3. Polsko
  4. KRAKOV za KAČKU

KRAKOV za KAČKU

Historické domy, obrovský rynek s podzemím a starobylou tržnicí, kostely, obchody, stánky s místními specialitami, židovská čtvrť, nádherný hrad. Především ale čtvrthodinka jízdy od naprosté senzace..
Cestopis z roku 2020 napsala Kateřina Ostrá

Zážitky pro tebe sepsala Kateřina Ostrá

25. 09. 2020, poslední aktualizace 2020-09-26T17:22:32+02:00

Kateřina Ostrá a procestovala 36 zemí světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne je už 2 roky, napsala pro tebe 50 cestopisů . Má své stránky https://www.cestujizakacku.cz/.

Avatar uživatele Tonda 2
Tonda 2

Kačko skvěle napsáno, jako vždy spousta informací, postřehů a tipů, mám za sebou Varšavu, Gdaňsk i Vratislav a až dám jednou Krakov, použiju určitě tvůj cestopis jako aktuálního průvodce.:-)

Už jsem to tady říkal, fakt klobouk dolů, kolik toho stíháš a s jakým nadšením k tomu přistupuješ.

Doufám, že knížka se ti prodává a pracuješ na dalších několika, materiálu je dost, že :-)

Tondo,děkuji za opět milá slova!

To "stíhání" je relativní,vidíš moji odpověď až dnes...🙈

Knížka běží mimo mne, informace o prodeji nemám. Každopádně kdybych hodnotila podle svého blízkého okolí (fotky s knihou, zpětná vazba), tak splnila svůj účel 🙏

Materiál sbírám neustále, to neboj! Teď zrovna na svém prvbím tripu zcela bez naplánovaného itineráře! 🙃

Leoš Literák

Co se dělo mezi dnem 2 a dnem 13? Příliš hodně vína? ;-)

DEN 2 - sobota 19.9.2020 - KRAKOV

DEN 13 - neděle 20.9.2020 - KRAKOV - WIELICZKA - OSVĚTIM - OSTRAVA - BRNO

🔝🤣🤣🤣

Děkuji za korekturu, opravím✌

lma

V Krakově jsem byl několikrát,ale zase úplná bomba jak se všude píše ?! ..to za mě určitě nee !

Hlavní náměstí a směr Královský hrad - za půlden hotovo i s kávou v příjemné hradní kavárně ..

Za mě největší zážitek z Krakova fotbalové derby Wisla vs Cracovia - v hledičti opravdu masakr a nenávist se dala krájet ..

To samé Wieliczka kromě hlavního sálu to byla celkem dlouhé nebál bych se říci až nudné ..

Třeba solný důl v rakouském Hallstattu byla plně jiná liga!

Osvětim tam je to tuším vyprodané dopředu i za normální situace co vím jsem to rezervoval asi dva týdny před a už byl problém se tam někam vecpat v rozumnou hodinu.

Avatar uživatele Ahmad Masúd
Ahmad Masúd

Krakow, Wieliczka nebo Hallstatt jsou provařené turistické "must to see" destinace, kam se dá dojet za pár hodin autem. Hezké, zajímavé, ale to je tak všechno. Skutečný život a svět je mimo tyto centra.

@lma - s tím časovým budgetem na Krakov v podstatě souhlasím 😉

Wieliczka - zde mám jiný názor, naopak Hallstatt byl pro mne v tomto směru ne tak záživný.

No a k tomu fotbalu - i zde souhlas. To musel být žážitek, na který se nezapomíná. Já se jednou ocitla na stadionu Eindhovenu, už nevím s kým hráli, ale mazec!! Ještě teď se mi vybaví, jak mi pod nohama vibrovala zem.

@Ahmad, znalče skutečného života a světa, vítej zpět! Už jsem měla strach, že tě napadl nějaký virus nebo tak.. Nyní - po tvém sofistikovaném komentáři - oddechla jsem si! 😁

Martin V
  • (upraveno 2020-09-25T16:29:32+02:00)

Tak trochu nevím, jak začít...ono to asi nebude moc o Krakovu a bude to trochu víc osobní.

Vždycky, než začnu psát komentář pod tvůj nový cestopis, odkliknu všech pět tlačítek pod ním. Ne proto, že se známe, ale proto, že to tak cítím. Dneska poprvé jsem nad jedním zavahal "To chci taky zažít!" ... já to zažil!

A bylo to super! Tušili jsme, že budeš přesně taková jak v cestopisech, naše krevní skupina a skutečnost předčila všechno. Fakt to byla jízda od začátku do konce a jak píšeš, i kdyby trvala měsíc, vůbec by to nevadilo!

Mít při cestování takového parťáka jako jsi ty, to je prostě super. A nejenom při cestování!

Takže ten článek 3, tvého topu z Krakova, je jednoznačný top i pro nás (se vsadím, že teď by už Andy kývla i na tu Beirút s tebou :-D ).

Teď už jenom doufáme, že trip Portugalskem klapne...ale i kdyby ne, tak určitě klapne aspoň Duck Bar v Kamence. Sice je důležité kam člověk cestuje, ale co je důležitější, s kým! A s tebou kamkoli.

Takže se zase vracím k oněm pěti tlačítkum, za to jedno neodkliknuté si v duchu doplňuji "znova" a odklikávám. Opět je má tvůj cestopis všech pět komplet!

💛

To je můj nejkrásnější životní "komentář"...

Bylo to super, popsals to líp než já!🙏

Už se těším na společnou sobotní Neapol🍸🍸😁

• Přidal se před 12 měs
  • (upraveno 2020-09-25T18:41:03+02:00)

Díky za pěkný cestopis, který mi připomenul místa, která jsem kdysi navštívil. Krakov, Wieliczka, Osvětim.

K: Osvětimi: tam se musela provádět rezervace na webu (nebo byla přinejmenším velmi vhodná) už pár let před covidem. Byl jsem tam 2x někdy před 10 a 15 lety, tehdy to ještě bylo bez rezervace.

No jo, však to píšu...jsem tele no 🙈😁

Ale aspoň důvod vrátit se!

Avatar uživatele Karel
Karel

Ad Hlavní Rynek a Sukiennica vs. zklamání z Kazimieře.

Já byl naopak zklamán ze Sukiennice. Přišlo mi to kýčovité, nabídka takového "tohle je strašně klasicky polské a proto si to musíte koupit". Ale vlastně kde jinde by to mělo být, než tam.

Naopak Kazimieř máme velmi rádi, bydlíme tam vždy, když jsme v Krakově. Ač ateisti, tak kostely tam máme prochozené asi všechny (tohle je ale moje úchylka v každé lokalitě, kostel se musí navštívit), zapiekanka je must have, stejně jako procházka přes most s artistama na druhou stranu řeky (v létě staší v triku, naopak v zimě to chce ideálně tři svetry, chudáci artisti :D

Moc se nám v celé Kazimieři líbí ty kavárničky a hospůdky, v létě mají na vyhřáté ulici pár stolků před vchodem, v zimě se člověk zašije uvnitř...

Už jsme si i říkali, že se příště ubytujeme v jiné čtvrti, ale když už to tam známe, tak stejně vezmeme ubytko zase tam, jen měníme ubytovatele.

Tak to je hezký!! Dám Kazimieři tedy ještě šanci!!

Ale ty zas Sukiennici! Bez tam,když tam nejsou stánky vykramovane...😉

A děkuji za reakci. Mám ráda různé názory. O tom život je. To, co vidím já určitým způsobem, vidíš Ty úplně jinak. A pak se nepozabíjet a najít kompromis...

Avatar uživatele Karel
Karel

Já Sukiennici šanci dal, neboj. Jen to pro mě není takové wow (a zažil jsem ji ráno, večer, v létě, v zimě).

Z venku je nicméně hezká vždy, jen vevnitř ji mám raději s davy lidí. Ideálně o vánočních svátcích, okolo plno stánků, v nich polívky, svařák, chlupaté čepice, to je moc fajn.

Letos byl zimní Krakov v plánu poprvé s dětma, ale asi to nedopadne. Třeba bude příští rok lépe a poprvé si město užijeme na jaře.

• (upraveno 2020-09-25T16:07:33+02:00)

Mám to úplně stejně jako Karel, Kazimier z je za mě úplně to nej z celého Krakova. Má úžasnou atmosféru,skvělé kavárny,hospody,Plac Nowy atd. Je to místo,kde trávíme pri pravidelných návštěvách Krakova většinu času. Naopak Sukiennica je pro mě obyčejnej trh pro turisty,jen v pěkných prostorech.

Jinak pri poslední návštěvě tento víkend jsem zjistil,že je kousek od Rynek Glowny na ulici Grodska je pobočka ukrajinského (původně lvovskeho) podniku Opilá visen,pro mě příjemne překvapeni.

Edit:Tak koukám,že v cestopise o něm píšeš,dobře že jsi se tam stavila :)

Opila visen byl "top strop" tripu. Martin a Andrejka by mohli vypravet🙈😁😁😁

Jak říkám...dam Židovské čtvrti ještě šanci. Možná u mě jen blbá konstalace hvězd... I to se občas stane..

Krakov dám ještě letos. Resp. OSVETIM. A ano, jsem tele, no. Teď už si online koupím i ...vrácení knih v knihovně 🙈🙈

Mně se Kazimierz taky docela líbí. Možná jsi měla začít právě tou eremim zmiňovanou zapiekankou na Placu Nowem. 🤣

Sukiennica mě přestala bavit hned po první návštěvě Krakova. 😊

• (upraveno 2020-09-25T16:34:53+02:00)

Prekvapuje me,ze zrovna Ty jsi ji minula Opilou visen na Rynku ve Lvove a objevila jsi ji až v Krakově :)

• (upraveno 2020-09-25T16:46:10+02:00)

Eremi, máš dva minusove body.. Opilá višeň bylo moje "best of Lvov". Tys to ničetl!!! Kdybych tě měla na FB v přátelích, mažu tě!!! 🙈😁

Opilá višeň je se Lvovem úzce spjatá. A pak naproti ta kavárna, kde tančí nejen skvělí tanečníci, ale i my...posilnění višní. Za mě to nejvíc ze Lvova a vlastně důvod "proč Krakov".... Ale, a na tom trvám, Krakov Lvovu nesahá ani po stopku skleničky.

• (upraveno 2020-09-25T17:37:27+02:00)

Body přežiju,přiznávám se bez mučení,že nezvládám číst Tvé cestopisy vzhledem k jejich délce a četnosti,vždycky je jen proletim a kouknu na fotky a nepamatuju si,že jsi o tom ve Lvove psala :) Máš ale můj obrovský respekt,v jakem tempu to zvladas. A souhlas,ze lvovska na Rynku je úplně o něčem jiném :))

Děkuji za milá slova. Naprosto chápu, že tyelaborátynejde číst od A do Z a vážím si každého nahlédnutí.

Lvov je moje srdcovka, za 14 dní jsem tam měla letenku zas....

To je celá Kateřina - pořád nekde trajdá a mě nikam nevezme.

🔝🤣🤣🤣🤣

Já nikoho nikam neberu, obvykle jsem brána😁

A buď rád, Martin jistě potvrdí, že tohle byla stezka odvahy🍸🤪🤣

Martin V

:-D ... každopadně ne všechny úseky stezky si pamatuju.

Tak ráno jsme to dali dohromady!!! Jen ta cesta "domů " trvala 3x déle než do města..🍸🔝🤣🤣

Michal

Stále obdivuji tvou kadenci s jakou píšeš cestopisy a ještě k tomu jak dlouhé. Ale koukám, že zkracuješ - tvůj blog ukazuje v posledních cestopisech sestupnou tendenci 28 - 24 - 22 - 18 minut... Mně tu leží rozepsané rovnou tři.

Zkracování je ale trendy. Koho baví číst ty elaboraty?! Takže díky za pochvalu😊

Supr ctení

Naty...💛

Další cestopisy, které napsal Kateřina Ostrá

MALLORCA za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-10-24T16:15:29+02:00 71 komentářů
Španělsko 2020

Španělská ostrovní perla - nádherné útesy, tyrkysové moře, starobylé vesničky uprostřed pomerančových sadů, tapas a sangrie, jejichž chuť vám vykouzlí úsměv na tváři i když vás okradou… . Španělská ostrovní perla - nádherné útesy, tyrkysové moře, starobylé vesničky uprostřed pomerančových sadů, tapas a sangrie, jejichž chuť vám vykouzlí úsměv na tváři i když vás okradou… Pro mě už…

TENERIFE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-10-14T08:36:47+02:00 93 komentářů
Španělsko 2020

Ostrov tisíce kontrastů. Vyprahlá pustina na jihu,skoro deštný prales na severu,neuvěřitelný Atlantik kolem. Nádherné pláže,úžasné parky. Navždy už ale moje nejvyšší hora,na kterou jsem se vydrápala... Ostrov tisíce kontrastů. Vyprahlá pustina na jihu, skoro deštný prales na severu, neuvěřitelný Atlantik všude kolem. Nádherné pláže, úžasné parky. Navždy už ale moje nejvyšší hora, na kterou jsem se…

SICÍLIE za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-09-17T19:49:23+02:00 31 komentářů
Itálie 2020

Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie, taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány olivových hájů, tyrkysově modré moře, horské vesnice a starobylá města, antické památky a skvělá kuchyně.... Největší ostrov Středomoří, proslulý působením mafie. Ostrov plný kontrastů - od italské vesnice přes Orient a arabský svět, až po Asii. Od všeho je zde stopa. Taky nejvyšší činná sopka Evropy, lány…

LISABON za KAČKU
Kateřina Ostrá 2020-09-10T09:08:17+02:00 38 komentářů
Portugalsko 2020

Město legendárních žlutých tramvají,výtahů,Ježíše jak v Riu, visutého mostu jak v San Franciscu,ale taky z města na dosah k nejzápadnějšímu cípu evropského kontinentu,Atlantiku a pláži jak v Thajsku.. Město legendárních žlutých tramvají, výtahů, nádherných vyhlídek, super levného a super dobrého vína, Ježíše jak v Riu, visutého mostu jak v San Franciscu, jedinečného tance fado, ale taky z města na…