Norsko - za vlaky a fjordy
Severská městečka, cesty vlakem i lodí a výhled na krásnou přírodu. To vše nabízí předsezónní výlet jižním Norskem po ose Oslo-Bergen-Stavanger.
Cestopis z roku 2024 napsal Dovolenkář Honza
Téměř přesně 4 roky od výletu zrušeného Covidem nastal čas na druhý pokus uskutečnit vysněnou tour po jižním Norsku. Itinerář byl tak většinou daný, zbývalo vše jen poskládat, aby člověk viděl to nej za co nejméně dovolené. Nejsem žádný dobrodruh ani horolezec, takže tomu byla přizpůsobená i cesta. Pochopím, že fandy do severských treků by tento výlet moc neuspokojil. Na druhou stranu rád ukážu, že si jde sever užít i jinak😀. To, že jsem blázen do vlaků, naopak dává tušit, že jízda Oslo-Bergen tu nesmí chybět. Letenky kupuji už před vánocemi na krásný rozsah UT – NE, navíc přes státní svátek. Jako bonus jde o lety z/do Prahy v časech, kdy není potřeba auto, parkování, ani nákladné a dlouhé transfery (to na dotaz proč jsem neletěl třeba Wizzem z Polska).
Na konci tradičně naleznete náklady i rady a tipy na cestu.
Termín: Květen 2024
1. Den: ČR – Oslo
Po dlouhé době mám odlet v trochu normální dobu. I tak ráno brzy vstávám a nechám se raději s časovou rezervou odvézt busem do hlavního města. Po krátkém zevlování na letišti a snídani procházím všemi procedurami a boardingem. Let trvá asi 2 hodiny, cesta je bez problémů, minimálně půlku stejně prospím😀 . Po přistání vybírám dopravu do centra, buď se dá koupit jízda courákem, nebo je tu flytoget express, který jezdí opravdu často, ale je dražší. Ten nakonec i beru. Vlak jezdí každých 10 minut a za 20 minut jsem v centru, paráda. Z nádraží do mám jen 10 minutek pěšky k hotelu. Po rychlém ubytování rovnou vyrážím ven na průzkum města.
Díky centrální poloze hotelu mám ta hlavní místa v docházkové vzdálenosti. Zvládám se tak během odpoledne (s jednou přestávkou kvůli dešti) pohodlně pokochat hlavními dominantami Osla.
Moje procházka začíná na nábřeží a u nedaleké radnice. Procházím podél nábřeží nakouknu k pevnosti Akershus, moc se tady ale nezdržuji. Moje cesta vede na protější stranu do části Aker Brygge a na ostrov Tjuvholmen. Tady je vidět mix starých i supermoderních domů plných obchodů a restaurací a je odsud i pěkný výhled na zátoku. Také je to místo, odkud vyjíždí některé trajekty a výlety.
Následně už mířím víc do centra. Zastavuji u pěkné budovy Národního divadla z 19. století. V jejím okolí je i poměrně prostorný park s fontánou. Tento park navazuje na známou ulici Karl Johans gate plnou obchodů, restaurací a hotelů. Celá ulice je plná velkých reprezentativních budov a přes den je tu opravdu rušno. Směrem k nádraží se nachází budova parlamentu také z 19. století, jejím autorem je švédský architekt Emil Victor Langlet.
Na opačném konci ulice je Univerzitní náměstí, na kterém sídlí nejstarší a největší univerzita v Norsku. Odsud je to už jenom kousíček na kopec, kde je umístěný Královský palác. Byl postaven v 1. polovině 19. století jako norská rezidence švédsko-norského krále Karla XIV. Návštěvy vnitřku jsou možné jen během léta, takže koho by zajímala i prohlídka interiéru, tak na to myslete.
Moje poslední zastávka je Katedrála v Oslu ze 17. století. Chrám užívá protestantská Norská církev, sídlí v něm její biskup z Osla. Norská královská rodina i norská vláda užívá kostel ke slavnostním příležitostem.
Poté se vracím na skok na hotel dát se trochu dohromady. Při přemýšlení kam jít na jídlo nakonec padá varianta na původně zamýšlenou rybí restauraci (nechce se mi jít daleko) a jdu do hospody hned za roh, kde jsou také přiměřené ceny a dobré recenze. Dávám si Fish and chips a guiness ipu a vracím se na pokoj. Až padne tma, ještě vyrážím na krátký průzkum města – znovu procházím nábřeží, Karl Johans , parlament a okolí a pak se už raději vracím. Ráno vstávám na vlak. Tento den beru jako pěkný bonus. Jeden z hlavních důvodů proč jsem zde, přijde až zítra ráno🚆.
2. Den: Oslo – Bergen
Ráno stíhám rychlou snídaní, balím si věci a po checkoutu jdu svižným krokem směr nádraží. Cestou ještě zaznamenávám supermoderní budovu opery (takže i tohle si můžu odškrtnout😀✔ ). Bez potíží nalézám ve vlaku své místo, které bude další šest a půl hodiny mým domovem. Jsou tu také lidé bez místenek, pro které není začátek cesty úplně šťastný, protože průběžně bloudí vlakem a hledají místo kam si sednout. Mě se tohle naštěstí netýká, mám místo u velkého okna na levé straně, která má být ta lepší, takže uvidíme.
Bergenská železnice, neboli Bergensbanen patří k nejkrásnějším vyhlídkovým tratím v Evropě a možná i na světě. Jednokolejná trať je dlouhá 371 km a je nejvýše položenou hlavní železniční tratí v Evropě, kdy vystoupá až do výšky 1237 m n. m. Na trati se nachází 205 mostů a 154 tunelů., od 60. let je elektrifikována. Nejrychlejší vlak zvládne celou trasu za cca 6,5h.
První hodina je teda dost o ničem. Projíždíme přes průmyslové zóny, vesnice, předměstí, atd. Minimálně do Drammenu není nic moc k vidění. Konečně po čase přejíždíme do přírody. Na začátku je místy hezčí pohled na druhou stranu, ale s tím jsem počítal. Jednoznačně největší bomba je to v úseku mezi Hønefoss přes Finse a Myrdal a do Voss. Hory - jezera, divoké řeky, kýčovité vesničky, lesy i zasněžené pláně, tady je prostě všechno a s krásným výhledem přímo z okna. Už kus před Finse se objevuje místy sníh. Úsek okolo Finse až za Myrdal je ještě v květnu dokonale pokrytý sněhem. Tahle cesta je naprosto boží a i přes tu délku pohodlná. Ve vlaku je také bufetový vůz, pokud vás přepadne hlad. Konec už je opět slabší a poslední hoďku a půl jedeme podél fjordu po pravé straně, který po tom všem předchozím už není taková pecka. Na konci je dlouhý tunel a šup, jsme v Bergenu.
Opět mám ubytování kousek od nádraží a i nedaleko nábřeží, takže rychle na hotel a hurá do víru (velko)města. Prvně ale jdu zahnat hlad a okusit něco z exotické severské kuchyně.
Trekroneren je v Bergenu vyhlášený stánek s hotdogy, kde mají mimo jiné i klobásu ze soba. Tomu se nedalo odolat, chuť je pro nás navyklé na většinou prasečí párky trochu nezvyklá, ale výborná a dobře kořeněná, ještě umocněná vhodným topingem – brusinkovou omáčkou, hořčicí a smaženou cibulkou. Za 85NOK je to docela velký kus a vážně dobrota. Po občerstvovací pauze pokračuju v prohlídce Bergenu.
Z jižního nábřeží je krásný výhled na celý Bryggen – starobylou hanzovní čtvrť s dřevěnými domky. Poté už přecházím do samotného Bryggenu, toulám se úzkými uličkami i podél vody. Na skok zavítám i do areálu přístavní pevnosti z 13. století – Bergenhus. Ta patří mezi nejzachovalejší pevnosti v Norsku. Hlavní dominanty pevnosti jsou Rosenkrantz Tower a Haakon's Hall. Dál za pevností stará čtvrť s dřevěnými domky pokračuje, ale to už mě trochu tlačí čas, takže se musím vrátit, abych stihl další aktivity.
Ve starém městě je k vidění rovněž katedrála z 13. století a pak už moje cesta vede na zastávku lanovky. Hora Fløyen, která se tyčí nad přístavem, přímo vybízí ke krásnému výhledu, cestu sem nemůžu vynechat. Když přijdete dost brzo před odjezdem, můžete urvat místo v první řadě, ale musím říct, že mi to přišlo atraktivní hlavně cestou dolů. Zpáteční jízdenka stála 180 NOK. Nahoře je vyhlídková terasa, jsou zde i turistické trasy, atd., ale myslím, že většina lidí sem jede prostě kvůli tomu výhledu😀 , který je super i při zatažené obloze, jako mám já.
Večer mě pak čeká večeře v rybí restauraci Fish.Me. Měl jsem vybráno dopředu, protože jako jedna z mála s čitelným online menu má v nabídce maso z velryby. Cena tedy není lidová, ale žijeme jen jednou a tohle je jedna z mála zemí na světě, kde se toto dá ochutnat. Tady je úprava s omáčkou z červeného vína, karamelizovanou kořenovou zeleninou a bramborovou kaší. Jídlo bylo super, ale ta cena už moc ne😀🥩 . Po vydatné večeři jdu ještě naproti do Børskjelleren na rychlé pivko🍺, zde do mě padne jedna Hansa IPA z místního pivovaru a vracím se na pokoj.
Později večer si dám ještě krátkou obhlídku centra a nábřeží, přece jen za tmy vypadá město vždycky jinak. Pak už je čas jít spát.
3. Den: Bergen – Norway in a nutshell tour
Po snídani běžím na vlakové nádraží, dnes mě čeká slavná a turisticky profláklá Norway in a nutshell tour. Jednotlivé úseky si můžete koupit i samostatně, chce to trochu plánovat, hledat a dá se to taky. Já se ale přiznám, že jsem objednal celý balíček od http://www.fjordtours.com.
V balíčku je hlavně slavná Flåmsbana – vyhlídková železnice spojující Flåm a Myrdal a jízda lodí fjordem Flåm - Gudvangen. K tomu dostanete bus Gudvangen – Voss a navazující vlaková spojení do / z Bergenu nebo Osla.
Možná se bude někdo ptát: A proč si to vole nejel rovnou včera z Osla? To jde samo taky, ale:
- Celou dobu se budete tahat se všemi zavazadly (pokud máte)
- Nemáte možnost se prakticky nikde zastavit, projít nebo dokoupit doplňkové aktivity
- Jedete na krev od brzkého rána do 11 do večera
- Vlak směr Flåm stihnete až odpoledne, takže máte okna proti západu slunce
Takže o půl 9. ráno vyjíždíme z Bergenu. Dost hnusně zatím prší, tak to bude super výlet. Z Bergenu se dá jet dvěma směry – buď prvně Myrdal – Flåm vlakem z kopce a pak lodí do Gudvangen, nebo naopak. Já jedu okruh, kdy je prvně vlak, jelikož cesta z kopce poskytuje lepší výhledy. Cesta do Mydralu trvá dvě hodiny. Ve vlaku nás není zrovna moc, tak s říkám „haha, to bude pohoda, ve vlaku nebude tolik lidí, navíc je taky hnusně“.
Flåmsbana: Vlak Myrdal – Flåm
Tahle 20km cesta se řadí taky mezi nejhezčí a taky nejstrmější v Evropě. Nyní jde hlavně o turistickou atrakci známou pro své výhledy.
Příjezd do Myrdalu do mých myšlenek hned hází vidle. Nástupiště narvané lidmi a vlak už docela taky. Jak se sem všichni sakra dostali? Najít místo na sezení u okna je bez šance. Beru tak místo na stojáka nedaleko dveří, je sice vidět slušně ven, ale okno se nedá otevřít😥. Jízda trvá asi hodinu, přibližně ve třetině je zastávka Kjosfossen u vodopádu. Všichni z vlaku běží ven jak blázni, aby se vyfotili, pak následuje známá turistická show s tancující vílou (vynechal jsem) a můžeme pokračovat dál. Super je pak hlavně poslední třetina cesty při sjezdu do údolí.
Samotný Flåm je turistická vesnička s cca 300 obyvateli a slouží jako základna pro další aktivity a taky jako rušný přístav pro ty příšerné plující obludy, kterých tu prý potkáte během letní sezóny kolem 200. Podle toho to zde taky vypadá. Dají se tu dělat různé výlety, aktivity či túry podle toho, kolik máte času. Je možné tady rovněž přenocovat a výlet si rozdělit na více dní. I tento režim se dá objednat jako jeden balíček.
Stegastein viewpoint
Tento výlet jsem dokupoval jako bonusovou aktivitu za příplatek. Minibus vás doveze na vyhlídku nad fjordem. Na místě je panoramatická 30m dlouhá plošina ve výšce 650m. Je odsud opravdu krásný výhled. Máme kliku, že přijíždíme jako první a tak máme chvíli, než se sem přikulí další skupinky. Zážitek je to opravdu moc pěkný a řekl bych, že stojí za to se sem vydat.
Po návratu si dávám oběd ve zdejší jídelně s minipivovarem. Losos i místní IPA jsou překvapivě dobré. Zpětně hodnoceno tu bylo asi nejlepší pivo za celou dovolenou.
Nærøyfjord cruise
Pokračujeme jízdou lodí. Cesta je parádní, fjord je dost úzký, takže je krásně vidět na obě strany. Během jízdy můžete vidět vodopády, různé vesničky, hory, atd. Super je ten kontrast mezi zeleným údolím a bílými horami. Jet v květnu venku je ale pro otrlé. Venku je opravdu dost nechutná kosa podpořená ledovým větrem🥶. Jestli na to nemáte oblečení nebo odolnost, zůstaňte raději uvnitř, uvidíte slušně i tak. Loď má velká okna, bistro a pohodlné sezení. Jen s tím focením to není pak moc slavné. Případně si jen občas vyběhněte ven pro fotku😀.
Konečnou zastávkou je Gudvangen, kde je další možnost na prý pěkné túry a nějaké doplňkové akce. To ale není můj případ u jednodenního výletu.
Nás odsud odváží bus směr Voss. Tady máme půl hodiny pauzu na vlak, který nás večer dováží zpět do Bergenu. Na hotelu jsem kolem 9. večer, dávám si ještě buřta v oblíbeném stánku a je čas si jít lehnout.
4. Den: Bergen – Stavanger
Dneska se konečně trochu vyspím, autobus jede až v 10:40. Po snídaní se bez stresu přesouvám na autobusák a čeká mě cesta do Stavangeru. Jízda trvá 4,5h a součástí jsou dvě jízdy trajektem, ty se dají dobře využít, pokud si potřebujete odskočit, nebo se něčím nakrmit.
Odpoledne se ubytuju v pronajatém apartmánu a pak mám celé odpo na průzkum města. Proti Bergenu už mi to tu nepřijde tak pěkné. Procházím hlavně nábřeží a okolí. I zde jsou starobylé hanzovní domy okolo přístavu. Procházím známou párty ulici Fargegaten a okolní uličky. Námořní muzeum už má bohužel zavřeno. Moc si neužívám ani pohled na katedrálu, která je v rekonstrukci. Celkově je to tady na mě takové dost „multikulturní“.
Večer pak jdu na večeři do Fisketorget, jedné z mála dostupných rybích restaurací. Stavuji se ještě naproti do Proud Mary Pub na pivo a vracím se na pokoj. Později za tmy si dávám klasicky ještě malou procházku po okolí. Město teda dost žije, hlavně díky turistům. Já ale mířím spát.
5. Den: Stavanger – Lysefjord a neuskutečněný Preikestolen
Dnes má být jeden ze zlatých hřebů téhle cesty. Jenže noc před výletem bohužel neprobíhá zrovna podle mých představ. Ráno jsem jak zmlácený a do toho se přidávají dost výrazné zažívací potíže🧻🚽. Říkám si, že ten výlet prostě zkusím a uvidím, kolik vydržím. Už jen cesta do přístavu je peklo a je mi fakt blbě jak už dlouho ne. Nasedám na loď a po chvilce vyjíždíme ze Stavangeru. Začátek cesty je takový obyč, ale pak už plujeme hlouběji do vnitrozemí a okolo to začíná být zábavnější víc a víc. Cesta je příjemná, stejně jako minule bez vln, takže se vůbec nebojte, jestli vám je třeba na lodi blbě. Každopádně opět platí, že venku na palubě je dost hnusná zima a vítr🥶. Cesta trvá celkem 2,5h a během ní je několik zastávek – soutěska Fantahålå, Preikestolen a vodopád Hengjanefossen. Konečná je ve v přístavu Forsand, odkud nás převáží bus k základně na Preikestolen.
Udělalo se nakonec krásné počasí, což by slibovalo pohodovou cestu, ale já už sotva lezu. Část doby taky trávím na záchodě, bolí mě úplně všechno a klepu se jak čivava na severním pólu. Luxusní horečka je asi tady. Místo plánovaného výšlapu se sotva doplazím k visitor centru, kde si sednu do stínu a jen trpící čekám, až přijede první bus, kterým se nechám dopravit zpět do města. Mezitím opravdu nasraný a zklamaný pozoruji ostatní, jak se v krásném letním dni pomalu vrací, baví se, jak to bylo naprosto super a ukazují si fotky ze slunečného výhledu. Tohle prostě maximálně nasere, ale já bych nepřešel asi ani to parkoviště na začátek cesty.
Po návratu na pokoj do sebe naperu další imodium, paralen a jdu ležet. Večer se akorát zvládnu zabalit, zkusím něco málo sníst (což jak se ukázalo později nebyl nejlepší nápad) a jdu zase spát. Prostě boží den 😀
6. Den: Stavanger - ČR
Pořád je mi nic moc, ale proti včerejšku je to lepší. Daří se mi doplazit na autobusák, naštěstí to nemám daleko. Za půl hodinky jsem na letišti, zvládám bezproblémový check-in a jdu pomalu k letadlu. První úsek probíhá pro mě exotickým Canadair CRJ 900, po pauze v Kodani přesedám do klasického A320neo. Brzy odpoledne jsme konečně v Praze, ale než se dostanu domů, tak je večer. Ranní cestu do práce rovnou odpískávám.
Zhodnocení dovolené:
Tahle cesta určitě splnila moje očekávání. Vím, že v rámci individuální cesty např. půjčeným autem a soustředěním se na menší oblast by se dalo vidět víc, ale o to mi nešlo. Vlak Oslo – Bergen byl jedna z priorit a viděl jsem fjordy, přírodu, typická severská městečka, takže až na ten závěr spokojenost. S čím je potřeba počítat, jsou drahé ceny služeb (jídlo, výlety, doprava, atd.), ubytování překvapivě nebylo taková raketa. Všude bezproblémová domluva, dobře fungující služby, tak aspoň za ty prachy má člověk pocit že něco dostal😀 . Jestli bude příležitost ten Preikestolen ještě někdy dát, tak do toho půjdu. Květen je každopádně dobrá alternativa, není ještě vrchol sezóny, ale už fungují letní aktivity, málo prší a dá se být celkem v pohodě venku.
Základní info k cestě:
Letenky: Praha - Oslo s Norwegian / Stavanger - Praha s přestupem v Kodani s SAS Scandinavian. Vše s kabinovým zavazadlem. Obě jsou klasické linky, netřeba řešit žádné praktiky nízkonákladovek (checkin, sedadla, atd.). Nebyly ani žádné kontroly palubních zavazadel.
Cesta z/na letiště:
Oslo: Vlak – Flytoget airport express, cena 240NOK (koupeno na místě)
Stavanger: Bus - Flybussen Boreal, cena 158NOK (koupeno předem online)
Ubytování:
Oslo - First Hotel Millennium, větší hotel mezi vlakovým nádražím a parlamentem, fajn snídaně. Hlavní místa se dají zvládnout pěšky, parkování nemohu hodnotit.
Bergen - Magic Hotel Korskirken, hotel má společný vchod se supermarketem, což je výhodné pro nákupy. Možnost ubytování se snídaní, single pokoj je malý, ale stačil. Personál super přátelský. Nádraží 10 minut, nábřeží prakticky za rohem. Mají i svou restauraci, kam údajně poskytují slevu (nevyužil jsem)
Stavanger - Cozee Central Apartments, malé studio, ale je tu prakticky vše co potřebujete. V kuchyni jsou i běžná dochucovadla, čaj, káva, cukr, atd., taky tablety do myčky. Nábřeží i nádraží opět kousek pěšky.
Jídlo a pití: Oblíbené jsou britské / irské puby, fast food a samo i ryby a mořské plody. Když chcete trochu ušetřit, Bergen i Stavanger mají svůj fish market a také u nábřeží byla skupina food trucků. Najdete tu i etnické komunity, takže běžnou směs indických, thajských, a dalších restaurací tu potkáte také.
Tip kam za jídlem a pitím:
Oslo:
The Dubliner Folk Pub, typický irský pub za příjemné ceny. Alternativu jsem měl rybí restauraci Fiskeriet Youngstorget, která nabízí rybí menu za (na místní poměry) sympatické ceny.
Bergen:
Fish.Me, když máte chuť na ryby, tak tohle je místo číslo jedna. Ceny jsou trochu vyšší, ale ne o moc (vzhledem k ostatním nákladům).
Trekroneren, pokud chcete super hot dog, třeba i jinou chutí (sob, jehněčí), je tu otevřeno dlouho do noci a je to oblíbené místo místních i turistů.
Stavanger:
Egon, mají pobočku i v Bergenu, nabízí takový mix všeho za slušné ceny. Nakonec jsem ho z důvodu zdraví nevyužil, ale lidí tu bylo vždy dost.
Fisketorget Stavanger – jedna z mála rybích restaurací u centra. Ceny kapku vyšší, ale dobré služby a hezké prostředí.
Ceny obecně: Draho a dost. Pivo 250Kč (obyč ležák), ale klidně taky 350kč (hlavně IPA/APA a spol). Běžná jídla 500-700Kč, ryby a mořské plody samo ještě víc. Krátká jízda meziměsto veřejnou dopravou 400Kč. I to je realita Norska. Benzín 45Kč, nafta o trochu méně.
Počasí: Kromě posledních dní, pořád tak cca 12°C a (skoro)zataženo, jeden den ráno dost pršelo. Až den před odjezdem se udělalo hezky, kdy bylo cca 17°C a slunce. Měl jsem smůlu, protože od dalšího týdne už bylo podle předpovědí kolem 20°C a dost slunečno.
Rozpočet pro singl cestu:
Letenky: 4580Kč
Ubytování: 12000Kč / 5 nocí
Transfery: 2x letiště 870Kč, vlak Oslo-Bergen 1600Kč, bus Bergen-Stavanger 1300Kč
Cena za zájezd: 20350Kč, pro cestu ve dvou bychom se dostali někam pod 15000Kč/os
Ostatní náklady za osobu:
Aktivity: Norway in nutshell 5670Kč, Lysefjord tour 3030Kč, Lanovka v Bergenu 400Kč
Jídlo a pití: 5600Kč (ovlivněné jednodenní dietou, ale zas na druhou stranu je v tom velryba za 1200Kč)
Cesta na letiště: 400Kč
Když už jste dočetli až sem, budu rád pokud i omrknete moje sociální sítě:
https://www.facebook.com/HonzaDovolenkar
https://www.instagram.com/dovolenkar_honza
https://www.youtube.com/@travelerhonza9339
Jak se ti cestopis líbil?
Dovolenkář Honza procestoval 32 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 1 rokem a napsal pro tebe 15 úžasných cestopisů.
Zobrazit profil3 komentáře
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Zajímavé a neobvyklé je v Oslo také muzem Anderse Breivika (přímo v centru, kousek od nádraží). Je zvláštně korektní - dozvíte se o něm mnohé, ale třeba motiv, tedy proč to vlastně udělal a co ho k tomu nejspíš vedlo, už ne.
Zajímavé a neobvyklé je v Oslo také muzem Anderse Breivika (přímo v centru, kousek od nádraží). Je zvláštně korektní - dozvíte se o něm mnohé, ale třeba motiv, tedy proč to vlastně udělal a co ho k tomu nejspíš vedlo, už ne.