Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve kterých si budete chtít stůj co stůj vybrat předem konkrétní místo v letadle, je zkrátka hodně. Sepsali jsme proto pro vás návod, jak si vybrat sedadlo v letadle.

Pokud tápete, jaké místo si vlastně vybrat, mrkněte také na článek Nejlepší místa v letadle a které sedadlo si zvolit.

Kde a kdy si můžu vybrat místo v letadle

Výběr míst dnes provedete pouze na webových stránkách aerolinií, se kterými poletíte. Zahrnuje–li váš itinerář více dopravců, pravděpodobně budete muset učinit výběr sedadel na vícekrát. Sedadlo si již nelze vybrat prostřednictvím prodejce, leda za úplatu, která bude vždy vyšší, než když tak učiníte svépomocí.

Ihned po koupi letenky

Po koupi letenky se přihlásíte do Správy rezervace „Manage my booking“ na webu aerolinií a sami si sedadla zvolíte. K tomu budete potřebovat rezervační kód (jak jej získat najdete v článku Kontrola rezervace letenky) a po přihlášení vyhledejte možnost Výběru sedadla „Seat reservation“. Sedadla si vyberete označením, potvrdíte a uhradíte nutný poplatek. Ano, za výběr sedadla se dnes musí platit.

Cenu ovlivňuje jak konkrétní letecká společnost, tak i vzdálenost letu a samozřejmě sedadlo jako takové. Sedadla na letech po Evropě budou levnější, než ty přes oceán a místa u okýnek dražší, než ty do uličky…

Příklad cenových relací za výběr místa u jednotlivých aerolinek:

• Ryanair: 3 – 15 €
  • Air France/KLM: 10 € po Evropě, 20 € u dálkových letů
  • British Airways: 11 € po Evropě, od 40 € u dálkových letů
  • Emirates: 15 – 55 $
  • TAP: 30 – 35 € u dálkových letů, 15 € u letů po Evropě
  • Turkish Airlines, Qatar Airways, Virgin Atlantic, Thai, EVA Air, Korean Air, Air New Zealand, Delta, United, Singapore Airlines, American Airlines (poslední tři jen u dálkových letů) a další: zdarma

Během on–line odbavení

Většina aerolinií umožňuje provést výběr sedadel stále zdarma, a to i u těch, které v případě včasného výběru službu zpoplatňují. Omezeni budete zpravidla na dobu 48–24 hodin před odletem, během které bude dostupný online check–in neboli odbavení přes internet. Zda a v jakém časovém horizontu vaše aerolinka tuto službu nabízí se dozvíte v našich průvodcích aerolinkami.

Bezplatný výběr sedadel provedete téměř u všech aerolinek s výjimkou nízkonákladových společností a ČSA, TAP Portugal, Brussels Airlines a několika dalších.

Během odbavení na letišti

Nejméně jistou variantou je žádost o konkrétní místo při odbavení na letišti. Jednak vám vyhoví jen u těch aerolinek, které stejně sedačku při on–line odbavení nezpoplatňují a jednak budou už všechna dobrá místa rozebrána.

Pokud si však nekoupíte samostatnou letenku, ale rovnou celý zájezd přes cestovní kancelář, pak je většinou check–in na letišti tou jedinou variantou, jak požádat o místo. Případně si lze dokoupit jako prémiovou službu místa v prvních řadách letadla nebo v uličce u nouzových východů.

Přidělení náhodné sedačky zdarma

I přesto, že mnoho aerolinek neumožňuje výběr konkrétního místa zdarma ani během check-inu, aktuálně není na světě žádná aerolinka, která by donutila konkrétní sedačku (místenku) zakoupit. S drobnou výjimkou Ryanairu při cestě s malými dětmi, kdy je nutné sedačku dokoupit.

Je–li vám jedno, kde v letadle budete sedět, nic neřešte a případné výzvy k platbě za sedačku přeskočte, aerolinky vám vždy přiřadí náhodné místo zdarma.

Existují teorie, v jakém přesně časovém období provést online check-in, abyste zvýšili šanci náhodného přidělení místa u okna. Obvykle se traduje, že je online check-in dobré provádět až na poslední chvíli, jelikož aerolinka vždy čeká, zda si oblíbená místa někdo nekoupí a až krátce před uzavřením možnosti online odbavení (většinou 3 nebo 2 hodiny před odletem) náhodně přiřazuje i "lepší" místa u okna.

Praxe je však většinou jiná a záleží na mnoha a mnoha faktorech, především na obsazenosti letu nebo na tom, kolik lidí si vlastně sedačku zaplatilo.

Výjimkou je americká aerolinka Southwest, kde je záhodno dělat check-in naopak co nejdříve, ideálně přesně 24 hodin před od letem. Společnost nepřiděluje konkrétní místa, ale skupiny, podle nichž se do letadla nastupuje. Zde platí přímá úměra, že čím dřív se odbavíte, tím dříve budete nastupovat do letadla.

Pozor na záměrné rozsazování

Velmi častý dotaz od cestovatelů z poslední doby zní, zda budou rozsazeni nebo sedět pospolu. Automaticky vás systém aerolinek vždy usadí společně, ale existují tři výjimky, a to letecké společnosti Ryanair, Wizz Air a Volotea. Tito dopravci záměrně spolucestující rozsazují, aby vás donutili si místa vedle sebe přikoupit.

Závěr

Výběr a rezervace sedadel skutečně není žádná věda. Jen s časem se mění podmínky, kdy z bezplatného benefitu se stává zpoplatněná doplňková služba a brzy tento trend budeme vídat čím dál častěji u vícero leteckých společností.

Zdravím, máme koupené letenky do LA, přes první aerolinku nám jdou sedadla vybrat nádherne, no už na tom delším letu, t.j. Londýn-LA kde letíme přes New zealand airlanes, mi to stále píše pokud se chci do toho přihlásit tohle:

Service Unavailable

The booking system is not currently available.

Please try again later or call 1‑800‑262‑1234 for assistance.

Kryštof Hájek

To se děje často, pokud je každý let operován jinou leteckou společností. Zkoušela jste sedačky vybrat i přímo přes web Air New Zealand?

áno zkoušela, tam mi to práce u jedné společnosti jde a u druhé mi vypíše že ten servis není dostupný a mám to zkusit později, no zkouším to pořád a nic.

Letíme 4, je teda možné, že ak sedadla nezarezervuju online, tak při odbavovaní budeme sedět spolu? Nebo to mám nejak řešit pres studen agency, odkud teda letenky pochazeji.

Zajímá mě, jak byste chápali toto: Děti do 14 let musí sedět vedle alespoň jedné doprovázející osoby. Náhodné přidělení místa při odbavení tento princip zohledňuje.

Znamená to, že i když počkám až nám budou místa náhodně přidělena, systém nás zcela jistě nerozesadí? (letím já a dvě děti)

Kryštof Hájek

Ano, zůstanete spolu. Jediná aerolinka, která děti a dospělé rozesazuje (resp. donutí vždy dokoupit sedačku pro dospělého) je Ryanair. Všechny ostatní vždy alespoň dítě s dospělým posadí spolu.

Tomáš

jen pro info:

nedavno jsem absolvoval VIE-DOH-BKK-DOH-VIE s Qatarem, ihned po zaplacení letenky mi byly automaticky prirazeny mista :) letel jsem sám.

Dobrý den, v létě letíme 4 postarší ženské přes Toronto do Edmontnu s Air Canada. Udělám online check in naráz pro oba lety až do Edmontnu nebo to jsou dva check iny? Budu moci vybrat místa k sezení, případně za kolik? Když se kupovali všechny letenky naráz, mohu udělat jeden check in nebo musím za každou z nás zvlášť?Omlouvám se všem, pro které jsou tyhle dotazy směšné a děkuji těm, kteří pomohou.

Pěkný den Veronika

Avatar uživatele Samuel Kubec
Samuel Kubec

Dobrý den,

pokud je to stejná aerolinka na všechny lety, ano, dá se dělat jeden hromadný online check-in.

Hezký den, S.K.

Dneska už začali záměrně rozsazovat i ČSA - v poloprázdném letadle jsme získali místa za sebou uprostřed :-(

Avatar uživatele Marek Sourak
Marek Sourak

To je divne, o tom jsem jeste neslysel.

Pokud jste byli v jedné rezervaci, je to hodně zvláštní.. :-/

Dobrý den, je možno u LEVEL během on-line check-inu provést výběr sedadel zdarma, nebo pouze za poplatek? Nebo si sedadla nevybírat a doufat, že nás nerozsadí. Plánujeme letět Paříž - Martinik 2 dospělý + 2 děti. Děkuji.

Honza Čermák

Dobrý den, kdepak, LEVEL je low cost, zadarmo vám nic nedají, na druhou stranu úmyslně nerozesazují.

Děkuji. Tak asi zarezervujeme, abychom meli u okna :-D

Wizz air nás taky rozesadil, stejně tak Ryanair ale nikdy nebyl problém se v letadle slušně s někým domluvit a prohodit si místa :-) Taky už se nám to stalo obráceně, že někdo přišel jestli si můžeme přesednout apod. Jde jen o slušnost a na to jaké trefíte lidi.

Avatar uživatele curil007
curil007

Dobrý den, když si objednám letenky přes Qatar airways tak je tam vždy uvedena cena v Euro, je nutné mít euroúčet nebo lze po provedení rezervace zaplatit převodem kartou na účet Qatar airways??? Děkuji za odpověď, Patrik

Kryštof Hájek

Dobrý den, můžete samozřejmě platit jakoukoliv kartou. Nebo si vybrat místa při online check-inu 48 hodin před odletem zdarma.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

Tak on nehledá jak zaplatit místa, ale jak zaplatit letenku :-) Ale takový dotaz na úrovni žáčka první třídy hned tak nevidíš.

Musíte uhradit letenky kartou online, vaše banka vám přepočte koruny na eura dle jejich kurzu.

Dobrý den, mám v plánu letět se skupinou přátel s Qatar airways na koh Samui, bude nás cca 15, na stránkách Qatar airways jsem našel, že je možná skupinová rezervace, ale když chci začít rezervaci tak nejde zadat více jak 7 nebo 9 osob, nevíte kde bych to mohl najít??? Děkuji za odpověď, Patrik

Liborek

To je normální. Group tickety se obvykle dělají přes rezervační centrum dané aerolinky telefonicky nebo přes email, případně ti to může zařídit nějaká letenková společnost.

Avatar uživatele curil007
curil007

Díky Libore, koukal jsem, že to dělá student agency, tak to zkusím přes ně, ještě jednou děkuji

Dobrý deň, budete vedieť niekto poradiť? Cez spoločnosť gotogate sme kúpili s manželkou letenky s Qatar Airways do Vietnamu. Pri mojej letenke som urobil chybu v mene. Spojili sme sa so spoločnosťou gotogate a požiadali o pomoc pri riešení problému. Výsledok ma prekvapil. Chybu nie je možné opraviť za žiadny poplatok. Poradili nám zrušiť letenku za 475 EUR. To mi ale nedáva zmysel, prečo by som mal rušiť letenku za 475 EUR a kupovať novú bez akejkoľvek zľavy za plnú cenu. Poraďte ako problém vyriešiť?

• (upraveno 2018-12-09T15:33:47+01:00)

Napsali ti to správně... Můžeš to zkusit přímo na QR, ti tě ale odkážou zpět na prodejce a jsi v (|). Pokud to tedy není chyba typu změny jednoho písmena atd. Nechci sypat sůl do rány, ale https://1url.cz/KMoy9

A ze stejného soudku G2G https://1url.cz/KMoyn

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Komu není rady, tomu není pomoci.

Martin Š

Jsem se SmartWings v Dubaji a vzhledem ke své výšce bych chtěl mít sedadlo u uličky. Vzhledem k tomu, že letíme ve dvou tak je pravděpodobnější, že nám přidělí místo u okýnka a uprostřed. Když jsem letěl sem tak jsem při on-line check in změnil za 15 eur místo u okýnka za místo u uličky (prostřední místo pro spolucestujícího jsem neměnil). Mělo to i tu výhodu, že k nám pak už nikoho jiného nedali i když byl let téměř plný. Bohužel na let z Dubaje nejde on-line check in, ale až na letišti. Mohu změnit (vybrat) místo při chceck in na letišti nebo musím zakoupit místa předem přes smartwings?

Honza Čermák

Ahoj, na letišti stačí slušně požádat a pokud bude místo, vyjdou ti vstříc kolikrát i bez poplatku.

Letěli jsme s Ryanair s dětmi a nabídlo mi to rezervaci sedadel pro děti a jednoho dospělého zdarma. To mi přijde rozumné, kdyby se někdo obával, zda můžou rozesadit malé děti různě po letadle (když nechce příplatek). Doplatila jsem myslím dalšího dospělého a byli jsme v jedné řadě. Jak je to věkově jsem nezkoumala (do jakého věku to nabídne ty sedadla zdarma).

Tak je to trochu jinak, pamatuju si to blbě, ale za děti se neplatí:-) .... Pro dospělé, kteří cestují s dětmi mladšími 12 let (kromě kojenců) – pro dospělého, který si rezervuje letenku je nyní povinností zaplatit jedno sedadlo, aby dětem v jeho rezervaci mohla být přidělena sedadla zdarma. Maximální počet dětí na jednoho dospělého a jednu rezervaci, které dostanou přidělena sedadla zdarma, je čtyři. Žádný další dospělý či mladistvý cestující v této rezervaci nebude povinen rezervovat si sedadlo, pokud se tak sami nerozhodnou.

U Ryanairu nikdy není nic zdarma :) Zatímco sedadlo stojí 90 Kč, u dospělého, který letí s dětmi, stojí 140 Kč :)

Avatar uživatele Randy
Randy
  • (upraveno 2018-10-31T14:44:16+01:00)

Info k Singapore Airlines - pokud máte nižší rez.třídu, placený seating si dokoupíte jen na call centru v Amsterdamu.. jinde to nejde.

Přidávám zkušenost s LOTem. Letěli jsme se ženou Praha - LA s mezipřistáním ve Varšavě. kratší let z Prahy byl OK, posadili nás spolu. U delšího letu z a do LA nás rozsadili za sebe, pár sedadel tam ještě bylo na výběr (první minuta check-inu), ale žádné vedle sebe. Na letišti jsem poprosil, jestli by nás neposadili k sobě a nebyl problém, takže hádám že také rozsazují naschvál nebo mají opravdu špatný algoritmus.

Pokud Vám nejde rezervace online, je možný, že máte více let. společností v tripu. Zkoušel jsem u Singapore Air. a musel jsem nakonec volat na pobočku, kde jsem rezervaci udělal online.

Vždy pokud něco nejde, lepší napsat (zavolat) na tuzemskou pobočku aerolinek.

Dobrý den, nevíte někdo jak si bloknout sedadla u Qatar airways? Letenky koupeny přes Student Agency, na stránkách Qataru přes opakované zadávání rezervačního kódu hláška neplatný kód ve správě rezervací.

Mrkni sem https://www.cestujlevne.com/blog...e-letenek, zadáváš kód pro GDS, nikoliv aerolinku. Ten zjistíš z viewtripu.

Dobrý den, v květnu jsem koupila 2 zpáteční letenky Praha - Malta na září/říjen. Po zaplacení a rezervaci mi přišel 6-ti místný kód -přes společnost Student Agency, který normálně funguje na viewtrip.com. Chtěla bych si vybrat sedadla, ale přes Student Agency to nejde. Tam mi poradili, ať to zkusím přímo na webu aerolinek, cituji: "Můžete se zkusit přihlásit pod kodem JOLETS přímo na webu letecké společnosti do své rezervace a zkusit si tam zavazadla vybrat. Pokud to nebude možné, můžete se na sedadlech domluvit přímo na letišti při odbavení." Na webu Air Malta, se kterou letíme, fakt netuším, kde a jak se mám přihlásit. V sekci "manage" ->"manage online booking" se neumím přihlásti a v sekci "manage" -> "seat selection" ani taková možnost není. Můžete mi prosím nějak poradit? Nebo to zkrátka mám zkusit až v den odletu při odbavení?

Kryštof Hájek

Vybrat opravdu půjde jen přes sekci "Manage online booking": https://reservations.airmalta.co...Search.do, pokud otevřete viewtrip, mělo by pod názvem aerolinky být ještě jiné "číslo potvrzení", zkuste vepsat to.

Stejně mi to nefunguje, stále píšou "We are unable to process your booking online." Ale i tak díky za ochotu.

Avatar uživatele Venedet
Venedet

Dobrý den,

AirMalta nemá bohužel z Prahy zprovozněný online booking, místo dostanete až při odbavení na letišti v Praze. Zpátky je to už ok.

Liborek

Online booking Air Malta samozřejmě má, myslíte online checkin :-)

Místo se dá určitě vybrat předem přes manage my booking (vybíral jsem si ho před několika týdny), jen počítejte s tím, že výběr bude pravděpodobně zpoplatněn (v závislosti na knihovací třídě).

Dobry den,poletim s Jet2 a letenku mam jiz koupenou.Nikdy jsem neresila rezervaci sedadel dopredu,je mi jedno kde budu sedet.Ale ted jsem koukala,ze letadlo je jiz plne obsazene krome asi 4-5 mist tech rozmernejsich.Mozna je muj dotaz hloupy,ale jde mi o to,pokud si jedno z tech sedadel nezarezervuji,je mozne,ze mi na letisti reknou,ze nepoletim?Ze pro me uz nemaji misto?Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, ne, to není možné :) Až se budete odbavovat (nezapomeňte, že tak musíte učinit online, na letišti byste platila zbytečné poplatky navíc), systém vám přidělí náhodou sedačku zdarma, kterou pak budete mít vyznačenou na palubní vstupence. Plánek aktuální obsazenosti můžete s klidem ignorovat.

Přes Qatary Praha-Bangkok. Přihlášení do rezervačního systému 30 vteřin po otevření. Téměř celé letadlo již bylo booknuté automaticky. Zbývalo asi 7 sedadel (každé v jiné řadě) pro změnu. Při cestě zpět to samé. Přitom ale Z Doha do Prahy nás všechny rozsadili po letadle včetně 6 letého syna. Hodně dlouho jsem špačkoval v Bangkoku, aby s tim něco udělali. Pořád kroutili hlavou, jako že už to nejde. Při nástupu do letedla nám v Doha roztrhali letenky a dali nás dohromady. Kdybych se neozval tak mám ale asi smůlu. Takže ten on-line 48 nebo 24 hod před je k ničemu. Pokud tedy neletí někdo sám, kdy se můžete přehodit třeba z prostředka do uličky.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

To jako tvrdíš z jedné zkušenosti. To je vtip týdne.

Pro informaci, Qatar je jedna z mála společností, u kterých lze seating zdarma po celou dobu od zakoupení letenky do odletu. Není nutno čekat na online checkin.

Petro, kde prosím mohu booknout sedačku před on-line checkinem?

Dobrý den, takže pokud nepotřebuji s partnerem místenky, tak mohu u Alitalie počítat, že budeme sedět vedle sebe? Děkuji.

Ano, jak je psáno výše – prakticky vždy budete sedět vedle sebe, pokud nepůjde mezi posledními 5 % cestujících k odbavení. Místenky ale budete mít vždy, každý má přidělené pevné sedadlo buď vlastním výběrem nebo automaticky.

Načíst všechny komentáře

Zakázané věci do letadla a co nesmí do příručního zavazadla
David Eiselt 2019-10-04T15:06:00+02:00 7 komentářů

Z důvodu bezpečnosti letecké dopravy je přeprava některých předmětů omezena či zcela zakázána. Pojďme se podívat na seznam věcí, které bychom si s sebou do letadla určitě brát neměli. Co do…

Jak si poprvé půjčit auto v zahraničí
Kryštof Hájek 2019-09-05T09:21:00+02:00 42 komentářů

Na světě existuje spousta destinací, kde to bez půjčeného auta prostě není ono. Ať už chcete poznávat přírodní krásy USA, vydat se napříč Novým Zélandem či Jižní Afrikou, nebo zkrátka jen chcete být…

Kde hledat nejlevnější letenky?
David Eiselt 2019-08-29T14:32:00+02:00 52 komentářů

Žádná správná cestovatelská diskuze se neobejde bez typické otázky „Kde koupím nejlevnější letenky do…?“. Bohužel zejména ve facebookových skupinách, ale i na mnoha webových portálech se dočtete…

Odbavené zavazadlo – cena, váha a rozměry
Kryštof Hájek 2019-08-15T11:57:34+02:00 0 komentářů

I přes trend poslední doby, kdy čím dál více cestovatelů létá jen s příručními zavazadly, se stále najde mnoho lidí, kteří se omezovat nechtějí a rádi si s sebou na dovolenou přibalí více…