Rusko a Bělorusko během války
Kolik občanů EU jsem potkal?
Cestopis z roku 2024 napsal Mlukino
Zdravím všechny cestovatelky a cestovatele, ještě, než začnu psát svůj první cestopis v životě, chtěl bych zde nastínit můj pohled na aktuální situaci, zdá se mi, že na internetu, když vidím v dnešní době informace ohledně cestování po Rusku/Bělorusku, tak zde máme dva druhy pohledu, které většinou nejdou nijak srozumitělně spojit. Pohled jedna vykresluje Rusko jako nádhernou zemi, která je oproti jiným zemím strašně vyspělá, pohled dva vykresluje Rusko jako zemi, kde se zastavil čas a nemá co nabídnout, i proto jsem se rozhodnul tento cestopis napsat, vzal bych to jako pohled dvacetiletého Čecha, který měl na univerzitě i v práci možnost volna a využil ho na objevení země, o které se hodně mluví, ale krom Rusů, kteří žijí v ČR, tam moc lidí z Česka, alespoň v této době, nejezdí.
Co jsem tedy navštívil?
Cestu rozdělím na dvě části, Rusko a Bělorusko.
Rozhodně se zde, alespoň při ruské cestě vytvoří diskuze, kterou velice rád okomentuji už těď, hodně lidí, které jsem tam potkal, mi řekli tu samou větu v akorát jiném slovosledu: "Moskva není reálné Rusko, je to stát ve státě", plně s ní souhlasím, nicméně důvod, proč jsem nenavštívil více měst v Rusku byl ten, že to bylo v období března, kdy nejsou na univerzitě žádně prázdniny, využil jsem s čistou hlavou nejvíce volna, co jsem mohl a radši navštívím vysněnou Moskvu na více dnů, než abych se v ostatních městech zdržel třeba jen na odpoledne.
Rusko
Doprava do Ruska v dněšní době
(Stav k březnu roku 2024)
Po zrušení přímých letů z EU na území Ruska je zde stále možnost do Ruska vycestovat i za smysluplný peníz, varianty jsou víceméně tři:
Letecky přes Istanbul, Bělehrad, Baku a další destinace (často drahé, pro mě ceny letenek představují celý můj budget na Rusko plus něco navíc, takže opravdu ne)
Letecky například do Estonska/Lotyšska, odkud následně dojet autobusem. (Ceny závisí zejména na letenkách, často bývají akce)
Jakoukoliv dopravou do města Kaliningrad, zvolil jsem tuto možnost, žiji v Ostravě, takže jsem zvolil přímý vlak do Gdaňsku, což je město na severu Polska, odkud jezdí přímé autobusy do Kaliningradu za cca 1000 Kč, koupit se dají VISA/Mastecard na různých stránkách, doporučuji https://www.pks.gdansk.pl/.
Výlet začíná
Nastupuji do vlaku po několikadenním přesvědčování rodiny, kamarádů a přátel, že jsem si plně vědom toho, co dělám, zatím žádný můj výlet nevzbudil v lidech tolik problémových reakcí, jako tento.
Nicméně první dva dny začínám v Gdaňsku, cesta vlakem je delší, hodně lidí po cestě nastupuje a vystupuje, okolo mě na místech není nikdo tak dlouho, jako já. Krátce se zmíním o Gdaňsku, jsem tady poprvé a město na mě působí dobrým dojmem, není zrovna sezóna, takže mimo hlavní ulice v samotném centru se dá najít mnoho krásy, kde jsem skoro jenom já. Po zmínce ve skupině na Facebooku ve skupině DiscovedEU zde potkávám i holku jménem Amélie, která studuje umění v samotném centru, příjemná procházka centrem mi dala mnoho vědomostí, Amélii to co se týče historie hodně pálí, takže odcházím ohledně Gdaňsku chytřejší. Sám si udělám ještě zastávku u Westerplatte, což je památník, tohle místo je známé jako dějiště úvodní bitvy v druhé světové válce, byl zde i nápis "Nigdy Wiecej Wojny", pro neznalé polského jazyka "Nikdy více války", v dnešní době by se na tohle mohl brát více důraz. Taky doporučím muzeum Solidarity, hnutí, které stojí za změnou režimu, jako u nás například Občanské fórum.
Čekání na autobus a samotná cesta do Kaliningradu
Před cestou potkávám Matěje, se kterým jsem byl na tuhle cestu domluvený a čekáme na autobus, který nás odveze do Kaliningradu, pokocháme se opravdu nádherným autobusovým nádražím v Gdaňsku (horší autobusovou stanici jsem snad ještě neviděl) a byl čas vyrazit, vzali jsme autobus 17:00-21:30, poslední autobus dne. Samotná cesta Polskem nebyla nijak zajímavá, pan řidič se zeptal na víza, která jsme měli online a vytisklé dopředu a po jedné zastávce se dojelo na hranici.
Čekání na hranici není nijak dlouhé, s Matějem se dáváme do řeči s jednou holkou z Ruska, která trvale žije v Krakově, zeptá se nás, jakým dialektem polštiny to mluvíme, my odpovíme, že to je čeština a konverzace pokračuje, pak poznáváme i Michala, Poláka, který má namířeno za přítelkyní do Petrohradu. Polská strana hranice je překvapivě úplná pohoda, zkontrolují pas, nic dalšího a jde se. Ruská strana už tak v klidu nebyla...
Výslech, který trval hodinu
Ve frontě na kontrolu pasu jsme tak nějak uprostřed, všem lidem zkontrolovali vízum, pas a do maximálně 3 minut byl člověk na druhé straně, kde po kontrole batohů a kufrů mohli pokračovat do autobusu.
U mě to je úplně jinak, když jsem si vyřizoval vízum online, tak se tam zadávaly i zěmě, které člověk v posledních třech letech navštívil, minulý rok jsem byl na Ukrajině a Moldavsku a v pase jsem měl samozřejmě i razítka, takže tajit to by bylo zbytečné. Online mi přišlo potvrzení, že vízum bylo vyřízeno a přijato. Na hranicích byla první otázka od paní jasná (vše budu psát latinkou, konverzace probíhala v ruštině, určitě pochopíte), důrazně se zeptala: "što vy dělal na Ukrajině, pačemu", odpověděl jsem krátce: "eto bol tranfer z Moldavie, putěcestovani", následně mi ukázala, že mám sám počkat na konci fronty. Poté, co všichni lidi byli úspěšně puštěni na ruskou stranu, tak si mě bere do menší místnosti pracovník na hranicích a začíná mluvit lehkou kymácející se angličtinou, co tady chci, následně říkám, že můžeme mluvit rusky, ale předem upozorňuji, že moje ruština není dokonalá.
Padaly všemožné otázky, rozdělím je do tří kategorií:
Ohledně Ukrajiny - "znáš tam někoho?" "Kde jsi byl na Ukrajině?" "Proč?" "Ukaž nám fotky z Ukrajiny"
Ohledně Ruska - "Ukaž všechny rezervace hotelů, letenky, autobusy" "Znáš někoho v Rusku?" "Už jsi někdy byl v Rusku?"
Ohledně ČR - "Kde pracuješ a studuješ a co?" "Tvoje rodina je z Ostravy?" "Co si myšlíš o Rusku a co si Češi myslí o Rusku?"
Na vše jsem odpovídal krátce, z Ukrajiny nikoho neznám, Lvov a Zakapatí, rád cestuji, fotky a veškeré konverzace jsem ukázal. Z Ruska znám dost lidí, ukázal jsem konverzace na Telegramu, Instagramu nebo Whatsappu. O Rusku si myslím normalní věci a to, co říká naše vláda, já neříkám. Vše si ještě psal do počítače a po každé chybě krásně a výrazně řekl: "Blyat", což tomu výslechu dodávalo jakýsi úřední podtón. Po hodině se ozval pracovník a řekl: "Good luck Tomas" a je to, jsem v Rusku.
Při výslechu jsem se zeptal, jestli autobus na mě čeká, odvětili, že ano, takže takové to tušení, že mě pustí do Ruska, bylo. Pak na mě čekali venku tři lidi, holka z Krakova, Michal a Matěj, kterým jsem v rychlosti vše popsal a hurá do autobusu, lidi vevnitř se jen zeptali a zasmáli, proč tak dlouho a jelo se. Celkově bych řekl, že pohovor nebyl nepříjemný, ale spíše důkladný, čemuž se nedivím.
Po hodinovém zpoždění poblíž autobusového nádraží je otevřená jen jediná věc, ruský McDonalds, který je přejmenovaný na "Chutně a tečka", ačkoliv fastfood, který je i u nás při cestování nevyhledávám, nebyla jiná možnost a zkusit napodobeninu bylo nakonec zajímavé, jen pro info, hranolky a nuggetky chutnaly hodně jinak, co si pamatuji z našeho Mekáče a ceny byly opravdu lidové. Tak jsme si přisedli s Matějem k Michalovi a ještě pokecali.
Big Hit (u nás Bic Mac) menu za 100 Kč, parádní cena za večeři.
Ubytování a supermarkety
Než se zmíním o památkách, tak večer jsme došli na ubytování, vzali jsme si YandexTaxi, vše musíme ovšem platit hotově, jelikož v Rusku nefungují naše karty. Ubytování jsme hledali přes stránku Ostrovok, což je obdoba Bookingu, zaplaceno jsme měli dopředu jen díky tomu, že má kamarádka, co studuje v Praze a studovala i v Ostravě, ubytování tou jejich ruskou kartou MIR zaplatila, já jsem přeposlal peníze na její český účet, takže paráda, nemuseli jsme mít tolik hotovosti. Supermarkety jsme stihli s velkým předstihem, většina z nich v Rusku zavírá až okolo 2 hodin ráno, akorát od 22:00 (tuším), je zakázán prodej alkoholu, takže večer byl bez pivka.
Veškerá cena za ubytování je pro dvě osoby, koupelna nebyla soukromá, ale vůbec nám to nevadilo, low cost je low cost. Petrohrad - 600 Kč, dvě noci.
Kaliningrad
Samotné město lze taky poznat jako Královec, zůstanu ale u názvu Kaliningrad, o městu se říká, že je známé svojí německou architekturou a dýchá z něj historie, popravdě, moc si to nemyslím, kromě úplněho centra města (pár budou) a katedrály je město plné panelových domů ze sovětských dob, nicméně na jeden den ideální. Co mě osobně překvapilo byl fakt, že ve městě krom úplných tramvajových vraků, jezdili i krásné nové tramvaje, které jsou kvalitou minimálně na stejné úrovni, co ty v českých městech.
Zde přikládám fotky z Kaliningradu, památky, bloky. Museum of the world ocean příjemně překvapilo, nahlédnuli jsme i do ponorky.
Cesta do Moskvy a první den prohlídky
Ráno čekáme na taxi, které bylo levnější, než autobus, když cenu rozdělíme na osobu. Letenku jsme si koupili každý sám a různě, já jsem použil aplikaci Aviasales, kde berou západní karty, přes aplikaci mě to vzalo na stránku ubfly link - https://www.ubfly.com/. Kde jsem si letenku Kaliningrad-Moskva za cenu 2700 Kč koupil, vše přišlo v pořádku, takže mohu doporučit. Opět jen upozorňuji, letenka se nedá koupit přes oficiální stránky kvůli sankcím, nelze platit kartou jinou, než MIR, kterou nemáme. Let byl jinak pohodový, trval tři hodiny, déle, než normálně, letadla ruských společností mají totiž zakázáno létat nad vzdušným prostorem EU.
Ten den se stíháme sotva ubytovat a vyrážíme na Rudé náměstí, poblíž kterého máme domluvený sraz s Ivanem a Mášou, kteří se nabídli, že nám ukážou město, v podstatě ale město objevovali s námi, protože na Rudém náměstí dlouho nebyli, což se není čemu divit, Pražák na Staromák taky nechodí nějak často. K večeru vidíme ještě mrakodrapovou čtvrť Moscow City, která byla v noci opravdu nádherná, budovy jsou opravdu vysoké, většina nejvyšších budov Evropy jsou právě tady. Taky ještě dodám, že označení "zima jako v Rusku" je určitě na místě, ale zrovna nám počasí vyšlo krásně, během poledne bylo dokonce i na triko, jen pro kontext, není nic neobvyklého, když v Moskvě sněží ještě začátkem května, celkově v podvečer vidět otevřené zahrádky resturací byl krásný pocit.
Další dny v Moskvě
Dny v Moskvě plynou opravdu rychle, ve společnosti dvou nových lidí, jsem sám navíc potkal ještě Mongolku Yolo, která mi ukázala nejznámější ulici v Moskvě, tzv. Arbat street, hezká pěší zóna plná obchodů se suvenýry a pouličních umělců. Po krátké odmlce od mé hlavní skupiny opět vyrážím za Matějem, Ivanem a Mášou, kteří hezky popíjí pivečko u Lomonosovy univerzity neboli poblíž Stalinova mrakodrapu, s Matějem jsme zkusili i ruské pivo Baltika, ale nemělo to ty správné valuty, takže jsme dali přednost českému pivu, které se dalo sehnat úplně všude, včetně Plzničky. Kousek vědomostí bylo taky potřeba doplnit, návštěvou Parku Vítězství a Muzea velké vlastenecké války (WWII, akorát ruský název) jsme to splnili na výbornou.
různé suvenýry, včetně Putina/Stalina, zde se na historii nahlíží jinak, představte si, že, v Berlíně koupíte kalendář s Hitlerem
Dojmy z Moskvy
Čistota, žádní bezdomovci, krásné a spolehlivé metro, tohle jsou mé dojmy z Moskvy, co se týče bezpečnosti, necítil jsem se nějak ohroženě, obchody byly plné zboží a cenově to bylo levnější nebo stejné, jako v ČR. Ovšem to je Moskva, jak je to například na vesnicích nemůžu posoudit. Moskva má samozřejmě i temné a smutné stránky, poblíž Rudého náměstí byl v roce 2015 zavražděn opoziční politik Boris Němcov, ještě i dnes tam stojí malý pomníček, který policisté z doslechu pravidelně odnáší. Tento rok se také v Moskvě stal teroristický útok na Crocus City Hall, kde zemřelo přes 100 lidí, atmosféra na místě útoku byla hodně nepříjemná, bylo tam opravdu hodně květin.
Cesta do Petrohradu
Před námi další den, který je ve znamení cesty do Petrohradu, mezi Moskvou a Petrohradem se dá cestovat různými způsoby, vlakem, letadlem, autobusem, nočním vlakem, my zvolili lůžkový vlak přes den, cesta trvá 6 hodin a už z venku si vlak pochvalujeme, že to bude luxusní cesta, ještě aby ne, když lístek stál 900 Kč. Ruské železnice, zejména na delší vzdálenosti jsou něco, co si myslím, by mělo budoucnost i v Evropě, pohodlné dvoupatrové lůžkové vlaky, kde je wifi a vzdálenost 700 km vlak zvládnul za 6 hodin. Pro sebe jsme měli kupé pro 4 osoby, naši spolucestující byl starší pár z Běloruska, kteří cestovali zrovna po Rusku, dokonce byli v Praze. Já si pouštím video, usínám a probouzím se do zcela jiného počasí, než jaké bylo v Moskvě, najednou za okny sníh, zima a mráz, totální změna, na kterou máme naštěstí bundu a čepici.
Petrohrad
Teplotní šok se po otevření dveří ve vlaku dostavil hned, teploty v mínusu a hustý sníh komplikuje pomalu i chůzi a my s Matějem vzpomínáme na příjemnou Moskvu. Rolbaři se snaží ten nápor sněhu, jako nejspíš celou zimu, dostat pod kontrolu. Ten den se dostáváme na ubytování a na nic víc, než večeři s pivkem se nezmůžeme. Naštěstí po celém Petrohradě jsou dobře umístěny jídelny Stolovaya, které nabízí lokální kuchyni za opravdu lidové ceny, jídlo s polévkou boršč pod 100 korun byla jistota a i to točené pivečko bylo!
Další den, jak to situace s počasím umožní, jdeme prozkoumat město, šlo vidět, že není absolutně žádná sezóna turizmu, ale taky to, že hodně turistů, kteří Petrohrad navštěvovali, byli lidé z EU, na fotce uvidíte Palácové náměstí s Ermitráží, nic více turistického snad ani v tomto městě není, nikde doslova ani noha. Ještě píšu, že počasí už bylo celkem v pořádku.
Trochu dál od centra města se nacházela i nejvyšší budova Evropy Lakha Center, jen až u budovy jsme zjistili, že pro turistu jako takového tam není nic zajímavého, prostě výsková budova. Dále bych ještě zmínil križník Aurora, hrál význanou roli při VŘSR v roce 1917.
Poslední věc o Petrohradu, válka tady šla cítit mnohem více, než v Moskvě, reklama v metru s písmeny Z nebo hlášení v trolejbuse ve stylu "je ti 18 a nevíš, co dál, přihlas se k armádě Ruské federace, přijdeš si na hezké peníze", jinak jsem nic moc nepocítil, na Ukrajině to šlo poznat samozřejmě hned.
Poslední den v Rusku vidíme palác Petěrgof, sídlo ruských panovníků, palác byl zavřený, tak jsme se prošli na zahradu, která byla hezká.
Cesta do Estonska
Náš původní plán je nasednout na vlak, který jede do města Ivangorod, které leží u estonských hranic, tam přespat v ubytování a druhý den pokračovat do města Narva, kde nasedneme na vlak směr Tallinn. Ovšem po 3 hodinové cestě u hranic nastal problém, jakožto cizinci nemůžeme zůstat v hraniční oblasti přes noc, takže vojáci nám zavolají auto s dalšími vojáky, kteří nás hodí až na hranici. Během čekání mě ještě jednou vyzpovídají, co jsem dělal na Ukrajině, jak se mi tady líbilo a hurá do Estonska, přes hranici jdeme jako jediní, provoz žádný, auta přes most kvůli rekonstrukci nemohou, takže most je otevřen jen pro pěší a to 24/7, my překročíme hranici okolo 10 hodiny večer, narychlo seženeme ubytovní za dobrou cenu a po self check-inu se dostáváme na pokoj s wifi, kde už nemusíme používat VPN, abychom se dostali na Instagram a taky vše můžeme platit naší kartou. Celkově se kapitola Rusko uzavírá o den dříve, ale další den si aspoň trochu procházíme Narvu, navštívíme město Kunda a ještě den den v Tallinnu a po letu do Prahy se uzavírá tento výlet celkově.
Závěr
Kolik občanů EU jsem potkal? Kromě Michala z Polska si nejsem nikoho vědom, pár turistů v Moskvě bylo z Číny, Indie nebo Běloruska.
Bezpečnost - Já jsem se zase tak do Ruska nebál, podle mého Moskva, Petrohrad jsou bezpečná města a města na úrovni, kriminalita srovnatelná s Evropou. Problém může být nepředvidatelnost, co se týče otevření hraničních přechodů (viz Finsko, které hranice s Ruskem zavřelo), například v Estonsku nebo Polsku. Z aktuální situace bych určitě nejezdil do oblastí poblíž Ukrajiny.
Jazyková vybavenost - Mimo Ermitráž a infocentrum v Moskvě se s námi anglicky nebavili, bez alespoň základní znalosti ruštiny bych se do Ruska nevydával.
I přes aktuální situaci si myslím, že hodní lidé se najdou všude na světě, jen ta politika...
Zpětná vazba
Pokud bude možnost, rád si od vás přečtu zpětnou vazbu tady pod cestopisem, na Instagramu @tomas.stanislav nebo v soukromé zprávě tady, přijmu kritiku, pochvalu samozřejmě taky. Určitě se zde najde nějaká gramatická chyba, za kterou se dopředu omlouvám. Druhý díl o Bělorusku bych rád napsal, jak se vrátím z cesty po Severu Afriky a Jižní Evropě. Cestování zdar a díky za přečtení mého příspěvku!
Jak se ti cestopis líbil?
Mlukino procestoval 59 zemí světa světa, nejvíce Evropu a Asii. Na Cestujlevne.com se přidal před 10 měsíci a napsal pro tebe 1 úžasný cestopis.
Zobrazit profil89 komentářů
Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.
Na návštěvu jsi si vybral dost špatný čas :D. Nebudu moralizovat, každý má právo se rozhodnout podle svého svědomí (které máš za mě i čisté, jelikož jsi napsal že odsuzuješ, což ti věřím).
Co mi ale chybí v cestopisu, psal jsi že chceš i info z druhé strany (které mě by také zajímalo), co jsi se dozvěděl? Jaký je názor obyvatel na ruskem vyprovokovanou válku?
Když je mu 20, tak se tam těžko mohl vypravit takto sám před únorem 2022. Možná by jel s rodiči, ale neuměl asi ještě rusky a neměl tam ty známé a neměl zkušenosti z postsovětských zemí. Jestli myslíš, že během několika let bude výrazně vhodnější situace pro návštěvu Ruska, tak jsi podle mě dost velký optimista. I když se někdy boje zastaví, vztahy Západu s Ruskem budou na podobné úrovni asi ještě dlouhé desítky let.
To byla odpověď na tvou první větu. Jel tam letos, protože jiný lepší čas prostě neměl a jen tak mít nebude.
Lidé, kteří jsou ta pomyslná inteligentí vrstva (např. umí anglicky, což není zase tak běžné), válku odsuzují nebo ti řeknou, že o tom nechtějí mluvit, bojí se totiž problémů, od roku 2022 je to tam se svobodou projevu hodně špatné, ne, že by tomu před rokem 2022 bylo jinak, ale nebyl to takový extrém. Doporučuji kanál Archives of 1420 by Daniil Orain, který v angličtině zkoumá názory Rusů na aktuální situaci, myslím si, že takhle nejlépe zjištíš celou názorovou škálu obyvatelstva. Mladí lidé nejčastěji podporují stranu "Noví lidé", která se prezentuje jako nejmenší možné zlo z těch nezakázaných stran, které tam jsou.
Cestopis už tady visí nějakou dobu, a po přečtení všech komentářů mohu za sebe říct, že s většinou souhlasím – každý má právo cestovat, kam chce. Kluk je ještě mladý, a třeba tam jel jen proto, aby se podíval, a neměl v úmyslu nic špatného. My lidé máme tendenci všechno dramatizovat.
Každopádně napsal, že to odsuzuje, a já mu věřím.
Ale čas návštěvy Ruska si přece jen vybral opravdu špatně 😄
Ahoj, díky za rozumné shrnutí, určitě souhlasím, před rokem 2022 byla návštěva lepší volbou. Neměl jsem opravdu v úmyslu nic špatného.
Já si nemyslím, že jsi měl v úmyslu něco špatného :-). Jen prostě nechápu, že jsi tam jel. A tvrzení, že jsi chtěl znát názory Rusů, jsem nepochopil už vůbec. Každý správný Rus přece lže, takže kdo ti tam řekne pravdu? Všichni se bojí a 90 % obyvatelstva má vymytou hlavu propagandou. Inteligence byla systematicky zlikvidována, pozavírána, nebo utekla. Takže ano, pokud ti někdo řekl, že válku odsuzuje je to sice asi fajn, ale je to jen nepatrný zlomek mladé populace, která, jak jsem pochopil, je na netu, takže si informace bere i jinde než z médií v Rusku. Pro mě osobně nebyla správná doba ani před rokem 22. Ale jsem z těch starších, co si pamatují život před 89, jsem z těch, co chrastili klíči, aby se to změnilo. Bohužel lidé zapomínají a proto se opakují i války. A je to vidět i v této diskuzi. Naprosté nepochopení mladých, že ti starší s tím mají problém. Přece tím že cestuju "nikomu neubližuju". Já se z tvého cestopisu dozvěděl, že meníčko u Chutně a tečka stojí skvělých 100 Kč, chutná jinak a cola je běžně v obchodech. Nic jiného. A tvůj dojem, že je tam bezpečno pro turistu z ČR vůbec nesdílím. Stačilo, aby ses potkal s někým ze seznamu FSB a teď sedíš někdo v cele. Prostě naivita mládí. Ono zahraničních turistů vhodných na výměnu není nikdy dost. Obzvláště když je to turista ze země, která je nepřítel číslo jedna.
Stačí se zeptat kohokoli i z té mladé progresivní inteligentní generace, která možná odsuzuje válku, komu patří Krym, a člověk má hned jasno, jak se staví k tomu, že rusácko považuje vojenskou intervenci za legitimní způsob rozšiřování svého území.
Niemandosi, já s většinou toho, cos teď napsal souhlasím, ale nesouhlasím s tímto: "Naprosté nepochopení mladých, že ti starší s tím mají problém. Přece tím že cestuju "nikomu neubližuju"." Jednak si nemyslím, že záleží tolik na věku pro pochopení, proč tam jel (jsem ze stejné generace jako ty a chápu a naopak je tu dost mladých, co nechápou).
Hlavně ale když se běžní lidé budou stýkat nebo nějak komunikovat, zjistí, že ti na druhé straně jsou v podstatě normální (i když jisté velmocenské nastavení mysli mnozí Rusové mají, ale to je podobné i u Američanů, Britů a Číňanů). Když budeme od druhé strany izolovaní a budeme akorát poslouchat zprávy z mainstreamu (neříkám, že lže, ale je ovlivněný propagandou a zájmy politiků a zprávy jsou obecně většinou jen o těch negativních záležitostech), mnohem snadněji ty války nastanou a ještě si mnozí budou libovat, že si to ti druzí zaslouží.
Já si třeba pamatuju, jak spousty českých dětí (slyšeli jistě od rodičů a prarodičů) říkalo v 80. letech Němcům Skopčáci. V takové atmosféře bez kontaktů by válka mohla nastat mnohem snadněji než později, kdy bylo cestování mezi ČR a Německem (a setkávání s Němci v jiných zemích nebo pracovně) běžné a takový výraz jsem snad už desítky let neslyšel.
Tím neříkám, že se má do Ruska cestovat teď běžně, ale že za určitých okolností jako v tomto případě je to s rizikem války spíš naopak, než jsi psal.
Alo, já bych zrovna nespojoval mladou progresivní inteligentní generaci (aniž bych se jí chtěl zastávat) s názorem na Krym, jaký asi myslíš. Mně se vybaví nejvíc exprezident Zeman, pokud jde o tento názor, a ten měl zrovna voliče z úplně opačného pólu.
Libore, do téhle tvojí teorie o prospěšnosti cestování a stýkání se a komunikace mezi lidmi ve vztahu k rusákům moc nezapadá fakt, že spousta z nich žije dlouhé roky na západě a mají tedy jak ničím neomezený přístup k informacím, tak možnost stýkat se a komunikovat s námi i s Ukrajinci a vidět, jak jsme hodní a normální lidi, a přesto podporujou putina, válku a vraždění na Ukrajině a připadá jim to naprosto v pořádku.
Ohledně Krymu jsem tím myslela ruskou mládež, nikoli české občany. Měla jsem za to, že je to z kontextu pochopitelné. U ruských důchodců ani moc nepředpokládám (čest ojedinělým výjimkám), že by třeba nesouhlasili s putinem nebo válkou.
Alo, já jsem samozřejmě myslel komunikaci s obyvateli Ruska, kteří tam žijí. Předpokládám, že většina z těch, kteří už dávno emigrovali, budou mít podobný názor jako my. Pokud jde např. o známé sportovce, kteří se uvažují vrátit (nebo mají své rodiny v Rusku), je pochopitelné, že nemohou říct nahlas, co si myslí. A u někoho jde i o to velmocenské nastavení mysli.
Aha, ale to slovo progresivní generace mi nějak na mladé obyvatele Ruska, kteří tam ještě zůstali, nepasuje.
"Předpokládám, že většina z těch, kteří už dávno emigrovali, budou mít podobný názor jako my."
Myslím si, že tenhle tvůj předpoklad je mylný. Většina z nich neemigrovala z Ruska proto, že by to byli nějací pronásledovaní disidenti nebo odpůrci režimu, ale za lepšími ekonomickými a životními podmínkami a se snahou získat v budoucnu občanství západních zemí. Ostatně jako většina migrace do EU odkudkoli.
Slovo "progresivní" bylo míněno v ruském kontextu, kde za progresivní lze považovat člověka schopného mluvit anglicky a získávat informace z jiných zdrojů než oficiální TV.
Tak to je jasné, že většina šla za lepšími ekonomickými a životními podmínkami a se snahou získat v budoucnu občanství západních zemí. Nakonec spousta z nich odešla už před Putinem. Z toho ale vůbec nevyplývá, že podporují Putina a válku. Máš nějaký průzkum jejich názorů nebo znáš jich větší množství? Já jsem zběžně nic takového nenašel a asi ani neexistuje. Jen snad tady je o tom trochu zmínka a podporuje to spíš můj názor:
https://news.err.ee/1609315578/h...-attitudes
The Russian emigration is uniform neither in terms of makeup nor attitudes. It is reported that there are around 40 percent of those who do not believe Russia has any democratic outlook and who have said goodbye to their homeland in their hearts. But around a quarter of those who have left Russia wish to continue speaking in the name of the Russian opposition and civil society.
Zeptal by se autora, jak vypadal tvůj rozhodovací proces jestli jet či nejet? Které argumenty si zvažoval a proč některé vyhráli a jiné ne?
Argument ohledně bezpečnosti, byl ten, že před výletem se stal v Moskvě teroristický útok, po kterém veškeré bezpečnostní opatření vzrostla na maximum, uvedu příklad, vstup na Rudé náměstí nebylo volné, až po kontrole věcí mohl člověk vstoupit na náměstí, všechno bylo hlídané, což se děje všude ve světě po teroristických útocích (Paříž, Madrid), takže bezpečno podle mého alespoň v Moskvě a Petrohradu bylo.
Měl jsem dost kontaktů v Rusku, Česku (zejména Rusové žijící zde nebo Češi, kteří v Rusku pobývali nebo tam vycestovali).
Ačkoliv mi je jen dvacet a mnoho lidí poukáže na můj věk, že jsem mladý a moc toho nevím, pokusím se přesvědčit o opaku. Dlouhou dobu důkladně sleduji situaci na Ukrajině, ovládám ruštinu minimálně na základní úrovni, kdybych se tam někde ztratil, dorozumím se. Jsem už trochu zcestovalý, nejezdím jen jednou ročně do Chorvatska, vím, co si při cestování můžu dovolit a jak se zachovat v krizových situacích. V postsovětských zemích jsem už někde byl, včetně Ukrajiny během války, což tady mnoho lidí ignoruje, mám o tuto oblast zájem a zajímalo mě, jak na válku nahlíží Ruská strana, jak se tam dostává do běžného života lidí a tak dále.
Cestování například v zemích střední Ásie mi toho taky hodně dalo, díky ruštině jsem mohl komunikovat i s místnimi, od Kazachstánu po Tádžikistán, pár lidí mě předtím varovalo, zejména kvůli konfliktu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem, jel jsem tam jenom tak? Určitě ne, důkladně jsem sledoval situaci, byl jsem v kontaktu s ambasádou, sledoval jsem mnoho videí cestovatelů, co tam bylo a vrátil jsem se v pořádku a s novými zážitky.
Viděl jsem jinak, že jsi byl v Myanmaru, myslím si, že mnoho lidí, pár se jich najde i tady, neví, co se tam děje, odsuzoval tě někdo za to? myslím si, že moc ne, rád si ten cestopis později přečtu. Taky například nevidím tolik hate komentářu u turisty Sváti, který byl v Talibanem kontrolovaném Afgánistánu, já odsuzuji Talibán, jak se chová k ženám, jak pošlapává lidská práva, kritizoval bych ho za to někdy, že tam jen ukazuje, jak to vypadá? nikdy.
Můžu tady napsat kolikrát chci, že plně odsuzuji to, co Rusko páchá na Ukrajině (což hodně lidí nedokáže, co tam cestují/studují), stejně v očích některých lidí budu ten, co kvůli tomu, že tady chtěl ukázat plakát o válce, bude tzv. "chcimír".
Vím, že jsem odpověděl hodně dlouze, beru to jako mé vyjádření ke všemu, co tady lidé napsali, jsem připraven na diskuzi, pokud možno v soukromé zprávě od všech, kteří si chcou o tom v klidu a normálně popovídat.
"mám o tuto oblast zájem a zajímalo mě, jak na válku nahlíží Ruská strana, jak se tam dostává do běžného života lidí a tak dále."
A co jsi tedy o tom při tomto výletu zjistil?
Tak mám úúúúplně stejnou otázku.
"jak se tam dostává do běžného života lidí a tak dále"
Tak to bys měl jet někam u hranic.. V Moskvě a Petrohradu toho moc nezjistíš..
Takže jsou to kecy, co se dálo očekávat.
Díky za vyčerpávající odpověď. Šlo mi spíš o morální stránku věci. Sám nemám úplně jasno jestli tam jet nebo nejet. Tak jak se koukáš na toto
Ohledně morální věci, samozřejmě všichni rozumní lidé nepodporují to, co se tam děje, mě to velmi mrzí. Všichni Rusové nejsou Putin, někteří jsou myšlenkama na tom stejně, jako on. Já jsem se prostě rozhodnul jet.
Za mě nejvetší problém je politická situace, když tam pojedeš a budeš plánovat např. návrat přes Estonsko, můžou zavřít hranice a budeš muset měnit na cestě plány.
Mimochodem, dost pikantní je tato diskuse právě dnes, 21.8.
Trocha kontextu pro mladé, které tolik pobuřuje moralizování místních starých konzerv, co jako já zažily okupaci, to je výročí dne, kdy nás v roce 1968 napadl SSSR a další spřátelené armády. Poslední vojáci okupačního vojska odešli 21. června 1991.
Mě by zajímalo, kde je ta hranice, kam se ještě smí s kam už ne, aby to nepobuřovalo místní moralisty. Rusko je špatně, to z diskuze chápu. Ale od kdy? Od 2022, nebo už od 2014? Do Íránu se může? Nebo do Číny? Co Izrael? Neuděláme taky semafor, jako byl za covidu? Jezdit v ČR na ruskou ropu je v pořádku? Jaderné palivo z Ruska je v pořádku? Přijet jako lowcost cestovatel na pár dní do Ruska a utratit tam pár kopejek za blinčik v pořádku není? Poskytl by někdo ucelený návod, jak se v globalizovaném světě chovat a kam jezdit a nejezdit, aby bylo moralistům vyhověno? A rovnou zohledněme i uhlíkovou stopu. Mě naopak nepřijde špatné, mít info i z druhé strany. Rád se dozvím, jaká je situace v Rusku, KLDR, Afghánistánu a dalších zemích a zcela chápu, proč se někdo rozhodne je navštívit a odsuzovat ho za to mi přijde s prominutím blbé.
Tak to je jednoduché, nepojedu do země, která vede útočnou válku s jinou zemí nebo která jinou zemi okupuje.
Já bych to možná upravil: nepojedu do země, která moji zemi sama označuje za nepřátelskou. V Rusku jsem byl několikrát, ale nepředpokládám, že se tam v následujících desetiletích ještě podívám.
Batuzkari.com, co ses dozvěděl nového a pro tebe neznámého o situaci v rusácku z tohoto cestopisu?
Pokud ty hranice nejsou striktně dány, tak si je musí nastavit každý sám pro sebe podle svého svědomí a náhledu na svět.
To, že někdo nemá důvod Rusko navštívit ještě neznamená, že ho nemůže mít někdo jiný. Ať už tam jede třeba za rodinou, přáteli, prací, nebo se jen podívat na Rudé náměstí. Já jsem tam během války nebyl, Ukrajinu jsem několikrát podpořil finančně, ale právo kázat jiným, kam mají jezdit si opravdu nenárokuji.
Napsal jsi: "Mě naopak nepřijde špatné, mít info i z druhé strany. Rád se dozvím, jaká je situace v Rusku" a proto se ptám, co ses z tohoto cestopisu o situaci dozvěděl nového, co bys předtím nevěděl. Stejně jako jsem se ptala autora cestopisu, když tady tvrdil, že tam jel prozkoumávat situaci.
Ala: Teď budeme posuzovat, zda článek obsahuje dostatek informací na to, aby to ospravedlnilo jeho cestu do Ruska? Nebo jaký je smysl té otázky?
Já píšu Rusku, KLDR, Afghánistánu a dalších zemí, tzn, že těch zdrojů jsem ochotenen pročíst více, nemluvím jen o jednom cestopisu a co si z každého z těch zdrojů vezmu já, může být pro jiného úplně irelevantní.
Smysl otázky je v tom, že ty sám hájíš cestu do současného rusácka (konkrétně do Moskvy a Petrohradu) argumentem, že chceš mít info z druhé strany a o situaci, proto se ptám, co konkrétního přínosného právě pro tebe v tomhle cestopisu je, ale vypadá to, že na to nechceš nebo nedokážeš odpovědět.
Sorry Alo, ale na mě ty tvé dotazy v této diskuzi působí tak trochu jako výslech u StB. Dodávám, že já bych tam nejel, ale po jeho vysvětlení s jeho cestou nemám problém a oceňuju, že své poznatky předává dál. A to bez ohledu na to, jestli zrovna pro mě přinesl něco nového. Třeba pro někoho z jeho publika to přínos mít bude. A Batuzkar to napsal výborně.
Promiň Libore, ale přirovnávat moje dotazy, kterými bych chtěla od někoho vysvětlit jeho vlastní argumenty, které tady používá, k výslechu STB, tos myslím dost přehnal. Jestli sis všiml nahoře už se několik lidí ptá autora cestopisu, co se tedy zajímavého dozvěděl na té druhé straně, když to podle něj bylo smyslem a cílem jeho cesty, ale pochybuji, že se odpověď dozvíme. To už je mi mnohem sympatičtější přístup Barneyho, který tady všechny moralisty klidně pošle do prdele s tím, že pro něj jsou zajímavý právě jen ty válečný náborový plakáty a fejkovej mekáč, než tadyty rádoby ušlechtilý bezobsažný kecy o prozkoumávání a informační bohatosti, který nejsou ale vůbec ničím podložený a pak se z nich jen snažit vykroutit, když někdo položí konkrétní dotaz.
Alo, mně nevadí dotazy na autora, co se tam dozvěděl o tom, jak berou místní lidi válku (to bych si taky rád přečetl), ale ten tvůj útočný tón podobný výslechu od někoho, kdo pohrdá vyslýchaným. A taky to, že se takovým tónem dokonce ptáš i dalších, co se v cestopisu teda jako dozvěděli. K tomu jsem právě dodával, že nejde o to, co se dotyčný dozvěděl, ale jde o to, že se mohl dozvědět někdo jiný.
Zajímavý cestopis a moc děkuji za ty fotky. Podle mě sis tím rozšířil nějaký pohled, poznal si něco jiného a nabral nové zkušenosti.
Hodnotit, jestli má pisatel "morální zásady", mi přijde dost zbytečné. Jen popsal, co se tam děje, jak to tam vypadá během války na Ukrajině.
A o Bělorusku si také rád cokoliv přečtu. :)
Sám bych taky jel do Moskvy i Petrohradu hned. Fascinuje mě architektura z dob socialismu, tehdejší architekti za současnou situaci nemůžou. Ale nikdy by mě tam nepustilo svědomí.
Každá letenka/jízdenka po Rusku, nocleh, večeře, pivo, nákup v supermarketu, z toho všeho jdou daně ruský vládě. A ta z toho financuje zabíjení na Ukrajině. Můžeš si tu cestu různě omlouvat, ale bohužel jsi tim přímo podpořil válku. Buď sis tuhle stránku neuvědomil, což je smutný, nebo máš nulovou morálku a svědomí a to je ještě smutnější.
"různé suvenýry, včetně Putina/Stalina, zde se na historii nahlíží jinak, představte si, že, v Berlíně koupíte kalendář s Hitlerem "
Áno,Nemci si uvedomili,aká zrůda bol Hitler. Rusom to o Stalinovi stále nedošlo...Putina nema zmysel ani komentovať.
Moskvu bych si take jednou rad prosel, nicmene ted me tam nepusti moral :D
kazdopadne dobre se to cetlo a rad si nekdy v budoucnu prectu i o Belorusku.
Diky za cestopis a za spoustu praktickych rad. :)
Ahoj, díky moc za zpětnou vazbu, plně respektuji tvůj názor, proč tě to do Ruska netáhne. Cestopis o Bělorusku přidám v dohledné době.
No počkej, mě to tam právě táhne...bajkal, Moskva, transsibirska mag. atd. maji urcite co nabidnout :)
Jen ted proste neni vhodna doba, rekl bych. Umim si predstavit, ze narazis na hranicich na nekoho, kdo si na tobe jako zapadakovi bude chtit pohonit triko a obavam se, ze v tu chvily jdou tvoje prava jakozto cloveka uplne do prd*le :)
Za mě pecka. Chtěl bych to zažít, stejně jako navštívit KLDR. Top exotika :) Trochu závidím a díky za cestopis.
Top exotika!!!?😂 Jako navštívit Moskvu a Petrohrad? To je fakt prdel.
O morální stránce věci nemá smysl ani psát. Když to někdo nechápe, těžko mu to vysvětlovat.
niemandos_1 : Exotika (z řečtiny: exotikos, tzn.: vnější, cizí, od exó, vně, mimo) znamená věci cizokrajné, neobvyklé, zvláštní ... A nehledejte v tom nikdo nic ironického, myslím to vážně a na svém názoru nic nezměním :) (KLDR navštívit chci )
A co je tak exotickýho zrovna na současným rusácku? Snad jedině ty náborový plakáty na frontu a možnost nechat se použít jako užitečnej idiot po vykonstruovaným procesu na nějaký vydírání Západu na výměnu za rusácký špióny a vrahy.
O exotice bych úplně nemluvil, přece jen není to Sibiř nebo něco jiného, spíše exotika v dnešní době, málokdo se vydá do Moskvy z EU jako turista. Nechci zde tahat politiku, mnoho zemí dělá hrozné věci, já narozdíl od jiných lidí, kteří tam cestují válku plně odsuzuji, můj záměr jet do Ruska byl vidět lidi z Ruska, se kterými jsem si dlouhou dobu psal. Lidi mezi sebou jsou jsou většinou v pohodě a přátelští, jako jinde ve světě.
"O Rusku si myslím normalní věci a to, co říká naše vláda, já neříkám."
"já narozdíl od jiných lidí, kteří tam cestují válku plně odsuzuji"
Myslíš si, že bych na hranicích řekl, že odsuzuji svinstva, co se tam dějou? Pokud bych k tomu přidal “Sláva Ukrajině”, tak bych opravdu možná posloužil na vydírání západu a čekal bych na výměnu. :)
@ALA: exotika hlavně z důvodu něčeho nedostupného, vzdáleného, nepoznaného, jiného. Navíc pro mě bohužel 100% nerealizovatelného, jelikož by mě přes ty hranice prostě nepustili. Ano chtěl bych poznat zemi, kde jsou zmíněné plakáty, chtěl bych znát názory místních lidí na aktuální situaci ve světě, zemi kde spousta věcí je aktuálně jinak než před pár lety. Už jen navštívit fejk “mekáč” je pro mě exotika :D Politické názory na neutrální půdu cestujlevne tahat nechci ;)
Já bych ti Barney doporučil i autorovi návštěvu Ukrajiny. A to především té východní. Je to tam taky momentálně taky “exotika” . když už vytahuješ latinu, ale řekl bych, že bys tím podpořil napadenou zemi a nelegimitizoval agresora, čímž Rusko je. Ale na to je třeba koule. Návštěva KLDR!? Neuvidiš tam nic, co režim nebude chtít, tudíž nic ze skutečného života v té zemi. Stejně jako autor neviděl nic ze skutečného Ruska. Tam by tě jistě pustili, když tvrdíš, že do Ruska ne 😉.
@Barney:
Ještě před 3 rokama tam úplně v pohodě mohl každej jet obdivovat památky, přírodu, cokoli. Ale to tě asi nelákalo, tehdy to nebylo tak exotický, jelikož tam ještě nedělali válečnej nábor a neměli fejkovej mekáč.
Jo a v tom KLDR bys taky mohl zkusit diskutovat s obyvateli o jejich názorech na situaci ve světě.
niemandos_1:
Ukrajinu jsem bohužel letos nestihl navštívit, jelikož jsem neměl dovolenou (již naplánované cesty jinam, když ta nabídka přišla), ale pravděpodobně se na východ Ukrajiny dostanu někdy na jaře příštího roku. To co já chci zažít a vidět v KLDR je naprosto reálné a naprosto mě to uspokojí ;)
Ala: přesně jak píšeš, tak to vidím. Až na tu diskuzi s místními obyvateli v KLDR (což je asi narozdíl od Ruska nereálné). I kdyby ta možnost se naskytla, tak bych to pro jejich dobro nedělal :D
Během války jsem navštívil západní Ukrajinu, byl to silný zážitek, vidět fotky vojáků, co z toho města padlo.
S lidmi z Ruska v kontaktu jsem, diskutuje i o aktuální politické situaci. V obrazu jsem a mám zájem vědět více, i to byl důvod cesty do Ruska, vidět, jak se válka na obyvatelstvu odráží tam.
Barney, ty ses narodil do už svobodný země, že jo? a nevyrůstal jsi asi třeba v městě okupovaným Rusákama, ne?
Proč?...
Zajímalo by mě, proč ses rozhodl jet do Ruska právě teď, během války. V takové situaci se mnozí vyhýbají cestám na místa, kde se hodně zatýká cizince bezdůvodně, třeba kvůli výměně nebo získání výhody. Fotky se symbolem “z” a zmínky o válce také vyvolávají otázky — působí to dojmem, jako bys podporoval to, co se děje.
Ten cestopis je opravdu kontroverzní. Napsaný je skvěle, zajímavě, ale když se zamyslím nad tím, o čem je a co ukazují fotky jako “pojď do války”, tak to je opravdu nechutné a odporné. Je těžké to pochopit a přijmout.
Navíc jsi musel očekávat, že něco takového vyvolá reakce. Komentářů pod tímhle cestopisem bude určitě hodně.
romancient: ja jsem naopak rad, ze vyfotil i ty pro nas kontroverzni veci jako je ''z'' a ty naborove billboardy...beru to jako realny nahled do te jejich propagandy.
Chapu ale, ze to asi kazdy uplne neoceni...to uz je na kazdem..
Myslim si, ze tohle bude jeden z nejvic komentovanych cestopisu tady na CL :D
Ahoj, do Ruska jsem se rozhodl jet z důvodu prozkoumat něco co není v aktuálním čase obvyklé. Měl jsem pár kontaktů mezi Rusy žijícími v České republice, tak Rusy, žijícími v Rusku nebo Čechy, kteří v Rusku pobývali delší dobu.
Fotky, například se symbolem “Z” jsem fotil a dal tady z důvodu, aby cestovatelé mohli vidět, jak válka vstupuje do života lidem v Rusku. Ne z důvodu, že tohle podporuji, zvěrstva, co se dějí na Ukrajině odsuzuji.
K tomu, co jsem řekl na hranicích, řekl jsem neutrální odpověď, kdybych opravdu řekl, co si myslím, tak v lepším případě skončím na hranicích a nevpustí mě do Ruska. Neřekl jsem opravdu proruskou odpověď, která by byla na odsouzení.
Děkuji jinak za zpětnou vazbu ohledně toho, jak je cestopis napsaný.
Souhlasím, reklamy na tu válku odporné jsou.
Očekával jsem pár komentářů, na které se snažím odpovídat a opravdu dokázat, že Rusko v této věci opravdu nepodporuji, ale nemyslím si jako Aguero, že to bude jeden z nejvíce komentovaných cestopisů😂.
Určitě mi klidně napiš něco dalšího, jsem otevřený diskuzi.
Mlukino, a cos tam tedy prozkoumal? Zjistils, že Moskva a Petrohrad vypadají stejně jako vždycky, akorát jsou bez turistů, a přibyly tam náborový plakáty na válku a fejkový mekáče. Je to něco, co tě překvapilo nebo jsi to do té doby nevěděl, třeba ze svých konverzací s ruskými přáteli? A s nimi jsi diskutoval o svých a jejich názorech, nebo jsi radši lhal jako na hranicích?
Ala: určitě jsem toho hodně nového zjistil, ono pro Rusy, kteří nejsou podporovateli války nebo režimu je hodně nebezpečné se vyjadřovat i na internetu, konverzace face to face byla tedy o dost více rozvinutá a jsem rád, že jsem dostal pohled i tento, člověk se toho dozví více, fakt hodně více. Dozvěděl jsem se toho o více například o ruské opozici.
A o tom lhaní, zní to, jako bys m chtěla ponižovat, doufám, že tomu tak není, byl jsem na hranici, chtěl jsem se do Ruska podívat, kdybych řekl, co si myslím… už jsem to psal tady.
překvapilo mě tam toho opravdu dost
Ďakujem autorovi za cestopis. Sú ešte nejaké iné stránky, kde sa dá platiť za služby bežnou európskou kartou?
A k moralistom: videl som video ako Ukrajinci upálili desiatky Rusov v Odesse a tých, ktorí vyskočili z okna ešte dobili na zemi. Keby som to nevidel, tak tomu neuverím. Bez ohľadu na to, čo sa tam stalo, mi to prišlo extrémne kruté. Asi tak ako keď čítam o tisícoch mŕtvych detí v Gaze za niekoľko týždňov. Ako môže svet dopustiť takúto genocídu, nechápem. Mimochodom, stále Česká republika uznáva protiprávne ukradnuté Kosovo? Krajinu kempu Bondsteel. Aj Putin označil toto za precedens a proti Ukrajine ho aj použil. Ocenil by som viac cestovania a menej pokrytectva. Napríklad, keď som sa v utorok prechádzal po Václaváku po vašom zápase s Ukrajinou, tak tlupy ukrajinských mladíkov obťažovali české holky a videl som len jedného policajta. Možno treba začať budovať lepší svet od seba...
Putin nabízí přímo přesídlení do toho lepšího světa pro všechny zájemce a ani tu evropskou kartu bys na to nepotřeboval. Jeden Slovák už tam za tím lepším světem i přeplaval.
😒 už tady byl klid. a zase...
@MartinK _1 klíčenku nemám, ale tohle je pro tebe vhodnější...
To jsi toho viděl ještě hodně málo, Martine.
(sory, ale hlupákům nevykám)