Kde a proč si kontrolovat rezervaci letenky?

Napsal

Kontrola rezervace letenek je jednou z nedílných předodletových procedur, kterou by měl provést každý cestovatel bez ohledu na jeho dosavadní zkušenosti s cestováním i nákupem letenek. Ne vždy k vám informace o změnách rezervace dorazí, proto je lepší se jistit vlastní vynaloženou aktivitou.

Zkontrolovat letenku doporučuji jak pár dní či hodin před samotným odletem, tak i pár týdnů po zakoupení, a to především u letenek pocházejících z chybného nacenění, tzv. error fare či chybových letenek. V prvním případě se můžete dozvědět, že váš let byl o pár desítek minut posunut, v druhém si pak ověřit platnost rezervace a toho, že skutečně odletíte.

Potřebovat k tomu budete jediné – rezervační 6–ti místní kód. Obecně vypadá ve tvaru RF3U7P a obdržíte jej v e–mailu s potvrzením o nákupu.

Pozor si však dejte na to, že těchto kódů vám může přijít několik.

Každý kód slouží pro komunikaci s někým jiným – prodejcem letenek, globálním rezervačním systémem či aerolinkou. Proto, pokud vám první kód aplikace pro kontrolu rezervace letenek nebude brát, nepanikařte a zkuste najít kód další.

Letenku si zkontrolujete v jedné z následujících aplikací. Fungovat bude vždy jen jeden podle toho, u jakého prodejce jste letenku zakoupili. Společně s rezervačním kódem se vkládá příjmení jednoho z cestujících, a to bez diakritiky.

Travelport ViewTrip

Stránku viewtrip.com využijete, rezervujete–li si letenky v GDS zvaném Galileo. Do tohoto systému jsou zapojeny např. servery:

• cestujlevne.com
  • kralovna.cz
  • letenky.cz
  • superletuska.cz
  • pelikan.cz

Check my trip

Stránku checkmytrip.com využijete pro letenky vystavené v GDS Amadeus. Sem se řadí např. následující prodejci:

• letuska.cz
  • expedia.com
  • opodo.com
  • ebookers.com
  • tripsta.cz
  • gotogate.com

Nutná je registrace e–mailu v rámci aplikace Check my trip.

TripCase

Aplikaci tripcase.com příliš často nevyužijete. Je do ní zapojeno nejméně z evropských prodejců. Funguje totiž pod GDS Sabre, který je nejvíce rozšířen v Americe. I tak lze ale najít následující server figurující především u chybových tarifů:

• airline-direct.de

Letecká společnost

Poslední variantou, kde lze nejen zkontrolovat rezervaci, ale případně dokoupit zavazadla, vybrat si druh jídla či zvolit sedadla během letu je stránka letecké společnosti.

Pokud si kupujete letenky na webu letecké společnosti, využijete pro kontrolu rezervace pouze jejich web, výše uvedené aplikace vám fungovat nebudou.

Závěr

Před každou cestou si pro jistotu zkontrolujte stav vaší rezervace a časy i itinerář vašich letů. Poslouží k tomu weby aplikací ViewTrip, Check my trip a TripCase, kam vložíte rezervační 6–ti místní kód a příjmení jednoho z cestujících.

Máte–li další dotazy ke kontrole letenek, ptejte se v komentářích níže.

Avatar uživatele sarka.bockova
sarka.bockova

Dobrý den, včera jsem si koupila letenky Austrian Airlines na řecký ostrov Karpathos přes společnost Mytrip.com a až následně jsem si začala číst recenze na tohoto zprostředkovatele a udělalo se mi špatně. Prosím vás, je jasné, že nákup už zpátky nevrátím a tak se potřebuji ujistit, že letecké společnosti, s nimiž mám letět mne skutečně mají na seznamu. Neletím sama, ale s dětmi a o to více potřebuji mít jistotu. Děkuji vám za jakoukoli (konstruktivní) radu.

V rámci samotného procesu vystavení letenky problémy s Mytrip nebudou, ty očekávejte, až se s nimi budete muset spojit třeba kvůli změnám letů. Teď je vše OK :)

Mytrip změnil let a opravdu se s nimi nemoho spojit. Co dál?

Let zmenila letecka spolecnost. Doporucuju precist zaver cestopisu Peru 2017.

Dobrý den, koupil jsem si letenku na Kypr s mezipřistáním u společnosti tripsta a normálně tam bylo napsané, že je tam příruční zavazadlo + odbavené, tak jsem to nijak neluštil a koupil jsem ji. Poté jsem se doslech, že swiss airlines se kterou letím, nemá vždy v ceně odbavená zavadlo. Psal jsem tedy do společnosti tripsta, jestli to zavazadlo mám či ne. No napsali, že ano a ted 4 dny před odletem mi přišel email od swiss airlines kde se píše, že z Prahy do curychu mam jen příruční zavazadlo a z curychu na Kypr to mám se zavazadlem....a samozřejmě si ted nemůžu to zavazadlo ani připlatit. Nevíte někdo jak to vyřešit ? Jedu na dlouhou dobu a to zavazadlo bych potřeboval.

Pokud je na jednom úseku zavazadlo v ceně, bývá v ceně po celou trasu. Některé aerolinky to takhle v přehledu rezervace blbě odlišují, ale není důvod se zde obávat.

Dobry den.

Koupila jsem letenky pres tripair.com Stockholm-Prague. 3.6.2018

SAS SK1667

Ted jsem zmenila primeni a pas. Prosim muzete me s tim poradit.

Dekuji.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

S tím vám bohužel nikdo asi neporadí... zejména pokud jste si už vyměnila pas.

Jméno/příjmení v letence se musí shodovat se jménem/příjmením v cestovním dokladu (pas, OP).

Ptát jste se měla ješte před zakoupením letenky.

Pokud vám nepomůže přímo SAS, na který se obraťte, tak si nejspíš budete muset koupit novou letenku.

Kryštof Hájek

V podobných případech často stačí mít s sebou oddací list, samozřejmě přeložený do angličtiny, pokud neletíte z Prahy. Každopádně jak říká Petr, tady vám nikdo 100% neporadí, je třeba se obrátit přímo na aerolinku.

Avatar uživatele Katka
Katka

Niektore spolocnosti akceptuju zmenu priezviska po svadbe, ak mate so sebou sobasny list, ale je to velmi vynimocne. Skuste sa obratit na SAS, ale skor to bude na novu letenku.

Check my trip Vám z Vaší letenky vyrobí absolutní nesmysl, podle kterého se nelze vůbec řídit. Stalo se mi to již 2x.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Letenky rezervované zde se zobrazují ve viewtrip.com, což je rozhraní pro systém Galileo.

Checkmytrip.com je pro Amadeus.

Máte to popsané v článku výše.

Ahoj, ví někdo na check in u Mytrip.com ?? nemužu najít sve letenky a to letim s aircanada uz v sobotu rano !

Lukáš Horák

Pokud je let s Air Canada, tak se odbav přes web Air Canada ;-)

Dobry den,

co se tyce ViewTrip, nikdy jsem nemel nejmensi problem najit sve rezervace letu, ale co se tyce CheckMyTrip, tak mi neni vubec jasne, jakym zpusobem si zkontroluji budouci lety. Zaregistrovany jsem, na svuj profil se dostanu, ale tam si mohu pouze nahrat jiz uskutecnene lety. Drive jsem problem nemel, ale po tom, co webovou stranku zmenili, nevim si rady.

Timto prosim o pomoc.

Dekuji.

Na webu je možnost schovaná pod třemi tečkami ... v pravém horním rohu. Klikněte a pak v rozbalovacím menu najdete + Add trip with reservation number :) Mělo by to fungovat.

Avatar uživatele Linh Damova
Linh Damova

Dobry den .

Dneska jsem objednal 6* letenek na jmeneno DAM LAM odlet z prahy 3-9-2018 do barcelony a zpet 9-9-2018 ,ale nedostali jsem potvrzeni na muj email , jak zjistim zda byla moje letenky je rezervaci . Pomozte mi prosim

Dekuji .

Dobrý den,přes Mytrip jsem koupil letenky do Miami,18-31.3 ,BA,AA.Zatím se mi nedaří ty letenky ověřit(viewtrip apod.)Ani v BA mi to kod nebere.Prosím o radu.Děkuji R

Musíme najít správný kód pro kontrolu na webu aerolinky... A nejlépe nekupovat u podobných agentur :)

dobry den, pritel mi zakoupil pres platebni kartu letenku s fly dubai a nemuzu ji na jejich strankach, ci v tripcase, checkmytrip nikde najit. nemuzete poradit, kde ji tedy vyhledat? jedna se o vas tip z r.2017 na let do Bankoku z Prahy , v unoru .dekuji

Máte email s potvrzením rezervace?

Zdá se mi to nebo v androidím Viewtripu opravdu nejde přidat let pomocí rezervačního kódu?

Tvořte čtivější cestopisy s těmito 14 praktickými tipy
napsal David Eiselt 2018-09-26T22:43:00+02:00 2 komentáře

Cestujlevne.com už není jen o letenkách a průvodcích. Vždy bylo a je hlavně o vás a vašich příbězích z cest. A právě proto jsme spustili platformu pro sdílení vašich zážitků a příběhů. Mnozí z…

Záruka odletu k přípojům Regiojetu na evropská letiště
napsal David Eiselt 2018-06-01T12:20:33+02:00 4 komentáře

Největší tuzemský dopravce Regiojet přináší od 1.6. 2018 novinku pro všechny cestovatele, kteří míří na svou dovolenou z mezinárodních letišť v okolí a jako svůj přískok využijí právě autobusů či…

Jak si rezervovat sedadlo v letadle?
napsal Kryštof Hájek 2018-05-25T13:47:00+02:00 39 komentářů

Milujete výhledy z okénka nebo naopak nesnášíte, když se na toaletu musíte prodírat přes dva cizí spolucestující? Cestujete s partou a chcete mít jistotu, že budete sedět pohromadě? Situací, ve…

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 5 komentářů

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…