu provést výběr sedadel zdarma, nebo pouze za poplatek? Nebo si sedadla nevybírat a doufat, že nás nerozsadí. Plánujeme letět Paříž - Martinik 2 dospělý + 2 děti. Děkuji.

Honza Čermák

Dobrý den, kdepak, LEVEL je low cost, zadarmo vám nic nedají, na druhou stranu úmyslně nerozesazují.

Děkuji. Tak asi zarezervujeme, abychom meli u okna :-D

Wizz air nás taky rozesadil, stejně tak Ryanair ale nikdy nebyl problém se v letadle slušně s někým domluvit a prohodit si místa :-) Taky už se nám to stalo obráceně, že někdo přišel jestli si můžeme přesednout apod. Jde jen o slušnost a na to jaké trefíte lidi.

Avatar uživatele curil007
curil007

Dobrý den, když si objednám letenky přes Qatar airways tak je tam vždy uvedena cena v Euro, je nutné mít euroúčet nebo lze po provedení rezervace zaplatit převodem kartou na účet Qatar airways??? Děkuji za odpověď, Patrik

Kryštof Hájek

Dobrý den, můžete samozřejmě platit jakoukoliv kartou. Nebo si vybrat místa při online check-inu 48 hodin před odletem zdarma.

Avatar uživatele niemandos_1
niemandos_1

Tak on nehledá jak zaplatit místa, ale jak zaplatit letenku :-) Ale takový dotaz na úrovni žáčka první třídy hned tak nevidíš.

Musíte uhradit letenky kartou online, vaše banka vám přepočte koruny na eura dle jejich kurzu.

Dobrý den, mám v plánu letět se skupinou přátel s Qatar airways na koh Samui, bude nás cca 15, na stránkách Qatar airways jsem našel, že je možná skupinová rezervace, ale když chci začít rezervaci tak nejde zadat více jak 7 nebo 9 osob, nevíte kde bych to mohl najít??? Děkuji za odpověď, Patrik

Liborek

To je normální. Group tickety se obvykle dělají přes rezervační centrum dané aerolinky telefonicky nebo přes email, případně ti to může zařídit nějaká letenková společnost.

Avatar uživatele curil007
curil007

Díky Libore, koukal jsem, že to dělá student agency, tak to zkusím přes ně, ještě jednou děkuji

Dobrý deň, budete vedieť niekto poradiť? Cez spoločnosť gotogate sme kúpili s manželkou letenky s Qatar Airways do Vietnamu. Pri mojej letenke som urobil chybu v mene. Spojili sme sa so spoločnosťou gotogate a požiadali o pomoc pri riešení problému. Výsledok ma prekvapil. Chybu nie je možné opraviť za žiadny poplatok. Poradili nám zrušiť letenku za 475 EUR. To mi ale nedáva zmysel, prečo by som mal rušiť letenku za 475 EUR a kupovať novú bez akejkoľvek zľavy za plnú cenu. Poraďte ako problém vyriešiť?

• (upraveno 2018-12-09T15:33:47+01:00)

Napsali ti to správně... Můžeš to zkusit přímo na QR, ti tě ale odkážou zpět na prodejce a jsi v (|). Pokud to tedy není chyba typu změny jednoho písmena atd. Nechci sypat sůl do rány, ale https://1url.cz/KMoy9

A ze stejného soudku G2G https://1url.cz/KMoyn

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Komu není rady, tomu není pomoci.

Martin Š

Jsem se SmartWings v Dubaji a vzhledem ke své výšce bych chtěl mít sedadlo u uličky. Vzhledem k tomu, že letíme ve dvou tak je pravděpodobnější, že nám přidělí místo u okýnka a uprostřed. Když jsem letěl sem tak jsem při on-line check in změnil za 15 eur místo u okýnka za místo u uličky (prostřední místo pro spolucestujícího jsem neměnil). Mělo to i tu výhodu, že k nám pak už nikoho jiného nedali i když byl let téměř plný. Bohužel na let z Dubaje nejde on-line check in, ale až na letišti. Mohu změnit (vybrat) místo při chceck in na letišti nebo musím zakoupit místa předem přes smartwings?

Honza Čermák

Ahoj, na letišti stačí slušně požádat a pokud bude místo, vyjdou ti vstříc kolikrát i bez poplatku.

Načíst všechny komentáře

Black Friday slevy cestování
Přehled Black Friday slev 2021 pro cestovatele
David Eiselt 2021-11-26T10:06:00+01:00 0 komentářů

Černý pátek je obdobím, kdy se nejrůznější prodejci snaží ukořistit co nejvíce peněz z vašich peněženek. My jsme tu proto, abychom vám poradili, kdo to s vámi myslí alespoň částečně dobře a služby z…

Bitcoin v cestování
Invia umožní nákup zájezdů pomocí kryptoměn
David Eiselt 2021-11-24T14:00:00+01:00 0 komentářů

Invia Group v čele s cestovní agenturou Invia.cz umožní od příštího roku 2022 platit za zájezdy a jiné služby prostřednictvím nejrůznějších kryptoměn v čele s Bitcoinem. Jedná se tak o prvního…

Aplikace Covid Pass
Nefunguje Tečka pro Covid certifikát - co dělat?
David Eiselt 2021-11-22T12:04:00+01:00 19 komentářů

Spolehlivost vládní aplikace Tečka zdá se jaksi pokulhává a aktuálně se všichni občané Česka setkávají s její nefunkčností. Co dělat, když Tečka nefunguje? Národní agentura pro komunikační a…

Večerní Drážďany
Drážďany a další města v Sasku i Bavorsku ruší vánoční trhy
David Eiselt 2021-11-20T11:02:00+01:00 0 komentářů

Na mírnější druh lockdownu přejde od pondělí 22.11.2021 německé Sasko. Dojde k uzavření klubů, barů a dalších kulturních zařízení. Pro neočkované platí zákaz nočního vycházení. Opatření se bohužel…