Jak si rezervovat sedadlo v letadle?

Napsal

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve kterých si budete chtít stůj co stůj vybrat předem konkrétní místo v letadle, je zkrátka hodně. Sepsali jsme proto pro vás návod, jak si vybrat sedadlo v letadle.

Kde a kdy si můžu vybrat místo v letadle

Výběr míst dnes provedete pouze na webových stránkách aerolinií, se kterými poletíte. Zahrnuje–li váš itinerář více dopravců, pravděpodobně budete muset učinit výběr sedadel na vícekrát. Sedadlo si již nelze vybrat prostřednictvím prodejce, leda za úplatu, která bude vždy vyšší, než když tak učiníte svépomocí.

Ihned po koupi letenky

Po koupi letenky se přihlásíte do Správy rezervace „Manage my booking“ na webu aerolinií a sami si sedadla zvolíte. K tomu budete potřebovat rezervační kód (jak jej získat najdete v článku Kontrola rezervace letenky) a po přihlášení vyhledejte možnost Výběru sedadla „Seat reservation“. Sedadla si vyberete označením, potvrdíte a uhradíte nutný poplatek. Ano, za výběr sedadla se dnes musí platit.

Cenu ovlivňuje jak konkrétní letecká společnost, tak i vzdálenost letu a samozřejmě sedadlo jako takové. Sedadla na letech po Evropě budou levnější, než ty přes oceán a místa u okýnek dražší, než ty do uličky…

Příklad cenových relací za výběr místa u jednotlivých aerolinek:

• Ryanair: 3 – 15 €
  • Lufthansa: 10 € po Evropě, 30 € u dálkových letů
  • Air France/KLM: 10 € po Evropě, 20 € u dálkových letů
  • British Airways: 11 € po Evropě, od 40 € u dálkových letů
  • Emirates: 15 – 55 $

Je–li vám prakticky jedno, kde v letadle budete sedět, nic neřešte a případné výzvy k platbě za sedačku přeskočte, protože aerolinky vám vždy přiřadí náhodné sedadlo zdarma.

Během on–line odbavení

Většina aerolinií umožňuje provést výběr sedadel stále zdarma, a to i u těch, které v případě včasného výběru službu zpoplatňují. Omezeni budete zpravidla na dobu 48–24 hodin před odletem, během které bude dostupný online check–in neboli odbavení přes internet. Zda a v jakém časovém horizontu vaše aerolinka tuto službu nabízí se dozvíte v našich průvodcích aerolinkami.

Bezplatný výběr sedadel provedete téměř u všech aerolinek s výjimkou nízkonákladových společností a ČSA, TAP Portugal, Brussels Airlines a několika dalších.

Během odbavení na letišti

Nejméně jistou variantou je žádost o konkrétní místo při odbavení na letišti. Jednak vám vyhoví jen u těch aerolinek, které stejně sedačku při on–line odbavení nezpoplatňují a jednak budou už všechna dobrá místa rozebrána.

Pokud si však nekoupíte samostatnou letenku, ale rovnou celý zájezd přes cestovní kancelář, pak je většinou check–in na letišti tou jedinou variantou, jak požádat o místo. Případně si lze dokoupit jako prémiovou službu místa v prvních řadách letadla nebo v uličce u nouzových východů.

Pozor na záměrné rozsazování

Velmi častý dotaz od cestovatelů z poslední doby zní, zda budou rozsazeni nebo sedět pospolu. Automaticky vás systém aerolinek vždy usadí společně, ale existují tři výjimky, a to letecké společnosti Ryanair, Wizz Air a Volotea. Tito dopravci záměrně spolucestující rozsazují, aby vás donutili si místa vedle sebe přikoupit.

Závěr

Výběr a rezervace sedadel skutečně není žádná věda. Jen s časem se mění podmínky, kdy z bezplatného benefitu se stává zpoplatněná doplňková služba a brzy tento trend budeme vídat čím dál častěji u vícero leteckých společností.

Dobrý den, v květnu jsem koupila 2 zpáteční letenky Praha - Malta na září/říjen. Po zaplacení a rezervaci mi přišel 6-ti místný kód -přes společnost Student Agency, který normálně funguje na viewtrip.com. Chtěla bych si vybrat sedadla, ale přes Student Agency to nejde. Tam mi poradili, ať to zkusím přímo na webu aerolinek, cituji: "Můžete se zkusit přihlásit pod kodem JOLETS přímo na webu letecké společnosti do své rezervace a zkusit si tam zavazadla vybrat. Pokud to nebude možné, můžete se na sedadlech domluvit přímo na letišti při odbavení." Na webu Air Malta, se kterou letíme, fakt netuším, kde a jak se mám přihlásit. V sekci "manage" ->"manage online booking" se neumím přihlásti a v sekci "manage" -> "seat selection" ani taková možnost není. Můžete mi prosím nějak poradit? Nebo to zkrátka mám zkusit až v den odletu při odbavení?

Kryštof Hájek

Vybrat opravdu půjde jen přes sekci "Manage online booking": https://reservations.airmalta.co...Search.do, pokud otevřete viewtrip, mělo by pod názvem aerolinky být ještě jiné "číslo potvrzení", zkuste vepsat to.

Stejně mi to nefunguje, stále píšou "We are unable to process your booking online." Ale i tak díky za ochotu.

Dobry den,poletim s Jet2 a letenku mam jiz koupenou.Nikdy jsem neresila rezervaci sedadel dopredu,je mi jedno kde budu sedet.Ale ted jsem koukala,ze letadlo je jiz plne obsazene krome asi 4-5 mist tech rozmernejsich.Mozna je muj dotaz hloupy,ale jde mi o to,pokud si jedno z tech sedadel nezarezervuji,je mozne,ze mi na letisti reknou,ze nepoletim?Ze pro me uz nemaji misto?Dekuji

Kryštof Hájek

Dobrý den, ne, to není možné :) Až se budete odbavovat (nezapomeňte, že tak musíte učinit online, na letišti byste platila zbytečné poplatky navíc), systém vám přidělí náhodou sedačku zdarma, kterou pak budete mít vyznačenou na palubní vstupence. Plánek aktuální obsazenosti můžete s klidem ignorovat.

Přes Qatary Praha-Bangkok. Přihlášení do rezervačního systému 30 vteřin po otevření. Téměř celé letadlo již bylo booknuté automaticky. Zbývalo asi 7 sedadel (každé v jiné řadě) pro změnu. Při cestě zpět to samé. Přitom ale Z Doha do Prahy nás všechny rozsadili po letadle včetně 6 letého syna. Hodně dlouho jsem špačkoval v Bangkoku, aby s tim něco udělali. Pořád kroutili hlavou, jako že už to nejde. Při nástupu do letedla nám v Doha roztrhali letenky a dali nás dohromady. Kdybych se neozval tak mám ale asi smůlu. Takže ten on-line 48 nebo 24 hod před je k ničemu. Pokud tedy neletí někdo sám, kdy se můžete přehodit třeba z prostředka do uličky.

Avatar uživatele niemandos
niemandos

To jako tvrdíš z jedné zkušenosti. To je vtip týdne.

Dobrý den, takže pokud nepotřebuji s partnerem místenky, tak mohu u Alitalie počítat, že budeme sedět vedle sebe? Děkuji.

Ano, jak je psáno výše – prakticky vždy budete sedět vedle sebe, pokud nepůjde mezi posledními 5 % cestujících k odbavení. Místenky ale budete mít vždy, každý má přidělené pevné sedadlo buď vlastním výběrem nebo automaticky.

Dobry den,

nevi nekdo jak to funguje kdyz si zde zakoupim letenku a napr. Se zdravotnich duvodu bych nemohl odcestovat tak jestli budu moci letenku stornovat.

Dekuji

Jan Čermák

Dobrý den,

jak tahle otázka souvisí s výběrem místa v letadle?

Obecná odpověď - letenky nejdou zrušit. Můžete doufat v posun času odletu, či zrušení ze strany letecké společnosti a získat tak refund.

Někteří prodejci nabízejí při nákupu letenek pojištění zrušení cesty ze zdravotních důvodů. Další alternativou jsou různé flexi balíčky leteckých společností, které umí rozumnou změnu jména či data.

Avatar uživatele 1000lenka
1000lenka

Chtěla sem se zeptat na rezervaci letenky,abych byla na křídle-zdravotní důvody,zajezd koupen přes Čedok,díky.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Musíte to řešit s tou aerolinkou se kterou poletíte, což nikdo z nás netuší která to je.

Popřípadě se obraťte na Čedok.

V tomto případě vždy přes cestovní kancelář.

Britsky regulator nyni vede setreni proti 10 spolecnostem, u kterych lze statisticky prokazat, ze nahodne pridelovani nechtenych mist (B a E) a rozesazeni cestujicich neni nikterak nahodne. Mezi spolecnostmi, u nichz se takove jednani prokazalo je samozrejme Ryanair.

Letela jsem mesic zpatky s Wizzem a taky nas rozsadil. Volne mista v letadle, kam by nas system mohl priradit jeste byly, takze tvrdim, ze jejich rozsazeni bylo zamerne.

Avatar uživatele Katka
Katka

Vcera to iste, vela volnych miest a velke mnozstvo parov okolo porozsadzovanych. Aspon posadka bola fajn a dovolili ludom popresadzat sa na volne miesta, aby sedeli vedla seba.

Ak ponúka letecká spoločnosť sedadlá zdarma ,čo je stále vo veľa prípadoch, ani napr.Pelikan nič neúčtuje za ich rezerváciu. Stačí zavolať alebo napísať :) že to chcete....

Kryštof Hájek

Tak pokud aerolinka nabízí sedadla zdarma sama, je rychlejší si je vybrat přímo přes web aerolinky, než se dohadovat s prostředníkem :)

1/ Letěl jsem na začátku května se SAS CPH-PRG a sedadlo jsem si mohl zdarma vybrat u el. checkinu na letišti.

2/ Nevíte, jestli rozesazování u Ryanair je i pokud si koupím přes Kiwi.com?

Kryštof Hájek

Nezáleží na tom, u koho si letenku koupíte, rozesazování je praktikováno takřka vždy. Nehledě na to, že letenka přes Kiwi bude nejspíš o dost dražší než přímo přes Ryanair.

Díky za doplnění SASu, mrkneme na to.

Ano, Ryanair tě rozsadí vždy, i když koupíš letenky přes prostředníka, což fakt nedoporučujeme :) Kiwi tě natáhne o 30 % navíc.

Tehda jsem to koupil přes Kiwi.com z časových důvodů. Po té jsem se díval na ceny u Ryanairu a ten rozdíl byl nějakých cca 10%.

... což nějak bylo OK. Plus ještě údajně bychom měli mít příruční tašku v ceně, tak jsem zvědav.

Tak zavazadla jsou v ceně standardně, to vám Kiwi nijak nepřikoupí samo od sebe :) https://www.cestujlevne.com/lete...st/ryanair

Pardon, já myslel to malé zavazadlo - kabelku/notebook/fototašku - tu kterou Ryanair dal až k zakoupení přednostního nástupu

Ne, nedal jí k zakoupení přednostního nástupu. V ceně každé letenky jsou vždy 2 příruční zavazadla :) Kiwi vám nikdy nic navíc nedá, ani žádný jiný prostředník.

Ale ne u British Airways!!!!!Sedadla (A380 800 Londýn San Francisco)koupena v květnu 2017, nikdy se neobjevila na My Booking a přes telefony (pouze v angličtině) a opakované písemné dotazy (anglicky) v polovině února 2018 první odpověď, že jsou sedadla zaplacena, ale proč nejsou vidět na My Booking, jsme se nedověděli.A tak při check in podle očekávání jsme sedadla nedostali!!! Po návratu a vyplnění on line formuláře jsme dostali peníze zpět, takže mnoho námahy, akorát k vzteku!

Avatar uživatele Majka
Majka

S Wizz jsme leteli minuly tyden a nejlevnejsi výběr sedadla na trase Bari-'Praha byl za 7,50 €.

Ceny se mění (zvyšují) s blížícím se časem odletu a také v závislosti na tom, zda sedadla rezervujete již během rezervace, nebo později již po zaplacení letenek. Při nákupu letenek s ročním předstihem se lze skutečně dostat i níže, než 7,50 €.

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 30 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…