Kde a proč si kontrolovat rezervaci letenky?

Napsal

Kontrola rezervace letenek je jednou z nedílných předodletových procedur, kterou by měl provést každý cestovatel bez ohledu na jeho dosavadní zkušenosti s cestováním i nákupem letenek. Ne vždy k vám informace o změnách rezervace dorazí, proto je lepší se jistit vlastní vynaloženou aktivitou.

Zkontrolovat letenku doporučuji jak pár dní či hodin před samotným odletem, tak i pár týdnů po zakoupení, a to především u letenek pocházejících z chybného nacenění, tzv. error fare či chybových letenek. V prvním případě se můžete dozvědět, že váš let byl o pár desítek minut posunut, v druhém si pak ověřit platnost rezervace a toho, že skutečně odletíte.

Potřebovat k tomu budete jediné – rezervační 6–ti místní kód. Obecně vypadá ve tvaru RF3U7P a obdržíte jej v e–mailu s potvrzením o nákupu.

Pozor si však dejte na to, že těchto kódů vám může přijít několik.

Každý kód slouží pro komunikaci s někým jiným – prodejcem letenek, globálním rezervačním systémem či aerolinkou. Proto, pokud vám první kód aplikace pro kontrolu rezervace letenek nebude brát, nepanikařte a zkuste najít kód další.

Letenku si zkontrolujete v jedné z následujících aplikací. Fungovat bude vždy jen jeden podle toho, u jakého prodejce jste letenku zakoupili. Společně s rezervačním kódem se vkládá příjmení jednoho z cestujících, a to bez diakritiky.

Travelport ViewTrip

Stránku viewtrip.com využijete, rezervujete–li si letenky v GDS zvaném Galileo. Do tohoto systému jsou zapojeny např. servery:

• cestujlevne.com
  • kralovna.cz
  • letenky.cz
  • superletuska.cz
  • pelikan.cz

Check my trip

Stránku checkmytrip.com využijete pro letenky vystavené v GDS Amadeus. Sem se řadí např. následující prodejci:

• letuska.cz
  • expedia.com
  • opodo.com
  • ebookers.com
  • tripsta.cz
  • gotogate.com

Nutná je registrace e–mailu v rámci aplikace Check my trip.

TripCase

Aplikaci tripcase.com příliš často nevyužijete. Je do ní zapojeno nejméně z evropských prodejců. Funguje totiž pod GDS Sabre, který je nejvíce rozšířen v Americe. I tak lze ale najít následující server figurující především u chybových tarifů:

• airline-direct.de

Letecká společnost

Poslední variantou, kde lze nejen zkontrolovat rezervaci, ale případně dokoupit zavazadla, vybrat si druh jídla či zvolit sedadla během letu je stránka letecké společnosti.

Pokud si kupujete letenky na webu letecké společnosti, využijete pro kontrolu rezervace pouze jejich web, výše uvedené aplikace vám fungovat nebudou.

Závěr

Před každou cestou si pro jistotu zkontrolujte stav vaší rezervace a časy i itinerář vašich letů. Poslouží k tomu weby aplikací ViewTrip, Check my trip a TripCase, kam vložíte rezervační 6–ti místní kód a příjmení jednoho z cestujících.

Máte–li další dotazy ke kontrole letenek, ptejte se v komentářích níže.

Check my trip Vám z Vaší letenky vyrobí absolutní nesmysl, podle kterého se nelze vůbec řídit. Stalo se mi to již 2x.

včera v 17:44
Avatar uživatele Petr76
Petr76

Letenky rezervované zde se zobrazují ve viewtrip.com, což je rozhraní pro systém Galileo.

Checkmytrip.com je pro Amadeus.

Máte to popsané v článku výše.

včera v 19:24

Ahoj, ví někdo na check in u Mytrip.com ?? nemužu najít sve letenky a to letim s aircanada uz v sobotu rano !

Lukáš Horák

Pokud je let s Air Canada, tak se odbav přes web Air Canada ;-)

Dobry den,

co se tyce ViewTrip, nikdy jsem nemel nejmensi problem najit sve rezervace letu, ale co se tyce CheckMyTrip, tak mi neni vubec jasne, jakym zpusobem si zkontroluji budouci lety. Zaregistrovany jsem, na svuj profil se dostanu, ale tam si mohu pouze nahrat jiz uskutecnene lety. Drive jsem problem nemel, ale po tom, co webovou stranku zmenili, nevim si rady.

Timto prosim o pomoc.

Dekuji.

Na webu je možnost schovaná pod třemi tečkami ... v pravém horním rohu. Klikněte a pak v rozbalovacím menu najdete + Add trip with reservation number :) Mělo by to fungovat.

Dobrý den,přes Mytrip jsem koupil letenky do Miami,18-31.3 ,BA,AA.Zatím se mi nedaří ty letenky ověřit(viewtrip apod.)Ani v BA mi to kod nebere.Prosím o radu.Děkuji R

Musíme najít správný kód pro kontrolu na webu aerolinky... A nejlépe nekupovat u podobných agentur :)

dobry den, pritel mi zakoupil pres platebni kartu letenku s fly dubai a nemuzu ji na jejich strankach, ci v tripcase, checkmytrip nikde najit. nemuzete poradit, kde ji tedy vyhledat? jedna se o vas tip z r.2017 na let do Bankoku z Prahy , v unoru .dekuji

Máte email s potvrzením rezervace?

Zdá se mi to nebo v androidím Viewtripu opravdu nejde přidat let pomocí rezervačního kódu?

Emirates 2x denně do Prahy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-27T11:09:00+02:00 4 komentáře

Po měsících dohadů dnes oblíbená letecká společnost Emirates konečně vydala oficiální tiskovou zprávu o přidání druhé denní frekvence mezi Prahou a Dubají. K odpolednímu letu, který se létá s…

Ryanair začne létat na Ukrajinu. I z Bratislavy
napsal Kryštof Hájek 2018-03-21T17:19:00+01:00 6 komentářů

Po loňském neúspěšném pokusu o spuštění letů na Ukrajinu, který ztroskotal na nedohodě mezi Ryanairem a ukrajinskými úřady, se zdá, že letos je na řadě pokus číslo dva. Zatím jen v mobilní aplikaci…

Ryanair přidává další 2 nové linky z Prahy do Maroka a Izraele
napsal David Eiselt 2018-03-08T10:31:00+01:00 13 komentářů

O tom, že to Ryanair myslí v Praze vážně není už pochyb. Za loňský rok rozšířil svou letovou mapu z PRG do 14 destinací a jen od začátku letošního roku už stihl ohlásit další 3 nové linky do…

Nová linka Norwegian z Prahy do Göteborgu: 1.800 Kč
napsal Kryštof Hájek 2018-03-07T15:39:24+01:00 1 komentář

S poměrně nečekanou novinkou dnes přichází jedna z nejdravěji se rozvíjejících aerolinek na světě Norwegian. Od 27. dubna 2018 spojí Prahu s druhým největším městem ve Švédsku Göteborgem. Staré…