Jak vznikla šišatá cesta kolem světa

...aneb plánování bláznivé cesty napříč třemi světadíly přes USA, Nový Zéland, Austrálii, Malajsii, Indii a Singapur
Cestopis z výpravy „Šišatá cesta kolem světa aneb v Business class nejdelší linkou“ z roku 2019 napsal Kryštof Hájek

Jaro roku 2018 je v plném rozpuku, mám po cestě do Peru, čeká mě Kolumbie, výlet za Tůčky do Ruska i první New York, zkrátka cestovatelské i letecké libido by mělo být plně zaopatřeno. Jenže člověk míní, letenky mění. Po dlouhé době se zjevuje opravdová hitovka: full-service lety s United z Německa a Francie na Zéland za 8 tisíc korun. Rychle nahazuji příspěvek na web a chvilku se rozmýšlím, jestli koupit nebo ne. Na Novém Zélandu jsem už byl a i když se mi tam líbilo opravdu hodně, nerad jezdím na ta samá místa. Na to je život moc krátký a svět moc velký. Po zjištění, že tarif funguje i na rok 2019 se ale kyvadlo překlápí na tu správnou stranu, kreditce odlehčím od nesnesitelné tíhy peněz a sobě ušetřím pozdější výčitky.

Nebudeme si nic nalhávat. Všichni, kdo tento web navštěvují aspoň trochu pravidelně vědí, že mám v hlavě o pár koleček navíc co se letadel a letectví týká. Skrytý hlavní důvod koupě letenky je ve skutečnosti 63 let stará kraksna zvaná Convair CV-580, která jako poslední na světě létá stále na pravidelných spojích malé zélandské aerolinky Air Chathams a která se mi při minulé návštěvě Nového Zélandu nevešla do itineráře. Létá na Chathamské ostrovy, nejvzdálenější místo od ČR na světě, ale naštěstí také jednu linku po Severním ostrově z Whanganui do Aucklandu. Vzhledem k tomu, že je o celých 13 tisíc korun levnější a taky proto, že chci víc prozkoumat místa, kde jsem minule nebyl, volím právě tuto úspornější variantu.

Program na Novém Zélandu je vyřešen, ale už od začátku v mé choré hlavě hlodá známý červíček. Říká mi asi tohle:

„Kryštofe, Kryštofe. Víš, že nesnášíš ultra-dlouhé lety. Nesnášíš ani 787 Dreamliner, který tě čeká hned 4x. Nebuď máslo, však 8 tisíc je super cena i za one-way letenku. Zahoď cestu zpět po stejné ose a vezmi to domů druhou stranou a zajímavěji!“

Protože letenka z Paříže do Wellingtonu i zpět vede přes Austrálii, je jasné, že využiju let na Zéland a k němu ještě ten kousek zpět do Austrálie, na zpáteční dlouhé lety s United se vykašlu a pojedu někudy přes Asii. Představuji si, že domů doskáču po kouskách, krátkými lety a vždy se po cestě někde zastavím. V Asii jsem ještě nikdy pořádně nebyl a i když mě stále vůbec neláká, cítím, že už je na čase do ní přeci jen aspoň nakouknout.

Z Austrálie do Asie

Nechám si tedy aspoň týden v Austrálii, však cesta do jihovýchodní Asie bude díky mnoha low-cost linkám rychlá a doslova za babku. To by ovšem nesmělo začít úřadovat mé ošklivé letecké Já.

"Přeci nepoletíš nějakým Scootem a ještě k tomu přímo! To tě bude nudit, vezmi to aspoň přes Perth nebo Darwin." Ok, to nezní špatně.

Jal jsem se tedy pročesávat letenkářské vody, když mě najednou praští do očí něco, co musím mít. Jedna z nejexotičtějších aerolinek s přestupem na nejméně pravděpodobném přestupním letišti. Aspoň pro nás, obyvatele Českolipska. Poletím na Bali a poletím s Air Niugini. Národní aerolinkou Papua-Nové Guineji. S přestupem v Port Moresby. Volím cestu z Cairns, která vyjde mírně levněji než ze Sydney a navíc mi dává dost prostoru na skok navštívit taky exotickou severní Austrálii.

Prozřetelnost mě nakonec na poslední chvíli zastavuje a letenku s Air Niugini kupuju přímo přes Cestujlevne, beztak to vyjde šul nul a člověk u těchto aerolinek nikdy neví.

Později se ukazuje, že prozřetelnost měla pravdu. Lety na Bali jsou zrušené a ze Student Agency mi nabízejí rerouting do Singapuru. Řešit s nějakým gotogate nebo Mytrip, tak mě asi vomejou... Jelikož mi šlo hlavně o proletění se s Air Niugini, změnu do Singapuru bez řečí přijímám, zvlášť když jsou lety prakticky v identických časech.

Drastická změna plánů

Cesta "tam zezdola" do Asie je tedy hotová, zbývá naplánovat poskoky po Asie a do Evropy. Uvažuju, že si zahraju na staré dobré časy, kdy neexistovala letadla s dlouhými dolety a létalo se přískokem vpřed po krátkých úsecích. Romantická myšlenka, kterak se zastavím tu v Barmě, tu na Srí Lance, tu v Dubaji, tu v Egyptě, se mi začínala čím dál víc zamlouvat, když se světem začíná šířit nabídka, kterou letecký nadšenec nemůže nechat ležet bez povšimnutí. A která se od plánu doskákat do Evropy po krátkých krůčcích odchyluje tak moc, jak jen to jde.

Nedávno zavedený nejdelší let světa z dílny Singapore Airlines létá mezi Singapurem a New Yorkem. Trasa měří 9 534 mil a letí se 17 až 18 hodin. Podle toho jak zrovna fouká. Pro aviation geeka lákavé, ale vzhledem k absenci klasické ekonomické třídy taky finančně nedostupné. Objevuje se však akce z indického Ahmedábádu do New Yorku v business class za nějakých 1150 EUR. A světě div se, cesta vede právě přes Singapur a nejdelším letem světa. No fajn, do Indie jsem sám od sebe nikdy nechtěl, tak aspoň mám teď příležitost to změnit!

„Nejdelší let světa v business class se prostě neodmítá. Kupuji letenku Ahmedábád – Singapur – New York."

Koupeno, rozhodnuto. Sice příští měsíc budu jíst špagety s kečupem, ale zapřít se zkrátka nešlo.

Po Asii

Rozhoduju se, že po náročném programu v Austrálii a na Novém Zélandu si dám trochu oddech. Oko padá na malajsijský ostrov Langkawi. Je tak trochu stranou turistického ruchu, je velmi dobře, levně a rychle dostupný a vypadá jako ideální místo pro nicnedělání.  Cestou ze Singapuru si dám jednodenní přestávky v Kuala Lumpur a na ostrově Penang.

Když už budu do Indie muset, aspoň na 8-9 dní se tam zastavím. Nabažit se muselo i mé letecké ego, když si pro cestu z Kuala Lumpur do Indie vybralo cestu přes Bangkok z prostého důvodu. Na trase z Thajska do indické Kalkaty létá exotická aerolinka Bhutan Airlines, což se bude hezky vyjímat v mých statistikách :D

V Indii pak vyzkouším tři různé aerolinky na trasách do Dillí, Jaipuru, Agry a Ahmedabadu, odkud přes Singapur s denním stopem přefrčím svět na druhou stranu do New Yorku.

Přelet z Ameriky domů

Říkal jsem si, že po 18hodinovém letu přes nevím-kolik časovým pásem a po měsíčním cestování přes nevím-kolik-dohromady časových pásem bude moudré v USA pár dní zůstat. New York ostatně nikdy neomrzí. Jak ale naznačuji v úvodu, i když se mi na nějakém místě líbí, mám v sobě blok se tam vracet. Mám pocit, že musím vidět neustále něco nového, abych nepromarnil čas. A taky mám neustále nutkání se proletět na nová letiště, to nezastírejme :) Rozhoduji se tedy pro výlet na 2 dny do Chicaga, který vychází cenově nejlépe.

Domů do Evropy pak po dlouhém hledání padá volba na Aeroflot z New Yorku do Drážďan. Cena je nejlepší možná (pokud započítám i zavazadlo) a bonus v podobě Drážďan je skvělý. Z místního letiště to totiž vlakem domů do České Lípy mám mnohem blíž než z Prahy.

Celý proces plánování a nakupování letenek a hotelů zabere bezmála tři čtvrtě roku od koupě první letenky po koupi té poslední.

Celkový itinerář

Z původně zakoupené zpáteční letenky z Paříže na Nový Zéland tak po vypuštění její zpáteční části vzniká tento itinerář.

• Praha - Paříž (1 noc v hotelu u letiště)
  • Paříž - San Francisco - Sydney - Wellington (11 hodin přes den v San Franciscu, 10 hodin přes den v Sydney - jedna letenka, proto s časem po cestě nešlo nic dělat)
  • Wellington - Wanganui autobusem (1 den ve Wanganui a okolí)
  • let Wanganui - Auckland (noc u letiště - 13 hodin čistého spánku :D )
  • let Auckland - New Plymouth (4,5 dne v regionu Taranaki)
  • let New Plymouth - Wellington (1,5 dne ve Wellingtonu)
  • let Wellington - Sydney (3 dny v Sydney)
  • vlak Sydney - Canberra (1 den v Canbeře)
  • lety Canberra - Brisbane - Townsville - Cairns (2 dny v Cairns a okolí)
  • lety Cairns - Port Moresby - Singapur (přenocování za hranicí v Johor Bahru - nakonec ale bylo vše trochu jinak)
  • let Johor Bahru - Subang (1 den v Kuala Lumpur)
  • let Kuala Lumpur - Penang (10 hodin přes den na Penangu)
  • let Penang - Langkawi (4,5 dne na Langkawi)
  • lety Langkawi - Kuala Lumpur - Bangkok (noc u letiště)
  • let Bangkok - Kalkata (1 den v Kalkatě)
  • let Kalkata - Dillí (1,5 dne v Dillí)
  • lety Dillí - Bikaner - Jaipur (1 den v Jaipuru)
  • let Jaipur - Agra (1 den v Agře)
  • vlak Agra - Dillí (1 den v Dillí)
  • let Dillí - Ahmedabad (7 hodin přes den v Ahmedabadu)
  • let Ahmedabad - Singapur (celý den v Singapuru)
  • let Singapur - New York
  • lety Islip - Philadelphia - Washington - Chicago (2,5 dne v Chicagu)
  • let Chicago - New York
  • lety New York - Moskva - Drážďany
  • vlak Dresden Flughafen - Dresden Neustadt - Děčín Hl.n. - Česká Lípa Hl.n. - Provodín!

Leckdo o něm řekne, že se jedná o kolosální kravinu, leckomu se udělá šoufl už jen při pohledu na mapu... Nicméně po absolvování cesty můžu s krátkým odstupem říct, že bych asi nezměnil vůbec nic :) Zážitků hezkých, škaredých, zajímavých, otravných, stresových i pohodových si odnáším plný batoh a tak to má být!

Tolik tedy obsáhlý a nezbytný úvod k pochopení celé šišaté cesty kolem světa. Proč vlastně šišaté? Pokud se podívám na celkovou mapku svých letů, dá se o cestě kolem světa hovořit. Odletím z Evropy a přes Ameriku a Austrálii se dostanu do Asie, odkud fakticky přeletím nejsevernější část Evropy do Ameriky, abych se zase vrátil zpět. V praxi ovšem díky příznivějšímu proudění větru lety ze Singapuru do New Yorku neletí nejkratší možnou cestou přes Grónsko, ale bohužel to berou druhou stranou kolem Japonska a Aljašky.  Proto z mé cesty vznikl takový divný šišoid.

V dalších dílech se podíváme na jednotlivé destinace, zajímavé lety i nepříjemné změny. Je na co se těšit!

Celkový pohled všech letů (gcmap.com)
Celkový pohled všech letů (gcmap.com)

Zážitky pro tebe sepsal Kryštof Hájek

19. 03. 2019, poslední aktualizace 2019-04-13T01:06:19+02:00

Kryštof Hájek žije v České republice a procestoval 59 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsal pro tebe 6 cestopisů a pomohl sepsat 43 průvodců .

Avatar uživatele Michal
Michal

Podle mě náhodou super nápad i trasa ;) Když to člověka baví, proč ne.

tonic

riadna divocina, to ta lietanie fakt musi bavit .. ale ked to mas dobre naplanovane preco nie. niekto nevie pomaly ani zistit ako casto chodi autobus na letisko v rodnom jazyku:D

Davosh

Ty vole, to je magořina :-) Ale super a závidím.

Kryštof Hájek

Díky za všechny reakce! Některé díly budou primárně o letadlech, ale většina bude spíš o navštívených místech na zemi.

K dovolené - řešit nemusím - díky @David Eiselt! :)

Celkové náklady: zásadně nesčítám :D Proto mám rád tohle roztahané plánování na několik měsíců. Salámovou metodou to tolik nebolí. Ale dohromady letenky + hotely + půjčovny mohly vyjít tak cca na 70 tisíc. Je nutné ale vzít v úvahu, že některá letecká spojení by normální člověk poskládal i za třetinu ceny než já.

Pod tímto cestopisem si představím význam slova "srdcař" ... Paráda a svým způsobem závidím ty zážitky a radost z létání.

Avatar uživatele Breathe
Breathe

Je to bláznovství, o tom žádná. :) První kapitola je nicméně skvěle napsaná a už se nemůžu dočkat dalších. Předem díky!

jarolein

Prosím ještě cenu...mě to taky zajímá :-)

jarolein

neskutečnýýýý :-), to normálně nevymyslíš...ale jak Kryštof píše...na to musíš mít fakt o pár koleček víc, co se aviatiky týká. Klobouk dolů, chlape!

To už je diagnóza.

Nět, on moloděc!

Vypada to na +/- 2 mesice?!

Avatar uživatele richard.pastorek
richard.pastorek

A kolik celkove ste zaplatil za vsechny letenky? Kolik dni dovolene ste na to obetoval? Jestli pracujete na Ico,tak chapu, ze dovolenou nemusite resit.. btw,dokonce uz jsou i v Praze firmy, co davaji neomezenou dovolenou, to uz je iny level.. ale to je uz offtopic,sorry

Avatar uživatele Karel
Karel

Ale vždyť to je brnkačka, kdyby to absolvoval s partnerkou a tchýní, to by byl frajer :D

Jenom s tchýní... I takového znám, dokonce má v mém rodišti cestovku:-) Dodnes se tomu tlemíme.

Pavel Planespotter

Super, kam se hrabe muj Iberia trip na 10 hod do SIN a SYD :-)

Lukáš Horák

Kryštofe, sorry, ale kdyby to takto bylo rozplánované na několik měsíců, tak neřeknu ani půl slova. Tohle však není cestování, ale případ pro Chocholouška.

Avatar uživatele Petr76
Petr76

Mně to taky přijde spíš jako cestovatelské východoněmecké porno, ale jsou to jeho peníze a hlavně čas a jestli nebude mít třeba za 10 let pocit zmaru z desítek dní strávených v letadle a po letištích, tak proč ne.

Jenom si nejsem jistý, jestli na rozdíl od airways.cz, zde cestopis najde náležité docenění.

Lukáš Horák

To prozření a vystřízlívění jednou přijde .-)

Leonard

boží! :)

Petr

Tohle bych asi nedal a ani mě to moc neláká, ale každopádně se těším na pokračování....

Další cestopisy, které napsal Kryštof Hájek

Na skok v Austrálii aneb Jak mě vypekli na Papue (3. díl)
Kryštof Hájek 2019-04-14T21:23:32+02:00 13 komentářů
Austrálie 2019

Povídání o tom, jak jsem se zamiloval do Sydney, nezamiloval do Canberry a málem nedoletěl do Singapuru

Křížem krážem regionem Taranaki i po Wellingtonu (2. díl)
Kryštof Hájek 2019-03-31T01:11:38+01:00 6 komentářů
Nový Zéland 2019

Pěší i silniční toulky po novozélandském Severním ostrově...

Na druhou stranu Země druhou stranou aneb Convair nepočká (1. díl)
Kryštof Hájek 2019-03-22T01:00:30+01:00 17 komentářů
Nový Zéland 2019

Pár slov o cestě na Nový Zéland západním směrem přes San Francisco a Sydney a jak jsem se proletěl 63 let starým letadlem.

6 hodin vpřed, 30 let vzad
Kryštof Hájek 2018-12-25T03:06:57+01:00 27 komentářů
Rusko 2018

...aneb putování po Rusku za starými Tupolevy, k Bajkalu, Obu i po Transsibiřské magistrále